Mollet: Het geduld vao de natie is uitgeput RECHTER WIJST EIS VAN AANNEMERS NIET TOE Waarschuwing aan de Gaulle Vóór topconferentie stemmen in W.-Berlijn VOORBEREIDINGEN VOOR PROCES BERKELSE ARTS ERNSTIGE SYMPTOMEN VAN ONTEVREDENHEID Spaans rietje voor kleine Hamburgers Braziliaanse kunst in Utrecht BRITSE SOCIALISTEN KUNNEN NATIONALISATIE NIET LATEN Plaat 4 maal Z...N groot succes v Bepleit uw schade bij gewone rechtbank" Nieuw denkbeeld van Adenauer DUITSLAND KAN BASES KRIJGEN Donderdag 17 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAï Veel kritiek Veranderen Pas in juni ARRESTATIES IN GHANA Prins Bernhard naar diesviering Kenner van toen,,» Nog mogelijk Canberra te water gelaten Geologen zoeken olie op Spitsbergen Kenner van nu... 27 en 3t ct Symbool van honderd jaren vakmanschap tussen twee Vleugels worden verwezenlijkt op basis van een WEINIG WEERKLANK fc NIET HOOG-VLIEGEN Advertentie z Van onze correspondent PARIJS. Een coalitie tus sen de katholieke republikeinse volkspartij (MRPen de SFIO de socialistische partij can Guy Mollet. schijnt sinds gisteren weer tot de mogelijkheden te be horen. Mollet. wiens volgelingen een tiende deel bezetten van het aantal zetels in de Nationale vergadering, heeft in het week blad Democrat ie-'60 de Gaulle openlijk gewaarschuwd dat hij, naar het oordeel van de socialis ten. op de verkeerde weg is. De titel van hel artikel luidt: „Nu geen enkele fout meer, generaal Mollet spreekt erin over de „onge rustheid en de tegenstand van de socia listische partij tegenover een zekere ontwikkeling". Hij vindt dat de Grond wet niet meer zuiver wordt toegepast, dat de situatie zich ontwikkelt in de richting van een presidentieel regime en dat nog helemaal niet zeker is dat de absolute meerderheid van het parle ment inderdaad gedaan zal kunnen krijgen dat het parlement vervroegd wordt bijeengeroepen. Ook de buitenlandse politiek onder werpt Mollet aan kritiek: ,.de verdeeld heid van de Atlantische wereld wordt groter en ik vrees dat het streven naar een verenigd Euiopa ook wordt afge remd. zo niet uitgesteld". Mollet gaal akkoord met de ontmoe ting Kroesjtsjefde Gaulle, maar hij betreurt het propagandistische karakter van de reis van Kroesjtsjef door J Frankrijk. i Op het gebied van de binnenlandse politiek acht hij de vergissingen veel vuldig. ..De gevolgde financiële, sociale en economische politiek ten opzichte van de oudstrijders, de boeren en de ambtenaren veroorzaakt een diepe en gerechtvaardigde ontevredenheid. De maatregelen op het gebied van de schoolkwestie gaan de natie verdelen. Ernstiger nog is de teleurstelling, ver oorzaakt door hetgeen de generaal zou hebben gezegd tijdens zijn jongste be zoek aan Algerije. Het is niet mogelijk wat zeg ik. het is zelfs niet waar «want hij heeft verscheidene malen het tegenovergestelde geschreven en ge zegd) dat de president aan een zuiver militaire oplossing gelooft en nog min der dat hij zou dêfoken dat een derge lijke oplossing van lange duur zou kun nen zijn." ..Maar de twijfel bestaat", zo schrijft Mollet. „en men ziet de hoop terugkeren bii allen, van de bolsjewisten tot en met de fascisten, bij tegenstanders van de democratie en hen die terugdenken aan Vichy. bij hen die in hun haat de Gaulle vereenzelvigen met de republiek en die reeds denken dat de dagen van de Vijfde republiek zijn geteld." moet er ook geen enkele fout meer worden gemaakt Deze kritiek zal de Gaulle en de regering des te minder gelegen komen omdat zij nauw aansluit op het streven van een deel van de volksvertegenwoor digers om het parlement zo spoedi mogelijk bijeen te roepen ter bespre king van de moeilijkheden van de land bouw. Gistermiddag heeft het bureau van de voorzitter van de Nationale ver gadering