GEMEENTEPERSONEEL 00STERLAND KRIJGT SALARIS UITBETAALD In Zuidzande verrees een meubelindustrie Russische zakenlieden zagen werven en land hoofden DE BOER WEER IN ZIJN ELEMENT Zoutelande en Biggekerke 27.000 gasten In Vergenoeging: verzamelde wereld in het klein Ketel wasgoed vatte vlam Wijkverpleging in Kapelle Dinsdag 15 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Bij bezoek speelden geen directe commerciële belangen Wachtverbod voor de Lange Vorststraat Hervormde jongeren hielden kontaktavond Hulpbesteller P.T.T. gearresteerd Voordrachtavond voor Hervormde Jeugdraad T elevisietoestel voor Duinoord Prachtige collecties op ruilbeurs Feestprogramma in Rilland Nieuwe werkplaats woensdag officieel geopend Begonnen in schuur Toneelstuk voor Doe-Openactie DIRECTIE „DE SCHELDE" WAS GASTHEER Pag. 3 j vangen door leden van de directie van j „De Schelde". Daarna volgde een rond leiding over het terrein van de maat schappij en de werven. In Britannia ge bruikten de Russen met hun gastheren I de lunch. DELTAWERKEN MIDDELBURG. De directie iSchelde", dat de bijzondere be- van de Koninklijke Maatschap- langstelling genoot van de za- In de middaguren namen de Russische PÜ ,.De Schelde" is gisteren als kenlieden uit de Sowiet-Unie. zakenlieden een kijkje bij de werkzaam- gastheer opgetreden van een uit Aanvankelijk zouden niet alle keefvan ^jjLwTteretfaf'inVrouwen^t vijftien man bestaande Sowjet-i leden van het gezelschap naar j der werden dê buitenlandse gasten nauw- russische handelsdelegatie. Zoals Vlissingen komen, maar in de af-1 0^°^. fnketoVoï? gemeld is deze delegatie vorige 1 gelopen dagen zijn de handels- gen belangstellend in vloeiend Nederlands week in ons land aangekomen om niet minder dan vijfenveertig bedrjjven te bezoeken en om kon takten te leggen met het Neder landse zakenleven. En een van die bedrijven was dat van ,,De GOES. In de Lange Vorst straat is thans van kracht een wachtverbod voor beide zijden voor het gedeelte van deze straat vanaf de Wittepaardstraat tot de Klokstraat, terwijl op dinsdagen voor het overige gedeelte een wachtverbod voor langer dan een half uur is ingesteld. Voor de restauratie van de Lan ge Vorststraat was, volgens B. en W., deze regeling wel enigs zins bevredigend, doch nader hand is gebleken dat de straat over de gehele lengte, de beide uiteinden uitgezonderd, een smal lere rijbaan heeft gekregen, waardoor de verkeersmoeilijkhe den zijn toegenomen. Teneinde hiervoor een oplossing te vinden zonder het zakenverkeer in de ze straat al te zeer te ontrieven, hebben B. en W. overwogen een eenzijdig, maandelijks wisselend parkeerverbod iar te stellen. De breedte van de straat is echter, blijkens het advies van de Inspecteur van Politie zo gering, dat deze maatregelen geen oplos sing kunnen bieden. B. en W. zijn derhalve, na ampele overwegin gen tot de conclusie gekomen, dat slechts een afdoende verbe tering kan worden verkregen door het intrekken van de thans gel dende parkeerverboden en 'het in stellen van een algeheel wacht verbod in de Lange Vorststraat van tien uur voo-rmiddags tot zes uur namiddags, omdat de ver keersmoeilijkheden zich in hoofd zaak tussen deze uren voordoen. gedroegen de Sow jet-zakenlieden zich in Vrouwenpolder als zeer geïnteresseerde leken. Het bezoek van de Russen aan ons land zal nog een week duren. Gisteravond om halfzeven vertrokken zij weer naar Den Haag. mensen blijkbaar tot de overtui- enige bijzonderheden. Sommigen waren j al eens eerder in Nederland geweest, olns georacnt, dat een bezoek'maar de overgrote meerderheid zag nu aan Nederland niet volledig was Pas met eigen ogen tot welke grootse geweest indien niet He prestaties de Nederlandse waterbouwkun- geweest