VAN SCHERM NAAR SCHOUWBURG VELPON DE NATUUR Kroesjtsjef noch uitzending kwam uit de plooi S KAPPIE EN DE DING-DONG Bllggg gjg 7 1 WËM im Bary: Nederlands jongste theaterdirecteur Museumbezoek is wangedrag in Amerika FLITS GORDON in het 1 heelal in en om uw huis De Gaulle vanuit Londen op tv Jack Dunkiey Uit de kerken Brandje in kolenhok Donderdag 24 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD P»g. 1 O B Q D D Q m Advertentie Geen geknoei! met de nieuwe dop Van een onzer redacteuren TS7TM BARY doet vanavond zijn laatste drama- tische produktie, zoals het in televisietermen heet. Dan sluit hij voorgoed de Bussumse studio deuren achter zich en beëindigt daarmee een suc cesrijke periode van bijna zes jaar. Nog zes dagen en zijn gezellig huis aan de rand van Hil versum komt (heel even maar) leeg te staan en een minstens even gezellig landhuis aan de rand van Tilburg wordt betrokken. Wim is dan televisieregisseur af en Nederland heeft er een schouwburgdirec teur bij, de jongste van mis schien heel Europa: hij is net 31 geworden! Wim Bary en echtgenote naar Tilburg heid werden beloond in^juli 1954 toen hij na een regie-opleiding van Erik de Vries bij de KRO werd aangesteld. Laat men nu niet denken dat hij aan het laatste tv-spel „Het zout der aar de" dat vanavond onder zijn regie wordt uitgezonden met een gevoel van weemoed heeft gewerkt. Ten eerste gaat hij de televisie niet helemaal de rug toe keren omdat hij de religieuze reportages van de KRO blijft verzor gen, maar waar het bij een artiest om draait de creativiteit heeft hij in zijn nieuwe functie minstens even hard nodig als voorheen. En hieraan hoeft niemand te twijfelen, getuige de grote waslijst van televisie-produkties die Bary op zijn naam heeft staan: 35 spelen en eenakters en meer dan 150 andere uitzendingen waaronder kin deruitzendingen, Testplaat, Vademe cum, Voetlicht en Camera, reportages, godsdienstige uitzendingen, cabarets en musicals. Herinneringen ..Wat zijn uw dierbaarste herinne ringen aan uw Bussumse tijd?" „Eigenlijk teveel om op te noemen, want we zijn allemaal verzot op ons vak. En of het nu wat gesmeerder gaat bij buitenlandse stations waar meer geld èn minder voetangels en klemmen zijn doet eigenlijk niet ter zake. Daar hebben ze weer andere problemen. Plannen „En hoe staat het nu met de toe komstplannen?" „Ik zit er boordevol mee," antwoordt hij zonder omwegen, „sommigen den ken dat ik een heerlijk rustig jaar tegemoet ga in Tilburg omdat de schouwburg pas volgend jaar 1 maart wordt geopend. Maar ik heb die tijd hard nodig. Tilburg trekt ontzettend veel mensen aan door de nog steeds toenemende industrialisatie en ik be schouw het dus als mijn taak er in de eerste plaats voor te zorgen dat de cultuur daarmee gelijke tred houdt Ik moet dus niet alleen de aandacht ge richt houden op fle grote K toneel en concerten door het Brabants orkest maar ook op cabaret, show en film." „Biedt de nieuwe schouwburg daar gelegenheid voor?" „Gelukkig wel. Het gemeentebestuur ziet hem als een streekschouwburg, er is bijvoorbeeld ook een restaurant, twee foyers voor tentoonstellingen, een radio vandaag kleine zaal waar cabaret, films en ook kamermuziek gegeven kan worden en dan de grote zaal met een technische uitrusting waar bijna 1000 mensen in kunnen." 