GOEDE WIL EN EEN BEPERKT DOEL ZIJN EERSTE VEREISTEN berg handig op - - MURGUPA Zandspuit moet eiland redden Amerika wil geen verbod van alle kernproeven Verkiezingsstrijd loopt Amerikanen uit de hand Prawda toonde zich dankbaar Bierbrouwers fel tegen landbouwbeleid in E.E.G. Amerika in ontwapeningsconferentie Zweedse vrouw in Indonesië gedood Vijf arrestaties in Suriname regeringTnog geen 40-urige werkweek V Vrijdag 18 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. KALM AAN GEEN TIJDLIMIET BOODSCHAP VAN EISENHOWER „Exportdrive" in de Verenigde Staten Hevige eruptie op vulkaaneilandje ANTWOORD OP RUSSISCHE REACTIE Nieuwe Europese schilders,.school" Weerschepen zijn te duur uitgerust Antillen moeten eigen boontjes doppen V rije toegang GRIEP - AKKERTJES Schoonheidskoningin werd dievegge West-Berlijn biedt volksstemming aan Burgers en kandidaten worden moe NA BOMAANSLAG Stakers moeten zich vrijwillig verzekeren „NEDERLAND DUITSE BIERMARKT" TOCH AL DUURDER DUITSE MARKT MINDER TIJD VOOR GRENSWIJZIGING Gaten in de muren? van Ceta-Bever Zuidslavische bisschop staat terecht NEKSLAG Plannen voor nieuw hotel in Zandvoort die lekkere shag in de handige doos 95 ct. WERKGEVERS OORDELEN: Industriefinanciering weinig beïnvloed door bezitsvorming DIJKDOORBRAAK FLORIDA Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Gepraat over bijvoeglijke naamwoorden heeft geen zin in een ontwapenings conferentie. Deze kribbige reac tie van David Ormsby-Gore. dej leider van de Engelse delegatie, volgde gisteren op de kritiek van de communistische delegaties dat het westelijke plan niet ge richt zou zijn op ..algemene en totale ontwapening", de term die zij telkens weer gebruiken als aanduiding van het Russische plan. Ormsby-Gore zei liever te zien dat de conferentie zich bezig ging houden met de merites van de ingediende plannen zelf. De leider van de Amerikaanse de legatie, Frederick Eaton, noemde drie ontwapeningsmaatregelen die meteen al genomen zouden kunnen worden als de goede wil er maai' was. Die drie maatregelen zijn: j een verbod van het gebruiken van kernwapens in de wereldruimte; i O het catalogiseren en verifiëren van elke raketlancering op aarde; •J het staken van de produktie van splijtbaar materiaal dat voor mi- litaire doeleinden wordt gebruikt. Indien de conferentie geen eerste begin maakt, zei Eaton, zou zij geen enkel resultaat kunnen bereiken. Hij bracht in herinnering dat voorgaande ontwapeningsconferenties waren mis lukt omdat toen was getracht te veel in eens te bereiken. „Wij moeten niet te hard van stapel willen lopen", zei hij. Aan de mogelijkheid, snel een alles omvattende ontwapeningsovereen komst uit de grond te stampen, ge loofde hij niet. Zo'n overeenkomst is naar zijn mening wel iets anders dan de mythologische geboorte van Venus. Eaton onderwierp de twee ter ta fel liggende plannen aan een kritisch vergelijkend onderzoek. Het belang rijkste verschil is volgens hem dat' het Westelijke plan geen tijdslimiet' bevat en het Russische wel. „Wij1 zullen geen vorderingen maken", zei hij, „indien wij ons gebonden moeten weten aan een willekeurig gekozen tijdslimiet." In geen geval, zei hij, zal Amerika akkoord gaan met maatregelen die niet zo zijn geformuleerd dat geen enkel land ze kan ontduiken. Jules Moch, de leider van de Fran se delegatie, drong er bij de vijf communistische landen die aan de conferentie deelnemen op aan niet te streven naar het onderste uit de kan. „Wie vasthoudt aan de stelregel Alles of niets", zei hij, „zal zich ten slotte met niets tevreden moeten stel len." Twee sprekers uit het communis tische kamp, de Pool Naszowski en de Tsjech Nosek, stelden allerlei vra gen over het westelijke plan die la ter beantwoord zullen worden. WASHINGTON (A.P.) President Eisenhower heeft het Congres en het Amerikaanse zakenleven gevraagd maat regelen te nemen om