EIGENDOM IN GROTE GAT VERGROOT Chr. Detailhandelsvakschool in Middelburg nu officieel Classis Goes houdt herv. kerkedag in Kapelle Showcombinatie bracht nieuwste modesnufjes Nog dit jaar bouw van nieuw polderhuis in St. Maartensdijk Vijf en dertig jaar in appels en peren, aardbeien en bessen Directeur Snoep met pensioen Ritthem heeft woonruimtewet niet nodig Contactavond van jeugdkapel Donderdag 17 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Zeeuwsch Dagblad Te fel GROOT GEBREK AAN RUIMTE verrichtte gistere officiële opening Stichting Het Zeeuwsche Landschap Restauratie kasteel Moermond vordert Bovenbouw Renteloos voorschot voor „Scheïdegalm" Waterschap Tholen vergaderde niet worden gehouden OP TWEEDE PINKSTERDAG VERBLIJDEND VEEL DONORS NAAR ZEELAND NIET EENVOUDIG GEEN RUST Geslaagd cabaret Gesproken bulletin voor blinde chr. onderwijzers Ook de dames PREFEREREN IN DE LENTE Politie in Temeuzen loopt in zivart-wit H. van Evsden over de hedendaagse politiek SCHIP BIJ BATH AAN DE GROND Gemeente-avond van Geref. Kerk Nieuivelingen rijden om kampioenschap Protestants-Christelijk F EN van de mede door zijn lange ervaring belangrijkste hoofdbe stuursleden van de protestants christe lijke onderwijsorganisatie de heer Bothof heeft een felle aanklacht uit gesproken. Volgens een verslag in een van onze dagbladen is door hem op een belang rijke vergadering te Breda betoogd, dat in politieke kring geen of vrijwel geen belangstelling bestaat voor de princi piële bezwaren die er bestaan tegen de mammoetwet. Een wet die zegt te willen regelen het gehele onderwijs vanaf de u.l.o.-school tot en met het voorbereidend hoger onderwijs (gym nasium). Zijn verwijten waren getoon zet op een wijze die niet voor tweeër lei uitleg vatbaar was. „Het is met de politiek de dood in de pot". tVarme belangstelling voor het recht van en de vrijheid voor het bijzonder (christe lijk) onderwijs is in deze kringen niet meer voldoende aanwezig. Wij vragen ons af of dit verwijt terecht is gemaakt. In de kringen zowel van het christe lijk als openbaar onderwijs bestaan te gen dit ontwerp van wet grote bezwa ren. Voor een deel zijn er principiële] bezwaren en voor een ander deel prak tische bezwaren. Daaraan is meerdere malen breedvoerig uiting gegeven. Be roering in de onderwijswereld is er.; Dacht de heer Bothof dat deze beroe ring niet verder zou reiken dan de on derwijswereld alleen? Meent de heer Bothof oprecht dat principiële bezwa-.; ren, uit de onderwijswereld overtuigend opklinkend, slechts weerklank vinden bij alleen maar onderwijsmensen? Zou. het bijzonder onderwijs werkelijk niet meer leven bij ons christenvolk en daarom niet meer bij de maatschappe lijke en politieke verbonden waarvan dit volk nog een levend deel uit maakt? Wij kunnen ons dit met de bes te wil van de wereld niet voorstellen. Daar komt nog iets bij. Op meer dan één politieke vergade ring zowel van de A.E. als de C.H.Ü. als de S.G.P. wordt aan de mam moetwet bijzondere aandacht besteed. Er bestaat van een adviescommissie van de A.R.-partij over dit moeilijke vraagstuk een bijzonder waardevolle studie. De dagbladen ook ons dag blad hebben op vaak beklemmende wijze aandacht gevraagd voor de door deze regering opgeroepen onderwijs- moeilijkheden in principiële zin. Ook in roomse politieke kringen zijn er velen die hun principiële bezwaren niet onder zich laten. De aanklacht van de heer Bothof, dat de dood in de politiek is gearriveerd, kan daarom niet voor waar worden gehouden. Voorzover ons bekend is, is de bij zondere kamercommissie, in wiens han den de mammoetwet is gesteld, druk doende om het voorlopig verslag zo spoedig mogelijk van de pers te krij gen. In dat stuk zullen naar het ons voorkomt, de problemen waarmee on ze christelijke onderwijswereld wor stelt, op duidelijke wijze uit de verf komen. Is het teveel gevraagd van de heer Bothof zijn oordeel op te schorten totdat dit kamerstuk is verschenen? De zaak zelve die door hem is aange sneden is van te groot belang dan dat juist van deze zijde concrete twijfel wordt gezaaid in de harten en hoofden van de voorstanders van christelijk onderwijs over de gehele linie. Zijn wijze van doen herbergt naar ons ge voelen het grote gevaar in zich dat ons christenvolk ten onrechte overigens in verwarring wordt gebracht. In een technische en ook materiële tijd waarin wij leven kan deze handel wijze funest blijken. Wij betreuren het ernstig dat de heer Bothof in een be paald opzicht de staf gebroken heeft over de politiek, zonder redenen die zwaarwichtig genoeg zijn. Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever MIDDELBURG De Christe lijke Detailhandelsvakschool voor Zeeland, in Middelburg geves tigd, is nu legaal geworden. Gis termiddag, in de bovenzaal van de Schouwburg, sprak gedepu teerde A. Schout het officiële openingswoord. Hij deed dit in tegenwoordigheid van o.a. het voltallige bestuur van de Stich ting Christelijk Detailhandels- vakonderwijs voor Zeeland, de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt„de rijksmidden- standsconsulent, de heer A. Kor- stanje en de directeur van het ETI voor Zeeland, drs. M. C. Verburg. Onder zijn gehoor be vonden zich verder nog tal van afgevaardigden uit de anderwijs- en middenstandswereld. De heer Schout werd als waarnemend commissaris der Koningin Ingeleid door de voorzitter van de stichting, de heer Joh. P. Ventevogel uit Vlissingen, die memoreerde dat de .school in feite reeds zes en een halve maand aan het draaien was. Toen in september de school van start ging, was er alles, be halve een eigen schoolgebouw. Enige tijd hebben de elf leerkrachten en 52 leerlingen toen onderdak gevonden op ..Toorenvliedt", maar in december kon worden verhuisd naar school J. waar drie lokalen ter beschikking waren ge steld. In die drie lokalen zal echter al les moeten gebeuren De zorg voor de huisvesting is, aldus de heer Ventevogel, dan ook bijzonder groot. De toestand is schier onhoudbaar. Men moet woekeren met de ruim te. Wil men het onderwijs werkelijk \tol- gens plan doen verlopen, dan zullen er moeten zijn: vijf theorielokalen, 1 han denarbeid, 1 verkoop-, 1 etaleer-, 1 gym nastiek-, 1 overblijflokaal en voorts ka mers voor de directeur en de adminis trateur en een magazijn. Een hele was lijst, waarvan de realisering naar spre ker meende nog wel even op zich zou laten wachten. Wel is er de verklaring van B. en W. van Middelburg geduren de de cursus voldoende lokalen beschik baar te stellen. De heer Ventevogel merkte op, dat de school noodzakelijk is geworden, omdat in deze dynamische tijd niet meer kan worden volstaan met een opleiding lou ter in de praktijk. Hij voegde ergan toe, dat de school openstaat voor iedereen, ongeacht -welke geloofsovertuiging. De voorzitter dankte voorts allen, die aan de totstandkoming van de school had den meegewerkt, in het bijzonder de heer Jac. AlleWijn voor diens voorbe reidende arbeid. De heer Ventevogel MIDDELBURG. Hef afgelopen jaar heeft in Zeeland, evenals el ders in Nederland, weer veie tegen slagen gebracht voor allen wie het natuur- en landsehapsschoon ter har te gaan. Tot deze konklusie komt de Stichting Het Zeeuwsche Landschap in haar jongste jaarverslag. Gelukkig] staan er zo nu en dan winstpun ten tegenover, waarvoor men dank baar moet zijn. Een groot deel van de natuurbeschermingsaktiviteit be staat het laatste decennium uit amb telijk overleg. Besprekingen zijn o.m. nog gaande over het Veerse Meer en het grondoverschot, dat ont- stagt door de verbreding van het Kanaal Temeuzen—Gent. De stich ting hoopt, dat er acceptabele oplos singen worden gevonden. Over de bezittingen van de stichting valt in het jaarverslag wel een en an der te vermelden. Wat Landlust aan gaat. in het najaar van 1959 werd een begin gemaakt met de uitvoering van overhandigde de heer Allewijn een boe kenbom Gedeputeerde A. Schout getuigde van de blijdschap van het provinciaal bestuur voor het totstandkomen van de school. Volgens spreker was het niet meer doenlijk tweejarige cursussen met daarna een middenstandsdiploma te organiseren; onze tijd vraagt meer en ook de maatschappij is gecompli ceerder geworden. De heer Schout hoopte, dat men in de toekomst nog eens aan een bovenbouw zou kunnen denken om leiders te kweken voor een breder terrein in de handel