Irreële situatie voor werknemers in bouwvak SHAG €sso Bluestar Gematigd optimisme over loonpolitiek regering Hein Cujé oppermachtig in singelloop te Goes Niemeijet Op grote bouwwerken in Zeelan d wordt gestaakt Reicotex KRITIEK OP SOCIALISTEN Nieuwe directeur veiling Kapelle Pendelen naar dorpen in zak van Zuid-Beveland DOE OPEN IN GOES Bond Militaire Oorlogsslachtoffers in Middelburg bijeen Vrouwenpolder kan woonruimtewet nog niet missen met ESSO bent u beter uit KAMERLID VAN MASTRIGT SPRAK IN GOES GEMEENTEBELEID BESPROKEN Vergadering N.C.V.B. Geslaagd Bijdrage verleend voor weduwenwerk Loonpolitiek Baten bestemd voor Doe Open-actie met sportemblemen Activiteiten voor „Doe Open" Brommers hadden veel plezier Poldervergaderingen De officier die eisensmoede zich naar zijn vrouw en kroost gaat spoeden de advocaat die uitgepleit naar vrouw en kinderschare rijdt die beide moegevochten vechters zijn op de rechterhand des rechters wanneer diens wijze uitspraak luidt sinaasappel citroen vruchtenlimonade Verkeersquiz in Hoek Pejeha-stoffen voor maatwerk naar Uw hart: Maandag 7 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 zich ondanks deze kritiek, die niet onder stoelen of banken werd gesto ken, toch in de practijk loyaal ge dragen. Geheel anders lag het echter in de politieke vleugel Hier werden de zakelijke motieven maar al te vaafk uit het oog verloren. Met verontwaardiging constateerde de heer Van Mast.rigt dat de kritiek o£ dit front niet slechts de poSitiek beoogde Suurhof ook niet persoonlijk aangeval len als hij door de knieen moest GOES - Kort nadat zaterdagmiddag het ultimatum van de ^mk^'oêXn. "vo^ensTet werknemersorganisaties afliep, heeft de heer C. J. van Mastrigt,1Nederlandse spraakgebruik is hier het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van j het Christelijk Nationaal Vakverbond, een lezing gehouden voor de bitter voegde de spreker hier aan Statenkring Goés van de Christelijk Historische Unie. toe: „Wij hebben destijds minister Omdat de heer Van Mastrigt zou spreken over de visie van de C.H.U. op de actuele sociale problemen, lag het in de lijn dat een uitgebreide bespreking zou worden gewijd aan de huidige gespan nen toestand in de bouwwereld. De voorzitter van het C.N.V. sprak in dit verband van een betreurenswaardige situatie die kan uit groeien tot een sociale ramp. De regering staat pertinent op het standpunt dat de hogere lonen in het bouwbedrijf gefinancierd moeten worden uit de grotere productiviteits- en rentabiliteits- marge. Natuurlijk aldus de heer Van Mastrigt kan de rege ring terug door een bindende loonregeling op te leggen, maar dat zou een stap terug zijn op de weg naar een vrijere loonpolitiek. Deze weg is afgesloten. KAPELLE. Onder voorzitterschap van de heer J. Balkenende, hield de A.R. Kiesvereniging te Kapelle-Biezelin- ge de jaarvergadering. Uit het jaarver slag bleek, dat er 109 leden zijn en dat er over het afgelopen jaar een batig saldo resteert. Als bestuursleden wer den herkozen de heren J. Balkenende en M. C. Duijnhouder, terwijl de heer Chr. Smallegange als nieuw bestuurslid gekozen werd. Wethouder J. Balkenende sprak over het onderwerp .Gemeentepolitiek", het geen hij verdeelde in drie punten: a. de financiën, b. de woningbouw, c. de Industriële vestiging. Vervolgens, werd er over het gemeentebeleid uitvoerig van gedachten gewisseld. KLOETINGE. Voor de afdeling Kloetinge van de N.C.V.B, sprak woens dagavond mevrouw J. de Jong-Bitter te Middelburg over het onderwerp „Ar beidsvreugde",. Voor deze avond bestond een zeer gro te belangstelling. De volgende vergade ring zal worden gehouden op 6 april a.s. Als spreker hoopt dan op tetre den ds. Niewohner te Wemeldinge. Be sloten