de verzoeken tot bijeenroeping in behandeling genomen. Er bleken 287 geldige aanvragen te zijn tien meer dan de absolute meerderheid. De procedure is nu zo. dat de voorzitter van de Kamer aan Debré officieel moet melden dat de verzoeken zijn binnen gekomen en dat Debré de kwestie dan aan de Gaulle voorlegt. Overeenkomstig artikel 30 van de nieuwe Grondwet na melijk moet de president het decreet tot vervroegd bijeenroepen van het parle ment tekenen. Het schijnt dat de Gaulle daar weinig voor gevoelt. Hij is van oordeel dat privébelangen de landbouw name lijk) thans trachten pressie uit te oefe nen op de legislatieve macht, terwijl de nieuwe Grondwet juist scheiding tussen de uitvoerende en de wetgevende macht ten doel had. Volgens France Soir zou de generaal er niet voor terugdeinzen, zich in een boodschap tot het Franse volk te richten om zijn houding te ver klaren. Evenmin moet het uitgesloten worden geacht dat een voorstel tot wij ziging van de Grondwet het gevolg zal zijn. de De Gaulle begint namelijk ruim schoots genoeg te krjjgen van de strub belingen die hij de laatste tijd met het parlement heeft. Naar het schijnt heeft hij kort geleden gezegd: Wanneer de regering het niet eens kan worden, moet zjj worden gewijzigd, wanneer de volksvertegenwoordiging niet kan be sluiten, moet zij worden ontbonden en wanneer de Grondwet niet past bij de omstandigheden van het ogenblik, zul len wij haar veranderen. Die nieuwe grondwetswijziging zou GUY MOLLET regering verantwoordelijk maken tegenover het staatshoofd en niet tegen over het parlement. Men noemt dat hier presidentieel regiem. De Gaulle zelf noemt het graag „een Amerikaans systeem". Een onbeantwoorde vraag is nu nog of het parlement tot een zo danige verandering zou kunnen be sluiten. In elk geval zal het wel juni worden aleer de problemen tot een samenspraak tussen de Gaulle en de regering-Debré enerzijds en het parlement anderzijds zullen leiden. Dat de stemming zich echter bepaald niet ten gunste van de Gaulle ontwikkelt daarvan zijn zo wel het artikel van Guy Mollet als de wens tot het bijeenroepen van de Natio nale vergadering ernstige symptomen. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Voortaan mag de Ham- burgse schoolmeester of leraar met j officiële toestemming het Spaans riet je hanteren, wanneer zijn leerlingen onverbeterlijk blijken en niet willen gehoorzamen. Weliswaar wordt in de ze officiële regeling de lijfstraf als ..uiterste middel" aanbevolen, doch hij wordt niettemin met ingang van 1 april in alle Hamburgse scholen er kend door het hoofd van de dienst on derwijs. Willekeur zal echter bij de tuchtigin gen niet zijn toegestaan. Verboden j zijn o.m.: slagen die de gezondheid aantasten; het slaan van meisjes; het slaan van jongetjes in hun eerste en tweede schooljaar en zodra zij zestien jaar geworden zijn; het geven van oorvijgen en het slaan op het hoofd. Misbruik van het tuchtigingsrecht zal worden gestraft met disciplinaire maatregelen tegen de betrokken do cent. De lijfelijke afstraffingen mogen voorts uitsluitend worden uitgevoerd met een van overheidswege goedge keurd rietje, waartegen van medische zijde geen bezwaren zijn ingebracht. De rietjes zullen door de onderwijs- instantie ter beschikking worden ge steld. ACCRA «Reuter). In verband met dreigende ongeregeldheden in het gebied Volta, dat vroeger deel uitmaakte van Brits Togoland maar nu bij Ghana be hoort, zijn veertien mensen preventief in hechtenis genomen. De regering van Ghana beweert dat in Togoland, dat aan Volta grenst en op 27 april onafhankelijk zal worden, gestreefd zou worden naar inlijving van Volta. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Prins Bernhard zal op 25 maart deelnemen aan de diesviering van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Te zamen met hoogleraren en leden van het college van curatoren zal de prins in de traditionele stoet over het Dom plein meelopen-, waarna hij in de Dom kerk de ree tor-ma gnific us van de uni versiteit een nieuwe ambtsketen zal aanbieden. Daarna inspecteert prins Bernhard op het Domplein de erewacht van de Stu denten Weerbaarheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De eisen ran de aannemers in het kort geding tegen de Staat en het College van rijksbemiddelaars zijn afgewezen. De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Eiias, heeft gistermorgen uitspraak gedaan en. geweigerd de voorzieningen te treffen, waarom de aannemers had den gevraagd. Tenslotte vraagt Mollet het aan bod tot het staken van het vuren in Algerije te laten bestaan, het te hernieuwen en nader toe te lichten. ..Alles is nog mogelijk, maar dan BELFAST i Reuter)Te Belfast, in Noord-Ierland, is gisteren het 45.000 ton metende Britse passagiersschip Canber ra te water gelaten. Het is het groot ste en snelste passagiersschip dat sinds de oorlog van een Britse helling te water is gelopen. Mevrouw Menzies, de echtgenote van de Australische pre mier. verrichtte de tewaterlating. De Canberra, die 2250 passagiers kan ver voeren, zal tussen Engeland en Australië varen. Op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden per dag hadden zij een verbod geëist om aan invoering van de nieuwe c.a.o. de voorwaarde te ver binden dat voor onder handen zijnde bouwwerken de doorberekeningsclausulc moest vervallen. Zij werden veroor deeld in de kosten van het geding, groet 750 gulden. In de volle rechtszaal kon men een speld horen vallen toen mr. Witsen Elias zich gereed maakte zijn. beslissing voor te lezen. Hij stelde in zijn over wegingen centraal de figuur van de president van de rechtbank, waarvan zoals hij zeide. de gedaagden ,,met juistheid" hadden gezegd dat zijn taak in een kort geding niet is het spreken van recht maar een ordenen, Recent arrest dan niet rechtmatigheid". Een opvatting aldus mr. Witsen Ellas, die afwijkt van de meerderheid van de bestaande jurisprudentie, zodat de vraag opkomt of zij juist in processen tegen de overheid wel steeds bevredigend zal zijn. Met de beginselen van de rechts staat zou heit toch moeilijk zijn te rij men wanneer de overheid wier be langen altijd zwaar liggen door de rechter in een kort geding niet in on rechtmatige daden zou kunnen worden gestuit. Belangen afgewogen De president liet het bij het opwerpen van deze vraag. Voorshands wilde hij het arrest van de Hoge Raad lezen, zo-1 als deze het heeft gegeven en hij kwam daardoor tot het afwegen van de belan gen. de de president. Zij hadden immers de voorwaarden, die het College v>an rijks bemiddelaars had gesteld aan de goed keuring van de nieuw c.a.o. onder protest en onder voorbehoud van alle rechten kunnen aanvaarden. Voor de gewone rechtbank zullen zij dan nog alle gelegenheid hébben hun schade door heit niet aanvaarden van de doorberekedngsclausule fce bepleiten. De president van de Haagse recht bank gaf als zijn mening dat ook nog op dit moment de staking zou kunnen worden beëindigd door deze procedure te volgen. Na aldus de belangen van belde par tijen te hebben beschouwd, zei mr. WH- sen Elias ten slotte dat hij geen aan leiding meer zag de door de aanne mers gestelde onrechtmatigheid van de handelingen van de staat te onderzoe ken. In dit verband sprak de president over het recente arrest van de Hoge Raad inzake de Panhonlib-schepen. Daar in wees de Hoge Raad uit eigen bewe ging de presidenten er op dat zij al vorens ordenend in te grijpen de be langen van beide partijen hierbij dienen af te wegen. De Hoge Raad gaf daarbij