Raad Goes: Alle hulde voor het industrialisatiebeleid Christelijke Film Actie in een strijdpositie Jongeman botste tegen een boom: honderd gulden boete College van B. en W. kreeg veel lof en waardering Grote interesse voor deelname aan „Produktie der Bevelanden" Machtige bioscoopbond heeft volledig monopolie Donderdag 24 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Vrijheid van betrekking V akantie-arbeid Besluiten van historische betekenis Krediet van anderhalf miljoen voor aanleg Ook de dames industrieterreinen Benoemingen in de Goese raad op ieders ///>/2oltüksf! i,. KANTONGERECHT MIDDELBURG Medereiziger aan de gevolgen overleden Feest cahier en krant voor Goese jeugd T eken wedstri j d voor de jeugd EERSTE AARDBEIEN AL AANGEVOERD De heer A. janse van Biggekerke hegraven Krediet voor lift in Oostwal, Goes De Boerenleenbank te Grijpskerke Antwoorden van Waterleiding op vragen van de heer Vrieling Een lawine van cijfers Ds. De Silva sprak over Spaanse protestanten Woonwagenkamp in de Schenge Opheffing tapverbod in Vlissingen? Buurtver. „Spui** gezellig bijeen Jaarvergadering van het kleuteronderwijs Gerard Hoek sprak in Seroosherke (W.) Van Paradijs tot Paradijs Bunker gevangenen toren verdwijnt Rectificatie Gymnastiekvereniging hield uitvoering Protestants-Christelijk JN DEZE TIJD VAN schaarste op de arbeidsmarkt neemt het aantal „onderlinge" afspraken tussen werk gevers toe en men kan, zo ons ter ore kwam, zelfs wel spreken van een kwaad, dat met de dag toeneemt. Het euvel is bekend. Om personeels verloop tegen te gaan, maken de werk gevers afspraken, waarbij zij zich ver binden geen werknemers van elkaar over te nemen. Het Arbeidsbureau als objectieve instantie wordt voorbijgelo pen en zo wordt uitgemaakt wat er met de solliciterende werknemer wel of niet gaat gebeuren. Of verandering van be trekking voor de werknemer verbete ring van salaris en positie meebrengt, wordt niet in de discussie betrokken. Het personeelsverloop dient te worden tegengegaan. Hoewel wij begrip kunnen opbren gen voor de gedachte, dat een onder neming het beste draait, wanneer er zo weinig mogelijk personeelsmutaties plaatshebben, achten wij het een on aanvaardbare situatie, wanneer men door werkgeversafspraken eenvoudig de kans niet krijgt van betrekking te veranderen. Dat is een beknotting van de vrij heid om te werken waar men wil. In hetzelfde vlak liggen vaak de zoge naamde „concurrentiebedingen", die men tekent, wanneer men een contract krijgt aangeboden. Het wordt tijd, dat men aan derge lijke kwalijke praktijken een einde maakt. De ondernemer zal zijn arbei ders in dienst moeten houden door milieu en arbeidsvoorwaarden zodanig te doen zijn, dat de behoefte aan „ver loop" zo gering mogelijk is. Met con tracten en afspraken houdt men op den duur niemand vast. IJE TIJD VAN DE GROTE vakanties nadert weer en menige leerling van technische school, mulo of HBS droomt ervan een baantje te zoeken voor enkele weken of een maand. Op deze wijze hoopt hij een bedrag bij elkaar te krijgen om zich een plezie rige vakantie te verschaffen. Dit zoe ken naar betrekkingen in de vakantie is geen zaak, die beperkt blijft tot jongens, maar zelfs grote aantallen meisjes gaan de laatste jaren op zoek naar zo'n vakantiebetrekking. Nauwkeurige onderzoekingen heb ben aangetoond, dat de meeste jongens en meisjes uitsluitend gaan werken om „geld" te verdienen. De bestedingen zijn geheel verschillend, waarvan die voor de vakantie nog de minst erge zijn. Toch dient aan dit verschijnsel meer" aandacht te 'worden besteed. In de eerste plaats is het werken in fa briek of bedrijf voor jonge mensen niet zonder invloed op de gezondheid maar de morele schade, die er aan de jonge mens wordt toegebracht, is on eindig veel groter. De zin voor het materiële wordt de kinderen veel t vroeg bijgebracht als een zaak, waar om alles draait. In Amsterdam bijv. „verdienen 10.000 kinderen in de vakantie geld. Het is zaak van de scholen, de onder wijzers en niet in het minst van onze christelijke scholen, ouders en opvoe ders te wijzen op de gevaren, die hier dreigen. De