VERWOERD: GEWONE ZAAK Gehele wereld spreekt schande Nieuw prinsje ingeschreven PORTEFEUILLES ALS INZET Zuidafrikaanse regering wijt onlusten niet aan apartheidspolitiek - Oppositie eist aftreden Demonstratie in Amsterdam Tekening van Rembrandt voor f 81.000 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer strijd Arrestaties Amerikaans protest Andrew Albert Christian Edward VEILING COLLECTIE DREESMANN Pionier 5 vandaag 2,5 miljoen km van de aarde Algerijnse verkiezingen De eerste foto's Agadir vraagt om nieuw ziekenhuis BIJNA TE LAAT Cecil Beaton veelzijdig C.a.o. bouwbedrijf nu goedgekeurd MAGNETRONISCHE MAALTIJDEN OP EUROMAST MINISTER-PRESIDENT Duitsland mag depots in Spanje vestigen LAATSTE NIEUWS Ontploffing in garage Commissie Oberlander ontbonden De Bilt: Zonnig Iets zachter Het weer overal i Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4517 Woensdag 23 maart 1960 Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD Terwijl in de gehele wereld protesten werden geuit tegen de bloedbaden in de Unie van Zuid-Afrika, legde pre mier Hendrik Verwoerd in het parlement een verklaring af, waarvan de voornaamste inhoud was: ,,In geen enkel opzicht zijn de onlusten van gisteren het ge volg van de apartheidspolitiek van de regering. Evenmin kan men ze wijten aan armoede of slechte economische toestanden onder de inheemsen. Dergelijke dingen komen nu eenmaal af en toe voor." Ook beweerde de premier dat de onlusten hun oorsprong niet vonden in het verplicht meedragen van het gehate persoonsbewijs. Volgens hem wordt dat bewezen door onlusten elders in Afrika, zoals in Kongo of Nyassaland. Wat dan wel de oorzaak is; geweest van het bloedvergieten, liet hij in het midden. De Verenigde partij (oppositie) meende zich daarbij wel te kunnen neerleggen. Ook zij vond dat de rege ring noch de politie enige blaam treft. Maar de liberalen dachten er anders over. Zij eisten het onmiddellijk af treden van de regering, die „heeft be wezen niet in staat te zijn het hoofd te bieden aan de moderne ontwikke ling die Zuid-Afrika en geheel Afrika op het ogenblik doormaken". De regering heeft dus de verantwoor delijkheid voor het bloedbad van de hand gewezen. Vervolgens heeft zij verklaard dat de rust was hersteld en dat er overal weer normaal wordt gewerkt. Dat laatste is zeker niet waar, want uit alle berichten blijkt dat de inheemsen hun huizen eenvoudig niet uit durven komen. In plaatsen waar gevochten is, proberen zij zelfs te verhuizen en er zijn ook blan ken die wegtrekken uit gebieden waar nieuwe onlusten dreigen. Zelfs zijn er gisteren opnieuw gewonden en misschien ook doden gevallen bij nieuwe schiet partijen aan de rand van Kaapstad. Troepen en politie patrouilleren, be schermd door brenguncarriers en pantser auto's, in onrustige delen van het land en alle openbare gebouwen worden streng bewaakt. Enige honderden arrestaties zijn giste ren verricht in de gebieden waar de on lusten waren voorgekomen. Het waren in hoofdzaak inheemsen die werden op gepakt nadat zij zich waren komen mel den zonder het verplichte persoonsbewijs. Het Panafrikaanse Congres, dat deze actie tegen de persoonsbewijzen op touw heeft gezet, heeft zich gisteren nadruk kelijk gedistancieerd van de geweld dadigheden. In de gehele wereld spreekt de pers schande van de wijze waarop de demon straties door de Zuidafrikaanse politie zijn onderdrukt. In Londen is een grote betoging gehouden voor South Africa House, waar zeshonderd mensen slechts met moeite in bedwang konden worden gehouden door de politie. Wat misschien wel het indrukwekkendst was onder de protesten, was de hoogst ongebruikelijke verklaring die de Ameri kaanse regering gistermiddag heeft afge legd. „De regering van de Verenigde Staten betreurt het tragische verlies aan levens dat een gevolg was van de maat regelen, die genomen werden tegen Afri kanen