Prachtig Amerikaans succes Over 2 a 3 weken: in 43/2 minuut radiobrug over 80 miljoen km Jupiter bracht Beatrix en Irene naar Stockholm Miljard voor onze industrie VERKIEZINGSSTRIJD ALS VOLKSVERMAAK De Bilt: Droog Vrij zacht PIONIER 5 „BEVRIJD" VAN ENGELAND UIT HELE VRIJERE LOONVORMING INZET VAN KORT GEDING ALLEEN BLANKEN MOGEN STEMMEN t Supertankers eind 1960 in Europoort PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DOOP NA SUCCES DICHTER BIJ DE ZON OVER J00.000 JAAR DRUK OP DE KNOP KNAPPE PRESTATIE VANAVOND BEGINT HOFBAL I Dieren omgekomen hij boerderij branden Produktie Starfighters DE VERZONKEN BOS IN IJSSELMEER Lakonieke kracht Nog lang contact Amerika verdeelt de rollen P.G. stelt Jopie teleur Vlaardingse politie rolt jeugdbende op Eindelijk succes Vragen over herstel aan Karei Doorman VAN RIE NAM ONTSLAG Bouw van Hiltonhotel in Amsterdam gegund Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro i 1 bfc>66, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie 01100-2311 bij geen gehoor; Chef redactie 01100-3991 Bijkanioren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor; 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15c JAARGANG No. 4308 Zaterdag 12 maart 1960 BOODSCHAPPER NAAR AARDSE VENUS EN ZON ROTTERDAM Sedert gistermiddag draait een nieuw aards voorwerp in een baan om de zon. Een bol ter grootte van een strandbal, waar „molenwieken" uit steken. Een nietig voorwerp, 40,5 kilo zwaar, maar ook een weergaloos knap geconstrueerd instrument dat op ver over de tachtig miljoen kilometer afstand nog gegevens naar de aarde zal terugseinen. Seinen die de afstand, onvoorstelbaar groot voor alle stervelingen behalve de sterrenkundigen, in vier en halve minuut zullen een overbruggen. Pionier 5 heet de nieuwe Amerikaanse ruimtesonde. Ze kreeg die naam op het ogen blik waarop vast stond dat de lancering was geslaagd, minder dan een half uur na de start van de uit drie trappen bestaande lan- ceerraket, een Thor-Able, op Kaap Cana veral, aan de oostkust van de Amerikaanse staat Florida. De Pionier 5 zal dichter bij de planeet Venus komen dan de twee voorgaande, de Russische die op 2 januari 1959 in een baan buiten die van de aarde om de zon werd gebracht en de Amerikaanse, Pionier 4, die op 3 maart 1959 een vrijwel soort gelijke baan ging beschrijven. Maar dat niet alleen. De Pionier 5 za) ook veel dichter bij de zon komen. Keert deze nieuwe ruimtesonde ooit naar de aarde terug?» Uitgelaten ruimtevaartdeskundigen op Kaap Canaveral zeiden daarover het volgende: Zo deze Pionier ooit weer zo dicht bij de aarde komen dat hij in de dampkring zal vergaan kan dat, voor zover wij dat nu hebben kunnen schatten, waar schijnlijk pas over ongeveer honderdduizend jaar gebeuren. Honderdduizend jaar. De mens kan in zijn geschiedenis niet zover teruggaan, maar deze mannen, gewend om te rekenen met afstanden van miljoenen kilometers, noemden het ronde cijfer zon der blikken of blozen. Meer nog. Zij wilden ook rekening houden met de mogelijkheid dat de Pio nier 5 op Venus zou neerstorten over.... een mil joen jaar. Ho nietig hij zich ook gevoelt bij het vernemen van die duizelingwekkende cijfers zonder de mens en zijn instrumenten zou deze verbijsterend knappe prestatie niet mogelijk zijn geweest. Ook niet zonder het vaste handgebaar waarmee de Ame rikaanse ingenieur Bill Young vijf en twintig mi nuten na de lancering van de Thor-Able aan de ooskust van Amerika rustig aan de andere kant van de oceaan, nabij de Engelse universiteitsstad Manchester op een knop drukte en zo op afstand de bevrijding van de Pionier 5 van de laatste trap van de lanceerraket bewerkstelligde. Het radiosignaal dat het gevolg was van die