Het einde van een mopje mwm mm j FLITS DE NATUUR Nu een geborduurd bij I NIET IN KETELPAK Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes „Een dik ding'' Erbij blijven 27 minder GORDON in het heelal Dan Barry in en om uw huis 1 radio televisie"] r Donderdag 17 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 dat 37 vrouwen hun mannetje kunnen staan, waar het om au to's gaat. DRIEBERGEN. Zevenentwintig dames zitten elke vrijdagavond gebogen over een boek met ingewikkelde tekeningen en schema's. Zij verdiepen zich in de werking van de benzinemotor met alles wat daarbij hoort, tot en met de koppakkingen. Ongeveer twee maanden geleden zaten de dames van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling BilthovenDe Bilt, bij elkaar. Zij wilden een of andere cursus volgen. Er gingen stemmen op om het op een autocursus te houden en daar was iedereen het wel mee eens. Zo werd dus de eerste stap gezet om een einde te maken aan de eeuwige mopjes over autorijdende vrouwen. Zij hadden er ten slotte genoeg van om altijd de gesprekken van mannen over auto's te horen, zonder precies te be grijpen waar het om ging. De dames gingen vervolgens naar het Instituut voor de Autohandel in Driebergen om eens te praten over hun plannen. Daar keek men er eerst wel even van op, want voor zo'n „mannenschool" was een klas van ze venentwintig vrouwen wel iets nieuws. Men werd het «ens om een cursus te geven van twaalf lessen. Zo maakten wij dan vrijdagavond de zevende les van de cursus mee. Het is overigens niet de eerste keer, dat vrouwen zich ,,in auto's verdie pen", want voor het eerst sinds dertig jaar volgt nu mejuffrouw H. E. Sweet, 22 jaar en uit Amsterdam, de twee- Advertentie kussen sloop Radion krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop.^ Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER ij jé* WWVWW^VWN 27 ,,Goed. Ik heb misschien weer werk voor jullie. De verloofde van deze jongedame werkt bij de admi nistratie van een kazerne en zou jul lie graag willen helpen. Zij zal U zelf wel op de hoogte brengen, want ik begrijp niet helemaal waar het om gaat. Bovendien zit ik tot over m'n oren in het werk, dus U wilt me wel excuseren." De manier waarop Wallenberg verdween deed me vermoeden dat hij zelf niets met dit geval te ma ken wilde hebben. Hij vermeed al tijd zorgvuldig zich te bemoeien met niet-officiële aangelegenheden, niet omdat het hem aan moed ontbrak, maar omdat hij wist dat de minste onvoorzichtigheid zijn hele werk te niet zou kunnen doen. verloofde kan zich blanco opdrachten verschaffen", zei het meisje, ,,ze zijn voorzien van stem pels en handtekeningen. Ik moet U wel verzoeken de uiterste discretie te betrachten. Niet omdat ik U niet vertrouw, natuurlijk. U hebt name lijk mijn vader gered door hem uit het kamp van Kistarcsa te halen." De herfst en de winter van 1944 vormden in Hongarije de periode van de echte vervalsingen". Men vervalste letterlijk alles identi teitsbewijzen bij duizenden, levens middelenbons, beschermingspassen en zelfs geboorteacten en militaire zak boekjes. Hongaarse employés van het bu reau van de beschermingspassen van naar ik meen de Zwitserse legatie voorzagen een paar dozijn jonge Jo den niet alleen van hakenkruiskaar- ten, maar ook van militaire unifor men; deze jongelui vormden een groep, die honderden bedreigden het leven heeft gered. Weet" apdere dappere Joodse jon gens lieten zich inschrijven bij de Antibolsjewistische Jeugdgroep, een nazi-organisatie, of bij de groep-Hu- nyedi, een soort Hongaarse eenheid van de S.S. Zo gauw ze die papieren en uniformen hadden en zo moge lijk een of andere opdracht, deser teerden ze. Kapitein Alapy kan elk ogenblik hier zijn", zei ik. „Waar is die ka zerne van Uw verloofde?" „Het is de Karoly-kazerne. U kunt naar hem toe gaan, hij verwacht U". Inmiddels was Gabor teruggeko men. Ik zag aan zijn gezicht dat hij niet ontevreden was over wat hij had bereikt. „Babszi heeft me beloofd alles in 'ïif' rtiftiffiL Kelecsényl WÊÊBZ het werk te stellen om ons te hel pen", zei hij. „Ze zou vanmorgen nog met Hans praten, en