dan mo menteel noodzakelijk is. Wanneer u er straks in slaagt, aldus de heer Schout, een noodschoot te kunnen betrekken ISa debat van een uur jaren verzekerd. De beheerder van het Belgische deel van het Zwin, graaf Lippens, heeft intussen het grondverzet zo doen uitvoeren, dat er een aantal plassen met eilandjes is ontstaan. Hierdoor zal de ornithologi sche betekenis van het Zwin stellig nog meer toenemen. Voor 1960 wordt gestreefd naar een betere coördinatie van de bewakingsregeling, waarbij de stichting hoopt dat het domeinbestuur opnieuw zijn medewerking zal willen verlenen. Koraalvormingen Van het typisch Zeeuwse kreekgebied Het Grote Gat bij Oostburg (gedeelte-j lijk gemeente Schoondijke) heeft de stichting door aankoop en grondruil thans ongeveer drie-kwartgedeelte in on-j verdeeld mede-eigendom, terwijl zij wel licht spoedig tot verdere afronding zal kunnen overgaan. Door zijn ligging in het landschap en door zijn historie, maar vooral door de interessante ..ko raalvormingen" Is dit een belangrijke aanwinst voor de stichting en daarmee voor het natuurbehoud van ons land. In de Zak van Zuid-Beveland heeft de stichting van de familie Bogaert te Dom burg op aantrekkelijke voorwaarden an- KRTTININGEN. In de vergadering van de gemeenteraad werd besloten aan de muziekvereniging „Scheïdegalm" te Hansweert een renteloos voorschot te ver strekken van 8000,voor de aanschaf fing van muziekinstrumenten. Dit besluit kwam echter niet zo maar tot stand. Een vol uur had de raad nodig om het door B. en W. ingediende voorstel ie aan vaarden. De heer J. Witte (vrije lijst) was er volkomen tegen. Hij vond het vernederend voor de inwoners van Hansweert, dat „Scheïdegalm" met dit verzoek moest komen. Zijns inziens had men de oplos sing moeten zoeken door het plaatsen van renteloze aandelen, bij de burgerij. Bovendien vroeg hij zich af of het ge meentelijke subsidie wel goed besteed wordt. Hij dacht hierbij aan het organi seren van gezelschapsreizen, op kosten van de vereniging. De heren C. van Iwaarden (c.h.) en G. Willemse (s.g.p.) sloten zich bij deze gedachtengang aan. De heer A. Weststrate (p.v.d.a.) juichte het voorstel van harte toe en concludeer de, dat het bestaan van „Scheïdegalm' met het aanvaarden of vervierpen van dit voorstel staat of valt. Ook de heren W. J. Pouwer (a.r.) en J. Griep (v.v.d.) waren die mening toegedaan. De heer J. Hoog- strate (a.r.) stond eveneens sympathiek tegenover het voorstel, doch zag gaarne als voorwaarde gesteld, dat het muziek gezelschap jaarlijks enige openluchtcon certen gaf. Het voorstel werd ten slotte aanvaard met de stemmen van de heren Witte, Van Iwaarden en Willemse tegen met bepa ling. dat het jaarlijks gemeentelijk sub sidie ad 600.voor aflossing zal worden bestemd. De tien toegewezen woningwetwonin gen zullen te Hansweert-Oost worden ge bouwd. De onderhandelingen met de aan nemer Mollet te Hansweert zijn reeds in een vergevorderd stadium. De architect M. J. Ie Clercq te Kruiningen heeft een aanvaardbaar plan ontworpen in twee blokken van vier en een blok van twee woningen. De vergoeding voor de burgemeester wegens het gebruik van een eigen auto ten dienste van de gemeente werd vast gesteld op 1800,per jaar. Een spoedige voorziening vraagt het herstel van de riolering en bestratingen op het dorp Hansweert. Met de riolering op dit dorp wordt reeds jarenlang getobt en de klachten daarover nemen voort durend toe. Daarom wil men spoedig komen tot de uitvoering van het bestratings- en riole ringsplan. waarvan de kosten begroot worden op een bedrag van 800.000.—. er>hpiHpnrJp Een andere dringende aangelegenheid be. I treft de bouw van een nieuwe openbare ulo-school te Kruiningen. Hiermede is een bedrag gemoeid van 400.000.