Duitse kanselier: diep ontroerd Financiële injectie voor jeugdhotel Historische gebeurtenis in New York Nieuw voorstel voor voorlopige oplossing ALGERIJNSE BALLINGEN WILLEN DOORVECHTEN K ~rC De Bilt: Zacht FOUTEN OP DE DOORMAN GEMAAKT Met blote handen vuur te üjf GERRÏE (13) BIJ DE KONINGIN 45.000 MAN IN STAKING ZWEEFPONTOVER DE FJORDEN Dinsdag 15 maart 1960 5? 5? Rehabilitatie Het verleden Geen onthullingen Vergoedingen te laag - cursisten lopen weg „KRACHTELOOS1' „ONJUIST"' UITBREIDING AUTO TEGEN BOOM - LIFTER GEDOOD GRIEKSE MUNITIE VOOR DUITSLAND Inbrekers stalen belastinggeld f (f DEN HAAG GEEFT RENTELOOS VOORSCHOT VOORTS BEPERKING WEGGENOMEN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 316666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen', Nieuwendjjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuws tra at 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van I 1,— lór JAARGANG No. 4510 BEN GOERION ONTMOETTE ADENAUER Eigen nieuwsdienst NEW 5 ORK. Op de 35ste verdieping van het vermaarde Waldorf Astoria Hotel in New York speelde zich gisteren een historische gebeurtenis af. In een weelderig ingerichte suite op die etage ontmoetten premier David Ben Goerion van Israël en bondskanselier Adenauer van W est-Duitsland elkaar voor de eerste keer. Het gesprek van de twee bejaarde staatslieden duur de tuee uurveel langer dan ivas voorzien. Beide regeringsleiders bren gen op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten, bei den logeren in het Waldorf Astoria Hotel. Meer dan honderd fotografen en jounalisten verdrongen zich in de nauwe gang die op de 35ste etage, van de lift naar de suite van Ade nauer leidt. Zij hoopten dat Ben Boerion daar langs zou komen. Poli tiemannen duwden vergeefs tegen de wild worstelende horde persmen sen, om te proberen een door gang vrij te maken voor de Israëli sche premier, die twee verdiepingen hoger zijn appartementen heeft. Toen dat laatste niet gelukte, leidde men Ben Goerion langs de brandtrap naar beneden, zodat geen der journa listen en fotografen iels te zien kreeg. Adenauer verklaarde na afloop van zijn gesprek met de premier van Israël er zeker van te zijn dat de samenwer king tussen beide landen en de West- duitse steun voor Israël ook in de toe komst vruchten zullen afwerpen. Volk en regering van de bondsrepubliek zijn van dit laatste overtuigd. Deze woorden van de bondskanselier zijn vooral zo van belang omdat er tus sen West-Duitsland en Israël geen di plomatieke betrekkingen bestaan. Het officiële contact tussen de twee landen wordt onderhouden door micfdel van commissies, die de herstelbetalingen van de bondsrepubliek aan de Joodse staat regelen. Adenauer herinnerde aan deze her stelbetalingen in zijn verklaring. Zijn volk, zo drukte hij het uit, put diepe voldoening uit het feit dat door middel van herstelbetalingen aan de slacht offers van het nazisme een bijdrage is geleverd tot het proces van rehabili tatie in Israël. „Ik ben diep ontroerd door mijn ont moeting met premier David Ben Goe rion", aldus de Westduitse kanselier. „Lange tijd ben ik al een bewonderaar van zijn staatsmanschap en zijn vol harding als de voornaamste architect van het moderne Israël en zijn opzien barende ontwikkeling." Ben Goerion sprak zijn vreugde over het gesprek met dr. Adenauer uit. „Ik behoor tot een land dat het verleden niet kan vergeten", aldus de Israëlische premier, „maar wij herinneren ons het verleden niet teneinde er naar terug te ZUTFEN Met hun blote handen zijn in Zutfen vier jongens op een beginnende brand aangevallen. Daardoor konden zij voorkomen dat het vuur vat kreeg op de berg plaats van de coöperatie De Samen werking. Een paar onbekend gebleven jongens hadden jute zakken met turfmolm tegen het gebouw opgestapeld en in brand gestoken. Bert Poestkoker, Karei Klaassen. Willy Althusius en Henk Kablan, in leeftijd variërend van tien tot zeventien jaar. kwamen toevallig voorbij en beseften het gevaar. Zij vielen zonder zich te bedenken op de brand aan. Een paar ruiten van de opslagplaats waren al gesprongen en de gordijnen brandden. Die werden door