1 Al gestart Wim Bary keek zes jaar geleden vooruit toen hij van toneel overstapte naar televisie, nu kijkt hij opnieuw vooruit en voert al besprekingen met busondernemingen in Brabant om het vervoer van en naar de kleine dorpen te regelen als er volgend jaar avond aan avond wat te doen is in „zijn" schouwburg in Tilburg, volgens het plaatselijke „volkslied": de schoonste stad van 't laand" Sleeswijks zal er voor het eerst zijn befaamde revue op de splinternieuwe planken brengen (dat heeft Bary in het voorbijgaan al voor elkaar gekregen) en het gezel schap Ensemble is al gecontracteerd voor twee premières in het volgend seizoen. Ja, Bary kijkt vooruit en ver geet de televisie niet bij de bouw van de schouwburg. Er zijn speciale in gangen voor de kabels gemaakt en ook met de inrichting van de licht- en geluidsinstallaties is rekening gehou den met de eisen die de televisie stelt. De jongste schouwburgdirecteur van ons land zal een stevige brug slaan tussen toneel en televisie. WASHINGTON (Reuter) Drie en twintig negers werden gisteren ge arresteerd in Memphis, in de zuide lijke staat Tennessee, toen zij uit protest tegen de rassenscheidingsvoor schriften een museum en een open bare bibliotheek binnen waren ge gaan. In beide openbare gebouwen hadden alleen blanken toegang. Het optreden van de negers was een protest tegen de veroordeling van 37 andere negers tot boeten wegens het betreden van een openbare, maar alleen voor blanken toegankelijke, leeszaal. De negers gedroegen zich rustig. Zij bleven waar zij waren toen zij het bevel kregen heen te gaan. Zij werden toen gearresteerd wegens wangedrag en verstoring van de openbare orde, hoewel er van wangedrag en versto ring van de openbare orde hunnerzijds geen sprake was. (Advertentie) Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Hond altijd Kennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeertd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennis - onopvallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker avn smaak bovendien 33 ,,Neen. De Russische politie. Hij is al een maand weg Terwijl ik hem verbijsterd aan staarde. vervolgde hij op de t oon van iemand die niets meer vreemd vindt: ..Mij hebben ze ook meegenomen, maar een dag later lieten ze me weer vrij. Ze zochten eigenlijk al leen jou maar. Ze zeiden „Kouda Eva?" En omdat jij er niet was hebben ze papa meegenomen." Onmiddellijk kreeg ik weer het ge voel dat ik werd achtervolgd, net als in de tijd toen we zij aan zij met Wallenberg werkten. Ook is het zeer vanzelfsprekend dat het beeld van de Zweedse diplomaat me voor de geest kwam. .,Ik moet direct Wallenberg waar schuwen", zei ik. ,,Ik hoop dat hij nog in Boedapest is." ,,Neen." „Is hij dan al teruggegaan naar Zweden?" ,,Neen, ook niet," antwoordde mijn broer die met zijn vijftien jaar sprak als een man van vijftig. ,,De Rus sen hebben hem ook meegenomen. Tenminste, dat wordt beweerd." Ik was sprakeloos. Logica en re de waren nog slechts begrippen. Het was alsof ik de gebeurtenissen en de toestand van dit ogenblik alleen door een dichte mist kon waarnemen. De volgende dag kreeg ik door vrienden een plaats in een zieken huis om te bekomen van mijn ver wondingen. en bevriezingsverschijn selen. De genezing vorderde heel langzaam. Maar dank zij mijn be zoekers begonnen de omtrekken van het nieuwe leven, dat Hongarije nu kende, zich af te tekenen. Sommige van mijn bezoekers hadden met ver schillende diensten van de Zweedse legatie samen gewerkt. Allen hadden ze kennis gemaakt met de verhoor kamers en de gevangenissen van de Russische politieke politie. ..Maar wat wilden ze dan eigen lijk weten?" vroeg ik aan een van hen die na zes weken pas onlangs was vrijgelaten. ,,Ja wat zal ik zeggen? Die lui leken wel gek. Van januari tot maart hebben ze niets anders gedaan d-an me te ondervragen over miin con tact met Wallenberg en de diensten die ik de Zweedse legatie heb kun nen bewijzen. Ze schijnen een idéé fixe te hebben: wij moesten spio nagediensten verrichten ten gunste van de Engelsen en Amerikanen." Stomverwonderd ging ik overeind zitten. ,.Maar dat is toch waanzin! Op hetzelfde ogenblik probeerde de po litieke politie van de nazi's ons de zelfde bekentenis af te dwingen! Zijn de Russen dan geen bondgenoten?" Mijn bezoeker glimlachte bitter. „Laat je niet misleiden door de schijn, Eva. De Russen gedragen zich als waardige opvolgers van de