grote tekorten aan ar beidskrachten werken dit verschijnsel in de hand. En ook, al werken de scho lieren in bedrijven, waar men reke ning houdt met de jeugdige leeftijd, dan nog lijkt het ons een systeem, dat is af te keuren. Advertentie GOES. Het heeft het college van B. en W. niet aan lof en waardering ontbroken, toen in de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering de ingrijpende voorstellen om voor de aanleg van drie industrieterreinen een krediet van ca. anderhalf miljoen te verlenen aan de orde kwamen. Unaniem stelde de raad zich achter het beleid van B. en W. en Ranvaardde de voorstellen. Enkele raadsleden spraken zelfs van besluite met een historische betekenis voor de gemeente Goes. Weliswaar vergde de bespreking van dit agendapunt ca. een uur, maar dat lag meer aan de uitvoerige beschouwingen en oprechte hulde-uitingen, waarin practisch geen kritische noot werd gehoord, die de raad wijdde aan deze materie. En burgemeester H. K. Michaëlis aanvaardde dan ook graag al deze strelende opmerkingen. Hij deelde mede, dat het college van ged. staten reeds dinsdag zich met de plannen zal bezig houden. En na goedkeuring kunnen woensdag de motoren van de draglines gestart worden. Advertentie PREFEREREN IN DE LENTE OVERS SCHOENEN Winkelgalerij Middelburg Zoals uitvoerig gemeld gaat het om de aanleg van industrieterreinen bij het haventerrein, in zuidwest en zuid, voor de aanleg waarvan een krediet noodza kelijk is van ongeveer anderhalf mil joen gulden. De heer N. E. van 't Sant (wd) was de eerste, die in een bespiegelend be toog het college van B. en W. lof toe zwaaide voor de zeer gedegen toelich ting. „Ik heb alle waardering voor het vernuft van B. en W. inzake het indus trialisatiebeleid". "Wel kwam de heer Van 't Sant nog met enkele vragen: Met welk bedrag wordt de begroting over schreden als de pot van de infrastruc tuur eventueel negatief uitvalt en hoe staat het met de medewerking van de gemeente Kloetinge? „Ik ben erg dankbaar voor het uitvoe rige rapport van b en W en de vrees, als zou er ergens op gemeentewerken een lancune zijn is nu weggenomen", aldus uitte zich de heer M. Loeve (ar), die zelfs gewaagde van een gedurfd plan. Zijn fractie-genoot, ir. J. G. v.d. Burgt, noemde de voorstellen van histo rische betekenis. Hij meende, dat een gelukwens aan het adres van b en w op zijn plaats was. De heer v.d. Burgt vond een coördinatie van de werkzaam heden noodzakelijk en vond het van zeer grote betekenis, dat de hogere instan ties vlotte medewerking verlenen. Wel vroeg dit raadslid de speciale aandacht voor het havenkanaal. „De schepen kunnen thans niet met goed fantsoen binnen komen." Hij vond het beslist no dig, dat wat d-eze zaak betreft op korte termijn beslissingen genomen worden. De heer p. de Munck (soc) zwaaide b en w'eveneens veel lof-toe voor het gevoerde-beleid en betrok ook de amb tenaren in zijn woord van hulde. „Zij blijken alles te .weten". De heren C. W. Vervest (kvp)„ W. G. M. de Valk (kvp) en F. P. J. Polderman )chu) ten slotte toonden zich ook zeer ingenomen met de plannen. Zeer vereerd met al deze lofuitingen heeft burgemeester Michaëlis in een duidelijk en uitvoerig betoog gezegd, dat het vrijwel zeker is, dat het haven terrein „verkocht" is. Hij vond de risi co's niet zo groot, al kon hij ook niet vertellen wat er nu precies uit de in frastructuur pot komt. De burgemeester kon zelfs vertellen, dat er nu al meevallers waren. Hij was er voorts bijna zeker van, dat een gro te betonfabriek zich in Goes zal ves tigen. „De directie heeft al door laten schemeren, woningen in het Valckeslot (van het Mijnwerkersfonds) te willen hu ren. Hij kon de heer Van 't Sant gerust stellen, want van de gemeente Kloetin ge wordt alle medewerking ondervonde Ook de burgemeester vond het nood zakelijk, dat het havenkanaal uitgediept en verbreed wordt. Er zijn plannen in de maak, die uitgaan van schepen van 1350 brt. ton, het meest gangbare type. De heer Michaëlis verwachtte dat ver moedelijk nog dit jaar met dit werk kan worden begonnen. „Er moeten be slist maatregelen worden getroffen." Tot slot