Kroesjtsjef houdt Fransen vriendschap voor de neus DE GA ULLEDAAR BENT U DAN DUS, TOL LEVENSLUST Storm van verontwaardiging over bloedbad raast voort Lourmais' laatste loodjes gaan zwaar wegen Diplomaat vlucht uit Djakarta VERBOD DOORBEREKENEN IS RECHTSGELDIG De Bilt: Zon WESTDUITSE MILITAIRE DEPOTS IN NEDERLAND Beroepsofficieren op de plaats van deskundigen toiet... Bisschop uit vreselijke veronderstelling Uitspraak Haags gerechtshof PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bril schoon Op de sofa Kikvorsman in Gorinchem Vermoeid Puzzel NIETIG Verzoekplaten voor vluchtelingenhulp Onderzoek Gewraakt Pool Krolicki vroeg asiel in Amerika Bloembollenshow in Amsterdam Kamerlid Koersen is ongerust Nog een SGP'er in Oosterlands raad ARRESTATIE NA ONGELUK STUDENTENCONGRES IN WOUDSCHOTEN LAATSTE NIEUWS Afrikaanders willen weg Bij de troep EERSTE PAAL VAN HEEL DORP Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1 1, 15e JAARGANG No. 4518 Donderdag 24 maart 1960 PARIJS WACHTTE KOEL AF Van onze correspondent PARIJS. Kroesjtsjefs eerste dag te Parijs is gisteren ver lopen zoals het protocol dat voor het hoofd van een buitenlandse staat heeft geregeld, ook al is de heer Kroesjtsjef minister-presi dent. Hij is door de Gaulle op het vliegveld Orjy ontvangen, hij heeft zijn blijde inkomste gehouden, hij heeft zijn kwartier betrok ken op het ministerie van buitenlandse zaken aan de Quai d'Orsay, hij heeft een krans gelegd bij het graf van de Onbekende soldaat onder de Are de Triomphe, hij heeft de crypte op de Mont- Valérien bezocht en hij heeft op het Elysée deelgenomen aan een galadiner. In één opzicht schijnt de heer Kroesjtsjef echUr al direct te zijn afgeweken van de gebruiken. Óp Orly heeft hij in antwoord op het welkomstwoord van generaal de Gaulle direct al geantwoord met een van het blad gelezen kleine pro- paganda-redevoering. Generaal de Gaulle was, zoals altijd, van een olympische kalmte en het scheen niet zonder humor, dat hij zijn toe spraakje begon met: „Daar bent U dan dus toch gekomen, monsieur le président. Ik kan U verzekeren, dat wij daar echt blij om zijn. En daar na nog eens: Daar bent U nu dus vol levenslust en bedrijvigheid, de geest vervuld van grote plannen Welnu, wij zijn bereid U aan te ho ren en U te laten horen wat wij op het hart hebben, U te zien en ons zelf te laten zien." Daarop veegde Kroesjtsjef eerst zorg vuldig zijn bril schoon, zette hem op de neus, haalde uit zijn zak een aan tal gele velletjes papier en las daar van in het Russisch een redevoering op. Hij bracht daarin hulde aan de Gaulle, liet duidelijk blijken, dat hij niet alleen als toerist naar Frankrijk was gekomen. Daarna heeft de heer Kroesjtsjef een lange peroratie gehouden over „bom men en mijnen", die zowel in Frank rijk als in Rusland nog worden gevon den en die afkomstig zijn uit de tijd van de Duitse overheersing. Evenals de mannen van de mijnenopruimings- dienst, zo moeten ook de staatslieden handelen en onze landen zuiveren van de overblijfselen van die sombere ja ren. De volkeren zullen er ons dank baar voor zijn. En verder: Wanneer de U.S.S.R. en Frankrijk het eens zijn, kan geen enkele aanvallende macht de vrede verstoren. Het was een thema waarop de Rus sische premier aan het einde van de middag nog eens terugkwam. Hij heeft toen, nadat hij van de Mont-Valénen was teruggekeerd op de Quai d'Orsay leden van de organisatie Frankrijk- Rusland ontvangen. Daarbij werden op een gegeven ogenblik de journalisten, die voor de deur van de grote salon in de stijl van het tweede keizerrijk stonden en wachtten binnengelaten. Een