GRIEP KLUISTERT KROESJTSJEFM M Tumult bij vergadering van Christelijke bouwpatroons Parijs in consternatie: reis plotseling uitgesteld Sprookjesbal Bezoek waarschijnlijk korter van duur d® nacbf HOOFDBESTUUR N TRAD AF Lang ere extra dienst voor tienduizenden Fransen Nog steeds leven onder puin van Agadir PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Water ingereden twee doden A. W. (Rat) Verlegh vermist Ook modern 9 Machinegeweren shqdb tMnnt 4» jam! C.A.O. wordt niet ondertekend Zakenman gedood bij vliegongeluk PHILIPS HAD RECORDJAAR REGERING WIL NIET VAN BEMIDDELING WETEN Goed nieuws voor Ren Goerion Aanslagen beraamd op Soekarno en Nasution Miss Bril kreeg kus van Ko VERBETEN ZOEKENj De Bilt: wolken r Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendjjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. 3. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs i 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4309 Maandag 14 maart 1960 Van onze correspondent •PARIJS Kroesjtsjef heeft griep en zijn reis naar Frankrijk zal een dag of tien worden uitge steld. Dat nieuws is gisteren gelijktijdig te Parijs en te Moskou bekendgemaakt. Zowel Kroesjtsjef als de Gaulle heeft zijn leedwezen over het uitstel uitgesproken. De ziekte heeft naar alle waar schijnlijkheid geen diplomatiek karakter. ZO zat de Pionier 5, de tweede Ame rikaanse ruimtesonde die om de zon draait, in de neus van de laat ste trap van de lanceerraket. Onder de hol, waarin zich twee zenders bevinden, zijn de molenwieken" opgeklapt die de elektrische stroom voor de twee zender tjes leveren. Op die molenwieken zijn zonnehatterijen aangebracht, kleine plat te vierkante apparaatjes die zonlicht di rect omzetten in elektriciteit. Het gehele afgelopen weekeinde heeft de Pionier 5 op gezette, op aarde be paalde tijden gegevens naar de aarde gezonden. De seinen werden zonder enige hapering opgevangen door de ra diotelescoop van Jodrell Bank, waarmee de kleinste van de twee zenders werd in- en uitgeschakeld, en ontvangststa- tionh op de Hawaii-eilanden in de Stille Oceaan en in Singapore. Zondagmiddag was de Pionier 5 al on geveer 560.000 kilometer van de aarde verwijderd. De seinen van het zendertje van vijf watt kwamen toen helder en duidelijk door. Bij oversteken 4 doden Eigen nieuwsdienst Een bestelauto met drie inzittenden is gisteravond omstreeks 7 uur onder de gemeente Beek en Donk (Nb.) de Zuid-Willemsvaart ingereden. De ne- behoorde te hebben: dat van politieke ren Van Griensven uit Helmond en besprekingen tussen generaal de Gaülle Smits uit Beek kwamen daarbij om en de vertegenwoordiger van een land. Van zijn reis door Azië is Kroesj tsjef vermoeid teruggekomen. Voor al het bezoek aan Indonesië schijnt een slechte invloed op zijn gezond heid te hebben gehad. Men bedenke daarbij dat Kroesjtsjef niet zo heel jong meer is, hoewel men hem zijn 65 jaren niet zou aanzien. Afgezien daarvan nog heerst er in Moskou een griepepidemie en er schuilt niets ver wonderlijks in het feit dat zelfs Kroesjtsjef daarvan het slachtoffer is geworden. Het staatsiebezoek zal thans waar schijnlijk van 24 maart tot 3 april plaatsvinden en men neemt aan, dat een deel van K.'s „ronde van Frankrijk" zal komen te vervallen. In dat verband is het trouwens vermeldenswaard, dat de laatste dagen, nog voor het nieuws van de griep openbaar werd. bijna dagelijks contact tussen Moskou en Parijs bestond. Men verlangde name lijk aan Russische zijde en omdat de positie van de heer K. praktisch die van een dictator is. kan men dus zeg gen, dat hij zelf zulks wenste wijzi