DR1E-LANDEN-„N. V. VOOR STARFIGHTER Verrassing op renbaan Gezamenlijke produktie is nu geregeld Bonn dreigt Guinee na erkenning van Oost-Duitsland Rattenplaag in woonwagen kamp AMERIKA AANSTICHTER ONTPLOFFINGSRAMP'' ONTBREKENDE SCHAKEL TUSSEN MENS EN AAP IN ENGELAND GEVONDEN MEUBEL TOONZALEN BERGEN OP ZOOM Macmillanhoofd van Oxford Bemanning sprong uit vliegtuig FIFTY-FIFTY AMBTELIJK COLLEGE DERTIEN FABRIEKEN 2 3 4 COÖRDINATIE Poujadistisch rebel in arrest Kletszieke senatoren moesten rusten Geen diplomatieke betrekkingen meer? IRREALISTISCH Etfensresten blijven slingeren GROOTHANDEL R. VAN 'T HOF GR/EPHOEST? pak PACTOLAN Advertenties bekijken is even prettig werk rds winkelen a. een Verpleegster b. een Verpleegster KRUIDENKRACHT! Beschuldiging bij massa-begrafenis ETEN UIT WATER Dutch Inn afgebrand voor derde keer Maandag 7 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van onze correspondent BONN In de officiersmess van het vliegveld Wahn bij Bonn hebben de ministers van defensie van Nederland, West-Duitsland en België ir. Visser, Strauss en Gilson een akkoord getekend voor de gezamenlijke produktie j van de Lockheed F. 104 G Star- fighter. Besloten is tot de stich ting van een werkgemeenschap. Elk der drie landen zal een hoge technische officier benoemen, die als een soort directie de produk tie van de Starfighter voor de drie landen zullen regelen. De ze tel van dit militaire directorium komt in Koblenz. De drie ministers menen dat de geza menlijke produktie van de Starfighter zal bijdragen tot de standaardisatie van de strijdkrachten van de Navo en tevens van groot nut zal kunnen zijn voor de econo mieën van de drie landen zowel als voor de Europese integratie. Aan de top van de supervisie bij de i produktie komt een uit drie hoge ambte- i naren (een Belg, een Duitser en een Nederlander) bestaand college, dal in naam der ministers principiële beslissin gen zal kunnen nemen. Als Nederlands lid van dit college is benoemd de heer S. D. Duyverman, directeur-generaal van defensie. Onder het ambtelijk college komt het militaire directorium, dat permanent is en voor de dagelijkse gang van zaken verantwoordelijk is. Aan het directorium zullen vertegenwoordigers van de natio-1 nale vliegtuigindustrieën en van de j Lockheedfabrieken worden toegevoegd. In totaal nemen dertien vliegtuig- en j motorenf abri eken deel aan de fabricage j van de Starfighter: Ide Duitse vliegtuigfabrieken Messer- j schmitt, Heinkel, Dornier, Siebel, Weser Flug, Hamburger Flugzeugbau en Focke Wulf; Advertentie Van onze correspondent. LONDEN. Engelands minister president, Haroldus Mauricius Mac millan is dit weekend gekozen tot kanselier van zijn oude universiteit, Oxford. Alle professoren, lectoren en afgestudeerden met de graad van master of arts konden hun stem uit- brengen. Eerst geloofde men dat Sir Oliver Franks, president-directeur van een j Britse bank en inwóner van Oxford, die door de meeste profs was voorge- [Steld, zou winnen. Maar hij verloor, met 1976 tegen 1697 stemmen. Een door de premier benoemd pro fessor stelde namelijk zijn Weldoener kandidaat, en dat betekende dat van heinde en ver (zelfs de ambassadeur in Parijs) alle conservatieve afgestu deerden kwamen opgerukt om hun leider een nederlaag te sparen en hem een bezigheid te geven voor wanneer hij over enkele jaren zijn premier schap neerlegt. NAPELS (Reuter) Alle 19 inzit tenden van een transportvliegtuig van de Amerikaanse strijdkrachten dat het afgelopen weekeinde verongelukte boven Zuid-ltalië hebben hun leven te danken aan een geslaagde parachute sprong. Vier van hen, die aanvanke lijk zoek waren na naar beneden te zijn gesprongen toen het vliegtuig in brand vloog, werden zondagavond