vreemde bijeenkomst. Kroesjtsjef zat op een sofa met naast hem een van de leden van het comité. Rondom verdrongen zich een dichte kluwen van journalisten en leden van Kroesjtsjefs lijfwacht, die waarschijnlijk doods angsten uitstonden, dat er kwalijke ele menten onder die van ons zouden zijn. In ieder geval was het mogelijk Kroesjtsjef van op een afstand van nog geen twee meter te zien en te horen. Hij heeft een waarschijnlijk door de Indonesische zon gebruind ge laat en dat is eigenlijk volkomen zon der uitdrukking. Alleen de mond be weegt. Hij praat veel en snel en de toon van zijn stem is sympathiek. Hij heeft echter volkomen uitdrukkings loze fletse ogen. Die kijken in het niets, terwijl hij praat. Af en toe schijnt hij terug te keren tot de werkelijkheid en dan flitst er iets van een glimlach over zijn weige schoren gezicht. Hij heeft het uiterlijk van een ziener of zo men wil van een oude van een heel oude man, die her inneringen ten beste geeft. Dat is, met voorbehoud van herrie en omgeving, een eerste indruk. Wat Kroesjtsjef zei en wat door een tolk werd vertaald was eigenlijk ver bazingwekkend: Frankrijk en Rusland hadden eikaar veel eerder moeten vin den, dan was de tweede wereldoorlog nooit uitgebroken. Frankrijk wordt ook het eerst bedreigd door Duitsland; de vrede zelve wordt bedreigd door Duits land. Daarop een peroratie over de vre deswil van Oost-Duitsland. Het was natuurlijk onmogelijk om te zeggen: Maar herinnert u zich niet, dat Rus land bij het uitbreken van de oorlog een pact met Duitsland sloot? Wat de publieke belangstelling voor de intocht van de heer Kroetjsjef betreft en voor die van zijn tocht naar de Are de Triomphe het is moeilijk daarvan een objectief beeld te geven. Gistermiddag bij de Champs Elysées had men te doen met een door de communistische partij op touw gezette manifestatie. Duizenden leden waren er in gesloten formaties heen getrok ken, voorzien van papieren vlaggetjes (aan de ene zijde rood aan de andere rood-wit-blauw Het publiek was nogal gemengd. Men zag ook veel personeel van bussen en métro in uniform, veel oude mensen (zij krijgen als regel in hun wijk een kleine wekelijkse ondersteuning van de communistische partij) en veel vrouwspersonen van onbestemde leef tijd. Op de balkons van de huizen langs de weg stonden ook veel men sen. Dat waren dus de bewoners of zij die werkten in de banken en de film ondernemingen, welke hun kantoren daar hebben. Daarvan juichte of ap plaudisseerde er geen enkele. Wie ook geen tekenen van enthou siasme gaven waren de duizenden in specteurs van politie (herkenbaar aan de slecht zittende regenjassen en de zwarte schoenen met dikke rubberzo len) en de brandweerlieden op de da ken van da huizen. Belangwekkend détail: ai deze lieden applaudisseerden juist wel, toen even later de Gaulle alleen terugkeerde naar het Elysée. Mevrouw Kroesjtsjef (links) en mevrouw De Gaulle brachten gistermiddag samen een bezoek aan het zieken huis Necker terwijl premier Kroesjtsjef en president De Gaulle eer bewezen bij het monument voor gevallen Franse verzetstrijders in het fort Mont-Valérien. De beide dames, die dit met elkagr gemeen hebben dat zij zelden in de openbaarheid treden, konden het best met elkaar vinden. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD De golf van afschuw, veroorzaakt door het bloedbad in Zuid-Afrika, waar deze week tientallen neger demonstranten door de politie op onbarmhartige wijze Werden neergeschoten, houdt aan. Uit alle landen stromen protesten binnen bij de Zuidafrikaanse regering. Uit elke boodschap blijkt hoezeer het gebeuren bij Van onze correspondent DEN HAAG. Een door het Col lege van rijksbemiddelaars bij een loonsverhoging gestelde voorwaarde van niet-doorberekenen is volkomen rechtsgeldig, zo heeft het Haagse ge rechtshof plotseling, vermoedelijk tot veler verrassing, uitgemaakt. De uit spraak staat te lezen in een vervroegd gegeven arrest in de zaak tussen de N.V. Machinefabriek en constructie- werkplaats Hensen en de N.V. Hein- rich Hanno en co., beiden te Rotter dam. In verband met de grote actu aliteit heeft het hof deze belangrijke en verstrekkende uitspraak vervroegd gedaan. Het hof overwoog dat een dergelijke voorwaarde strekt ter bescherming van GORINCHEM Het tijdstip, waarop de kikvorsman Louis Lourmais gis teren in Gorinchem zou aankomen, is nog al eens gewijzigd. Aanvankelijk zou dat om een uur in de middag zijn, toen werd het half een, later weer éen uur en vervolgens kwart voor twee. Het werd tenslotte kwart over twee voor hij zich tegen een bazaltglooiing aan land hees. Op de laatste kilometers hij had in middels gezelschap gekregen van storm- boten van de vaar- en duikerschool te Gorinchem kreeg hij gaandeweg last van de opkomende vloed. Het water ver toonde zelfs tegenstroom. Daardoor slaagde Lourmais er niet in het strand je te bereiken, dat voor zijn landing was uitgekozen. De kikvorsman was zichtbaar ver moeid toen hij eenmaal aan land stond. Nadat zijn vrouw hem had geholpen zich van enige van zijn uitrustingsstuk ken te ontdoen, stapte hij meteen in zijn auto en reed hij naar hotel Centraal, op de Grote Markt. Hedenochtend om zes uur is Lourmais weer in het water gestapt om te trachten Vóór een uur vanmiddag (voor de vloed) Dordrecht te bereiken. Morgen neemt hij daar een rustdag om zich voor te berei den op de laatste etappe naar Rotterdam. Aan die laatste ruk is veel voorberei dend werk verricht. Lourmais moet het van zijn tocht hebben van het meezit ten van de stroom. In De Noord nu, die hij zaterdag moet overwinnen, ligt bij tijden een brede stroomloze „drempel" waar twee tegengestelde stromingen el kaar ontmoeten. Met drijvende voorwerpen is voor Lourmais uitgepuzzeld op welk uur hij uit Dordrecht moet vertrekken om zon der moeilijkheden Rotterdam te kunnen bereiken. Dat uur is gesteld op zeven uur in de morgen. Lourmais zal dan zaterdagmiddag omstreeks half twaalf aan de Parkkade in Rotterdam kunnen zijn. een belang dat in wezen gelijk, althans zeer nauw verbonden is met het belang terwille waarvan het college zijn be voegdheden heeft gekregen. Doel van de instelling van dit lichaam is immers ge weest door loonbeheersing inflatie tegen te gaan. Daarom heeft het college door het stellen van deze voorwaarde geen verkeerd gebruik gemaakt van de hem tgekende rechten. Op grond van een loonsverhoging, in maart 1956 toegekend door het college over het jaar 1955, had de fabriek aan de firma Heinrich Hanno op basis van een risicoclausule een hogere prijs voor de levering van twee havenwipkranen berekend, dan oorspronkelijk was over eengekomen. Het college had echter aan de loonsverhoging de voorwaarde van niet doorberekenen verbonden, en de firma Hanno maakte dan ook bezwaar. De Rotterdamse rechtbank overwoog, dat de voorwaarde in. strijd was met de bevoegdheden, het college in het Bui tengewoon besluit arbeidsverhoudingen toegekend. Alleen op het gebied van lo nen en arbeidsvoorwaarden mag het col lege zich begeven, niet op het gebied van prijzenberekening aan derden, aldus de rechtbank. Daar de voorwaarde nietig werd geoordeeld, vloeide daaruit volgens de rechtbank voort, dat ook de vergun ning tot loonsverhoging nietig was. Het hof