Schouwen heeft toekomst met goede en ook dreigende perspectieven Nederlands echtpaar Koksma gaat morgen naar Kythera Aanbevelingspunten vormen basis voor actie-program 0hristelijk Organisatieleven Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Zaterdag 5 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 E.T.I.-rapport over economische ontivikkeling Zeeuwsch Dagblad Waar naar toe? Differentiatie rjE GEDIFFERENTIEERDE loonpoli tiek, zoals die op het ogenblik ge voerd wordt, leidt tot verschillende overwegingen. De eerste is wel, dat dese gedifferentieerde loonpolitiek grotere loonsverhogingen hebben ge bracht dan ooit bij een geleide loon politiek mogelijk zou zijn geweest. Au Initiatief Visserij Vlotte liuishoudshow in Middelburg Verbindingen Industrie Toerisme JAARVERSLAG In dienst van de Oecumenische hulp Antiek vakantieoord nu een barre rots Kinderverkoop Landbouw Winnaar in Italië Jo de Roo verraste zijn ouders en zijn vrienden Bouw van vier bejaardenwoningen in Kwadendamme Conferentiedagen De meerderheid GEEN VLAG IN TOP Feest in middelburg «Doe Open Spaarpot" wordt steeds dikker 's-Heerenhoek draait de klok terug Solistenconcours in Concertzaal B, en W. Goes nemen begroting terug 4 Prolestantt-Ch ristelijk qpOEN WIJ DEZER DAGEN een CNV-i bestuurder hoorden betogen, dat fcü nimmer de vooroorlogse toestand terug wenste te hebben op het gebied van de loonvorming, de volledige vrije loonvorming dan, werd de opmerking gemaakt: maar wat dan precies. Het is een vraag, waarvoor velen jéeh gesteld zien. Waar wil men heen mot «ie vrijere loonpolitiek. Is het be leid sools dit thans gevoerd wordt, het gewenste? Wil men verder gaan en waar wil men heen? De gedachten rond de vrijere loon- ZIERIKZEE. Schouwen-Duiveland is een zeer fraai eiland, politiek hebben zich nog steeds niet met moeilijke en dure verbindingen met de buitenwereld; het heeft gecwwretiseerd en het wordt tijd, dat een nuchtere, hardwerkende bevolking, die echter in omvang stag- en met na™e Deert en veroudert, het bezit een gezonde landbouw, doch gebrek —I., aan overige bestaansbronnen. En tenslotte heeft Schouwen-Duive land een toekomst met dreigende en gunstige perspectieven. Deze duidelijke taal is te lezen in het ETI-rapport over de economische ontwikkeling van dit eiland. Tijdens een bijeenkomst van alle ge meentebesturen in de Concertzaal is dit rapport, waarin tevens maar liefst twaalf aanbevelingen zijn opgenomen als basis voor een actieprogram, gistermiddag uitvoerig besproken. meer zijn niet gunstig. In de geulen (men. Tenzij zich een belangrijke econo- zal het zoute water zich lang handha- mische ontwikkeling in industrie, toe ven. zodat de ontwikkeling van paling risme en tuinbouw zou aftekenen wordt weinig waarschijnlijk is. De waterver-: het beeld rooskleuriger, ontreiniging zal door de waterafvoer, m r van de grote rivieren bovendien groot WcffeCOtttttC zijn. Christelijke vakbeweging eens duide' lijk uitspreekt wat men wil. De over heid trekt zich langzaam maar zeker terug van het loonbeleid en legt de verantwoordelijkheid daar. waar zij be hoort. Maar wil men dit overheidstoe- sioht geheel missen? Het lijkt ons niet reëel daarnaar te streven, omdat het gecoördineerde be leid bij de totale loonvorming in ons land niet meer gemist kan worden. De verstrengeling van het economische leven is zo groot geworden dat een seUstandig optreden van welke be drijfstak ook niet meer mogelijk is. De solidariteit met anderen spreekt hier een belangrijk woordje mee. Maar wel kan de vraag gesteld wor den of het toezicht, dat de overheid moet uitoefenen zal bestaan uit een „duim in de pap of slechts een pink". Indien wij op die vraag een ant woord moesten geven, zou het als volgt lulden: een pink is voldoende. In de tweede plaats kan men stellen, dat een groep