vanavond krijgen we antwoord." „En heeft ze nog om dat bescher mingsbord gevraagd?" „Natuurlijk. Ik heb haar verzekerd dat als alles goed gaat en ze dat bord onmiddellijk nodig zou hebben, ze het ook direct krijgt. Ik heb ove rigens de indruk dat ze ons voort durend bij de hand wil hebben, an ders zou ze stellig niet aan Hans vragen om ons onderdak te verschaf fen. Je begrijpt wel dat we dan zo iets als gijzelaars zouden zijn." „Och we hebben al zoveel risi co's gelopen. Voor wat hoort wat!" Toen vertelde ik hem wat de ty piste van Wallenberg me zo even had voorgesteld. Zonder tijd te ver liezen gingen we naar de Karoly- kazerne. Terwijl Gabor 'naar boven ging, wachtte ik in de auto. Na een kwartier kwam hij terug. Zijn ge zicht straalde. „Prachtige blanco opdrachten niets mankeert eraan!" fluisterde hij me toe terwijl hij ging zitten. „Ze hoeven alleen maar ingevuld te wor den met het onderwerp van de mis- We reden in de richting van Gadal- la, ongeveer veertien kilometer van de hoofdstad, waar zich een verza- melkamp bevond. Gabor wilde liefst zo gauw mogelijk onze nieuwe papie ren op de proef stellen. Die proef slaagde. Toen de kom- mandant van het werkkamp van Gê- dölö kennis nam van het bevel vijf tig gezonde mannen ter beschikking van kapitein Alapy te stellen om loopgraven aan te leggen, had hij geen ogenblik het vermoeden dat dit bevel weieens gefingeerd zou kun nen zijn. „Tot uw dienst, kapitein", zei hij, even onverschillig of het om vijftig kilo aardappelen ging. „Wilt U ze zelf uitkiezen of laat U het aan ons over?" „O, ik wil U daarmee niet lastig vallen!" antwoordde Gabor hoffelijk. We liepen door en kwamen in een ruimte waar zeker duizend Joden van de arbeidsdienst bij elkaar wa ren gestopt. Het schouwspel was niet zo ontmoedigend als in de pleister plaatsen langs de grote weg, want de mannen en de vrouwen van de ar beidsdienst waren meestal jong en gezond. Het viel me op dat Gabor bij voorkeur die mensen uitzocht die er vermoeider en minder stevig uit zagen dan de anderen. De groep zette zich in beweging om naar de hoofdstad te gaan toen er een troep vrouwen voorbijkwam, juist toen wij instapten. Toen ge beurde er iets wat ik nooit zal ver geten. „Maar dat is Eva!" riep een hel dere meisjesstem uit. Toen ik mijn naam hoorde noemen keerde ik het hoofd om en ik her kende onder de ongelukkigen een van mijn studievriendinnen. Schaamte en angst dwongen mij me snel weer om te keren. Schaam te omdat ik vrij was, angst om dat deze herkenning ons werk wel eens in de war zou kunnen sturen. Want destijds was het even gevaar lijk om Joodse vrienden te hebben als om zelf Jood te zijn. Gelukkig schakelde Gabor, wie niets was ont gaan, onmiddellijk in, terwijl hij zijn gesprek met de commandant voort zette. Ze hadden het over technische dingen. Zo gauw we in Boedapest waren belden wij Babszi op. „Alles is in orde", zei ze laconiek. „Jullie kunnen er vanavond al heen gaan." (Wordt vervolgd) Mannen, uw op hoede BOVEN: Wanneer er met zoveel aandacht ivordt geluisterd kan de auto voor desa dames geen problemen meer geven. ONDER: Op de brug behoeven de dames niet zelf hun auto door te smerenmaar zij weten nu wel wal er doorgesmeerd moet worden. jarige cursus aan het Instituut. De opzet van de cursus is de da mes vertrouwder te maken met de werking van automobielen. Als de twaalf lessen dus achter de rug ztfn dan kunnen zij zo is de bedoeling een band omleggen, doorgebrande lampjes of bougies verwisselen en meer van dergelijke zaken opknappen. Het is dus niet de bedoeling, dat zij in ketelpakken onder een auto gaan liggen. Als zoete leerlingen gingen de da mes de klas binnen; de leraar, de heer W. P. van Leening, deelde dé boeken uit en zo kon de les beginnen. Een van de vragen betrof de wer king van een luchtgekoelde motor. Aan de hand van een tekening gaf de heer Leening hier een zeer duidelijke uitleg van, waarbij hij onder andere ook het koelsysteem vergeleek met een theedoek die men in z'n geheel uithangt. Een van de dames vroeg; ,,Als er olie op de motor staat, heeft dat dan iets te maken met de