Controle het was goed CETAFLE I KAPPIE EN DE DING-DONG Nog geen dijk in IJsselmonde Huidgenezing F» U ROL Uit de kerken f 923,50 voor Jac. v. Leeuwen P. W. RUSSEL'S Onder auto gevallen Beraad over spoorlijn Zelf aan tic slag §5 Jr lan Fleming I DE I TINTELS Jack Dunkley Bevrijdt U Zaterdag 26 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Tj^R WAREN dus een paar -*-u mensen, die de afgelopen weken nogal onplezierige din gen tegen me zeiden over die Veiligheidskeuringen van auto's in Rotterdam. De keuringen dus, waarbij het er om gaat die G op de voorruit te krijgen, die dan betekent dat u in een menselijkerwijze gesproken volkomen veilige auto rijdt. In meer dan veertig garages zijn keurmeesters aangesteld, die door hun paraaf onder het keuringsrapport ver antwoordelijk zijn voor de uitgevoerde controles. ,,Ja, ja", zei men me, ,,die keurmeester weet heus wel alles van auto's af, maar in hoeveel garages wordt het werkelijke keuringswerk niet uitgevoerd door jongens van zeventien of achttien jaar? Het zal die knapen een grote zorg zijn of er hier en daar nog wat speling zit en hoe diep het profiel van de banden is". Een plannetje Ik ging mee met, iemarvd in een ga rage kijken. Ja. er waren jonge men sen en ze voerden werkzaamheden uit ook. Daarvoor waren ze er namelijk. Er werd gekeurd en ik kreeg de in druk, dat het wel goed gebeurde. ,,Neen, neen. wij zijn leken, dat zegt niets zo op het eerste gezicht", aldus de kennis. En twee dagen later dezelfde soort verhalen uit een andere hoek. Toen heb ik meteen de knoop doorgehakt en een plannetje gemaakt. Naar de politie Gisterochtend om negen uur schoof ik mijn autootje bij mijn dealer naar binnen. „Doorsmeren en olieverversen, de 40.000 beurt en de veilfgheidscon- tröle voor het groene vignet", vroeg ik. Het' kph: allemaal en om één uur zou iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyj GISTEREN H dacht ik. bij het lezen van de krant: of je nu gemeenteraadslid 3 EE bent van 's-Heer Abtskerke of van Amsterdam 't is één pot nat. In =E het Mokumse stadhuis en in het 's-Hèer Abtskerkse gemeentehuis constateren de raadsleden hetzelt- j| de: er vertrekken meer mensen uit de gemeente, dan zich in het bevolkingsregister laten inschrijf 3 ven. U hebt 't natuurlijk gisteren ook gelezen, dat stukkie ovér het ver- trekoverschot uit de grote steden, s EE Er zijn heel wat mensen, die er dus de brui aan geven, om vier 3 hoog of nog hoger in een flat of 3 3 een ander kolossaal bouwsel te wo- 3 3 nen in de creatie van menselijke 3 duiven in een til. 3 EE Ze gaan 'm drossen uit Mokum, EE platweg gezegd. Maar, waarde lezer, nu komt een groot probleem aan de orde. Ik liet zoëven het (mij dierbare) woord 's-Heer Abtskerke vallen. 3 Ook daar poetsen de mensen de fjjj plaat, evenals in Nisse. Driewegen E en Borssele. Precies als in Am- EE sterdam. De raadsleden in 's-Heer Abts- kerke zeggen: de mensen trekken weg. 3 De raadsleden in Amsterdam S zeggen: de mensen trekken weg. E De vertrokken Amsterdammers E blijven veelal in de hoofdstad wer- ken, maar gaan op het platteland wonen. De verrtokken 's-Heer Abtsker- 3 kers gaan in de stad werken en E ook wonen. S De een wil naar de stad. de an- E der ontvlucht de stad. E De verhuizers hebben natuurlijk schik. En zo is het probleem aan de orde gekomen, hoe het nu eigenlijk E zit met de menselijke behoeften 3 t.a.v. het wonen in stad en op het E platteland. Wanneer kunnen we het niet E meer uithouden op het platteland en wanneer zijn wij de stad beu? 3 Een gemengde 's-Heer Abtskerk- 3 se-Amsterdamse commissie zou er E eens over kunnen praten. E En een