Plannen voor nieuwe van Waterschap N-Beveland DEZE ZOMER „KUNSIDUIN" BIJ BRESKENS QverbenmJ Opheffing tapverbod in kermisweek Vlissingen Bevelandse bakkers nemen elkaar brood uit de mond Heel geringe kans op behoud van de haven te Geersdijk Grotere invloed van de Wereldraad van Kerken Zaterdag 26 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 BESTUUR KREEG MACHTIGING Zeeuwsch Dagblad Slechte beurt Raad Vlissingen: Nieuwe plannen voor PTlfflP Droogdok-Houtkade Bouw gemeentehuis wordt beter verlicht VHeer Arendskerke in vergaderzaal o Gods Zoon in mensenhanden Bromf ietslatij n BESLUIT GEMEENTERAAD „DE TIJDEN ZIJN VERANDERD Prikkel Nieuwe Terneuzense zaak Auto over de kop Aanbesteding grondwerken PROFESSOR DANKBAAR BETOOGDE: GODSDIENSTVRIJHEID Kort geding voor Middelburgse rechtbank RUSSISCHE KERK Mysterieuze rook Bezorger ging voor concurrent werken Kamerkring c.h.u. Middelburg bijeen Saneringsplan laat op zich wachten FEESTRIJDEN OP EEN GESTOLEN BROMFIETS Protestants-Christelijk r\E REGERING HEEFT bij de be handeling van de wetsvoorstellen tot verhoging van de grond- en perso nele belasting zich niet van haar beste kant laten zien. Zij wist, by de be handeling van de nota over de te vol gen sociaal-economische beleidsiyn reeds midden 1959 dat er van meer dan een züde bezwaren waren tegen de koppeling van belastingver- voor"fpiga^ersdlaghwaarInh(dèniKamw KORTGENE. Het bestuur van het Waterschap Noord-Beve- haar voorlopig oordeel gaf over de be- land heeft m de gisteren gehouden algemene vergadering machti- lastingverhoging, was voor de regering ging gekregen een plan te laten ontwerpen voor de bouw van een verre van bemoedigend. nieuw griffiegebouw aan de Julianastraat. Voor dit doel werd het Nu is het bekend dat de Kamer over, bestuursvoorstel een perceel grond van 800 vierkante meter tegen belastingverhogingen altyd kritisch is. de maximale prijs van 10 per vierkante meter te kopen van de Maar deze voorlopige verslagen warengemeente Kortgene aanvaard, al ging het dan bij enkele hoofd- !ocJh '™ders getoonzet dan de zoéven ingelanden niet van harte, bedoelde Er was met bijzondere klem j VLISSINGEN. Voor het aanleggen ivan een openbare verlichting voor de i toegangsweg tot liet gemeentehuis (droogdok, Houtkade) achten B. en W. jvan Vlissingen het wenselijk een kre diet uit te trekken van 1100. Vooral t nu ook de sekretarie van 1 april a.s. tarieven voor de haven te Geersdijk j af op maandagavond voor het publiek zullen enigszins worden verhoogd. geopend zal zijn. Met het oog op een [hopelijk spoedige ontruiming van het Voorts werden enkele geldleningen huidige gemeentehuis achten zij een ge- aangegaan. De aanleg en verbetering heel nieuwe verlichting niet verant- van steenglooiïngswerken tot een be-1 woord. van Kamperland en Kortgene". De j drag van 40.000 zal ter hand worden genomen, evenals het verbeteren van de wegen. De verharding van de Emelisse- polder zal niet doorgaan. Het bestuur vond deze uitgaven niet verantwoord, waarmee de vergadering instemde. Voor dat geld zullen de kadastrale leggers vernieuwd worden. 