laat gevonden. Een militair kwam met zijn para chute terecht op een hoogspannings leiding. Daardoor werden enkele dor pen verstoken van electrisch licht. de Belgische Fairy; fabrieken Sabca en de Nederlandse vliegtuigfabrieken Fokker en Aviolanda: de motorenfabrieken F.N. iBelgië' en B.M.W. (Duitsland). Daarnaast zal de Nederlandse elektro nische industrie, waaronder Philips in de eerste plaats, kunnen rekenen op belang rijke opdrachten. Het staat vast, dat West-Duitsland. dat ln totaal rond zeshonderd Starfighters nodig zal hebben, in de komende jaren een deel van het werk in Benelux zal laten uitvoeren. Het komt erop neer, dat voor de Nederlandse en Belgische vlieg tuigindustrieën een behoorlijk deel van de koek der drie landen zal worden ge reserveerd. De produktie van de straaljagers zal waarschijnlijk al eind 1961 kunnen begin nen. Van belang is ook dat de overeenkomst niet alleen voorziet in een gezamenlijke bouw van de Starfighter, maar ook in de gezamenlijke produktie van reserve onderdelen en gronduitrusting, zowel als in de coördinatie van opleiding van vlie gers, onderhoud en verzorging PARIJS. Na geruime tijd op vrije voeten te hebben verkeerd is de vroegere poujadistische afgevaardigde Berthommier gearresteerd, verdacht van onwettige handel in wapens. Vorig jaar was Berthommier in België ge arresteerd in gezelschap van twee kameraden. Zij reisden met een auto en bleken bommen en vuurwapens te vervoeren. Het zou de bedoeling zijn geweest, een aanslag te plegen op een voorman van het Algerijnse bevrij dingsfront, die zich in België bevond. De drie mannen werden op vrije voe ten gesteld nadat zij in België waren veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf en een vrij onbedui dende boete hadden betaald. Daarna verdwenen de mannen, die bij aankomst in Frankrijk natuurlijk onmiddellijk opnieuw gevangengeno men hadden moeten worden. Berthom mier is nu gearresteerd in Parijs; zijn i metgezellen hadden zich al eerder bij de politie gemeld. •*- Het publiek op de renbaan van Newbury, in het Engelse graafschap Berkshire, kreeg vrijdag een buitenkansje, want prinses Margaret was op de tribune aanwezig, met haar ver loofde Tony Armstrong-Jones. Samen met hem nam de prinses een kijkje in de stallen. Op het kruispunt Van Hasseltlaan-No- belstraat in Apeldoorn verleende de 47- jarige heer H. J. Roeloffzen uit Apel doorn met zijn bromfiets zaterdag geen voorrang aan een vrachtwagen. Hij werd tegen de trottoirband geworpen en zo zwaar gewond, dat geneeskundige hulp niet mocht baten. Op een smalle en slecht verlichte weg te Middelbeers is de tachtigjarige heer M. van Kollenburg gisteravond vlak bij zijn huis door 'n hem achteropkomende vrachtwagen aangereden. Hij overleed korte tijd nadien. De bestuurder van da vrachtwagen verklaarde zijn lichten juist te hebben gedempt voor een tege moetkomende fietser en daardoor de wandelaar niet te hebben gezien. De 81-jarige heer H. van Mourik uit Barneveld werd zaterdagavond toen hij met zijn fiets de Stationsweg in zijn dorp wilde oversteken door een auto ge grepen. Hij werd zwaar gewond en WASHINGTON Voor het eerst in i overleed in de loop van de avond, vele dagen hebben de leden van de se- h„_, f. H naat. die weer eens is ontaard in een °e h'ii f pTT kletscollege zonder weerga, hun nacht-1 ®en Haag, hoofdemployee bij de PTT, Uitstekend mevrouw, meneer ik hoor 't steeds meeri is gistermorgen op de Loosduinsekade in Den Haag uit een nog rijdende tram ge sprongen, Hij viel voor de bijwagen, werd Overreden en gedood. rust ongestoord kunnen genieten. In het weekeinde was er namelijk een pauze in de spraakwaterval die een klei ne minderheid van tegenstanders van verlening van volledige kiesrechten