Dr. Prado's eerste dag in ons land lang en zwaar Christelijke patroons aanvaarden laatste voorstel van regering schilderzelfmet Bemiddelingspogingen van ir. Den Hollander mislukt Kroesjtsjef met 140 man naar Frankrijk Herstel in Agadir ondanks vrees voor nieuwe ramp Alitalia naar Nederland De Bilt: Koud Militairen in hongerstaking Schrootvragen ontstemmen rechter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 8 maart 1960 Echtpaar Van Rie vanmiddag terug IN JANUARI 4565 NIEUWE WONINGEN AOW en AWW OMHOOG MET DE HUREN Voorschotten Kikvorsman wil Rijn afzwemmen Niet afwijzend Gesprek van 3 uur Hardnekkig Geen krimp Koffie goedkoper STAKING KWAM LANGZAAM OP GANG Twaalf Indonesiërs stierven op zee Laatste instructies Onzekerheid Klemmende vraag Reorganisatie DML half maart klaar Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendjjk 33, tel 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BRECKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van t 1,— 15e JAARGANG No. 4504 SCHEUR IN AANNEMERSFRONT ir. F. Q. den Hollander Van een onzer verslaggevers UTRECHT. In het front van aan nemers in het bouwbedrijf is gisteravond een scheur gekomen. Het einde van de staking van bouwvakarbeiders zal dat even wel niet betekenen. Voor het conflict is ook gisteren, ondanks intensieve besprekingen, geen oplossing gevonden. De Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond liet gisteravond laat weten dat hij bereid was de c.a.o.-bouw- bedrijf te tekenen, op de voorwaarden die J. Dura Dxn. minister De Pous laatstelijk heeft aange boden. In Den Haag vernemen wij dat dit be sluit het standpunt van de andere bij de Raad van bestuur bouwbedrijf aangesloten organisaties niet verandert en de kracht van de raad in geen enkel opzicht onder mijnd. De N.C.A.B. telt ongeveer twee duizend leden, voor het grootste deel kleine bedrijven op het gebied van onderhouds werk. De N.C.A.B. is tot zijn besluit gekomen mr. J. van Aartsen omdat alle middelen om de regering te win nen voor het standpunt van de aannemers zijn uitgeput en uit overwegingen van alge meen belang. Zodra de werknemersorgani saties daarmee akkoord gaan zal de N.C.A.B. de c.a.o. tekenen. Dat kan betekenen, zo zei ons voorzitter H. Stamhuis, dat de staking voor zover het ons betreft vandaag al ten einde is. De ver raste vakbonden zullen het aanbod van de N.C.A.B. hedenmorgen bestuderen. drs. J. W. de Pou* a DEN HAAG De eerste dag van het eerste officiële bezoek van een Zuidamerikaans staats hoofd aan ons land is gisteravond besloten met de luister van schit terende avondtoiletten, flonke rende lichten, onvolprezen ballet en onsterfelijke muziek: een gala voorstelling door het Nederlands NEW YORK (AP) Met het vlieg tuig dat gisteravond om negen uurj plaatselijke tijd (vannacht drie uur Nederlandse tijd) uit New York ver trok, keren de Nederlandse scheeps- marconist Willem van Rie en zijn! echtgenote terug naar Nederland. De Van Rie's zullen vanmiddag op Schip-: hol arriveren. Zij waren ongemerkt1 uit Boston vertrokken en hadden alle voorzorgen getroffen om ook in New: York onopgemerkt te blijven. Ballet in de Koninklijke schouw-: burg van Den Haag. Het was tevens het einde van een vermoeiende dag voor dr. Manuel Prado en zijn charmante, latijns-don- kere echtgenote Rosa, een dag die 's morgens op het koude, donkere sta tion Staatsspoor in Den Haag was be gonnen en via Amsterdam weer in Den Haag was geëindigd. Een dag boven dien die voor president en mevrouw Prado een vreugdevol weerzien bete kende met hun drie kleindochters, die in Londen worden opgevoed en