de Amerikaanse uitvoer op te voeren. In een speciale boodschap noemde hij de samenwerking en steun van het Congres van vitaal be lang voor het welslagen van een krach tige exportcampagne. Volgens de president moeten talrijke overheidsdiensten die zich met de uit voer bezig houden, verbeterd wonden. In dit verband had hij opdracht gegeven tot: een actievere handelsbcvordering door de departementen van handel en landbouw, uitbreiding van de commer ciële activiteit van de buitenlandse dienst en de prompte melding van voor de Amerikaanse exporteurs nuttige infor matie. oprichting van nieuwe buiten landse handelscentra, grotere deelneming aan buitenlandse jaarbeurzen en grotere nadruk op bevordering van het toerisme naar de Verenigde Staten. De exportcampagne is bedoeld om het evenwicht op de Amerikaanse betalings balans zoveel mogelijk te herstellen. PORT MORESBY (Reuter) Het kleine vulkaaneilandje Manam, vlak voor de noordoostkust van Australisch Nieuw-Guinea, is getroffen door een he vige eruptie maar er zijn geen slachtof fers gevallen onder de ongeveer 4000 be woners. Sedert december van het vorige jaar zijn op Manam bijna onophoudelijk klei ne aardschokken gevoeld. De eruptie kwam dan ook niet onverwachts. In 1957 moest de gehele bevolking na een uitbarsting het eilandje verlaten. De eilanders verbleven toen maandenlang op het vasteland, ruim 15 kilometer van Manam. Advertentie Eigen nieuwsdienst GENÈVE Amerika heeft in de conferentie over een verbod van proe ven met kernwapens laten blijken zeker niet akkoord te willen gaan met een verbod van alle proeven. James Wadsworth, de leider van de Amerikaanse delegatie, verklaarde na melijk dat de voorgenomen Amerikaanse ondergrondse kernproef geheel in over eenstemming met hét te sluiten verdrag zou worden genomen. Dit is William J. Young, de direc teur van het laboratorium van het Bos- tonse museum voor schone kunsten, die meent dat de Russische foto's van de achterkant van de maan houtskool tekeningen zijn. Zo te zien een beza- digde man die niet over één nacht ijs gaat. DJAKARTA (Reuter) Een Zweed se vrouw is dinsdag doodgeschoten toen zij met haar man per auto op weg was van Bandoeng naar Soebang. Het was de 35-jarige, te Stockholm geboren Maria Domeij. Haar echtge noot, Per Jan Eric Domeij, werkt in In donesië voor een Zweedse telefoonmaat schappij. Onderweg naar Soebang klonk er op eens een schot. Een kogel drong de wagen binnen en doodde de Zweedse vrouw op slag. Het echtpaar woonde in Bandoeng sinds 1957 en had een zoontje van an derhalf jaar. DEN HAAG. In Zwitserland is op gericht de „Nieuwe Europese school", oen groep van jonge schilders, die tol de jongste stroming in de beeldende kunst behoren. Voor Nederland werden door een in ternationale jury in deze groep geko zen: Armando, Bram Bogart. Kees van Bohemen. Jan Henderikse, Henk Pee- ters en Jan Schoonhoven. De nieuwe Europese school zal in bet komende seizoen exposities inrichten in Zwitserland. Italië, Spanje. Frankrijk, België en Duitsland. Van onze scheepvaartredacteur DEN HAAG De derde conferentie over weerschepen is gisteren begonnen in Den Haag. Zij wordt gehouden door de ICAO, de te Montreal gevestigde or ganisatie voor de burgerluchtvaart waar bij 73 landen zijn aangesloten. Op de Atalantische Oceaan liggen ten behoeve van de scheep- en luchtvaart negen als weerstation fungerende sche pen. De kosten daarvan worden door achttien landen gedragen. Nederland op wiens verzoek deze bijeenkomst wordt gehouden, is van mening dat nu de tijd is gekomen voor een evenrediger ver deling van de financiële lasten die zijn verbonden aan het exploiteren van de weerschepen. Onder voorzitterschap van de heer O. J. Selis, direceur van de Rijksluchtvaart dienst. werden de eerste besprekingen gehouden. Mr. H. J. Spanjaard, eveneens directeur van de Rijksluchtvaartdienst, zette