Karei Doorman schuldig aan overvaren van Frans Elza Kans op hervatting dit jaar miniem BLOEDBAD IN KONGO MOTIE-LUCAS NOG NIET IN DEBAT OPGEDOKEN Stijging produktiviteit gaat mank als maatstaf MARINERAAD: OFFICIER VAN DE WACHT MAAKTE ZES FOUTEN V erhoging grondbelasting uitstellen RECORD VOOR PIONIER 5 RUSLAND GAF „FOTO" VRIJ Achterkant van maan houtskooltekening RUSSEN HALEN BAKZEIL Groeiend verzet tegen Franse regering Luchtvaartonderhandelingen met V.S. Roeien met die vlet - de schuit is vlot! BALLETWEESTER VOOR RECHTER zuiveren is nog geen ontzilten CHEFAROX assemblée waarschijnlijk bijeen troepensterkte 2.5 miljoen Prinsessen terug FORUM OVER LOONPOLITIEK Hof bevestigt straf SERENADE VOOR BIJNA JARIGE - WILLEM RUYS tegen aeteur Met auto over de kop Fles butagas ontplofte meisje zwaar gewond MOTOR TEGEN BOOM Maagklachten? Jeugd van Woudenberg in actie voor Agadir Automobilist grijpt jonge brandstichter President de Gaulle ontving de Prins Dinsdag 15 i«aart 1960 ZEEI WSCH DAGBLAD Van onze scheepvaartredacteur DEN HAAG. De officier van fle wacht, de luitenant ter zee le klas.-e E. E. II. T.. heeft zich aan ernstige verzuimen schuldig gemaakt, verzuimen die de oorzaak zijn geweest van de ramp. Dit is het oordeel van de Marineraad over de aanvaring op 25 september tan het torige jaar tussen de Karei Doorman en het Belgische vissersvaartuig Frans Elza. dat met zijn vijf be manningsleden ten onder ging. De commandant van liet tlieg- kampschip treft geen verwijt. Viet op kompas Het voornaamste verzuim van de officier van dc wacht was volgens de Marineraad. dat hij heeft nagelaten zorgvuldig de kompaspeiling te vol gen van het vaartuig, waarvan hij twee witte lichten 's nachts omstreeks vijf voor half een waarnam. Had hij dit wel gedaan, dan had hij gezien, dat de peiling van dat vaartuig, on danks de twee kort na elkaar door de Karei Doorman naar bakboord uit gevoerde koerswijzigingen, niet noe- mensvvaard veranderde. Er moest dan ook worden aangenomen, dat gevaar bestond voor aanvaring met dat vaar tuig. waarvoor de Karei Doorman moest uitwijken. TViet tijdig uitgeweken De officier van de wacht meende met een meeligger te doen te hebben SOESTDIJK. De prinsessen Beatrix en Irene zijn terug van het luisterrijke hofbal in Stockholm. Een regeringsdako- ta bracht hen naar Soesterberg, waar z j gistermiddag cm twee uur arriveer den. 1 Hij heeft dit niet verder geanalyseerd De koers van het vliegkampschip en van de Frans Elza waren kennelijk convergerend Overeenkomstig de Be palingen ter voorkoming van aanva ringen op zee en het Orderboek Com mandant van de Karei Doorman moest tijdig en ruim worden uitgeweken, het geen niet is geschied. Niet onderkend Toen de officier van de wacht de twee witte lichten zag, had hij hieruit kunnen en moeten opmaken, dat hij met een vissersvaartuig te doen had. En als het vissende was, had hij er speciale aandacht aan moeten beste den. Hij heeft het vissersvaartuig ech ter niet terstond als zodanig onder- t kend. Pas toen hij kort na de tweede koerswijziging (om zeven over half een» met een lamp zag zwaaien, be merkte hij met een vissend vissers vaartuig te doen te hebben. Nagclalon Na die tweede koerswijziging heeft de officier van de wacht opdracht ge geven de radarafstand te bepalen tus sen de beide schepen. Hij kreeg ech ter antwoord, dat de echo niet te zien was. Het was raadzaam geweest toen de commando-centrale opdracht te geven de afstand te bepalen. Hij heeft dit ten onrechte nagelaten. Ook heeft