's-HEER ARENDSKERKE. De laatste tijd bestaat er bij het gemeen tebestuur grote belangstelling voor de verwezenlijking van de bouwplannen voor een nieuw gemeentehuis. Dit heeft er onder meer toe geleid dat eni ge tijd geleden alle beschikbare re serves werden samengevoegd om de re- serve voor de bouw van het raadhuis zo groot mogelijk te maken. Bovendien is door het college van B. en W. met j Gedeputeerde Staten van Zeeland een Krietemeiier (ar) had bespreking gevoerd over de mogelijkhe- jvrietemeijer (ar; naa ri hrt„wni-nnpn_ van redenen betoogd dat in de huidige AT nriihtf omstandigheden een verhoging van isWUtV llupen prlJKie belasting niet juist was. De regering hield echter op zakelijke gronden vast aan de door haar inge diende ontwerpen. Van een bijzondere dijkgraaf, de heer M. W. van druk op de Kamer was nog geen Arenthals meedeelde blijkt de kwaliteit sprake. van de grond, waarop het gebouw moet Bij dc mondelinge behandeling van verrijzen, niet zo best te zijn. Het be de vorige week hebben alle sprekers stuur vreest, dat er geheid moet wor- met uitzondering van de woord- den. En dat was voor enkele hoofdlnge- voerders van de Partij van de Arbeid landen aanleiding om zich niet voet- nadrukkelijk betoogd dat het stand- stoots bij het voorstel neer te legen. punt van de regering in dezen niet De tegenwoordige huisvesting van de juist was. Ook toen was er geen sprake griffie is veel te klein. Afdoende voor van een extra druk op de Kamer de ""eningcn dienen zo spoedig mogelijk ge- ontwerpen toch te aanvaarden. Met name ernstige bezwaren tegen deze uitgave. Hij vond het bedrag te hoog, temeer daar De Schelde immers bepaalde plan nen heeft met het terrein in deze om geving. Kan men niet volstaan met de verlichting van dit bedrijf, wanneer men zou vragen deze op maandagavond aan te steken, vroeg hij. En de heer P. Bikker (chu) wilde weten of deze verlichting voorrang verdient boven die in de Hendrikstraat. De laatste achtte spreker urgenter. Wethouder Van Popering antwoordde. den van de bouwplannen. Een en ander is aanleiding geweest om de plannen die er reeds enige ja ren bestaan, nog eens nader te bekijken. Hierbij is het college tot de conclu sie gekomen dat het gewenst is een i nieuw, althans gewijzigd plan te laten; maken. troffen te worden, aldus de mening van Na de 'motie-Lucas die een op- hct bestuur* schorting van de beslissing inhield Ondanks het feit dat er niet breedvoe- totdat het generale plan inzake een rig gediscussieerd is nam de vergade- -.zt-zc ring van het Waterschap toch ruim drie belastingverlaging aanwezig was - ;^rg in beslag, maar dat"is toe te schrij- vroeg de regering schorsing van de ven aan de uitvoerige agenda, waarop beraadslaging. Tot hiertoe was er niets maar liefst circa 40 punten prijkten. In - - - zijn openingswoord vertelde de heer Van Arenthals, dat in de wintermaanden na genoeg geen stormschade is aangericht. Voorts kon hij nog geen optimistisch geluid laten horen wat betreft de finan ciering van het zgn. aanpassingsplan. De grote moeilijkheid blijft de onzeker heid over de bijdragewetten. Intussen heeft het bestuur zich wel af gevraagd. nu in het najaar de dam door Voor 1960 zal het dijkg'eschot met ƒ6.- verhoogd worden, in vergelijking tot 11958. Dit bleek een heel moeilijke ma- terie te zijn. Nog steeds wordt gewacht I op de definitieve vaststelling van het basis-dijkgeschot. Toch ging de verga-, schap, met hier en daar een zwakke j dering er mee akkoord. Hetzelfde geldt j dat wat het laatste" betreft, dit een fundering, het zullen houden met al datvcor de vaststelling van de begroting veel groter plan is. dat ƒ18.000 vergt, zware verkeer. I960. Deze begroting is sluitend gemaakt}Ook dit zal worden uitgevoerd, maar, Na dit openingswoord werden een met een post onvoorzien