werknemers, naar schat ting zal die 14 procent bedragen, per 1 april nog niets gekregen heeft en dat het dus de vraag zal zijn of voor deze groep niet alsnog een „algemene loon- ronde" afgekondigd moet worden. Tenslotte zal men zich afvragen of de gedifferentieerde loonpolitiek zich ook niet te zijner tijd binnen de be drijfstakken verder zal moeten ont wikkelen. De eerste overweging zal wel nie mand willen bestrijden. Ten aanzien van het tweede gestelde, is het moeilijk een conclusie te geven. In de eerste plaats niet omdat niet bekend is hoe de regering er over denkt. In de twee de plaats niet, omdat in die tweede groep ook een grote categorie werk nemers schnilt, die tot de hoog9t ge salarieerde groep van ons land be hoort. Men zou zich dus kunnen af vragen of de urgentie voor deze groep wel zo groot is. In dit verband moge nog eens her- 0 LANDBOUW: gunstige periode te- innerd worden aan het verlangen, dat gemoet; het aantal kleine bedrijven zal afnemen, bet bouwplan zal arbeidsinten siever worden. Mechanisatie en rationa lisatie zullen in afnemend tempo door gaan. De tuinbouw kan in betekenis toe nemen. VISSERIJ: op korte termijn gun stige perspectieven. Op langere termijn echter, na afsluiting der zeegaten zal het met de visserij nagenoeg zijn ge daan, tenzij het Grevelingenproject voor het behoud van de oestercultuur wordt gerealiseerd. in dit keurig uitgegeven rapport nauwgezet .onder vuur" genomen. spoedig een -wettelijke maatregel in zake een minimumsalaris tot stand komt. Het laatste argument, een ver der gaande differentiatie in de be drijfstakken zelf, kan leiden tot een personeelsverloop binnen de bedrijfs tak. die uiterst nadelig zal werken op de slecht renderende bedrijven. Hoewel hier en daar de gedachte aan deze gedifferentieerde betaling binnen de bedrijfstak wel levend is, menen wij toch tegen deze gedachtengang een waarschuwend woord te moeten laten horen. Het zou tot zeer ongewen ste situaties aanleiding kunnen geven. Beter ware het, indien men dan overging tot het uitbetalen van winst aandelen of iets van dien aard met bijvoorbeeld als voorwaarde, dat men twee of meer jaren in het bedrijf werkzaam moet zijn. Maar afgezien van deze opmerking, lijkt ons een nadere studie van deze materie door de vakbeweging gewenst, omdat men eerdaags voor de conse- jK-* maximaal tien jaar geen eiland qnentie van de vrijere loonpolitiek in meer zijn. Het krijgt mede daardoor INDUSTRIALISATIE: mogelijkhe den in de toekomst, op korte termijn is de subsidieregeling van belang en de te verwachten ruime arbeidsmarkt, de be tere verbindingen zullen geleidelijk een rol gaan spelen. 9 TOERISME: sterke toename te ver wachten; gezien de gunstige omstandig heden en de toenemende recreatiebe hoefte is een veelvoud van het huidige bezoek van vakantiegangers en van het dagbezoek niet uitgesloten. CCHOUWEN-DUIVELAND zal binnen -1 D maxima.al tien iaa.r a-een eiland 1958 bijna 13 hectare. In 1958 was van de 15.811 hectare cultuurgrond ruim 80 pet bouwland, 14 pet grasland en 5 pet tuingrond. Aan de tuinbouw moet een grote be tekenis worden toegekend. De oppervlak te, die met tuinbouwproducten is beteeld bedroeg in 1958 449 ha, waarvan 267 ha /ruit. De landbouw maakt over bet geheel een gezonde indruk. Voor de verdere ontwikkeling zijn vooral van belang: 1. .het stimuleren van het volgen van land bouwonderwijs, 2. de ontwikkeling van een gezonde loonwerkersstand, 3. een wijziging van de „kredietmentaliteit" der bedrljfshoofden. Voor de tuinbouw zijn de prodnktieomstandigheden even eens gunstig. VOOR de handhaving van de visserij en met name van de mossel- en oestercultuur dient met nadruk op reali sering van het Grevelingemproject te worden aangedrongen. Hiertoe zou in de eerste plaats tot uitvoering van de proe ven in het Veerse Gat moeten