zei de burgemeester, dat de eerste aanzet tot de industriële ontwik keling van Goes een fikse is en dat Goes bepaald geen slecht figurr slamat in ver gelijking tot andere kerngemeenten. Hij verwachtte dat er in de eerstkomende vijf jaar werk zal zijn voor ca. 1200 mannen en 150 vrouwen. GOES. In de vacature van de heer A. J. de Koene benoemde de gemeen teraad tot onderwijzer aan de H. v. d. Veenschool de heer C. Zuidweg uit Heinkenszand. Ook werden twee 'leden van de evene- mentencommissei benoemd 't.w. de he ren J. M. Schipper en A. C. Veenis. een slang die op de waterleiding was aangesloten. De officier vond dit maar een gevaar lijke bezigheid en eiste tegen A.K. bij verstek tot 30. Het vonnis luidde con form. Op 2 december veroorzaakte de expediteur W. van N. uit Bergen op Zoom met zijn truck met aanhangwa gen een botsing ter hoogte van Lewe- I dorp. De expediteur had tijdens een in- a.xn. Verdachte moest zijn Vïachtwa- haalmanoeuvrc een tegenligger niet op- gen achteruit langs het pand van zijn gemerkt omdat hij naar hij verklaarde cliënt D. parkeren en hoewel hij ver-„in het schemerdonker de lichten van klaarde naar alle zijden goed te heb-1.he»" tegemoetkomende personenau- 1,:m een to met duidelijk te onderschelden waren lrnr. uitgekeken, hoosde hij op een van de ,ichten van het ogenblik glasgerinkel. De eigenaar MIDDELBURG. De transport ondernemer P. P. uit Kapelle reed op 10 februari tegen een reelamelichtbak GOES. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op 5 mei krijgen de kinderen uit de klassen 1, 2 en 3 een prachtig feestcahier en de leerlingen van af de vierde klas van de lagere scholen kunnen genieten van een speciale krant „Verdrukt Be vrijd Herrezen". De raad verleende voor deze uit gaven een krediet van 529.—. B. en W. waren met het voorstel ge komen om alleen de krant uit te reiken, maar het merendeel der raadsleden vond de gedachte van een krant, met name voor de jon ge kinderen, niet zo geslaagd. Wel was er nog sprake van het uitreiken van een gedenktegeltje. Maar dit produkt wordt vervaar digd in Tsjecho-Slowakije. De raad voelde er echter niets voor om dit produkt, vervaardigd in een com munistisch land, bij de bevrijding de kinderen ter hand te stellen. De heer W. G. M. de Valk (KVP) deed toen het voorstel om voor jonge kinderen een feestcahier be schikbaar te stellen. En daar kon den B. en W. en de raad zich mee verenigen. Intussen kreeg ook de Oranje vereniging van de gemeenteraad een subsidie van 2500 (mits de burgerij financieel niet afzijdig blijft staan) voor het organiseren van festiviteiten op de vijfde mei. scholen. De jeugd is verdeeld in drie groepen: 10 tot 12 jaar. 13 en 14 jaar en 15 jaar en ouder. De deelnemers in de eerste groep moeten een tekening of schilderij ver vaardigen waarin de fruitteelt, landbouw of het dorpsambacht tot uitbeelding komt. Groep b heeft als onderwerpen bouwnijverheid, oesterteelt en boog- of vogelschieten en groep c mag zich uit leven in de Deltawerken, industrialisa tie en Goes in het jaar 2000. Voor de beste prestaties zijn waardebonnen van 25.—, 15.— en 10.—, alsmede drie troostprijzen beschikbaar gesteld. Bovendien zullen de beste inzendingen te bewonderen zijn op de middenstands tentoonstelling. Zaterdagmiddag 23 april zullen de prijzen uitgereikt worden. De Goes wordt gehouden. Er zijn met medewerking is gevraagd van de ge- GOES. Naar wij vernemen bestaat er grote belangstelling voor deelname aan de tentoon stelling van producerende mid denstanders op Zuid- en Noord- Beveland, die op 21, 22 en 23 april (de week na Pasen) onder het motto „De produktie der Beve landen" in de veilinghallen te minder dan 31 deelnemers. Het was voor het initiatiefcomité dan ook een moeilijk ouzzel om de standruimte zo ïtvaardig mo gelijk te verdelen. Daarnaast zul len 20 detaillisten hun produkten tentoonstellen. Dank zij de bijzondere soepele mede werking van het veilingbestuur en di rectie heeft men naast de neerzethal nu ook de beschikking over de ruimte bij de kantoren en over het achterste ge deelte van het veilinggebouw, bij het koelhuis, waar de show wordt gehou den. In totaal is nu beschikbaar 1200 vierkante meter. Het werkcomité heeft voorts het ini tiatief genomen tot het uitschrijven van een tekenwedstrijd voor de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen en voor de leerlingen van de u.l.o.