Koortsachtig overleg in bouwwereld vergeefs - partijen onwrikbaar Vakbonden: Zonder nieuwe c.a.o. werk maandag neer DOOR EEN WONDER OOSTERLAND IS ONBESTUURBAAR PAASEI VOOR OVERIJSSEL: NIEUWE HOGESCHOOL Eisenhower in Suriname DUITSLAND WIL NAAR ENGELAND CHESSMAN 2 MEI Van Rie op weg naar Nederland 'ii NVENTUM boilers r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Geen andere weg" Activiteit Staking dreigt bij zuivelindustrie Akkoord bij Horeca: 5 pet. meer loon Tegen de regels Onafwendbaar AVONTURIER IN ZAKFORMAAT Malaria: Probleem van Nieuw-Guinea Waarom Sjoukje Dijkstra in Squaw Valley reed Drie partijen besluiten eensgezind: i Stroper schoot op politiemannen Hofmeester trouwde „nogal nonchalant" De Bilt: Kouder Het weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro H6666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendjjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van t 1,— 15e JAARGANG No. 450O Vrijdag 4 maart 1960 STAKING BIJNA ONVERMIJDELIJK i R IS bijna geen hoop meer dat staking in de bouwvakken nog te vermijden is. j De drie partijen werkgevers, werknemers, regering staan onwrikbaar op de bekende standpunten. Na een dag van voortdurende besprekingen op alle „fronten* was de toestand gisteravond laat deze: ®AIs de nieuwe c.a.o. niet wordt ondertekend geven de erkende vakbonden in de bouw wereld gezamenlijk tegen maandagochtend het stakingsparool uit. Zij zijn vastbesloten het stakingswapen- te hanteren. Gisteravond is men begonnen met de voorbereiding van het daarvoor nodige apparaat. Minister De Pous heeft de werkgeversorganisaties geen hoop gegeven dat de regering Ttstoch nog akkoord zal gaan met doorberekening van een loonsverhoging aan de opdracht gevers voor onderhanden zijnde bouwwerken. ®De werkgevers zijn bereid, met de besturen van hun organisaties de „conflictsituatie" in te gaan. Er was tot gisteravond laat niet de geringste aanwijzing dat een der partgen van zijn mening- zou afstappen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Na drie uur vergaderen hebben de hoofdbesturen van de drie bonden van werk nemers in het bouwbedrijf gisteravond te Utrecht gezamenlijk besloten, gevolg te geven aan de resoluties, die eerder op de dag in de bondsraadsvergaderingen van de drie bonden waren aangenomen en waarin de hoofdbesturen werd opgedragen onvoorwaardelijke onderteke ning van de werkgevers in het bouwbedrijf te eisen. Deze eis is in ultimatieve vorm gesteld aan de werkgevers: wanneer de werkgevers de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf niet ondertekenen zodat deze per 1 maart kan ingaan, zal met ingang van maandag, 7 maart, over het hele land de staking in de bouwvakken ingaan. Het kritieke ogenblik treedt van daag in als na beëindiging van het werk de lonen worden uitbetaald. In dien de vijf procent loonsverhoging ingevolge de nieuwe c.a.o. niet in het loon dat vandaag wordt uitbetaald, is verwerkt, zullen zaterdag via de af delingen alle georganiseerde bouw vakarbeiders in kennis worden gesteld van de staking, zodat maandag ner gens het werk in de bouw zal worden hervat. Om zes uur gisteravond werden de besturen vanuit het bondsbureau van de r.k. Bouwvakarbeidersbond Sint Joseph, waar de drie hoofdbesturen van drie uur 's middags af hadden ver gaderd, telefonisch in kennis gesteld van deze gewichtige beslissing. De voorzitters van de drie bonden: de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, de Christelijke Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid en van St. Joseph, gaven op dat tijd stip tevens het consigne door, dat het stakingsapparaat in werking moest worden gezet in het gehele land. „Wij zijn ons van