REGERING WIJKT GEEN STREEP ,A1 verder gegaan dan met anderen FRACTIES UNANIEM ACHTER REGERING Ik wil niet dreigen AMERIKA IS TOCH BETER ONDER PUIN NOG STEEDS LEVENDEN Min. De Pous trok volle Kamer De BiltRegen Voorstellen verhoging belasting in ijskast Minister de Pous: Ik ben nog bereid te praten met de aannemers niet onder druk van de Kamermaar ook niet over concessies. Barre tocht, van 49 dagen Werk aan de metro begint in oktober PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 11 maart 1960 Geert cijfers 99 Toen ook niet Acht ministers Geen twijfel Schip voor K.N.S.M. in Krimpen te water AUTO TEGEN BOOM TWEE DODEN Algerijnse activiteit in België Winkeliers negeerden afbetalingswet GEMECHANISEERDE STROPER CEL IN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkanioren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter! J cent per woord met een minimum van 1 1,— 15e JAARGANG No. 450T I an onze parlementaire redacteur DETS HAAG De regering wijkt geen streep van haar standpunt in het bouwconflictMinister De Pous heeft gisteren in de Tweede Kamer duidelijk gemaakt dat de regering in haar tegemoetkomingen aan de ondernemers al lot het uiterste is gegaan. Elke verdere stap zou beteke nen dat de grondslagen van de loon- en prijspolitiek wor den verlaten. Minister De Pous noemde dat onverantwoord ten opzichte van het hele overige bedrijfsleven en hij vroeg' de Tweede Kamer zich achter het regeringsbeleid te scharen, in de verwachting dat een uitspraak van de Kamer de ondernemers in het bouwbedrijf ertoe zal brengen zich opnieuw te beraden over hun houding ,,in dit voor het landsbelang zo hoogst ernstige conflict". De twee belangrijkste argumenten van minister De Pous waren: O De regering is met het bouw bedrijf al verder gegaan dan met andere bedrijfstakken door toe te staan dat de verlaging van de premie voor vorstverlet tot ten hoog ste drie procent aan de aannemers zou toevallen (12 miljoen gulden) en dat voor de lopende werken, die op 1 sep tember nog niet zijn opgeleverd onder bepaalde voorwaarden de loonsverho ging mag worden doorberekend in de prijzen. Van het bouwbedrijf is geen prijsverlaging gevraagd, die met het oog op de produktivi- teitsstijging in deze bedrijfstak bij andere bedrijfstakken wel aan de orde zou zijn geweest. Uitvoerig ging minister De Pous in op de voorgeschiedenis van het conflict, waarbij hij de Kamer met cijfers een duidelijk inzicht gaf in de produktiviteits stijging in de bouwerij gedurende de af gelopen jaren. Bovendien toonde hij aan dat de ondernemers op de hoogte waren van de voorschriften van de nieuwe loonvorming, dus ook van de eis dat een loonsverhoging niet in de prijzen mocht worden doorberekend. Ook legde hij er de nadruk op dat van de zijde van de ondernemers geen enkel cijfer ter ondersteuning van hun standpunt op tafel was gebracht, wat hij in strijd met de algemene gang van zaken noemde. Kroesjtsjef: Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Al verbeteren de laatste tijd Russische helikopters we reldrecords aan de lopende band en al schijnt aan die rekordjacht zo goed als geen Amerikaanse helikopter meer te pas te komen, toch heeft het Kremlin ten gerieve van premier Kroesjtsjef en zijn naaste medewerkers vier Ameri kaanse helikopters gekocht. Voor die vier toestellen ontvangen de fabrieken die er elk twee mogen leve ren, Sikorsky en Vertol, ongeveer twee miljoen dollar. De reserveonderdelen zijn in die prijs begrepen. Kroesjtsjef kreeg de smaak van het vervoer per helikopter, ver boven het drukke verkeer