druk op de knop werd uitgezonden door de reusachtige radiotelescoop van de universiteit van Manchester bij Jodrell Bank, de „grote broer" van de Nederlandse radiotelescoop bij Dwingelo waar Nederlandse astrono men de Melkweg, waarvan ons zonnestelsel een als een stofje zo klein deel is, in kaart te brengen. Een verbijsterend knappe prestatie. Niet omdat alles, na zovele mislukkingen en tegenslagen, vlot is gegaan. Niet omdat het resultaat van de lancering zo snel be kend was. Wel omdat de mens er voor het eerst in is geslaagd, de titanische middelpuntvliedende kracht in ons zonnestelsel te overwinnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het College van rijksbemiddelaars, aangezet door de staat, maakt een flagrant misbruik van de hem in het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945 (BBA) toegekende bevoegdheden door de aan nemers te dwingen afstand te doen van hun contractuele rechten. Dat is vól komen in strijd met hetgeen een over heid in een rechtsstaat betaamt en veroorzaakt het bouwbedrijf door de uitgebroken staking een schade, die de meest ernstige vormen dreigt aan te nemen. Deze conclusies staan te lezen in de dagvaarding, die een aantal aannemers bedrijven en -organisaties in kort geding hebben aangespannen tegen de staat en het College van rijksbemitldelaars. De aannemers gronden hun stellingen op de juridische interpretatie van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van 1937, waaruit weer het B.B.A. zou zijn voortgekomen. Volgens de wet van 1937 zijn van be oordeling van een c.a.o. uitgesloten- dié bepalingen waardoor arbeiders worden betrokken bij prijsregelingen. Hiermee willen de aannemers betogen, dat de richtlijnen voor de vrijere loon vorming. zoals die door de regering aan het College van rijksbemiddelaars zijn verstrekt, onwettig zijn. De inzet van dit kort geding krijgt daarmee een nog veel grotere betekenis dan alleen voor het conflict in de bouwnijverheid. De aannemers eisen van de staat goed keuring van de c.a.o. met de bepalingen omtrent de verrekening van de gestegen loonkosten aan de opdrachtgever, met een dwangsom van een miljoen gulden per dag. In de Tweede Kamer heeft don derdag prof. Oud zijn verbazing over zulk een dwangsom al uitgesproken. Het is inderdaad zeer ongebruikelijk in een kort geding tegen de staat een dwang som te eisen, omdat de staat niet ge dwongen behoeft te worden. De staat voert zonder meer uit. wat de rechter beslist, zo is het in Nederland. Van onze correspondent STOCKHOLM Met een garderobe die tachtig kilo woog en goedgemutst (prinses Irene droeg een kolossale pothoed naar de laatste mode) zijn de twee oudste prinsessen van ons koninklijk huis gisteren in Stockholm gearriveerd. Daar zullen zij deelnemen aan het gala-,,ontmoetings"-bal, dat het Zweedse koningspaar vanavond voor talrijke Europese vorstenkinderen geeft. In de nieuwe Electra Jupi ter bood een steward van de KLM de prinsessen Beatrix en Irene gisteren een stukje kauwgom aan. Prinses Irene, wier modieuze hoed gisteren belangstelling trok, heeft er ivel trek in. De KLM, die gewoonlijk met vliegtuigen van het type DC-6b en Viscount de dienst op Stockholm onderhoudt, had voor deze gelegen heid de allernieuwste Electra, de Jupiter, ingezet. Glimlachje De prinsessen waren op Schiphol even een tiental mannen fotografen te erg. Er was afgesproken dat zij in het stationsgebouw van Schiphol niet zouden worden gekiekt, op voorwaar de dat zij even boven aan de vlieg tuigtrap zouden poseren. De prinses sen gingen echter zonder verdere plicht plegingen het toestel binnen. Prinses Beatrix, die links achter in het vlieg tuig zat. wierp door het kleine ronde venster de teleurgestelde