werd voorts dat van de zomer een uitstapje zal w-orden. gemaakt. Advertentie Borssele spaarde bijna tien mille BOBSSELE. Bij de spaarbank van de coöp. boerenleenbank „Borssele" werd in februari ingelegd 74.573,08 en terugbetaald 66.171,63. Het saldo be droeg op 29 februari 1.829.902,32. De situatie overziende gaf de heer Van Mastrigt echrter voedsel aan een gematigd optimisme. Met nadruk stelde hij voorop dat de C.H.U. zich niet ge bonden achtte aan dit kabinet. Maar in elk geval is de loonpolitiek in zoverre geslaagd dat er loonsverhogingen zijn geweest zonder dat prijsverhogingen hebben plaatsgevonden. Natuurlijk is dit niet precies „met een schaartje te knippen", maar de algemene opzet lijkt De kwestie waar het om gaat is voor de werkgevers een doorberekening van de lonen op de lopende werken, het geen dus zou betekenen dat de gestegen loonkosten met de opdrachtgever ver rekend zouden mogen worden. In dit verband gat de heer Van Mas trigt een korte terugblik op het gebeur de. In oktober 1959 heeft minister De Pous besprekingen gevoerd met de bouwvakpatroons waarbij hij de uit drukkelijk voorwaarde bekend maakte dat het niet doorberekenen van de lo nen ook voor hen zou gelden. Het een en ander werd per circulaire bekend ge maakt. Hier kon niet anders gehandeld worden omdat anders een discrimine rende houding tegenover de andere werkgeversorganisaties aangenomen zou worden. Deze hebben zich immers wel met de nieuwe spelregels akkoord verklaard. Het bouwbedrijf weigerde echter de productiviteits-cijfers op ta fel te leggen waaruit zou kunnen blijken in hoeverre hier van een onredelijke eis sprake zou zijn. Niettemin weigert men thans de nieuwe c.a.o. te ondertekenen, ondanks j het voorstel van minister De Pous dat j de drieprocent heffing aan het risico- fonds niet behoeft te worden betaald. Er is nu voor de werknemers - aldus i de heer Van Mastrigt - een bijzonder irreële situatie ontstaan omdat er in principe geen geschil in materiële zin tussen de werkgevers en de werk nemers is. Het eigenlijke conflict is er een tussen de regering enerzijds en de werkgevers anderzijds. Betreurenswaardig noemde de spre ker de situatie da« ook voc.rad omdat bij eén staking de'werknemers-or gani- saties voor ontzaggelijke' bediragen zul len moeten opdraaien om hun recht te verkrijgen, terwijl de "Inzet van dit groteske spel een relatief geringe ader- lating voor de böuwvakpatroons is. Tevoren had de heer Van Mastrigt een korte beschouwing gewijd aan de werkwijze van het huidige kabinet, waarbij'hij zich in zekere zin optimis tisch uitliet over de bereikte resultaten. Uiteraard zo stelde hij voorop was het niet de bedoeling dat een langduri ge periode van geleide loonpolitiek en van verregaande overheidsbemoeienis zonder meer aan de dijk gezet zou wor den. Wel degelijk moest tot op zekere hoogte een bepaalde continuïteit ge handhaafd worden. Niettemin werden wegen uitgestippeld naar een grotere vrijheid en verantwoordelijkheid en naar een stabilisatie van de prijzen. De moeilijkste kwestie aldus de spre ker - was uiteraard de loonpolitiek. Om een goed inzicht te krijgen in de Christelijk Historische visie op deze ma terie zal men een gedegen inzicht moe ten hebben in de betekenis van het be grip „loon". In dit verband onder scheidde de heer Van Mastrigt een drietal facetten die op een gelijkwaar dige wijze tot hun recht moeten komen. In de eerste plaats is loon een kost- prijsfactor voor de ondernemingen. In de tweede plaats is het niet alleen een inkomenpost voor de gezinnen, maar ook een uitgavenpost. Tenslotte is er het sociale aspect, de bestaans mogelijkheid. Nu is onder socialistische invloed een eenzijdig accent komen te liggen op het sociale