voor (Advertentie) de verf voor het schilder feest SIKKEHS-TJALLEHA PRODUKT Eigen nieuwsdienst CASABLANCA Voor de kust van Marokko, ter hoogte van het geteis terde Agadir, doen zich nog steeds verontrustende verschijnselen voor. Voorbijvarende schepen hebben grote dampwolken uit zee zien opstijgen en het water was in heftige beroering. Het profiel van de zeebodem is, vooral vlak voor de kust bij Agadir, volkomen veranderd. Een en ander heeft ge maakt dat de geologen beginnen te geloven dat de aardbeving is veroor zaakt door een eruptie van een onder zeese vulkaan. Nog voortdurend doen zich in Marokko aardschokken gevoelen. Die van zaterdag en zondag werden gisteren gevolgd door twee nieuwe, die, evenals de vorige, geen schade aanrichtten, maar de bevolking met vrees vervulden voor de toekomst. Het geloof dat er elke dag een nieuwe ramp over de Mamkaanse kust kan ko men, wint steeds meer veld. Vervoer van ooast In weerwil van de griezelige verschijn selen op korte afstand van de kust is het werk voor het herstel van de haven van Agadir al in volle gang. De haven deze gelegenheid naar Nederland wa ren gekomen. Toen president Prado en zijn echt-' genote gistermorgen vroeg in Den Haag- uit de koninklijke trein stapten, zetten zij officieel voor het eerst voet op Nederlandse grond. Zij hadden de nacht ecjater al doorgebracht in het jachtslot St. Hubertus op de Hoge Ve- luwe; de koninklijke trein, die hen en hun gevolg uit Dusseldorp bracht, had daar gewacht. werken waren minder zwaar beschadigd dan de stad zelf en herstel zal een kwes tie van betrekkelijk weinig tijd zijn. Zou men de haven niet kunnen herstel len, dan zou de oogst van de boeren in het binnenland niet kunnen worden ver scheept. hetgeen een bijkomende ramp voor Marokko zou betekenen. De haven van Agadir is voor de Ma rokkaanse economie vrij belangrijk. Het is de basis van een groot aantal vissers boten en het is de uitvoerhaven voor een groot deel van de Marokkaanse landbouw. Vooral tomaten en zuidvruch ten worden uitgevoerd. Voor deze pro- dukten is de oogsttijd juist begonnen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In januari zijn vol gens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek 4.565 nieuwe wonin gen voltooid. In januari 1959 werden 5 664 woningen opgeleverd Van de in januari voltooide woningen werden er 461 als systeemwoning ge bouwd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van sociale zaken zal gebruik maken van de bijzondere bevoegdheid de uit keringen van de A.O.W. en A.W.W. tussentijds te verhogen. Dit zal nu gebeuren in verband met de huur verhoging per 1 april. Aan de Sociaal economische raad heeft de minister advies gevraagd omtrent de volgen de, door hem voorgestelde verhoging; Uitkeringen A.O.W. voor ongehuwden van 972 tot 1086 gulden per jaar; Uitkeringen A.O.W. voor gehuwden van 1584 tot 1740 gulden per jaar. Uitkeringen A.W.W.: Weduwen zonder kinderen, tevens de tijdeliike weduwe-uitkering van 1326 tot 1458 gulden oer iaar; Weduwen met kinderen van 1968 tot 2148 gulden ner jaar; Wezennensioen (tot tien jaar) van 438 tot 480 gulden Der iaar; Wezennensioen 'van tien tot zestien jaar) van 660 tot 720 gulden oer iaar: Wezenpensioen 'van zestien tot 27 jaar) van 864 tot 948 gulden per jaar. Vooruitlopend op het advies van de S.E.R. zullen met april te beginnen de volgende maandelijkse voorschotten op deze verhoging worden gegeven: op het ouderdomspensioen zeven gulden voor ongehuwden en elf gulden voor gehuw den. Aan weduwen zonder kinderen ne gen en met kinderen veertien gulden. Aan wezen tot tien jaar