als zijn V" mening clat de afweging van belangen; ,ZI"? met emstlfïe gevolgen - - - - „i Ivoor een stabiel niveau van de prijzen Het inwilligen van de eisen der aanne mers zou aan de belangen van de staat een schade toebrengen, die veel moei lijker is te herstellen dan de schade, die de aannemers lijden bij het afwij zen van hun eisen. De weegschaal sloeg duidelijk door naar de kant van de staat, omdat de regering immers haar gehele loon- en prijsbeleid op de helling zou kunnen zet ten, indien doorberekening aan het bouw bedrijf werd toegestaan. Dat zou een precedent voor andere be dt dient te geschieden „daargelaten de al j v°°r. een .stabiel niveau van de prijzen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Shell stuurt in de loop van dit jaar een groep geologen naar Spitsbergen om te onderzoeken welke mogelijkheden voor oliewinning dit eiland biedt. Op Spitsbergen komen oliehoudende steenformaties voor, maar het zenden van een expeditie hoeft nog niet te be tekenen dat er hoge verwachtingen wor den gekoesterd. Een Staalmeester, een kenner, door Rembrandt vereeuwigd. Een man met smaak...autoriteit uit de Gouden Eeuwl Een roker, een kenner en kiezer van goede sigaren. Een moderne man. die al keurend Senator's „Gulden Eeuw" verkoos. Omdat „Gulden Eeuw" élke man met een goede sigaren-smaak bevredigt. Omdat „Gulden Eeuw" gezag heeft onder sigarenrokers l UTRECHT. Prins Bernhard heeft gisteren in het Centraal Museum te Utrecht de tentoonstelling Moderne Bra ziliaanse kunst geopend. Deze expositie beoogt de eigen Bra ziliaanse kunst te tonen. Dit in tegen stelling tot de tentoonstelling van 1954 die de nadruk legde op het Europese accent van de Braziliaanse kunst. De opening van de tentoonstelling werd bijgewoond door een groot aantal leden van het corps diplomatique, gees telijke en burgerlijke autoriteiten en hoogleraren van de Rijksuniversiteit. Tekenen onder protest Schade, door de staking veroorzaakt, I 'dient daarbij nog buiten beschouwing! te blijven. De aannemers hebben de staking aan zichzelf te wijten, zo meen- Britse minister LONDEN (AP) George Ward, de Britse minister voor luchtvaart, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Duitsers, zo zij daar nog prijs op stellen, een basis op Brits gebied kunnen krijgen, zowel voor de bevoorrading als voor de opleiding in het bedienen van ra ketten. Hij vertelde dat West-Duitsland des- Vnnrlnm O* PUUlurruillC ken weiknemers. Verder wordt erin ge- V OOI lOpij^ COII1JJI OÏIIlk. zegd, dat de economische en de socia- le doelen van de partij alleen kunnen Van onze correspondent "LONDEN. Het bestuur van de Labourpartij heeft gisteravond na de langste en spannendste zitting sinds jaren een voorlopig compromis be reikt in de felle strijd die is ontstaan over de toekomstige houding inzake nationalisaties. De twistappel is punt 4 van de sta tuten, dat er op is gericht ,,voor de ar beiders de volle vruchten van hun vlijt te verkrijgen op basis van het open baar bezit van alle middelen van pro- duktie, distributie en verhandeling". Het is een clausule die dateert uit de dagen der grootvaders van de huidige leiders, die in de praktijk al heel wat water in hun wijn hebben moeten doen. De partijleider Gaitskell wilde de statuten moderniseren met in twaalf punten vervatte hervormingsvoorstel- tijds* alvorens zich te wenden tot de Jen. Het ontwerp voor nieuwe statuten belangrijke mate van gemeenschappe lijk eigendom in verschillende vormen, niet alleen in die van staatsmonopolies, maar ook in die van bijv. gemeentelijk eigendom, consumentencoöperaties en overheidsdeelneming in particuliere be drijven. Weinig veranderd Het nieuwe compromis zal nu aan de kieskringen en vakverenigingen worden gezonden, en daar tot aan