Duitsers. O, ik heb geen reden tot klagen, want ik heb stom geluk ge had: ze hebben mijn zaak opeens la ten varen. En nu zit ik hier." Omdat ze de hele zaak schenen te hebben laten varen maakte ik me op dat moment niet ongerust. Maar mijn hoop was al helemaal vervlo gen. De Russische bezetting beteken de niets anders dan een nieuwe be zetting en volstrekt geen bevrijding. Later, toen de inwoners van Boeda pest kennis hadden gemaakt met de verrukkingen van het regime van de volksrepubliek, fluisterde men el kaar dit raadseltje toe: ,,Wat is het verschil tussen de Duitse bezetting en de Russische? Volgens de Russen is iedereen een Jood." Maar toen ik in het ziekenhuis lag, was de toestand nog niet zo duide lijk, als ik dat tenminste kan zeg gen. Lichamelijk had ik een zware proef doorstaan, maar geestelijk een nog zwaardere. De verdwijning van mijn vader verontrustte me. die van Wallenberg leek me nog onbegrijpe lijker. Ik voelde me des te eenza mer omdat Gabor ook niet meer in Boedapest was. Direct na zijn ont vluchting had hij zich bij het Hon gaarse leger gevoegd dat opnieuw was gevormd, en de laatste weken van de oorlog had hij aan het front doorgebracht. In mei hielden de gevechten dan eindelijk op en Gabor kwam terug. En wat later zag ik tot mijn grote blijdschap mijn vader terugH gebro ken en vermagerd, maar in elk ge val levend. Hij legde een opvallende terughoudendheid aan de dag om trent zijn tegenslag, zelfs tegenover mij. Nooit heeft hij mij alles ver teld. Alleen hoorden we dat de Rus sen hem gevangen hadden genomen en meegenomen naar Wienerneustadt, dicht bij de Oostenrijkse hoofdstad. Op een goede dag werd hij, zonder enige verklaring overigens, vrijgela ten. Maar zijn geestelijke weerstand was nog verre van gebroken. Zo gauw hij terug was ging hij. bijge staan door Gabor, aan het werk om te trachten klaarheid te brengen in de geheimzinnige omstandigheden van de verdwijning van Wallenberg. De inlichtingen die hij kreeg maak ten het raadsel alleen nog groter. Op 24 december 1944. de dag voor Kerstmis, had de Russische schroef om Boedapest zich gesloten. Naar alle waarschijnlijkheid zouden de Duitsers zich terugtrekken op de rechteroever van de Donau, in Boe- da, waar het terrein heuvelachtig was. Bovendien waren daar grotten die hen in staat zouden stellen de strijd voort te zetten. De bruggen over de Donau zouden dus opgebla zen worden. Zoals ik al heb verteld was Wal lenberg naar Pest gegaan waar zich de ..beschermde huizen" en ook het ghetto bevonden. TTij installeerde zich in zijn bureau aan de Avenue Ulloi. Temidden van de algemene wan orde en onder het vuur van de Rus sische batterijen was hij de enige di plomaat die volhardde in de hulp aan de achtervolgden. Zijn moedig volhouden werd door indrukwekkende resultaten bekroond. De soepele hoffelijkheid van een zakenman had hij laten varen. Toen hij hoorde dat de Duitsers van plan waren het ghetto op te blazen, ging hij naar generaal Schmidthuber. Op ijskoude toon zei hij: „Generaal, ik waarschuw U: als het ghetto de lucht in gaat, zal ik persoonlijk ervoor zorgen dat de Russen u onmiddel lijk ophangen." Generaal Schmidthuber hield zich dit voor gezegd en het ghetto ont kwam aan de catastrophe. (Wordt vervolgd) DONDERDAG Weinig verrassingen vanavond in het lichte genre. - Om 19.05 is er weer „Ga er eens even hoofdzaak is dat ze zich steeds op- voor zitten", waarin Flip van der Scha- nieuw uitleveren aan dat medium dat üe zjjn uitstekende platenprogramma vermoedelijk tot in lengte van dagen „Ssstt..." brengt, en daarna de ontbijt- fascinerend en jong" zal zijn." tafel weer wordt gedekt bij de familie De Koning. T)*>*nnnf1s SintPrklaat -Vlag in top" volgt om 20.00 op Hil- uesnooas dimerhiaas versum 2, waarin o.m. Hetty Blok voor Toen Wim Barv 13 iaar was wilde de microfoon komt. Voor de hoorspel- mÏTnZ1te 