gingen in het programma van de reis. De Gaulle had er bijv. op aangedron gen, dat Kroesjtsjef een kort bezoek van een dag aan de Franse olievelden in de Sahara zou brengen. De Rus heeft dat rondweg geweigerd, omdat hij niet de schijn wilde wekken op enigerlei wijze akkoord te willen gaan met Frankrijks aanwezigheid in Afrika. Dat was trouwens juist de reden waarom de Gaulle hem dat reisje had willen laten maken. „DIRECT CONTACT" In verscheidene Franse steden, o.a. Lyon en Nancy, had de stedelijke over heid laten weten, dat zij geen prijs stelde op het officieel ontvangen van Kroesjtsjef. De Gaulle had gewild, dat die steden toch zouden worden bezocht. K. bleek daarmee niet akkoord. Wel verlangde hij dat hij meer direct con tact met het volk zou kunnen hebben dan het protocol voorzag. Hij dacht daarbij aan zijn reis door de Verenigde Staten, waar hij verscheidene keren per dag zo'n nummer „hartelijkheid met de gewone man" heeft weggegeven. De Franse veiligheidsdiensten hebben zich tegen het scheppen van zulke mogelijk heden echter met klem verzet en gene raal Zakharoff, die voor Kroesjtsjefs leven verantwoordelijk is, had zich daarbij aangesloten. BACILLEN De kwestie ligt namelijk veel dieper en in dat opzicht kan men gerust zeg gen, dat de griep van K. is veroorzaakt door bacillen, die blijkbaar een juist in zicht in de Franse verhoudingen heb ben. Het Franse volk in het algemeen stelt namelijk op dit bezoek van Kroesj tsjef nauwelijks prijs. Natuurlijk vindt het het mooi. dat Frankrijk blijkbaar door de Gaulle zo wordt opgestoten in de vaart der volkeren dat wereld beroemde politieke leiders als Kroesj tsjef een reisje naar dit land komen maken. Maar er bestaat, behalve dan natuurlijk bij de leden van de commu nistische partij, voor dit bezoek geen belangstelling, geen genegenheid, geen behoefte tot manifesteren van vriend schap, zoals men dat bij het bezoek van Eisenhower aan Parijs heeft kunnen constateren. Men heeft hier zeker veel kritiek op de „Amerikanen", maar men vergeet nooit hoe zij Frankrijk hebben helpen bevrijden, twee keer binnen dertig jaar, hoe het Franse aanzien in de Verenigde Staten is en hoe de werkelijke demo craten daar zich gaarne laten inspireren door de Fransen. WAT? Maar wat weet men van Rusland? Russische staatsleningen, waarbij kleine Franse spaarders miljarden verloren, honderdduizenden vluchtelingen, die sedert thans bijna een halve eeuw heul en huis in Frankrijk hebben gevonden. Boedapest.Neen, het Franse volk is realistisch genoeg om te begrijpen, dat het goed is wanneer het in vrede leeft met Rusland, maar tot het toe juichen van de heer K., wiens handen niet zo schoon zijn als men dat van een vriend verlangt, is het echt niet zo zonder meer bereid. In ieder geval zal van dit door griep veroorzaakte uitstel geen afstel komen, zij het dan dat de rondreis aanzienlijk zal worden bekort en het bezoek dus meer het karakter zal krijgen dat het het leven. De derde inzittende wist zich te redden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Op de rijksweg te Hoengen bij het Koningsbos is zondagmiddag de 77-ja- rige heer B., toen hij met zijn brom fiets de weg overstak door een auto aangereden en op slag gedood. Bij het plotseling oversteken van de rijksweg in Swalmen kwam zater dagnacht de heer R. van Nooy, uit Roermond, 46 jaw oud, onder een personenauto. Hij is in het ziekenhuis overleden. Het zesjarig dochtertje van de familie M. uit Uithoorn liep in haar spel onverwacht van achter een heg de provinciale weg van Haarlem naar Hilversum in Uithoorn op. Zij werd door een