de ernst van dit ogenblik volkomen bewust", aldus werd ons namens de drie hoofdbesturen ver klaard. „Wij vinden deze maatregel verschrikkelijk, maar er staat ons thans geen andere weg meer open. De taktiek is bepaald. Het stellen van het ultima tum en eventueel het definitief uit geven van het stakingsparool geschiedt niet in een hoerastemming. De drie bonden mogen er geen genoegen mae nemen, dat de belangen van de werk nemers in het bouwbedrijf worden op geofferd aan regelingen die samen hangen met de prijsvorming waarover de arbeiders geen enkele zeggenschap hebben er» waarvoor zij ook geen ver antwoordelijkheid kunnen dragen. Het intreden van de kritieke situatie is een direct gevolg van de houding van de werkgevers. Wij zijn ons onze ver antwoordelijkheid diep bewust." Overal in het land is in kringen van de bouwvakarbeiders een koortsachtige activiteit ontstaan. De besturen van alle plaatselijke afdelingen zijn bezig maat regelen te treffen, dat de actie goed wordt uitgevoerd zonder dat zich on nodige incidenten zullen voordoen. Men moet tot ver voor de oorlog teruggaan om een gelijke situatie te vinden als nu is ontstaan. Allen zijn diep doordrongen van de ernst van het ogenblik. Dat was ook het geval op de drie ver gaderingen van de bondsraden, die in het gebouw voor K. en W., in het N.V.- Huis en in het Gebouw voor Sociale Belangen werden gehouden. In alle drie deze vergaderingen werd gesteld, dat door de weigering van de werkgevers de c.a.o. te ondertekenen omdat de loonsverhoging in de onder handen bouwwerken niet mag worden doorberekend, de werknemers een ver betering in hun rechtspositie wordt onthouden. De overeengekomen loons verhoging komt de bouwvakarbeiders toe als gevolg van de produktiviteits- stijging en de rechtvaardige verdeling van de nationale welvaart, zo werd betoogd. FRIEZEN WÓRDEN ONGEDULDIG Van onze correspondent LEEUWARDEN. De slepende kwestie, die de CAO voor de zuivel industrie is geworden, dreigt tot een staking te leiden bij een aantal Frie se zuivelfabrieken. Het heeft lang geduurd voor werk gevers en werknemers het eens wa ren over een nieuwe CAO, waarin o.m. een loonsverhoging van vijf proeent wordt voorgesteld. Ook in dat stadium dat in de cember was bereikt dreigden de arbeiders het werk neer te leggen. Ruim een maand geleden is de nieuwe CAO ter goedkeuring inge diend bij het college van rijksbemid delaars Met die goedkeuring wil het niet vlotten en nu dreigt het perso neel van tien Friese zuivelfabrieken opnieuw met een staking, als de CAO niet spoedig wordt goedge keurd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tweemaal heeft de voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura, gisteren een onderhoud gehad met de minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous. De minister kwam woensdagavond laat uit Rome in Nederland terug en werd meteen geconfronteerd met de dreigende staking in het bouwbedrijf. Donderdagmorgen sprak hij bijna twee uur met de heer Dura, die in het lunchuur overleg pleegde met de andere werkgeversorganisaties. Om ongeveer drie uur 's middags •was de voorzitter van de raad van bestuur weer bij de minis ter, ditmaal voor een gesprek van nog g'een half uur. Deze besprekingen schijnen voor de werkgevers, die zoeken naar een mo gelijkheid de staking te voorkomen, zeer teleurstellend te zijn geweest. Op een vergadering van de Nederlandse katholieke bond van bouwpatroons te Arnhem deelde de voorzitter mee dat het gesprek van de heer Dura met mi nister De Pous „niets" had opgeleverd. DEN HAAG Tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties in het Horeca-bedrijf is overeenstemming bereikt over een verhoging