-scho- len, h.b.s., ambachtschool en landbouw- meentebesturen scholen. en de hoofden van KAPELLE. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge werden dinsdag de eerste aardbeien van het seizoen aangevoerd. Het was een doosje met tien prachtige vruchten, afkomstig van het proefstation voor de kleinfruitteelt in Kapelle. Er werd 58 cent per stuk voor be taald. Het vorig jaar kwamen de eerste aardbeien op deze vei ling op 2 april. d,le op ide stoep stond toe te kijken, had blijkbaar niets gemerkt of zo merkte de kantonrechter op „hij wil de het ding kwijt". De verdediger mr. J. J. van den Burght vroeg zich af of de schu d wel 'bij de verdachte lag. ..Hij hfeft. alle handelingen correct uitgevoerd zei hij, „de winkelier heeft wel een vergunnin» de lichtbak op te hangen maar hij heelt het niet op de juiste wijze gedaan. De winkelier heeft het risico geschapen De officier van justitie mr, J. L- An- dreae verklaarde dat het er mets toe doet of een dergelijk voorwerp al dan niet op de juiste manier is opgehangen. Men mag nu eenmaal niet tegen iets aanrijden". De officier eiste een boete van 10. De kantonrechter mr. JMoo- lenburgh vond de overtreding gering maar niettemin strafbaar en vonniste met een boete van f 5. De Hansweertse fruitkweker A. K. had, zcals zovele mannen nog graag doen, vuurtje ge stookt. Hij had dit gedaan op ongeveer twee en een halve meter afstand van een woonhuis terwijl het flink waaide. De vlammen bereikten zeker een hoogte van een meter aldus de verbalisant en verdachte moest het vuur doven met Van een medewerker BREDA Zeer vele vrienden en oud- leerlingen hebben eergisteren op de pro testantse begraafplaats Zuilen tc Breda de heer A. Janse, oud-lioofd van de christelijke school te Biggekerke, ten grave gedragen. Tijdens de sobere plech tigheid is slechts door twee personen het woord gevoerd. In de aula van de begraafplaats heeft de vrijgemaakte predikant van Breda, ds. B. Telder, enkele schriftgedeelten la ten spreken en gezegd, dat velen de God aller vertroosting danken voor al les dat Hij in de heer Janse geschonken heeft aan de kerk in deze landen. De aanwezigen zongen het laatste vers van psalm 90: Laat Uw gena aan Uwe knechten blijken, bekroon ons werk, èn nu, èn 't allen tijd. Aan de groeve heeft de oudste zoon, ds. J. C Janse, vrijgemaakt predikant te Zutphen. woorden van dank gespro ken voor de vriendschap en de liefde die o.m. in de aanwezigheid van zovelen tot uitdrukking kwam. Mede door het werk van de heer Janse heeft de Here de reformatie der kerken willen be vorderen. Dit werk moge voortgaan, zo zeide ds. Janse, en hij riep allen op daarin mede te werken. Er was volgens Bredase protestantse begrippen bijzonder veel belangstelling. Wij zagen de Kamper 'hoogleraren dr. H. J. Jager, C. Veenhof en J. Kamp huis en voorts prof. dr. K. J. Popma bijzonder hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen. In aansluiting aan ons eerder bericht geven tvij nog enkele biografische ge gevens. Geboren in 1890 te Oostkapelle, werkte de overledene na zijn lagere schooljaren in de landbouw. Hij bezocht daarop de normaalschool te Middelburg en werd in 1910 onderwijzer te Schoon- dijke. In 1917 vertrok hij naar de chris telijke school te Biggekerke, waar hij in 1918 hoofd werd. In 1931 werd de heer Janse ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1934 werd hij benoemd tot lid van het Zeeuw se Genootschap van Wetenschappen. De officier noemde dit een voorbeeld van een ernstige overtreding' en dit niet alleen omdat de $>estuurder van de te genligger bij de botsing gewond was ge raakt; hij eiste- een? boete van 75 en gaf verdachte de waarschuwing dat dit soort overtredingen op speciale wijze geadministreerd -worden, waardoor bij' herhaling de ontzegging uit de rijbe voegdheid geëist kan worden. De rustend landbouwer