hij ten onrechte nagelaten, zegt de Marineraad. omstreeks zeven over half een de koerswijziging ken baar te maken door het voorgeschre ven sein met de fluit. De raad acht het geenszins uitgesloten, dat men aan boord van de Frans Elza in het onzekere heeft verkeerd omtrent de koers, die het vliegkampschip zou volgen. Dit sein zou die zekerheid hebben verschaft en aan boord van de Frans Elza had men daarmee re kening kunnen houden. Niet „achteruit"' De Marineraad rekent het eveneens als een verzuim, dat de officier van de wacht enkele minuten voor de aan varing. op het mo-ment dat de rode sector van het carnavalslicht van de Frans Elza zichtbaar werd op de Ka- rel Doorman, niet volle kracht achter- uit heeft laten slaan Zijn vrees voor moeilijkheden voor de achter de Ka- rol Doorman varende marineschepen acht de raad niet gerechtvaardigd. De officier van dc wacht had radiotelefo- nisch door optische seinmiddelen en door geluidssignalen de volgschepen (die een kortere stopweg hadden; kun nen laten waarschuwen. Onjuiste order De laatste order: dertig graden stuurboord, was onjuist, nu het gevaar dicht over stuurboord dreigde en het schip een grote draaicirkel heeft. Over de Frans Elza zegt de Marine raad. dat het voor dit schip geoorloofd was in de geveegde vaargeul te vissen. Er was geen sprake van. dat dit schip het vaarwater versperde. Hoe ook de koerswijziging van de Frans Elza op het laatste ogenblik voor de aanvaring mag zijn geweest, zij mag naar het oordeel van de Marineraad de Frans Elza niet worden aangerekend. TEXEL Schipper Cor Steikstra en zijn maat Siem Wagemakers hebben zich gistermiddag voor Texels blonde kust de blaren in de handen moeten I roeien om hun eigen schip in te halen. Het kottertje Geertruida dreef op dat moment zoetjes zeewaarts en het heeft 1 maar weinig gescheeld of Schevenin- gen Radio had de scheepvaart moe ten waarschuwen voor een onbemand vaartuig Een paar uur tevoren was de Geer truida als gevolg van een wat slordig bestek op het Texelse strand gescho-l ven. De beide mannen roeiden In de1 vlet naar de wal om ergens een tele- foon op te zoeken en de reder te waar schuwen. In café de Slufter werd die telefoon ge vonden, maar daar kwam ook een nijvere correspondent van een plaat selijke krant op het nieuws van de stranding af De beide behulpzame Wieringers boden hem aan de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen, waarop de terugtocht naar het strand aanvaard werd. Op de duintop vergaten de vissers hun gastvrijheid en zetten het op een lo pen: de Geertruida dreef zorgeloos in de branding rond. losgekomen door het hoge tij Van on F' unciaal-economische redactie wilde erkennen. Prol Tinbergen <**.1 'Lachte, geurige baai-tabak een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten ROTTERDAM Een forum econo mische deskundigen van verschillende politieke signatuur kwam gisteravond in de aula van de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam tot de con- clusie, dat het criterium van de stij ging van de arbeidsproduktiviteit. zo als dat op het ogenblik in de gediffe rentieerde loonpolitiek wordt gehan teerd, het op den duur niet zonder nadere uitwerking zal kunnen stellen. De bijeenkomst was georganiseerd door de democratisch-socialistische studentenvereniging Politeia. De liberale prof Witleveen was het met drs. Hens ei van het N.V.V. eens dat dit criterium er met toe zou mogen lei den dat de toonverschillen tussen de be drijfstakken steeds maar groter worden. Het gaat