drie. van tien tot zestien jaar 4,50 en van zestien tot 27 jaar zes gulden. De verhogingen van de A.O W. en A.W.W. vallen niet onder de kortingen volgens de aanpassingsregelingen voor de overheidspensioenen, zolang die pen sioenen zelf niet een dergelijke compen satie-verhoging hebben gekregen. Het toilet van mevrouw Rosa Prado was gisteren in de Koninklijke schouwburg „het" gesprek: een zilver witte robe met zilveren stik sels en versieringen, waarop briljanten. President en me vrouw Prado staan hier tij dens het spelen van de volks liederen in de koninklijke loge tussen koningin Juliana en de Prins in. Uiterst links op de foto de dochter van de president, rechts prinses Irene. Voor wat de andere in de Raad van bestuur bouwbedrijf verte genwoordigde organisaties betreft zal dat, zoals gisteravond laat de stand was, zeker niet het geval zijn. De voorzifter van de raad, de heer Dura, had gisteren overdag al krachtig gereageerd op de berichten dat enkele aannemers zich bereid hadden verklaard in dividuele contracten te tekenen met de werknemersbonden. De aannemersbonden, aldus de heer Dura, zullen tegen deze aanne mers de scherpste maatregelen nemen. Eigen nieuwsdienst SCHAFFHAUSEN De Franse oud-kapitein van de commando troepen de heer Louis Lourmais zal vandaag in Schaffhausen de Rijn in duiken. In ongeveer veer tien dagen wil hij de rivier af zwemmen tot Rotterdam. De heer Lourmais, die niet voor niets de ongekroonde koning van de kikvorsmannen wordt genoemd, beschouwt de „operatie Rijn nul graden" zelf als een oefening voor een groot experiment dat hij wil uitvoeren in het ijskoude water van de Poolzee. In december 1958 heeft hij in ze ventien dagen tijds duizend kilo meter zwemmend afgelegd in de Canadese rivier de Fraser. In april vorig jaar zakte hij zwemmend de met ijsschotsen bedekte Sint Lau- rensrivier af. De heer Lourmais haalt zijn sterke staaltjes niet uit bij wijze van stunts. De sportieve kant van de zaak laat hem ook koud. Hij wil er met zijn prestaties op wij zen dat het mogelijk is de „voed- selkelder" van de ijszeeën te on derzoeken en dat het voor dren kelingen met een speciale uitrus ting ook in ijskoud water tijden lang is uit te houden. De werknemersbonden rekenden er gisteravond volledig op dat de staking onverminderd zal doorgaan. Zij hebben voor de actie van vandaag dezelfde gebieden aangewezen als waarin giste ren is gestaakt. De bonden hebben te kennen gegeven dat zij in beginsel niet afwijzend staan tegen individuele contracten. Zij willen zich er echter eerst degelijk van over tuigen dat die contractei! voldoen aan de voorwaarden, die het College van rijksbemiddelaars heeft gesteld, opdat zij niet ongefundeerd het stakingsfront ver smallen. Verder hebben de bonden laten weten dat zij zich zullen verzetten tegen pogin gen van aannemers om arbeiders uit „besmette" gebieden over te brengen naar gebieden waarvoor de staking niet van kracht is. In dat geval zullen ook de betrokken projecten buiten het stakingsgebied „plat" gaan, zo zei men ons. Van onze Haagse redactie DEN Haag. De eerste dag van de stakingen in het bouwbedrijf heeft nog geen oplossing in het conflict gebracht, ondanks een hernieuwd en langdurig overleg tussen minister De Pous en de heer Dura, voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf. Dit overleg was tot stand gekomen door bemiddeling van de voorzitter van het Verbond van Neder landse werkgevers, ir. F. Q. den Hollan der. Een gesprek van bijna drie uur van 11 uur 's morgens tot twee uur 's middags bracht de ministers De Pous en Van Aartsen met de heren