van 16.876.63. in verband met de spoed die met deideelte wordt geschaad. groot aantal zaken met betrekking tot; De totale inkomsten en uitgaven belo-1 verlichting van de Houtkade moet wor- ""*fl de calamiteuze waterkeringen Vlietpol-pen een bedrag van ƒ794.154.97. Enkele den gemaakt, zijn B. en W. nu reeds der, Jonkvrouw Annapolder en de Leen-1 perceeltjes grond werden gekocht, nodig met dit voorstel gekomen, dert Abrahampolder afgedaan. voor de bouw van gemalen in de pol- ders Willem Adriaan, Jacoba en Onrust, „De Zoon des Mensen zal overgeleverd worden in de handen der mensen". Matth. 17 22 B. God de Schepper gaf zyn schepselen veel in handen: het paradijs om in te leven en te onderhouden tot zijn eer. Het was niet omdat ze geen kinderhanden hadden dat de mensen hun handen niet ge noeg gevuld vonden, maar omdat de dui velse slag het hun heeft ingefluisterd. Toen wensten zij als God tc zyn en hebben ook dat genomen wat God verboden hadde verboden vrucht Verdreven uit Gods nabijheid zwerft de mens over de door God geschapen maar vervloekte aarde, op zoek naar geluk, vre- De architect heeft geadviseerd om het j de en veiligheid het verloren paradijs, nieuwe gebouw zo in te richten en op' „In het zweet Uws aanschijn» zult gy te zetten dat door enkele voorzieningen brood eten", klonk het. een toekomstige uitbreiding mogelijk! De meng jieeft de handen echter uit de wordt zonder dat het nu te bouwen ge- mmlKea ge4tokeil eI1 bereikte glorieuze re- Bij de behandeling van het voorstel om de Kroon te verzoeken de conces sie tot het heffen van haven- en lig geld voor de haven te Geersdijk te verlengen merkte de dijkgraaf op, dat er praktisch geen kans bestaat op be houd van de haven. „Er moet zelfs nog gevochten worden voor de havens Tenslotte deelde de heer Van Arent hals mede, dat het wapen van het Wa terschap, ontworpen door de gezworene Zuijdweg, door de Hoge Raad van adel is goedgekeurd. Keurig ingelijst prijkte het mooie wapen in de grote zaal van hotel ,,De Stadswijnkelder". Ir. Krietemeijer wilde het voorstel aanhouden, totdat zoals de voorzitter toezegde, met De Schelde zou zijn ge sproken. Mr. Kolff ging op dat verzoek evenwel niet in. Met de stemmen van de heren Krietemeijer en Bikker tegen, werd het voorstel aangenomen. Burgemeester en wethouders delen de opvatting van de ontwerper Ir. 't Hooft en stellen aan de raad voor om voor een nieuw ontwerp een krediet van 10.000 gulden beschikbaar te stellen. Bovendien leeft de gedachte om in de naaste toekomst een gedeelte van het nieuwe plan te verwezenlijken en dus alvast een z.g. „werkgedeelte" te bou wen. Dit zou ook uit financieel oogpunt uitvoerbaar zijn, omdat er reeds reser ves voor dit doel bestaan. bijzonders aan de hand. .Deze week echter kwam de rege ring met scherp gesehut: Niet aan vaarden van de belastingverhoging zou betekenen aftreden van de rege ring. Voor deze druk heeft de Kamer gebogen. De Kamer vond het onver antwoordelijk dat, om een dergelijke kleine zaak (38 miljoen gulden bruto; de Zandk,r?euk ™or het verkeer wordt i opengesteld hoe de wegen in het Water- 25 miljoen gulden netto meer belas-! tingopbrengst) in deze niet gemakke lijke tijd Nederland zonder leiding zou komen. Naar onze mening heeft de Kamer een grotere verantwoordelijkheid ge toond dan de regering. Principiële zaken waren niet aan de orde toen dc regering dreigde met heengaan. Men kan toch moeilijk menen dat een be lastingverhoging, gekoppeld