ïnoien met de werven digen in t t waren Cver het algemeen van de Kon. Mij. „De Schelde" ~~J*■-«- - aan een bezichtiging waren on derworpen. Zo was dan ook gis teren de gehele delegatie in de Scheldestad aanwezig. Naar men ons van de zijde van de directie vertelde, onderhield „De Schelde" in het verleden uitgebreide handelsbe trekkingen met de Sowjet-Unie. Destijds werden voor rekening van Rusland zes steepen op de werven van de maatschap pij gebouwd. Op het ogenblik is het zake lijk contact tussen „De Schelde" en de Sowjet-Unie aanzienlijk losser. Voorna melijk vervaardigt het Vlissingse bedrijf j nog reservedelen voor de Russen. NOG GEEN ORDERS Het bezoek van de Russische zaken lieden hield, verzekerde men ons, niet in GOES. De jeugdkerk van de Her vormde gemeente hield gisteravond een gezellige contactavond in de „Prins van Oranje". Wika D. E. Hienseh sprak een ope ningswoord en stelde tijdens deze bij eenkomst de nieuwe jeugdouderling, de heer Burger, aan de jongens en meisjes voor. Voor de pauze waren het de jon geren zelf die het programma verzorg den. Enkele leden van de jeugdkerk- dat er spoedig orders uit de Sowjet-Unie co.:'1:ri'fïsle brachten een geheimzinnig waren te verwachten. Dat was ook niet1 Jfb'mmenspel en Chris Korstanje, Henk de bedoeling vanhet bezoek, het paste me? e!an ske^cheT.üf hondlrdja" rige" en „Juffrouw Verhage". Zes enthousiaste musici maakten deze avond hun debuut als de ,,Cheerio's". Dit orkestje, onder leiding van Andre Weststrate en Ahn van Rhee, speelde de vrolijke melodietjes lang niet onver dienstelijk. Na de pauze bracht de heer M. A. Allewijn een spannend verhaal. De heer Burger sprak een slotwoord. Vanavond houdt de jeugkapel een kontaktavond in de speelzaal van de kleuterschool aan de Blekerstraat. Het programma vermeldt het optreden van een goochelaar en de vertoning van een drietal films (een documentaire, een tekenfilm en een klucht). Sprekers op deze avond zijn de heer M. van Gorp en mevrouw De Vos-Nijsse. bovendien niet in het plan van de Sowjet- handelsdelegatie. Overigens had de directie van „De Schelde" hier niet op gerekend. Er speel den bij deze visite geen directe commer ciële belangen voor ons, deelde men ons mede. De delegatie werd in Vlissingen ont- De delegatie Russische zakenlieden, die gisteren een bezoek bracht aan de werven van de Kon. Mij. De Schelde en aan de Deltawerken bij Vrouwen polder. Het gezelschap verlaat hier de directiekeet bij het Veer se Gat. TERNEUZEN. - De negentienjarige hulpbesteller bij de P.T.T.P. de V. is door de recherche der P.T.T. op ver denking van verduistering aangehouden. Eind vorig jaar nam De V. van enige mensen die buiten de kom van Terneu- zen wonen geld in ontvangst, om dit voor hen op het postkantoor te storten, hetgeen hij niet heeft gedaan. De be dragen belopen enkele tientallen gul dens. In zomer 1959 ZOUTELANDE In de ledenverga dering van de V.V.V. afdeling Zoute lande en Biggekerke heeft de admini- j strateur de heer K. Stroo meegedeeld dat in 1959 Zoutelande ruim 19.000 gas- i ten telde en Biggekerke ruim 7000. In totaal werden 7446 gidsen verspreid, waarvan 5000 op persoonlijke aanvraag, j De voorzitter, de heer K. Labrujere, hoopte in zijn openingswoord, dat zo spoedig mogelijk de aanleg van de overgang naar het kampeerterrein Vos, Groot Valckenisse, aanbesteed kan worden. Reeds 150 plaatsen'voor strand tenten zijn aangevraagd voor dit ter rein. Voorts hoopte hij, dat de gemeen te de telling van de gasten ter hand neemt en dat het gemeentebestuur de St. Willebrordusput herbouwt. De ver eniging telt 259 leden. In de kas is een bedrag van 1141.84. De aftredende bestuursleden de he- i ren J. Jobse en D. C. J. van