Dura en Den Hollander op het departement van economische zaken rond de tafel. Het resultaat was teleurstellend. In de vooravond van dinsdag maakte de Raad van bestuur bouwbedrijf bekend dat het overleg niet tot een oplossing had geleid. Opnieuw zijn voorstellen van werk geverszijde naar voren gebracht, aldus deze mededeling, die door de regering zijn afgewezen. Hardnekkig, zo hebben wij begrepen, heeft minister De Pous vastgehouden aan zijn laatste voorstel van don derdag: geen verrekening van de ver hoogde lonen met de opdrachtgevers, met uitzondering van die bedrijven, die na 1 september in een aantoonbare verliessituatie raken. Ir. Den Hollander zag in de aanduiding van de woorden „verliessituatie" een andere interpreta tie dan de aannemers, die zeggen dat de minister hen eerst failliet wil heb ben eer hij tegemoetkoming wil over wegen. Zou men het over die inter pretatie eens worden (de aannemers willen het woord: schade gebruiken) dan zag de heer Den Hollander moge lijkheden voor een vergelijk. Die mogelijkheden blijken niet te zijn verwezenlijkt. Minister De Pous, ge kweld door een zware griep, geeft geen krimp. Vandaag moet hij in de Tweede Kamer aanwezig zijn in verband met de huur verhogings voor stellen voor bedrijfs panden. De verwachting is dat hij daar tevens de gelegenheid krijgt de Kamer in te lichten over het conflict met de aannemers. Bij iedere dag, dat het ge voerde overleg op niets uitloopt, lijkt het moeilijker een basis tot overeenstem ming te vinden. AMSTERDAM. De koffieprijzen worden vandaag verlaagd. De verlaging zal over het algemeen 8, 6 en 2 cent per pakje van 250 gram bedragen. Van onze correspondenten ROTTERDAM De staking in het bouwbedrijf heeft gisteren in de gebieden, die daarvoor door de centrale stakingsleiding te Utrecht waren aangewezen, een bijzonder rustig verloop gehad. Het roerigst is het nog toegegaan in het zuiden, waar bv. in Eindhoven en Maastricht stakende arbeiders een mars door de stad maakten. Daarbij kwam het in Maastricht nog even tot een klein incident. Op het Markt plein grepen enkele demonstranten een arbeider, die bezig was een verkeers technisch werkje te verrichten, bij jas en broek en gooiden hem in een kalkkuip. Er ontstond een korte vechtpartij tussen het groepje waartoe de arbeider behoorde en enkele demonstranten. Bestuursleden Van onze correspondent PARIJS De heer Kroes jts jef zal, naar uit Moskou wordt gemeld, met j een gevolg van 140 personen naar Frankrijk komen Dat is veel meer dan is voorzien, meer ook dan hij heeft meegenomen naar de Verenigde Staten (60) of naar Engeland in 1956 (40). Dat grote aantal, dat gevoed en ge herbergd zal worden door de Franse regering, stelt de organisatoren van Kroesjtsjefs ronde van Frankrijk voor nieuwe problemen. Men denkt drie of vier Caravelle's, de grote Franse vliegtuigen, nodig te hebben om dat hele gevolg te vervoeren plus de veer tig man grote Franse delegatie, die Kroesjtsjef tijdens zijn tocht zal bege leiden. Kroesjtsjefs gevolg bestaat uit zyn familie, een vijftigtal officiële persoon lijkheden, zoals tolken, technische ad viseurs e.d., vijfendertig Russische jour nalisten en fotografen en een lijfwacht van ongeveer vijftig (sterke) mannen. Voor aï die mensen moeten hotelka mers worden gevonden in de nabijheid j van de officiële gebouwen, waar Kroesjtsjef met zijn gade en enige fa milieleden zal verblijven. Daarby komen dan nog tegen de honderd buitenlandse en Franse jour nalisten, die de gehele reis van de Rus sische minister-president zullen mee maken. Een normale Caravelle heeft plaats voor negentig