die in Zuid-Afrika een demonstra tie hielden. De Amerikaanse regering spreekt de hoop uit dat de inheemse be volking met vreedzame middelen genoeg doening zal verwerven." Er werd aan toegevoegd dat het geen gebruik is om commentaar te leveren op gebeurtenissen in andere landen. Deze verklaring is vooral belangrijk omdat de Verenigde Staten, die zelf kam pen met een rassenvraagstuk, nu waar schijnlijk het mikpunt worden van ver wijten van vele kanten. Dat zij niettemin hebben willen protesteren tegen het bloedvergieten kan de Zuidafrikaanse regering leren, hoe groot de verontwaar diging in de wereld is. AMSTERDAM In de buurt van het Amsterdamse Hekelveld hebben gister avond een tachtig jongelui gedemon streerd tegen de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika. De jongelui droegen foto's mee en strooiden met pamfletten, waarin zij pro testeerden tegen de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Zij hadden voor de demon stratie geen vergunning. De politie maan de de demonstranten op rustige wijze tot doorlopen Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De grote sensatie van de eerste dag van de veiling der collectie-Dreesmann was de verkoop van een tekening van Rembrandt het Gebouw Kostverloren voor 81.000 gulden. Een rossig-blonde jon geman, die zijn naam niet bekend maakte, was de koper. De hoogste prijs van de dag werd geboden op een stadhuisinterieur van Pieter de Hooch. Het schilderij werd voor 185.000 gulden in opdracht verworven door een Haagse kunsthandelaar. In totaal bracht de eerste veiling dag waarop in hoofdzaak schilde rijen zijn geveild ruim twee mil joen gulden op. De Stichting Willem van der Vorm eigenares van het gelijknamige museum aan de Westersingel té Rotterdam verwierf twee werken. Een prachtig paneel van Emanuel de Witte, De Beurs te Amsterdam in 1653, voor 125.000 gulden en een vroeg zelfportret van Breitner voor 39.000 gulden. Ook Amsterdamse musea kochten werken. WASHINGTON De Pionier 5 zal volgens de berekeningen van NASA, het Amerikaanse bureau voor luchtvaart en ruimtevaart, vandaag een afstand van twee en een half miljoen kilometer van de aarde bereiken. Deze tweede Amerikaanse ruimtesonde die om de zon draait heeft nu een snelheid van 8.845 kilometer per uur en zendt nog steeds op aards commando uit. Prinsheerlijk ligt Engelands I jongste prins hier op een bank in Buckingham Palace. De be- kende Cecil Beaton nam deze fo- to boven van de jongste zoon van koningin Elizabeth en prins Phi- jg lip, die gisteren werd ingeschre- ven ais Andrew Albert Christian Edward. g In het geboorteregister van E het Londense stadsdeel West- minster komen sinds gistermid- g dag ook de namen voor van het derde Britse koningskind. De af- g beelding daarvan laat zien hoe hij werd ingeschreven. In de der- s de kolom van rechts staat de E handtekening van de vader, prins Philip. Cecil Beaton fotografeerde E ook het gehele Britse koninklijke gezin rond de nieuwe baby die E op 19 februari geboren werd. 2 (Foto links) E IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllliï GENÈVE (AP) Marokko heeft de Rode-kruisverenigingen van 84 landen gevraagd bij te dragen in de bouw van een nieuw ziekenhuis te Agadir. Het zou verrijzen op de plaats van het oude dat instortte een kwartier na de aardbeving die geheel Agadir verwoestte. De staf van het ziekenhuis slaagde erin, alle driehonderd patiënten in veiligheid te brengen. Vijf minuten nadat de laatste het gebouw had verlaten was het een puinhoop. Marokko heeft dringend zieken huizen nodig. Het land is reeds zwaar belast met de zorg voor 120.000 vluchtelingen, de tienduizend slachtoffers van de vergiftigde bak olie en de ontelbare gewonden, we zen en daklozen van de ramp van Agadir. PARIJS (Reuter). Op 29 mei zul len in Algerije plaatselijke verkiezingen worden gehouden, zo heeft het Franse kabinet gisteren bepaald. Deze verkie- teves. Jacobson v. d. Berg Co, zingen vormen een onderdeel van hds.de zwarte lijst geplaatst. De jongeren bleven evenwel heen en plan van de Gaulle om het bestuur ir. De maatschappij zou in strijd hebben weer lopen in de buurt van het Hekel-Algerije langzamerhand in de handenigehandeld met de beginselen van de veld. De politie bleef toezien. 