worden be sloten. Dat is trouwens een Zeeuws be lang. De vooruitzichten voor de zoetwater visserij in het toekomstige Zeeuwse dit opzicht komt te staan. Advertentiën kou. |aar in POTHEEK rs), m jajiek^ k§qgtsigheid by tfsvati pcf- in een handige x>?a zoillï- T>r^vlf MEENKrS POEDERS helpen! Er zijn Meenk's PoedengÉfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri<^,^■arrhec, influenza, rheumatiek, fcoortsj^Teid bij gevatte kou, periodieke pijnen egz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK, (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. M-Er zijn mU Ci .Cj - Al ftrr »es- f^SJCG ffVhlmnwza' rheumatiek. koortsigneiaby gevattekou, ttrk|Jgbaaf in etffs W?C6l#bEeKiwr«ook m UI MC A PftTUCCV_ MIDDELBURG. Een drietal Mid delburgse zaken, de firma's Bogaert, Sies en De Bruyn. hielden gisteravond in de Vergenoeging een keurig verzorg de huishoudshow. De leiding hiervan be rustte bij mevrouw M. Fruin uit 's-Gra- /onhage, die met élan explicatie gaf omtrent de vele mogelijkheden van de :ntoongestelde huishoudelijke artike- ?n, waaronder was- en breimachines. Voorts waren op deze show de nieuw ste tomado-artikelen en een uitgebrei- collectie dekens en breiwol aanwe- g. Mejuffrouw E. van Deutekom uit Gissingen, mejuffrouw T. Sies en me- iffrouw van Oosten uit Middelburg, raden voor de eerste keer op als man nequins, hetgeen hen bijzonder aardig af ging. Zij toonden enige machinaal gebreide sport- en geklede truitjes. De heer A. H. F. Hoogenhuizen vertoonde nog enige reclamefilms en een amuse mentsfilm. kansen tot economische ontplooiing. De} kansen zijn er, maar zij moeten benut j worden. Medewerking van en inschake ling van de bevolking is vereist; het ini tiatief moet primair uit de streek zelf komen. De vooruitzichten zijn op korte termijn niet gunstig, op langere termijn zijn zij wel iets beter. Stimulering en steun van diverse zijden en in het bij zonder van de overheid is nodig. In een reeks aanbevelingen wordt de basis ge legd voor een actie-programma, dat het eiland in de toekomst zijn „eigen ge zicht" kan laten behouden en ook ver fraaien. NAAR het noorden wordt Schouwen- Duiveland door een dam in 1965 met Goeree-Overflakkee verbonden. Uiterlijk in 1968 komt de brug over het Haring vliet gereed. Deze laatste verkeersscha- i kei is voor het eiland van enorme be tekenis. Zierikzee komt dan op 60 km van Rotterdam te liggen (thans met veerdienst 100 km) De veerverbinding over de Oosterschelde dient verbeterd te worden. Wel is door de kortere afstand (Zierikzee-Kats), de grotere frequentie en de overgang naar koplading een flinke verbetering te verwachten. Bere kend is, dat over dit toekomstige veer. na het tot stand komen van de vaste verbinding met de Randstad, een aantal auto's van gemiddeld 1200 per dag is te verwachten, momenteel ruim 100. Op een spoedig tot stand komen van goe de verbindingen in noordelijke en zuide lijke richting moet met klem worden aangedrongen, zo wordt in het rapport, dat op verzoek van de kring van burge meesters en secretarissen van Schouwen- Duiveland is opgesteld, nadrukkelijk be toogd. Ook de luchtlijn Haamstede-Rot terdam verdient de aandacht. Het is bo vendien van belang, dat ook verder ver wijderde mogelijkheden ten aanzien van de verbindingen worden bestudeerd. Hierbij valt met name te denken aan vaste verbindingen over de Ooster- en Westerschelde- Over het geheel genomen is ,4us he' perspectief op langere termijn voor de visserij, afgezien van het Grevelingen- project, niet gunstig. Voor Bruinisse zou ter compensatie van het geheel of gedeeltelijk verloren gaan van de visserij-cultuur door het Delta-plan, een industrialiseringspro gramma moeten worden opgesteld. Hier bij dienen van overheidswege de nodige faciliteiten o.a. op financieel gebied, te worden verleend. ONGEVEER 