aan een huurverhoging, een zodanige zaak is, dat het beleid van de regering niet gedoogt dat deze voorstellen zouden worden afgewezen. Daarom had de regering wijs gedaan door de gerezen bezwaren te accep teren. Nu is het regeringsprestige sterker ondermijnd- dan anders het geval zou zijn geweest. Met name zal de verhouding van de fractie van de K.V.P. tegenover de regering er be-| slist niet beter op geworden zijn, ge tuige de scherpe bewoordingen, waar in de heer Romme zijn voorstemmen motiveerde. Wy menen dat deze gang van zaken de regering geen goed gedaan heeft- j doende De lachende derde is de oppositie. Wat zij wilde, werd in feite door de regering geaccepteerd. BERGEN OP ZOOM. Enkele da- en geleden werd een bromfiets ont vreemd, die bij nader onderzoek door een tweetal Rotterdamse jongens was gestolen. En daarmee was het eerste woord gesproken van een soort „brom fietslatijn" dat z'n weerga niet heeft. De jongens bleken in Be negropoZo De jongens bleken in Bergen op Zoom n.l. reeds een andere gestolen brom- j fiets te hebben achter gelaten waar geen benzine meer in zat. Dit was dus de aanleiding om dan maar een andere te stelen en met hun nieuw verworven buit raasden ze Zeeland binnen, waar bij ze koers zetten naar Middelburg. Her' wérd het spelletje herhaald. Ze smeten de Bergen op Zooihse brommer aan de kant en probeerden het nu eens met een Zeeuws „brompaard". Op (leze wijze gingen ze door ën be zochten diverse Zeeuwse plaatsen waar ze nog menigmaal van brommer ver wisselden. De politie te Rotterdam, die de he ren thans onder handen heeft, is druk de diverse fietsen weer aan de rechtmatige bezitters terug te stu» ren maar het heeft veel weg van een puzzle. Intussen zullen de beide knapen een „zware pijp roken". suit a ten op allerlei levensterreinen. Som» meende men het paradijs op aarde te kun nen heroveren. Wjj mensen van I960 weten wel beter. Ondanks de ongedachte en verbluffende «lachten en krachten, die de mens ontwik kelt, is deze aarde geen paradys geworden. Miljoenen leven iin ellende en een klein i gedeelte van de totale mensheid in wel- j vaart. En de laalsten zyn nauwelyks of niet meer te bevredigen; zelfs «iet in de kunst \*»f in het vermaak. Waar voorheen bepaalde j vormen de mens soms tientallen jaren, zelfs I eeuwen voldoening schonken, v olgen ze nu j in een razend tempo elkaar op. De film- I favorieten schieten omhoog als kunstmanen j die hun doelwit bereiken. En de toekomst? j Niet over pralen. Een atoomoorlog of zo I Maar ja, van stof zyn we en tot stof zullen j we wederkeren. En God? God is zo ver. I Dat is het nu juist. God is zo ver van de mens die in zijn zonde God niet kan be- reiken. Daarom kwam God tot de mens. I Hij zond zyn zoon Jezus Christus naar de j aarde om in Hem alles nieuw te maken, i In deze lydenstijd gedenkt de kerk van Jezus Christus hoe God de Vader zijn Zoon j in de handen der mensen lieeft overgele- I verd. Vrijwillig is de Zoon de weg gegaan I die de Hemelse Vader Hem wees. f Toen de Vader Zyn handen van Zyn zoon I terugtrok riep de Heer uit„Myn God, iMijn God, waarom hebt Gij My verlaten?" De mensen besmeurden hun handen met Jezus' bloed. Waarom toch liet God dit toe? Opdat door het verzoenend sterven van de Heer, wy mensen weer by God kunnen cyn. De kerk gaat ook Pasen vieren, dat is: „De Heer is waarlijk opgestaan", en na de Hemelvaart ook Pinksteren, waarop God kwam met zijn Heilige Geest om ons te