fotografen en cameramannen een vriendelijk glim lachje toe. Diner Op kroonprins Harald van Noorwe gen en zijn zuster, prinses Astrid, na, zijn alle deelnemers aan het grote hof bal gisteren in Stockholm aangekomen. Prins Harald en prinses Astrid zullen er in de loop van vandaag arriveren. Zij hebben dus niet kunnen aanzitten I aan het diner dat prinses Sybille de weduwe van de bij een vliegongeluk omgekomen Zweedse kroonprins en moeder van de drie prinsessen-Marga- retha, Birgitte en Desiree, te Wier ere het bal wordt gehouden gisteravond gaf. Eén van de elf genodigde prinsessen was op het laatste ogenblik verhin derd: prinses Elisabeth, nicht van de Deense troonopvolgster Margarethe. Zij heeft influenza. Het bal begint vanavond om negen uur. ALKMAAR In Ursem bij Alkmaar is gisternacht een boerderij aan de Mij- zendijk afgebrand. De brand brak uit bij de staldeur, zodat maar twee van de veertig koeien konden worden gered. Ook enkele schapen kwamen in het vuur om. In het Friese plaatsje Lollum kwamen eergisternacht bij een 'boerderijbrand 120 dieren om. Eigen nieuwsdienst NIJKERK Bij baggerwerk in de vaargeul in het IJsselmeer bij Nijkerk is men op een verzonken bos gestoten. Er werden gedeelten van bomen van 4 meter lang en een meter doorsnee naar boven gehaald. De bomen verkeerden nog in goede staat. iE Pionier 5 gaat binnen de baan van de aarde om de zon draaien. Daarvoor heeft de Thor-Able de laatste trap een snelheid moeten geven die lag boven die van de twee voorgaande, om de zon draaiende ruimtesondes. Stel u ded aarde voor als een punt op een snel rondwentelende schijf en herinner u wat u op de kermis overkwam als u op zo'n schijf probeerde te blijven zitten. U werd er onherroepelijk af geslingerd. Het kostte u geen moeite u er te laten afslingeren. Maar het zou u een geweldige inspanning gekost hebben als u had geprobeerd van de buitenkant van de ronddraaiende schijf naar het hart ervan te komen. Met dit beeld in gedachten keren wij terug naar de drie ruimtesondes die nu om de zon draaien. De eerste twee, de Russische en de eerste Amerikaanse, draaien buiten de baan van de aarde, of anders gezegd buiten het punt van de aarde op de denkbeeldige schijf, rond. De nieuwe Pionier 5, is echter dichter dan de aarde bij de zon gebrachi. De kracht die daarvoor nodig was is dus "veel groter geweest. Dit is de betekenis die verscholen ligt in de lakonieke mededeling van gisteren op Kaap Canaveral dat de Thor-Able een grotere snelheid had gekregen dan die welke nodig was om aan de aantrek kingskracht van de aarde te ontsnappen. volgens de voorlopige berekeningen 311 dagen zijn. In die 311 dagen beschrijft de ruimtesonde een ellipsvormige baan om de zon. De kortste afstand tot de zon, bijna 120 miljoen kilometer, bereikt de ruimtesonde over 150 dagen. Al veel eerder, over drie tot vier we ken, zal de langeafstandszender van de Pionier 5 in werking komen. De Pionier 5 zal dan ongeveer 80.450.000 kilometer van de aarde verwijderd zijn. In die tussentijd zal de nietige mens op aarde nog lange tijd in contact met zijn boodschapper in de oneindige we reldruimte blijven. Dat contact zal hij onderhouden met een zwakker zender tje van 5 watt dat meteen na het losko men van de Pionier 5 ging zenden en al op tal van plaatsen op aarde is gehoord. De lange-afstands-zender, die men la ter in werking hoopt te stellen, heeft een vermogen van 50 watt, onvoorstelbaar ge ring in vergelijking met het vermogen dat op aarde nodig is om veel kortere afstanden ellectief per radio te overbrug gen. Op Kaap Canaveral houdt men er reke ning mee. vier maanden achtereen de seinen uit de wereldruimte van die ver re boodschapper op te kunnen