—. Om die redenen besloot de raad tot het aanvragen van een verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds. De openbare verlichting langs de oude rijksweg zal met een zestal lichtmasten worden uitgebreid. Ook op de Lavendel- dijk zal een lichtmast worden bijgeplaatst. Van links naar rechts de heren A. Geelhoeddirecteur van de school, A. Schout, lid van ged. staten, die de school officieel geopend heeft en J. P. Ventevogelvoorzitter van het schoolbestuur. als de Vlissingse UTSdan kan ik u alvast feliciteren. Dan bent u al een heel eind op weg naar een permanente onderwijsinrichting. Burgemeester mr. Joh. de Widt sprak als wethouder van onderwijs a.i. De school voorziet in een grote behoefte, deelde hij mee, mr. De W<idt had met schrik het aantal benodigde lokalen vernomen. Wij willen u graag de toe zegging doen, dat het gemeentebestuur met zeer grote voortvarendheid en ernst uw moeilijkheden onder ogen zal zien, Mr. M. G. v. d. Kaa, directeur-secre taris van de Chr. Middenstandsbond, drong er vooral op aan, dat het be drijfsleven de schooi steun zal moeten geven. Zij zal zich met de problema tiek van de middenstandssector moeten bezighouden en advies moeten geven, anders loopt dit onderwijs gevaar te verzanden. Ten slotte voerden nog het woord de heren D. C. Dorr, hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Beambtenbond, P. C. Vis ser namens de Middelburgse Midden standscentrale, J. Olthoff namens de afd. Middelburg van de Chr. Midden stands Vereniging, Heystek namens de afd. Vlissingen van de Chr. Midden stands Vereniging, N. Verboon namens de Chr. burgerschool yogi ULO, Jac. Allewijn als oud-voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, inspecteur voor het l.o. en de directeur, de heer P. Geelhoed, die voordien officieel was geïnstalleerd. Het gezelschap bezichtigde daarna de schoollokalen, in de Nederstraat. GOES. Een zevental vooraanstaan de bedrijven in de wandeling bekend als de Goese showcombinatie pre senteerden gisteravond in de „Prins van Oranje" een stralende voorjaarscollec- tie od modegebied. De firma's Berco (dameskleding)Eversdijk-Schrijver (hoeden), Poley (damesstoffen), Rial (schoenen), Liberty (parfumerieën), Maison van Westen (heren- en jongens- kleding) en het Parapluhuis (tassen en koffers) brachten eik de nieuwste mo desnufjes en hieronder waren er veel die hartelijk applaus ontlokten. Vijftien „mannequins" (negen dames, twee heren, twee jongens en twee meis jes) showden de kleurige kleding en ac cessoires. De tunique, de japon met het schootje, die uitmuntten in frisse tin ten, blijkt ook in Zeeland aan te slaan. bespreking van enige zaken betref- De eenvoudige katoenen zomerjaponnen Ifende een calamiteuse polder ging men klemw>m.hinaties I over tot behandeling van de punten die op de agenda stonden. De begroting 1959 Eveneens hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het voorstel een amb tenaar met een diensttijd van 25 jaar een gratificatie van een halve maand sala ris toe te kennen en bij een diensttijd van veertig en vijftig jaar een maand salaris te verstrekken. Zonder enige reserve werden voorts alle ter tafel gebrachte voorstellen aanvaard. SCHERPENISSE Het water schap Tholen heeft gistermiddag in het Holland Huis een alge mene vergadering gehouden. De bijeenkomst werd met een korte inleiding geopend door de dijk graaf, de heer H. van Gorsel. Spreker zei dat er afgelopen win- ter slechts 600,— schade ge- Raadsvergadering kon weest was, hetgeen door eigen mensen werd hersteld. Ook ver telde de heer Van Gorsel nog dat de verzwaring van de zeedijk in de Noordpolder te St. Maartens dijk een feit is geworden. in fleurige kleuren en kleurcombinaties ontbraken evenmin op deze show even- _o min als de kunstig uit lappen stof ge- j werd met algemene stemmen goedge- spelde japonnen. De hoeden zijn deze - zomer van een brede rand voorzien en de schoenen zijn nog steeds puntig en de „onvergankelijke" naaldhak. De tassencollectie biedt naast het gebrui kelijke enveloppe-model een model dat hoog en plat is. De nieuwste ontwer pen manteicostuums en regenmantels werden eveneens getoond en ook hier bleek dat er, vergeleken bij vorig jaar, weer het een en ander veranderd is. Opvallend op deze show was de gro te keus in ,,teenager"-kleding en -schoei sel; vrolijk en kleurig. De firma Poley toonde zijn nieuwe attractie: exclusieve babydolls, nachtjaponnen en dusters. De firma zorgde ook voor echte uit Zwit serland afkomstige zijde, die met be hulp van spelden was omgetoverd tot droomjaponnetjes. De herenmode