IMPASSE DUURT NOG VOORT MERENDEEL VAN AANNEMERS BLIJFT OP STANDPUNT STAAN GESNOR VAN CAMERA VERBRAK PROTOCOL Vier Russen dreven 49 dagen op de oceaan Werk bij Christelijke patroons kan weer beginnen Gelderland vecht voor zijn drinkwater Kamerdebat over staking niet vóór morgen DE MANNEN VAN WEZEP ETEN WEER In toekomst meer onderzeeboten NIEUW-GUINEA BAART ZORG Rus gearresteerd in Djakarta SNEEUW PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongeorganiseerden krijgen uitkering van vakbonden Aanvragen Fonds Consternatie Geschokt Hoger onderwijs laat Friezen nog niet los COMPROMIS I\ DE MAAK MONDEN DICHT! Snel afgedreven Uitputting nabij 40 pond afgevallen WINTER JAAGT LENTE WEG VRIJLATING VAN S. GEVRAAGD BESCHERMING VAN WATERWINPLAATSEN Delfts blauw Vinnig koud Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRETJKER Zeeuwsch Dagblad losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4505 Woensdag 9 maart 1960 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoewel vandaag al op enkele bouwwerken het werk waarschijnlijk zal worden her vat, is er op een beëindiging van de staking in het bouwbedrijf nog geen enkel zicht. De drie er kende werknemersorganisaties in 't bouwvak hebben het aanbod van het hoofdbestuur van de christe lijke patroonsbond om afzonderlijk de nieuwe c.a.o. te ondertekenen, aanvaard. Dat betekent dat vandaag al voor de patroons, die zich door het besluit van de christelijke patroonsbond gebonden achten, het werk hervat kan worden. Mr. F. J. VAN THIEL bemiddelaar Van een onzer verslaggevers UTRECHT De erkende werkne mersorganisaties in het bouwbedrijf hebben gisteravond besloten ongeorga niseerde, gehuwde stakers in het bouw vak deze week een voorlopige onder steuning te geven van zes gulden per dag. Daar is evenwel onmiddellijk aan toegevoegd dat de ongeorganiseerden bij de vakbonden geen enkele aan spraak kunnen maken op financiële steun. Met de positie van de ongeorganiseer de stakers hebben de vakbonden zich twee dagen bezig gehouden. Ook bij verschillende sociale diensten is deze zaak in studie genomen. Onze Haagse redactie meldt over dit probleem: Bij de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid te Amsterdam zijn reeds een aantal aanvragen binnen van ongeorganiseerde bouwvakarbeiders, die in aanmerking willen komen voor uit kering volgens de wachtgeld- en werk loosheidsuitkering. De stakingen in het bouwbedrijf heb ben voor het eerst na de oorlog het nieuwe vraagstuk opgeworpen hoe ongeorganiseerde arbeiders in hun gel delijke moeilijkheden geholpen kunnen worden. Volgens de Werkloosheidswet wordt geen wachtgeld verstrekt aan hen, die tengevolge van een werkstaking werkloos zijn geworden. Dat is volgens het principe: geen rijksgeld om een sta king te financieren. Evenwel kan dit principe niet in alle gevallen opgaan, waarbij bijvoorbeeld te denken valt aan niet-georganiseerde arbeiders, die wel willen werken maar door de staking niet aan de slag kun nen blijven. De wet opent dan ook de mogelijkheid toch uitkering te verlenen, indien het bestuur van de bedrijfsvereniging dit aanbeveelt. De beslissing van de bedrijfsvereniging behoeft de goedkeuring van het bestuur van het Algemeen werkloosheidsfonds. De bedrijfsvereniging onderzoekt nu geval voor geval. Tot op heden zijn door het bestuur nog geen beslissingen genomen en evenmin zijn richtlijnen gegeven voor een te volgen beleid. Het bestuur van de bedrijfsvereniging is samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersbonden. Het bestuur van het Algemeen werkloosheidsfonds bestaat uit vijftien leden, waarvan werkgevers, werknemers en het rijk ieder vijf aan wijzen Anderzijds hebben de andere bij de Raad van bestuur bouwbedrijf aange sloten patroonsbonden te kennen gege ven dat zij in geen enkel opzicht van hun standpunt zullen afwijken. Aange zien zij het merendeel van de patroons uitmaken en de christelijke bouwbe drijven zich overwegend bezig houden met onderhoudswerk (dat van de sta king is uitgesloten) zal er vandaag in het stakingsbeeld niet veel