vangen met behulp van de radiotelescoop van Jodrell Bank. Na die vier maanden zal De omlooptijd van de Pionier 5 zal de Pionier 5 zich te ver van de aarde ARNHEM. Net als Caryl Chessman zal ik alle middelen ge bruiken om u mijn onschuld te bewijzen. U kunt mij op de bewijs middelen van de procureur-gene raal niet veroordelen. Doet u het toch, dan zal ik u over veertien dagen de namen van de ware da ders geven. Met veel pathos sprak de 45-ja- rige tegelzetter J. P. uit Arnhem beter bekend als Haarlemse Jopie gisteren zo het Arnhemse gerechtshof toe Hij was in hoger beroep gegaan tegen een vonnis van de Arnhemse rechtbank die hem wegens een poging tot inbraak drie jaar gevangenisstraf had opgelegd. De procureur eiste gisteren con form. Als steeds voerde Haarlemse Jopie zelf zijn verdediging. Op nieuw toonde hij zich spitsvondig op het gebied van het strafrecht. Mijn maat en ik wilden niet in breken maar alleen maar de door oen paar andere inbrekers gestolen brandkast afhalen, aldus zijn verde diging. Wij kunnen dus niet wegens poging tot inbraak worden ver oordeeld. hoogstens wegens een po ging een gestolen brandkast te ver voeren. Dat is niet te last gelegd en daarom moeten wij vrij worden gesproken. In zijn uitvoerig „pleidooi" gaf Haarlemse Jopie de procureur- generaal ook nog een sneer. Ik dacht dat hij wel met overdonde rend bewijs zou komen, maar hij heeft mij danig teleurgesteld, aldus de verdachte, die zijn rechters daarna minzaam de toezegging deed bij een eventuele veroorde ling de ware daders te noemen. I NEW YORK Een Ameri-( intrigeer de twee candidaten van hun DEN HAAG. - De Nederlandse indus- L 1N£jW a u apartij te kiezen, trie zal voor ruim een miljard gulden aan kaans weeKDlaa neeit ae VOl- af en toe op een carnavalsfestijr orders krijgen als haar aandeel in de'ledige politieke kalender" van gelijkende theaterstuk wordt, geregis- I produktie van de Lockheed F104g Star- v;0-;nac;nar A& vnrm op seerd door zeer vakbekwame lieden, op- 'fighters voor de luchtmachten van de verKiezingsjaar ae vorm ge- gevoerd voor de onbarmhartig naar pi- Duitse Bondsrepubliek, België en Neder- geven van een theaterprogram- kante details speurende lenzen van de land j twPP vnllp hladvii- televisiecamera's en zo in de huiska- ma en aat op twee voue oiaazij mers van miljoenen Amerikanen ge Het Nederlandse aandeel in de order den afgedrukt. Opengeschoven bracht, van de Bondsrepubliek voor deze vlieg- tnnppltfnrHiinpn mpf Haarnn dp Wie kijken wil kan in de spannende tuigen zal voor onze vliegtuigindustrie toneelgordijnen, met daarop de dagen de twee grote part#congres; ongeveer vierhonderd, voor onze elek- Sterren en Strepen van de Amen- sen thuis zien hoe gemanipuleerd wordt ironische industrie ongeveer 135 en voor tQQti.p vlao flankeren tip onsom- met de stemmen van tientallen, soms andere bij het project betrokken indus- vldS' iidnKeien.ue upturn honderden gedelegeerden tegelijk, hoe trieën in ons land ongeveer 205 miljoen mmg van verkiezingsdata. Links ijclelheid en geestelijke holheid Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De politie heeft een Vlaardings jeugdbende opgerold die de afgelopen maanden een grote serie inbraken heeft gepleegd. Negen jongens van twaalf tot en met zestien jaar wer den gearresteerd en het ziet er naar uit dat er nog meer arrestaties zullen vol gen. De jongelui die elkaar geregeld ontmoetten op de Westha venkade en daar in de buurt, bekenden tot dusver dertien inbraken in Vlaardingen te heb- hebben verwijderd. De zonnebatterijen, netjes in rijen gerangschikt in de mo- lenwiek-achtige uitsteeksels van de ruim tesonde, blijven elektrische energie op wekken. Wanneer de Pionier 5 later, wellicht