aspect. Het gevolg hiervan is een scheeftrekken van de re aliteit met duidelijke inflatoire geva ren. Maar juist omdat Nederland in zijn afhankelijke positie een uiterst zwakke economie heeft, zal naar een evenwicht gestreefd moeten worden. Een eenzijdige beklemtoning van het sociale aspect wordt door het huidige kabinet beslist afgewezen. Nu is de regering in dit streven niet voor kritiek van socialistische zijde gespaard gebleven. Overigens heeft de socialistische vakbeweging Aan het begin van zijn geladen be toog, dat de spreker door gebrek aan tijd niet pasklaar had kunnen maken, maar dat niettemin met intense aan dacht en met de grootste waardering werd gevolgd, gaf de heer Van Mastrigt nog enkele kritische aantekeningen met betrekking tot de samensrtelling van het kabinet. Het is dan ook geen wonder dat aan het eind van de vergadering een fel debat losbrandde dat de gemoederen danig in beweging bracht. Maar het blijft een feit dat de heer Van Mas trigt vanuit zijn uitnemende deskundig heid riog menig verhelderend woord iwist te spreken. MIDDELBURG. De Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers afdeling Zeeland kwam zaterdag onder leiding van voorzitter P. Paree in jaar vergadering bijeen. De bond was te gast in de Garnizoenskazerne in Middelburg waar de commandant kolonel Potte- boom, het tamboerkorps van de kazerne ter verwelkoming van de gasten enige marsen liet spelen. De commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, in zijn functie van ere-voor- zitter van de bond, kon slechts korte tijd op de bijeenkomst aanwezig zijn, maar zijn echtgenote, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse v. d. Feltz nam in deze zijn taak over. De sekretaris, de heer M. de Dreu, merkte in zijn jaarverslag op dat de animo voor de invalidensport helaas ge- GOES. Hein Cujé toonde zich oppermachtig in de singel loop, die zaterdagmiddag in Goes werd gehouden. Hij gaf de glans aan dit sportevenement, dat voor treffelijk werd georganiseerd door A.V. '56 en waarvan de baten be stemd waren voor de actie Doe- Open. Wel had Cujé enige tegen stand te duchten, maar ging hij toch met een ruime voorsprong als eerste door de finish in een tijd van 13.02.7 min., dertig se conden later gevolgd door J. Schillemans van Olympia uit Hal- Advertentie SANSON Hein Cujéwinnaar van de zaterdag te Goes gehouden singelloopkooptin gezelschap van zijn vrouween sleuteltje van de actie hulp aan vluchtelingen „Doe Open". steren. Als derde finishte Hans Bostelaar van Dynamo uit Mid delburg. Bij de scholieren, die in groten getale aan deze singelloop deelnamen, werd een verbeten, maar sportief gevecht ge leverd om de erepalm. De A-scholieren liepen 1200 meter, J, Traas van de r.k. H.B.S. werd eerste in een tijd van 3.37.2 min. De B-scholieren hadden een af stand af te leggen van 1000 meter. In deze groep ging J. Geijs, eveneens van de r.k. H.B.S. met de eerste prijs naar huis. Hij maakte een tijd van 3.29.2 min. De afstanden voor de deelnemers van de K.N.A.U. waren: A- en B-junio ren 2400 meter, C-junioren 1200 meter en Senioren 4400 meter. Tijdens de prijsuitreiking in. café Flo ra toonde de voorzitter van A.V.*56, de heer G. Noordermeer zich verheugd over het succesvolle verloop van de wed strijd. Er was een 'bevredigende deel name en de publieke belangstelling was ook goed te noemen. Hij dankte allen, die aan het welslagen van deze singel- loop hadden meegewerkt. De voorzitter van het district Zeeland van de K.N.A.U., de heer P. Verdonck, uitte zijn erkentelijk.leid aan A.V. *56 voor de organisatie van deze singelloop. De medailles van het Zeeuwsch. Dag blad waren bestemd voor Hein öu-jé voor de beste prestatie en voor J. Fraan- je, de eerst aankomende Zeeuw in de B - j uni or e nkl a.s s e De voornaamste uitslagen waren Senioren: 1. H. Cujé, E.M.M. 13.02.7: 2. J. Schillemans, Olympia 13.32.5; 3. H. Bos telaar, Dynamo 14.21.8; 4. W. Kaljouw, '.4, 32.4 en 5. A. Bostelaar, Trekvo-gels, Den Haag 14.30.