aan negers in de zuidelijke staten uitstort Van achter een stilstaande bus liep het over de meerderheid in een poging dieIg&venjatige dochtertje van het gezin meerderheid door uitputting op de knie- Sl-am m Babberich zaterdagmiddag de en te dwingen. vVeS °P» zo onder een snel naderende Vandaag gaat het eindeloze gepraat, vrachtwagen. De chauffeur ervan kon1 dat af en toe niets met de aan de orde een aanrijding niet meer voorkomen. zijnde'kwesties te maken heeft, weer Het meisje werd overreden en stierf door. (korte tijd na het ongeluk. PARIJS Grote veront waardiging ontstond dit week einde in Westduitse politieke kringen door het feit dat de nieuwe Afrikaanse staat Gui nee het communistische bewind in Oost-Duitsland heeft erkend Beide landen hebben zaterdag diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. De regering-Adenauei', maar ook de beide grote oppositiepartijen, de socia listische S.P.D. en de liberale F.D.P.. zijn bijzonder gebelgd; Guinee is het eerste niet-communistische land dat Oost-Duitsland erkent. Dat dit zo vlak voor de topconferentie geschiedt bete kent een zeer onvriendelijke daad. zegt men in Bonn. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Guinee wordt in de Westduitse hoofdstad over wogen. De Westduitse ambassadeur m Gui nee is voor overleg teruggeroepen naar Bonn. De belangrijkste consequentie van deze stap van Guinee zal waarschijn lijk zijn, dat Bonn de zg. Hallstein- doctrine zal wijzigen of in de ijskast zal zetten. Volgens dit beginsel wil de Westduitse regering geen diplomatieke betrekkingen onderhouden met een staat, die Oost-Duitsland erkent. Een drietal jaren geleden leidde dit ertoe, dat Bonn zijn diplomaten uit Zuidslavië, dat toen Oost-Duitsland er kende en een ambassadeur naar Oost- Berlijn zond, terugtrok. Sedertdien is zowel in kringen van de regeringspartij als de oppositie in Bonn de Hallstein-doctrine als een ir. realistisch beginsel betiteld, dat niet meer van toepassing is op de huidige situatie, waarin zoveel Aziatische als Afrikaanse staten contacten met com munistische landen onderhouden. De regering-Adenauer hield tot dusver voet bij stuk met één uitzondering, de Sowjetunie. Een tweede consequentie van de hou ding van Guinee, dat dezer dagen de Westduitse regering beschuldigingen inzake steun aan het Franse atoom project naar het hoofd had geslingerd, zou kunnen zijn, dat Bonn geen finan ciële hulp aan deze jonge staat zal verstrekken. Voorlopig duidt evenwel niets erop, dat Bonn tot overhaaste stappen zai overgaan. Van onze correspondent BUSSUM. In het woonwagenkamp achter de Kolonel-Palmkazerne te Bussum heerst een rattenplaag. Vol gens B. cn W. van Bussum is er maar één manier om er een einde aan te maken, namelijk door het hele kamp op te ruimen. B. en W. zijn niet voor niets zo pes simistisch. Een paar maanden geleden hebben zij de gemeentereinigings- dienst het hele kamp grondig schoon laten maken. Sindsdien heeft de dienst iedere week een bezoek aan het kamp gebracht om de ratten te ver delgen. Ondanks al die moeite is het kamp nog steeds niet vrij van ratten. Vol gens B. en W. is dat de schuld van de woonwagenbewoners die overal in. het kamp etensresten weggooien. Een per gezin verstrekte vuilnisbak, die (gra tis) twee keer in de week wordt ge leegd, bracht daar niet de minste ver andering in. Voor de liquidatie van het kamp moeten B. en W. wachten op de plan nen voor de stichting van een centraal woonwagenkamp voor het hele Gooi. Showroom Slaapkamers en Kantoor Huybergsestraat 8 Tel. 01640—5500 naast Hollandse Tuin Showroom Meubelen en Magazijnen Moèregrebstr. 2a-4-6-6a, tel. 0164(f—5600 bij het Markiezenhof EETKAMERS - BANKSTELLEN - STALEN en HOUTEN SLAAPKAMERS - BEDDEN en DEKENS VRIJ ENTREE CREDIET SERVICE Aflevering via de Handel Bij aankoop van 500.