Dominee van Lunzen: Tyrannie in Odoorn VELPON Duitsland bestrijdt vervuiling lucht Kostprijs melk is te hoog Meer dan tweeduizend doden in massagraven Minister in tegenspraak met Hoge Autoriteit Minister zet spoed achter hulp boeren MGR. ALFRINK BENOEMD TOT KARDINAAL „Gemeentelijk wanbeleid" De Gaulle voorziet nog langdurige strijd NEGENTIGDUIZEND HUIZEN WACHTEN OP AFBOUW Vooral Hamburg en Ruhrgebied Zoon wilde vader vergiftigen Rik van Looy won ook vijfde etappe W»jaag 4 maart i960 ZïiïillwsCd DAGBLAD Dictatuur Soms té Achterbuurt Principiële zaak Na de ramp in Agadir Casablanca Auto's met DOODGEREDEN OP OVERSTEEKPLAATS ALS bouwvakarbeiders staken: GROTE PROJEKTEN 150.000 ARBEIDERS FLICK HERSTELT OUDE TOESTAND RONDREIS DOOR ALGERIJE 420 BRONNEN HILVERSUM WIL MEER WONINGWETWONINGEN Nieuw kletsrecord in Amerikaanse senaat Onduidelijkheden rond schrootkartel KOUDE DOUCHE ER IS MEER.... Obligatielening van Gereformeerde kerk (Advertentie) Van onze correspondent ASSEN. In zijn pastorie in het Drentse kerkdorp Odoorn slijpt ds. Harm van Lunzen (62 jaar) de strijdbijl. Volgende week donderdag hoopt de predi kant die te leggen aan de wor tels van een boom, die hem al jarenlang in de weg staat: het ge meentebestuur van Odoorn, dat volgens hem toestanden van autocratische willekeur heeft ge schapen. Wanneer de dominee spreekt over het overheidsbeleid in zijn gemeente bedient hij zich van gespierde termen „tyrannie en machtsoverschrijdingen, die niet te rijmen zijn met democra tische waarden noch met de rech ten van de mens". Wie is deze ds. Van Lunzen en wat wil hij. Hij is de geestelijke leider van de zevenduizend zielen tellende vrijzinnig hervormde gemeente in Odoorn. In kerkelijke kringen geniet de predikant bekendheid door zijn voorzitterschap van de Zwinglibond in ons land. Dominee Van Lunzen was al eerder in het nieuws. Dat was in 1953. toen hij als benadeelde betrokken was bij een opzienbarende schilderijenaffaire, die toen voor de Asser rechtbank diende. Die zwendel kostte hem een vermogen. Daarover hoort men de predikant ech ter niet meer spreken. Liever dan dat vertelt hij over het gemeentelijke wanbeleid in Odoorn: •Het gemeentebestuur stelt Odoorn al jarenlang ten achter bij Exloo, het dorp waar het gemeentehuis staat, drie kilometer van hier. Aan de woning- wetbouw in Odoorn wordt nauwelijks aandacht besteed, hoewel het aan een hoofdweg ligt. Fatsoenlijke wegen kun- BURGEMEESTER VAN ROVEN (Advertentie) Iets lijmen van Ceta-Bever Minister tot boeren: Van onze correspondent LEEUWARDEN. Het ontkoppelen van de garantieprijs en de kostprijs voor melk hoeft beslist geen aanslag te betekenen op het garanderen van een verantwoord inkomen voor de boeren op goed geleide bedrijven. Wat dit betreft kunt u op mij rekenen. Deze verzekering uit de mond van minister Marijnen kre gen gisteren de boeren te horen, die in Leeuwarden een vergadering van de Frie se maatschappij voor landbouw bijwoon den. Naar de mening van de minister zijn de ministers van landbouw door het gevoer de garantiebeleid mede schuldig geweest aan de verhoging van ongewenste pro- duktiestijgingen. Tot de gevolgen van dat beleid behoort het vervallen van de prikkel om datgene te produceren wat nationaal economisch het voordeligst is. Er is een wat de minister noemde produceren op de garantie ontstaan. Het systeem van de automatische kop peling is verder onder andere verant woordelijk voor het verlies aan concur rentiekracht van de Nederlandse melk veehouderij op de buitenlandse markt. De kostprijs