onderging dit jaar ook enige verandering. Het suède schoeisel komt er meer en meer in en de cos- tuums zijn van een kleurmengeling als nooit tevoren. De variatie in sportkle- ding wordt steeds groter en kleuriger en het „Tiroler-hoedje" kan een man heel leuk staan. De parel van deze uitstekende show was wel het sluitstuk; een droom van een bruidsjapon. De Goese showcombi natie brengt deze show, die door de heer Knöps van prettig commentaar wordt voorzien, 21 maart in Kortgene, 23 maart in 's-Heerenhoek en 24 maart in Kruiningen. keurd. Vervolgens werd de vergadering de begroting werken van 1960 voorge legd. Uit het overzicht bleek cat. het in de bedoeling ligt dit jaar naast de bouw van het polderhuis met ambtswoning voor de griffier een aantal kleine objec ten uit te voeren, onder meer verbete ring van de zeedijk in de polder Sluis, geraamde kosten 14.600 en de bouw van een dienstwoning voor de machinist van 'het gemaal „De Eetrdracht" te Tholen, waarvan de bouwkosten ƒ20.600 bedra gen. De kosten der bemaling werden op ƒ58.959 geschat. Samenvattend zal er in 1960 aan werken een bedrag van 224.890 nodig zijn. Door de in omvang steeds groter wordende taak van het bestuur van het waterschap is men voorts tot de conclusie gekomen dat tot instellir-g van een financiële commissie dient te worden overgegaan. Met algemene stemmen ging men ak koord met de benoeming van de heren C. W. Groenewege uit St. Maartensdijk en C. M. A. Steendijke uit Stavenisse, N. M. Hage en J. C. Kooyman ult_St. Anna- land, G. D. Kloet en M. J. Mol uit St. Maartensdijk, D. Kleppen en H. Rijsten- bil uit Scherpenisse. J. Hage Lzn. en J. v. Nieuwenhuizen uit Poortvliet, J. Boon Man en A. L. C. Brooyman uit Oud-Vos- semeer en de heren J. E. van Gorzel en Joh. van Dalen uit Tholen. OOSTERLAND. De spoedeisende raadsvergadering, die gistermiddag om twee uur ten gemeentehuize zou worden gehouden, is niet doorgegaan. Burge meester S. W. A. Laurense had «en vergadering uitgeschreven met twee agendapunten: Ingekomen stukken en onderzoek geloofsbrieven nieu w-ben oem- de raadsleden. De heren M. Stouten (sgp), J. op 't Hof (ar) en J. P. van der Maas (gem. bel.) hebben medege deeld hun benoeming tot lid van de raad te willen aanvaarden. De gemeen tel aad moet beslissen, na onderzoek der geloofsbrieven, over de toelating van de nieuwe leden. Gistermiddag wa ren twee van de zeven raadsleden ver schenen, l.w. de heren M. Boogaard en L. M. Bolle (beiden sgp). De vijf ande re raadsleden hebben voor het lidmaat schap bedankt. Burgemeester Laurense stelde gister middag om twee uur in de raadszaal vast. gehoord de secretaris, die de pre sentielijst ter tekening had aangeboden, dat slechts twee raadsleden aanwezig waren. Volgens wettelijk voorschrift kon de vergadering alleen worden gehouden als minstens vier leden aanwezig waren. Burgemeester Laurense heeft gisteren weer een vergadering uitgeschreven, nu tegen hedenmiddag half vijf. Is ook vandaag het vereiste aantal raadsleden niet aanwezig, dan is de burgemeester verplicht nogmaals een vergadering uit te schrijven. Zijn dan weer slechts twee raadsleden aanwezig, dan kan niettemin de raadsvergadering worden gehouden en kunnen de twee aanwezige leden be slissen over de toelating der nieuw-be- noemden. GOES. De classis Goes va» de Ned. Hervormde Kerk zal op Tweede Pinksterdag (6 juni) te Kapelle een kerkedag houden in de veilinggebou wen. In de voorbereidende commissie, waarvan ds. F. Don uit Nisse tot voor kort voorzitter was, rijn alle ringen der classis vertegenwoordigd. Wegens ver trek van ds. Don naar elders is de voorzittershamer thans overgedragen aan mej. P. Stok uit Kattendijke. De commissie heeft gestreefd om het programma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De kerkedag wil een fami liedag zijn voor alle gemeenteleden uit de gehele classis Goes, een dag, waar op inspanning en ontspanning goed sa mengaan. Om aan het begrip familie dag tegemoet te komen heeft de com- KAPELLE. Vandaag over een week, op donderdag 24 maart, zal de heer A. D. Snoep voor het laatst in functie zijn als directeur van de veilingvereni ging Kapelle-Biezelinge