1600 mannen vinden op Schouwen hun bestaan in de nijverheid d.w.z. ruim 20 pet van de mannelijke beroepsbevolking. Dit is een gering per centage, waarin ook in de afgelopen de cennia weinig groei is opgetredep. De transportfactor heeft op de industriële ontwikkeling van het eiland altijd een sterk remmende invloed gehad. Dit as pect zal in de toekomst ongetwijfeld be ter worden. Voor een verdere industria lisatie zijn de initiatieven uit het eiland zelf en het aantrekken van bedrijven el ders, uiteraard van beslisser-" beteke nis. Buiten de ontwikkelingskern Zierik zee zou het aanbeveling verdienen ook elders op het eiland een regeling voor industriële aanmoedigingspremies te treffen, die met name betrekking zou hebben op uitbreiding van bestaande bedrijven. Het is onjuist, aldus het rapport, dat de premies voor uitbrei ding van bestaande bedrijven in de probleemgebieden alleen verstrekt worden dan na verplaatsing naar een ontwikkelingskern. Voor een voorzie ning in deze leemte zou een andere regeling moeten worden geschapen dan nu voor de kernen bestaat; door de provincie en de gemeenten zou, naast een belangrijke bijdrage van het Rijk, aan deze regeling ook in fi nancieel opzicht medewerking moeten worden verleend. Op deze wijze kan een zekere sprei' ding over het gehele eiland worden ver kregen. Daarbij is de verlaging yan de waterleidingtarieven o.m. urgent, rijks- steun is onmisbaar. UITBREIDING van het toerisme is te bevorderen door een doelgerichte propaganda voor het eiland, bovendien is een voldoende logiesaccommodatie in kwalitatief en kwantitatief opzicht nood' zakelijk. Bij het verbeteren van de om standigheden voor de toeristische ont wikkeling is rijkssteun noodzakelijk, Het probleemgebied Schouwen zou als toeristisch ontwikkelingsgebied moeten worden aangewezen in het ka der van de Incor-regeling. Een extra uitkering voor de toeristengemeenten uit het gemeentefonds is bovendien ge wenst. In 1958 werd in de drie kustgemeenten een aantal overnachtingen van om streeks 200.000 geboekt. Van de gasten kwam in 1958 10 pet. uit het buitenland. Het dagbezoek bedroeg in totaal onge veer 10.000 personen. Indien elke toerist per dag 7,50 uit geeft betekent dit een omzet van 1.5 miljoen uit het toeristisch verkeer. Wat het „sociale klimaat" betreft ver keert Schouwen in een niet ongunstige situatie. Voor de werkloosheid op Schouwen is het toekomst-perspectief niet gunstig. De herverkavelingswerkzaamheden lopen af. de werkgelegenheid in de landbouw ver toont een dalende tendenz. In de bouw vakken is hetzelfde beeld waar te ne- Ook de gepensioneerden DE NED. CHR. GRAFISCHE Bond heeft besloten voortaan de gepensioneer de leden in de gelegenheid te stellen lid te blijven van de Bond. Zij behoev en ech te blijven van de Bond. Zij behoeven ech ter geen contributie meer te betalen en hebben slechts een adviserende stem tij dens vergaderingen. De stand van de NCGB is thans 5806 leden, dichter bij de 6000 dan ooit te TENSLOTTE wordt ill het rap- voren. In het laatste kwartaal van 1959 port een lans gebroken voor 'nettoledenwinst van 126 worden het instellen van een werkcomité voor het coördineren en steunen van maatregelen. Een belangrijke taak van dit comité zou zijn de aandacht van rijks- en provincia le overheid te vestigen op de pro blemen en de wensen van het ge bied. Deze verlangens dienen als die van het gehele eiland naar voren te worden gebracht, zoals ook de diverse maatregelen een gezamenlijke activiteit vergen. HET JAARVERSLAG van de Vereni- ging van Christelijke leraren en lerares sen bij het Nijverheidsonderwijs is thans verschenen. Daaruit blijkt o.a., dat het bureau van de vereniging niet minder dan 14712 poststukken heeft behandeld. Het orgaan „Ons Nijverheidsonderwijs" groeide door omvang en uitbreiding van