van een wereldstad, te pakken tijdens zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten. President Eisen hower nam hem toen in een van zijn helikopters mee naar Camp David. Zo iets ga ik ook doen, zei hij toen. „Wij hebben zelf ook helikopters", zei de handelsattaché van de Russische am bassade gisteren. Wat verlegen met deze zaak voegde hij er niet geheel in over eenstemming met het officiële Russische standpunt, aan toe dat de Amerikanen nu eenmaal eerder waren begonnen helikopters te maken. „Wat de veilig heidsfactor betreft", zei hij er nog bij, „zijn de Amerikaanse helikopters beter dan de onze." De gegevens zijn wel verstrekt door de werknemersbonden. Deze wijzen uit, dat er in de periode 1954 tot 1958 een pro- duktiviteitsstijging van zes procent per jaar is geweest. Een stijging van tien tot dertien procent van de bouwkosten is echter onverklaard gebleven. Daarbij komt nog dat in 1958 en 1959 de stijging" van de bouwkosten tot staan is gebracht en zelfs een lichte daling is ingezet. Op grond van de daling van de materiaalkosten hadden de bouwprij zen met vier procent kunnen worden verlaagd. Ook de loonkosten, daalden niet onaan zienlijk. Er is de laatste twee jaar een aanzienlijke produktiviteitsstijging op getreden, te stellen op zes procent per jaar. Minister De Pous concludeerde dat hieruit nog een verdergaande prijs daling van 2 Vz procent had kunnen voortvloeien. .,Ik geloof dan ook", zo ging het be toog van de minister koeltjes verder, ,,dat ik de conclusie mag trekken dat noch in de periode 19531957, noch in de jaren "nadien de produktiviteitsstijging in de prijzen tot uitdrukking is gekomen". Na te hebben uiteengezet welke stap pen de regering had gedaan om het conflict ie voorkomen, waaraan ook nog minister-president prof. dr. J. E. de Quay te pas is moeten komen, legde minister De Pous uit in welke opzichten hij rekening had gehouden met de bij zondere omstandigheden van het bouw bedrijf. „Als ik het bouwbedrijf op de zelfde manier had behandeld als andere bedrijfstakken, had ik prijsverlaging moeten vragen", zei hij. De eis van het niet doorberekenen van de lonen betekent voor de onder handen zijnde werken een kostenverzwa- ring van vijftig miljoen gulden, maar de minister wees erop dat andere bedrijfs takken in de eerste periode ook een lastenverzwaring hebben ondervonden. De loonsverhoging immers drukt onmid dellijk in haar volle omvang, maar de compenserende produktiv iteitsstij ging komt pas geleidelijk tot stand. Niettegenstaande deze overweging, al dus minister De Pous, heeft de regering zich behalve het achterwege laten van een verzoek tot prijsverlaging, tot ver dergaande tegemoetkomingen bereid ver klaard, namelijk betreffende de vorst- verletpremie en de doorberekening in werken, die op 1 september nog onder handen zijn. Deze verklaring legde minister De Pous af in antwoord op vragen van het christelijk-historische Tweede-Kamerlid C. J. van Mastrigt, die ten slotte ook het punt te berde bracht welke mogelijkhe den de minister nu ziet voor een spoedi ge beëindiging van het conflict. Daarbij liet de minister uitkomen dat de re gering al tot het uiterste gegaan was, binnen het kader van de beleidslijnen. Elke verdere stap was zijns inziens on verantwoordelijk. Zijn slottirade wees er echter op dat een uitspraak van de Kamer ter onder steuning van het regeringsbeleid, waar over nu in het openbaar verantwoording was afgelegd, voor de ondernemers in het bouwbedrijf reden zou kunnen zijn om eens ernstig onder het oog te zien wat zij van hun kant kunnen doen. De regering was bijzonder sterk ver tegenwoordigd bij deze interpellatie, die gisteravond de woordvoerders van alle andere fracties ertoe bracht hun stand punt weer te geven. Achter de regerings tafel zaten minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers Van Aart- sen, Van Rooy, Toxopeus, Beerman. Zijl stra en Visser en de staatssecretarissen Roolvink en Schmelzer. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De woordvoerders van de Tweede Kamerfrac ties hebben hun standpunten, die blijk gaven van eensgezinde steun aan de regering, in de volgende uitspraken neergelegd: Minister De Pous heeft gisteren in de Tweede Kamer een ernstig en geargumenteerd vermaan ge richt tot de aannemers. Het grote aantal ministers achter de rege ringstafel bracht tot uiting dat het hier om kabinetsbeleid ging. KAAP CANAVERAL (Reuter, AP) Als gevolg van een technische hape ring is gisteren de lancering van een geïnstrumenteerde ruimtesonde van on geveer 41 kilo in de richting van de baan van de planeet Venus uitgesteld. C. J. van Mastrigt (c.h.): Er is geen andere mogelijkheid dan handhaving van het prijsbeleid. De bouwonderne mers moeten zich naar het loon- en prijsbeleid van de regering richten. Geen behoefte aan motie van goedkeu ring. I. Baart (soc.): De tegemoetkomin gen van de regering gaan al te ver. Het betoog van de minister was sterk, maar zijn conclusie was zwak. De mi nister wist vooruit, dat de Kamer ach ter zijn betoog en beleid stond. Waar om geen verbindende loonregeling met hantering van de prijsopdrijvings- en hamsterwet?" W. J. Andriessen (kath.): De rege. ring kan haar loon- en prijsbeleid niet om wille van de bouwers prijsgeven. De houding van de regering moet wor den aanvaard. Geen behoefte aan mo tie van goedkeuring. Prof. mr. P. J. Oud (lib.): Wij staan achter het regeringsbeleid. Een ver bindende loonregeling past weinig in het gedifferentieerde loonbeleid. Kan aan een verbindende loonregeling een verbod tot doorberekening worden ver bonden? Geen behoefte aan motie van goedkeuring. H. J. I.ankhorst (pac. soc.): Eigen lijk zijn de werkgevers in staking te gen de regering. P. de Groot (comm.): De regering moet vanavond desnoods vannacht de c.a.o. verbindend verklaren. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.): Loon-en-prijsbeleid staat op het spel. De regering moet onverkort volharden. Het is teleurstellend dat de werkge vers zo weinig begrip tonen. Zij vech ten hun strijd ten koste van de arbei ders uit. Geen behoefte aan motie. Du-1 ra lex, sed Iex de wet is hard, maar het is de wet. RABAT (Reuter) Opnieuw zijn gisteren acht mensen levend uit het puin van Agadir gered, hoewel het tien dagen geleden is dat de ramp zich over de stad voltrok. De meeste van hen zijn jonge mensen die een groot uithoudingsvermogen hebben. In tegenstelling tot de eergister geredden waren die van nu zeer zwak. Zij wa ren ongedeerd, maar moesten toch on middellijk in een ziekenhuis worden opgenomen. In de afgelopen drie dagen zijn nu dertien mensen levend geborgen en de hoop groeit dat er nog meer gevon den kunnen worden. De redders be grijpen echter heel goed dat elke dag die kans geringer wordt, vooral omdat de opgeslotenen in het algemeen geen hap voedsel hebben kunnen krijgen. Van drinken is helemaal geen sprake en dat maakt de reddingen van de laatste dagen des te ongelofelijker. De hitte in Agadir is verschrikkelijk en er heerst een afschuwelijke stank. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Dit is voor de re gering geen prestigezaak en ik ben nog bereid te praten, niet onder druk van de Kamer, maar ook niet over nieuwe concessies, aldus besloot mi nister De Pous gisteravond de verde diging van zijn beleid, nadat hij op overduidelijke manier steun van de Kamer daarvoor had verworven. De minister wilde zich niet uitspreken over concrete punten, die bij een eventueel nieuw overleg op tafel zou den kunnen komen en waarover, zo als hij zei, de hele regering zich op het ogenblik beraadt. Hij hoopte ech ter op een nieuw gesprek na deze vergadering. Er kan geen enkele twijfel bestaan aan het standpunt, dat de Kamer heeft inge nomen, aldus minister De Pous. die op merkte. dat het zijn ervaring was, dat men het wel bijzonder goed moet doen als de Kamer zich unaniem er achter plaatst. Hij had niet verwacht, dat dit gisteravond zou gebeuren. De regering j voelt zich nu geschraagd, zij heeft om jeen uitspraak gevraagd, zij heeft er veel I gekregen, maar alle in dezelfde geest. De vraag is gesteld wat er nu zal moe ten geschieden, of de regering machts middelen te baat moet nemen en even tueel een loonregeling zou moeten op leggen. Minister De Pous wilde deze kwestie zien in het raam van dit con flict. dat primair een sociaal conflict is. Persoonlijk heb ik het de afgelopen da gen niet gemakkelijk gehad en ik heb het mezelf aangerekend, aldus de minis ter, dat ik er niet in geslaagd ben de partijen tot elkaar te brengen. Hij achtte het onjuist nu dreigementen te laten ho ren, in de geest van: nu zullen we eens zien wie het wint. Hij achtte het bijzonder belangrijk het KRIMPEN AAN DEN IJSSEL. Van drie zusterschepen met een draagver mogen van 4500 ton, die de werf Van der Giessen te Krimpen aan den IJssel in opdracht heeft gekregen van de K.N.S.M. te Amsterdam, werd gisteren als eerste de Chiron te water gelaten door mevrouw C. G. Vcder-Ruys. Dit schip is het achtste van een se rie van dertien motorvrachtschepen, die de rederij bij verschillende werven in bestelling heeft gegeven. Zeven ervan zijn inmiddels in de vaart. vertrouwen van het bedrijfsleven te be houden en hij hoopte, dat hij geen wet gevende bevoegdheden behoefde te vra gen, die de Tweede Kamer hem als het ware bij voorbaat al had toegezegd. In antwoord op de vraag of de rege-1 ring niet erg royaal tegenover de onder nemers in het bouwbedrijf was geweest, merkte minister De Pous op, dat de tege-1 moetkomingen van de regering redelijk en rechtvaardig waren, gezien de om standigheden. Dit mag echter nimmer leiden tot overtreding van de spelregels, maar de minister was er van overtuigd, dat de tegemoetkomingen het loon- en prijsbeleid niet ondermijnden. Nu de Kamer geen uitspraak wilde doen, liep dit debat over het bouwcon flict af zoals het met iedere interpellatie gaat, namelijk met een dankwoord van de voorzitter aan de regering. De Kamer was bijna volledig bezet. 'De beide tribu nes en de loges tot de laatste plaats, ter wijl bovendien nog tientallen belangstel lenden staande de vergadering bijwoon den. Het verkeer eiste in Amsterdam gis teren het leven van de vierjarige Ronald Blits, die onder een geparkeerde auto uit kroop juist toen een tankwagen pas seerde. Een wiel van de -uto ging over het jongetje heen. Ir. bei Vfflhelmina- gasthuis overleed gisierst. de 61-jarige C. vtin der Woude, die ea. gisteren op zijn bromfiets was aangereden. In 49 dagen kan een baard aar dig groeien. Dat ondervond de Russische sergeant-majoor Victor Zygontsji, die hier onder het mes is bij de scheepskapper aan boord van het Amerikaanse vliegdek- schip Kearsarge. Zygontsji