-. A-junioren: 1. H. Joossens, A.V. '56 7.17.-. B-junioren: 1. J. Fraanje, A.V. '56, 7.: 2. L. Luijks, Olympia, 7.38.4; 3. P. van Loo, A.V. '5S> 7.48.6; 4. W. Vermeulen, Dynamo, 24.6. C-junioren: 1. R. Mannikhof» A.V. '56, 3. 28.2; 2. M. Nuijten, Olympia, 3.27.4; 3. H Simpelaar, 't Zwin, 3.40.8. A-scholieren: *1. J. Traas, r.k. H.B.S., 3. j 37.2; 2. C. Steijn, De Ruijterschool, 3.39,7: I 3. A. de Leeuw. Van Dussel'dörpschool, 3.47. 4. E. de Graaf, Van Dusseldorpschool, 3. 52.5; 5. R. G. Terlaak, De Rttijterschool. 3.56.7. B-scholieren: 1. J. Geijs, r.k. HJB.S. 3. 29.2; 2. H. Bruggeman, Van Dusseldorpschool, 3.30.8; 3. R. de Mol. Van Dusseldorpschool, 3.31.-; 4. P. Folcke, Openbaar Lyceum, 3.33.3. 5. F. Reyerse, chr. ulo. 3.40.6. De wisselprijzen waren voor de' Van "Dus* KORTGENE. —.In het gemeentehuis wordt op zaterdag 12 maart een ten toonstelling gehouden van werken van de kunstschilder Koets. Burgemeester A. A. Schuit zal de expositie openen. Voorts zal op deze dag in de Stads- wijnkelder een bazar worden gehouden en de huishoudschool zal voortreffelijk eten presenteren. De opbrengst van ten toonstelling. bazar en consumpties is be stemd voor de vluchtelingenhulp ..Doe Open". KAPELLE. In de algemene verga, dering van de Veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapel- Ie is meegedeeld, dat de heer A. D Snoep, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als directeur der veiling, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd op 24 maart 1960. In de gehouden bestuursvergadering van 22 december 1959 werd in zijn plaats be noemd, de heer A. C. de Klerk te Bie- zelinge. Als gevolg biervan hadden nog enkele personeelsmutaties plaats. De heer P. G. Vermaire werd in de plaats van de heer de Klerk benoemd, ter wijl tot kassier benoemd werd. de heer J. J. van Willegen. De heer J. P. H. Capello uit Goes werd* tot hulpkassier benoemd. In dienst der veiling zijn thans 86 personen. GOES. De jaarlijkse feestavond van de bromfietsclub „De Bromvlieg", die zaterdag in „De Prins van Oranje" is gehouden is voor de vereniging, die enkele maanden geleden tien jaar be stond, een succes geworden. Het is een avond van uitbundige vrolijkheid gewor den, dank zij het optreden van het ca baretgezelschap „Klaveren Vijf" uit Roo sendaal. dat met veel vaart een geva rieerd .programma bracht onder de titel „Reprise". De Roosendaalse groep ver stond de kunst met echte Brabantse hu mor de aanwezigen in een voortreffelij ke stemming te brengen en te houden en dat lag niet alleen aan deze humor, maar vooral ook aan de wijze waarop het programma werd gebracht, name lijk met veel talent. Het gezelschap bestaat op het ogen blik 25 jaar en ter gelegenheid van dit feit boo-d de voorzitter van de brom- fietscluto de leider van „Klaveren Vijf", de heer Jac. Mol een herinneringsmedal- je aan. „Klaveren Vijf' onderhoudt reeds jarenlang relatie met de Goese club en heeft talrijke feestavonden tot een succes doen worden. NIEUW- en SINT JOOSLAND. De ingelanden van de diverse polders kwa men in café De Rode Leeuw in verga dering bijeen. De Middelburgse polder vergaderde onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer E. Verlare. Deze drukte er zijn vreugde over uit dat de polderlasten drastisch konden worden verlaagd. Dit in tegenstelling tot de ge concentreerde waterschappen waar de lasten steeds stijgen. De heer Verlare benadrukte de soepele en veel goedko pere werking van de kleine