van de melk in Denemarken die in 1946 nog gelijk was aan die van de melk in ons land ligt nu belangrijk lager dan de kostprijs, waarvan in Ne derland wordt uitgegaan bij het vaststel len van de garantieprijs, zo noemde de minister als voorbeeld Het ontkoppelen van de kostprijs en de garantieprijs was volgens hem van het grootste belang voor een evenwichtige landbouwpolitiek op langere termijn. nen in Odoorn niet worden aangelegd. Daarvoor moet men in Exloo zijn." ,.Met de straatverlichting is het al precies eender en de raad doet er niets tegen. Het is de burgemeester die de lakens uitdeelt. De raadsleden hebben niets te vertellen. De burgemeester doet dit met ze." Met zijn soepele vingers maakt ds. Van Lunzen een be weging alsof hij een piano bespeelt. Deze dictatuur moet een einde nemen. Wij zijn daartoe al eens, te gen de tijd dat 's burgemeesters her benoeming kon worden verwacht, naar Assen gereisd, waar wij op au diëntie zijn geweest bij de commis saris der Koningin. De burgemeester is toen op het matje geroepen. Maar daarbij is het gebleven. Daarom gaat de zaak nu de wereld in." Ds. Van Lunzen spreekt niet. Hij oreert. Staande. Soms met gesloten ogen, dan weer met gebalde vuist. Zijn grijze haren wapperen door elkaar. In de loop der jaren heeft ds. Van Lunzen tal van strijdmiddelen gehan teerd. Dikwijls lanceerde hij felle aan vallen tegen het gemeentebestuur in zijn maandelijks verschijnend „kerk- krantje". Hierbij moesten vaak ook de wethouders het ontgelden. De predikant staat in zijn oordeel niet alleen. Vele Odoorners voelen met hem de achterstelling van hun dorp en de ijzeren vuist van de burgemees ter als een zware drukkende last. Bo vendien zijn er de aanhangers van de vereniging Dorpsmit, waarvan het be stuur de woorden van voorzitter Lun zen dikwijls beaamt. Dikwijls, niet altijd. Sommigen menen, dat hun strijdbare voorman soms te strijd lustig is. Ook Jan van Gerner. die voor de party Gemeentebelangen in de raad zit, is ontevreden over het gemeente lijk beleid: ,.Als ik in de raad over de wegen in Odoorn klaag zegt de bur gemeester, dat asfaltwegen in een achterbuurt niet nodig zijn. Wel dui zend malen heb ik gezegd, dat in Odoorn arbeiderswoningen moeten worden gebouwd, want de openbare school ontvolkt zienderogen. Een be hoorlijk sportveld hebben wij niet. Ik ben nu al zo ver, dat ik het allemaal over me heen laat gaan. Het hangt me de keel uit". Van Gerner kan het weten, want van zijn tachtig jaren sleet hij er veertig jaar als gemeenteraadslid. De achterstelling van Odoorn (,,als in Exloo een blad van de boom valt, staan tien gemeentearbeiders klaar om het op te vangen") en het dicta toriale bewind van de burgemeester (over het gemeentehuis wordt smalend van het Kremlin gesproken) dat zijn dus de voornaamste grieven van de Odoorners. In de vergaderingen van de gemeen teraad zijn de verwyten en dreige menten vaak niet van de lucht. Par tijen eisen er het aftreden van hun fractiegenoten en menige motie is in de loop der jaren de raadszaal inge- slingerd. Eens dreigde de burgemeester, toen sommige raadsleden de verbetering van een stukje weg in Odoorn eisten: „Als dit wordt aangenomen trek ik mij terug en zal ik in de zes jaren, die mij nog resten, niets meer doen aan de wegen in de gemeente". Ons vertelde de burgemeester, de heer J. van Royen een broer van burgemeester S. J. van Royen van de naburige gemeente Sleen. die enige maanden geleden voorlopig is ge- DS. H. VAN LUNZEN schorst dat de kwestie van de we genaanleg een principiële