koppak- king?" „Neen", was het antwoord. Vervolgens ging het gesprek over droge en natte cilinders. In het les lokaal kon men een speld horen vallen en de dames, die alle leeftijden ver tegenwoordigden, keken met gespan nen aandacht naar de leraar. Dat de cilinder door een van de dames „een dik ding" werd genoemd, was uiteraard typisch vrouwelijk. De doorsnee „automan" had overigens niet meer aandacht kunnen hebben. Maar je klappert toeh wel een ogen blik met de oren, wanneer men vrou wen over ontstekingsdiagrammen even gemakkelijk hoort praten als over het bakken van een biefstuk. Toen het eerste lesuur voorbij was, werd er thee gedronken. Uit de ge sprekken konden we wel opmaken, dat de dames stuk voor stuk even enthou siast waren. Een les overslaan is er niet bij, ver telde Mevrouw J. C. Kloos, de leidster van de cursus. Een van de „leerlnv gen" merkte op, dat zij nu met veel meer eerbied door haar garagehouder behandeld werd. En gelooft u maar, wanneer er nvt een reparatie uitge voerd moet worden, dan blijven die zevenentwintig vrouwen er bij staan. Om de vier weken is er bovendien praktijkles en dan gaan de dames de garage in en krijgen zij aanschouwelijk onderricht in een van de werkplaat sen van het instituut. Sinds het bekend is geworden, dat er autocursussen voor dames worden gegeven, blijkt de belangstelling van de autorijdende vrouw in Nederland plots groot te zijn. Van alle kanten wordt het instituut opgebeld ea-uit alle delen van het land komen de aanvra gen binnen. Vaste plannen voor de toe komst zijn er nog niet, maar er is grote kans, dat men in september opieuw een cursus van twaalf lessen gaat ge ven. In ieder geval zijn er nü zevenen twintig dames minder in Nederland, die met een zielig gezicht langs de weg staan, wanneer zj) een lekke band hebben. |I|||IMIIIIIIIIIIII|||||||||| 'door üijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit VRIJDAG 18 MAART 19«0 Radijs kan men als een delicatesse bij het ontbijt beschouwenals men een broeibakje in eigen tuin heeft kan al onder glas gezaaid worden. Radijs kan men in soorten bestellen, doch de gewone ronde en witte broeiradijs kan men nog steeds als de smakelijkste be schouwen. Stop het zaad vooral niet te diep in de grond; het is al voldoende als het juist onder de oppervlakte zit. Radijs is smakelijk en groeit prima als wat kompost door de bovengrond wordt gemengd. kracht door Mevf. Dra. J. F. Sohouwe- naar-Franssen, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; 19.40 Ver.', progr v d militairen; 20.30 Gevar muz; 21.00 Onrust in Zuid Tirol, rep; 21.30 Blaaskwint: 22.00 Lichte muz: 22.25 Boekbespr: 22.30 Nws; 22.40 Lezing; 22.50 Kale.doT.coop 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM I 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Lich te muz en reportages; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. VPRO10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, le zing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Pi anorecital; 11.40 Orgelspel. middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Rege- ringsuitz: Landbouwrubriek; 12.30 Land en tuinb mede-d; 12.33 Sport en progno se; 12.50 Carillon en draaiorgel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Klavecimbel-recital; 14.20 Voordr; 14.40 Gram; 14.50 Gevar progr. VARA: 16.00 Promenade-ork; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kleuters; 19.10 Meis jeskoor; VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek; 19.45 VFRO-nieuws; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 De dichteres Truus Gerhardt. lezing; 20.20 Declamatie; 20.35 De Joden in de westerse kuituur, lezing; 20.50 Europa één, lezing. VARA. 21.00 Quizprogr; 21.55 Jazzmuz; 22.15 Buitenl. weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muziekrevue; 23.55—24.00 Nws HILVERSUM II 298 M. ochtend KRO 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V de jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Kamermuz; 10.35 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram; 11.50 Als de ziele luistert. m iddag 12.00 Middagklok noodklok: 