'toneel m»r ^end spel om afgelopen worden. Dat ge- ZLI5: "Na eb voISl vloed de HBS beurde op zijn 17de. Hij zat nog steeds in het „hoge noorden" Friesland en hunkerde naar „het westen" waar van men zei dat de cultuur voor het opscheppen lag. Verbintenissen met de Nederlandse Comedie en het Volks toneel werden afgewisseld met eigen cabaretprogramma's, veel radiowerk en toen de zender Lopik nog maar een handje vol ontvangers bereikte maakte Barv als acteur al zijn televisie-debuut. „Dat was begin 1951 met een voor dracht van de Brandweerman van Godfried Bomans en de man die mij naderhand in staat zou stellen om mijn ideeën in televisie om <e zetten was toen de regisseur: Jan Castelijns. De jaren die volgden verscheen ik in allerlei gedaanten op het scherm, het kon me bij wijze van spreken niet schelen als wat. als ik maar kon wer ken in die ondefinieerbare sfeer van camera's. lichtbakken, kabels en dé cors, desnoods als Sinterklaas, zoals in 1952!" Zijn enthousiasme en vasthoudend- Liefhebbers voor een eigen televisie-station kunnen schrijven naar het eiland Malta in de Middel landse Zee. Malta ondervindt sterk de invloed van de Italiaanse tele visie, en wil daarom nu een eigen tv-omroep beginnen. Per advertentie zijn gegadigden voor deze onderne ming opgeroepen. Het eiland zal het 625-lijnensysteem gebruiken, even als de meeste Eurovisie-landen. HJIIIIIII11IIIMIIIIIIIIIIIIU Over Hilversum 2 geeft de pianist Geza Frid om tien voor half vijf een recital, bestaande uit composities van Bela Bartok en Geza Frid. Laat op de avond is er om élf ünr nog een interessant symfonisch con cert over Duitsland (506 m) te be luisteren. Het Hoppstock-trio (viool, cello en piano) en de klarinettist David Glazer verlenen hun mede werking in composities van Debus sy, Roussel en Casella. televisie vandaag De vingerplant wordt veel als kamer plant gekweekt: het is ook een zeer de coratieve bladplant, doch ze vormt nog al eens geel blad en dat is voor u een teken dat de plant veel te warm staat: een normaal verwarmde kamer is voor haar beslist te veel van het goede. Bo vendien heeft ze veel water nodig en i gele en vallende bladeren wijzen op ean tekort aan water: er zal zeker elke dag gegoten moeten worden. In een koele ka mer dient men de plant in ieder geval met lauw water te begieten. DONDERDAG De KRO brengt vanavond een ernstig tv-spel, „Zout der aarde" (20.50). Jan Naaykens schreef dit stuk dat verhaalt over een missionaris op de Philippijnen in de tijd van de Japanse bezetting. Vooraf brengt Jan Willem Hofstra zijn rubriek Vademecum, die dit keer is gewijd aan lezers en drukwerk (20.20). Eigen nieuwsdienst BUSSUM Als president De Gaulle en zijn echtgenote begin april hun officieel bezoek aan En geland brengen, kunnen onze kij kers rekenen op verschillende di recte reportages. |_RADIOj HILVERSUM I, 402 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram en reportages; 8.00 Nws; 8-18 ïïJ" aot; 9.00 Gym v.d. vrouw; 9.10 Gram, 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; VPRO. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw, 11.00 V d kleuters; 11.15 Viool en piano, 11.40 Gram. middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Rege- ringsuitz: Landbouwrubriek; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Meded en Gram; 13.25 Liche muz; 13.55 Koersen; 14.00 Fluit en orgel; 14.40 Voordr; 15.00 Dagboek van een Grootvader, hoorsp. en «||i|||i||i|ii||ii||||k||i||||||{|u|U||M| quizprogr. VARA: 16.00 Muzikale lezing: dinniHmmHimminJHimwnww 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Polit. praatje; 18.25 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kleuters; 19.10 Instr kwintet. VPRO: De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-Nws; 20.00 Nws; 20.05 Overdracht van waarden, lezing; 20.20 Boekenweek, klankb; 20.40 Filmpraatje; 20.50 