verandering komen. Daar komt bij dat het besluit van het hoofdbestuur van de christelijke patroonsbond NCAB, in de afdelingen nog al wat consternatie heeft gewekt De afdeling Friesland voorop, de af delingen stad Groningen en Zuid-Beve land daarna hebben het hoofdbestuur telegrafisch doen weten dat zij zich van zijn beslissing distantiëren. In het Friese telegram werd het hoofdbestuur zelfs in de opwinding gemeld: Wij sta ken door! De afdeling Drente van de NCAB te legrafeerde geschokt te zijn. Zij vroeg het hoofdbestuur vóór ondertekening van de c.a.o. met spoed een algemene ledenvergadering bijeen te roepen. De werknemersorganisaties intussen hebben het hoofdbestuur van de NCAB bericht dat gisteravond nog telegra fisch de instructie zou uitgaan naar de stakingscomités dat het werk zo spoe dig mogelijk moet worden hervat voor patroons, die bereid zijn een voorlopig contract te tekenen, in afwachting van de officiële c.a.o., die voldoet aan de voorwaarden van het College van rijks bemiddelaars. De bonden hebben be paald dat voor ongeorganiseerde werk gevers, die bereid zijn op dezelfde voorwaarden als de NCAB een c.a.o. te Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG, Het verwachte debat in de Tweede Kamer over de staking in het bouwbedrijf, waarover wij maan dag reeds schreven, zal niet voor mor genavond op de agenda komen, daar de Kamer eerst de huurverhoging en de daarmee samenhangende wetsont werpen (belasting en opheffing Groot boek woningverbetering) wil afwer ken. Het debat zal worden gehouden aan de hand van een interpellatie van de chr.-historische afgevaardigde C. J. van Mastrigt, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Deze heeft gisteren toestemming ge kregen om zijn vragen te richtert tot de ministers van economische zaken, van sociale zaken en van volkshuisvesting. Indien de Tweede Kamer morgenmid dag niet klaar is met de huurverho ging, zal de interpellatie vrijdag wor den gehouden. Dat zou een uitzonde ring zijn aangezien de Kamer op die dag nooit meer vergadert omdat dan de wekelijkse ministerraad het meren deel van de ministers bezighoudt. tekenen, de staking eveneens kan wor den beëindigd. De hoop op beëindiging van de staking bij het overige en overgrote deel van de andere bouwwerken, waar het werk thans stil ligt, was gisteravond niet erg groot. De voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf, duidelijk wat geïrriteerd door de vele vragen, die hem daarover in de loop van de dag waren gesteld, zei gisteravond bits: Wat mij betreft gebeurt er d€ komende dagen niets en het zaakje mag nog wel drie weken duren. In de kring van de katholieke patroons werd gisteren gezegd dat gezien de getals verhouding het besluit van de N.C.A.B. niet gezien kan worden als een breuk in het aannemersfront. Verzekerd werd dat onder de katholieke patroons geen dissi dentie zal voorkomen. Gisteren hebben circa 4C.000 bouwvak arbeiders gestaakt de dag ongeveer 35.000. Van onze correspondent LEEUWARDEN De gedachte aan hoger onderwijs laat Friesland nog steeds niet los. Er rekening mee houdende dat minister Cals de Tweede Kamer nog voor Pasen een voorstel voor de uitbrei ding en de spreiding van het hoger onderwijs wil doen, hebben Gedeputeer» de Staten van Friesland de Provinciale Staten gisteren voorgesteld een miljoen gulden uit te trekken voor het stichten van een instelling voor hoger onderwijs in Friesland. Gedeputeerden menen dat de culturele daarvoor I ontwikkeling van Friesland prachtig kan (worden afgerond met een universiteit Van onze Haagse redactie Den Haag De tweede dag van de bouwstakingen is voor de werk geversorganisaties een dag van in tern beraad geweest. Contact tussen hen en de vertegenwoordigers van de regering is er niet geweest, maar algemeen wordt verwacht dat aan een nieuwe poging om tot overeen stemming te komen wordt gewerkt. Naar verluidt zou speciaal de ka tholieke aannemers- en patroonsbond, die zich bijzonder krachtig heeft ge kant tegen de regering, zich bezig houden met een voorstel. Dit in overleg met de voorzitter