reizigers, maar die welke men thans zal gebruiken zijn zo danig ingericht, dat er veel minder per sonen ruimer plaats aan boord zullen vinden Daarby zullen er dan nog een of twee transportvliegtuigen nodig zijn plus een aantal helikopters en kleinere vliegtuigen van de Franse en buiten landse radio en televisie. Het gaat er zo langzamerhand naar uitzien. dat Kroesjtsjefs ronde van Frankrijk niet veel zal verschillen van die van de fietsers. MELBOURNE (A.F.P.). Twaalf Indonesiërs zijn van honger en dorst omgekomen gedurende de vijf weken dat hun boot hulpeloos ronddreef tussen Timor en Australië. Zij hadden zich met tien andere In donesiërs die de tocht hebben overleefd, op Timor ingescheept op een vissers boot die hen in vijf uren naar het eiland Roti zou brengen. Kort na het vertrek werd de boot overvallen door een storm. De mast sloeg overboord en de boot werd stuurloos. Na vijf weken belandde hij op het eiland Bathurst, ten noorden van Darwin. „Eten in Wezep niet goed'" ZWOLLE (ANP) In de Prinses Margrietkazerne te Wezep hebben enige honderden militairen, behorende tot het 41ste geniebataljon, gisteravond gewei gerd de warme maaltijd te gebruiken. Zij aten niet, omdat de warme maaltijd naar hun mening niet smakelijk genoeg was en ook omdat zij vinden, dat de ae- comodatie van de eetzaal te wensen overlaat. Het schijnt, dat er onder deze militai ren reeds enige tijd ontstemming heerst over de kwaliteit van de warme maaltijden. Zij zouden van plan zijn. niet te eten. zo lang zij dat kunnen volhouden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorgedaan. Toen zouden de militairen een brood maaltijd hebben geweigerd. van twee bonden, die meemarcheerden en de politie susten de zaak echter snel. De staking kwam gisterochtend wat langzaam op gang. Toen de arbeiders in de aangewezen gebieden bij hun werk arriveerden, was het niet overal duide lijk of er op hun bouwwerk gestaakt moest worden of niet. Plaatselijke be stuursleden van de bonden van werkne mers hadden het er bijzonder druk mee de bouwwerken af te rijden om instruc ties te geven. Naarmate de dag vorderde werd de situatie duidelijker en sloten zich meer bouwvakarbeiders bij de staking aan. Op zeer veel plaatsen, die daartoe waren aangewezen, is de staking echter toch niet volledig geweest. De georganiseerde arbeiders hebben wel overal gevolg ge geven aan hét stakingsappèl, maar de ongeorganiseerden huiverden veelal om het werk neer te leggen Daar droeg vooral toe bij de onzeker heid die bij hen heerste over de vraag of ook zij voor een stakingsuitkering in aan merking zouden komen. In Utrecht werd dat, toen stakers ongeorganiseerden trachtten over te halen om mee te staken, zo uitgedrukt: Dan zullen jullie een heel brood moeten meebrengen. In Utrecht werden stakende ongeorga niseerde arbeiders, die zich bij de af delingskantoren van de bonden van bouwvakarbeiders voor registratie kwa men aanmelden, voor een uitkering naai de gemeentelijke dienst van sociale za ken verwezen. Bij de centrale commissie bouwbedrijven (het overkoepelende or gaan van de drie vakbonden in het bouw- bedrijf) heeft men zich gisteren met dit vraagstuk langdurig bezig gehouden Ook de Utrechtsedienst van sociale zaken heeft gisteren onder voorzitter schap van wethouder Koningsbruggen uren lang vergaderd. Vast kwam te staan dat een rechtstreekse uitkering van sociale zaken onmogelijk was. De vraag of op grond van de Armenwet van gemeentewege steun moet worden gege ven aan stakers is onbeantwoord geble ven. „Er rest ons nog enige dagen speling alvorens de nood in de betrokken