zaak is. ,.Ik vind die middeleeuwse keiwegen mooi en van belang voor het vreemdelin genverkeer. Daar kan men verschil lend over denken. Maar overigens ben ik mij er niet van bewust, dat het dorp Odoorn ten achter wordt gesteld. Wü hebben in de achter ons liggende jaren ons best gedaan er iets moois van te maken. Over de woningwetwoningen: ,.Er zün geen woningaanvragen binnenge komen. Bovendien is in Odoorn snel gebouwd in de vrije sector". Wat zün bewind betreft zegt de bur gemeester: „Ik zie niet in waarom dit autocratisch zou zijn. Iedereen heeft uiteindelijk zijn manier van op treden. Ik de mijne". Donderdag zal ds. Lunzen zijn be zwaren tegen het gemeentebestuur in de openbaarheid brengen. Nog rijn de bomen kaal, maar in bet gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt rij haar belofte na. In KING 6chenkt rij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter optrekking en verktvikking1 luidsprekers reden gister avond tegen het vallen van de nacht door de ruime paden die de bulldozers hadden gemaakt door de puinhopen van Agadir, de weinige overgebleven inwo ners waarschuwend dat zij hun schuilplaatsen moesten verlaten. Vandaag begint de vernietiging van wat nog staat. De gehele89 van wat nog staat. De gehele stad zal met explosieven en bulldozers met de grond gelijk worden gemaakt en daarna overdekt worden met ongebluste kalk. Alleen op die manier kan men de dreigende epidemieën van typhus en zelfs pest voorkomen. Alle hoop om nog over levenden te vinden is opgegeven. Meer dan tweeduizend mensen zijn reeds in massagraven neergelegd en tal van wyken waren gisteravond nog niet toe geweest aan een nauwgezet onder zoek. Langzamerhand begint men dan ook te geloven dat het aantal doden tot in de vijfduizend zal stijgen. Van velen zal men nooit meer de resten terugvin den. Hun overschot zal voor eeuwig rus ten onder de steenvlakte waarin men Agadir vandaag zal beginnen te ver anderen. Gisteren zün nog negentien mensen levend uit de puinhopen gered. Zij moe ten de laatsten zün geweest. Verspreid over ziekenhuizen in geheel Noord- Afrika en Zuid-Europa, tot zelfs in Pa rijs toe, liggen de gewonden. De lucht brug, die eerst alleen Agadir en Casa blanca tot eindpunten had, is uitgebreid tot een waar luchtnet, een grote lucht- vaartmaatschappij waardig. De stroom van goederen die naar het rampgebied wordt overgevlogen groeit nog met het uur, maar de stroom gewonden wordt langzamerhand minder. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT De 78-jarige heer G. J. de Smit' uit Dordrecht is daar woensdag op een voetgangersoversteek plaats door een scooter aangereden en zo verwond dat hij later is overleden. De scooter werd bestuurd door de 27- jarige C. van G. uit Dordrecht. Hij had de bejaarde wandelaar willen laten pas seren, maar toen hij zag dat die wacht te had hij weer gas gegeven, juist op het ogenblik dat de heer Smit toch overstak. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Als maandag de bouwvakarbeiders in staking zouden gaan zal het werk aan bijna negentig duizend woningen tot stilstand komen. Dat is het aantal dat op het ogenblik in aanbouw is. Bovendien zal de bouw aan een groot aantal kantoren, fabrie ken, scholen en andere gebouwen overal in den lande stil komen te lig gen. Het werk aan de dijk van zuidelijk Flevoland langs het Oostvaardersdiep zal worden gestopt, evenals dat aan rijksweg 13 bij Ypenburg. Andere grote werken aan de wegen, die door een staking zullen worden getroffen, zijn büvoorbeeld het aquaduct in