voor het eerst weer in 1963, dicht genoeg bij de aarde komt, zal men de boodschapper opnieuw kunnen ho ren. Ook de mannen van de radiotelescoop van Jodrell Bank waren gisteren opge togen. Dat niet alleen om het aandeel van dat reusachtige instrument in het nieuwe ruimtevaartsucces van het wes ten. Meer nog omdat het experiment met de Pionier 5 hun de gelegenheid zal bie den na te gaan welk bereik hij heeft, den na te gaan welk bereik het instru ment heeft, hoe ver het de wereldruimte kan doorvorsen. De radioastronomie, een onderdeel van de sterrenkunde, mag dan de mens ogen schijnlijk geen tastbaar nut opleveren, sedert de heel vroege tijden van de oud ste beschaving, de Chinese, heeft de mens gestreefd naar verrijking van de ken nis van het geheimzinnige en altijd weer boeiende uitspansel, en er, vooral in de moderne tijd, altijd zonder morren veel geld voor willen uitgeven. Geen wonder dan ook dat vooral de sterrenkundigen deze nieuwe Amerikaan se prestatie met grote belangstelling vol gen. Professor Lovell, de directeur van de Engelse radiotelescoop, was gisteren de tolk van de sterrenkundigen: „Het verheugt mij dat op zovele mislukkingen nu eindelijk een succes is gevolgd. Dit „schot" had eigenlijk in juni van het vo rige jaar zullen vallen, maar het werd keer op keer uitgesteld." In tegenstelling tot de Amerikaanse molenwiekkunstmaan die om de aarde draait is in de Pionier 5 geen camera aangebracht. Foto's van dichtbij van Ve nus genomen zullen wij dus niet kunnen verwachten. Wel een stroom van ande re, yoor de wetenschap zeker even be langrijke, gegevens. Gegevens die een tipje zullen kunnen oplichten 'van de sluier van geheimzinnigheid waarin de planeet Venus sedert mensenheugenis is gehuld De kleine zender van de Pionier 5 Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD Alleen blanken zullen zich mogen uitspreken over de vraag of Zuid-Afrika een republiek wordt. Er zal over deze kwestie een referen dum worden gehouden. De uitslag wordt als „advies" aan het parlement voorgelegd; de volksvertegenwoordi ging zal tenslotte beslissen wat er gaat gebeuren. Zuid-Afrika's premier dr. Hendrik Ver woerd diende gisteren een wetsontwerp in bij het parlement van de Unie, waarin om volmachten wordt gevraagd voor de volksstemming'. Tevens bleek uit het wetsontwerp dat de niet-blanke Zuid afrikaners geen gelegenheid zullen krij gen om zich uit te spreken over de vraag of hun land een republiek wórdt. Ver woerd poogde dit aldus te recht vaardigen: Het Britse imperialisme heeft de stemmen van de kleurlingen herhaal delijk gebruikt om de wensen van de meerderheid der blanke bevolking in het bijzonder het Afrikaans sprekende deel ter zijde te stellen. Verwoerd zei letterlijk: „Om de Afrikaners er onder te houden!" Van de zijde der oppositie werd heftig geprotesteerd tegen het voornemen van de regering de niet-blanken uit te sluiten van het komende referendum. Sir de Villiers Graaff, voorzitter van de Ver enigde Partij, sprak van „het ontnemen van het kiesrecht aan de gekleurde be volking". Hij vond dat onaanvaardbaar, vooral nu het over een buitengewoon belangrijke zaak gaat. Namens de regering kreeg de verbol gen oppositie ten antwoord, dat men verwacht had dat Sir de Villiers blij zou zijn met de mogelijkheid van een volks raadpleging. De blanken die tegen een republiek zijn, kunnen dat bij het refe rendum tot uitdrukking brengen. Over het uitsluiten van de niet-blanke bevol king werd verder niet gerept. Vergeefs probeerde de oppositie nog de indiening van het omstreden wets ontwerp te voorkomen. Een desbetref fende motie werd met 86 tegen 43 stem men verworpen. gulden bedragen, totaal ongeveer 740 staat, voor