personenauto aangereden en kwam op slag om het leven. Zaterdagavond omstreeks acht uur liep de negenjarige A. P. Schuit uit de Eendrachtsstraat in Rotterdam bij het oversteken van de Witte de Withstraat tegen een rijdende auto op. De jongen werd een eind meegesleurd. In het Westerziekenhuis overleed hij weinige uren later aan de gevolgen. dat Frankrijks klassieke bondgenoot is tegen de macht van Duitsland. Het uitstel te elfder ure heeft natuur lijk nogal wat problemen opgeworpen. Alle verloven waren bij de Franse politie ingetrokken tot 30 maart en die periode zal moeten worden verlengd. Half Parijs was reeds afgezet met alumi nium hekken en deze kunnen weer tien dagen opzij worden gezet. De bijna duizend immigranten uit Oost-Europa die op 's lands kosten naar Corsica waren gezonden, zien ook hun vakantie met tien dagen verlengd. Recepties en diners zijn verschoven, galavoorstellingen afgelast. Rokkos- tuums worden weer in de kamfer- balletjes gelegd, afspraken met dames kappers uitgesteld, rode vlaggen weer ingehaald, enz. enz. Eigen nieuwsdienst BREDA. Sedert zaterdagavond wordt in Breda vermist de heer A. W. (Rat) Verlegh, erelid, vice-voor- zitter en technisch leider van de voet balvereniging NAC. De heer Verlegh is zaterdag naar Den Haag geweest, maar niet in Breda teruggekeerd. Bij de Rijkspolitie te Prinsenbeek is inmiddels aangifte gedaan, dat een personenauto van de weg af de Kuil is ingereden, een afgraving, waarin ongeveer zeven meter water staat. Pogingen de wagen te lichten hebben nog geen resultaat opgeleverd. Wèl wijzen autosporen in de richting van het water. Algemeen wordt nu aangenomen dat de heer Verlegh tijdens het rijden onwel is geworden en van de weg is geraakt. Hedenochtend om half tien zullen duikers van de Vaar- en Duikerschool te Keizersveer pogingen doen de wa gen te lichten. (Advertent ie) Van onze correspondent STOCKHOLM In een zee van sprankelend licht en zoet geurende bloemen, in een der grootste zalen van het koninklijk paleis van Stock holm voltrok zich zaterdagavond een modern sprookje: het grote bal dat het Zweedse koningspaar gaf ter ere van zijn drie lieftallige klein dochters Margaretha, Brigitta en Desiree. Tot diep in de nacAit duurde dit luisterrijke festijn, dat volgens insi ders" enige verlovingen tot gevolg zou hebben, want tot de gasten behoorden een aantal van Europa's huwbare prin sen en prinsessen, zelfs een enkele exJcowfng. De Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene 'behoorden tot het il lustere gezelschap jonge mensen dat naar Stockholm was genood. Verlovingen zijn tot dusver niet be kend gemaakt, alles wat over het bal bekend is geworden is dat de deelne mers rond 250 zich kostelijk heb ben geamuseerd. Er werd gedanst dat het een lieve lust was en beslist niet alleen op muziek die op hofbals ge bruikelijk is. Ook cha cha cha's, mam bo's en rock 'n' roll 'klonken herhaal delijk op in de rijk met tulpen, nar cissen en azalea's versierde grote feestzaal, die luistert naar de naam De witte zee. Behalve door de jonge prinsen en prinsessen werd het bal bijgewoond door ruim 200 hooggeplaatste Zweden. Zij allen moesten bij een der twaalf ingangen van het paleis hun uitnodigin gen tonen aan militairen die met ma chinegeweren op wacht stonden, om te voorkomen dat niet-genodigden kans zagen naar binnen te komen. In alle 500 kamei's en zalen van het paleis brandden de lampen en licht kronen,. waardoor het ganse gebouw letterlijk baadde in een zee van licht. Sinds de Napoleontische tijd was het paleis niet zo streng bewaakt als tij dens het bal van zaterdagavond. zie advertentie op pagina g Een van de twee telgen uit het Huis van Oranje die het hofbal in Stock holm meemaakten: prinses Irene. Voor prinses Irene, de Zweedse prinses Sybille, moeder van de drie kleindochters van het Zweedse koningspaar. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op de meest kritieke dag uit de geschiedenis van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroons bond is zaterdag na zes roerige uren van vergaderen het vertrou wen in het hoofdbestuur opgezegd en hebben de drie vakbonden het aldus demissionair geworden bestuur ontslagen van de be lofte de nieuwe c.a.o.-bouwbedrijf te ondertekenen. De bijeenkomst droeg een uitgesproken onaangenaam karakter, en dreigde zo nu en dan zelfs op wanordelijkheden uit te lopen. Het regende klachten en verwijten aan het adres van het hoofd bestuur, dat meende in de geest van de leden te hebben gehandeld. Voorzitter H. Stamhuis herinnerde de woelige vergadering er aan, dat zij op 7 januari van dit jaar het hoofd bestuur machtiging had verleend even tueel de c.a.o. te ondertekenen, zij het dat daarbij de opdracht was gegeven, dat het hoofdbestuur het uiterste moest doen om van de doorberekening te redden wat er te redden viel. c Daarmee is de situatie in het bouwbedrijf weer onverbiddelijker geworden dan vorige week, toen het hoofdbestuur van de N.C.A.B. vlak na het uitbreken van de staking be sloot akkoord te gaan met de vijf procent loonsverhoging zonder door berekening. De algemene stakingsleiding heeft bepaald dat met ingang van vandaag het stakingsgebied zal worden uit gebreid tot Stadskanaal, Assen. Den Helder, Apeldoorn, Bergen op Zoom, Helmond en Breda. Regen van verwijten Heel de dag hebben zeshonderd christelijke aannemers en bouwpa troons zaterdag vergaderd in Tivoli te "Utrecht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een bekende Rotter damse zakenman en sportvlieger, de heer J. Simonis, directeur van de in het Groot handelsgebouw gevestigde n.v. Industrie- en handelsonderneming J. Simonis, is tij dens een zakenreis met het door hem bestuurde sportvliegtuigje in België neer gestort en daarbij om het leven gekomen. De heer Simonis was vrijdagmiddag van Le Bourget bij Parijs opgeste gen voor een vlucht naar Luchthaven Rotterdam, 's Avonds stortte hij neer achter de Belgische Noordzeekust, tussen Oostende en Bla.nkenberghe, op de grens van de gemeente Bredene en Klemskerke. Pas zaterdagmorgen werd de veronge lukte sportvlieger gevonden: de omstan digheden wezen uit dat hij op slag moet zijn gedood. EINDHOVEN. Philips heeft een recordjaar achter de rug. De omzet passeerde in 1959 de vier miljard gulden. De winst ligt bijna 44 pet boven die van 1958. Het dividend zal worden verhoogd van 14 tot 16 pro cent. Evenals in 1958 zal ten laste van de agioreserve een bonus in gewone aandelen worden uitgekeerd van 5 pet. op de gewone aandelen en van 1 pet. op de preferente aandelen. De ze bonusuitkering is vrij van inkom stenbelasting. Ongezouten taal Over dit laatste ontstond ernstig ver schil van mening. In ongezouten taal werden allerlei verwijten geuit over de tactiek van het hoofdbestuur, de ge brekkige voorlichting, het zo maar door de knieën gaan op de eerste dag van de staking. In het hoofdbestuur zelf bleek een grote oppositie te be staan, die bij monde van de heer W. Versloot categorisch stelde, dat het hoofdbestuur met de beslissing de c.a.o. te ondertekenen een aanval in de I rug had gedaan van de overige werk geversorganisaties. Groot tumult ontstond toen enkele leden persoonlijk aanvallen deden op de voorzitter. Deze