rijksweg 4a (de aansluiting Rotterdam—Amsterdam) en rijksweg 12 (de aansluiting voorbij Arnhem tot de Duitse grens). Bij de Deltawerken en de werken voor Europoort, de bouw van bruggen bij Go- rinchem en Roermond, de polderwerken in oostelijk Flevoland, de aanleg van de nieuwe Zuiderzee straatweg, overal komt de arbeid tot stilstand. Deze voorbeelden die met vele zqn aan te vullen geven een indruk om welke belangen het gaat. De bouwnijver heid is de grootste investeringsindustrie van Nederland. Zij neemt bijna de helft van de nationale investeringen voor haar rekening, en daar de overheid de belang rijkste opdrachtgeefster is controleert zij dus via het bouwbedrüf dit deel der- investeringen. By een staking zullen ongeveer honderd- vyftigduizend georganiseerde arbeiders betrokken zü'n. Ongeveer veertigduizend bouwvakarbeiders zijn niet georganiseerd. De bouwvakarbeiders behoren tot de groepen werknemers, die het hechtst zijn georganiseerd. Is in ons land van het totale aantal werknemers ongeveer dertig procent georganiseerd, in het bouwbedrijf ligt dal percentage tussen de 75 en 80 procent. De eventuele staking zal zich uitstrek ken tot die arbeiders die onder de c.a.o.- bouwbedr;jf vallen. Schilders en stuka doors, die een ei-gen arbeidsovereenkomst hebben, vallen er dus niet onder. Het is echter duidelijk dat als de bouwvakarbei ders niet werken, ook andere groepen, betrokken bij de bouwnijverheid nood gedwongen hun arbeid niet kunnen ver richten. Van onze correspondent HAMBURG Steeds meer wordt men zich in West-Duits- land bewust van de schadelijke Eigen nieuwsdienst DjjSSELDORF Een van de twee holding-maatschappijen, waarmee de Duitse groot-industrieel Flick zijn om vangrijk industrieel bezit controleert, is verdwenen. De Merkur Gesellschaft fiir Industrie und Handelsunternehmungen mibH in Düsseldorf heeft zijn vermogen overgedragen aan de Verwaltungsgesell- schaft fiir Steinkohlenbergbau und Hüt- tenbetridb mbH. Deze firma had voor de overdracht haar kapitaal verhoogd van 44 miljoen tot 200 miljoen Marken, De fusie van de twee 'holdings is eigen lijk niet meer dan een herstel van de vroegere situatie, vóór de desintegratie- bepalingen van de geallieerden werden uitgevoerd. Merkur werd toen opgericht, omdat de kolen- en «taalbelangen van Flick moesten worden gescheiden. Al eerder verdween de holding-maat schappij Gsellschaft fiir Montaninte- ressen mbH. door overheveling naar de Metallhüttenwerke Lübeck A.G. Aan de top biyft echter het overkoepelend con cern van Fli-ck, de Friedrich Flick A.G. EINDHOVEN (ANPi De 23-jarige fabrieksarbeider G. D„ wiens geestes toestand volgens de politie zodanig is dat moet worden aangenomen, dal hij de draagwijdte van zijn daad niet ten volle beseft, heeft 's avonds, toen hij alleen thuis was de voor zijn vader klaargemaakte boterhammen besmeerd met een rattenverdelgingsmiddel. Hij had dit speciaal voor dit doel gekocht. invloed die het gevolg is van de verontreiniging van de lucht. Deze verontreiniging neemt steeds ernstiger vormen aan. In het Ruhrgebied en in Hamburg gaat men het probleem met kracht aanpakken. In het Ruhrgebied is besloten tot in stelling van een speciaal instituut, dat tot taak heeft het beperken van de verontreiniging van de lucht. De in dustrieën in het betrokken gebied en waterstaat verlenen het instituut alle steun. De Senaat van de stad Hamburg heeft dezer dagen in een uitvoerig rapport het stadsparlement op de hoogte ge bracht van de problemen die samen hangen met de verontreiniging van de