van het Verbond van katholieke werkgevers, mr. Van Thiel, aan wie dan een nieuwe bemiddelingspoging wordt toegeschreven. Het voorstel zou inhouden, dat de mogelijkheden tot compensatie voor het verhoogde loon voor de werk gevers gevonden zou kunnen worden in de door hen op te brengen premies voor het vorstverlet en het risico fonds van de bouwnijverheid. Dat zou mogelijk moeten zijn zonder de sociale werking van dit fonds op enige wijze aan te tasten. De katholieke werkgevers schij nen hier mogelijkheden in te zien daar in het oorspronkelijke voorstel van minister De Pous ook al enige compensatie in vermindering van de vorstverletpremie werd geboden. Vandaag zal moeten blijken, in hoe verre hun voorstellen aanvaardbaar zullen blijken. In Den Haag was gisteravond al te vernemen dat het uitstel, dat de Ka mer aan de interpellatie over de bouwstaking gaf, met deze plannen in verband staat onder het motto: een broedende kip moet men niet storen. Toen president Prado bij zijn be zoek aan de Rotterdamse havens op de Veerdam uit de hof auto stapte, was het eerste wat hem trof de snijdend-koude Oostenwind. Djakartase politie: DJAKARTA, (Reuter). De po litie van Djakarta heeft gisteren ge waarschuwd tegen het verspreiden j van geruchten over het decreet van president Soekarno, waarbij het parlement werd ontbonden. De politie deelde mee dat versprei- ders van geruchten zullen worden in- gedeeld in de klasse van ..zware mis dadigers". Mensen, die anderen ge ruchten horen verspreiden moeten dat melden aan de autoriteiten, opdat zij zo spoedig mogelijk „passend" gestraft kunnen worden, aldus de politie. De dagbladen van Djakarta hebben het protest, dat voorzitter Sartono eer gisteren tegen de ontbinding van het parlement heeft uitgesproken, niet ge publiceerd. Enkele bladen, die wel meldden dat het parlement een beslo ten vergadering had gehouden, voeg den daar slechts aan toe dat Sartono een persconferentie had gehouden. Zij wezen er op dat de minister van voor lichting hun had gevraagd de mede delingen van Sartono ..omderwille van rust en veiligheid" niet af te drukken. BERISPING Drie hoofdredacteuren hebben van het militaire commando een berisping gekregen voor de manier waarop zij de afkondiging van het presidentiële decreet in hun krant hebben gepubli ceerd. Hun werd verweten dat de koppen, die zij in hun bladen boven het bericht hadden geplaatst „tenden tieus" waren. Van een onzer verslaggevers WEZEP De korte eetstaking van enige honderden militairen van het 41ste geniebataljon, gelegerd in de Prinses Margrietkazerne te Wezep, heeft zich beperkt tot de warme maaltijd van maandag. De militairen vonden het eten, dat vooraf wel ge keurd was, niet smakelijk. Tevens wilden zij door hun staking duidelijk maken dat aan de accommodatie van de eetzaal een en ander ontbrak. Vanochtend was de eetstaking voor bij, te beginnen met het ontbijt. Onderzoek De klachten van deze militairen over het warme eten van maandag (het menu was: andijvie, aardappelen, bal gehakt en pudding toe) hebben aan leiding gegeven tot een onderzoek dat de staf van het eerste legerkorps instell. Hangende dit cfcderzoek zijn er tegen de bij de staking betrokken militairen geen maatregelen getroffen. Er wordt nog op gewezen, dat de Prinses Mar grietkazerne een oud Duits kamp is, waaraan in de loop der jaren al ont zaglijk veei verbeterd is. Verbeteringen in de accommodatie van de eetruimte zullen in de naaste toekomst zeker tot stand worden gebracht. Zie ook de rubriek Gehoord en gezien op pagina 2. ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft gistermorgen de 33-jarige losarbei- der G. J. van C. uit Nijmegen veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek. Van C. had tijdens een dronkemans ruzie op 18 januari enige politiemannen, die tot kalmte wilden manen, uitgedaagd. Daarop was een vechtpartij gevolgd waarbij hij een van de agenten die op de grond was gevallen, tegen het hoofd had geschopt- De agent moest met een hersenschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. De officier van justitie had een jaar en acht maanden geëist. Aan boord van de Erasmus, waarmede de Peruaanse gasten met hun gevolg door de Rotterdamse havens kruisten, moesten prinses Beatrix en mevrouw Prado haar conversatie even onderbreken om te luisteren naar de indrukken die de kleinkinderen van president Prado tijdens deze tocht opdeden. WASHINGTON (Reuter, AP) Midden in de Stille Oceaan, duizend mijl ten west-noordwes ten van het eiland Midway, zijn vier uitgeputte Russische mili tairen opgepikt uit een klein landingsschip waar ze 49 dagen in hadden rond gedobberd. Het viertal heeft een afstand afge legd, zo heeft men berekend, van meer dan duizend mijl. De vier Russen een sergeant majoor en drie soldaten hadden tijdens hun verschrikkelijke tocht niets anders te eten dan de inhoud van drie blikken vlees en een brood. Hun dorst lesten ze met regenwater dat ze opvingen. Zondag kwam er een einde aan hun eenzame tocht die begon op 17 januari, toen zij met hun landingsvaartuig oefenden op de kust van het eiland Etorofoe-to, een eiland van de Koeril- lengroep, ten noorden van Japan. Het scheepje raakte tijdens een he vige storm die plotseling opstak, on klaar en dreef snel af naar het zuiden. Zondag tegen het invallen van de duis ternis werd het landingsscheepje op gemerkt door de uitkijk aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Kear- sarge, dat op duizend mijl van Midway voer. Onmiddellijk zette het Ameri kaanse schip koers in de richting van het Russische landingsschip. Toen op het achterdek ervan de vier militairen werden opgemerkt, die daar kleumend en dicht opeen gedrongen zaten, steeg er een helikopter op om hen op te pikken. Het viertal was de uitputting nabij, maar zeer opgewekt. De Russen droe gen hun bekende groene uniformen met rode sterren op hun petten. Het voorste deel van hun scheepje stond geheel on der water. Moeizaam deden ze op het Amerikaanse marineschip het verhaal van hun barre belevenissen. Een lid van de bemanning die een beetje Rus sisch spreekt, fungeerde als tolk. Bij horten en stoten vertelden de vier Russen dat zij 49 dagen in hun lan dingsschip, stuurloos en overgeleverd aan wind en weer, op de wijde oceaan hadden rond gezv'alkt. Drie keer had den ze in de verte schepen gezien, maar die merkten hen niet op. Over een radiozender beschikten de Russen niet. Op het moment van hun redding was alle voedsel en water op, vertelden de Russen. Ze bleken 35 tot 40 pond afge vallen te zijn tijdens hun verschrikke lijke tocht. Aan boord van de Kearsarge werden de Russen ogenblikkelijk in de zieken boeg opgenomen; daar worden ze nog steeds verpleegd. Het vliegdekschip is op weg naar San Fransisco. De Rus sische ambassade in Washington is van de lotgevallen van het viertal op de hoogte gesteld. Van onze weerkundige medewerker Aan de verwennerij van het be gin van deze maand heeft het weer maar al te gauw een einde ge maakt. De winter is terug geko men. Met grote snelheid wordt de in Rusland boven het sneeuw dek sterk afgekoelde lucht naar West-Europa geblazen. 's Nachts vriest het 3 tot 5 gra den, overdag komt het knik in ons land als regel boven het vries punt uit maar te weinig om on danks de zonneschijn van lekker weer te kunnen spreken. Gisteren liep de temperatuur in Zeeland tot plus 4 graden op, elders bleef het kwik al eerder steken. In de noordelijke provincies werd juist het vriespunt bereikt maar op Terschelling bleef het de hele dag een beetje vriezen. Bo vendien werden zowel uit Twente als uit Eelde gistermiddag en -avond sneeuwbuien gemeld. Veel was het niet wat er gevallen is, maar dat weinige is reeds vol doende om te demonstreren dat de atmosfeer ook in de hoge niveaus nog koud is, zodat in alle lagen volop winterweer heerst. Op de Oceaan breiden de de pressies zich uit, vooral in de richting van de Golf van Biskaje, hetgeen de oostelijke stroming versterkt. Dat zal de bewolking tevens van het zuiden uit doen toe nemen, maar de warmere lucht die op grote hoogte reeds naar het noorden begint door te dringen zal vandaag nog niet in