er maar om. aldus prof Witte- vecn, hoe coördinatie in de praktijk wordt verwezenlijkt. Prof. Andriessen tc.h.i, adviseur van het ministerie van economische zaken, maakte hen duidelijk dat het de bedoe ling van minister De Pous is. door mid del van prijsverlagingen in gunstige be drijfstakken waar de „ruimte" boven het nationale gemiddelde ligt, een soort glo baal spaarpotje le vormen waaruit in het coördinatieproces noodzakelijke prijsstij gingen kunnen worden bestreden. Maar prof. Witteveen moest helaas constateren dat deze spaarpot nog niet bijster gevuld was geraakt en eerder een negatieve dan positieve inhoud liet zien. Hij geloofde niet zo in de mogelijkheden van de prijspolitiek van de minister, al was het alleen al omdat maar de helft van de kosten van levensonderhoud er onder valt. wat prof. Andriessen ook als bezwaar voelde. Volgens prof. Witteveen moest het cri terium van loondifferentiatie zijn: de relatieve vraag- en aanbodsposities in de diverse bedrijfstakken op de arbeids markt, welk standpunt prof, Andriessen voorshands slechts als theoretisch juist Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De motie-Lucas, vorige week donderdag in de Tweede Kamer ingediend om de verhoging van de grondbelasting te laten liggen totdat de regering met haar voorstellen tot belas tingverlaging is gekomen, is verdwenen. Weliswaar zijn de beraadslagingen over hei fel omstreden wetsontwerp betreffen de het wederinvoeren van de in 1955 ver vallen 130 opcenten op de grondbelasting (Advertentie) TERK, KREUKHERSTEKLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDEND Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. - Op een biertje en a flesje limonade heeft de heer Wil- n Ruys de muzikanten en padvinders racteerd die hem gisteren, op de .oravond van zijn 95-ste verjaardag, n serenade kwamen brengen. Honderden belangstellenden, onder wie e employés van het Ruysconcern, wa- i naar het huis van de heer Ruys aan Westersingel gekomen. In de tuin ond de harmoniekapel van de Konink- ke Rotterdamsche Lloyd opgesteld, e ruim een half uur opgewekte mu- ek door de avondlucht liet schallen, door ..de oude meneer Willem" met zijn familie voor de open ramen aangehoord. Vooral de mars ,.Our director" van Bi- galon oogstte veel succes. op vei'zoek van de minister van finan-< ciën geschorst, maar deze schorsing dien-i de uitsluitend om prof. dr. J. Zijlstra in staat te stellen deze zaak weer in hel kabinet te brengen De woordvoerder van de K V P -fractie, dr A. M. Lucas beoog de met zijn motie heel iels anders, name lijk uitstel van tenminste een half jaar, in ieder geval zolang totdat bekend zou zijn wat de in uitzicht gestelde verlaging van de inkomstenbelasting betekent. Deze is waarschijnlijk in september te gelijk met of kort na de miljoenennota te verwachten Er zou met dit uitstel geen man over boord zijn, daar de grondbe lasting toch achteraf over het jaar 1960 kon worden geheven. NIET IN DRUK De motie-Lucas is ingediend en maak te vorige week onmiddellijk onderwerp van beraadslaging uit, al was dit debat dan enigszins verward, daar de minister van financiën meteen zelf ook om uitstel vroeg, echter om geheel andere redenen. Intussen is de motie nog altijd niet uit dit debat opgedoken. Zij is niet in druk verschenen. De handelingen van de Tweede Kamer, het officiële verslag, ma-, ken er wel melding van. Er zouden besprekingen aan de gang zijn om uit te maken wat er met deze motie gaat gebeuren: laten verschijnen en alsnog