gezin nen acuut wordt", zo zei wethouder Ko ningsbruggen. Die tussentijd zullen wij benutten om een antwoord op de klem mende vraag te zoeken of aan stakers een uitkering mag worden gegeven of met. Wij zullen de zaak desnoods aan de minister voorleggen. In de loop van deze 'week moet in ieder geval een beslissing iworden genomen. Het is een merkwaar dig probleem dat zich thans voor het (eerst voordoet. LUXEMBURG (ANP) De president van het Europese hof in Luxemburg, prof. A. M. Donner, heeft zijn ongenoegen geuit over enkele vragen, die de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst hebben gesteld aan de Hoge Autoriteit over de schrootaffaire. Het heeft hem verwonderd, dat vragen zijn gesteld over kwesties, die nog bij het hof in behandeling zijn. De afgevaardigden Van der Goes van Naters en Nederhorst hebben op 4 febru ari de Hoge Autoriteit gevraagd op wel ke manier de opvatting van de advocaat- generaal bij het Europese hof is bestre den, dat enige staalfabrieken, waarvan uitbetaalde toeslagen worden terugge- eist, te goeder trouw kunnen zijn ge weest. Verkeerde indruk De mondelinge behandeling van de zaak tegen de ondernemingen tien in getal is kort geleden door het hof af gesloten. In een brief aan de voorzitter van het Europese parlement heeft prof. Donner nu erop gewezen, dat als de Hoge autoriteit op dit ogenblik ver dere verklaringen over de zaak zou af leggen de indruk zou kunnen worden ge wekt, dat de twee Nederlandse afge vaardigden proberen het oordeel van het hof te beïnvloeden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Staatssecretaris Cal- meijer wil voor half maart gereed zijn met de reorganisatie van een belangrijk deel van het Directoraat materieel landmacht. De reorganisatie is een on derdeel van de reeks wijzigingen die na de moeilijkheden op het D.M.L. zijn ontworpen. De eerste reorganisatie, die op het ogenblik in volle gang is omvat de In tendance. De drie verschillende instan ties die zich met het materieel voor de Intendance bezighouden worden voor zo ver het dit werk betreft geïntegreerd; het zijn het D.M.L. en het basiscom mando en de materieelinspectie, die beide ressorteren onder de chef genera le staf. De integratie zal vooral lelden tot een nuttiger gebruik van gespecialiseerde krachten op technisch gebied. Mogelijk ook zal de reorganisatie leiden tot een overcompleet aan andere krachten, die dan zullen moeten afvloeien. Als de reorganisatie voldoet zal zij ook worden toegepast bij de logistieke diensten van de genie, de technische dienst en de verbindingsdienst. De laat ste logistieke dienst, de geneeskundige dienst, is reeds grotendeels geïntegreerd. SCHIPHOL (ANP). De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft een definitieve beslissing genomen voor de verbinding met Amsterdam, die met ingang van de nieuwe zomerdienst be gint. In de periode tussen 1 april en I juli zal Alitalia met een DC-6b vier maal per week maandags, woens dags, vrijdags en zondags een dienst onderhouden tussen Rome via Milaan naar Schiphol en terug. De arbeiders bij de Eerste Nederlandse cementindifstrie Enci, zijn zondagavond niet, zoals wij hebben gemeld, in staking gegaan. Het waren de bouwvakarbeiders aan uitbreidingswerk aan de fabriek, die het werk neerlegden, niet de arbeiders van de fabriek zelf. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, koud en schraal weer met ankele overdrij vende wolken velden. MIESJE: Leuk, die bloesemtakken. 9 maart: zon op 7.09, zon onder 18.33; maan op 14.33; maan onder 5.01.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1