uiteen dat de lasten voor het uit- ■jsten van deze schepen aan de hoge kant zijn. Groot-Britannië deelde de Nederlandse bezwaren. De Verenigde Staten toonden zich bereid mee te werken aan het op lossen van de moeilijkheden. De Franse delegatie noemde het een gelukkige om standigheid dat Nederland het initiatief heeft genomen tot deze conferentie. Laatste begroting goedgekeurd Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Antillen zullen zelf orde op zaken moeten stellen in de be- stuursmOeilijkheden op Curacao. Dat is de opvatting van de rijksregering, zo als die gisteren is verdedigd in de Tweede Kamer door de vjce-minister- presidenl drs. H. A. Korthals. Hij leg de er de nadruk op dat de- rijksregering wel genoodzaakt Was daar in te grij pen. omdat er geen andere ketue be stond toen het eilandbestuur was vast gelopen. De maatregel waarbij dit bestuur in de handen van de gezaghebber is ge legd geldt tot juli 1963. maar minister Korthals was van oordeel dat men niet zo lang mag wachten met een oplossing. Blijvende steun Nederland zal aan het drie-jarenplani voor de ontwikkeling van de Boven windse eilanden en Bonaire op dezelf-; de manier deelnemen als indertijd aan het tienjarenplan in Suriname, dus met een lening van een derde voor de kosten en een schenking eveneens van, een derde: de rest is voor de Antillen. Binnenkort zal de goedkeuring voor de ze financiële hulp aan het parlement worden voorgelegd. Bovendien zuilen Curacao en Aruba nog technische hulp uit ons land krijgen. Aanpassing wet De Antilliaanse regering maakt spoed met de nieuwe wettelijke maatregelen tegen grensschending en subversieve ac ties. De ervaring met de Cubaanse vlie gers op Aruba heeft geleerd dat de wet geving beter moet zijn aangepast aan de omstandigheden in de Caraïbische wereld. Over de eventuele aansluiting van de Antillen bij de E.E.G. wilde minister Korthals niets nader vertellen, daar er over deze zaak aan de partners in de E.E.G. een vertrouwelijk memorandum was gestuurd. Hij kon wel toezeggen dat hij het binnenskamers in de commis sies van zaken overzee en van buiten landse zaken in bespreking zou bren gen. Het begrotingshoofdstuk van het ka binet van de viee-minister-president het laatste.dat de Kamer had te behande len. is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wadsworth deelde dat mede in ant woord op de reactie van de Rus Semjon Tsarapkin op de aankondiging van die proef door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Tsarapkin noemde die aankondiging verontrustend, en wel omdat er nog geen overeenstemming is bereikt in de confe rentie over het verdragsartikel dat gaat Over kernproeven met vreedzame doel einden. Wadsworth deelde in zijn antwoord ook mede dat Amerika alle wetenschappe lijke resultaten van de onder grondse kernproef mede zal delen aan alle belangstellende landen en dat des kundigen uit alle landen het verrichten van metingen en andere wetenschappe lijke waarnemingen tijdens de proef mo gen komen gadeslaan. Amerika wil de proef gaan nemen om aan te tonen dat kleine ondergrondse kernexplosies niet kunnen worden onder scheiden van gewone aardschokken. Deze kwestie raakt ten nauwste het grote struikelblok van de conferentie: die van de wenselijkheid van internationaal toe zicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens. (Advertentie) heerst overal neerh vlug „Akkertjes" in huis helpen dirékt LONDEN (AP). De Oostenrijkse schoonheidskoningin Johanna Ehren- 3trasser is gisteren tot een gevangenis straf van twaalf maanden veroordeeld wegens het stelen van bont en juwelen ter waarde van 70.000 gulden in Londen-.j se winkels. De openbare aanklager vond dat de 2I-jarige actrice zich te buiten was gegaan aan een ware orgie van diefstallen. Zij heeft o.a. bekend, een nertzmantel, i een stoffen mantel en een japon, samen ter waarde van 22.000 