aanhangig maken ofwel intrek ken omdat er toch al uitstel is verleend. Het heeft hier en daar wel bevreemding; i gewefct dat over een ingediende motie, een politiek stuk dus dat al in de Tweede Kamer besproken is, achteraf nog beslist zou moeten worden of zij openbaar moet worden gemaakt of niet. Het is le verwachten dat over het uit blijven ervan vandaag in de Tweede Ka mer een orde-debat komt. Tenzij het on der water gehouden stuk intussen alsnog is opgedoken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vandaag zal de rechtbank te Rotterdam beginnen met de behandeling van de zaak van de veertigjarige balletmeester J. B., geregistreerd in het Nederlandse Consulaat te Rabat, doch wonend te Casablanca Aan B. is onder meer ten laste gelegd dat hij tezamen met zekere J. van S. buiten Nederland in de afgelopen jaren contact heeft ge- zocht en voortgezet met een aantal vrouwen en meisjes, met haar on derhandelingen heeft gevoerd (voor- zover zij minderjarig waren met I haar ouders of voogden) en heeft I geprobeerd met haar contracten af te sluiten voor het optreden in door hem geleide etablissementen in An kara. Teheran, Kairo. Aleppo en Da- maskus. Voor het nabije Oosten zou B. de con tractanten een contract hebben voorge legd waarbij de dagelijkse verdiensten op ƒ20 per dag waren gesteld. Daar van zouden de meisjes haar kleding en dagelijkse uitgaven hebben moeten be talen. B zou bekend zijn met de wiizc waarop, de omstandigheden waaronder en de voorwaarden waaronder het op treden van de meisies zou geschieden. In zijn dienst zouden de meisjes zijn opgeleid tot „artieste", „danseuse", „mannequin" of „anderzins", zo ver meldt de dagvaarding. De meisjes zouden zich hebben moe ten voegen naar de „huisreglementen van de etablissementen". Verschillen-1 de meisjes zouden hebben moeten optre den als animeermeisjes. Zij zouden daarvoor in Den Haag zijn opgeleid. B. zou de meisjes opdracht hebben gege ven zich bij aanhouding door de poli tie aan deze aanhouding te onttrekken. Tussen B. en de eigenaren van de etablissementen zouden overeenkomsten hebben bestaan inzake de provisie die de meisjes zouden ontvangen. Bovendien zou B. haar hebben aangezet tot het doen van zedekwetsende dingen. Er zullen in deze zaak twaalf getui gen a charge ontreden en vijf getuigen a décharge. AMSTERDAM tA.N.P.) Het Am sterdamse gerechtshof heeft de straf van een jaar met aftrek van het voor arrest, die de rechtbank de 42-jarige Haagse toneelspeler-regisseur J. M. G. R. wegens het veroorzaken van een do delijk ongeluk, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde had opge legd. bevestigd. Voor de rechtbank had de offficier drie jaar geëist, veertien dagen geleden requireerde de procureur-generaal twee jaar gevangenisstraf. Dat de straf thans is bevestigd (en dus tot één jaar met aftrek beperkt is gebleven), dankt de verdachte volgens een mededeling van de president aan zijn houding sinds het ongeluk. Daarentegen heeft het hof de bijko mende maatregel (ontzetting uit de rij bevoegdheid voor de tijd van drie jaar) verhoogd tot vier jaar. De uitspraak houdt in, dat de heer R. over ruim twee maanden zijn vrijheid zal herkrijgen, aangezien hij zich sinds het ongeluk, op 26 mei van het vorig jaar, in voorarrest bevindt. Ik hoop. dat u daarna weer snel uw functie zult kun nen opnemen", wenste de president, mr. C. H. Beekhuis, hem toe. Op de fatale dag reed verdachte op de Kudelstaartseweg in Aalsmeer met zijn auto op de linkerweghelft en kwam daardoor