heeft deze zienswijze in geen enkel opzicht gedeeld. Daar het college juist heeft beoogd hetzelfde belang te beschermen als waarop de overheidsbe moeienis is gericht, wrd de voorwaarde volkomen aanvaardbaar geacht en des wege ook de vergunning geheel geldig geoordeeld. Ten aanzien van een tweede beschik king van het college, van juni 1956, was het hof een andere mening toegedaan. In de overwegingen betreffende deze beschikking had het college gesproken over een „verbod tot doorberekening, vervat in een regeringscommuniqué' van maart 1956". Hier is sprake van een mis vatting, aldus het hof, want een rege ringseommuniqué is geen wetgevende maatregel en kan dus nooit een wette lijk verbod bevatten. In dit geval was het hof van oordeel, dat dus wel mocht worden doorberekend. WENEN De Oostenrijkse radio is een verzoekplaten-actie begonnen ten bate van de vluchtelingen. ïn alle postkantoren en banken zijn voor 75 cent briefkaarten te koop waarop een grammojoonplatenver- zoek kan worden ingezonden. De radio zal alle gevraagde pla ten draaienen bovendien maken de inzenders nog kans op een stel schitterende prijzen. Johannesburg en Kaapstad weerzin en afschuw heeft ver wekt. De ernstigste beschuldiging kwam gisteren uit de mond van de Ang licaanse bisschop van Johannesburg, Ambrose Reeves, nadat deze een be zoek had gebracht aan vele tien tallen gewonde kleurlingen die m de ziekenhuizen worden verpleegd. De bisschop zei zeer verontrust te zijn na het zien van de wonden die de kogels uit de vuurwapens van de politie hebben veroorzaakt. Waren dat misschien dum-dum kogels?, zo vroeg hij. Bij het binnendringen van het lichaam, aldus bisschop Reeves, veroorzaakten de kogels een kleine wond, maar een zeer grote werd er toegebracht daar waar de kogels de lichamen van de getroffenen verlieten. Vol afschuw over wat hij in de hos* pitalen zag, eiste de bisschop een streng gerechtelijk onderzoek naar het vrese lijke gebeuren. Een onderzoek werd nog gisteren toegezegd door niemand min der dan de Zuidafrikaanse premier, dr. Hendrik Verwoerd. Speciale „commis sies'', door het kabinet benoemd, gaan de toedracht van het bloedbad in Shar- peville en Langa onderzoeken. Opzienbarend evenwel was de mede deling van de premier, dat elk van deze commissies voor elke plaats een bestaat uit één lid! Rechters van de Hoge raad der Unie zijn als leden aan gewezen. Of er een uitgebreider juri disch onderzoek zal volgen, kan de regering nog niet zeggen. Het aantal doden als gevolg van het optreden der politie is intussen gestegen tot 72. Dat is de officiële opgave. Naar in Kaapstad verluidt zou het doden cijfer echter al de 90 naderen. In het dorp Byanga is de sfeer vol gens de politie nog altijd uiterst gela den. Elk ogenblik kan het daar opnieuw tot een uitbarsting komen tussen demon strerende inheemsen en de politie, die tot de tanden gewapend in pantser auto's door dit woongebied patrouilleert. Ook in Sharpeville, Langa en Ver- eeniging is er veel machtsvertoon van de kant van de politie. In beide plaat sen geldt een uitgaansverbod. De Amerikaanse ambassadeur In Kaapstad, Crowe, werd gisteren bij de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Louw ontboden in verband met de afkeurende verklaring van het State Department over het optreden van de politie in Transvaal tegen de demon strerende negers. Zuid-Afrika is uiter mate verontrust over deze verklaring, zo kreeg de ambassadeur te horen. Washington legde de gewraakte ver klaring volgens Louw af, zonder van alle feiten op de hoogte te zijn „over de aanvallen door vele duizenden Bantoe's op een kleine