van vijf procent van de lonen en garantie- inkomens. Deze wijzigingen van de c.a.o. voor het Horeca- en aanver wante bedrijf moet nog worden goed gekeurd door het College van rijks- bemiddelaars. Dat moet zo worden uitgelegd, dat de minister geen toezeggingen heeft kun nen doen om aan het verlangen van de aannemers de loonsverhogingen van vijf procent voor wat de onder handen zijnde werken betreft te verrekenen met de opdrachtgevers tegemoet te komen. Na al zijn gesprekken met de Nederlandse industrie, die hem steun heeft toegezegd in zijn prijzenbeleid, kan de minister voor het bouwbedrijf geen mogelijkheid vinden de loonsver hoging door te berekenen. Dat gaat lijnrecht in tegen de spelregels van de vrijere loonvorming. Eveneens zou een dergelijke verho ging van de bouwprijzen, aan de voor avond van de parlementaire behande ling van de huurverhoging, een zeer slechte indruk op de Tweede Kamer maken. Deze heeft juist de klacht dat tot nu toe zo weinig is gebeurd om de bouwprijzen omlaag te brengen. De werkgeversorganisaties hebben hun besprekingen gisteren tot laat in de avond voortgezet. Tot nu toe hebben zij niet anders laten weten, dan dat zij niet bereid zijn onder deze omstandigheden de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf in te voeren, zodat de staking onafwend baar lijkt. Acht uur nadat de aardbeving het hotel, waarin de Amerikaan se luitenant Gerald Martin met zijn vrouw en dochtertje logeer de, in een ruïne had veranderd, vonden Franse matrozen de lui tenant en het kind onder het puin. Hij was gewond, maar wei gerde zich in veiligheid te laten brengen zolang hij niets wist van het lot van zijn vrouw. In zijn pyjama bleef hij rondzwerven tussen de puinhopen. Gisteren werd zijn geduid be loond. Na bijna veertig uur be klemd te hebben gezeten onder brokken beton werd Sue Martin, gewond maar opgewekt, door vrijwilligers gevonden. Alsof er niets was gebeurd liepen zij en haar man rustig naar het vlieg veld om daar in gezelschap van hun kind aan boord te gaan van het vliegtuig. Van hun bagage was niets over en Gerald moest de reis dan ook maken in dezelf de pyjama waarin men hem drie dagen eerder uit het puin had gered. Voor verder nieuws over de toestand in Agadir zie pag. 7. Van onze correspondenten ENSCHEDE. De regering zal de Tweede Kamer omstreeks Pasen voor stellen hoe volgens haar het hoger on derwijs in Nederland het beste kan worden uitgebreid. De minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen, mr. J M L T. Cais, heeft dat gistermid dag in Enschede meegedeeld tijdens zijn tweedaagse bezoek aan Overijsel. Minister Cals achtte zijn tocht naar het oosten noodzakelijk om een welge- fundeerd voorstel over de uitbreiding en de spreiding van het hoger onder wijs te kunnen doen- In Zwolle werd hem woensdagmiddag uiteengezet hoe gunstig een universiteit in het uitbreidingsplan van de stad zou passen; in Deventer bezichtigde hij gis termorgen de oude binnenstad^ en m Twente liet men hem het prachtige ter rein Drienerloo zien dat gereed wordt gehouden voor de bouw van een tech- Van onze correspondent DEN HELDER. De driejarige Laurens Vellekoop uit de De Ruyter- slraat in Den Helder heeft gistermor gen kans gezien op zijn eigen houtje in de trein te stappen die om kwart over tien uit Den Helder vertrok. Bij het controleren van de kaart jes ontdekte de conducteur het jonge tje, dat zei naar Amsterdam te wil len. De conducteur gaf het avontuur lijke mannetje in Anna Paulowna aan de stationschef over en die zette hem op de volgende trein naar Den Hel der. Daar wachtte de politie hem op en bracht hem thuis. Laurens heeft een avontuurlijke aard, want hij heeft al meermalen