Overbeekej werden herkozen, terwijl uit de leden j van Biggekerke werd gekozen de heer] S. W. Herwegh. Ten slotte heeft de di recteur van de prov. V.V.V.de heer G. GOES. De heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam hield voor jongeren en belangstellende ouderen zijn boeiende voordracht „De oude klok van Dender- monde". Deze avond werd gehouden in de speelzaal van de chr. kleuterschool in de Bleekerstraat. De heer Ooster welder wist door zijn bijzonder sugges tieve voordracht de aanwezigen van be gin tot het eind te boeien. Het verhaal speelde zich af in Engeland in de tijd van koningin Victoria. Freddy, een wees, door zijn onverschillige oom in huis genomen en door hem op schan delijke wijze verwaarloosd, was gedwon gen om een avond in de week op straat rond te slenteren. Hij kwam op een van zijn tochten terecht in het konink lijk paleis. Zijn belevenissen als ver schoppelingetje en zijn ontmoeting met de hofhouding en de koningin werd op treffende wijze verteld voor een aan dachtig gehoor. De aanwezigen dankten de heer Oosterwelder met een daverend applaus. Wika D. E. Hienseh sloot de geslaagde avond met dankgebed. Voor deze avond werd wika H. A. de Bruijn aan de aanwezigen voorge steld. Wika De Bruijn zal wika C. F. Best, vervangen in het werk van de Hervormde Jeugdraad, daar deze laat ste nu haar aandacht volledig kan ge ven aan het Zonnebloemwerk en het godsdienstonderwijs op de vakschool voor meisjes. j^U de maand maart in liet land is en de lente zich aankon- «ligt, is voor de boer de tijd gekomen zijn akkers te bewer ken. Hij beeft er lang naar uitgekeken. Door het fraaie voor jaarsweer van de laatste dagen zijn de eg, de zaamiacbine e.d. weer in gereedheid gebracht. En de paarden zijn ook uit de stal gebaald. Bij Arnemuiden is deze boer met behulp van een span paarden en de machine bezig erwten te zaaien. MIDDELBURG. - Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" werd zaterdag een ruil beurs gehouden in de Vergenoeging te Middelburg. Er waren verschillende fraaie collecties te zien en het was op vallend hoe keurig de hobby-enthou siasten hun „stands" verzorgd hadden. Zo bijvoorbeeld de afdeling van de heer J. Boekhout en echtgenote die zich hebben toegelegd op het verzame len van portretten van bekende zan gers, dirigenten, musici, en ook de artiesten van het lichtere genre. Hij had de foto's met handtekenin gen netjes opgeplakt op zwart papier HAAMSTEDE. De Stichting Zee land voor Maatschappelijk Werk heeft het rusthuis ..Duinoord" een televisie toestel geschonken. Zaterdagavond werd voor het eerst de „voorstelling" gege ven. Daartoe waren de bejaarden in de conversatiezaal bijeengekomen. En kele weken geleden schonk een onbe kende gever een l'uisterinstallatie, com pleet met versterker en microfoon. Vooral bij avonden of middagen, waar bij een spreker een lezing houdt, is de ze installatie een onmisbare schakel. Voor een goed bezette zaal van hetf wdPrAnVJii,Veti;.e™n Jf; dorpshuis in Sint Annaland hield ds. P L;?l Li',.,? .ïïi Dorsman. Ned. herv. predikant te toerisme geschetst. In de toekomst achtte hij een goede afscheiding tussen de kampeerterreinen en de andere be drijven not>j. Zulks in het belang van het sociaal toerisme. De afdeling Kruiningen-Hansweert van de VARA hield haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer C. Slab- bekoorn in „De Korenbeurs te Kruinin- gen. In deze vergadering werd uiteenge zet, dat de VARA zich verzet tegen de commerciële televisie. Na het huishoude lijk gedeelte hield de schrijver Willem van Iependaal een voordracht over „Volkstaal en Volkshumor". Staphorst voor de plaatselijke afdeling van de S.G.P. een tijdrede naar aan leiding van Genesis 4 