kanjer van een rapport E samenstellen. het werk achter de rug zijn. Om vijf over één was ik er weer. Er moest nog een remproef worden ge nomen en het resultaat was acht en een halve meter per seconde. Dat was ruim voldoende en het groene vignet kwam onder het rode, dat inmiddels al weer iets meer dan eén half jaar oud was. Ik zei tegen iedereen ..Bedankt" en reed rechtstreeks naar de Rotterdam se Verkeerspolitie. Dat zal voor de mensen van de garage, waar ze myn autootje keurden, ook een verrassing zijn, wanneer ze dit lezen. Want van die afspraak met de Verkeerspolitie wist niemand iets. Terecht Op de brug en omhoog, dat was zo gebeurd. Vervolgens begon keurmees ter H. J. de Ruiter van de Verkeers politie zijn werk. Een tweede politie man noteerde de bevindingen op een papier. En toen dat allemaal achter de rug was ging ik de weg op met de keurmeester in het autootje, vanwege de remproef. Uitslag: een remvertra- ging van acht en een halve meter per seconde. Kijk, objectiever kan ik het niet spelen. Het inspectierapport, dat ik van myn garage had gekregen, klopte precies met de gegevens die de Ver keerspolitie noteerde. En het G-vignet was volkomen terecht op de voorruit geplakt. Geen extra's Wat ik dus zeggen wil is dit: :alle werk blijft uiteindelijk mensenwerk, maar voor zover ik heb kunnen nagaan zijn die Veiligheidskeuringen nauwe lijks aan kritiek onderhevig. Nogmaals: in de garage van mijn dealer wist men niets van die herkeuring door de ver- kaedspolitie. Niemand heeft 4.us extra's gedaan. Er is een g&vóne keu-' ring uitgevoerd en die bleek prima- ge daan te zijn. Dit alles dus aan ^et adïes. -van' dé eventuele twijfelaars/ GORDIJN SPIRAAL met de originele onderdelen. Advertentie Éigen nieuwsdienst GRONINGEN De 26-jarige me vrouw A. Waanders-Posthumus uit Groningen is daar gistermorgen in de Taco Mesdagstraat met haar fiets on- j der het achterwiel van een vrachtauto gekomen en op slag om het leven ge- komen. Mevrouw Waanders passeerde juist I een geparkeerde auto, toen de be- stuurder daarvan voor zijn auto langs naar het linkerportier wilde gaan. Hij liep tegen de fietsende mevrouw aan, waardoor zij naar links viel. Daarbij kwam zij terecht onder een vrachtau- to die van de andere kant kwam. T^R zijn enige zaken, die onlangs of wat langer geleden in deze rubriek werden besproken en die nu een staar tje hebben gekregen. Een staartje, dat ik u bepaald niet onthouden wil. Dat begint met G. en G. van 1 de cember 1959. Daarin verhaalde ik over IJsselmonde, waar in het kader van de Deltawerken een nieuwe dijk moet komen. De bedoeling was om die dijk zo te leggen, dat zo'n duizend mensen niet er achter maar er vóór zouden wonen. Duizend mensen raken onbe schermd, duizend mensen worden be dreigd als de nieuwe dyk volgens deze plannen doorgaat en er komt hoog wa ter", zei men me. Er kwam een Actie- Comité, onder voorzitterschap van de heer A. Maaskant. De onrust onder de mensen van IJsselmonde werd gebun deld en in de vorm van een rekwest met vele honderden handtekeningen naar Gedeputeerde Staten van Zuid Holland gestuurd. Voorlopig: neen Gisteren hoorde ik van mr. H. de Waard, de juridiseh-adviseur van het Actie-Comité Dijkplan IJsselmonde", dat Gedeputeerde Staten .