polders en waterschappen, waar het onderling con tact tussen bestuur en ingelanden volle dig blijft bestaan. De polderlasten werden verlaagd tot twintig gulden per ha. Een voorstel uit de vergadering om ook de gebouwde eigendommen aan te slaan werd ver der werden onveranderd vastgesteld op zes gulden per ha. Op de vergadering van de Suzanna- polder drukte de dijkgraaf, de heer C. A. Polderdijk er eveneens zijn vreugde over uit dat de lasten konden worden verlaagd. Ze werden teruggebracht tot 22 gulden per ha. De polderlasten yan de Bijleveldpol- worpen. belangen van de Middelburgse polder Vervolgens dankte de heer C. A. Pol- de wijze waarop hij thans 25 jaar de derdijk de dijkgraaf voor de uitnemen- den beiden herkozen, heeft behartigd. ring is gebleken, hoewel dezejuist in het overige deel van ons land geweldige opgang maakt. Vorig jaar april is be gonnen met de sociale zorg voor de we duwen; deze taak heeft op zich geno men mevrouw Terhenne-Reisinger. Uit haar jaarverslag bleek dat er aanvan kelijk r:og al enige moeilijkheden moes ten worden overwonnen. Het was niet eenvoudig, de vrouwen zo ver te krij gen dat ze hun zorgen vertelden. Er zijn nu niettemin al 62 leden en de onder linge verstandhouding is uitstekend. Een voorstel uit de vergadering om per kwartaal vrijwillig een bijdrage (maximum 10.per jaar) te geven voor het weduwenwerk werd aangeno men. De aftredende bestuursleden, me vrouw Franke-Verhulst en de heer Van der Velde werden beiden herkozen. Na de lunch vertoonde men een film over het beoefenen van sport door invaliden en opnamen van „Taptoe Delft". Dr. mr, W. K. J. J. van Ommen- Kloeke, lid van het hoofdbestuur van de B.M.O. sprak over hetgeen de bond reeds heeft bereikt en over de proble men die nog op een oplossing wachten. Als voorbeeld noemde spreker de on rechtvaardige toestand, dat weduwen van ex-KNIL militairen op het ogenblik uitkeringen krijgen die slechts op éé'.a derde liggen van. de uitkeringen die na bestaanden van Nederlandse militairen krijgen. De heer Van Ommen-Kloeke gaf ten slotte in enkele punten weer wat de wereldfederatie van oudstrijders is en wat deze organisatie te betekenen heeft VROUWENFOLDER. Buiten wer king stellen van de woonruimtewet 1947 is voor oais onaanvaardbaar, menen b. en w. van Vrouwenpolder. Op de lijst van woningzoekenden komen nog steeds dringende gevallen voor, welke om een spoedige oplossing roepen. Hierin kan niet worden voorzien door particuliere bouw met een door het Rijk beschik baar te stellen premie. Men kan niet zeggen dat in Vrouwen polder het woningprobleem in de afge lopen jaren is opgelost, omdat geen bouwvolume is toegewezen voor de bouw van woningwetwoningen. De laat-, ste toewijizing vond plaats in 1953. Voor 1960 werden twee woningen toegewezen. Er is een achterstand te konstateren, omdat de huisvestingsproblemen niet af- maar toenamen. Hiermee gaat ge paard het vestigen van jonge gezinnen in andere gemeenten, omdat in Vrou wenpolder geen woonruimte kan worden aangeboden wat voor de gemeente fu neste gevolgen heeft en verschillende be drijven zich hierdoor van hun perso neel zagen beroofd. Ten slotte worden we, aldus b. en w„ geconfronteerd met het probleem dat in elke recreatieve gemeente speelt, na melijk de verhuur van woonruimte aan badgasten gedurende enkele maanden van het jaar. Het verblijf van vreem delingen in de zomermaanden in Vrou wenpolder neemt telkenjare toe en het is te verwachten dat dit in de naaste toekomst niet minder zal worden. Bij het buiten werking stellen van de woonruimtewet is de weg vrij om woon ruimte waarnaar grote vraag is, uitslui tend te verhuren aan vakantiegangers. Er zullen dan huizen als zomerwonin gen voor het grootste deel