nische hogeschool. Aan het einde van dat alles verklaar de minister Cals niet zo erg veel nieuws te hebben opgestoken. Wel had hij vastgesteld dat in de her en der uitgebrachte rapporten, die de levens vatbaarheid van een inrichting voor ho ger onderwijs wilden aantonen, de te verwachten toeloop van studenten drie keer te hoog is aangeslagen. De grootste verrassing van het be zoek was tenslotte voor Twente, dat zo graag een technische hogeschool w.l hebben. Minister Cals deed uitkomen dat het mogelijk is dat de nieuw te stichten onderwijsinrichting een techni sche hogeschool wordt en geen univer siteit. Hij voegde er aan toe dat hij de gedachte aan een t.h. zoals men die in Twente wenst een t.h- met „enige franje" niet irreëel acht, al luidt het rapport van de commissies Piekaar en Neher anders. Het maatschappelijk kapitaal van de Nationale Levensverzekering Bank is verhoogd van 25 miljoen tot 50 mil joen. Tot commissaris werd prof. dr. H. J. Witte veen benoemd. kans gezien ongemerkt in een auto bus te stappen en gratis ritjes te ma ken. Toch vindt de politie hem een leuk kereltje. Zij kent hem goed, want de kleuter komt nogal eens op het bureau met de agenten dammen. PARAMARIBO (A.N.P.) President Eisenhower heeft gisteren een kort be zoek aan Suriname gebracht. Met een viermotorig straalvliegtuig, waarvan één motor defect was, landde hij op Zanderij, de luchthaven op zestig kilometer afstand van Paramaribo. Pas kort voor de landing had de gezagvoer der de president van de motorstoring op de hoogte gebracht. De landing op drie motoren verliep normaal. Na ruim een uur werd de reis met een ander vliegtuig voortgezet naar het vliegveld Ramey in Puerto Rico, waar de president enige dagen rust zal nemen voordat hij naar Washington vertrekt. DEN HAAG Op Nieuw-Guinea is geen economische vooruitgang' mogelijk wanneer malaria en framboesia niet worden uitgebannen. Dat voorspelde de heer P. J. Merkelijn, hoofd van het bu reau bevolkingsvoorlichting te Hollandia, tijdens een lezing in Den Haag. De heer Merkelijn noemde de malaria het ernstigste probleem van Nieuw-Gui nea. Het is een ziekte die één van de drie kinderen beneden een jaar het le ven kost en die de energie bij de over levenden voortdurend aftapt. Het gevolg is dat de papoea minder werk verzet en dat hij te weinig weerstand heeft te gen allerlei andere ziekten. Door de activiteiten van medici wor den deze ziekten tot handelbare proble men teruggebracht. Daartegenover staat echter dat door de ontmoeting met het Westen ziekten als tbc en kanker wor den geïntroduceerd. Het is aan Neder land, aldus de heer Merkelijn, de pa poea in ieder opzicht voldoende weer stand te geven bij zijn ontmoeting met de moderne beschaving. DEN HAAG. De regeringscommissa ris voor het radiowezen gaat. in overleg met de N.T.S., na of uitzendingen van politieke partijen voor de televisie moge lijk zijn. Nu de televisiezendtijd per 1 januari is uitgebreid tot 18 uur per week en wel licht in de loop van dit jaar nog met vier uur per week zal worden verhoogd, wil de regering overwegen zendtijd aan dé politieke partijen toe te kennen. (Advertentie) Sjoukje Dijkstra won haar zilveren Olympische medaille in Squaw Valley, een oord waarvan tot voor enkele jaren vrijwel niemand ooit had gehoord. Waar om waren die Olympische Winterspelen niet in Innsbruck, St. Moritz of Garmisch- Partenkirchen, maar in een wintersport oord waar nog niet zo lang geleden alleen maar veel sneeuw, verder een hotelletje en voor het overige niets was? Dat is een hoogst amusante geschiedenis: hoe de eigenaar van dat hotel alleen maar om wat publiciteit te krijgen naar de Winter spelen dong, hoe van het een het