het aantal nummers per jaar. Het aantal leden bedraagt thans 2136. Er zijn. in totaal 18 afdelingen. In de vereniging zijn verder 19 groepen en vakgroepen werkzaam. Van een medewerker UTRECHT. De lieer J. M. Koksma vertrekt morgen met zijn echtgenote in opdracht van de stichting Oecumenische hulp anp kerken en vluchtelingen naar het Griekse eiland Kythera, eens een lustoord waarheen d riteduizend jaar ge leden welgestelde Grieken op huwelijks, reis gingen, thans een rots met wat dro ge grond waprop bijna) niets meer groei en wil. Meestal zendt Interchurch Aid (waar van de Oecumenische hulp (de Nederlah se afdeling is) jonge mensen uit om in teamverband agrarisch-culturele hulp te bieden. Het echtpaar Koksma is ech ter al op gevorderde leeftijd, maar ver laat zijn woning in Heemstede op ver zoek van de orthodoxe bisschop van Kythera, om de rijke ervaring van de heer Koksma als archltekt en water bouwkundige in dienst te stellen van kerk en volk van het eiland. Vorig jaar heeft de heer Koksma poolshoogte genomen op KytheraHij heeft er gistermiddag vertegenwoordi gers van de pers iets van verteld Grote gedeelten van het eiland zijn woestijnen, begroeid met een soort doornig onkruid en een plantensoort die alleen mogelijkheden geeft voor het houden van bijen. De verbindingen zijn bijzonder slecht. Er wordt hier en daar wel iets hersteld aan de wegen. Dat is dan meestal een gift van een van de emigranten die het elders in de wereld goed heeft gekregen. Emigratie is inderdaad schering en Inslag. Niet alleen trekken volwasse nen weg, omdat het eiland hun geen werk kan verschaffen, maar de ver koop van kinderen naar Amerika en an dere landen, waar adoptie gebruikelijk is, is onrustbarend. In de oudheid telde het bloeiende BUNKEROPRUIMING AANBESTEED MIDDELBURG. Door de Polder Walcheren werd aanbesteed het oprui men van militaire verdedigingswerken op de zeedijk, het strand en in de dui nen van de westwatering van de pol der Walcheren tussen WD 3 en strandr paal WS 60 en 175 met bij-komende werken. Dit houdt onder meer in dat het grootste gedeelte van de bunkers tussen de spuiboezem in Vlissingen en Zoutelande zal gaan verdwijnen. De bunkers, die aan de Vlissingse 'boule vard ter hoogte van de sluismeesters- j woning bij de apuiboezem staan, wor- den ook opgeruimd. De laagste inschrijver voor het werk was een combinatie van de firma's Lie- i vense en Huybregtse te Westkapelle en Snelle en Slootmans te Breda met 666.000. Verder schreven in G. J. Eland te Vlissingen 708.284. Gebr. Geldof Serooskerke 719.000. Aann. bedr. „Zeeland" te Middelburg 730.000, fa. Hardenberg te Wemeldin- ge 738.000, J. en H. T. de Oude te Biervliet ƒ739.000. N.V. E.N.U.O.S. te Den Haag 769.000, fa. van Dongen-de Voogd Haamstede ƒ775.000, N.V. aann. en handelsbedr. van. Oord te Werken dam 795.000, N.V. Joh. de Kroon Rhe- nen 816.750. N.V. E.L.K. te Schoon- dijke 864.500, fa. Hooge&teger en fa. «e.Exter Wemeldinge en Goes 866.300, N.V. H. L. van- Hoeven en fa. Bots le Den Haag 1.193.847. SCHORE. In het kleine dorp Schore is de overwinning van Jo de Roo in de Ronde van Sardinië rustig ontvangen. De ouders van de promi nente Zeeuwse wielrenner reageerden uiteraard vreugdevol op het bericht, dat hun zoon al die Italiaanse, Franse en Belgische wielerkeien te vlug was afgeweest. Hun blijdschap ging echter niet over in uitbundigheid, omdat de familie De Roo niet hoog van de toren blaast, nogal zwijgzaam is en gewoon is de zaken nuch ter onder de ogen te zien. Jo zelf is ook zo. Hij hangt geen sterke verhalen op, praat spaarzaam, maar is al tevreden als hij kan fietsen. Welnu dit laatste heeft Jo in de zojuist afgelopen Ronde van Sardinië wel bewezen. MrnnFT pttdc- r. I piet Rentmeester uit Yerseke, vriend monie- en Fanfo va.n Har- van Jo de Roo, en meermalen koppelge-i