J. V. uit Hein kenszand had bij het linksafslaan nage laten een auto, die rechtdoor moest voorrang te verlenen. Een lichte aanrij ding was het gevolg. Hoewel verdachte zijn schuld toegaf wilde hij de bestuur der van de andere wagen toch niet ge heel vrijuit laten gaan. De kantonrech ter wees hem er echter op, dat de fout geheel voor zijn rekening was. De eis luidde 50, maar de 73-jarige verdachte vond dit nogal veel: „Kan die nul er niet af" vroeg hij, „vijf gulden vind ik nog te veel om zo maar weg te geven". Het vonnis luidde ten slotte 35. Het nieuwe jaar was voor de jeug dige koopman L. J. W. uit Wemeldin- ge wel op een zeer onplezierige wij ze begonnen. Met zijn vriend was hij in de vroege morgenuren van Nieuwjaarsdag naar Putte gereden om kennissen geluk te wensen. Op de te rugweg verloor verdachte de macht over het stuur naar hij zei door een plotselinge windstoot en botste met een vaart van ongeveer 80 km. tegen een boom. Zijn vriend die naast hem zat is later aan de gevolgen van de botsing overleden. „Omdat het vast staat dat de jonge man niet gedronken heeft moet deze bot sing of door ondeskundigheid of door z.g. „bravour-rijden" ontstaan zijn", al dus de officier. In de eis kwam dit laat ste tot uitdrukking, de eis was name lijk een boete van 100 en een onvoor waardelijke ontzegging uit de rijbevoeg- heid voor de tijd van 6 maanden. Het vonnis luidde conform. GOES. Uit de veelheid van agenda punten, die de gemeenteraad kreeg te behandelen, werd uitvoerig gesproken over het voorstel tol het verlenen van een 'krediet van 10.000 voor doortrek king van een lift naar de zolderruimte in het Gasthuis. Dit krediet werd ver leend, nadat met name mevr. A. Griep- Duinker (WD) ernstige bezwaren had ge opperd. Zij vroeg zich af of deze uit gave verantwoord is nu straks het streekziekenhuis zal verrijzen. De heer C. W. Vervest (KVP) onderschreef de ze bezwaren. Ir. J. G. v. d. Burght (a.r.) wees nog op de eigen verant woordelijkheid van de raad, maar hij meende toch dat het niet anders kan om het krediet te verlenen. De heren F. P. J. Polderman Cc.h.) en Ph. Ha verbroek (soc.) toonden zich fervente voorstanders van hef voorstel. Eerstgenoemde wees vooral op de me dische zekerheid en de heer Haverbroek oordeelde, dat dé toestand in het Gast huis zo niet langer kan duren. Er staan zelfs 52 mensen op -de wachtlijst, die niet aanstonds geholpen kunnen worden. Zonder discussie aanvaardde de raad een reeks onderwij svoorstellen. Een noodzakelijkheidsverklaring voor het op richten en instandhouden van een neu trale detailhandelsvakschool werd afge geven, de katholieke Zeeuwse muziek school kreeg een 'subsidie, de wegen- verkeersregeling' werd gewijzigd (alge heel wachtver'ood in de Lange Vorst-1 straat), aan de fa. A. Jobse en Co. werd grond verkocht aan de Westhaven- dijk (voor de stichting van een meta- liseerbedrijf) en afwijzend werd be schikt op het request van de heer P. C. A. de Kort inzake schadeloosstelling wegens -gederft genot van de huur. Het hartstochtelijk beroep van de heer Ver vest om smartegeld te geven bracht geen verandering in de gedachtegang van hef college en de raad. GRIJPSKERKE. De Coöp. Boeren leenbank hield haar algemene jaarver gadering. HCt bedrag der ingelegde spaargelden steeg tot ƒ2.911.767,83, ter wijl het bedrag aan uitgezette voorschot ten toenam met 300.000. Het eindcijfer der jaarrekening over 1959 bedroeg 6.853.587,14. Besloten werd de winst ad 6.144,63 bij de reserve te voegen. De heer K. Coppoolse te Oostkapelle werd als lid van het bes-tuur en de heer Chr. Riemens te Grijpskerke als lid van de raad van toezicht herkozen. In deze vergadering werd' tevens'"foef feit herdacht dat de heer J. C. Cevaal te Grlipskerke 25 jaar lid is van de Raad van toezicht. Namens de Coop. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht en de eigen bank werd een aandenken overhandigd. TERNEUZEN De afgevaar digden van de Zeeuws Vlaamse gemeenten die als vertegen woordigers zitting hebben in de aandeelhoudersvergadering van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen", hebben thans een schrijven ontvangen waarin deantwoorden vervat zijn op de vragen die de heer Vrieling destijds in de Terneu- zense gemeenteraad heeft ge steld. Deze antwoorden hebben het karakter van een financiële verantwoording.: Uit dit schrijven blijkt dat de aanne mingssom voor de ambtswoning van de directeur 63.000 gulden bedroeg. In ver band met de ophoging van de grond MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van de Spaanse Evangelische Zending hield haar jaarlijkse contact avond in de kerk van de Gereformeer de Gemeente aan de Segeerstraat. Ds. A. de Silva, Spaans predikant, sprak over het protestantisme in Span je. Uit de korte uiteenzetting over de godsdienstige sfeer in Spanje bleek dat er op het kerkelijk erf sedert de zes tiende eeuw weinig is veranderd. Ds. De Silva ging ook nader in op de rechtspositie van de protestantse kerk in Spanje. Er is op dit punt in de verschillende wetten een grote te genstrijdigheid te bespeuren. In laatste instantie is trouwens alles onderworpen aan het kanonieke recht van het Vati- caan. Ondanks alle moeilijkheden is er ove rigens toch groei op het protestantse erf. Het is aan de protestanten verboden godsdienstoefeningen aan te kondigen. Zij mogen ook geen tractaten versprei den of propaganda maken voor hun ge loofsovertuiging. De Spaanse overheid weigert daaren boven zendingen kleding e.d. in te kla ren omdat de protestanten geen liefda digheid mogen bedrijven. kwam hier 5000 gulden bij. Voorts moe ten er hier nog de volgende posten aan worden toegevoegd: Sanitair en elek trische voorzieningen 7000 gulden, cen trale verwarming 9000 gulden, aankoop grond 6000 gullden. architect en toezicht 5000 gulden. In totaal, inclusief kleine kosten 95000 gulden. In de toelichting wordt gezegd dat men de watertoren en de directeurswoning als een samenhan gend architectonisch geheel wilde zien. Het is dan ook als zodanig ontworpen en uitgevoerd. Wat betreft de 'autokosten van de bedrijfseconoom wordt gezegd dat in 1958 in totaal 33.590 km werden afgelegd waarvan 2500 privé. Het be trof hier hoofdzakelijk zakenreizen die noig waren door een intensief overleg ten departemente voor de afwikkeling van e oorlogsschade en voor het ver krijgen van subsidies. Voorts in verband met de belegging van over-liquide mid delen van nog niet gebruikte, maar was een intensief overleg met diverse bankrelaties noig. Daarnaast brachten de betrekkingen met de Belgische zustermaatschappijen mee, dat vele besprekingen moesten worden gevoerd in Brussel en Gent. Ten slotte komt een deel van de km. voor rekening van het normale inspectiebe zoek. Het schrijven gaat ook nader in op de kosten van de Raad van Commis sarissen De jaarlijkse vergoeding voor de auto "die in gebruik is bij de presi dent-commissaris bedraagt aldus de brief 3259 gulden. De volgende posten worden dan nog genoemd: Het personeelsfeest 8697 gul den. De herdenking van het 25-jarig ju bileum van de president-commissaris 2003 gulden, kosten van vergaderingen 1353 gulden en de totale bezoldiging 6947 gulden. Ten slotte bedraagt de post reis- verblijf- en representatiekosten 6924 gulden. Raad Goes besluit: GOES. Nu door de uitvoering van werkzaamheden bij de Kattendijkse dijk het woonwagenkamp moet verdwijnen, heeft de gemeenteraad het 'besluit ge nomen het kamp te verplaatsen naar een terrein bij de zeedijk in de Schen ge, bij de boerderij van de heer Van Noort. De voorzieningen voor dit terrein vergen een bedrag van ca. 9000. Aan vankelijk waren B. en W. met het voor stel gekomen om een gedeelte van het zgn. Pa-ardeweidje, achter de houten barak „Het Honk" aan de Westha ver dijk als terrein voor het kamp te be stemmen. Dat zou een uitgaaf vragen van 6700. Maar op het laatste morient viel het oog op het terrein bij de zee dijk. B. en W. vonden dit een zeer ge-; schikte plaats en dienden dan ook een - gewijzigd voorstel in, hetgeen de raad j overjarige verordening is opgeruimd, aanvaardde. Het verbod om op openbare feestda gen en tijdens de kermisweek sterke drank te verkopen dateert uit 1920 toen naar de mening van een aanal raads leden een te