staat zijn in de onderste niveaus de koude lucht te laten verdwijnen. Wel is er kans dat uit de bewolking wat sneeuw of in de zuidelijke provin cies regen valt, maar veel zal het niet kunnen zijn. De zaak-Trek Air MAASTRICHT. De verdedigers van de heer Marcel S„ de nog steeds ge vangen gehouden directeur van het luchtreklamebedrijf Trek Air, hebben bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch een verzoek ingediend tot zijn invrijheid stelling. In de komende veertien dagen zal het dossier worden behandeld over deze zaak. S, werd aangehouden, verdacht van een poging tot oplichting van een ver zekeringsmaatschappij, na het vliegonge luk boven het Kanaal waarbij de piloot Ben Kleijn om het leven kwam. De verdedigers van S. mr. M. Tri pels en mr Van Sasse van Isselt leggen bij hun verzoek de nadruk op de wijze, waarop de verzekering is gesloten. Het is niet S. geweest, die het toestel wilde verzekeren. Pas na verscheidene weige ringen is hij gezwicht voor een aanbod van inspecteur v. C van een Maas trichtse bankinstelling'. Toen de Fokker in zee stortte was S. zelfs niet in het bezit van de polis. Het onderzoek strekt zich steeds ver der. zelfs tot in Engeland uit. In Maas tricht blijft men geloven in de onschuld van de heer S. DEN HAAG Staatssecretaris De Jong van marine heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld dat het niet uitgesloten is dat er bij de marine in de eerstkomende tien jaar een accent verschuiving zal komen in de richting van de onderwatervaart. In dat geval zal een deel van de fregatten door on derzeeboten worden vervangen. Van onze correspondent ARNHEM Gelderland wil als provincie in ons land maatregelen nemen om het drinkwater zuiver en rein te houden. Provinciale staten zul len dinsdag een uitgebreid plan bespre ken dat aangeeft hoe de waterwin- plaatsen kunnen worden beschermd, Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een filmcamera snorde gisteren, bij het be zoek van president Prado aan Rotterdam, en plotseling was het protocol vergeten: die camera werd gehanteerd door mevrouw Rosa Prado, de dochter van de president. Zo indrukwekkend vond zij het kleurige tafereel van de stramme, door het Korps Mariniers geleverde erewacht bij de Koninklijke roei- en zeilvereniging De Maas, dat zij het op de film wilde vastleggen. moet en de zevenjarige Nicolette Schrok, kleindochter van de Rotterdamse ge meentesecretaris de heer J. Hasper, mocht prinses Beatrix bloemen aan bieden. De echtgenote van de president haal de hem over het protocol even het pro tocol te laten en het was president Prado, die Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum vroeg te po seren. Ook prinses Beatrix, die de Pe ruaanse gasten begeleidde, moest op de film. Na een korte aarzeling voldeed zij, zonnig lachend, aan het verzoek. Er blies een straffe oostenwind en het was vinnig koud, maar deze plotse linge verbreking van het protocol was wel zo menselijk, dat het een hartver warmende indruk maakte op de toe schouwers. Pas toen de camera werd stopgezet kon de plechtigheid van het staatsiebezoek worden hervat. De negenjarige Leonard de Vos, zoon van de Rotterdamse wethouder, trad mevrouw Prado met een boeket tege- en overal waar de Erasmus langs voer werd als eerbetoon de nationale vlag gestreken. Achter in de Waalhaven, bij de Onder zeebootbasis, stond de bemanning van de onderzeeboot Tijgerhaai aangetreden op het smalle dek. Toen de Erasmus langs draaide gingen de mutsen af en schalde een driewerf hoezee over het zilveren water. Achter een van de ven sters van de Erasmus nam president Prado dit eerbetoon in ontvangst. Om klokslag twaalf meerde de Eras mus in de Veerhaven. Met veel harte lijkheid namen de hoge bezoekers af scheid van hun Rotterdamse gastheren, waarna het gezelschap, door velen na gewuifd, terugkeerde naar Den Haag. In Den Haag werd het tweedaagse be zoek gisteren besloten met een galadiner dat president Prado gaf in Hotel des Indes. Aan het contradiner zaten de prinsessen Beatrix en Irene en zeventig genodigden aan. Twee