12,03 Gram; 12.30 Land- en tuinb- meded; 12.33 j Lichte muz; 12.50 Act: 13.00 Nws; 13.15 15 jaar geleden, praatje; 13.20 Lichte muz 13.45 V d vrouw; 14.00 Lichte muz; 14.20, Omr Vrouwenkoor; 14.30 Gram: 15.00 Schoolradio; 15.30—16.30 V d zieken; 16.30 Zangrecital; 17.00 V d jeugd; 17.15 Lich-1 te muz; 17.40 Beursber; 17.45 Lichte mu- j ziek. avond 18.10 Vaticaanse act; 18.25 Lichte muz: 18.50 Regeringsuitz: Emigratierubriek, het emigratiepraatje van H. A. van Luyk; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Uitzending van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie in het kader van de door de Regering ten behoeve van de po litieke partijen gevorderde zendtijd. Eigen DRAADOMROEP 4E LIJN 18.0020.00 Gram pl Serge Prokofiiev: ,,De liefde voor drie sinaasappelen, opera naar een sprookjesspel van Carlo Gozzi (uitvoering in het Russisch). NEDERLAND NTS: 20.00 Weekoverz VPRO: 20.30 film 21.00 Cellorecital; 21.20 Documentair pro DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.25 V d jeugd; 17.50 Volksdansen, liederen en gewoontes in West-Indië (Regionaalprogr)18.45 NDR: Die Nordschau: WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Avonturen onder water: WDR Roofoverval P 38); 20.00 Nws; 20.20 Mid denduits dagboek; 20.45 De firma Hessel- bach; 21.45 Druckgraphik n. 45. BELGIË VLAAMS 19.00 Jeugdkron; 19.30 Nws; 20.00 Schip per naast Mathilde; 20.40 Filmfragm; 21,25 Ten huize van Reimond Herrem an; 21.55 Poëzie in 625 lijnen; 22.15 Nws en journ. BELGIË FRANS 19.00 Landb kron; 20.00 Journ; 20.30 TV-spel. Daarna: Le Manteau d'Arlequin. A h einde v d uitz: Journ. televisie vandaag DONDERDAG „Vuile handen", het televisiespel van Sartre, dat in de om- roepgidsen staat aangekondigd, gaat niet door omdat de al te korte repetitie- tijd moeilijkheden opleverde. In plaats daarvan ziet u om 21.00 Theo Eerdmans' quiz „Je neemt er wat van mee". Vooraf het politieke overzicht van dr. De Jong, en een hernieuwd bezoek aan het voortreffelijke Leidseplein-cabaret in Amsterdam (20.30). Van 22.1022.25 volgt een extra film- reportage van de voetbalwedstrijd Glas gow RangersSparta. Vlaanderen: 20.30 ,,It happened to morrow", René Clair's bekende film met Linda Darnell en Dick Powell; 21.50 Atelier, een confrontatie met de levende kunst. België Frans: 21.35 Filmkroniek. 20.35 Télé-Match; 39. Opgeschrikt door de doffe klap, die uit het inwendige van het paleis opklonk, begon de menigte huiten druk te kakelen. „Deksels! Wat zou er gebeurd zijn?!" vroeg Kappie zich ongerust af. Zijn zorg nam toe toen hij woorden opving als: „Aanslag op de Groot-Mogol!" „Po ging om de troon omver te werpen" en dergelijke. „Hamer nog 'ns an toe!" mompelde Kappie ontdaan. „En ik maakte me nog wel zorgen over die goeie Ding-Dong!" In het paleis keerde iedereen zich te gen overste Lont tot Kruitvat, omdat hij met het kanon had geschoten. Vooral de Groot-Mogol nam hem dat kwalijk. „Schieten op de Onsterfelijke vogel! riep hij uit, terwijl de tranen hem over het gezicht stroomden. „Hatsjiieh! Met peper nog wel!" „Maar Ha-hajatsjoe.Het ging per ongeluk!" riep de overste uit, die 'aan een kroonluchter bungelde. ,,En.. tsja-tsjoeh!Ik heb zelf de volle lading gehad. „Er uit!" schreeuwde de Mogol woe dend. „Er uit, voor ik je voor de kro kodillen laat werpen!" Schreiend droop de krijgsman af.. Maar het waren geen tranen van be rouw. Beroepen te Amsterdam-Zuid-Sloter- vaart: dr. D. van Swigchem te Kam pen; te Allernaar (3e pred. pl.): S. van Bekkum te Monster. Bedankt voor Wassenaar: H. Tien te Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: T. Brienen te Mussel en R. Slofstra te Harderwijk. Beroepen te Lutjegast: P. N. Ribber# te Noorseschut. Autobotsing in Terneuzen TERNEUZEN. Op de Noordelijke rijbaan van de Van Steenberghenlaan vond een aanrijding plaats tussen een truc met oplegger en een bestelauto. De bestelauto, bestuurd door J. de M. uit Terneuzen, reed kort achter de truc, bestuurd door H. C. P. uit Nijmegen. P- kwam bij het achteruit rijden in botsing met de bestelauto.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2