sprekers werden, van het podium gefloten en het scheel de weinig of enkele heetgebakerde aan nemers zouden een spreker, die niet van wijken wist, hardhandig van het podium hebben gehaald. Uit het onbeschrijflijke geharrewar kwam ten slotte een voorstel van het hoofdbestuur voort, waaraan het de vertrouwenskwestie verbond. Zelfs de stemming daarover verliep nog met tumult en tegensuggesties. Toen even wel de stemmen ten slotte toch waren geteld, bleken slechts 107 stemmen voor en 177 stemmen tegen te zijn uit gebracht. Zinloos Temidden van het lawaai, dat daarop weer ontstónd, hamerde de voorzitter af. Hij concludeerde dat het vertrouwen in het hoofdbestuur was opgezegd en stelde de zetels ter beschikking. De heer Stamhuis deed ten slotte een beroep op allen om het lidmaatschap niet op te zeggen. In een spontane op welling van trouw aan de bond barstte de zaal los in een overmatig applaus. In de bespreking tussen het demis sionaire hoofdbestuur van de N.C.A.B. en de hoofdbesturen van de drie erken de vakbonden, werd de N.C.A.B. ont slagen van de belofte de c.a.o. te onder tekenen. De bestuurders van de werk nemers vonden het zinloos onder deze omstandigheden een overeenkomst aan te gaan met een bestuur dat het ver trouwen mist van de leden en af delingen. Vergeefs voorstel in kort geding Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „De regering ziet geen aanleiding op het voor stel van de president van de Haagse rechtbank in te gaan. Zij verwijst als toelichting daarvoor naar de verklaring van de minis ter van economische zaken, die donderdag in de Tweede Kamer werd afgelegd". Met deze woorden wees lands advocaat jhr, mr, G. W. van der Does zaterdagmiddag na mens de regering een bemidde lingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank in het geschil met de aannemers af. De president, jhr. mr, G. Witsen Elias. kwam met zijn voorstel tij dens het kort geding, dat de aan nemers tegen de staat en het Col lege van rijksbemiddelaars hadden aangespannen. Na de pleidooien te hebben aan gehoord nodigde hij beide partijen uit tot een nader overleg, waaruit mogelijk een schikking zou kunnen voortkomen. „Voorlopig is mijn conclusie", zo waarschuwde hij, „dat beide par tijen kans ma-ken dit geding te ver liezen." TELEFOON De zitting werd onderbroken om dat de landsadvocaat kennelijk niet was voorbereid op dit voorstel. Ruim een half uur ging heen met druk telefoneren uit het gebouw van de rechtbank naar leden van het ka binet. Pas daarna kon mr. Van der Does de bemiddelingspoging afwij zen. NEW YORK, (Reuter) Premier Ben Goerion van Israël zal vandaag een ontmoeting hebben met Dag Hammarskjöld, secretaris-generaal der Verenigde Naties. Zij zullen in New York besprekingen voeren over de gespannen verhouding tussen Is raël en zijn Arabische buurlanden. Over ditzelfde onderwerp voerde Ben Goerion vorige week besprekingen met president Eisenhower. Hoewel over de resultaten van hun gesprek niets is meegedeeld, is het toch geen geheim dat de Israëlische premier bepaald ge ruststellende dingen kreeg te 'neren. Eisenhower zou hem namelijk heofoen laten weten, dat de Verenigde Staten van -plan zijn hun belofte na 'e komen geen wijzigingen van de grenzen in het Nabije Oosten te zullen tolereren. Ge zien de steeds dreigender wordende hou ding van de Arabische landen is dat voor Ben Goerion dus bepaald welkom nieuws. Men kan hier zelfs de conclusie uit trekken dat Amerika zich nog steeds gebonden acht aan de verklaring van 1950. die het samen met Engeland en Frankrijk aflegde. Deze hield in dat de drie landen