ander kwam, hoe hij alle Olympische goden en godheidjes voor zijn karretje spande, en tot zijn eigen verbijstering de Winter spelen kreeg toegewezen! Dit kostelijke verhaal is een der 25 artikelen van blijvend belang in het schitterende maart nummer van Het Beste uit Reader's Digest - nu verkrijgbaar aan de kiosken en bij de boek- en tijdschriftenhandel. Van onze correspondent LONDEN Het Britse mi nisterie van buitenlandse za ken heeft gisteren toegegeven, dat West-Duitsland ook in En geland militaire faciliteiten zoekt. Behalve om hospitalen gaat het de regering in Bonn om bevoorradingsdepots en oefengebieden. Zij heeft hier omtrent overleg gepleegd met de Verenigde Staten, die deze voorstellen zeggen te zullen steunen die betreffende ba ses in Spanje inbegrepen mocht de noodzakelijkheid hier van blijken, wanneer het in de Navoraad tot een stemming komt. Het Foreign Office werd tot deze bekentenis gedwongen omdat de Ame rikaanse ambassadeur in Bonn, Wal ter Dowling, eerder op de dag had verklaard dat binnen het kader van de Navo „algemene besprekingen" zijn gevoerd over het oprichten van Westduitse bevoorradingsbases in En geland en elders. Het Foreign Office weigerde gisteren verdere commen taar. De Westduitse verzoeken zijn vrij veel omvattend; het is niet te ver wachten dat de Britse regering ge neigd zal zijn ze goedgunstig te be handelen. Niet gunstig Er wordt in Londen van officiële zijde op gewezen, dat Engeland alleen al om zuiver geografische redenen een van de minst geschikte landen is voor het vestigen van Duitse bases, en dat het probleem der verbindingen grote moeilijkheden zou opleveren. Volgens Duitse diplomaten zou ech ter reeds een overeenkomst in principe zijn bereikt en zou alleen het bedrag van de door Bonn te betalen onkosten nog een struikelblok vormen. Ook worden in het kader van de Navo besprekingen gevoerd over het gebruik van Britse havens en opslag plaatsen voor gestandaardiseerde uit rusting ten behoeve van de Navo- strijdkrachten. Deze voorraden zouden in geval van een dreigende oorlog naar het vasteland kunnen worden overgebracht, zo bleek gisteren. V.S.Spanje weg Dowling voegde aan zijn verklaring toe dat het de Verenigde Staten vrij wel om het even is of de bases die de Duitsers buiten hun eigen land willen vestigen ,,in Frankrijk, Spanje, Por tugal, Engeland, of in de Lage Lan den komen. Als de Navo het ermee eens is hebben wij er niets tegen dat zij in Spanje komen. Bevoorradings bases zijn een nationale zaak, maar wij vinden dat de Navo-landen pro blemen dienaangaande in Navo-ver- band moeten bespreken," aldus de ambassadeur. Van één onzer verslaggevers OOSTERLAND De vijf leden van de gemeenteraad van Ooster- land, die na de onverwachte terug keer van burgemeester Laurense besloten af te treden, hebben thans collectief hun ontslag ingediend. Het reeds eerder ingediende ontslag bleek ongeldig, omdat dit volgens de be palingen van de kieswet niet bij de gemeenteraad maar bij de voorzitter van de raad, in casu de burgemeester moest geschieden. In de tussentijd hebben de drie be trokken partijen beraadslaagd over de verder te volgen taktiek. Een ernstig punt van overweging is daarbij ge weest om in een buitengewone raads zitting een motie van wantrouwen tegen de burgemeester in te dienen. COLLECTIEF ONTSLAG Algemeen echter was men er van overtuigd dat verdere samenwerking met de burgemeester onmogelijk is, waarom ook de gedachte aan een bui tengewone raadszitting onder leiding van de burgemeester werd verworpen, ook al zou die zitting worden gehouden om deze onmogelijkheid in een motie uit te spreken. Eensgezind is men thans tot het be sluit gekomen van iedere verdere