gulden, te heb ben gestolen van Norman Hartnell, de ontwerper van de kleding van de Britse koningin. Zij had daar als mannequin gewerkt. In de rechtszaal lagen de gestolen kle ren, vooral bont. hoog opgestapeld. Maar twee getuigen a décharge voer den aan, dat men de schoonheidsko ningin al die diefstallen maar niet te veel moest aanrekenen omdat zij had gehandeld onder de invloed Van een verdovend middel, preludine. waaraan zij verslaafd geraakt was. BERLIJN, 'Reuter). Naar aanleiding van Adenauers idee om in West-Berlijn een volksstemming té laten houden voor het begin van de topconferentie tussen Oost en West oVer de toekomstige status van de stad, heeft het stadsbestuur van West-Berlijn aangeboden onmiddellijk een dergelijke volksstemming te doen hou den. Adenauers bedoeling is, het de gehele wereld duidelijk te maken dat de Ber- lijnse bevolking de Russische aanspraken volkomen van de hand wijst. PARAMARIBO (ANP). In Para maribo zijn de afgelopen dagen vijf ar restaties verricht in verband met een „bomaanslag", die vorig jaar maart is gepleegd op het Statenlid J. A. Pengel. Bij de bomaanslag werd een uit een conservenblikje gemaakte granaat naar het huis van de heer Pengel geworpen. De heer Pengel is fractie-voorzitter van de Nationale partij Suriname in de Sta ten en vakbondsleider. De arrestatie heeft in Paramaribo al gemeen verbazing gewekt. Het gooien van het primitieve projectiel had men tot dusverre beschouwd als een mis plaatste grap. Nu is meegedeeld dat de justitie de i aanslag niet bagatelliseert. Zij is er van overtuigd dat de aangehoudenen wel degelijk de bedoeling hebben gehad de heer Pengel van het leven te bero- j ven. Er zouden ook plannen hebben be staan om een aanslag te plegen op mi nister-president, mr. S. D. Emanuels Overigens wordt over de verklaringen, die de gearresteerden hebben afgelegd, volstrekte geheimhouding betracht. On der de arrestanten bevindt zich een ad vocaat. Van een onzer redacteuren „Onze manier van het kiezen van een president begint ons uit de hand te lo pen. De strijd om de macht is zo fel geworden dat de kandidaten niet alleen hun gestel in gevaar brengen, maar ook dingen zeggen die zij niet altijd menen- en de natie in verdeeldheid brengen, haar bondgenoten en haar vijanden op een dwaalspoor zetten en het daardoor de winnaar moeilijk maken zijn rege* ringstaak te volbrengen wanneer hij ein- delijk het Witte Huis heeft bereikt." Dit schreef een van Amerika's be roemdste journalisten. James Reston, ruim zeven jaar geleden, op 9 november 1952, in de New York Times, maar ver anderd is er in die jaren zo goed als niets. De lichamelijke en geestelijke inspan ningen die de kandidaten voor het pre sidentschap hn het vicepresidentschap zich in de komende maanden tijdens de verkiezingscampagne moeten getroosten zijn groter dan ooit tevoren. Dat geldt trouwens ook voor de kiezers, omdat die al die tijd van alle zijden gebombar deerd zullen worden met verkiezings leuzen en verkiezingstoespraken voorde radio en de televisie, en zich bewust of onbewust alle verkapte trucs van de verkiezingspropagandisten, voor een deel vaklui uit de reclamewereld, moeten laten welgevallen. Te lang moet dan wel verslappen, wat die stand werkers ook ondernemen. Daarbij kamt dat tijdens zo'n lang gerekte verkiezingscampagne de rege ring zich niet ten voEe aan haar taak kan wijden. Zij wordt belemmerd in de uitvoering van reeds goedgekeurde pro- jektcn en krijgt ternauwernood de ge legenheid nieuwe initiatieven te nemen. Ook de taak van de politieke partijen zelf wordt te zwaar. Wel heeft de lucht vaart het de kandidaten mogelijk ge maakt. in korte tijd het gehele geweldig ?:rote land vliegensvlug te doorkruisen nog maar weinige jaren geleden gebeur de dat per speciaal afgehuurde trein), maar de kosten daarvan gaan zwaar drukken op de toch al haast duizeling