en om streken. Op die dag wordt hij 65 jaar en dat was voor hem aanlei ding ontslag te vragen. Vijf en dertig jaar lang heeft hij voor treffelijk werk gedaan tussen de appels en peren, aardbeien en bessen. Het liefst zou de heer Snoep met stille trom vertrekken. Het veiligbestuur denkt er echter an ders over. Op donderdag 24 maart a.s. des middags van drie tot vijf uur zal in de kantine een afscheidsreceptie worden gehou den. En zonder twijfel zullen daar velen aanwezig zijn om de veiligdirecteur de hand te drukken. De persoon van de heer Snoep is on losmakelijk met de geschiedenis van de veiling in Kapelle. Eerst 17 jaar als administrateur en vanaf 1942 als direc teur. In de periode dat hij directeur was is de grote bloei van deze veiling begonnen. In die periode zijn de grote koelcellen, de machtige embaliagelood- De raad vérleende hiertoe een krediet sen, een groot gedeelte van de veiling van 2040.-—. het saneringsplan, dat het Staatsbosbe-I derhalve ha. kreekgrond in de Everin- heer voor de stichting opstelde en aan gepolder (gemeente Ellewoutsdijk) kun- u? ilty°erm| waarvan het leiding gaf. (pen kopen. Zij hoopt de vogelstand door Hierbij werd het te ver doorgeschotenbepaalde beheersmaatregelen te kunnen hakhout teruggezet. Met ingang van de) opvoeren zomer werd het buiten opengesteld voor| houders van toegangskaarten, die ver- hal en het nieuwe sorteer- en pakstation gebouwd. I De heer Snoep werd op 24 maart 1895 j in Kruiningen geboren. Zijn eerste SCHORE. De afdeling van het Ro- werkzaamheden verrichtte hij in de ad- pe Kruis heeft een filmavond gegeven! ministratie op de scheepswerf in Hans- in het Verenigingsgebouw. De hoofdfilm] weert en vandaar ging hij naar de hoog- was getiteld: „Meisjes in 't wit", ter- ovens in IJmuiden. Zijn hart trok ech- TOlir.VI y-, r- -Z .1 -»r> n per jaar gekomen met een top in 1957-58 van bijna 11% miljoen gulden. Veilingdirecteur rijn is geen eenvou dige opgave. Hij 'heeft immers te ma ken met een grote groep telers, die de veiling zien als een verlengstuk van hun bedrijf. In Kapelle zijn dat er onge veer 1400. Daarnaast staan de handela ren die ook met hun belangen komen. Zeker 300 handelaren kopen of laten op de veiling in Kapelle hun produkten kopen. Verder is er een grote groep van personeelsleden. In Kapelle ruim 100 in het seizoen. En daar boven staat de directeur, die leiding moet geven en steeds de beste weg moet zoeken. De .heer Snoep heeft altijd getracht elke groep zoveel mogelijk recht te doen. Daarbij hield hij zichzelf steeds op de achtergrond. Hij trad niet graag op de voorgrond. Zijn veiling stond op de eerste plaats. Aan dit werk heeft hij zich gegeven voor de volle 100 pet. Hard en zwaar was dat werk dikwijls. Vooral in de dertiger jaren toen een economische cricis heerste en ook de tuinders daar zo nauw bij betrokken waren. Toen was ook het werk op een veiling een zware opgave. Nimmer heeft de heer Snoep zichzelf ontzien. Rust heeft hij weinig gekend in deze 35 jaar. Thans is de tijd van rust voor hem aangebroken. Nog maar een week en dan is zijn taak op de veiling Ka pelle teneinde. Dan kan hij ook direct de laatste voorbereidingen treffen voor zijn reis naar Canada. Op 30 maart a.s. met de „Rijndam" hoopt de heer Snoep zich dan naar dit land te bege ven om daar zijn drie dochters te be zoeken. Gedurende een half jaar hoopt missie ook gedacht aan de jongere kin deren. En daarom zai er een apart pro gramma voor de jeugd zijn. zodat het geenszins een bezwaar behoeft te zijn om de kinderen op deze Tweede Pink sterdag mee te nemen naar de veiling gebouwen. En om deze dag dan ook ge heel als gezin mee te maken. Het thema voor de kerkedag luidt: ,,Wie oren heeft, die hore". Het pro gramma ziet er in het kort als volgt uit: om 10.15 uur des morgens zal in de hervormde kerk te Kapelle een wij- dingsdienst worden gehouden onder lei ding van ds. C. den Engelse uit Ril land, die het onderwerp: „Samen-horig" zal behandelen. Daarna volgt in de kerk een samenzangprogramma onder lei ding van de organist Gommert de Kok. Het openingswoord van de kerkedag zelf zal uitgesproken worden door ds. E. P. J. .lebbink, de