groot aantal excessen op trad als gevolg van een te groot ge bruik van het geestrijke vocht. Sinds de afgelopen oorlog heeft de kermis als „het feest" afgedaan en is deze gebeur tenis veeleer opgenomen in het-normale programma amusement door toename van sport, televisie e.d. Nu het ver schijnsel van een „week om uit te le ven" tot het verleden behoortde ker mis krijgt steeds meer het accent van een attractie voor kinderen heeft het bestuur van de Ned. Bond van Werk gevers in Hotel-, Café-, Restaurant- en aanverwante bedrijven een schrijven tot B. en W. van Vlissingen gericht waarin zij opheffing van de verordening ver zoekt. VLISSINGEN Naar alle waarschijn lijkheid zal met de komende kermis in Vlissingen weer normaal sterke drank geschonken mogen worden waarbij een TERNEUZEN. In de Gerefor meerde kerk ite Spui heeft de buurt vereniging „Spui" een gezellige avond gegeven. De heer C. Witte, zei in zijn openingswoord dat het misschien aan de late publikatie, door het bestuur, te wijten was dat er zo weinig ouderen aanwezig waren wat zeer te betreuren was. ;,Hozanna" de muziekvereniging van Axel, verleende muzikale mede werking. Vóór de pauze declameerde de heer A. van Harn enkele gedich ten en werd het spelletje „Trek aan de bel" gespeeld, onder leiding van mejuffrouw Corrie van Harn. Na de pauze declameerde Piet van Harn „Nozembende op thuismars", Janny van Dixhoorn ,,'t Scheepje" en Janny Branders ,,'t Recept". BRUINISSE. Onder voorzitterschap van burgemeester C. H. van der Linde vergaderde de vereniging tot instand houding van een kleuterschool. Mejuf frouw Van der Gijp stond wegens haar huwelijk haar plaats af aan mejuffrouw J. Nederhand. De school telt doorlopend tachtig leer lingen. Er is nog steeds een wachtlijst van kinderen die wel de leeftijd heb ben maar wegens plaatsgebrek nog niet opgenomen kunnen worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. C. van Weele en S. C. de Graaff herkozen. In de vacature van burgemeester Michaëlis werd gekozen mevrouw M. van der Weele-Visser. Vervolgens hield mejuffrouw Dourlein een causerie over het kleuteronderwijs. GOES In de woensdagavond ge houden jaarvergadering van de gerefor meerde mannenvereniging „Calvijn" heeft ds. M. den Boer uit Zaamslag een belangwekkende causerie gehouden over „Van Paradijs tot Paradijs". Ds. Den Boer besprak in het kort Genesis 1, 2 en 3 (het Scheppingsverhaal) en; Openbaringen 22. God schiep Hemel en aarde tussen' beide bestaat distantie in Genesis. In Openbaringen echter komen Hemel en aarde naar elkaar toe. Ds. Den Boer zette Gods bedoeling met de onder het werkverbond levende mens uiteen: De mens zou van kunnen zondigen tot de staat van niet meer kunnen zondigen komen. Het referaat van de Zaamslagse predikant was buitengewoon interessant, vooral ook omdat hij duidelijk de op vattingen, die in de hedendaagse theo logische wetenschap naar voren komen, weergaf, o.a. met betrekking tot de Schepping. De secretaris, de heer C. Langeveld, deelde mede dat de vereniging thans 43 leden telt. Deze geanimeerde jaarver gadering stond onder leiding van de heer H. C. van Donk. Zij werd verder gevuld met een geanimeerde discussie over het onderwerp van ds. Den Boer, passiemuziek en zang. 1 Frank" kon worden gedraaid en bij an- VLISSINGEN. De bunker bij de dere CEFA-afdelingen niet. Middelburg gevangenentoren zal over enkele weken is, bleek uit de vergadering, een moeilijk j zjjn verdwenen. Met luchtdrukboren gaat geval. Bovendien is deze afdeling een men de kolos beton te ujf De bu£ker ^UrppTh,^tana:Vefmf,sl™rmt niet aIleen sta-in-de-weg. nog toordat het CEFAbureau de films |maar beneemt de wandelaar veel van zelf kon distribueren. Met het gevolg, Ons verslag in de editie van maan dag 21 maart jl. van het Solistencon cours te Middelburg behoeft een rec tificatie. De heer M. A. Wondergem in de afdeling uitmuntendheid. met trombone, is niet van „Excelsior", maar van „Vooruit Waarde". Voorts heeft de heer J. Schrier trombone, „Vooruit Waarde", hoogste ereafdeling, in het geheel niet aan dit concours deelgenomen. SEROOSKERKE (W.). ,,De Christelijke