werd zondag uit een stuurloos Russisch landingsschip opgepikt, ergens midden in de Stille Oceaan, na een barre tocht, 49 dagen en nach ten lang. Hij was in het gezelschap van drie soldaten van het Rode Leger, waarmee hij bij de Koeril- len aan het oefenen was. Op het vliegdekschip zijn de vier Russen thans op weg naar San Francisco. AMERSFOORT De 41-jarige buffet- bediende W. Voortman uit Nunspeet en zijn collega F. Berghuis uit Vierhouten zijn gisternacht verongelukt op het kruis punt Laan 1914 en Daam Fokkemalaan in Amersfoort. Zij waren :n een gehuurde auto van Rotterdam, waar zij naar de voetbal wedstrijd Sparta—Glasgow Rangers wa ren geweest, op weg naar huis. Door onbekende oorzaak tegenliggers wa ren er niet is de auto met grote snelheid tegen een boom gereden. Beide inzittenden werden de weg op geslingerd.De heer Voortman was op slag dood; de heer Berghuis, vader van elf kinderen, overleed korte tijd later. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De voorstellen tot verhoging van de grondbelasting en de personele belasting die aan de huur verhoging waren vastgekoppeld, zijn voorlopig in de ijskast gezet. Gister nacht al tekende zich in de Tweede Kamer, die de wetsontwerpen op een wel zeer laat uur in behandeling nam, vooral van de zijde van de KVP, een aanzienlijke tegenstand af tegen de grondbelasting. Bij de voortzetting gistermiddag probeerde staatssecreta ris dr. Van den Berge een brug te slaan. Hij stelde voor om de verhoging van de grondbelasting (wederinvoering van de 130 opcenten die in 1955 waren af geschaft) voorlopig voor een jaar vast te stellen. Dat viel buitengewoon on gelukkig. Het kwam als het ware in het verkeerde keelgat terecht, want nu waren de liberalen en de socialisten weer kwaad. Bovendien zweefde er boven de de batten de dreiging van een motie van de KVP-er dr. Lucas om de hele zaak maar te schorsen. Daar hij van de staatssecretaris verder geen nieuws te horen kreeg diende dr. Lucas die mo tie tenslotte ook in. Intussen was de minister van finan ciën zelf er bij komen zitten zowel mr. Van Leeuwen als de heer Van de Wetering hadden hun ontstemming over zijn afwezigheid geuit en voordat de Kamer gelegenheid had om iets met de motie te beginnen, stelde prof. dr. Zijlstra schorsing van de beraadslagingen voor. Hij wilde tijd hebben voor nader beraad met de an dere ministers. De Kamer maakte hier geen be zwaar tegen. Zo zijn de belastingvoor stellen dus weer de weg terug gegaan. Of zij binnenkort in gewijzigde vorm weer op de agenda komen staat nog geenszins vast. Ook tegen de personele belasting wa ren nogal wat bezwaren ingebracht. Deze is aan de voet verhoogd, om al thans de lagere huren bij de komende verhoging buiten de belasting te hou den. Wat de verhoging van de grondbe lasting betreft, de2e werd gesteund door de liberalen en de socialisten o.m. op grond van het motief dat er geen reden is om na twee huurverho gingen de 130 opcenten er niet op te leggen. Dit is het psychologische ogenblik, vond mr. Van Leeuwen. Staatssecretaris Van den Berge heeft dat blijkbaar gemist. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Werk- i groep oeververbindingen Rotter dam heeft het college van burge rmeester en wethouders van Rot 's terdam een vervolg op het medio januari 1959 verschenen metro- rapport aangeboden. Dit Metrorapport, tweede gedeelte 1959, S omvat hoofdstukken over de invloed van tariefsystemen op de vorm en inrichting van de metrostations, over het trace en hel lengteprofiel en over de ondergrond se stations op de rechter Maasoever, over de bijkomende werken, de tractiestroom- voorziening en over de zeer ingrijpende maatregelen die voor de uitvoering van i dit werk in het hart van Rotterdam moe- ten worden getroffen om het verkeer I gaande te houden. Minstens twee en een half jaar. lang moet de Coolsingel. een gedeelte van het Hofplein en een gedeelte van het Weena aan het verkeer worden ont- l trokken! 