plaatselijke hervorm de predikant. Na een gezamenlijke maaltijd zal men des middags kunnen luisteren naar een toespraak van ds. J, H. Grolie, die ver bonden is aan de Raad voor kerk en Israël. Het onderwerp houdt hiermee ten nauwste verband, want ds. Grolle zal spreken over „Israël en de kerk", met als thema „Samenhorigheid". Verder staan een groepsdiscussie en zang onder leiding van een muziek korps op het programma. Een bijzon dere attractie is. dat de Hervormde Jeugdraad uit Goes bereid is gevon den om met de lekespelgroep onder leiding wika Hiensch een lekespel op te voeren, dat getiteld is „Gode gelijk". Tot slot zal ds. J. C. Brons geest uit Hansweert de dagsluiting houden. Deze kerkedag krijgt de steun van alle plaatselijke gemeenten in de clas sis Goes. Penningmeester van de commissie is de heer J. A. Tielke- meyer uit Kloetinge, secretaresse is wika C. F. Best uit Goes. MIDDELBURG. De plaatselijke af deling van de Vereniging voor Veilig Verkeer heeft met een zeer geslaagde feestavond in het Schutters, haar 25-jarig bestaan gevierd. Nadat de voorzitter de heer E. Vischer de avond geopend had, voerde de burgemeester de heer Joh. de Widt het woord en wenste de vereniging van harte geluk, met het bereiken van deze mijlpaal. De aanwezigen hebben kunnen genie ten van een bijzonder goed programma gebracht door „Het Drietraps-cabaret", bestaande uit Julia van Laer. Jan de Kleyn, tevens conferencier, Jip Vogel, pianist en Wim Burger, sneltekenaar. Eigen nieuwsdienst ,D®N HAAG. Op verzoek van een Winde onderwijzer heeft de Protestants- christelijke onderwijzersvereniging on derzocht of er voldoende belangstelling zou zijn voor een maandelijks gespro ken onderwijsbultetin voor blinde colle ga's van het christelijk onderwijs Na een onderhoud met de leiding RITTHEM. De gemeenteraad, bij een onder leiding van burgemeester P. Danielse, heeft besloten medewerking te verlenen aan het ministeriële ver zoek tot opheffing van de woonruimte- wet 1947. De raad was van mening, dat het komen tot de toestand van voor de tweede wereldoorlog in de hand moet worden gewerkt. Tot onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke sitand werden benoemd de beide wethouders Joh. Cevaal en W. J. CevaaL Op het ingekomen verzoek van de heer L. J. Boone tot een toestaan van een bijdrage in de kosten van elek trificatie van zijn boerderij weid gun stig beschikt. Besloten werd een subsi die van 25 pet. of 376 te verlenen. Ged. Staten hadden bezwaren tegen een rentepercentage van 4,25 pet. bij het garanderen van een 'geldlening van 2500 voor de aanschaf van uniformen voor het muziekgezelschap Onda. Het percentage moet op 3,5 pet. gesteld worden, waarmee de raad akkoord ging. De P.Z.E.M. had een plan opgemaakt voor de uitbreiding van de straatver lichting. Ged. Staten schreven n.a.v. dit plan. dat het overweging verdient met dit plan een afwachtende houding aan te nemen gelet op de ontwikke ling, die straks in het gedeelte van het eiland, waartoe Ritthem behoort, valt te verwachten. De raad toonde zich zeer teleurgesteld over deze ge dachtengang en het college zal ge vraagd worden deze mening te her zien. (Advertentie) gOVERS SCHOENEN Winkelgalerij GOES Voor de leden van de jeugd kapel (leeftijd 1214 jaar) van de Her vormde Gemeente werd een contactavond belegd in de speelzaal van de chr. kleu terschool in de Bleekerstraat. Nadat de heer M, van Gorp een kort openings woord had gesproken, trad voor de jonge ren de heer J. Merison als goochelaar op. Daarna speelde „The Cheerio's", een bandje bestaande uit een zestal jongens onder leiding van Han van Rhee. Op ver dienstelijke wijze speelden zij verschillen de tophits. Oe interessante kleurenfilm „Strijd zonder einde" liet de jongeren zien hoe in Azië en Afrika de insectenplagen be streden werden. Ook werd een tekenfilm vertoond. Mevrouw De VosNijsse sloot de ge zellige contactavond. TERNEUZEN. De agenten van de gemeentepolitie lopen sedert enkele da gen in het nieuw rond. Bij het nieuwe uniform behoren hagelwitte petten en wijl tevens nog gedraaid werden: „De Henry Dunant vaart uit" en „De taal der bloemen". In de pauze werd een