de jongens afgerukt, voordat het vuur verder on heil kon stichten. Daarna trokken zij de stapel brandende zakken uit elkaar. keren, maar met het doel dat het nim mer opnieuw zal geschieden," Israels premier bracht zijn vroegere verklaring in herinnering, dat het Duitsland van heden niet het Duits land van het verleden is. Na zyn ge sprek met de kanselier was hij ervan overtuigd dat zijn beoordeling de juiste is. „Ik wens de kanselier alle succes met zijn pogingen Duitsland te leiden op het pad der democratie", al dus besloot David Ben Goerion. Met geen woord repten de twee staats lieden over hetgeen door hen was be sproken. Niets naders werd er na hun ontmoeting meegedeeld over de moge lijkheid dat de twee landen diploma tieke betrekkingen zouden aanknopen. Tot dusver weigerde de bondsrepubliek steeds de staat Israël te erkennen, be vreesd voor de repercussies die een der gelijke stap in de Arabische landen zonden teweegbrengen. Van onze verslaggevers DEN HAAG. De Marineraad heeft gisteren als zijn mening uitgesproken dat de aanvaring tussen de Karei Door man en het Belgische vissersvaartuig Frans Elza, dat daarna met zijn vijf be manningsleden is vergaan, te wijten is aan op de Karei Doorman gemaakte fouten. De Marinevoorlichtingsdienst heeft daarop bekend gemaakt dat de staatssecretaris De Jong contact zal op nemen met de reder van de Frans Eiza en met de nabestaanden van de bemanning' van het schip om tot een voor alle partijen bevredigende oplos sing te komen. Objectief De Belgische advocaat mr. Felix die de belangen behartigt van de reder van de Frans Elza en van de nabestaanden, heeft verklaard dat „de grote objectiviteit" van de Nederlandse Marineraad in Belgische visserijkringen bijzonder op prijs wordt gesteld. Hoe groot de materiële schade is die de Karei Doorman heeft veroorzaakt staat nog niet vast. Het is aan de deskundigen dat te bepalen. De Frans Elza was verze kerd voor 1.750.000 Belgische franken. Daarenboven moet rekening worden ge houden met de waarde van de inventaris, de al gevangen vis, de vervangingswaar de. Dat zal wel niet veel moeilijkheden geveh. Veei lastiger zal het zijn om het eens te worden over de aan de nabestaan den uit te betalen schadevergoedingen. DE pijl op deze dramatische foto van een geslaagde redding wijst naar de hoofdpersonen: de he ren J. Lotte (63), half op de walle- kant en zijn redder J. Seegers (24), met de rug naar de fotograaf toe. De redder een los-werkman uit Zoeterwoude, dook gistermiddag om streeks vier uur in de koele Nieuwe Rijn te Leiden naar een kleine Re nault die daar even tevoren te water was gerold. DE eigenaar vertegenwoordiger in kurk, zat er nog in, maar wist tijdens de onvrijwillige duik het portier nog net open te gooien. De heer Lotte, die zwemmen kan, hoorde zijn redder nog zeggen: rus tig blijven, waarop hij zijn positie ven bij elkaar kreeg en zich uit de inmidciels ondergelopen auto liet trekken. HET wagentje, dat de niet bevei ligde wallekant was afgerold, toen zijn bestuurder de handrem loszette, kreeg dank zij een groot aantal behulpzame handen en een stuk touw slechts luttele minuten na de berijder weer vaste grond onder de wielen. De brandweer hoefde alleen nog maar voor de nablussing te zorgen. In regionale werkplaatsen: UTRECHT Van onze correspondent. PARIJS. De Algerijnse rege ring in ballingschap heeft gisteroch tend gereageerd op de jongste ver klaring van generaal de Gaulle („Een Algerijns Algerije dat niet los van Frankrijk zal staan") met een verklaring die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat: „om dat ondanks onze wens, niets na te laten dat tot een vreedzame oplos- cing van het conflict kan leiden, ge- De drie vakcentrales neraal de Gaulle de deur voor iedere NW, KAB en CNV hebben een adres gestuurd aan de ministerraad over de ioondervingsvergoeding voor de cursis ten van de regionale werkplaatsen. Die vergoedingen zijn in de meeste gevallen zo laag, dat de cursisten zich geruime tijd een vermindering van inkomsten van tien tot vijftien gulden moeten opleggen. Vele honderden beëindigen daarom de cursussen