land orsaniseert mo?renlSmgen, Zee':,ioot, was eveneens bijzonder verheugd medewerking vanjover het succes van de Schorenaar. „We rfpthiirff nl ni'r'te M'd-zullen nog wel meer van hem horen", was maart en op 2 liet commentaar van Piet. De derde die een solistenconcours in de;we gisteravond opbelden was de oud- jn Gehoorzaal. De deelneem- (wielrenner Adri Kloosterman uit Kapelle- wt^r,en dee'"em®rs z'jn afkomstig uit Biezelinge. Ook hij genoot hoorbaar van Jaarvergadering C.B.T.B. Suggesties voor bieten- levering in Middelburg MIDDELBURG, In de jaarvergade ring van de afdeling Midde.o-urg van de C.B.T.B. heeft de voorzitter, de heer J. Besuyen meegedeeld, dat besprekingen zijn gevoerd over de lange wachttijden te Middelburg bij het leveren van suikerbie ten. Een contactcommissie is gevormd. De volgende suggesties zijn naar voren ge bracht: meer opname via Souburg en Veere en soepeler regeling in Middel burg. eiland 25.000 inwoners, nu nog een klei ne vijfduizend. Zelfs nieuwe huizen staan leeg, omdat de bewoners het eiland in letterlijke zin on.vluchten. De ontbossing van Kythera is de grote oorzaak geweest van de huidi ge noodsituatie. De regen spoelt steeds meer grond weg. Het grondwater raakt op de paar plaatsen waar nog bronnen zijn uitgeput. Midden in de woestenij ligt een plaats die als herin' nering aan betere tijden Potamos heet: „Rivier". De heer Koksma gaat nu dammetjes construeren die het regenwater en daar mee een deel van de anders wegge spoelde grond tegen moeten houden. Ver der zal hij zich bezighouden met we genbouw en met agrarische zaken als de import van beter rundvee (al zal dat tot grote spijt van deze geboren Fries een Zwitserse rundersoort moe ten wezen), geiten, varkens, kippen en konijnen. Daarvoor moeten dan weer goede stallen gebouwd worden. Maar van het ontwerpen daarvan weet archi tect Koksma alles af. Het zal nog wel even duren voordat de Koksma's weer terug zijn in ons land. Vandaar ook zijn verzoek aan In terchurch Aid, of men wil zorgen voor het vervoer van zijn piano. Vorige zondag zijn de heer Koksma en zijn echtgenote, mevrouw A. J. Koks- ma-Lagendijk, uitgezonden in een bij zondere oecumenische dienst te Heem stede; voorgangers waren mej. da. H. Klink, predikante van de rem. geref. gemeente te Haarlem en ds. A. Os kamp, hervormd predikant. Zo krijgt weer een stukje werelddia- konaojt gestalte, wanneer dit Nederland se echtpaar in dienst van de oecumene de bisschop van Kythera- gaat bijstaan in zijn pogingen tot wederopbouw van de zirh ontbindende gemeenschap van het eiland. Kythera, zo zegt de heer Keksma, kan onder Gods zegen, van een lege rot» onder een brandende zon worden tot de voedster van twintigdui zend bewoners. HOEDEKENSKERKE Uit het contin. gent 1960 kreeg de gemeente drie woning wetwoningen. Op voorstel van B. en IV. besloot de raad op deze toewijzing vier bejaardenwoningen te bouwen in het uitbreidingsplan „Vreeland" te Kwaden damme. De raadsleden betuigden hun instem ming met het voorstel van B. en W. om een afwijkend standpunt in te nemen met betrekking tot het buitenwerking stellen van de Woonruimtewet. De raad oordeel de, dat de woningnood wel niet zo groot meer is als in de jaren direct na de oor log, maar van een vrije huisvesting zal het minder draagkrachtige deel der be volking toch de dupe worden. De caféhouders hadden een verzoek in gediend om het sluitingsuur van de café's te brengen van 22.00 op 23.00 uur, op zaterdag- en zondagavond. De heer Boone (S.G.P.) opperde be zwaren tegen inwilliging van dit verzoek. Enkele jaren geleden was het sluitingsuur vervroegd, omdat er ongewenste toe standen optraden. Hij meende, dat deze situatie terug zal keren. Wethouder Steyn (K.V.P.) zeide, dat de omstandigheden momenteel zeer gewijzigd zijn en burge meester Stieger wilde de