1 van de inheemse bevolking te leggen, economische boycot tegen Israël. NEDERLANDS BEDRIJF OP ZWARTE LIJST AMMAN, (A.F.P.). De regering van Jordanië heeft de in Den Haag ge- vëstigde dochteronderneming van Juinde- op Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De Tweede Kamer is telegrafisch bijeen geroepen voor een vergadering op donderdag om het wets ontwerp tot verhoging van de grond- en personele belasting verder in behande ling te nemen. Dat is het gevolg van een brief van minister Zijlstra en staats secretaris Van den Berge, die om een spoedige hervatting van de behandeling vragen. Op 10 maart had de Kamer zich al met dit wetsontwerp bezig ge houden, maar zij schorste toen de be sprekingen op verzoek van de minister die een groeiend verzet bij de Kamer tegen zijn voorstellen constateerde. De katholieke afgevaardigde dr. Lucas, stelde toen in een motie voor de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen tot het tijdstip, waarop de regering zich had uitgesproken over de eventuele belastingverlaging in het algemeen. De motie was mede- ondertekend door de heren Van de Wetering (c.h.). Schuitemaker, (lib.) Kieft (a.r.) en Van Doorn (kath.v.) Minister Zijlstra en zijn staatssecre taris schrijven de Kamer dat zij aan neming van deze motie zeer zouden be treuren. Verschuiving van de verhogin gen van grond- en personele belasting naar later achten zij onvoldoende ge motiveerd, gezien de nauwe samenhang met de huurverhoging. Verwerpen van de voorstellen, aldus hun brief, zou de regering niet met haar verantwoordelijkheid in overeen stemming kunnen brengen. Hier stelt de hele regering de portefeuillekwestie en wel voor de eerste maal sinds het optreden van het kabinet-De Quay. Wijst de Kamer de voorstellen af, dan komt er derhalve een kabinetskrisis. Het standpunt van de regering is dus na intern overleg niet gewijzigd. Zij acht het niet verantwoord nu door een nieuwe huurverhoging het rende ment van het huizenbezit verbetert de bijzondere verlaging van de grond belasting uit 1955 langer te handhaven. Zij vergelijkt daarbij de druk van de grondbelasting met die van andere be lastingen. Indien nu niet spoedig een begin kan worden gemaakt met de aanslagrege ling over 1960, zullen de aanslagen grondbelasting over 1960 samen vallen met die over 1961, met alle onaange naamheden daarbij voor de belasting betaler. Ook daarin ziet de regering een motief om de beslissing niet uit te stellen. Van onze correspondent LONDEN Het nu 33 dagen oude Britse koningskind is gisteren officieel bij de burgerlijke stand ingeschreven. Met speciale, niet verblekende inkt schreef de grijsharige ambtenaar Wil liam Prince op Buckingham Palace in zijn rood-linnen register: Andrew Al bert Christian Edward. Kritisch keek prins Philip toe voor hij zijn handtekening zette bij deze vier namen, die alle ook door de hertog van Windsor, oom van de koningin, worden gedragen. Maar Andrew is in de eerste plaats de naam van prins Philips' Griekse vader Albert van grootvader wijlen ko ning George VI, Christian van over- over-overgrootvader (van vaders kant) koning Christian van Denemarken en Edward van over-overgrootvader Ed ward VII, koning van Engeland. Na afloop van de korte plechtigheid vertelde de heer Prince ons: „Ik kwam twaalf minuten te laat, want in Caxton Hall (het gemeentehuis van de stad West minster, waar het paleis in ligt) kwam juist Jeane Farrell de vrouw van een bouwvakarbeider, haar op 5 maart ge boren