heligen tot Zijn eer. De Zoon des Mensen zal overgeleverd worden in de handen der mensen. Ook in Uw handen is Hij gelegd: Wat deed U met Jezus of wat zult U met Hem doen? „O wat wilt gij doen met Jezus Die 's Vaders troon verliet En stierf om u te redden? Weersta zyn liefde niet. Gedenk toch al Zyn lyden Zijn kruis, 't was al voor u O wat wilt gy doen met Jezus Kom, wat is uw antwoord nu? Aanvaard Hem als uw Heiland, uw Heer Alleen dan kunt u met Mozes meebidden: „de lieflykheid van de Here, onze God, zy over ons en bevestig Gij bet werk on zer handen over ons, ja, het werk onzer handen, bevestig dat". Wentel-ding en ds. Jf. G. NIEUWÖHNER VLISSINGEN. De gemeente raad heeft gistermiddag met veertien tegen zes stemmen be sloten het tapverbod op te heffen dat nu al veertig jaar gedurende de kermisweek van de derde maandag in juli tot de daaropvol gende zondag van kracht is. Het verbod was in 1920 op initia tief van enige raadsleden in de algemene politieverordening op genomen omdat er in die jaren tijdens de kermis veel misbruik gemaakt werd van sterke drank. De voorstellers beoogden door vaststelling van een tapverbod het kermisvermaak te veredelen. B. en W. meenden echter, dat in tussen de omstandigheden sedert de invoering van het tapverbod sterk zijn gewijzigd. Het verbod oordeelden rij. heeft dan ook tegenwoordig veel van zijn waarde verloren. Onder invloed van een scnr j- ven van de Nederlandse Bond van werk gevers in hotel-, restaurant-, cafe en aan verwante bedrijven, die een schrijven richtte aan het kollege, kwamen B. en W. tot hun voorstel aan de raad. Ter motivering van haar verzoek wae;> de adressant er op, dat een tapverbod niet te controleren gebruik van sterke drank in de hand werkt, juist prikkelt tot een veelal groter gebruik en voorts dat de vergunninghouders voldoende verantwoordelijkheidsbesef bezitten om excessen te voorkomen. Verder vroeg de bond of 'net algemeen belang wel wordt gediend door handhaving van het tap verbod, nu de maand juli een hoogtepunt voor toerisme en vreemdelingenver keer is en ik.wijls vergaderingen en congressen in de kermisweek worden gehouden. Er waren nogal wat bedenkingen in de raad tegen de opheffing. De heer A. de Priester (soc) zei tegen te stem men. Hij wees erop, dat niet alleen tijdens de kermisweek. maar ook op zaterdagavonden herhaaldelijk mensen in beschonken toestand worden aange- aanmerkelijk gereduceerd is. Hij had I respect voor principiële tegenstanders van de drank, maar vond toch dat er zekere vrijheid moest zijn. De heer E. T. Oosterhuis (wd) hoopte, dat een ma tig Vlissingen deze vrijheid waard was. „Zon-aanbidders" Wethouder M. A. van Popering (soc.) verdedigde zijn minderheidsstandpunt in het kollege. Men heeft hier slechts te maken met een verzoek vanuit een klein deel van de Vlissingse burgerij, meest belanghebbenden. Men heeft er de meest uiteenlopende argumenten bijgehaald om het adres aannemelijk te maken, merkte hij op. Welk congres zou er tij dens de kermisweek in Vlissingen zijn. Dat van de Zon-aanbldders?". Spre ker kon geen enkel symptoom waarne men, waaruit zou moeten blijken dat de Vlissingse burgerij opheffing van het tapverbod verlangt. Ir. J. H. Krietemeijer (ar) bracht naar voren, dat, wil men konsekwent zijn, er een tapverbod gedurende het ge hele jaar moet zijn. Hij meende overi gens niet, dat de openbare dronkenschap tijdens de kermisweek groter was dan anders. Burgemeester Kolff wees