samenwerking met de burgemeester af te zien, zodat het ontslag thans collec tief opnieuw is ingediend. Intussen is nog steeds geen salaris uit betaald aan het gemeentepersoneel. Deze kwestie is thans aan de commis saris van de Koningin in de provincie Zeeland voorgelegd. NOG TWEE LEDEN De gemeenteraad van Oosterland be staat nu nog slechts uit twee leden van de S.G.P., welk aantal te klein is om de gemeente te besturen. In het dorp circuleert een lijst waarop onderteke naars hun afkeuring uitspreken over het aanblijven van de twee raadsleden, die dat hebben gedaan omdat zij naar hun overtuiging een beslissing van een hoger gezag moeten aanvaarden. Nu eenmaal het definitieve besluit is gevallen bij de V.V.D., de P.v.d.A. en de C.H.U., en al de overige kandidaten op de kieslijsten van deze partijen heb ben meegedeeld, dat zij de opengevallen plaatsen niet zullen bezetten, is Ooster land, zeggen deze partijen, onbestuur baar geworden. Strijd duurt voort SAN FRANCISCO (Reuter. AP). Zes leden van de senaat van Califor- nië, allen lid van de Democratische partij, hebben een wetsontwerp inhou dend afschaffing van de doodstraf in gediend, en in afwachting van de be handeling van dat voorstel heeft gou verneur Brown de terechtstelling van nog drie ter dood veroordeelden uitge steld. Voor de negende maal is inmiddels een datum vastgesteld voor de te rechtstelling van Chessman. Het Ca- lifornische hooggerechtshof bepaalde 2 mei als nieuwe datum van de terecht stelling. Die datum valt na de dag waarop het door gouverneur Brown verleende uitstel van zestig dagen is verstreken. „Geen intimidatie" Rechter Nye, lid van het hoogge rechtshof, wees een verzoek van een van Chessmans verdedigers, George Davis, te wachten met vaststelling van een nieuwe datum tot na het verstrij ken van de periode van uitstel, af. De rechter nam het Davis zeer kwa lijk dat deze zijn verzoek had onder steund met een verwijzing naar reac ties uit de gehele wereld. „Ik ben wat verbaasd over uw betoog dat ik mij niet door de wetten van Californië maar door misbaar van het publiek moet laten leiden", zei hij. ..Ik zal mij nooit laten intimideren door welke geheimzinnige uitbarsting ook." Hij uitte het vermoeden dat de actie kunstmatig ontketend was. BOSTON (AP) Willem van Rie. I de Nederlandse seheepsmarconist die woensdag werd vrijgesproken van moord op de Amerikaanse Lynn Kauff- man, zou vannacht uit Boston naar Nederland vertrekken. De man, die nauwelijks aan de elek trische stoel is ontsnapt en de vrouw, die hem zo dapper terzijde heeft ge staan, leven in Boston in het middel punt van de publieke belangstelling. Van Rie heeft gisteren, bij het kof fers pakken, gezegd: „Ik heb vele tientallen brieven gekregen. Nooit van mijn leven zal ik de mensen van Bos ton vergeten, die zo vriendelijk voor ons zijn geweest. Ik hoop hier nog eens terug te komen, met vrouw en ho pelijk kinderen. Wij moeten deze stad beslist nog eens zien." Mevrouw Van Rie won aller harten door te verklaren: ,,Wij willen een stuk of twaalf kinderen hebben: een voetbalelftal en een scheidsrechter." Advertentie geen stof ot waterdamp, dus schone keuken. Anderhalf jaar geëist BREDA (A.N.P.) De officier van justitie bij de rechtbank te Breda heeft vandaag anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de metaaldraaier M. H. uit Moergestel, die wordt beschuldigd van poging tot doodslag. Op 24 oktober van het vorige jaar, toen hij bij het stropen te Diessen werd be trapt door een lid van het jachtdetache- ment van de rijkspolitie uit Boxtel en twee jachtopzieners, zou de verdachte met opzet een schot hagel op de drie politie mannen hebben afgevuurd. Het schot trof geen