mogelijkheid scheppen om een grotere vrijheid te be tonen. Met de stem van de heer Boone tegen werd het verzoek toegestaan. De Ned. Heide Mij. heeft een plan ingediend voor het aanbrengen van be plantingen, het verbeteren van de paden en het rechtzetten van grafzerken op de algemene begraafplaats. Om de kosten te dekken is echter een nieuwe verordening op de heffing van begraaf- rechten nodig. Het onderhoud van de graven en grafzerken moet overgedra- j gen worden aan de gemeente tegen fae-i taling van 3.per jaar De heerj Boone pleitte voor de aanschaf van een j graflift. De raad besloot tot de nieuwe verordening. Tenslotte vroeg de heer Boone B. en W. met een deskundig rapport te komen over - de haven. De burgemeester zal deze kwestie met het E.T.l. bespreken. DE VERENIGING van Christelijke leraren en leraressen bij het Nijverheids onderwijs houdt op donderdag 21 en vrij dag 22 april conferentiedagen. De eerste dag in Putten de huishoudelijke vergade ring en de volgende dag te Hilversum de algemene ledenvergadering. Het jaarverslag van de penningmeester wijst een bedrag aan van 62.000 in uit gaven en inkomsten voor 1960. Drs. Th. D. Jansen, directeur van de Geref. kweekschool te Amsterdam zal op de tweede dag een inleiding houden over Christelijke Maatschappijleer. DE MIJNWERKERS moeten op de 14e mei, normaal een vrije zaterdag, werken, omdat men de 5e mei een vrije dag wilde geven. De Prot. Chr. vereniging van Mijnbeambten en mijnwerkers hebben tegen deze gang van zaken geprotesteerd, omdat zij menen, dat als er reden tot nationale feestviering is, dit niet ten koste moet g-aan van het personeel. Men heeft zich echter bij de meerderheid, die het anders wilde, neergelegd. DE PROT. CHR. BOND van Vervoer personeel schrijft over de totstandgeko men nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het autobuspersoneel „Het eindresultaat is niet van dien aard, dat wij de vlag in de mast kunnen hijsen. Wij hadden nog verder gaande verlan gens. Een opschorting daarvan betekent niet het begraven van andere wensen. Mochten wij soms inslapen, onze wakkere leden frissen ons geheugen dan wel op." Middenstanders bijeen DE AFDELING MIDDELBURG van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel telt 500 leden. Op 1 juli 1949 telde de afdeling nog pas 300 leden. DE BONDSRAAD van de Christelijke Middenstandsbond komt 16 mei bijeen. Prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoog leraar in het Arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit zal spreken over „Zelfstan dig ondernemer en sociale verzekering." Bij de bestuursverkiezing is aftredend voorzitter H. de Mooy, die opnieuw kan didaat is gesteld. DE AFDELING MIDDELBURG van de Ned. Verenigbig van Chr. Handelsreizi gers en agenten houdt op 8 april een ledenvergadering, die een feestelijk ka rakter zal krijgen. Uit het jaarverslag van de Ned. Ver eniging van Chr. Handelsreizigers en agenten blijkt, dat de vereniging thans 820 leden telt. Als gevolg van het roye ment door het CNV meenden 51 leden te moeten bedanken, waarvan een aantal is overgegaan naar de beroepsgroep van de Ned. Chr. Beambten Bond. Het aantal afdelingen is 24, dat is één meer dan een jaar tevoren. Het verslag maakt voorts melding van de strijd met het CNV inzake het roye ment, het bemiddelen bij moeilijkheden, waarbij het bestuur erin slaagde een be drag van 20.000 te incasseren voor le den, terwijl verder uitvoerig aandacht wordt geschonken aan de propaganda, het vakblad en de vakopleiding. MIDDELBURG. Met oliebollen, die de pauze op de U.L.O.-shool ver kocht worden, met het verstellen van kleren en met het aan de man brengen van programma's wordt de „Doe Open Spaarpot" steeds dikker. Gisteravond werd er ook we^r een flinke duit in het zakje gedaan- De U.LO.