wekkende uitgaven voor de verkiezings acties. De wet legt de politieke partijen bij het uitgeven van geld voor verkiezings acties op beperkte schaal aan banden, maar doeltreffend is die beperking met. Dat kon zij ook niet meer zijn toen de televisie vier jaar geleden voor het eerst als strijdmiddel werd gebruikt en de politieke partijen daar enorme sommen voor moesten gaan betalen. Ja, de Box past precies in de bus, Aai is gemakkelijk Presenteer gezellig beschuit (zonder gepruts met papier) enberg tóndig opin uw büs, want alleen in de originele büs blijft beschuit vers en bros, TURKSTRA Friese BESCHUIT heeft 'n verrassing voor Mevrouw. De Beschuit-Box! - en die past precies in uw bus Vraag uw bakker TURKSTRA - Friese - BESCHUIT. Heerlijk van smaak en knisperbrosBeschuit zoals beschuit moet zijn. Even lekker met zoet èn met hartig beleg. Ja, échte Friese beschuit. MOSKOU (Reuter) Op de voorpagi na van de Prawda. gewoonlijk geheel gewijd aan bijzonder saaie verslagen van partijbijeenkomsten en dergelijke zaken, moest gisteren de politiek het veld ruimen voor een omstandig ver haal over de redding door de Ameri kaanse marine van vier Russische sol daten die, zoals gemeld, in de Stille Oceaan 49 dagen lang hadden rondge dreven. Uitvoerig werd verslag gedaan, zowel van, de redding zelf als van de vele officiële dankbetuigingen aan het adres van de Amerikaanse marine, president Eisenhower en de burge meester van San Francisco. Er ston den ook een, uitzondering in de Prawda zelfs grote foto's bij. De geredden zelf, die bij manoeuvres waren afgedreven in hun landingsboot. zijn nog lang niet sterk genoeg om de thuisreis te aanvaarden. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis te San Francisco^ waar zij nog epkgl^jyeken verpleëgd Zullen worden. ROTTERDAM. De Ziekenfondsraad heeft er nogmaals op gewezen dat sta kers omdat zij niet langer recht heb ben op de verplichte ziekenfondsverzeke ring alleen nog geneeskundige hulp van hun ziekenfonds kunnen krijgen te gen betaling van de premie van de vrij willige verzekering. In aansluiting daarop hebben de Rot terdamse ziekenfondsen doen weten dat zij hebben besloten de ongeorganiseerde stakende bouwvakarbeiders niet zonder meer van de lijst af te voeren. Na af loop van de staking zullen zij in de gele genheid worden gesteld de achterstallige ziekenfondspremies geleidelijk af te be talen. De ziekenfondsen hebben er begrip voor dat de gehuwden en kostwinners, die nu met 36 gulden per week moeten zien rond te komen, de thans als vrij willig aangemerkte verzekeringspremie daarvan niet kunnen missen. Aan de an dere kant mogen zij niet verstoken zijn van geneeskundige hulp. Vandaar deze maatregel, die zo werd gezegd wat ons betreft een half jaar mag duren. DEN HAAG. De regering acht de tijd nog niet gekomen om de veertigurige werkweek als doel van de werktijdver korting vast te leggen in een internatio naal arbeidsverdrag. Zij heeft dit geant woord op vragen van de Internationale arbeidsorganisatie in Genève. Een verdere verkorting van de werk tijd vindt de regering een kwestie van alternatieve aanwending van de welvaart die voor verdeling beschikbaar is. Zij erkent de wenselijkheid voor werktijd verkorting een plaats in te ruimen op de lijst van sociale verlangens. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Nederlandse brouwerijen vinden de voorstellen in zake een gemeenschappelijk land bouwbeleid voor de Euromarkt, zo als die zijn opgesteld door de Euro pese commissie, volsterkt onaan vaardbaar. Voor de Nederlandse brouwindustrie houden zij grote gevaren in, zo wordt gezegd in een memorandum van het Centraal Brou werij Kantoor. Het belang van de brouwindustrie bij dit beleid ligt in het feit dat brouw- i gerst, haar belangrijkste grondstof, on derworpen zal zijn aan het voor de voedergranen ontworpen regiem. Wat die. granen