vers 20 tot 22. Bij de postcommandant der rijks politie te St. Annaland zijn inlichtingen te verkrijgen over een paar kinder wantjes en een rubberlaars met bijbe horende werkbroek. De aannemersfirma gebr. J. en M. Moerland uit St. Annaland heeft in opdracht van de herverkavelingscom missie onder de gemeente Stavenisse de eerste klepstuw geplaatst. De collecte voor „Het Hoogeland" bracht in Middelburg 545,05 op. Voor de vijfde mei RILLAND. De Oranjevereniging „Juliana" heeft met afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen en schoolbesturen gesproken over het feest programma voor de vijfde mei. De voorzitter, de 'heer J. A. Boot deelde mede. dat op 30 april een voetbaltoer nooi wordt georganiseerd tussen de leer lingen van de o.l., christelijke en r.k. school. De finale wordt gespeeld op 5 mei. Voor het winnende team is een wisselbeker beschikbaar gesteld door de Oranjevereniging. Op 5 mei zal voorts een muzikale rondgang worden ge maakt, waaraan ook ae schoolkinderen deelnemen. Op het programma staan verder gymnastiekoefeningen en des avonds zal een lichtstoet door het dorp trekken. In de week van 30 april tot 7 mei zal voor de kinderen een carous- sel en luchtschommel aanwezig zijn. Op het sportterrein te St. Annaland werd zaterdagmiddag een voetbalwed- strijd gespeeld tussen W. H. S. II en Dinteloord Hl, de thuisclub won met 7—1. OOSTERLAND. Het Veer- f Het pad van burgemeester Laurense i by de samenstelling van de gemeente-, tien man tellende corps van êe~|raad gaat verder allerminst over rozen.] meentepersoneel behoeft niet meer te poffen bij de bakker, melkboer of slager. Ged. Staten van Zeeland zijn nl. bereid ge vonden „overeenkomstig de wet geldend bevelschriften" aan dit personeel, dat op de laatste dag van de maand februari geen geld ontving, uitbetaling van salaris te gelasten. Het college ging er mee akkoord, dat het mandaat voor de bezoldiging slechts was gesierd met de handtekening van burgemeester S. W. A. Laurense in plaats van de vereiste twee. Dit standpunt van Ged. Staten is .ter kennis gebracht van de burgemeester en de gemeenteontvanger. Inmiddels zijn de salarissen uitgekeerd. Zoals bekend weigerden de beide af getreden wethouders op 29 februari dit mandaat te ondertekenen, in welke hou ding zij bleven volharden. Voor het gemeentepersoneel was de situatie evenwel onhoudbaar geworden waarom dan ook Ged. Staten stappen hebben ondernomen om toch tot bezol- I ven de heer Laurense, de man die te- diging te kunnen overgaan. rugkwam. (Advertentie) De kandidatenlijsten zijn nagenoeg uit-f geput, omdat geen enkele gegadigde van de c.h.u., p.v.d.a. en de v.v.d. zitting wil hebben in het bestuurscollege, waar van de heer Laurense voorzitter is. Ze ventien raadsleden en kandidaat raads leden gaven de wens te kennen geen in teresse te hebben voor een zetel. De pogingen van de eerste burger van Oosterland schijnen intussen te hebben opgeleverd een nieuwe zetel voor de s.g.p., een voor de a.r. (tot welke partij ook de burgemeester behoort) en twee voor gemeentebelangen (uit het dorp Sirjansland). De laatste twee partyen behaalden bij de gemeenteraadsverkie zingen in 1958 geen zetels, omdat zij het vereiste aantal stemmen van de kiesde ler niet bereikten. Krachtens bepalingen van de kieswet kunnen zy nu wel in aan merking komen voor zetels in de raad. De meerderheid van Oosterlands be volking steekt haar mening over deze affaire niet onder stoelen of banken. Opschriften op dichtgespijkerde ramen wijzen duidelijk in een bepaalde rich ting. ..Wij willen Zeijler" staat er o.m. te lezen, waarmee men dan te kennen geeft de demissionaire wethouder als J voorzitter van de raad te verkiezen bo- ZUIDZANDE In