in botsing met een hem tege moetkomende wielrijdster. de veertigja rige mevrouw H M. van 't Schip-van der Laan. moeder van vier kinderen, die op slag werd gedood, Eigen nieuwsdienst BRUMMEN. Op de Arnhemse weg is in de bocht bij de Koppelenburg gis termorgen een auto geslipt, tegen een paal gebotst en over de kop geslagen. De bestuurder, de 22-jarige heer A. C. Eggink uit Brummen, kwam daarbij op slag om het leven. Zijn auto kwam boven op een andere personenauto terecht. De bestuurder daarvan werd licht gewond. WASHINGTON (Reuter, AP). De tweede .Amerikaanse ruimtesonde die een baan om de zon beschrijft, de Pionier 5, heeft door de overbrug ging met radiosignalen van een af stand van ruim 654.000 kilometer een absoluut record gevestigd. Dat gebeurde zondagavond om acht uur (twee uur maandagmorgen Neder landse tijd) toen de seinen van de Pio nier 5 op de Havvaii-archipel, in de Stil le Oceaan, werden ontvangen. Een an dere luisterpost, bij Barstow in Califor- nië, ving de seinen ook op. De Pionier 5 had toen een snelheid van ongeveer 9.600 kilometer per uur. Het oude lange-afstandsrecord voor radiouitzendingen uit de wereldruimte stond met ruim 651.000 kilometer op naam van de Pionier 4, de eerste Ame rikaanse ruimtesonde die in een baan om de zon werd gebracht. De regeringen van Nederland en Costa Rica hebben besloten hun weder zijdse gezantschappen te verheffen tot de rang van ambassade. Eigen nieuwsdienst NEW YORK „He, dat lijkt 'wel een houtskooltekening", riep William J. Young, de directeur van het laboratorium van het Bostonse museum van schone kunsten. Die kreet klonk in het projectiezaaltje van het museum toen de tot 2.5 meter in het vierkant vergrote, Russische „foto van de achterkant van de maan" op het doek werd geworpen. „KENNELIJK" Young, die er zijn beroep van maakt schilderijen, tekeningen en aquarellen op echtheid te onderzoeken, aarzelde eigen lijk geen ogenblik. Hij had vaker teke ningen sterk vergroot geprojekteerd om ze nauwkeurig te onderzoeken. Duide lijk herkende hij de karakteristieke toon en korrel van de houtskooltekening. Hij zag, toen zijn argwaan goed was gewekt, nog meer. Penseelstreken, 'bij voorbeeld en in de hoeken zelfs vlekjes die verdacht veel weg hadden van prik- gaatjes van punaises. Heel sterk kreeg 1 hij de indruk dat er niet alleen met houts kool, maar ook met waterverf en conté in was gewerkt. Toen zag hij ook fijne ribbeltjes op de „foto", ribbeltjes zoals die ook voorko men op papier dat voor het tekenen met houtskool wordt gebruikt. TEKENWERK Hoe langer hij naar de „foto" keek, hoe meer hij overhelde naar de mening dat in Moskou een tekenaar aan het werk was gezet toen er op hoog bevel een „foto van de andere kant van de maan" moest komen. Zo sterk stond Young in die mening dat hij besloot een vergroting van de „foto" in het museum op te hangen. „Het publiek kan zelf gaan kijken", zei hij, „en uitmaken of het een vervalsing is of niet". ANDERE MENING Youngs mening werd niet gedeeld door dr. James Pickering, een bekende Ame rikaanse sterrenkundige. Deze beweerde dat foto's van de maan over het alge meen veel van tekeningen weg hebben. De prachtige, zeer gedetailleerde foto's van de maan die in Frankrijk, de Ver enigde Staten en vele andere landen ge maakt zijn logenstraffen die bewering echter. Er moet bij het afwegen van de ver klaringen van Young tegen die van Pickering wel aan herinnerd worden dat indertijd in Moskou werd verklaard dat de foto's" uit de binnengekomen radio- seinen waren samengesteld en dat daar aan retouche werk te pas was gekomen. constateerde niet zonder voldoening dat hier een criterium van stal werd ge haald, dat ook in een latere fase van de geleide loonpolitiek was geïntroduceerd. Drs. Coppes van de K.A.B. pleitte nog voor een uitwerking van de gedifferen tieerde loonpolitiek in de richting van een vergaande ondernemingsgewijze vrij heid om sluimerende produktiviteita- reserve.