betreft wil,, de -Europese commissie Nederland indelen in een te- kortgebied. methet gevolg dat in ons rah'iPffeliodgsté' graanprijzen (brouwers- prijzen) in de gehele E.E.G. gaan gel den. Maar Nederland is voor brouwgerst juist geen tekortgebied, zo constateert het C.B.K. Sedert een aantal jaren brengt Nederland zelf voldoende hoog waardige brouwgerst voort om in de behoefte van onze brouwindustrie te voorzien. Daar komt nog bij dat de kostprijs voor de Nederlandse brouwerijen door een te verwachten hoger prijspeil voor grondstoffen toch al aanzienlijk zal moeten stijgen, in tegenstelling tot bijv. de kostprijs van de Duitse brouwerijen. Op deze wijze zou deze opwaartse be weging nog eens extra worden gesti muleerd. De in de zg. produktiegebieden van voergranen gevestigde brouwerijen zul len aldus een volkomen kunstmatig voordeel gaan genieten, dat slechts als een nodeloze discriminatie ten nadele van de Nederlandse brouwerijen kan worden opgevat. Bij het wegvallen van de douanebe- scherming zal Nederland een begeerd afzetgebied worden voor de Duitse brou werijen. Dat zal gelden ook voor brou- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Met veel instemming heeft de Tweede Kamer gisteren de nieu we regeling voor de voorbereiding van de wijziging van gemeentegrenzen goedge keurd, De belangrijkste verandering hier in is wel. dat de duur van de behandeling zal worden ingekort van ruim 4V4 jaar, zoals het tot nu toe gewoonlijk ging, tot zestien maanden. De verkiezingsactie duurt te lang. zuchtten vele Amerikanen vier jaar ge leden. Wanneer het voorbereidende werk van de politieke propagandisten, dat is gericht op de voorverkiezingen, meetelt, komt men op een totale duur van de actie van ongeveer een jaar. Geen mens kan het opbrengen een jaar ling be langstelling te tonen voor het gepraat van de grote Verscheidenheid van poli tieke standwerkers die de aandacht op eisen. De aandacht van het publiek (Advertentie) BELGRADO 'Reuter) Voor een ge rechtshof te Skoplje in Macedonië is het proces begonnen tegen bisschop Ceka- da, die wordt beschuldigd van smok kelen, illegale deviezenhandel en schen ding van de monetaire bepalingen van Zuidslavië. Dit proces volgt slechts en kele dagen op de bekendmaking dat de betrekkingen met Rome aan het verbe teren zijn. De bisschop zou samen met twee an dere geestelijken een heel smokkelcom- plot op touw hebben gezet. Goederen als televisietoestellen, radio's, auto's, motoren en onderdelen, electrische ap paraten en kleren zouden uit Rome Zuidslavië zijn binnengesmokkeld. De bisschop en zijn handlangers zouden daarmee een bedrag van 440.000 gulden hebben verdiénd. werijen buiten de Euromarkt die zich voor wereldmarktprijs van grondstoffen kunnen voorzien. Het C.B.K. constateert voorts, dat een hoog prijspeil de produktie in de hand werkt van juist die kwaliteiten gerst, waaraan de behoefte minimaal is. Het verwerpt ook de door de Euro pese commissie beoogde invoercontin- gentering met invoercertificaten. Ter- wille van de kwaliteit moeten de brou werijen ni. aanvullende hoeveelheden gerst naar eigen keuze kunnen aanko pen, waar zij dat zelf wenselijk vinden. De brouwerijen blijken tenslotte niet de optimistische zienswijze van de Euro pese commissie te delen, dat er een blijvend tekort aan voergranen binnen de E.E.G. zal bestaan. Als het import overschot over een jaar of tien prak tisch zal zijn opgeheven, zal dat de nek slag betekenen voor de Nederlandse bierexport. Bij volledige zelfvoorziening met gerst in de E.E.G. zal er immers geen sprake meer kunnen zijn van res titutie, die de prijs van de verwerkte grondstof op wereldmarktbasis brengt. Daarmee zou de Nederlandse uitvoer van bier naar landen buiten de E.E.G. circa een kwart van de totale pro duktie praktisch onmogelijk worden, aldus het C.B.K. Van onze correspondent ZANDVOORT. De eigenaar