een microfoon, een Hierbij zullen nog de volgende globale olifantje, het symbool van de Re- bedragen komen voor de eerste eigenpublikeinse partij; rechts, ook order van de Nedeilandse luchtmacht j \tqqtt ppn microfoon bet ezpltie van vijftig toestellen de vlregtaigindus- V00r ee? microiaon, net ezeltje trie honderd vijftig, de elektronische in-van de Democratische partij, dustrie zestig miljoen gulden en de ove- rige industrieeën in Nederland negentig' Het blad. United States News and miljoen gulden, totaal driehonderd mil- World Report, had geen treffender joen gulden. Dit bedrag zal hoger worden beeld kunnen geven. Immers; hce se- naarmate meer vliegtuigen voor de Ne- rieus het ook zal toegaan wanneer op derlandse luchtmacht zullen worden 8 november van dit jaar miljoenen besteld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Wierda heeft minis ter Visser gevraagd of het juist is dat SP<-'1 vaUen in juli- Dan worden in mas- aan boord van de Karei Doorman een s.ale partijcongressen de candidaten van deel van het buizenstelsel van de Amerikanen naar de stembus gaan om een president, een vice-president. 34 se natoren. 437 leden van het Huis van Afgevaardigden. 28 gouverneurs en dui zenden overheidsfunctionarissen te kie zen, veel van wat daaraan vooraf gaat is theater, een gigantisch kijkspel, dat de bezitters van een televisietoestel evenals vier jaar geleden weer maan denlang zal boeien. Hoogtepunten De twee hoogtepunten van dat kijk- schaamteloos ten toon gespreid worden. Ook echter hoe scherpzinnige geesten ten slotte toch zo aan de politieke touw tjes weten te trekken dat de beste can didaten uit de bus komen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM, De marconist Willem van Rie, die onlangs ver dacht van moord op een passagiere van zijn schip de „Utrecht" in Boston terecht stond en is vrijge sproken, heeft zijn ontslag ingediend bij Radio-Holland. Zijn positie bij de scheepvaart beschouwde hij zelf, na alles wat er is gebeurd, als enigszins pijnlijk. ben gepleegd, twee in Schiedam, twee in Rotterdam en één in Maassluis. Hun komt de komende dagen elk uur een buit bedroeg drieduizend gulden aan kwartier lang „in de lucht". Hij wordt geld en goederen. Duizend gulden kon dan van de aarde uit in en witeescha nog worden achterhaald bij de leider ï.ij/i,;"!.." e, «ïtgescha- van de bende, de zestienjarige varens-; keld. Gisteren gebeurde dat al ver gezel A D. scheidene malen met de radiotelescoop van Jodrell Bank. Geen knokploeg D. had eerst het plan gekoesterd met enkele jongens een knokploeg te vormen, maar toen dat op niets uitliep besloot hij te gaan inbreken. Het geld dat hem dat zou opbrengen wilde hij sparen om naar Amerika uit te wijken. D. was als opvarende van een Neder lands schip al een keer in Amerika geweest. Hij was daar eens met een vriend gedrost, maar de sheriff van het plaatsje waar zij verbleven had hen naar Nederland teruggestuurd. De Vlaardingse politie was extra maatregelen gaan nemen nadat er in de eerste maanden van dit jaar vier entwintig inbraken werden aangegeven. Zo kwam zij op het spoor van twee leden van de jeugdbende die juist een inbraak hadden gepleegd. De knapen wisten echter te ontkomen. Toen vorige week donderdag vier bendeleden in braken in een Schiedamse fabriek, waar overigens niets te halen bleek, werden zij betrapt. De rest was daarop gauw achterhaald. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: HOOFDDORP Twee twintigjarige kantoorbedienden uit Hoofddorp zijn AMSTERDAM. De bouw van het i A Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Europoort zal reeds tegen het eind van het jaar zover vol tooid zijn dat supertankers deze haven via de Nieuwe Waterweg kunnen binnen lopen. Met de aantalcking van Europoort op de Nieuwe Waterweg zal binnenkort worden begonnen. Het graven van deze verbinding zal ongeveer een half jaar tijd vergen. De waterbouwkundigen hopen nog dit jaar de definitieve vorm te vinden van de met pieren te beschermen recht- i streekse verbinding tussen Europoort en de Noordzee. Inmiddels voert het gemeentebestuur! besprekingen met Nederlandse en bui tenlandse ondernemingen over de in het' Europoortgebied beschikbaar komende percelen. Shell Nederland Raffinaderij N.V. heeft belangstelling, voor een perceel van ongeveer 100 ha. dat zij met ingang van 1 juni a.s. wenst te huren met! recht van optie voor een aangrenzend perceel van 53 ha. Langs de westzijde van de haven en «„„«nermeo, W.JT1 de twee grootste partijen voor het pre- van net DUizensteise sidentschap en het vicepresidentschap aangehouden op verdenking de ramp waterleiding na sieents twee jaar ie aangewezen. De Democraten doen dat van Agadir te hebben misbruikt bij een zijn gebruikt al moet worden ver- op n juli en volgende dagen in Los collecte voor eigen zak. nieuwd. Hij wil weten in hoeverre dat Angeles, de Republikeinen op 25 juli Zij kwamen bij een landbouwer aan aan eventuele ondeugdelijkheid van de en volgende dagen in Chicago. met een intekenlijst waar al verschil- sebruikte materialen heeft gelegen en Honderden gedelegeerden uit het ge- lende namen op stonden. Het was een in- - of er ander buizenmateriaal is gebruikt hele ^nd voor een groot deel gekozen zameling van de hervormde kerk voor Oegstgeest. gang van dertien meter. daKdoor de leiding ener scheepswerf" voorverkiezingen stromen dan naar de slachtoffers van de aardbeving ,n Het gebouw, dat twaalf verdiepingen De Shell zal het terrein gebruiken aan aoor ae „ïeiamg ener bGiieep^we i die twee grote steden om er met veel Agadir, zo gaven zij voor. Toen de land- krijgt, zal voorjaar 1962 worden opge- voor op- en overslag van aardolie die was aangeraden. ïensioue waagt ae bombast en bombarie, gezwaai met bouwer de namen op de lijst naging, leverd. De totale bouwsom van de op- per pijpleiding zal worden afgevoerd heer Wierda hoeveel de vernieuwing plakkaten, gelach en geschreeuw, hila- bleek dat die door de verdachten zelf (gedragen werken bedraagt bijna acht[ De raad zal volgende week over de zal kosten. Iriteit en opgewondenheid, gekuip en ge- waren gezet* miljoen gulden, i huurovereenkomst beslissen, Hiltonhotel aan de Apollolaan in Am- ter weerszijden van een door de Shell Te sterdam is gegund aan de N.V. Inge- bouwen pier zal ligplaats worden ver voor bouwnijverheid in kregen voor vaartuigen met een diep- nieursbureau Op de meeste olaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets zachter dan gisteren. MIESJE: Ik wil de lente schilderen. Van onze weerkundige medewerker De laatste paar dagen zijn in de zuidelijke provincies tempera turen tot veertien graden geme ten, een heel verschil met het noorden van het land waar het kwik plaatselijk niet hoger dan vijf graden kwam. Wel een bewijs dus, dat Nederland in het over gangsgebied gelegen is tussen het gebied van hoge druk boven Rus land en de depressie boven de Golf van Biscaye waaromheen de zachte lucht via Frankrijk tot ons land doordringt. Vandaag zullen wij van de zach te lucht kunnen genieten, boven dien zijn zonnige perioden te ver wachten omdat een rug van hoge druk over ons land zal trekken voordat zich zondag de invloed van een nieuw e depressie zal doen gevoelen. Dan is er weer wat meer kans op regen, maar de temperatuur blijft overdag aan de goede kant van de normaal, voor al in de zuidelijke provincies.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1