lucht. De conclusie uit dit rapport luidt dat de huidige wettelijke zowel als technische voorzieningen op dit ge bied niet toereikend zijn om een halt te kunnen toeroepen aan dit grote euvel. Het rapport somt niet minder dan 420 industriële bronnen op van luchtver vuiling (gassen, rook en andere scha delijke afvalprodukten) welke boven de miljoenenstad blijven hangen. De weers omstandigheden zqn in Hamburg bijzon der ongunstig voor een zuivering langs natuurlijke weg. Nadere onderzoekin gen hebben vastgesteld, dat de huidige onhygiënische toestand de volksgezond heid ernstig schaadt. Helaas konden tot nu toe geen tech nische middelen aangewend worden die een doorslaggevend gunstig resultaat boekten. Bestrijding door middel van verplaat sing van bepaalde industrieën, die als oorzaak der verontreiniging zijn aan te wqzen, stuit op omvangrijke en onover komelijke financiële consequenties. De wetenschappelijke onderzoekiregsarbeid zal intensief voortgezet dienen te wor den; de omvang van de extra middelen die Hamburg hiervoor zal moeten uit trekken is nog niet te overzien. De tech nische industrie zal nog apparaten moeten ontwikkelen waarmee op doel treffender wijze dan tot nu toe het pro bleem van de luchtverontreiniging kan worden aangepakt. CONSTANTINE (AFP, Reuter) Volkomen onverwacht begon president de Gaulle gisteren aan zijn rondreis door Algerije, die in de eerste plaats tot doel heeft het vertrouwen van het Franse leger in zijn leiding te helpen schragen en waar nodig te herstellen. In toespraken tot Franse legeronderde len ontwikkelde de generaal drie pun ten: De vader, die de volgende morgen werd gealarmeerd door de eigenaardige reuk en smaak van zijn brood, heeft er niet veel van gegeten. Hij heeft van1 het weinige verorberde ook geen na delige gevolgen ondervonden. 'i G. D. is gearresteerd. het zal nog lang duren voor het Al gerijnse vraagstuk is opgelost; de oplossing kan pas worden bereikt na een overwinning van de Franse wapens; Frankrijk dient in Algerije te blij ven; het hangt van de Algerijnen Van onze correspondent HILVERSUM. De gemeenteraad van Hilversum heeft het college van B. en W. gisteren in een eenstemmig aangenomen motie opgedragen om Gede puteerde Staten van Noordholland te verzoeken om een verhoging van het contingent woningwetwoningen dat Hil versum vorige week is toegewezen. Hilversum kreeg 161 woningwetwonin gen toegedacht, volgens de raad in ver regaande mate onvoldoende om op rede lijke wijze in de behoefte te voorzien. Hilversum kent 1100 noodgevallen. On geveer zeshonderd gezinnen wonen in huizen die eigenlijk onbewoonbaar ver klaard zouden moeten worden. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Senator Russell B. Long heeft gisteren gezorgd voor een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van de Amerikaanse Senaat. Hij nam name lijk in de kletsmarathon van de zuide lijke senatoren een spreekbeurt van ne gen uren en 21 minuten een adem pauze van vüf kwartier niet meegeteld voor zijn rekening. Een nieuw record, juichten zün mede standers, daatbij vergetend dat het, al praten de deelnemers aan de kletsmara thon over heel andere dingen om hun spreektijd vol te krügen. eigenlijk gaat om toekenning van fundamentele rech ten aan talloze duizenden negers in de zuidelüke staten. De man die het „trotse" record ves tigde is een zoon van een van de be ruchtste figuren uit de Amerikaanse po litiek, Huey Long, die in zün tijd ook een gevreesde spraakwaterval-specialist schqnt te zün geweest. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse socialistische afgevaardigde in het Eu ropese parlement G. M. Nederhorst heeft de Hoge autoriteit van de E.G.K.S. schriftelijk om opheldering gevraagd over afwijkende verklaringen, die door de vroegere Nederlandse minister van economische zaken, prof. Zyistra. en de Hoge autoriteit zijn afgelegd over het onderzoek naar kartels in de schroot- handel. De 21-jarige Canadese Ann Heggtveit, die bij de Olympische Winterspelen de slalom voor dames won, zal zich uit de wedstrijdsport terugtrekken. De Engelsman John Surtees zal niet, zoals het hardnekkig gerucht luidde, dit seizoen ais autorenner debuteren. Hij heeft besloten de motor trouw te blijven en zal in de 350 en 500 cc-klasse voor MV-Agusta uitkomen in alle races voor het wereldkampioenschap. Prof. Zijlstra verklaarde op 4 novem ber 1958 toen hem was gevraagd bq de Hoge autoriteit stappen te onderne men om het onderzoek naar de kartel afspraak in de schroothandel te bespoe digen dat hij volgens het verdrag van de E.G.K.S. geen bevoegdheid had om de afgesloten procedure in Nederland te heropenen. Hij had wel verscheidene keren de zaak bij de Hoge autoriteit aan de orde gesteld, büvoorbeeld op een zit ting van de ministerraad van de E.G. K.S. in oktober 1958, zo zei hij. De heer Nederhorst heeft nu gevraagd hoe dit is te rijmen met het antwoord, dat de Hoge autoriteit de vorige week heeft gegeven op zijn vraag over (het kartelonderzoek. Daarin werd gezegd, dat bij de Hoge autoriteit na 1 april 1954 geen mededeling is ontvangen en geen officiële stappen zijn gedaan waar bij de Nederlandse regering de aandacht vestigde op he't dringende karakter van de zaak. af wat de verhouding zal zijn tussen Frankrijk en hun land. De Gaulle liet geen twijfel bestaan aan zqn overtuiging dat Algerije als het na een wapenstilstand zelf over zijn toekomst beslist zal besluiten met Frankrijk verbonden te willen blijven. Hij noemde dat een kwestie van gezond verstand. Maar eerst, aldus generaal De Gauille zal de vrede in Algerije moeten worden hersteld. Tijdens de nacht was de Gaulle van Parijs naar Algerije gevlogen. Van het Algerijnse vliegveld Telergma vertrok hij gistermorgen per helikopter voor bezoeken aan vier militaire posten in het gebied van Constantine, waar op standelingen bijzonder actief zijn. De stad Algiers en de andere grote steden zal de Gaulle ditmaal niet aandoen. Hoewel de Gaulle zich thans uitsluitend tot het leger richt, beschouwt men zijn woorden van donderdag toch als een koude douche voor de nationalistische regering die in Tunis zetelt. Deze zg. voorlopige Algerijnse regering liet de zer dagen blijken geneigd te zijn tot onderhandelingen met Frankrijk. De Gaulle's woorden zijn zeker ook be doeld om bepaalde verkeerde indruk ken weg te nemen omtrent zijn plan de Algerijnen het recht van zelfbestem ming te geven. In gevechtstenue rond hun gecamoufleer de tenten geschaard stonden de officie ren en onderofficieren van legeronder delen bij Hadjer-Mafrouch en Catinat gisteren naar het Franse staatshoofd, tevens hun hoogste bevelhebber, te luisteren. Telkens hamerde de Gaulle er bq zyn mannen in: de gevechten te gen de opstandelingen zullen nog zeer lang duren maar, we zijn op de goede weg. Het herstel van Frankrijk als grote mo gendheid bevindt zich nog pas in een beginstadium, verzekerde de Franse president zijn militairen verder nog. Het vraagstuk Algerije is niet het enige, dat hij moet oplossen. Het gaat om Frankrqk als geheel, zowel naar bin nen als naar buiten. De Gaulle