van ca fé-restaurant. De rotonde im Zandvoort wil zijn bedrijf uitbreiden met een ho tel van 105 kamers en een capaciteit van 231 bedden. Het gebouw moet dertig meter hoog worden en aan de boulevard komen te liggen. Als de rijksgoedkeuring op tijd af komt kan de bouw in september begin nen. Door gebruik van fabrieksmatig vervaardigde bouwelementen hoopt men het hotel voor het seizoen van 196! klaar te hebben. Eigen nieuwsdienst EMDEN Zo goed als de Nederlandse Waddeneilanden zich langzaam in oostelijke richting verplaatsen bewegen ook de Duitse eilanden zich langzaam maar zeker naar het oosten. Sinds eeuwen knabbelt de zee van de westelijke punt van Norder- ney, Langeroog en de andere eilanden grote hoeveelheden grond af terwijl er „aan de oostelijke zijde weer strand- vorming plaatsvindt. In het geval van Norder- ney is dè toestand zelfs bij zonder ernstig geworden Ruim tweehonderd miljoen kubieke meter water trekt bij elke vloed langs de kust van het eiland. Het gevolg is dat het gelijknamige stadje met zijn zevenduizend inwo ners langzamerhand in ge vaar begint te geraken. De PER PIJP kustbewakingsdienst van Neder-Saksen meent thans niet alleen een goed kope, doch tevens een doel treffende oplossing te hebben gevonden om Norderney te beschermen en het stadje, inmiddels gelegen voor een 30 m diepe stroomgeul, te redden. Een 6 km lange zandpijpleiding van 60 cm dikte komt om het eiland te liggen. Al het zand, dat van de westzijde door de stroom naar het oosten wordt ver plaatst, zal nu over land weer teruggezogen worden naar het westelijke strand, onder een druk van zes at mosfeer. De aanleg van een dam voor het stadje zou tienmaal duurder worden. Bovendien zou een dergelijke dam el ders verzanding te weeg kunnen brengen, in welk verband van Nederlandse zijde, waar men beducht is voor aantasting van de Eems- monding, reeds eerder ern stige bezwaren tegen een dergelijke oplossing naar voren zijn gebracht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De vraag in hoeverre een beleid dat is gericht op bezitsvor ming in ruime kring, een bijdrage kan leveren tot de problematiek van de in dustriefinanciering moet voorshands hoofdzakelijk in negatieve zin worden beantwoord. Het Verbond van Neder landse werkgevers en het Centraal so ciaal werkgevers verbond zeggen dat in een rapport, dat zij hebben samenge steld over de bezitsvorming. De verbonden bepleiten de bezitsvor ming om haar eigen merites, zoals de klimaatsverbetering, die van een toene mende neiging tot sparen het gevolg kan zijn en de voordelen, die het toe nemen van de besparingen voor de spaarders zelf biedt. Pas wanneer het beleid voor bezits vorming zonder premiëring reële vruch ten afwerpt, aldus het rapport, en aan delenbezit ook voor nieuwe spaarders in aanmerking komt. kan van een werke lijke bijdrage tot de oplossing van bet financieringsvraagstuk worden gespro ken. De verbonden wijzen er op, dat de mogelijke resultaten in verband met de financieringsbehoefte kwantitatief niet te hoog mogen worden aangeslagen. Zelfs bij een verdubbeling van de be sparingen van gezinshuishoudingen zou deze categorie nog slechts een onderge schikte factor in de totale kapitaalvor ming zijn, zo zeggen zij. TAMPA. Florida 'Reuter) Als ge volg van een dijkdoorbraak hebben de inwoners van Plant City. een stadje aan de westkust van Florida, de raad ge kregen hun woning te verlaten. Het stadje heeft ongeveer 25.000 inwoners. Door een bres in de dijken rond het Magdalenameer zoekt het water zich een uitweg. Gisteren dreigde het gevaar dat het water zich een weg zou banen naar Tampa. Met bulldozers begon men haastig aarden wallen op te werpen. De dijkdoorbraak is het gevolg van het heersende noodweer van de laatste da gen. De bedreigde stad Tampa heeft onge veer 110.000 inwoners.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7