Europa één, lezing; VARA: 21.00 Quizprogr; 21.50 Geen tijd voor helden, klnkb; 22.15 Bui- tenl. weekoverz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Vergelijken derwijs, muzik. discussie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 2, 298 m ochtend De driejarige Kees Muller is gister middag in de vijver bij de school aan de Schepenenstraat in Gorkum gevallen en verdronken. Pogingen om het knaapje te redden waren vergeefs. NCRV: 7.00 Nws en S.O.S. ber; 7.10 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 tn xrrr.n v e, j Gram; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 De NTS heeft nog geen definitieve Gram; 9.05 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 it;* Aa rjrtMKirt/jJvuNA»-» v d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgen- 11.00 Gram; 11.15 Progr. vd oude- keus gedaan uit de aanbiedingen van de BBC-televisie, maar waarschijn lijk zullen in ons land worden gere- layeerd de verslagen van De Gaulle's aankomst aan het Londense Victoria-station (dinsdagmiddag 5 april), en de toespraak van de Franse president tot het Engelse parlement (donderdagmiddag 7 april). Het was gisteren bepaald een druk t.v.-dagje. De Nederlandse zender was namelijk inclusief het kinderprogram ma. ruim zes uur in de lucht. Het begon 's morgens al voor elven met een rechtstreekse reportage van het bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs. Een beetje stijve vertoning, ondanks het prachtige lentezonnetje, dat het gezicht van de wat somber uitziende Russische premier nauwelijks uit de plooi haalde. Om half vijf kwam er wat meer leven in de t.v.-brouwerij, toen de voetbalwedstrijd DuitslandChili op het scherm kwam. Een nogal teleur stellend partijtje, met aan het slot ge lukkig toch nog wat lang verwacht vuurwerk. Beneden peil Voorbij zijn (gelukkig) de dagen, dat men de „jongens" die voor 's lands be lang onder de wapenen waren, meende te kunnen afschepen met wat goedko pe lol in de sfeer van „rats, kuch en bonen". Helaas in het militaire amusements programma „2 x 4 geeft acht" menen wij toch nog iets te bespeuren van de bijgedachte dat het peil en de afwer king op zo'n avond er niet zo erg veel toe doen en dat de soldaten het toch al gauw mooi vinden. Het was een goed idee van de VARA met deze avonden voor de militairen te beginnen. En er zitten ook wel goe de dingen in, zoals bijvoorbeeld het staaltje van militaire show, waarmee gisteravond de Luchtmachtkapel het programma afsloot. Maar als geheel vinden wij deze show wat gemakzuch tig opgezet met zijn quizvraagje, Ram blers. quizvraagje, enz. De quiz is ook verre van origineel, en met nodeloze poespas omkleed. En de zwakste scha kel vinden wij Tom Keiling, die voor het quizmasterschap volkomen de ver- oiVe s^gx'aardigheid. tact en humor mist, en als een rommelige compère de dingen maar zo'n beetje laat voortrol len. De VARA handhaafde verder het culturele evenwicht met een gedegen „Spiegel der kunsten", en de oubollige betweterij van het forum „Welbe schouwd". Vooraf kwam de Journaal- dienst goed uit de hoek met flitsen van Kroesjtsjef in Parijs (vooral interes sant voor de velen die de reportage overdag niet hebben kunnen volgen) en met aangrijpende beelden uit het woelig Zuid-Afrika. De VARA knoop te bij de laatste weer uitstekend aan met een commentaar van dr. De Jong. Het werd al met al een welvoorziene televisiedag, want het programma van ruim zes uur dat gisteren op het scherm kwam, werd tegen half twaall nog besloten met een extra verrassing voor de voetballiefhebbers: een filmre portage van de wedstrijd Voorlopig Ne derlands elftal London Combination. dienst; re luisteraars. middag 12.00 Viool en piano; 12.30 Land- en tuin bouw meded: 12.33 Gram; 12.40 Rep. opening Intern Tuinb tent. Floriade te Rotterdam; 13.00 Nws; 13.15 15 jaar gele den, praatje; 13.20 Promenade