er nogmaals op, dat de tijden en ook de kermissen zijn Veranderd. Mocht blijken, dat een opheffing wilde toestanden in de hand zou werken, dan zullen B. en W. niet aarzelen weer met een voorstel tot we derinvoering te komen. Voordat tot stemming werd overgegaan, merkte de heer P. Bikker (chu) nog op dat het wel licht tijd wordt dat ook de kermis uit Vlissingen gaat verdwijnen. De voorzit ter nam deze suggestie evenwel niet over. Tegen het voorstel stemden de he ren M. A. V. Popering (arbeid), J. J. Kempe (arbeid), F. van Sabben (chu), G. Geldof (arbeid), W. J. Andriessen (arbeid) en E. de Priester (arbeid). GOES. „De Wereldraad van Kerken wint steeds meer aan ge zag en het is nu zelfs zo dat de patriarch van Konstantinopel der oosters-orthodoxe kerk be slist niet in overleg zal treden TERNEUZEN. Aan de Axelsestraat werd gisteren de nieuwe schoenen en le- derwarenzaak van J. den Toonder-de Ruiter officieel in gebruik genomen. De vele bloemstukken die werden be zorgd gaven aan de prachtige zaak een extra fleur. MIDDELBURG. Een garagemon teur is tijdens een proefrit met een auto op de Sandberglaan over de kop geslagen en in de sloot geraakt. Door- dat de chauffeur waarschijnlijk de macht troffen op^ straat. Hij meende^ dat het over bet stuur kwijt is geraakt, slipte rpUSSEN de handelshaven en de nieuwe veerhaven te Breskens is ter versteviging van de waterkering een kunstmatige duinenregel aan gebracht, die een hoogte heelt uan ongeveer 11 meter boven N.A.P. bij een breedte van 30 tot 38 meter op de kruin. Door deze beveiliging is ook het landschap en het toerisme gediend. De enorme hoeveelheden zand, die voor deze kunstmatige duinenrij nodig zijn, worden gehaald van zandplaten in de Westerschelde. Met de voltooiing van het „kunstduin" hoopt men deze zomer gereed te komen. KRABBENDIJKE. De grond-riole- rings- en bestratingswerken in het her- bouwplan Oostdijk (gemeente Krabben- dijke) werden gisteren aanbesteed. Hoogste inschrijver was de firma A. van der Straaten te Hansweert voor 41.700 gulden. De laagste inschrijver was het N.V. Wegenbouwbedrijf Joh. de Kroon te Rhenen voor 36.750 gulden. De aanbesteding geschiedde in op dracht van de gemeente -Kruiningen door de directeur gemeentewerken voor Oost Zuidbeveland. De gunning is aan gehouden. heeft verkregen. Voor ons westerlingen is dit alles moeilijk te begrijpen, be toogde professor Dankbaar maar onder deze omstandigheden blijft de Russi sche christen niets anders over dan het Evangelie uit te dragen waar het mo gelijk is. Het is te verwachten dat de Russi- mof -Qrtrv-io -rnnHpr Hp raad nm aH-sche kerk in de toekomst aan de We- met Kome zonder ae raaa om aa ,reldraad zal kunnen deelnemen. vies te vragen.Aldus professor W. F. Dankbaar in zijn gister-; avond gehouden causerie over de Ook de vertegenwoordigers van de laatste conferentie van de We-1 Oost-Duitse en de Hongaarse kerken lie- ten opvallend minder felle beschuldigin gen tegen het westen horen dan an dere jaren, en er was beslist een gro tere openheid dan vroeger. Aan de Wereldraad die zich zeer in spant voor de godsdienstvrijheid, is het echter opgevallen dat er momenteel in Rusland een grotere godsdienstvrijheid bestaat dan in D.D.R. of b.v. Columbia, allen welkom heette en direct het j waar de protestanten vervolgd worden, woord verleende aan de spreker de.ze vergadering van de Wereldraad kerken de aandacht. Spreker sprak verder nog reldraad op het eiland