(volgens, art. 33) de goedkeuring moeten hechten aan nieuw uit te voeren waterkerings- werken. ,,Tien dagen geleden zijn het Actie- Comité en ik door Gedeputeerde Staten géhoord", aldus mr. De Waard. Daarna is de beschikking van Gedeputeerde Staten gekomen waarin wordt gezegd, dat het dijkwerk gebeurt binnen de régels^ van de Deltawet'en ^dat volgens 1 die Deltawet de vaststelling van de ^plannen moét geschieden door de Mi nister (Van Verkeer en Waterstaat) in overlég met hét Waterschap. Pas als dat is gebeurd, kan hét Waterschap goedkeuring vragen aan Gedeputeerde Staten. Het klinkt nogal ingewikkeld, maar het komt er op neer, dat het Actie-Co mité voorlopig zijn zin heeft gekregen: Gedeputeerde Staten hebben dus nog géén toestemming gegeven om de door duizend mensen ongewenste dijk te bouwen. TA EN DAN de 6200 gulden, die Ja- J cobus var. Leeuwen uit Den Haag verloor toen hy in Rotterdam op weg was naar de notaris. Wel, die 6200 gulden zijn nog niet terecht. En als u het mij vraagt: ik verwacht nu ook niet meer dat er iemand zo eerlijk is, dat ze nog terecht kómen. Er gebeurt wel het een en ander voor Jacobus van Leeuwen, de 27- jarige electro-monteur, die in augus tus voor de eerste keer vader gaat worden. Gisteren en eergisteren is er onder zijn collega's in Pernis die een week loon ontvangen, „gecollecteerd". De 35 Zijn superieur, minister Danielssop, bevond zich nog op door de Duit sers bezet gebied. Maar hoe belang rijk deze missies ook waren, in re geringskringen te Debrecen heeft niemand Wallenberg ontmoet. Men zou kunnen aannemen dat hij nooit in die stad is aangekomen, tenmin ste niet in zijn hoedanigheid van diplomaat Die reis die eigenlijk niet verder zou gaan dan tweehonderd kilome ter en slechts enkele uren zou du ren. zou oneindig veel meer tijd in beslag nemen. Later, veel later, kwam men inderdaad met zekerheid te weten dat Wallenberg en zijn ge trouwe chauffeur, een Hongaarse in genieur die Vilmes Langfelder heet te en in die tragische weken besloot zijn lot te delen, niet naar de zetel van de voorlopige regering werden gebracht, doch naar de Lefortovs- kaia-gevangenis in Moskou. Daar kwamen ze in februari 1945 aan. Waarom is Wallenberg verdwenen? Op een dag in de lente van 1945 maakte Radio Boedapest heel nuch ter bekend dat de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg op 17 januari het slac'itoffer was geworden van de Ges tapo. terwijl de bevrijdingsstrijd nog gaande was. Men had besloten hem uit de weg te ruimen. Voor ons, die tot het laatst zij aan zij met Wallenberg hadden gestre den, voor hen die hem van uur tot uur waren gevolgd, was dit bericht totaal onwaarschijnlijk. Een paar dagen later verscheen er een artikel in de Szabad Nep, het centrale orgaan van de Hongaarse communistische partij. Wallenberg was het slachtoffer geworden van een troep hakenkruisers van de Mes zarosstraat in het eerste arrondisse ment van Boedapest, aldus het ver haal. De schrijver van dit artikel uit te prijzende woorden over de verdwe nen diplomaat en betreurde zijn tra gisch en voortijdig einde. Toen de processen teg*n de Duitse oorlogsmisdadigers aai'iangjg wer den gemaakt, schreven de bladen van Boedapest: „Voordat zij werden te rechtgesteld hebben de terdoodver- oordeelden. die op het partijbureau in de Meszarosstraat hadden gewerkt, verklaard dat zij Wallenberg hadden vermoord." Ditmaal waren wij stom verbaasd. De Meszarosstraat lag in Boeda, op de rechteroever, dus waren de ha kenkruisers, die daar hun hoofdbu reau hadden, van de linkeroever af gesneden toen de bruggen werden opgeblazen. Het was dus onmogelijk dat zij een aanslag hadden gepleegd op Wal lenberg, die zich in Pest, aan de an dere kant van de rivier, had geves tigd. In augustus, nadat ik meer dan vier maanden in het ziekenhuis had gelegen en er verschillende operaties had ondergaan, stapte ik weer in '.iet normale leven, of liever gezegd in het abnormale leven dat ons ten deel was gevallen. Ik ging onmid dellijk mijn