ork. en so list: 14.05 Schoolradio; 14.25 Omr Kamer- ork; 14.55 Orgelconc; 15.10 Boekbespr; 15.30 Gevar. muz; 16.00 De grote wereld- tuinbouwtentoonstelling Floriade in Rotter dam, praatje; 16.15 Strijkkwar; 16.40 i== Gram; 17.00 Voordr; 17.20 Kamerkoor en j=s orgel; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. =s avond 18.00 Koorzang: 18.20 Gevar. progr; '=j 18.50 Regeringsuitz.De stichting Bevor- dering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. Tom Lodewijk, hoofd afdeling publiciteit, spreekt over het onderwerp: On the beach: 19.00 Nws en weerpraatje: 19.10 Op de man af, praatje: 19.15 Jiddische liederen; 19.30 Radiokrant: 19.50 Gram; 20.00 Avondrust, hoorsp: 20.30 Gram; 20.40 Kunstrubr; 21.00 De Bijbel in het tijdbeeld van de kunst; 22.30 Nws; 22.40 gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, praatje. 23.35 Gram; 23.55-24.00 Nws. DRAADOMROEP 4e LIJN 18.00-20.00 Gram pl; Wolfgang Amadeus Mozart: ..Die Entfuhrung aus dem Se rail", Komische opera in 3 bedrijven. TELEVISIE NEDERLAND NTS: 20.00 Weekoverz: AVRO: 20.30 Rep. Kroesjtsjef. 21.05 De zeven werken. 21.20 Gevar progr; 22.00 Rep; (22.20). DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.15-18.00 V d jeugd; I Regionaalprogr.18.45 NDRDie Nord- schau; WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Aanval in de ruimte; WDR: Chow-Chow.) 20.00 Nws; 20.20 Familie Scheuermann; 20.50 Documentaire; 21.45 Voordr. BELGIë VLAAMS 19.00 Reizen zonder paspoort; 19.30 Nws; 10.00 TV-spel; 22.00 Filmfragm; 22.45 Nws en journ. BELGIË FRANS 19.00 Kathol uitz; 19.30 Beelden uit Wal- onië; 20.00 Journ; 20.45 Film; 21.20 Caba ret: 22.05 Kampioensch v Frankr kunstrij- den op de schaats; 22.45 Luchtvaartkron; 23.15 Journ. Mimmmmmmmuit III II lllllllllllllllllllllf II llllllllli li iiillllll lil llllllllllllltllllllMH'ii'iiiii ii iiihi ii ui hui iiiiiiiiiiiiiiiii mui mi mm Hiiiiiiiiiiiiililliilliiiiiiiiiii li hui ui iiiiiiiiii ii ii, Hiiuiii iiitiiiiuiiiiinini liinin,!!, 45 „Alle hens aan dek!" riep Kappie. zodra hij aan boord was. „Direct klaar maken om uit te varen!" „Heeft U een kompas gekocht'" vroeg de maat. „Nee." was het antwoord. „Daar kreeg ik de kans niet toe. De Ding- Dong heeft weer eens wat deining ge maakt en als we hier ja nog langer voor anker blijven liggen, zal er weer iets gebeuren!" Nauwelijks waren de mannen aan het werk getogen, of Kappie zag, dat zijn voorspelling uitkwam. Over het water naderde statig, als een drijvend paleis, de barkas van de Groot-Mogol. „Alle kniezebieters..! Daar heb je het..." dacht Kappie. „We moeten 'm drossen vóór de Ding-Dong daar aan boord fladdert om de boel kaal te gaan vreten!" Alloy, meester!" riep hij ongeduldig naar beneden. „Hoe zit het? Heb je nog geen stoom? Bliksems, je zit toch geen petroleumstelletje te stoken, wel?" „Nog eventjes. Kappie klonk het terug. „Ik kan de ketels niet teveel druk geven ineens, dat weet je toch?" Toen was het al te laat; dc vorste lijke boot kwam langszij en tegelijk sprongen de Hof-vleiers op de Kraak over. Kappie's kans om weg te varen was verkeken... NED. HERV. KERK Beroepen te Heino: dr. J. D. Pienter, voorheen zendingspredikant, woonachtig te Katwijk aan Zee; te Poortvliet: J. van Dijk te Wezep. Aangenomen naar Austerlitz (toez.): K. Blei, vic. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: M. C. Ta- nis te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. DREISCHOR. In een schuur van mevrouw wed. E.-K. op de Ring was brand ontstaan in een kolenhok waar boven enig hout was opgeslagen. Nadat een der brandweerlieden met een kool- zuursneeuwapparaat de grootste vuur haard had afgesloten, kon de brandweer het brandje spoedig blussen. De schade bleef door dit snelle optreden beperkt tol enkele verbrande planken. De schuur zelf bleef onbeschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2