Rhodos. De professor hield deze inleiding op uitnodiging van „In dienst der kerk". De bijeenkomst werd met gebed geopend door de voorzit ter, de heer J. J. Duvekot, die; Professor Dankbaar vertelde aller eerst enige interessante bijzonderheden over zijn reis naar het eiland en op vallende kenmerken van Rhodos. Men ziet er o.a. nog overblijfselen van tem pelruïnes maar eveneens resten van brachten van ridders die aan de kruis tochten deelnamen. Vervolgens wijdde hij uit over de verschillende kerken die zitting hebben in de Wereldraad. I Vorig jaar waren er ook voor het j eerst twee waarnemers van de Kussi- j sche orthodoxe kerk. Deze kerk heeft maar een zeer smalle basis van waar uit zij het evangelie kan uitdragen. Op het gebied van opvoeding, cultuur en politiek heeft zij geen recht van spre ken, omdat dit alles valt onder de com- trok de vertegenwoordiging van de jon- 'ge Afrikaanse en Aziatische cht. Spreke over de interne verhoudingen in de j Grieks-orthodoxe kerk. de verhouding van de Wereldraad tot Rome en de re latie tussen oecumene en zending. De ze bijeenkomst welke door vele belang stellenden werd bezocht mag ongetwij feld zeer geslaagd heten. veilig verkeer met een opheffing van het verbod niet gediend zou zijn. De ehu-afgevaardigde H. van Rooijen konstateerde, dat het drankmisbruik de sportwagen. De naast de bestuurder zittende E. B. is zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. MIDDELBURG. Gistermorgen om öngeveer negen uur ontdekte mevrouw P. J. de J. uit de Singelstraat een ster ke rookontwikkeling op de gang en de trap. Zij waarschuwde haar buurvrouw, mevr. L. den E. die dadelijk de brand weer opbelde. Na enig speur, en breek werk van de brandweerlieden bleek er petentie van de communistische staat. een gat in de schoorsteen van het pand, bewoond door mevr. Den E. te zitten. Merkwaardig is echter dat onder het De huiseigenaar zal maatregelen tref- huidlge regiem de kerk een volkomen fen om aan deze gevaarlijke toestand vrijheid van eredienst en prediking1 een einde te maken. MIDDELBURG Een bakkers knecht die bij zijn baas weg gaat en voor een andere bak ker gaat werken, mag binnen een tijdvak van één jaar geen brood verkopen aan de klanten van zijn vroegere werkgever,! luidt in het kort artikel drie; van de verordening sanering: bakkerijbedrijven. De bakker] F. Felius uit Goes had zijn col lega W. Remijn uit Ovezande in verband met overtreding van dit artikel in kort geding voor de rechter gedaagd. De heer Remijn heeft namelijk op het ogenblik een bezorger in dienst die voordien bij de heer Felius werkte en die volgens deze laat ste bakker nu zijn klanten zou bedienen met brood van zijn Ovezandse concurrent. Mr. F. K. Adriaanse uit Middelburg trad als verdediger op voor gedaag de en bracht o.m. naar voren, dat zijn cliënt in deze strijd ..om den brode" genoodzaakt werd zijn afzegebied te vergroten: ,.Er trekken veel van Re- mijns klanten naar Goes. Het is ech ter nooit zijn bedoeling geweest door middel van een ingevoerde bezorger deze op een gemakkelijke manier te winnen. Voordat bezorger Fokke bij Remijn in dienst kwam. heeft eerstgenoemde na melijk een schriftelijke overeenkomst aangegaan, dat hij geen klanten zou af nemen van zijn vroegere werkgever." Gedaagde had een lijst meegebracht, waarop honderd namen stonden van mensen, die zonder voorbehoud van Fokke wilden kopen. De president van de rechtbank, mr. P. v. Empel, merkte op, dat aan