% te realiseren. De overheid zou dan alleen in knelsituaties mogen in grijpen. Oude passen blijven BERLIJN Leden van de gealli eerde militaire missies bij het Russi sche hoofdkwartier in Oost-Duitsland kunnen gebruik blijven maken van hun oude passen. Dit lieten de Russi sche militaire autoriteiten gisteravond in Oost-Berlijn weten. De Russen motiveerden hun besluit gisteravond aldus: Wij willen de sfeer en de betrekkingen tussen de grote mogend heden niet verslechteren, speciaal met het oog op de komende topconferentie. De kwestie van de passen deed onlangs het nodige stof opwaaien, nadat de Rus sen nieuwe reisdocumenten hadden uit gereikt aan de westelijke militaire mis sies in Potsdam. Daar kwam in plaats van de woorden Russische bezettingszone in Duitsland, de omschrijving Duitse Democratische republiek op voor, Amerika. Engeland en Frankrijk wei gerden de ïfieuwe passen te aanvaarden omdat zij de D.D.R. niet erkennen. De militaire missies in Potsdam kregen op dracht ze niet te gebruiken. Als repre saillemaatregel beperkten de Ameri kaanse en Franse autoriteiten in West- Duitsland de bewegingsvrijheid van de Russische militaire missies bij hun hoofdkwartieren. NIJMEGEN. Zuiveringsinstallaties kunnen de vervuiling van de Nederland se rivieren en beken voorkomen, zij kunnen niet het zout uit het water ha len. Daarvoor zijn andere maatregelen noodzakelijk. Welke maatregelen vormt gedeeltelijk nog een puilt van studie. Dit als aanvulling op ons artikel ,.De Rijn wordt stinkende, drabbige stroom" in ons blad van vrijdag 11 maart. Ir. J. Ph. Salomé van het hoogheemraad schap Schieland maakte er ons opmerk zaam op, dat in dit artikel enigermate en onbedoeld de indruk gewekt wordt, dat zuiveringsinstallaties ook tot de ontziltingstoer in staat zouden zijn. Niets is echter minder waar. HEEZE Het Haagse meisje Elly Muller (17) is gisteren in Heeze ern stig gewond toen in het huis van de familie J. van de Mortel, waar zij lo geerde, een fles met butagas ontplofte Mevrouw Van de Mortel en haar vier jarig zoontje Peter liepen verwondingen aan de benen op. De ontploffing gebeurde, toen de drie slachtoffers van een wandeling thuis kwamen. Zij roken een sterke gaslucht.- Mevrouw Van de Mortel zette de ramen open. waardoor neemt men aan het ontsnapte gas de kachel bereikte. LEERDAM. Even buiten de be bouwde kom van Leerdam is de 24-ja- rige heer C. de Jong, van beroep mi litair, gisteren met zijn motorfiets in een bocht tegen een boom gereden. Hij is in het ziekenhuis overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. (Advertentie) vöor blijvende verbetering Vormt een genezende lug op dc maagwand PARIJS De Franse Assemblée Nationale zal waarschijnlijk in buiten gewone zitting worden bijeengeroepen. Er zijn nl. thans 280 schriftelijke aan vragen daartoe bij de voorzitter binnen gekomen. terwijl theoretisch 277 genoeg waren. De voorzitter van de Kamer zal nu rapport uitbrengen aan premier Debré en deze zal op zijn beurt generaal de Gaulle van een en ander op de hoogte brengen. Eigenlijk zou de Assemblée eerst de 