meisjes in Peruaanse kleder dracht boden president Prado namens een guanoverwerkende kunstmestfabriek een groot bord van Delfts blauw aan en onmiddellijk daarop scheepten de be zoekers zich in voor een havenrondvaart. Op de wit geschilderde Erasmus werden naast elkaar de standaard van prinses Beatrix en de rood-wit-rode vlag van Peru gehesen. Gevrijwaard tegen de koude hebben de Peruaanse gasten kunnen genieten van het bedrijvige beeld, dat de Rotterdamse aankomen. Hij beschouwt zijn barre In het ad~es van dfS hripv^n haven op deze zonnige voorjaarsdag zwemtocht zelf als een wetenschappe-1 den vermeld: p.a. Amsterdam C-S - ma- bood. Vele schepen waren gepavoiseerd|lyke proef. (rine. SCHAFFHAUSEN (AP) De Franse kikvorsman Louis. Lourmais is gistermorgen onder grote belangstelling in een dichte sneeuwstorm in de Rijn gedoken om te beginnen aan de eerste etappe van zijn zwemtocht naar Rot terdam. Over twee weken wil hij daar zijn Minister van defensiè Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van de fensie ir. S. H. Visser verklaarde gis teravond bij zijn eerste optreden in de Eerste Kamer openhartig dat de ver dediging van Nieuw-Guinea hem zorgen baart. De Indonesische minister van buiten landse zaken heeft weliswaar verklaard dat tegen Nederlands Nieuw-Guinea geen geweld zal worden gebruikt, maar ir. Visser wilde deze uitspraak met de nodige scepsis bezien. De buitenlandse wapenle^eranties aan Indonesië vervul len de minister van defensie met zorg. Over de consequenties ervan zal het kabinet zich op korte termijn beraden. Over de consequenties voor Nieuw- Guinea van een Russische basis op Am- bon werd Jn de Senaat verschillend gedacht. De c.h.-afgevaardigde mr. Vixseboxse toonde zich nogal bezorgd over de ves tiging van een Russisch oceanografisch instituut op dit eiland, onder welke dek mantel gemakkelijk een militaire basis kan worden aangelegd. De liberaal mr. Van Riel deelde die bezorgdheid niet. Een Russische basis op Ambon is vol gens hem het mooiste wat kan gebeuren. De verdediging van Nieuw-Guinea zou dan rechtstreeks onder de Amerikaanse zevende vloot vallen. DEN HAAG Post voor opvarenden van schepen van de Koninklijke marine moeten uiterlijk ter post zijn bezorgd op de volgende datums: Hr. Ms. Walrus: 12 maart om 16.00 uur en 17 maart om 13.00 uur; Hr Ms Groningen: 12 maart 16.00 uur. 17 maart! 13.00 uur, 19 maart 16.00 uur, 26 maart i 16.00 uur en 31 maart 13.00 uur. compleet met straf- en schadevergoe dingsverordeningen. Ongeveer anderhalf miljoen mensen onttrekken per jaar ruim twaalf miljoen kubieke meter water van bijzonder goede kwaliteit aan de Gelderse bodem. Die kwaliteit zuiverheid en smaak wordt nu bedreigd door toenemende be bouwing, vestiging van industrie, aanleg van kampeer- en bungalowterreinen en door het storten van vuil. Volgens het plan dat dinsdag wordt besproken moet het op bepaalde terreinen waar water wordt gewonnen onder andere worden verboden te bouwen, vuil te storten, gelegenheid tot kamperen te geven of eendenfokkerijen te exploiteren. Op overtredingen van die verordenin gen zouden boetes moeten worden gesteld. Die zullen vrij laag zijn. hoogstens 75 gulden of twaalf dagen hechtenis. Een veel krachtiger uitwerking zal eventueel de mogelijkheid tot het eisen van een schadevergoeding hebben op hen die van plan zijn de in te stellen verordeningen te overtreden. DJAKARTA (AFP) In Djakarta is een Rus gearresteerd. Hij wordt verdacht van deviezenzwendel. Het zou gaan om een bedrag van enkele duizenden roepiahs en een auto. Het is de leden van de Russische ambassade niet toegestaan met de arrestant te spreken zolang het onderzoek duurt. Naam en functie van de gearresteerde werden niet bekend gemaakt. Hef K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Meer bewolking met hier en daar enige sneeuw. Krachtige tot har- 3e oostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. M1ESJE: De staart van maart! 10 MAART: zon op 7.07, onder 18.35 uur; maan op 15.37, onder 5.3a uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1