verloting ge houden. In haar dankwoord deelde het bestuurslid mevrouw Drever-v. Hekkc mede dat zich 56 personen opgegeven hadden als vrijwillige donor. ter naar Zeeland en speciaal naar Ka-J pelle waar zijn vrouw is opgegroeid. ïn 1925 kwam zijn kans. toen er eenj administrateur op de veiling nodig was. niet zijn kleinkinderen, die granddad alleen maar kennen van de foto. VLISSINGEN. Nabij Bath tussen De restauratie van kasteel Moermond krijgbaar waren bij de gemeentesekre- bij Renesse vordert. De woonvertrekken GAPINGE. Gecombineerd met de larie van Heinkenszand en op Landlustzijn reeds voor een belangrijk deel ge- vereniging uit Vrouwenpolder heeft de zelf. reed. maar aan de grachtmuren en de plaatselijke A.R. kiesvereniging een ver- Nu de dijkverhoging op Belgisch ge- brug zit zeker nog een jaar werk. Het' gadering gehouden. Het Tweede Kamer- bied is gereed gekomen, is de buiten-1 nieuw ingeplante bos ontwikkelt zich lid. de heer H. van Eysden sprak over dijkse status van dit reservaat ver-1 uitstekend en Moermond raakt al weer het onderwerp: De hedendaagse politiek, moedelijk voor een lange reeks van aardig in het groen. Een drukke bespreking volgde. vanaf dat ogenblik gegeven voor deze!*"®? zaak. Vooral de eerste 20 jaar waren niet gemakkelijk. De veiling in Kapell" was toen nog op geen stukken na, wat ze nu is. De omzet kwam de eerste 15 jaar nimmer boven 1 miljoen gulden per jaar. Het was in 1940 toen voor het eerst een omzet van 1 miljoen gulden werd behaald. In de eerste jaren na de oorlog lag de jaarlijkse omzet tus- den 3 en 4 miljoen gulden per jaar. Sinds 1953 is de omzet snel gestegen. Vanaf deze periode is de omzet niet meer beneden de 5 miljoen gulden - .6 van - j--—... v.. Bartimeus bleken er mogelijkheden te een eveneens witte koppel. Deze „attri- de heer Snoep veel te kunnen zien vanJZJjn. Vanwege het hoofdbestuur is 'har,- hu'en" worden echter alleen overdag dit grote land. Dan kan hij ook spelen jc,e samenstelling van een proefbu'letin gedragen. Na zes uur moet de zwarte pet ter hand genomen. op en de zwarte koppel om. Voor boos- doeners is er dus geen enkel licht in de praktijken bij duisternis. Overigens wis- ten enkele Terneuzenaars ons wel te vertellen, dat het straatbeeld nu aardig j opgevrolijkt is RILLAND. Vanwege de Geref. Kerk is een gemeente-avond gehouden onder leiding van ds. Ph. Stoffels. In zijn kor te toespraak wees hij er op dat'de ge meente een taak op deze wereld heeft en zich in dienst moet stellen van Jezus Christus. Met nadruk zei hij, dat de ker- keraad van Bergen op Zoom nog geen beslissing heeft genomen inzake pastorale arbeid te Hoogerheide. De heer W. Boogaards uit Yerseke hield een causerie over: „Het werk van de Evangelische Broedergemeente in Su- riname." Ten slotte werd een film over Suriname vertoond. ilUiulUiSMaKcui uw ue vcmiis nuuig wao. i Met zijn gehele persoon heeft hij zich boei 7a is gistermiddag het, GOES. De nieuwelingen van „Theo, Aa-r b.r.t. metende Engelse vracht- Middelkamp" komen zaterda** ir de seh.p „Africa Prince" aan de grond ge-]„Wilhe)minapolder aan de start vöSr de lopen. De oorzaak is waarschijnlijk het eerste rit van het clubkamDioensehan slechte zicht. Uit Zeebrugge vertrok de De afstand die gereden moet worden ?s sleepboot „Elisabeth Letzer" terwijl „lm. 55 km. De start vindt plaats om u.t Antwerpen eveneens een sleepboot half drie. Daarna volgt nog een gewo- ter assistentie uitliep. ne rit, een week later, terwijl de laat- Eerder op de middag was de Belgi sche sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen vertrokken om eventueel assistentie te verlenen aan het schip „Odine". Dit bevond zich met machineschade in de omgeving van het lichtschip Westhin- der. De „Odine" werd voor rekening van Onassis in Brugge gebouwd en maakt momenteel proeftochten. ste rit tegen het horloge wordt gere den. Als favoriet vertrekt Feland Boonman, maar hij zal dan eerst de jonge Kos ten uit Kapelle moeten verslaan, die. omdat hij binnenkort toch een licentie als nieuweling krijgt waarschijnlijk wet aan dit kampioenschap zal kunnen deel nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3