vader helpen bij zijn nasporingen. Ik beschouwde het als een dwingende taak. als een morele verplichting om tot elke prijs Wallen berg's spoor terug te vinden. In die zomer kon men zich nog enig initiatief veroorloven. We kon den weer westerse kranten lezen en het was nog niet verboden betrekkin gen te onderhouden met de diploma tieke buitenlandse missies. Ik infor meerde links en rechts. Dit leverde enkele geloofwaardige mededelingen op. doch ook oncontroleerbare ge ruchten. Onder de feiten die men als waar heid kon beschouwen was ook dit: op 16 januari 1945 had Dekanozov, de vice-minister van buitenlandse zaken van de Sowjetunie, aan Soderblom, de Zweedse ambassadeur in Moskou, op grond van een rapport van gene raal Tsjernitsjev, kommandant van de Sowjetstrijdkrachten in Pest, doen weten dat Wallenberg zich. onder be scherming van de Sowjetunie" be vond. (Wordt vervolgd) opbrengst was een stevig bedrag: 770 gulden. Maandag en dinsdag zal er on der de Pernis-mervsen met een maand loon met de bus worden rondgegaan. Intussen waren er ook mensen, die mij tientjes toestuurden of die toe zeggingen deden. Tientjes, rijksdaal ders en guldens, ze kwamen binnen per brief, per giro en ze werden me gebracht. En gisteren kon ik Jacobus van Leeuwen namens u een post wissel sturen van 153 gulden en 50 cent. Waarmee van de 6200 gulden nu dus 923 gulden en twee kwartjes kan worden afgetrokken. In een sloot bij de Haagweg in Monster is gisteravond de driejarige W. M. uit Monster verdronken. Het kind was bij het spelen in de tuin in het water geraakt (Advertentie) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Van onze correspondent APELDOORN De commissie die met de Nederlandsche Spoorwegen zal overleggen over een eventuele her exploitatie voor personenvervoer van de lijn ApeldoornZwolle, komt maandag voor het eerst in hel pro vinciehuis te Arnhem bijeen. Voorzit ter van de commissie, geïnstalleerd op initiatief van het provinciaal bestuur Advertentie L\jm koud alle hout met van Ceta-Bever van Gelderland, is het lid van Gede puteerde Staten de heer J. E. S. Holt- haus. E EN AGENT VAN SM6R50 .AFDELI NO WANDE •COMMUNISTISCHE CONTRASPIONAGE,IS 'OP WEG NAAR. FIRANKRIOK. Advertentie 1 EMMEN. De zestienjarige jongen J. Orsman een pleegzoon van het ge- ij zin Ebeltjes in Barger-Oosterveld is gisternacht omgekomen toen het huis waarin hij woonde afbrandde. I Het vuur greep zo snel om zich heen dat zijn pleegouders en een inwonend echtpaar ternauwernood kans hebben gezien het huis uit te komen. De pleeg- zoon kon niet meer worden gered. De oorzaak van de brand is niet bekend. WAT EÊN mooie bloe men, ueve MMMMjRAUL HEEFT WERKBLUKF WAS JE ZE GISTEREN MÊBOE- cwi JARIG? r— BWÖHTENOOKNOG L— BEN DOOS CHOCOLAAT JESl 1 HET ZOMAAR MMM-M'JN HARRy DOET ZO IETS NIET. ALS HU WAT MEE BRENGT DOET HU DAT NIET spaar de wikkels vocv 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes DE NATUUR IN EN OM UW HUIS OP 1 VAKANTE iSvT1' METER «vht&to' ih&v" Het is nu tijd uw gazon te bemes ten: stalmest wordt voor dit doel niet veel meer gebruikt. Dat kan wel, doch dan dient men zeer oude en goed ver teerde mest te*nemen: die wordt uit gestrooid en als ze dan enkele dagen gelegen heeft kan men die wel inhar- ken. Tegenwoordig maakt men echter veel meer gebruik van de bekende ro ze tuin- en gazonkorrelmest: per tien vierkante meter heeft men hiervan on geveer drie honderd gram nodig en dan zal men later nog eens regelma tig een. overbemesting moeten geven.) OH^PITT-GH TOT OP E£N RL0 yfrjmmF fiAUVE METE*? illlllHlimiHIIIIIIIHIIIHIIIIIIHIIIl glIIIIIIIIIIIIIIIKHlIIIIIIIIIIIIIUIIIIt