politiemacht die orde en wet moesten handhaven". De voorzitter van het Afrikaanse Congres, de grootste kleurlingenorgani satie in de Unie van Zuid-Afrika, Ro bert Soboekwe en twaalf andere leiders werden gisteren in staat van beschul diging gesteld in verband met de bloe dige gebeurtenissen van maandag. Ze bevinden zich in voorarrest. Hun ver zoek om de begrafenis van doodgescho ten negers te mogen bijwonen, werd door de politierechter afgewezen. Betoging in Engeland South Africa House in Londen, zetel van de Zuidafrikaanse Hoge commissa ris in Engeland, was ook gisteren het centrum van betogingen na de bloedige gebeurtenissen in de Unie. Er werden twee arrestaties verricht. Verdere pro testen kwamen van de Britse Labour- partij. In Australië gaan zelfs stemmen op om Zuid-Afrika uit het Britse Gemene best te stoten, zo verontwaardigd is men daar over het optreden van de Zuid afrikaanse politie tegen de negers. Pre mier Menzies heeft de Australische amoassadeur in Zuid-Afrika om een uitvoerig rapport over de afschuwelijke voorvallen gevraagd. Premier Nehroe van Indië noemde gisteren wat er in Sharpeville is ge beurd een voorbode van een toekomstig conflict. Hij sprak zijn afschuw uit over het doden op grote schaal, zoals hij het uitdrukte. Afgevaardigden van 9 Afrikaanse en Aziatische landen bij de Verenigde Na ties, die gisteren de bloedige gebeurte nissen in Zuid-Afrika bespraken, be stempelden die als „barbaarse daden". Van onze correspondent DJAKARTA De eerste secretaris van de Poolse am bassade te Djakarta, Riszard Krolicki, heeft Indonesië met zijn vrouw en drie kinderen hei melijk verlaten. Naar hier ver luidt zou hij inmiddels in Ame rika zijn gearriveerd en politiek asiel hebÜèlT' gevraagd. Bijzondere betekenis verkrijgt deze vlucht, daar Krolicki over nauw keurige informaties beschikt om trent de activiteiten van commu nistische agenten in Indonesië. Naar eerst thans blijkt, verdween Krolicki met zijn gezin reeds ten tijde van Kroesjtsjefs recente be zoek aan Djakarta, hetgeen echter destijds door de Indonesische autori teiten streng geheim werd gehouden. Ambassadeur terug Van Poolse zijde is in Djakarta nog geen officieel communiqué ver strekt; slechts is bekend gemaakt dat Krolicki plus gezin verdwenen is, waaraan haastig is toegevoegd dat Krolicki verdacht wordt van deviezenknoeierijen. De Poolse am bassadeur te Djakarta is vandaag onverwachts naar Warschau terug geroepen, naar men aanneemt om de achtergronden van het ver dwijnen van zijn rechterhand nader toe te lichten. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Washington bevestigd dat Krolicki politiek asiel in de Verenigde Staten heeft ge vraagd. Dat verzoek is nog in over weging. De woordvoerder zei niet te kunnen meedelen waar Krolicki en zijn gezin zich op het ogenblik bevinden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdamse V.V.V. en het Centraal bloembollen comité zijn van plan met Kerstmis 1961 een grote overdekte bloembollen tentoonstelling in Amsterdam te hou den. De plannen zullen na het komende bloembollenseizoen verder worden uitgewerkt, zo heeft de heer J. N. Strijkers meegedeeld tijdens de alge mene ledenvergadering van de V.V.V. Amsterdam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De heer Koersen, lid van de Tweede Kamer, heeft over de aan de gang zijnde reorganisatie bij het D.M.L. en de andere logistieke diensten vragen gesteld aan de staatssecretaris van defensie, luitenant-generaal Cal- meyer. Deze vragen komen ruim een jaar na dat de commissie uit de Tweede Kamer die een onderzoek instelde naar het mi litaire aankoopbeleid