zoontje aangeven. Die staat nu vlak voor de prins. Ik moest vlug een taxi nemen." Prins Philip kreeg een afschrift uit het register en twee formulieren: een om goedkope melk en vitamines te kopen, het tweede om de baby bij een dokter van de National Health Service, de na tionale medische verzekering, in te schrij ven, net als iedere andere Britse baby. LONDEN Cecil Beaton, wiens fo to's van Engelands derde koningskind vandaag in onze krant gepubliceerd worden, is een veelzijdig kunstenaar, die lang niet in de eerste plaats foto graaf is. Zijn foto's, die zich meest on derscheiden door groot gevoel voor de tail en uitgebreide, meest antieke de cors, illustreren zijn grote liefde voor het toneel. Evenals de jonge Tony Armstrong Jo nes is hij een van de hoffotografen van goede afkomst en scholing, (Har row en Cambridge). De nu 56-jarige kunstenaar heeft toneelstukken ge schreven en op de planken gestaan, o.a. als Cecil in Lady Windermere's waaier. Hij ontwierp daar ook de decors en costuums voor. Zijn decors voor balletten van Sad- lers Wells en toneelstukken hebben hem grotere roem gebracht dan zijn talrijke tekeningen voor boeken, en ve le eigen fotoboeken. Pas na de oorlog, toen hij als officiële fotograaf van de regering lang door het Nabije en Verre Oosten reisde, werd hij werkelijk in ternationaal beroemd met zijn thea ter- en filmdecors voor o.a. Gigi en My Fair Lady. Elke avond als in Drury Lane My Fair Lady wordt opgevoerd, klinkt voor ten minste een viertal van zijn decors onmiddellijk applaus zo dra het doek opgaat. DEN HAAG Het College van rijksbemiddelaars heeft de c.a.o. voor het bouwbedrijf goedgekeurd. De waarnemend voorzitter van het col lege, mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, heeft er vanmid dag tussen vijf en half zes in Vlaar dingen zijn handtekening onder ge plaatst. De vereniging van werkgevers in het heibedrijf heeft de c.a.o. nog niet getekend, zodat voor deze organisatie de goedkeuring door rijksbemiddelaars nog niet kan gelden. Er wordt nog over legd over enige technische punten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het restaurant aan de voet van de Euromast is gistermid dag een magnetronische oven in gebruik genomen, die het mogelijk maakt aan de lopende band warme maaltijden te serveren. De oven heeft een capaciteit van ongeveer honderdvijftig maaltijden per uur. Wanneer de klant zijn keus heeft gemaakt behoeft hij maar acht minuten te wachten en het warme maal staat voor hem klaar. Al die maaltijden zijn. van te voren toebereid en op plastic schotels, ver pakt in een hoes van cellophane, gecon serveerd op een diepvriestemperatuur van 25° C. Op deze temperatuur gaan zij in de doorloopoven en aan de andere zijde komen zij er na zeven of acht mi nuten uit op een temperatuur van on geveer 80° C. Op vernuftige wijze wordt de hitte in het voedsel ontwikkeld, dus niet aan de oppervlakte alleen. Door het diepvrie zen en het magnetronisch verwarmen blijven alle goede eigenschappen van het voedsel behouden. DEN HAAG Het staat Duitsland vrij voldoende beveiligde depots in het bui tenland te vestigen. De Navo kent geen enkele bepaling die dat belet. Dit deelt prof. De Quay mee in ant woord op vragen van de heer Burger (P.v.d.A.) over de berichten omtrent vestiging van Duitse militaire bevoor radingsdepots in Spanje. De arrange menten op wederkerige basis tussen Spanje en Duitsland, aldus de minister president, houden niet in dat Spanje in de Navo is ingeschakeld. Niettemin is deze aangelegenheid op 3 maart in de raad van de Navo uitvoerig be sproken, waarop werd besloten het pro bleem nader te bestuderen. Achttien schoolkinderen en een vrouw zijn op Formosa verdronken toen een veerboot kapseisde op een rivier. De kinderen waren op weg naar school. VERENIGDE NATIES (Reuter) Negen Afrikaan se leden van de Verenigde Naties overwegen