26ste april bijeenkomen. Het is dus alleen een soort theoretische ver vroeging wanneer dat thans op 19 april zal gebeuren. Onderwerp van de ontevredenheid van de afgevaardigden: de landbouwpolitiek van de regering. Eigenlijk is het meer een stok om de de hond, i.e. de regering- Debrè, te slaan dan de diepere oorzaak van de wens van de Assemblée te ver gaderen Belangrijk is nl. de houding van de M.R.P.. de rooms-republikeinse partij, die de gelegenheid wil gebruiken zich tegen Debré en over diens in wezen redelijk onbelangrijke hoofd heen, tegen generaal de Gaulle te keren. WOUDENBERG (A.N.P.) In Wou-! denberg heeft de jeugd een gecombi neerde lijst- en buscollecte gehouden ten bate van de slachtoffers van de aard beving in Agadir. Collectanten en coi- lectrices van dertien tot vijfentwintig jaar zijn op initiatief van de zeven tienjarige J. A. A. H. Hosang de ge meente doorgegaan en hebben een be drag van duizend gulden opgehaald. Dat komt neer op één gulden per gezin. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft het ..Comité Nationale" van de M.R.P. vergaderd en besloten wel aan het huidi ge kabinet te blijven deelnemen, maar zich toch te distanciëren van de officiële regeringspolitiek. In het bijzonder is de M.R.P. ongerust over de verminderde macht van het parlement terwijl haar Algerijnse politiek uiterst reactionair is, („een Frans Algerije") en zij met .Bidault achter de schermen een nieuwe 1 toenadering met de socialisten zoekt en zelfs hoopt met hen tot een omverwer pen van c.q. het brengen van wijzigingen j in de huidige regering, misschien zelfs wel tot een ten val brengen van de Gaulle te komen. Deze afbeelding van de „achterkant van de maan" ontlenen wij aan het propa- gandatijdschrift Soviet Union. Heeft William Young gelijk met zijn mening dat dit een houtskooltekening en geen foto is? APELDOORN Drie hectare Asselse hei, gelegen langs de grintweg van Hoogsoeren naar Asselt, is zondag door brand verloren gegaan. De veertienja rige H. Z. uit Apeldoorn heeft het vuur opzettelijk en uit baldadigheid aange stoken. Toen hij daarmee bezig was. werd hij opgemerkt door een passerende auto mobilist, die de knaap wist te grijpen. Hij gaf hem over aan een houtvester, die de jongen naar het politiebureau in Apeldoorn bracht. Daar werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. De autobestuurder is onbekend geble ven. Van onze correspondent WASHINGTON. In het Ameri kaanse congres wordt nog steeds kri tiek geoelend op de Nederlandse re acties na het mislukken van de lucht vaartonderhandelingen. Een van de leden van het huis van afgevaardigd den, Harris, ging zelfs zo ver. dat hij de hele luchtvaartovereenkomsl met Nederland wilde opzeggen: hij meende dat Nederland daar niet voldoende tegenover stelde. Deze nogal extreme mening wordt uiteraard in bevoegde kringen niet gedeeld. Over het algemeen is men wel van oordeel dat op een later tijdstip de on derhandelingen over de Nederlandse aanspraken op een luchtverbinding met de Amerikaanse westkust moeten wor den hervat. In dit verkiezingsjaar lijkt die hervatting overigens uitgesloten. Trouwens, men meent in Amerika dat eerst de wederzijds gewekte opwinding I na de jongste onderhandelingen maar moet betijen, zodat nieuwe besprekingen in een rustige sfeer kunnen worden ge- houden. Intussen zijn kort geleden besprekin gen begonnen tussen Amerika en Italië. welk land eveneens aanspraak maakt op landingsrechten aan de Amerikaanse 1 westkust. Door de Italiaanse