doel, want de hagel sloeg vlak voor de politiemannen in de grond. De verdachte ontkende met opzet te hebben geschoten. Hij verklaarde te zijn geschrokken van de hond, die een van de jachtopzieners op hem af had gestuurd. Toen was het schot per ongeluk gevallen. De jachtmeester en de jachtopzieners waren de verdachte en de smid A. J. uit Moergestel, die samen met de lichtbak aan het stropen waren, tot op korte af stand genaderd. Toen zij „halt, politie" riepen ging het tweetal er vandoor. Plot seling werd de lichtbak omgedraaid en werden de achtervolgers in het licht ge zet. Vervolgens ging het licht uit en werd er geschoten. Voor de rechtbank werd de toedracht tot in details nagegaan. De verdachte hield vol, geen politie te hebben gezien en ook niet te hebben gericht. De officier meende echter dat de verdachte wel de gelijk moet hebben geweten dat hij werd achtervolgd. Hij moet ook de politieman nen hebben gezien. Ook al zou de ver dachte alleen door de schrik geschoten hebben, dan nog blijft, zo meende de officier van justitie, voorwaardelijke op zet aanwezig. De verdediger, mr. T. Houtman uit Breda vroeg vrijspraak omdat naar zijn mening was komen vast te staan, dat de verdachte niet met opzet had geschoten en niet had gericht. BESCHULDIGD VAN BIGAMIE Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. U kunt wel den ken dat u de keizer van China bent, zei de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. C. W. de Visser, gis termiddag tegen de 44-jarige Neder landse hofmeester D. van H. uit South Shields (Engeland)), die wegens bi gamie terecht stond. Op 8 juni 1949 was hii met een Rot terdamse getrouwd, op 25 augustus 1955 met een Engelse. Zijn eerste vrouw zou hem ontrouw zijn geworden en hebben willen schei den. De hofmeester was weer naar zee gegaan en toen hij enige tijd later de Engelse leerde kennen, zou hij op infor maties van anderen zijn afgegaan, die zeiden dat zijn scheiding er spoedig door zou zijn. Dit was echter niet het geval. De hofmeester gaf toe dat zijn wijze van handelen nogal nonchalant was ge weest. De officier van justitie, mr. H. van Buuren, kon begrip opbrengen voor wat de hofmeester heeft gedaan. Maar hij vond het wel erg dat de hofmees ters tweede vrouw, met wie hij kinde ren heeft, nu de dupe is. Dit huwelijk wordt namelijk in Engeland niet erkend. De officier eiste drie maanden gevan genisstraf met aftrek. De verdediger, mr. A. Niessen, vroeg, omdat er bij zijn cliënt geen opzet was geweest, een straf gelijk aan het voor arrest en onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Dit laatste werd door de recht bank afgewezen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Verspreide op klaringen maar aanvankelijk hier en daar buien, krachti ge, later tot matig afnemen de noordweste lijke wind. Iets minder zacht. MIESJE: Weer eens een goede film zien. 5 maartzon op 7.18, zon onder 18.26; maan od 11.09, maan onder 1.56. max. neer temp slag in gr. 7-19 u. wind C. n mm Helsinki zw. bew. O -8 0 Stockh. regen ZO 2 0.5 Oslo regen NNO 3 2 Kopenh. zw. bew. ZZW 6 2 Aberdeen regen NNW 9 0.1 Londen onbew. W 14 1 A*dam regen ZW 10 0.6 1 Brussel regen WZW 11 Luxemb. regen ZZW 8 3 Parijs regen WZW 13 3 Bordeaux geh. bew. w 16 0 Grenoble regen Stil 7 14 Nice 1. bew. stil 16 0 Berlijn onbew. Z 11 2 Frankf. regen ZZW 12 0.3 München geh. bew. w 9 0.2 Zürich regen WZW 8 2 Genève regen ZW 10 8 Locarno zw. bew. ozo 18 9 o Wenen geh. bew. WNW 1 Innsbr. geh. bew. stil 12 Q Belgrado regen N 7 0.1 Rome onbew. N 16 o Ajaccio half bew. stil 16 0 Mallorca 1. bew. NNW 17 o Lissabon 1. bew. NO 12 0 Athene onweer stil 28 5

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1