een poging te doen, de bloedige onlus ten in Zuid-Afrika door de wereldorganisatie in behan deling te doen nemen. ROTTERDAM. In het filiaal van garage Hoogenboom op de hoek van de Van Deventerstraat en de Gustoweg zijn gisteren drie mannen gewond ge raakt bij een ontploffing van aardgas in een van de werkplaatsen. In die werkplaats waren een paar mannen bezig palen in de grond te slaan. Een van de palen heeft een aard gasleiding kapot gestoten en het toen ontsnappende gas is ontploft. Beide mannen liepen daarbij ernstige brand wonden op en moesten, in het zieken huis Coolsingel worden opgenomen. Het zijn de boormeester J. Kool uit de Oranjeboomstraat en de betonwerker C. Bakvis uit de Pieter de Raatstraat. Zij zijn beide 53 jaar oud. De 32-jarige chef-monteur van het fili aal Gustoweg, de heer A. P. Kooiman die woont op het Merksveld, werd ook gewond. Hij kon na in het zieken huis Coolsingel te zijn verbonden naar huis gaan. HEEMSTEDE. De internationale commissie, die de beschuldigingen tegen minister Oberlander wilde onderzoeken, is ontbonden. Er is geen enkele conclu sie getrokken. De naam van minister Oberlander werd in verband gebracht met de mas samoord in Lemberg in 1941. Zaterdag en zondag was de commissie bijeen. Al le leden waren aanwezig en eenparig is besloten de commissie op te heffen, omdat de omstandigheden waaronder zij haar werk was begonnen, zich be langrijk hebben gewijzigd. OTTAWA (Reuter), AFP). De Ca nadees Lester Pearson heeft de landen van de Europese economische gemeen schap beschuldigd van zelfgenoegzaam heid en een overmaat van optimisme wat de Canadese handel betreft. Pear son is de leider van de Canadese li berale oppositiepartij. Een atlantische vrijhandelszone is volgens hem de enige oplossing voor de problemen, die door het toenemende aantal regionale handelsblokken voor Canada zijn ontstaan. Hij drong er op aan, da' zo spoedig mogelijk een begin zal .-den gemaakt met een atlanti sche rijhandel. Het K.N.M.Ï. in De Bilt bericht te ons gister avond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige pe rioden en iets hogere middag- temperaturen. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. MIESJE: Het gaat de goede kant uit. Van onze weerkundige medewerker Aan de zon voel je de lente, maar aan de wind is te merken dat de winter nog niet ver uit de buurt is. Op het vliegveld van Rotterdam vroor het gister nacht zelfs vijf graden. Overdag kwam het kwik op een niveau dat ongeveer nor maal is voor deze tijd van het jaar; in Woensdrecht werd tien graden gemeten, maar in Den Helder waar de bewolking gisteren wat langer bleef han gen dan elders was vier graden de hoogste temperatuur. Voorlopig is er nog geen re gen te verwachten. Een enorm gebied van hoge druk dat zich van Rusland tot tot over de Noordzee uitstrekt is daar de oorzaak van. In de oostelijke stroming die zich aan de zuid zijde van dit gebied bevindt, en die van Rusland tot ons land reikt, drijven slechts enkele wolkenvelden mee. Na de koude ochtend ziet het er voor van daag dan ook weer best uit; het zal weer iets zachter worden dan gisteren. weer wind gr. C. in mm max. neersl. temp. 7—19 in uur Helsinki zw. bew. ZW 6 0 Stockh. zw. bew. w 9 0 Oslo zw. bew. stil 8 0 Kopenh. onbew. stil 8 0 Aberdeen zw. bew. Z 8 0 Londen onbew. z 13 0 A'dam onbew. ONO 7 0 Brussel onbew. ONO 10 0 Luxemb. onbew. NO 5 0 Pa-rijs onbew. ONO 13 0 Bordeaux I. bew. ozo 17 0 Grenoble onbew. NW 16 0 Nice onbew. stil 15 0 Berlijn onbew. Z 11 0 Frankf. onbew. stil 7 0 München onbew. zzo 3 0 Zürich. onbew. NO 11 0 Genève onbew. stil 14 0 Locarno zw. bew. stil 14 0 Wenen onbew. stil 12 0 Innsbr. onbew. OZO 11 0 Athene zw. bew. NNO 11 0 Rome onbew. N 16 o Ajaccio onbew. stfl 16 0 Madrid zw. bew. Z 15 o Majorca zw. bew. OZO 18 0 Lissabon regen NO 2 17 i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1