kabinels- crisis zijn deze onderhandelingen thans i onderbroken. Italië maakt een betere kans om zijn eisen ingewilligd te krijgen dan Neder land. omdat het meer concrete tegen prestaties kan bieden; toch blijft de Italiaanse kans onzeker. Ook de Italia nen menen, aat Amerikaanse belangen groepen druk oefenen op de onderhan delaars van de Verenigde Staten. Westen steil voor: Eigen nieuwsdienst GENkVE, Het westen heeft in de ontwapeningsconferentie die vandaag be gint. een uit drie delen bestaand plan ingediend dat in grote trekken overeen komt met de schets die wij daarvan gisteren al hebben gegeven. De vijf westelijke landen blijken de internationale ontwapening&organisatie, waarin hun plan voorziet, de sterkte van de troepen van de Verenigde Staten en de Sowjetunie in het eerste stadium van uitvoering op maximaal twee en een half miljoen man te willen laten stel len en in het tweede stadium op 2,1 miljoen man. Het westen legt in het plan sterk de nadruk op het vereiste van internatio naal toezicht op uitvoering van de voor gestelde ontwapeningsmaatregelen. ELIZABETHVILLE (Reuter ANP) Tot grote hoogte steeg de afgelopen dagen de spanning in de provincie Ka- tanga, in het oosten van Belgisch Kongo. Dertien mensen kwamen tijdens het weekeinde om het leven, zo bleek maan dag, tijdens bloedige gevechten tussen de aanhangers van twee elkaar vijandig gezinde politieke groeperingen. Honder den inboorlingen raakten gewond meer dan 590 werden gearresteerd. BRANDEN Het leger had de toestand gisteravond vrij goed in de hand in en rond Eliza- bethville, de hoofdstad van Katanga, waar de strijd woedde. Er is op grote schaal gemoord en geplunderd, huizen en hutten gingen bij tientallen in vlam men op, de afschuwelijkste verminkingen werden toegebracht. De strjjd ging tussen inboorlingen van Katanga, leden van de Conakatparty en volgelingen van de M.N.C., de partij van Patrice Loemoemba, die uit de provincie Kasai naar Katanga zijn ge- emigreerd. PIJL EN BOOG Op een gerucht dat Loemoemba in Elizabethvillë zou komen spreken, liep de plaatselijke negerbevolking te hoop, gewapend met vergiftige speren, pijl en boog. Zondag braken de gevechten uit, de gemoederen waren te zeer verhit. Onmiddellijk werden legerafdelingen naar Katanga gedirigeerd. Toen de troepen arriveerden trokken de strijdenden zich vechtend in de bos sen rond de stad terug; de wegen lagen bezaaid met gewonden. Van een plaat selijk radiostation werden de stroom- j kabel» doorgesneden tjjdens de relletjes. PARIJS (AFP) President de Gaulle van Frankrijk heeft gisteravond om streeks zes uur prins Bernhard ontvan gen. De Prins, die een privébezoek aan Parijs brengt, kwam bij het Elysée aan in een auto van de ambassade die hij zelf bestuurde. Bij de ingang van het gebouw stond een afdeling van de re publikeinse garde in groot tenue opge steld. CONFERENTIE VAN ZENDINGSCENTRUM BAARN. De eerste algemene confe rentie voor dit jaar is belegd in h«4 Zendingscentrum, van 19 tot 21 maart a.s. Sprekers tijdens deze conferentie zijn: dr. J. van der Linden, onderwerp Doorbraak van het evangelie in Azië; zr P. F ten Kate, tot voor kort zen- dingsverpleegster in Indonesië; dr. B'auw. onderwerp: Nieuwe wegen voo» de zending. De kosten voor deelneming aan desa c jnferentie bedragen 9 per pereo Aanmeldingen zijn nog mogelijk bij i Zendingscentrum, Wilhelminalaan Baarn, tel. 029544051. dat gea ft,* i dere inlichtingen verstrekt. n oesa ereocfflb <4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5