de dag vaarding een lijst was gehecht met 360 namen van klanten, door Fciius opgegeven, die regelmatig door Fok ke werden bezocht: „Deze mensen mogen niet zonder meer worden weg gekaapt". (Fokke's echtgenote, die op de publieke tribune zat, schudde met haar hoofd, toen dit getal werd ge noemd) tracht hij nu uit de moeilijke situa tie te geraken. Wanneer de klanten brood willen hebben van de heer Re mijn zal deze dit door een ander moeten laten bezorgen." Gedaagde onderstreepte nog, dat hij met Fokke in kontakt was gekomen via een sollicitatie-advertentie: .,Ik heb hem uitgezocht omdat hij de meest geschikte leek als verkoper; hij is hij zonder actief', aldus de heer Remijn. De president bepaalde de uitspraak oo woensdag 30 maart. Dc raadsman van eiser, mr. C. M. G'orporaal uit Den Haag, stelde vast dal de heer Felius buiten zijn wil in een economisch delikt was geraakt. Hij plaatste tegenover de verklaring van mr. Adriaanse, dat het van te voren wel vast stond wat Fokke zou gaan doen. wanneer hij naar een an der zou gaan. „Juist omdat de heer Fokke in Goes een vrij populaire figuur is, moesten hier wel moeilijkheden van komen,' verklaarde hij, „Felius wordt door deze gang van zaken ernstig gedu-MIDDELBURG. De kamerkringver- peerd en is al vele klanten kwijtge-1 eniging Middelburg van de c'.ir. histori- raakt. Door sterke prijsverlaging sche unie zal op zaterdag 2 april a.s. 'des middags om twee uur in de Prins jvan Oranje te Goes de jaarvergadering j beleggen. De heer C. F. v. d. Peijl, lid van de Tweede Kamer, zal een korte in leiding houden over ..Politieke wetens waardigheden". De agenda vermeldt ook verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreden zijn de heren C F v. d. Peijl. M. den Boer. A. Koster G VLISSINGEN. De Vlissingse raad Vi d- Waal en A. J. Kaland. Voorts j verleende i nzijn vergadering van gis- j 1ST eil een verkiezing van een lid en een (teren een krediet van ƒ4000 voor het Piaatsvervangend lid van het hoofdbe- ontwerpen van een stedebouwkundig plan voor de nieuwe markt en omge ving. In dit verband vroeg de heer E. T. Oosterhuis (wd) hoe het stond met het saneringsplan voor de binnenstad, welk plan hij niet los kon zien van liet projekt voor de nieuwe markt. Wethou der v. Popering antwoordde, dat het Vlissingse saneringsplan nog steeds huist bij de Provinciale Planologische dienst. Volgende week zal het in een speciale commissie aan de orde worden gesteld. De raad besloot voorts een krediet van 50.000 te verlenen ten behoeve van het uivoeren van diverse werk zaamheden ter verbetering van de brandbluswatervoorziening. Hij gaf ook zijn fiat aan het aangaan van een geld lening van 175.00 en het verlenen van ee krediet van 800 voor de bouw van een oefentoren voor de b.b. stuur wegens periodieke aftreding van de heer C. Philipse. Plaatsvervangend hd was de heer J. J. van Melle. BERGEN OP ZOOM. Bij de poli tie werd door W. V. aangifte gedaan dat zjjn bromfiets gestolen was. Bij on derzoek bleek dat enkele kinderen er mee aan het feestrijden waren gegaan. u,??4 ,v®J}lkel w®rd ten, slotte gevonden bet meisje M. G. dat er mee over een trottoir reed. Hij bleek toen al door verschillende handen te zijn gegaan. Het meisje vertelde dat ze bezig was de brommer terug te brengen. Tegen haar werd gemaakt, evenals jongens die bij waren. proces-verbaal op- tegen verschillende dit spelletje betrokken

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3