voortijdig. In mei 1956 al. zo wordt in het adres betoogd, werd het door de commissie van bijstand en advies voor het rijks arbeidsbureau wenselijk geacht de ver goeding gelijk te maken aan het loon van ongeschoolde arbeiders. De vakcentrales zijn in hoge mate teleurgesteld, dat tot. heden geen redelijke verhoging van de bestaande loondervingsvergoeding tot stand is gekomen. onderhandeling heeft dichtgeworpen, zullen wij de oorlog voortzetten tot dat Algerije onafhankelijk is." De tekst van de nationalistische verklaring is beknopt en duidelijk. Hij laat echter helder doorschemeren hoe groot de teleurstelling is aan de zijde van hen die de bevrijding van hun land zoeken. Zij hadden tot nu toe groot vertrouwen in de Gaulle, Na de jongste verklaring van gene- I raai de Gaulle, zo zegt het officiële I nationalistische communiqué, is het duidelijk geworden dat de Franse rc- gering bang is voor de uitslag van hetgeen het volk in Algerije zal be- 1 slissen. Vandaar dat de zelfbeslissing krachteloos is gemaakt en dat de Gaulle tracht de illusie van een mi litaire oplossing te doen herleven. De nationalisten verwerpen verder de ver deling van Algerije in etnologische en religieuze gemeenschappen, de kan tonale verkiezingen en het ontwerp voor een nieuw statuut, dat zou wor den gerealiseerd met medewerking van reeds van te voren uitgekozen vertegenwoordigers van de bevolking. De nationalisten verwijten ten slotte de Gaulle dat hij eigenlijk niets anders wenst dan een voortzetten van de ko loniale overheersing. De Franse reactie is tot nu tóe kort geweest. Zij verwijt de regering in ballingschap een onjuiste inter pretatie van de Gaulles woorden en bedoelingen. Zij herinnert ar verder aan dat het aanbod tot een staken van het vuren en tot de zelfbeslissing ge handhaafd is gebleven in de officiële verklaring welke is gedaan na de reis van de Gaulle langs de militaire pos ten in Algerije. Bovendien, zo menen de officieuze Franse woordvoerders, schijnen de Algerijnse nationalisten niet te weten dat de president van de republiek reeds verscheidene malen heeft gezegd dat het Algerije van mor gen zeker niet het Algerije van gis teren zal zijn. HET opruimingswerk in Aga- rtir staat onder persoon lijk toezicht van kroonprins Moulay Hassan. Nu dat goed is geregeld kan de kroonprins zijn aandacht gaan bepalen tot het herstel van de stad, die Nieuw Agadir zal gaan heten en die een van de modernste van Noord- Afrika moet worden. Naar 's lands wijs gezeten op dikke ta pijten ontwerpt dc prins de plan nen voor de nieuwe stad. Eerste kievitsei ALMELO. De dertienjarige Gerrie Reinerink uit het Overijselse Geeste ren heeft gistermiddag een kwartier tje met de Koningin zitten babbelen. Zij was in gezelschap van de burge meester van Tubbergen, de heer G. B. P. Kolenbrander, en diens twaalfja rige zoon Jan naar Soestdijk gekomen, omdat zij het eerste kievitsei had ge vonden. Al een paar dagen lang had vader Reinerink opgemerkt, dat de kieviten zich zo gedroegen, dat elke dag het eerste ei kon worden gevonden. Het zoeken van kievitseieren kunnen de Reinerinks daar in Geesteren wel. Haar leven lang heeft moeder Reine rink gehoopt nog eens het eerste kie vitsei tp zullen vinden, maar wat haar niet lukte, daarin slaagde dochter Ger rie, een van de dertien kinderen Van onze correspondent EMMEN Het hoofdbestuur van de. federatie van bouwvakpatroonsvereni- gingen in Zuidoost-Drente heeft giste ren bij de Raad van bestuur bouw bedrijf een voorstel ingediend ter be ëindiging van de bouwstaking. Het hoofdbestuur, gistermiddag in Bmmen in vergadering bijeen, kwam tot de conclusie dat het niet verantwoord ,is dat het huidige conflict nog langer voort duurt. Het heeft de raad in overweging gegeven „met volledige handhaving van uw standpunt inzake de doorberekening", contact op te nemen met de werknemers organisaties om te komen tot een voor lopige oplossing op de volgende basis: Het werk wordt hervat op de bestaande voorwaarden, onder toezegging van de werkgeversorganisaties dat, wanneer het conflict tussen werknemers en regering hoe dan ook is opgelost of beslist, de