-— REISKOSTENVERGOEDING van twee dagretours. De nieuw gebouwde psy chiatrische inrichtingen Der Boede/Ter Poorte te Koudckerkc (Wal cheren). vragen: met diploma a. met diploma b. Indiensttreding zo spoedi- mogelijk. Sollicitaties stich ting ..Verpleeg- en rusthui zen Midden-Zeeland". Dan-, 73. Middelburg. i Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les de bron van genezing «n gezondheid ligt bi| de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, I moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aam- beien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuur- l lijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven 'HERBESAN Kruidenthee bevat 14 verschillende I Kruiden met elk een eigen heilzame werking en her- stelt de natuurlijke func- ties van het lichaam. Bij apotheker oi drogist a j.f. 1.80 per groot pak. HAVANA (Reuter, AP) Dr. Fidel Castro, de premier van Cuba. heeft „Amerikaanse functionarissen" ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in de „sabotage" die de vreselijke ont ploffingsramp in de haven van Hava na zou hebben veroorzaakt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte naar aan leiding van die insinuatie zondag in Washington bekend dat de Ameri kaanse regering krachtig zou protes teren tegen die „ongegronde en on verantwoordelijke beschuldiging". Opzwepend Castro uitte de beschuldiging het afgelopen weekeinde tijdens de mas sale begrafenis van de meer dan 70 doden in een opzwepende rede die door de Cubaanse radio- en televisie stations werd uitgezonden. Omdat Amerikaanse functionaris sen er belang bij hadden dat het Bel gische oorlogsmateriaal dat het ver ongelukte Franse schip La Coubre vervoerde niet in Cuba zou aankomen, zo beweerde Castro, moeten degenen die verantwoordelijk zijn voor de ramp gezocht worden onder die func tionarissen. De Cubaanse regering heeft volgens Castro het recht aan te nemen dat degenen die de versche ping van dat oorlogsmateriaal naar Van onze correspondent LONDEN De mens stamt van apen af, die evenals reptielen en andere amfibieën, ongeveer een miljoen jaar geleden door gebrek aan voedsel het water in werden gedreven. Deze verras sende nieuwe theorie over de evolutie van de mens, is ontwikkeld door professor Mistak Hardy, een van 's werelds bekendste ze' biologen, hoogleraar in de zoölogie aan de universiteit van Oxforu verkoop van oorlogsmateriaal aan Cu ba te verhinderen. Onlogisch Allen die op het ogenblik van de explosie aan boord van de La Coubre waren zijn volgens Castro inmiddels door de politie ondervraagd. „Daarbij is gebleken dat slechts vier leden van de bemanning op het ogenblik van de ontploffing niet aan boord waren", zei hij. Castro achtte het onlogisch aan te nemen dat onder degenen die aan boord waren gebleven de bedrijvers van de sabotage zelden kunnen wor den gezocht- Zondag was het juiste aantal slacht offers nog steeds niet bekend gemaakt. Volgens betrouwbaar schijnende ge gevens heeft de ramp ten minste 70 mensenlevens geëist en hebben meer dan 250 mensen letsel opgelopen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet zondag in Washington blijken dat zij de uitlatin gen van Castro zeer betreurt. „Het is jammer", zo zei een woordvoerder van hel ministerie, „dat de Cubaanse premier, bewogen door de ramp, zich zover heeft laten gaan dat hij de Ame rikaanse regering verantwoordelijk wil stellen voor een ook door ons be treurde ramp." De woordvoerder wees er op dat voordat Castro had gespro ken de Amerikaanse regering de Cu- Cuba langs diplomatieke weg wildenbaanse al haar deelneming had be- I voorkomen ook hun toevlucht