1 In dit vervolg-rapport dringt de werk- j «roep er op aan dat met de uitvoering van de werken op de rechter Maasoever kort na het begin van de bouw van het riviergedeelte moet worden begonnen. Zulks zal de totale bouwtijd van de metroverbinding aanmerkelijk bekorten, het zal goedkoper uitkomen en boven- I dien is het uit een verkeerstechnisch oogpunt bezien noodzakelijk. BERGEN (ANP) De Belgische politie is, in nauwe samenwerking met de Franse en Italiaanse, op het spoor gekomen van een organisatie die ten behoeve van de Algerijnse na tionalisten in Italië vuurwapens 1 kocht. De Belgische politie heeft vijf mannen gearresteerd, onder wie zich enige Italianen bevinden. Per auto werden de wapens naar het, zuiden van België gesmokkeld, waar zij de Algerijnen ter hand werden gesteld. Wapens zijn in Italië vrij te koop. Van onze correspondent DEN HAAG. Drie winkelbe drijven zijn door de Haagse recht bank beboet voor een overtreding van de wet op het afbetalingsbedrijf. Zij hadden nagelaten de eerste be taling te laten voldoen. De Leidse textielhandelaar A. van O. kreeg 2500 gulden boete. Voorts werd bepaald dat hij een waarborg som van 5000 gulden moet storten, die aan de staat zal vervallen indien binnen drie jaar door zijn bedrijf weer een economisch delict wordt gepleegd. De Haagse koopman L. M. B. werd 500 gulden waarvan 250 gulden voor waardelijk, opgelegd. De Leider- dorpse winkelier J. de B. 450 gul den. Ook tegen hen was de storting van waarborgsommen geëist, maar de rechtbank oordeelde dit niet no dig. Het KNMI In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewol- king met I plaatselijk k'ft4 f. A regen. aM Zwakke tot Jat matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. MIESJE: Ik ben vast voorjaarsmoe! 12 maart: zon op 7.02, zon onder 18.39; maan op 17.53, maan onder 6.33. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki geh. bew. NNO -3 0 Stockh. h. bew. O -3 0 Oslo onbew. NO 3 0 Kopenh. onbew. O 4 0 Aberdeen regen ZO 4 2 Londen. geh. bew. ZZO 14 0 A'dam zw. bew. O 8 1 Brussel 1. bew. ONO 14 0 Luxemb. 1. bew. NO 9 0 Parijs geh. bew. O 16 0 Bordeaux h. bew. W 14 0 Grenoble regen z 10 8 Nice regen NW 13 10 Berlijn zw. bew. ozo 9 0 Frankf. onbew. NO U 0 München zw. bew. O 13 0 Zürich zw. bew. ZZO 13 0 Genève regen WNW 8 0 Locarno regen NW 3 2 Wenen zw. bew. ZZO 4 0 Innsbr. geh. bew. 0 14 0 Belgrado h. bew. zo 6 0 Athene zw. bew. N 10 0 Rome regen z 15 1 Ajaccio regen zzw 14 3 Madrid I. bew. wzw 12 0 Majorca .1. bew. w 18 0 Lissabon zw. bew. w 14 2 (Advertentie) Van onze correspondent WAGENINGEN De Wageningse kantonrechter mr. J. P. Tiddens heeft de 22-jarige J. de K. uit Lunteren ver oordeeld tot zes weken hechtenis en een boete van honderdvjjftig gulden wegens stroperij. De K., die voor hetzelfde feit al vaker was gestraft, hield er de laatste tijd een zeer moderne strooptechniek op na. In zijn bestelauto reed hij met[ grote snelheid over landweggetjes. Daarbij manoeuvreerde hij zo, dat hij i hazen en konijnen, die door de extra versterkte schijnwerpers werden aan- I getrokken, onder zijn wielen kreeg. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1