door het College van rijksbemiddelaars voor gestelde nieuwe c.a.o. zal gelden van 1 maart af. Voorgesteld wordt het loon- verschil tussen de oude en de nieuwe c.a.o. te waarborgen door een garantie fonds. UTRECHT De staking in het bouw bedrijf heeft zich gisteren verder uit gebreid. Er zijn nu 45.000 bouwvakarbei ders bij betrokken. Het werk aan de meeste bouwobjecten lag gisteren, behalve in de plaatsen die vorige week al door de staking werden getroffen, ook stil in: Stadskanaal, Nieuw Buinen en Mussel, kanaal, waar circa 250 man staakte aan o.a. 225 woningen; Assen, waar een kleine vijfhonderd arbeiders naar huis terugkeerden; Den Helder: 250 arbeiders, die o.a. aan driehonderd woningen werkten, gingen in staking, inclusief de heiers; Bergen op Zoom, waar circa 275 arbei ders het werk aan o.a. 150 premie woningen stillegden; Breda: 650 arbeiders staakten het werk aan een vijftig objecten; Helmond: aan geen enkel bouwwerk van enig belang wordt meer gewerkt het werk aan een kledingmagazijn, dat binnenkort na een verbouwing zal wor den heropend, werd voortgezet door zeven aannemers. In Apeldoorn en Venlo werd gisteren nog maar ten dele gestaakt. Vandaag zal getracht worden ook daar de staking m de bouw volledig te maken. In Leeuwarden werd het aantal objec ten, waar gestaakt wordt verdubbeld. In Enschede is gistermiddag een actie begonnen om op alle bouwwerken het werk tot stilstand te brengen. Van onze correspondent LEEUWARDEN. De achttienjarige zeevaartscholier A. J. Hoogland uit Har- lingen is gistermorgen bij een auto-on geluk op de rijksweg tussen Harlingen en Franeker om het leven gekomen toen hij als lifter meereed in de auto van de dertigjarige vertegenwoordiger H. C. Westra uit Harlingen. Bij een kruispunt raakte de auto plot seling van de weg en reed in volle vaart tegen een boom. Beide inzitten den werden naar het ziekenhuis ver voerd. Daar is de scholier enkele uren later overleden; de toestand van de heer Westra is zorgwekkend. ATHENE (Reuter) Strauss, de Westduitse minister van defensie, heeft te Athene bekend gemaakt dat de West duitse regering in Griekenland een or der heeft geplaatst voor de levering van munitie ter waarde van 70 miljoen mark. Ook heeft West-Duitsland mili taire kleding bij de Griekse industrie besteld. Er is geen spraken van, zo zei Strauss nadrukkelijk, dat Duitsland het vestigen van militaire bases in Grieken land nastreeft. HAMBURG De organisatie van Duit se boeren heeft er bij de minister voor voedselvoorziening op aangedrongen de invoer van spek en vet te laten beper ken. Van onze correspondent GOUDA. Enkele inbrekers, die be heerst moeten zijn geweest door rancu neuze gevoelens tegenover de belasting dienst, hebben dit weekeinde een bezoek gebracht aan het belastingkantoor aan de Karnemelksloot in Gouda. Zij wisten 7000 gulden te bemachtigen uit een brandkast, die met snijbranders werd geopend. De inbrekers hebben vermoedelijk tweemaal in hetzelfde gebouw ingebro ken. Het forceren van de brandkast schijnt in eerste instantie een te zware opgave te zijn geweest, waarna zij naar het industrieterrein van de firma Michae- lis trokken om beslag te leggen op een acetyleengasfles en een zuurstoffles. Van de daders ontbreekt elk spoor. kjop van noord —{rolland i ZAANSTlZ&fgK. uEEu warden rDRAOJteW ASSEM .Herowee*,' HAARLEM EMM6N 0AMSIEKO»M MENGeU? V MENöeiO EN504EDe PELFT' m i poe lb utrecht t^pTTei^PAM til0uf95, metmQsjp Bg&PA ;k.- A PLAATSEN, WAAI? /MAAKT DE STAKTNe IN6IN& CENTRA, 5IHD5DIEN IN HEI" STAKINÓSGEBIGD OPGENOMEN weegf MAASTRICWr 'HEEFLEN KÊKkisApe Proeven van Noorse reders: OSLO (AP) Twee Noorse rede rijen hebben in Amerika luchtkussen- toestellen gekocht van de motoren- fabriek Curtiss-Wright om er langs de Noorse kust proeven mee te ne men. De reder Sigurd Skaugen ver telde dat uit die proeven moet blij ken of de zweeftuigen als veren gebruikt kunnen worden. De zweeftuigen zijn gekocht in Ame rika. omdat Curtiss-Wright veel goed koper kan leveren dan de Engelse fa briek Saunders-Roe. die een soortgelijk toestel heeft vervaardigd waarmee eni ge tijd geleden het Kanaal