had meegedeeld, dat zij op haar in februari 1959 uitge brachte rapport nog een tweede rapport zou laten volgen. In dat rapport zou o.m. aandacht worden besteed aan wenselijke verbeteringen in de mogelijkheid van controle door de Staten-Generaai op een efficiënte besteding van het door de Ka mer gevoteerde geld. Dit door deze commissie, waarvan de heer Koersen voorzitter is, aangekondigde rapport is nog steeds niet verschenen. Intussen zijn onder leiding van staats secretaris Calmeyer reorganisaties in de logistieke en aankoopdiensten aan de gang. Onoverzichtelijk Hoewel nog niet helemaal kan worden overzien, in hoeverre deze reorganisaties zullen ingrijpen in de samenstelling van de aankoopbureaus, is hier en daar enige onrust ontstaan over de plannen om bur gerambtenaren met technische scholing te vervangen door beroepsofficieren. Be langrijke leveranciers van het leger zou den daar reeds hun ongerustheid over hebben uitgesproken, omdat in bepaalde sectoren deskundigen zullen worden ver vangen door officieren, die stellig uit muntende officieren zullen zijn maar die zeker niet kunnen bogen op de technische deskundigheid van de burgerambtenaren die men van dezé posten wil verwijderen. Deze ongerustheid bij een deel van het bedrijfsleven, openbaart zich thans ook bij de voorzitter van de commissie onder zoek militair aankoopbeleid. De heer Koersen heeft kennelijk niet kunnen wachten op het rapport van zijn com missie waar nu al langer dan een jaar aan wordt gewerkt. Vragen Van een onzer verslaggevers OOSTERLAND Ook het* laatste kandidaat-raadslid dat nog op de lijst van de Partij van de arbeid voor Ooster- land stond, de heer M. Dorst, heeft be dankt voor 't raadslidmaatschap van deze gemeente. De voorzitter van het cen traal stembureau, burgemeester Lauren- se, heeft in de vacature nu de heer Joh. J. de Bruine benoemd, van de lijst van de Staatkundig gereformeerde partij. Daarmee krijgt de SGP in de raad van Oosterland een grote meerderheid. De twee (van de zeven) raadsleden, die na de terugkeer van burgemeester Lau- rense niet wegliepen waren van de SGP. Daarna werden drie raadsleden benoemd: één SGP'er, één anti-revolutionair en één van de lijst Gemeentebelang. De heer De Bruine is de vierde SGP'er. Er is nog één vacature. De ex-wethouder de heer W. J. Zeyler (VVD), die de gemeente heeft bestuurd tijdens de afwezigheid van de burge meester en ontslag nam na diens terug keer, heeft „nog niet" zoals hij het uitdrukte geprotesteerd tegen, de pro cedure bij de toelating van de drie nieu we leden. Van een onzer verslaggevers DIEMEN De politie van Diemen heeft de man gearresteerd, die dins dagavond op de Diemer rijksweg op een auto uit tegengestelde richting is gebotst. Bij deze botsing kwamen de 51-jarige heer Brink en zijn 77-jarige schoonmoeder C. H. Visser-De Jong uit Zutfen om het leven. Enkele uren na het ongeluk heeft de politie de man de Amsterdam mer H. in zijn woning opgezocht. Hij rook toen naar drank. Tegenover de politie verklaarde hij zo onthutst te zijn geweest, dat hij na zijn thuis komst enige borrels had gedronken. H. heeft tijdens het verhoor verteld, dat hij een groot deel van de dag in Zutfen heeft doorgebracht. Ook de slachtoffers waren uit die plaats af komstig. Eigen nieuwsdienst WOUDSCHOTEN. De Nederland se studentenraad zal op 11, 12 en 13 april een nationaal congres houden in Woudschoten. Het belangrijkste onderwerp dat zal worden besproken is de huisvesting van studenten. Ook zal er worden ge discussieerd over het ontwerp van de wet op het wetenschappelijk onderwijs, het Rapport spreiding hoger onder