Zeeuwsch- Vlaanderen, dat van oorsprong een zuiver agrarisch karakter had, is in verband met de af name van de bevolking menig woord gesproken over de indus trialisatie. De nadruk werd daar bij steeds gelegd op de uitbrei ding van de bestaande industrie. Maar als ergens die uitbrei ding spectaculair is geweest, dan is het wel in Zuidzande, waar in nauwelijks tien jaar tijd de com plete meubelfabriek van de firma Van Dronkelaar en Buijze „uit de grond werd gestampt". Die adembenemende groei zal [woensdag een bekroning krijgen als de nieuwe machinale afdeling en meubelmakerij in bedrijf zal worden gesteld. Natuurlijk zal dit met enig ceremonieel gepaard gaan. Die jongste expansie van het bedrijf gaat overigens gepaard met een reus achtige interne reorganisatie die al me nig zweetdruppeltje heeft gekost. Het is namelijk zo, dat de spuite-1 rij en montageafdeling komt op de plaats waar eerst de meubelmakerij was. En tenslotte wordt op het ogen blik een toonkamer ingericht met een oppervlakte van niet minder dan 505 vierkante meter. Wie thans in de chaos een kijkje gaat nemen zou nauwelijks durven hopen dat woensdag alles op z'n plaats zal staan. Het lijkt wel of iedereen aan een eigen karweitje bezig is en er is voorlopig nog veel voorstellingsver- mogen voor nodig om al die „werk-i stukken" in elkaar te passen tot heti harmonische geheel dat zich woensdag voor belangstellende ogen zal ontrol len. Kenmerkend voor de toonkamer zal ongetwijfeld de kleurenweelde zijn want voor geraffineerde en bijna exotische combinaties is men bij de firma Van Dronkelaar en Buijze aan het goede adres. Om enige indruk te krijgen van het gigantische stuk werk dat in Zuidzande werd verricht zijn we ook nog even gaan kijken naar de schuur waarin de firmanten een goede tien jaar geleden zijn begonnen. En met het woord „schuur" hebben we dan misschien nog te veel gezegd. Het is een gammele loods met een aflopend schuin dak. Een vergelijking met de huidige situatie is niet te maken. Het bedrijf, dat op het ogenblik aan dertig mensen werkgelegenheid biedt, lijkt inderdaad wit de grond te zijn gestampt. Als \voensdag een bloemen weelde de zoveelste mijlpaal markeert, zal dit de kroon zijn op een periode van harde en verstrekkende arbeid. Brand aan boord TERNEUZEN. Op het binnenvaar tuig „Spes" van de schipper W. T uit Sneek is gistermorgen brand uitgebro ken. In een klein vertrek tussen stuur hut en machinehut en voorzien van ij ze- ren wanden en een betonnen vloer had de was gekookt. Hierbij werd gebruik gemaakt van propaangas. De gasfles sen stonden in een afzonderlijke ruim te. hetgeen een gelukkige omstandigheid genoemd kan worden. Het propaangaskomfoor was voorzien van een rubber slang. De terugsprin gende vlam onder de ketel heeft blijk baar deze slang aangetast. Het bran dende propaangas vloeide zodoende rij kelijk. Het wasgoed, waar niets van overbleef, vatte vlam. De schipper ont dekte de brand spoedig, waardoor er ger werd voorkomen. Het schip liep geringe schade op. WISSENKERKE. In het vereni gingsgebouw werd ten bate van de Doe- Openactie door leden van de gerei. j.v. en m.v. uit Kamperland het toneelstuk „Schip zonder haven" opgevoerd. Burgemeester Van Halst sprak een openingswoord. Tussen de bedrijven door zong de heer C. de Mol enkele soli met orgelbegeleiding van mevrouw Bal kenende. De netto-opbrengst van de avond was 150. De nieuwe machinale afdeling en meubelmakerij zal woensdag pas ge heel in bedrijf zijn. Geen wonder dat het er nu al een drukte van belang is. Op de foto: een overzicht van de 34 m. lange werkplaats waarvan 15 decem ber j.l. nog geen steen was gemetseld. en een korte levensbeschrijving er on der gezet; het maakte een bijzonder