het einde van de zomer worden bepraat om in oktober te worden voorgelegd aan het faareongtes van de partij. Inmiddels is weinig veranderd. Sedert de verkiezingen heeft Labour nog steeds geen effectieve oppositie in het Lager huis weten te geven, en Gaitskell zal zich voorlopig zeker evenveel moeten verdedigen tegen eigen leden als te gen de conservatieven, die nu terecht zeggen dat Labour op twee benen hinkt. Van onze correspondent WASHINGTON Bondskanse lier Adenauer van West-Duits- land heeft gisteren het denkbeeld gelanceerd van het uitschrijven van een volksstemming in West- Berlijn voordat de topconferentie begint. De bevolking van West- Berlijn zou zich dan moeten uit spreken over de vraag hoe zij staat tegenover de eventuele mo gelijkheid van een wijziging in de status van hun stad. Adenauer opperde dit denkbeeld giste ren nadat president Eisenhower in zijn wekelijkse persconferentie had verklaard dat hij bereid is ter topconferentie te praten over de Berlijnse kwestie op voor waarde dat er geen sprake zal zijn van enig tornen aan de positie van het wes ten in Berlijn. Eisenhower zei verder dat er geen wijziging was gekomen in de mening van de Verenigde Staten en West- Duitsland over de Berlijnse kwestie. Adenauer sprak als zijn overtuiging uit dat de Westfoerlijners zich, mocht er een volksstemming komen, zeker zullen uitspreken tegen een wijziging van de status van Berlijn. Het denkbeeld van het houden van zo'n volksstemming, zei hij, was pas bij hem opgekomen. Premier Kroesjtsjef, zei Adenauer, zal ter topconferentie duidelijk moeten uit eenzetten wat hij eigenlijk bedoelt met een wijziging van de status van Berlijn. Hij sprak de hoop uit dat Kroesjtsjef „het juiste antwoord" zou geven. Aden auer doelde kennelijk op een antwoord dat rekening zal houden met de volks uitspraak die hij van West-Berlijn ver wacht. Als het denkbeeld van een volksstem ming in West-Berlijn eerder bij hem was opgekomen zou hij het zeker met pre sident Eisenhower besproken hebben, zei Adenauer. In diplomatieke kringen in Washing ton was het enthousiasme voor Aden auers denkbeeld bepaald niet groot. Niet alleen omdat het afbreuk deed aan de verklaring van president Eisenhower, maar meer nog omdat het zo kort voor de verwachte topconferentie een ongunsti ge invloed zou kunnen hebben. Eisenhower lichtte eerder op de dag de resultaten van zijn besprekingen met Adenauer aldus toe: Ihij is bereid op elk gewenst tijdstip met de Sowjetunie van gedachten te wisselen over de toekomst van Berlijn op voorwaarde dat de rechten van de weste lijke landen in die stad erkend blijven; als aan deze voorwaarde wordt voldaan zou het verkeerd zijn niet over Berlijn te willen spreken; Spaanse regering, niet is ingegaan op een Brits aanbod voor bevoorradings bases en faciliteiten voor de raketop leiding. Maar de Britse regering is nog altijd bereid een verzoek van de Duitse legering in welwillende over weging te nemen. dat Gaitskell ter tafel bracht, is op zich een uitstekend manifest voor een moderne Labourpartij, een aanpassing van de partijbeginselen aan de moder ne Britse wereld. Maar veel van de- militante kieskringvertegenwoordigers zijn het er allerminst mee eens. Cross- man. die zojuist door Gaitskell als par lementair woordvoerder voor pensioe nen en sociale zaken was ontslagen, maar nog steed,s vice-voorzitter bleef echter zeer kalm. ree? Een kleine tweehonderd stakende bouwvakarbeiders hebben gisteren een optocht gehouden door Den Haag. Eerst marcheerden zij met hun spandoekje het Binnenhof op onder het ritmisehe geroep: „C.a.o., c.a.o., c.a.o.". Later begaven zij zich naar het ministerie van economische zaken, waar deze foto werd gemaakt. De politie liet de demonstranten rustig hun gang gaan. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De actie 4 maal Z N heeft groot succes met de uit- I gave van een langspeelplaat. Drie dagen nadat de eerste door een aantal jonge- rengroepen aan Johan Bodegraven was aangeboden, zijn er reeds meer dan 23.000 exemplaren verkocht.. De grammofoonplatenfabriek moet de plaat sneller aanmaken dan was voor zien. Van onze correspondent krijgen dat L. de dood van O.'s vrouw op zijn geweten had. Met deze verklaring LEEUWARDEN. ln het Paleis van wilde O. aan de revisie van ziin vonnis Justitie te Leeuwarden worden de laut- j werken. ste dagen maatregelen getroffen om De telastlegging is nog niet in het be De vree, vnnr een nnenlüke sniits.no t,e zecr gfote belangstelling, die tegenJ'1, Vdn madl vest staat, dat met de De viees voot een openlijke splitsing „rnees fes-en de I huIP van zeer veel getuigen en getuigen- in de partij bracht links en rechts ter "ntJ aPnl Y°°' net Proces "edeskundigen zal worden getracht de slotte tot een voorlopig compromis Berkelse arts O. wordt verwacht, op,5chuld van de BerkeIse arts te bewijzen, waarbij echter punt 4 heilig bewaard te kunnen vangen. Op 27, 2S en 29 Voor de rechtzitting, die minstens drie blijft. Punt 10 uit Gaitskells plan. dat april zal O. terecht moeten staan, om-1 dagen zal duren en zo nodig op maandag dat hij wordt verdacht van moord op 2 mei wordt voortgezet, zal uit de krin- ten doel liad de eisen voor verdere na tionalisatie (waar het overgrote deel van het kiezerskorps zich in oktober dui delijk tegen heeft uitgesproken) elasti scher te maken en een appetijtelijker uiterlijk te geven, werd beperkt. Dat houdt nu in dat bij het overwegen van nationalisatie dient te worden gelet op het oordeel van de direct erbij betrok- A. Lodder, een medegedetineerde in de Leeuwarder strafgevangenis. O., die al levenslang heeft wegens moord op zijn vrouw, heeft Lodder, zo wordt hem telast gelegd, door vergifti ging om het leven gebracht, nadat hij van hem de verklaring had weten los té gen van de justitie zeer grote belangstel ling bestaan; ook worden tientallen ver slaggevers verwacht. De publieke be langstelling zal ongetwijfeld vele malen zo groot zijn als het in de rechtbank beschikbare aantal plaatsen. De accous- tiek in de rechtszaal is zeer slecht. t Tot nu toe is de behandeling van ae in 'de zaal "worden" gepla'atst' 2 hij blijft er bij dat de Berlijnse kwestie niet uit de wereld kan wor den geholpen zolang de kwestie van de hereniging van Duitsland onopgelost blijft. Eisenhower bracht in herinnering dat hij premier Kroesjtsjef dit standpunt tij dens het overleg in Camp David duide lijk had gemaakt. Hij zei verdei' dat hij zich had uitge sproken tegen de hervatting van vluchten op grote hoogte door de' luchtcorridor naar West-Berlijn omdat zijn militaire ad viseurs hem gemeld hadden dat daaraan IOP het ogenblik geen behoefte was. De I adviseurs waren in dit opzicht van hun vroegere standpunt teruggekomen, mede als gevolg van overleg met de westelijke bondgenoten van de Verenigde Staten. Zeer beslist sprak Eisenhower geruch ten tegen volgens welke hij in bet geheim met. Kroesjtsjef zou zijn overeengekomen dat beide landen alles zouden verblijden dat kon leiden tot een afspringen van de voorbereide topconferentie zaken vanaf de verslaggeversbanken on verstaanbaar, zodat het gewoonlijk jour nalisten is veroorloofd een plaatsje in de buurt van de groene tafel te zoeken. Bij het proces van O. zal nu een geluidsinstallatie worden aange bracht. waardoor de accoustische moei lijkheden naar men hoopt zullen zijn op gelost. Verder heeft men om ruimte in de zaal te maken twee balustraden weggebro ken. Er zullen zoveel mogelijk stoelen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7