g door llllilllllllllillllllllllllllllllllirillll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIItllllllllllllllMII|l|f<<>**ii>llliilillllMiiMlMltHlflllll>llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllll|||||IIIHlll||||||i|||||IIIIIMIl|||ii|||||||||||||||||||||||||||||||||||M|| GELOOF M6LIBVE,ER IS i ALT'JD 6EN REDEN VOOR Wie nog een gazon wenst aan te leg gen kan nu met de grondbewerking be ginnen; spit de grond in ieder geval wel tot op een diepte van een halve me ter om en dat geldt zeker voor tuinen die voor het eerst in gebruik worden genomen: de bouwers hebben de grond dan flink vast getrapt en eerst zal die goed los gemaakt moeten wor den Bij zo'n eerste aanleg zal men het best van oude stalmest gebruik kunnen maken; per tien vierkante me ter heeft men in ieder geval één krui wagen oude mest nodig. I Gras kan nu ook gezaaid worden, doch houdt u er vooral rekening mee dat er nogal wat mengsels zijn; goe de, beste en minder goede. Er zijn mengsels die men speciaal voor sport velden gebruikt en die komen dus voor het gazonnetje in uw tuin niet in aan merking; bovendien zijn er mengsels die onder hoog opgaande bomen nog tol succes leiden doch die mag men niet op een zonnige plaats gebruiken. Er zijn mengsels die speciaal voor dro ge grondsoorten gebruikt worden en an dere die men alleen voor vochtige gron den neemt; de keus moet dus wel goed zijn. 47 ..Licht het anker!" riep Kapp:e. ,,Nou is het welletjes!" Driftig liep hij op de vleiers toe. ..Van boord strooplikkers!" zei hij. ..Met of zonder die vogel! We verlrek- ken! ,,Daar komt niets van in, westerling!" klonk nu de stem van de Groot-Mcgol over het water. ..Ik verbied U te ver trekken ..Wat?!" schreeuwde Kappie. ..Niet vertrekken? En hoe lang moet ik hier dan wel blijven liggen, tot Sim JuUt- mis? ..Dat hangt ervan af," antwoordde |de vorst. „In elk geval dal de Verhe ven'Ding-Dong vrijwillig uw schip heeft verlaten! Nu ging Kappie een licht 6p. ..Dus daarvoor zijn die strooplikkers aan boord mompelde hij. Hij keerde zich tot de vleiers. ..Waar wachten jullie op?" vroeg hij ongeduldig. ..Vlei dan toch! Hoe eerder dat beest van de Kraak is, hoe liever het mij is!" Nu logen de hof-vleiers met her- Inieuwde ijver aan het werk. „Gij hoort het. Onsterfelijke zo zon gen zij d. tugel loe. ..De westerse bar- baar wc -' u niet langer op zijn stin- 'kend schip' Uw oogverblindende ge- stalte hier is als een vlag op een..." Verder kwamen zij niet, omdat Kap pie zich briesend in hun midden wierp en de vleiers links en rechts overboord begon te slaan. „Stinkend schip?!" brulde hij. „Mijn Kraak een stinkend schip?? Uitgelaan- de schuimers! Dat zal ik jullie betaald zetten!" Nadat hij het dek geheel had gezui verd van vleiers, gaf hij met boze stem bevel om weg te stomen. Maar op het schip van de Groot-Mo- gol werd nu een kanon in stelling ge bracht... NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wouterswoude: D. C. van Wijnen, kand. te Gouda; naar Beusichem: B. C. de Gelder, kand. te Alblasserdam. Bedankt voor Enkhuizen; C. F. J. Antonides te Obdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Buitenpost: C. de Kruyk jr. te Siddeburen; te Eernewoude: F. de Jong, kand. te Dokkum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden: A. F. Honkoop te Goes. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam: mej. da. M. de Boer te Vlissingen. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, hel middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bii apotheek en 1 drogist 0.95, 2.40, S 8.88.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2