van het jaar leeg staan. Hierdoor worden in het bij zonder de minder draagikrachtigen gedu peerd. GOES. De Zeeuwse bouwvakarbei ders hebben vrijdag en zaterdag de si tuatie, die is ontstaan na het gerezen conflict in de bouwwereld onder ogen ge zien in diverse gewestelijke vergaderin gen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat vandaag alle bouwvakarbeiders in staking zouden gaan en de bouwnij verheid dus geheel plat zon komen te liggen, doch in de loop van zaterdag kwam een wijziging in de situatie. De staking zal niet alle objecten omvatten, doch wel een aantal zeer belangrijke en grote werken. Het werk aan overheidsgebouwen zal, naar men ons mededeelde in Zeeland worden voortgezet Bij de uitvoering van de Deltawerken zal evenmin wor- Advertentie QmaJK Eervol ontslag KAPELLE. Aan de heer P. G. Ver maire, kantoorhouder van de Nutsspaar- bank is met ingang van 4 maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kas sier. In zijn plaats is benoemd de heer G. W. P. de Kam. te Biezelinge. GOES De belangstelling voor de actie „Doe Open" is in Goes buitengewoon groot. Zaterdagmid dag zat.de bioscoop tjokvol kinde ren, die van een leuk programma hebben genoten. De netto op brengst voor de vluchtelingenhulp was 250 gulden. Rolschaatsivedstrijd Zaterdag a.s. wordt voor de schooljeugd een grote rolschaats wedstrijd gehouden. De deelnt- ners worden naar leeftijd in groe. zen ingedeeld en er zijn prachti ge prijzen beschikbaar gesteld. Vandaag, tussen vier en zes uur kunnen de jongens en meisjes zich voor deelneming aan deze sportie ve wedstrijd nog opgeven bij de heer A. Kamphuis, M. D. de Groot iraat 82. GOES. Op het ogenblik werken in het streekverbeteringsgebied in de Zah van Zuid-Beveland bijna duizenyl man nen in de land- en tuinbouw; de helft hiervan is bedirijfshoofd, een derde ar beiders en de rest is meewerkend ge zinslid. In 1947 werkten er zeker 1300 mannen in de agrarische sector. In on geveer twaalf jaar is dus deze arbeids- bezetting met 25 procent gedaald, dus met ruim twee procent per jaar. Zowel de werkgelegenheid is terugge lopen als de animo om in de landbouw te gaan werken. Ernstige werkloosheid TERNEUZEN. Een flinke belang stelling 'bestond voor de verkeersquiz, die door de Vereniging voor Veilig Ver keer in de gehoorzaal van het raadhuis te Hoek werd gehouden. In zijn openings woord wees de voorzitter, ir. F. J. Denie nog eens op de noodzaak van een gTon- dige verkeerskennis voor jong en oud. Aan de quiz namen deel in totaal ze ven paren Het werd een geanimeerde wedstrijd waarin fel om de prijzen werd gestreden Ten slotte kon de inspecteur van politie te Temeuzen de eerste prijs uitreiken aan de winnaars J. Platteel en J. Dieleman. Onderzoek op t.b.c. TERNEUZEN. In de nabije toe komst zal een bevolkingsonderzoek op T.B.C. worden gehouden. Huis aan huis werden circulaires verspreid om de be volking op te roepen zich aan dit on derzoek niet te onttrekken. Het gebeurt al te dikwijls dat zich plotseling een T.B.C. haard openbaart op plaatsen waar men het allerminst zou verwachten. Daarom is een regel matige bevolkings-controle van het grootste belang. is er niet geweest, uitgezonderd de sei zoenwerkloosheid in de winter. Alle ca tegorieën arbeidskrachten zijn gedaald maar vooral wel de vreemde arbeids krachten, minder de meewerkende boe ren- en tuinderszoons, nog minder de boeren en tuinders Zelf. Buiten de land bouw en de tuinbouw is er in het ge bied weinig.te doen. behalve in de ver zorgende sector, die niet uit zichzelf groeit. Het is dus niet te verbazen, dal met de afneming in de landbouw, ook de totale beroepsbevolking is gedaald en ook de gehele bevolking, namelijk met ongeveer vier procent in twaalf