kunnen tuigd. Hij erkende dat de Amerikaan hebben gezocht tot „ander middelen".se regering sommige bevriende lan- i Castro beweerde dat de Amerikaan-den had gewezen op haar ongerust- se consul en de Amerikaanse militairebeid over de levering van wapens aan', attache in Brussel hadden geprobeerd I landen in het gebied van de Caraï- de Belgische regering te bewegen de bische Zee. Professor Hardy maakte zijn nieuwe theorie zondag wereldkundig op een conferentie van de Sub Aqua Club, de snel groeiende bond van onderwater zwemmers, in de badplaats Brighton. Er is steeds een schakel zoek ge weest tussen de apensoort waar homo sapiens van heet af te stammen en de eerste mensen waarvan in Afrika fos sielen zijn gevonden. Deze apen, aldus de professor, werden op zoek naar voedsel ondiep water in gedreven. On der modder en stenen Hepen ze daar naar vissen, schaal- en schelpdieren te zoeken. Langzamerhand kregen deze apen hierdoor fijner gevormde vingers en lange benen; geholpen door de druk van het water leerden zij rechtop lo pen. Ze verloren het haar op nun huid (dat werkte remmend bij het zwem men). Op het lioofd bleef het als be schutting tegen de zon nodig. Met nog in het water levende zoog dieren als walvissen en zeekoeien heett de mens gemeen dat hij een vetlaag onder de huid heeft. De aan land ge bleven apensoorten hebben dat niet. Professor Hardy neemt aan, dat de aap die mens werd, tegen de tijd dat hij het land weer opzocht een half miljoen jaar later voor het eerst werktuigen gmg gebruiken. Ook de zee-otter doet dat. Die breekt zee-egels open door ze met een steen tegen de borst te slaan. Het was dus voor de mens maar een stap naar het scherpen van vuurstenen tot messen en speerpunten, zegt de hoogleraar, die al dertien jaar met zijn nieuwe theorie heeft rondgelopen. Hij meent zelfs dat het grote genoegen van de mens om te zwemmen en ons sterk verlangen naar het strand en het water door zijn theorie wordt verklaard. Professor Hardy voorziet dat onze behoefte aan voedsel ons weer onder water zal zenden. Vissen met schepen is volgens hem te veel op goed geluk gebaseerd. Maar ditmaal zullen wij gaan met behulp van maskers, vinnen, en cylinders met zuurstof. Wij zullen snel een begin moeten maken met het systematisch en wetenschappelijk „be boeren" van de zeeën die ons om ringen, door in ploegverband schade lijke schepsels als zeesterren te „wie den" en vis te „poten", om deze bij het bereiken van de gewenste grootte door groepen kikvorsmannen bijeen te laten drijven in door onderzeese trakturen voortbewogen netten, aldus professor Hardy. Hetzelfde geldt voor grondstof fen. De Piccards legden er de grond slag voor en denken al in die richting. Dit weekeinde bracht een voormalig Brits onderzeeboot-man, de scheeps bouwkundige John Stubbs, ons weer iets verder vooruit met plannen voor een nieuw soort bathyscaaf, dat veel lichter en dus beter bestuurbaar zal zijn dan de bestaande, omdat zij ver vaardigd zal worden van gewapend glastic, en geen benzine nodig zal heb- en als ballast. De zee is misschien onze belangrijk ste overgebleven bron van voedsel en grondstoffen, en zelfs de ondiepe ge deelten ervan hebben wij nauwelijks geëxploreerd. De tijd ervoor is aange broken en de middelen staan ons nu ten dienste, zo besloot professor Hardy. WASSENAAR. Het hotel-restaurant Dutch Inn bij het vliegveld Valkenburg is gistermorgen vroeg afgebrand. Dat is de derde keer. Voor de oorlog is het een keer geheel uitgebrand, na de oorlog een keer goeddeels. Het vuur is ontstaan op de bovenver dieping in de kamer van een inwonende kelner. De man had in bed een sigaret opgestoken en was toen in slaap gevallen. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5