Film Actie in Neder land bevindt zich op het ogenblik in een strijdpositie. Zij heeft geen vrijheid bij de keuze van haar films, maar is afhankelijk van de monopoliepositie van de Neder landse Bioscoopbond. Er bestaat in christelijk Nederland grote be hoefte aan goede films, doch slechts een zeer klein percentage wordt door de filmverhuurkan toren in omloop gebracht. Verte genwoordigende bureau's van - - lyaiiLUlcu Cli uc uiuovuut-icApiuilanotu filmmaatschappijen lil Nederland kunnen deze films niet leveren, omdat hebben de CEFA vele goede pro- ze nagenoeg niet worden gemaakt t3 rïr-- („Er zit geen dik geld in De Cefa dukten aangeboden. Wij mogenprobeert dan ook om zelf deze films ze echter niet kopen, omdat de te vervaardigen. Wordt hiervoor geen machtige bioscoopdirecteuren dit komen doen ze er, verzekerde de heer Hoek. Is het niet dit jaar, dan toch volgend jar. uit Hilversum, nog eens in het volle licht van de schijnwerpers werd geplaatst. De heer Hoek, aan wie gisteravond bond gaat zover, aldus de heer Hoek, dat b.v. de N.C.R.V. de televiesierech- ten van alle in Nederland uitgebrachte films mag kopen, mits geen enkele film wordt afgenomen van de Cefa. Gebeurt dit wel, dan mag er niet een andere film meer voor de tv wórden vertoond. De heer Hoek, an wie gisteravond een groot aantal vragen werd voorge legd, deelde mee, dat er in Nederland verder grote vraag is naar verant- verder grote vrag is naar verant woorde kinderfilms. De filmverhuur kantoren en de bioscoopexploitanten dat de afdeling Middelburg films betrok van e bioscoopbond, maar van een ge heel vrye keuze is geen sprake. In totaal telt eeland thans acht afdelingen, een veel te klein aan tal. Reden waarom dan ook in de naas te toekomst, vooral op Walcheren de propaganda ter hand zal worden geno men. het boulevardzicht, omdat het weinig fraaie oorlogssouvenir juist gebouwd is op de kleine rotonde voor de gevange nentoren. van welk punt men uitzicht heeft naar beide zijden van de boule vard. Het is te hopen dat nu ook de andere reeks grauwe bastions, die stede ling en bezoeker telkenmale weer aan de oorlog herinneren, binnen korte tijd niet willen hebben". Ziedaar het vraagstuk, waarmee de CEFA momenteel te worstelen heeft en dat gisteravond in het vereni gingsgebouw door de landelijke voorzitter, de heer Gerard Hoek MIDDELBURG Er werd de vraag: gesteld waarom in Middelburg wel „Het dagboek van Anne i tot hoofdleidster te Wemeldinge. Een belangrijk facet kwam tijdens de v?.n de boulevards verdwenen zullen bespreking van de heer Hoek's toespraak z,3n' naar voren: Kan de christelijke pers! niet in navolging van het IKOR bepaal- staan in Zeeland aan een orgaan, waar in op moreel verantwoorde wijze de film zou kunnen worden beoordeeld. De heer Hoek verklaarde, dat hier toch ook gevaren schuilen, omdat men daarmee een deel van het publiek in de richting van de bioscoop kon drijven. Niettemin voelde hij toch wel veel voor de sugges tie. Voor de uitbreidingswerken aan het bejaardenhuis te Groenendijk (Terneu- zen) waren acht inschrijvers. De hoogste was Albouw Breda voor 828.950; de laagste gebroeders Van der Poel aan nemersbedrijf te Terneuzen voor 694.000. Tot leidster aan de Christelijke kleu terschool te 's Heer Arendskerke is be noemd mej. H. J. Lodder, wonende te Vlissingen. Mej. Lodder neemt de plaats in van mej. A. Kosten, die benoemd is 's HEER ARENDSKERKE. De gymnastiekvereniging „De Arend" hield in het verenigingsgebouw een uitvoering van de senioren afdelingen. Voor de pauze bestond het programa uit de monstraties paard, brug- en springkast- oefeningen alsmede grondgymnastiek. Een en ander werd afgewisseld met het optreden van het duo Coppens-van Vredeghcm, dat ook na de pauze een aandeel in het programma verzorgde. Aan het begin van de uitvoering stond de voorzitter de heer G. M. de Schip per stil bij de eerste lustrumviering van de club. De spreker brak een lans voor de turnsport, die hij als een tak van sport beschouwde die de algehele lichamelijke opvoeding het best tot zijn recht doet komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3