werd over gestoken. De zweeftuigen waarmee proeven zul len worden genomen kunnen twee tot drie mensen vervoeren. Zij hebben een hefvermogen van 50 ton en kosten 100.000 dollar (380.000 gulden) per stuk. DEN HAAG De Haagse gemeente raad heeft gisteren het voorstel aan het Internationaal jeugdhotel een ren teloos voorschot te verstrekken van rond 20.000 gulden aangenomen. Te vens heeft de raad op voorstel van B. en W. een beperking weggenomen in de gemeentelijke garantiebepaling die voorschrijft dat voor iedere kast- vveek gedurende welke het jeugdhotel in de periode september tot en met mei (buiten de Paas- en Pinksterwe- ken) is bezet, twintig gulden vaïi die gerantie vervalt. Met deze voorstellen ziet het Jeugd hotel zich een stuk meer armslag toebe deeld dan tot nu toe. Het vervallen van de twintig gulden aftrek per week buiten het seizoen is al een oude wens. Het renteloze voorschot van 20.000 gulden is bestemd om voor de jaren 1957 tot en met 1960 uit de betalingsmoeilijkheden te komen. Het Jeugdhotel, bestemd als plaats van samenkomst van jeugd uit ver scheidene landen, mag zich in veler sympathie verheugen. Het heeft in de drie jaar van zijn bestaan echter een zeer bewogen periode achter de rug. Ideëel Het heeft weinig zin en de Haagse raad zal dat waarschijnlijk ook niet doen deze periode op te rakelen. Het jeugdhotel werd in 1957 opgezet uit ideële motieven. Het initiatief was uitgegaan van de Vereniging voor inter nationaal jeugdverkeer. Bij de oprich ting kwam de zakelijke opzet danig in het gedrang. Het gevolg is geweest dat een weinig overzichtelijke financiering zowel van het Jeugdhotel als van een voor gelijk doel aangekocht tweede pand was ont staan. Aan deze siuatie was het gemeente bestuur evenzeer debet als de bestuur ders van de Stichting internationaal jeugdhotel. De oprichting van een twee de stichting voor het tweede hotel droeg er niet toe bij deze knoop te ontwarren. De in 1958 optredende wethouder van financiën mr. Dankelman heeft dit ook,£ niet geprobeerd, maar de geijkte pro- s cedure van het doorhakken van knopen gebruikt. Onder voorwendsel dat de jaar- lijkse aflossing van de gemeentelijke lening niet op tijd was voldaan, trok hij in maart vorig jaar alle garanties in en vorderde de leningen terug. Met Seze draconische maatregelen heeft de wethouder bereikt: dat de po sitie van het Internationaal jeugdhotel uiteindelijk duidelijk is geworden; dat een geheel nieuw bestuur waarin vertegenwoordigers van de Nederlandse reisvereniging nu drie zetels bezetten ontstond en dat de tweede stichting in liquidatie is gegaan met verkoop van het tweede pand. Een pijnlijke zaak moet nog worden afgehandeld. Op de opbrengst van de verkoop van het tweede jeugdhotel is beslag gelegd ten behoeve van een vor dering van de Haagse architect, de heer A. R. M. Basart. De heer Basart is bestuurslid geweest van de beide stichtingen. Hem 'werd in dertijd het is in de notulen van de vergadering terug te vinden uitdruk kelijk opdracht verleend werk als archi tect te verrichten toen het tweede pand werd aangekocht. Zijn honorarium werd cfaarbij vastgelegd. De heer Basart onthield zich in die vergadering van stemmen. Het nieuwgevormde bestuur weigert nu de afspraak na te komen en het honorarium te betalen op grond van het verwijt dat de heer Basart in zijn bestuursfunctie „op twee stoelen"1 heeft gezeten. Deze verwijten die ook uit ge meentelijke bron zijn te vernemen, blij ken bij onderzoek niet houdbaar. De rechter zal nu moeten uitmaken hoe het hiermee zal gaan. Wanneer deze zaak achter de rug is. komt een punt achter een pijnlijke affaire, die de heer Basart nu nog herhaaldelijk onaange naamheden berokkent. Pijnlijk ook voor het Jeugdhotel dat beter lot verdient dan betrokken te blijven in twisten en verdachtmakingen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: g Aanvankelijk zonnige perioden, S maar in de middag meer bewolking en ook hier en daar een bui. Zwakke tot ma- tige wind tussen 5 zuid en oost. 2 Zacht weer. 2 M1ESJE: Nu vakantieplannen maken. A0*

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1