-school aan de Olmenlaan verzorgde toen in de burgerzaal van het stadhuis een uitstekend verzorgd pro gramma. met cabaret, zang, schetsjes, een verloting, muziek en pantimime. Er gaat in de komende week in Mid delburg nog veel meer gebeuren. Op het programma staan sportwedstrijden, een jazz-festival en een modeshow. Het komt allemaal hier op neer dat we de beurzen wel open kunnen houden. 's-HEERENHOEK De gemeente raad was zeer ontstemd omdat 's-Hee renhoek vier woningwetwoningen zijn toegewezen. Men had op zes woningen gerekend. Voor een geschenk bij de opening van de werkplaats voor minder-va- liden te Goes werd twee cent per in woner beschikbaar gesteld. De raad meende dat de woonruimtewet 1947 gehandhaafd moet blijven. De pasto- rietuin zal voor de tijd van 30 jaar worden gehuurd. Van deze tuin zal een park worden gemaakt. De voorzitter zegde medewerking te willen verlenen voor de oprichting van een dansgroep in klederdracht. De raad besloot de kermis weer officieel in te stellen op zaterdag, zondag en maandag, volgende op de vierde zon dag in juli. (Wij merken hierbij op dat het on begrijpelijk is dat de vooruitstrevende gemeenteraad van 's-Heerenhoek een soort volksvermaak, dat in de moderne maatschappij algemeen geacht wordt niet meer te passen, poogt nieuw leven in te blazen. Red. Z.D.) Advertentie De voorzitter wees in zijn openings- woord op de noodzaak van dure investe ringen voor de landbouw om het hoofd [)s. FAden Boeft Verlaat te kunnen bieden aan de concurrentie. J DE landbouw vormt nog steeds de be w langrijkste bedrijfstak op Schouwen- Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. jDe Roo's overwinning, die niet alleen Duiveland. Afgezien van de herverka-1 juryleden zulten optreden de heren (voor buitenstaanders, maar ook voor in- velingsarbeiders verschaft zij werk aan F. v. Me ver, musicus te Rotterdam, en jgewijden als een tamelijke verrassing ruim 35 pet van de beroepsbevolking. De de pianisten P. de Rooy en W. L. Hart- i kwam. Wel heeft Jo steeds in de kop- produktie-omstandigheden zijn voor land. hoorn. Op 12 maart zal worden begon- I groep verkeerd, maar na zijn afzakken en tuinbouw over het algemeen gunstig, nen om elf uur, op 19 maart en 2 j naar de zesde plaats gaf eigenlijk niemand De gemiddelde bedrijfsgrootte van al- april om tien uur 's morgens. hem een kans meer. Het ledental van de vereniging is sta- i biel gebleven. Mr. S. Sybr-indy. vertoon de kleurendia's over de Zeeuwse C.T.B.- reis. GOES. Het college van B. en W. heeft besloten de reeds bij de raad in gediende concept-begroting der gemeen te met alle bijbehorende stukken voor het dienstjaar 1960 terug te nemen, in verband met enkele noodzakelijk te ach ten wijzigingen. De eerstvolgende raadsvergadering zal op 23 maar4 worden gehouden. Aangezien de ziekte van verschillende ambtenaren de tijdige voorbereiding van een aantal voorstellen heeft vertraagd, Geref. Kerk vrijgem.) GRONINGEN. Ds. F. A. den Boeit, predikant van de Geref. kerk (vrijgem.) I te Helpman heeft besloten deze kerk te verlaten en over te gaan naar de Ge ref. Kerken (synodaal). Ds. Den BoeitJ diende eerst de Geref. Kerk te Kruinin- gen. In 1926 vertrok hij naar Aniers- foort en in 1930 naar Rotterdam-Kralin-i' gen. Na de bevrijding sloot hij zich aan bij de Geref. Kerken (art. 31) en op 18 augustus 1946 werd hij bevesli'gd als predikant van de Geref. Kerk (Vrijge maakt) te Helpman. Ds. Den Boeft was mede-oprichter van het Geref. Politiek Verbond. Hij li"®® eni8« jaren voorzitter van het GPV en trad af, nadat in het bestuur van het G.P.V. een conflict was ont staan. De overgang van ds. Den Boeft is naar De Rotterdammer mededeelt, veroorzaakt door moeilijkheden in de plaatselijke raad van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Helpman.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3