jaar. In feite valt. deze achteruitgang nog mee, doordat vooral ongehuwde jonge ren zijn vertrokken, die dus geen fami lieleden hebben meegenomen. Niettemin is de daling van het bevolkingsaantal een ernstig verschijnsel, dat o.a. leidt tot veroudering van de bevolking en verschraling van de samenleving. Het tei v!'ezen C'at dit in de toekomst nog zal doorgaan. Men kan immers verwachten dat de arbeidsbezetting in de landbouw nog verder zal dalen In de tuinbouw zijn perspectieven vooral met betrekking tot de fruitteelt Voorts is het mogelijk dat toenemende werkgelegenheid in de omgeving van de Zak van Zuid-Beveland de bevolking binnen het gebied constant houdt Bij het toenemen van de industriële ontwik keling m en om Goes en op Walcheren (Sloe) is pendelen naar deze gebieden vanuit de dorpen in de Zak van Zuid! Beveland heel goed mogelijk. Van de ze dorpen wordt gevraagd dat zij een prettig woonklimaat scheppen. Mis schien moet op de lange duur samen gaan van enkele dorpen gewenst wor den geacht om tot levenskrachtige ker nen te kunnen uitgroeien. Deze opmerkingen maakt de heer dr. C. de Galan, adviserend lid van de sub commissie voor de agrarisch-sociale voorlichting in het recente nummer van de „Nieuwsbrief voor de Zak van Zuid- Beveland". den gestaakt, doch wel bij een aantal andere objecten, in Goes o.a. de bouw van de nieuwe veiling, de kunstkersen- fabriek, het consulentenhuis, de volks wagengarage en het bejaardentehuis van de Geref. Kerk. In Middelburg zal van daag niet verder wonden gegaan met de bouw van een aantal scholen evenmin als in Vlissingen, waar bovendien niet wordt gewerkt aan de bouw van hotel Britannia. Deze staking, die aanvankelijk een veel uitgebreider karakter zou hebben, heeft de werknemers in de bouwvakken niet alleen in beroering gebracht vanwe ge het feit der staking, doch de niet-ge- organiseerden hebben voorzover zij be trokken zijn bij stilgelegde werken, zich in de afgelopen dagen gerealiseerd, dat zij in een uiterst moeilijke positie drei gen te komen. Was de staking algemeen geweest dan zouden, naar wij hebben vernomen, in Goes en de naaste omge ving, 45 bouwvakarbeiders, die niet ge organiseerd zijn, in een uiterst moeilij ke financiële positie zijn gekomen, wil den zij zich niet aan de staking ont trekken. De lonen van de georganiseer- den worden door de bonden betaald de ongeorganiseerden hebben echter ver zuimd op dit punt voorzieningen te tref- Bevestiging en intrede WESTKAPELLE. De Geref Kerk te Westkapelle-Domburg heeft gisteren Sïf?6 Predikant gekregen in kan- van den Bom. die in de mor gendienst werd bevestigd door ds. A. J Dondorp. Geref. predikant te Zutphen vroeger te Westkapelle met een preek over Jesaja 52 vers 7. Ds. v.d Bom deed intrede met een prediking naar aanleiding van 2 Cor. 2 vers 14 Hij werd in Westkapelle toegesproken door ouderling P. van Sighem namens kerkeraad en gemeente, door ds. P. Homburg uit Vlissingen namens de clas- sis Middelburg, door ds. van Heesen uit MeliSkerke als consulent. Burge meester Th. H. de Meester heette ds. v.d. Bom welkom namens het gemeen tebestuur. Waarna ir. H. Voorham. leider van het evangelisatiewerk in de Jordaan de nieuwe predikant toesprak In zijn studententijd heeft ds. Van den Bom evengelisatiewerk verricht in de Jordaan. In Domburg werd ds. van den Bom toegesproken door ouderling Bors- selaar namens kerkeraad en gemeente, de consulent drs. J. Vlaardingerbroek. ds. H. K. Poelman uit Arnemuiden als vertegenwoordiger van de classis Mid delburg, de heer J. M. Matthijsen na mens de Hervormde Gemeente en wet houder J. F. Seidel namens het gemeen tebestuur. Advertentie vraag tav kleermaker

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3