wijs, studentensport, studentenvoeding en student enpolitiek. JOHANNESBURG (Reu ter) De vertegenwoor digingen van Australië en Canada te Johannesburg worden nu gisteren over stroomd met verzoeken van Zuidafrikaanse bur gers om inlichtingen over de mogelijkheden tot emi' gratie naar Australië en Canada. Hij vraagt de staatssecretaris of het niet wenselijk is bij het grote tekort aan militair beroepspersoneel het streven er op gericht te houden dat zoveel mogelijk officieren dienst blijven doen bij de parate troepen. Indien de staatssecretaris deze mening is toegedaan, zo stelt de heer Koersen verder, wordt daar dan ook rekening mee gehouden bij de thans aan de gang zijnde reorganisatie bij de logistieke- en aan koopdiensten? Welke besparing op ander personeel stond de staatssecretaris voor ogen toen hij daar in de Tweede Kamer over sprak, zo wil de heer Koersen verder weten. En aan welke categorie van functionaris sen wordt daarbij gedacht? Eigren nieuwsdienst HARDERWIJK. In de jongste IJs- selmeerpolder, Oostelijk Flevoland, is men begonnen te heien voor de bouw van een nieuw dorp. Biddinghuizen zal het heten. Voor de koolzaadoogst bin nen is moeten er twintig silo's klaar zijn. Daarnaast moeten er verscheide ne werkplaatsen en een arbeiderskamp worden gebouwd. Biddinghuizen verrijst op een punt ongeveer zeven kilometer ten noorden van het Veluwemeer, op de scheidslijn tussen Harderwijk en Elburg. Men re kent erop dat er over enkele jaren duizend mensen zullen wonen. De heer Koersen vraagt verder of de staatssecretaris niet van mening is, dat handhaving van bekwaam technisch bur gerpersoneel, voor daartoe geëigende taken, belangrijke ruimte kan scheppen om door reorganisatie vrijkomend mili tair beroepspersoneel te plaatsen bij de troep? Tenslotte vraagt de heer Koersen of bij de reorganisaties rekening wordt ge houden met de belangen van het tech nisch burgerpersoneel en of niet zonder meer officieren op de plaatsen van bur gers worden gezet, zonder dat die burgers in een andere gelijkwaardige functie kun nen worden aangesteld. Bet K.N.M.I. berichtte ons gis teravond te 23.15 uur: Droog en zonnig weer met opnieuw iets hogere middag- temperaturen. Zwakke tot ma tige, in de middag tijdelijk vrij krach tige oostelijke wind. MIESJE: M'n eer ste zomersproeten! Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De besprekingen tus sen Westduitse en Nederlandse militaire autoriteiten over de opslag van mili taire voorraden op eikaars grondgebied voor de gezamenlijke verdediging, schijnen tot overeenstemming te heb ben geleid. Voor wat het beheer van de opslag betreft is overeengekomen, dat in be ginsel de Duitse opslag in Nederland onder een Duitse beheerder zal staan, maar dat er overigens Nederlands per soneel zal werken. Uiteraard zullen bij het beheer de Nederlandse wetten en voorschriften in acht worden genomen. Voor de Nederlandse opslag in West- Duitsiand zal een overeenkomstige re geling gelden. Het zal overigens slechts gaan om kleine depots. Het Westduitse ministe rie van defensie meent dat het geen zin heeft grote militaire opslagplaatsen, hospitalen en dergelijke in ons land te vestigen. Minister Strauss meent dat „van de landen van de Navo, waar het Duitse leger buiten de grenzen voorraden kan opslaan in de sectie midden-Europa slechts drie landen overblijven: Neder land. België en Frankrijk. Nederland en België zijn dichtbevolkte landen, die zich tegenover ons weliswaar tegemoet komend en bereid tot hulp hebben ge toond, maar waarvan de mogelijkheden beperkt zijn".

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1