ver klaarde ten slotte dat' hij voor alles verantwoordelijk is en met alles be doelde hü beslist niet alleen het Alge- rqnse probleem. Er werken nu tienduizend man in de stad. Het zijn Marokkanen, Fransen, Nederlanders, Amerikanen en kleine groepjes Spanjaarden en Portugezen. Vijftig bulldozers, de meeste bemand door Amerikanen, doen dienst bq het banen van wegen, het vullen van sple ten die de aardbeving heeft achterge laten, het vernielen van panden die op instorten staan en het begraven van doden. Het is niet uit gebrek aan piëteit dat men deze manier van begraven heeft moeten kiezen; het gevaar voor epidemieën dwong ertoe. Veel last ondervindt het werk van mensen die versuft tussen de puinhopen van de huizen zitten en hun dode ver wanten niet in de steek willen laten. Het is al voorgekomen dat de oprui- mingsploegen werden aangevallen door verbitterde Marokkanen, die niet wil den berusten in de noodzakelijk ge worden wijze van begraven. OOK de plannen voor het opbouwen van een nieuw Agadir dreigen spaak te lopen als gevolg van de houding van een deel van de bevolking. Er zijn maar weinig inwoners van de stad die geestdrift voor die plannen kunnen opbrengen. Zij zeggen altijd het gevoel te zullen hebben dat zij wonen boven een reusachtig massagraf. Het is namelijk de bedoeling dat de stad een voudig wordt platgewalst en dat de nieuwe stad vrijwel op de plaats van de oude zal verrijzen. In een stadskwartier dat in verge lijking tot de rest van Agadir betrek kelijk gaaf is gebleven, gaan vandaag twee scholen open. Dat gebeurt op last van de regering, die gelooft dat het voor de kinderen maar het beste is als zij alles van de laatste dagen zo snel mogelijk vergeten en weer terugkeren tot de normale gang van zaken. OP een paar kilometer van Agadir is al een geheel nieuwe stad ver rezen, bestaande uit de tenten waarin de duizenden zqn ondergebracht die op een of andere wijze te maken hebben met het opruimingswerk. Dage lijks komen daar nieuwe groepen hel pers aan. Een Frans vliegkampschip is uit de Baai van Agadir vertrokken om in Casablanca enige duizenden Marok kaanse soldaten te halen die in Agadir te werk zullen worden gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Marijnen zet spoed achter de hulpverlening aan door droogteschade getroffen argra- riërs. In een nota aan de Tweede Ka mer laat hq doorschemeren dat over de aanvragen om financiële hulp nog deze maand kan worden beslist. Het belooft echter desondanks een tijd rovend karwei te worden, omdat ook de ingediende verklaringen over de aanslagen in de inkomsten- en ver mogensbelasting moeten worden ge verifieerd. Zodra de ambtenaren hun speurwerk hebben voltooid zal met de uitbetaling van de toegezegde 27,5 miljoen gulden worden begonnen. Maximaal zal honderd gulden per hec tare worden uitgekeerd tenzij de derving van de opbrengst minder is dan 35 per cent. In dat geval moeten de gedupeer den de geleden schade zelf dragen. De minister realiseert zich dat in een be perkt aantal zeer schrijnende gevallen het vastgestelde maximum nog niet vol doende zal zijn. Hier zal het „Hulpfonds droogteschade 1959" van het Landbouw schap echter uitkomst kunnen brengen. Nadere maatregelen met betrekking tot de kredietvoorziening acht de minister niet nodig nu de beide centrale boeren leenbanken blanco kredieten verlenen en banken en het borgstellingsfonds voor de landbouw zich bereid hebben ver klaard soepelheid te betrachten bij het innen van lopende vorderingen. Wel overweegt de minister, een tege moetkoming