agressie in bet Nabije Oos ten zouden tegengaan. Zondag verluidde in New York d2t Ben Goerion vandaag bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal ont moeten. DJAKARTA (Reuter). In Dja karta is een complot ontdekt dat tot doel had Soekarno en de chef-staf van het leger, Nasution, te vermoor den. De Indonesische regering heeft gis teravond bekendgemaakt dat bij huiszoekingen in Djakarta en Keba- joran documenten waren gevonden, die wezen op het bestaan van een organisatie die Soekarno en zijn chef-staf naar het leven stond. Dit is Miss Brill 1960. Mevrouw Son- ja Tazelaar-Kansen heet zij en zij i woont in Rotterdam. Met de verkiezing van mevrouw Tazelaar deed de jury voor de televisie zaterdagavond dezelf de keus als P. W. Russel in ziju Ge hoord en Gezien van 23 februari. De an dere kanshebster was volgens Gehoord en Gezien mej. Loulou Ruggenberg, maar zij behoorde niet tot de uitver korenen van de jury, want de tweede prijs ging naar mej. Brigitte Kranen burg te Amsterdam en de derde naar mej. Anneke Visser uit Haarlem. Een charmante Teddy Schaank ver telde bij het verkiezingsfeest via de te levisie alles over ochtend-, middag- en avondbrillen en haar echtgenoot Ko van Slaags Groepen die achter het hoofdbestuur stonden en opposanten raakten bijna slaags. Enkele afdelingen wilden tel kens onder protest de vergadering ver laten, waarna de voorzitter dan maar weer de besprekingen schorste om de gemoederen wat te laten kalmeren. In de pauzes stonden overal groepen druk debatterende aannemers, die elkaar de felste verwijten naar het hoofd slingerden. Enkele groepen wil den vertrekken. Anderen verzetten zich daar weer tegen. ,.Als jullie weglopen is de bond kapot!", schalde het door de gangen. CASABLANCA (Reuter) Uit het puin van Agadir zijn ook gisteren weer levenden te voorschijn ge bracht. Zij bevonden zich in zeer slechte gezondheidstoestand, behalve een, die het geluk had gehad te wor den bedolven door het puin terwijl hij zich in een voorraadkamer vol voedsel bevond. In de afgelopen vijf dagen zijn nu ruim twintig over levenden gevonden en men blijft verbeten zoeken. Daar er nog vele buitenlandse toe risten zoek zijn, zal ook een nieuwe po ging worden gedaan om het puin van het Saada-hotel uit te kammen. Er zijn daar reeds enkele overlevenden gevon den. Een groep van honderd man is er nu te werk gesteld, versterkt met dertig bulldozers en twee grote kranen. Het schijnt dat de aardbeving die de Vrijwel dagelijks komen er uit. het ge bied rond de Middellandse Zee berich ten binnen over nieuwe schokken. In het afgelopen weekeinde zijn aard schokken gemeld uit Algerije en Zuid- slavië. In de buurt van de stad Algiers werden zondag vier dergelijke ver schijnselen geregistreerd. Het waren geen zware schokken, maar de gebou wen trilden op hun grondvesten en de bevolking stroomde naar buiten, bang voor een herhaling van de ramp van Agadir. Berichten over slachtoffers of schade zijn uitgebleven, al is er wel melding gemaakt van een paar gebro ken ruiten. Ernstiger was het in Zuidslavisch Mace donië. Daar heeft een vrouw het leven verloren bij een aardbeving die onge veer honderd huizen deed instorten. Dertig mensen werden gewond. Het is mogelijk dat er meer slachtoffers zijn, want de verbindingen in het getroffen gebied zijn verbroken. Het KNMI in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk weinig, maar ia- ter meer bewol king. Weinig of geen regen. Zacht weer. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en oost. MIES JE: 't Is wéér lente.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1