overzichtelijke indruk. Op de vraag hoe de heer Boekhout ermee begonnen was zei hij; zo'n tien jaar geleden, ge schreven te hebben naar zijn favoriete zanger Benjamino Gigli. Hij kreeg een brief terug met een foto en de heer Boekhout, een groot muziekliefhebber, was hierover zo enthousiast dat hij ook andere musici ging aanschrijven met als resultaat dat hij nu een flinke col lectie bij elkaar heeft weten te krij gen. De heer De Beste zoekt het in lu cifersmerken. Nu kunt u eens glim lachend de schouders ophalen en u denkt waarschijnlijk; dat heb ik ook gedaan toen ik zo'n jaar of tien was, maar weet u dat de heer De Beste re laties heeft tot achter het IJzeren Gor dijn en in Israël! Het is bijzonder aar dig eens kennis te maken met series lucifersmerken uit Rusland, bijvoor beeld een sportserie of een reeks mo numenten uit Moskou, en uit Joego slavië een vogelserie. Een Engels Towergeweer uit plm. 1300 is de trots van de heer Brouwer uit Goes. Hij verzamelt wapens en verder allerlei distinctieven enz. Een mooie collectie sabels ,en degens ge tuigt van de speurzin van deze jonge man. Ter gelegenheid van deze expositie is een Belgische sigarenfabrikant zo at tent twee kistjes sigaren met een spe ciaal sigarenbandje te laten maken. Een van deze exemplaren was te zien -bij de heer A. Horemans uit Antwerpen. De ze meneer is één van de, naar hij schatte, 4000 bandjesverzamelaars uit België. Hij vertelde ons ongeveer één miljoen sigarenbandjes te bezitten, „maar", zo voegde hij er aan toe, „die zijn niet allemaal verschillend." Weer een ander deed in sigaretten merken en het was aardig weer eens kennis te maken met de merken die we in de bezettingsjaren rookten. Zoals Avalon, Amateur, Bonzo, 20 stuks bon- vrij Een mevrouw toonde een collectie dankbetuigingen van die figuren, die de frontpagina's van de dagbladen plegen te vermelden. Zij stuurt deze „'kopstuk ken" gelukwensen etc. bij bijzondere gelegenheden en krijgt hiervoor dan een dankbetuiging terug. Er lagen kaartjes waarop de handtekeningen prijkten van onder meer: De Gaulle, Churchill, Pe- ron, Nasser, mevr. Roosevelt enz Rest ons nog te noemen de verza melingen prentbriefkaarten, waaronder ■heel oude; de bierglazen en viltjes- collectie, suikerzakjes en een fraaie ver zameling gedenkpenningen. KAPELLE De vereniging „Wijk verpleging" hield in het wijkgebouw de algemene vergadering. De voorzitter de heer C. Traas uit Biezelinge was dank baar voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar door de vereniging ver richt is, in het belang van de volks gezondheid. „Als we het werk gade slaan. gaat het steeds meer in de rich ting van de preventieve geneeskunde, d.w.z. het voorkomen van ziektenal dus de voorzitter, die in dit verband wees op de vele inentingen, consultatie bureaus, de kleuterzorg, en de moeder- cursus. Voor deze laatste cursus was zo veel belangstelling, dat de cursis ten in twee groepen ondergebracht moes- ten worden. De begroting voor 1960 gaf een som ber beeld te zien. Tijdens de bestuurs verkiezing werden de aftredende be stuursleden. de heren C. Traas, als voorzitter, H. G. van Suijlekom en me vrouw A. B. v. d. Have-Wigman her kozen. Bij de behandeling van het punt voor komende zaken werd besloten dat zr. v. d. Hoeven, alleen bij uitzondering verplegingswerk in het bejaardenhuis ..Pomona" .zal verrichten. Dit naar aan leiding van een verzoek door het be stuur van dit tehuis gedaan. Uit het verslag van de wijkverpleegster bleek, dat zij het afgelopen jaar ongeveer 1500 bezoeken afgelegd had. Tot slot vertoonde mevrouw Risseeuw nog enkele filmpjes over het Rode Kruisschip „Henri Dunant". A b

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3