te verstrekken aan bedrij ven die onder de wateroverlastregelingen van 1954 en 1956 vallen. Gunstig voor de boeren is ook, dat de uitkering van de voedergraantoeslagen over 1959 zal worden versneld, dat af sluiting van het melkprijsbeleid 1958/'59 zal worden bespoedigd en dat irn het ka der van het melkprijsbeleid 1959/'60 voor schotten zullen worden uitgekeerd. ROME (Ansa) De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, is gisteren door paus Johannes XXIII benoemd tol kardinaal van de rooms- kaïholieke kerk. Paus Johannes XXIII heeft zeven nieuwe kardinalen benoemd. Er zijn er nu 85, het hoogste aantal dat het col lege van kardinalen van de rooms-ka- tholieke kerk ooit heeft gekend. Voor het eerst is een neger tot kar dinaal benoemd, namelijk aartsbisschop Laurian Rugambwa van Rutabo. Tan- ganjika. Aartsbisschop Peter Tatsoea Doi van Tokio is de eerste Japanse kar dinaal. Bernardus Johannes Alfrink werd 59 jaar geleden in Nijkerk geboren als zoon van een aannemer. Op zijn twaalf de jaar ging hij naar het kleinseminarie te Culemborg. In 1924 werd hij tot pries ter gewijd. Tot 1933 was hij kapelaan te Maarssen. Daarna is hij vele jaren als hoogleraar in de theologie verbonden geweest aan het grootseminarie Rijssen- burg te Zeist-Driebergen. In 1945 werd hij benoemd tot hoogleraar in de godge- AMSTERDAM. Bij de Zuidhollanci- se Bank, Ingwersen Co. Gebr. Kooy- man Co. en de Handels- en Effee- tenbank staat de inschrijving open op 750.000 5 pet. 30-jarige obligaties a pari ten laste van de Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-Oost, in stuk ken van 1.000 en 500. De datum van storting is 1 april. De opbrengst van de lening is be stemd ter gedeeltelijke financiering van de bouw- en inrichtingskosten van een kerkgebouw met vergaderlokalen, ker kelijk bureau en kosterswoning aan de Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag. leerdheid aan de rooms-katholieke uni versiteit te Nijmegen. Mgr. Alfrink werd in 1951 door paus Pius XII tot coadjutor van het aarts bisdom Utrecht benoemd en tot bis schop gewijd om de lichamelijk zwakke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal De Jong. wat te ontlasten. NUORO (ANP) De Belg Rik van Looy heeft gisteren de vijfde voor laatste etappe (Oristano-Nuoro) ge- wormen van de Ronde van Sardinië door in de eindsprint de Nederlander Jo de Roo en de Italiaan Gastone Nen- eini te verslaan. Zij legden alle drie de afstand van 141 kilometer af in 4 uur. 2 minuten en 41 seconden. Van Looy had ook al de etappe van eergisteren gewonnen. De Italiaan Aru behield de leiding in het algemeen klassement. De Roo neemt de derde plaats in. De verdere uitslag van de rit van gisteren was: 4. Willy Scihroeders (Bel gië). 10 seconden achter de winnaar: 5. Emile Daems (België), 6. Norbert Kerk- hove (België!7. Guido Boni (Italië); 8. Coen Niesten (Nederland); 9. Aru (It.), allen in dezelfde tijd als Schroe- ders. André Darrigade en de andere Franse renners eindigden met een flin ke achterstand. Piet Damen finishte in de vijfde etap pe als 46e in 4 uur 8 min. 17 sec Het algemeen klassement luidt thans: 1. Aru (Italië) 14 uur 42 min. 10 sec. 2. Pambianco (Italië) 14.42.34; 3 De Roo (Nederland) 14.42.37; 4-5 Impanis (Belgie) en Stablinsky (Fr.) 14.42.49- 6 Nencini (Italië) 14.43.07 7. Daem-s (Bel- giO 14.43.32; 8. Chiodini (Italië) 14.43.34 9. Battistini (Italië) 14.43.48; 10. Kerktio- ve (België) 14.43.55; 27. Niesten (Neder- Damen (Nederland! lo.12.0o.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5