Bestedingen remmen in 1960 uitvoer af (Nederlanders in Agadir melden: „Allen wel" Hermans maakt nieuwe show Nu een geborduurd bij Gouverneur vraagt afschaffing van de doodstraf SUCROSA CENTRAAL ECONOMISCH PLAN VOORSPELT Luipaard moet van schoot af ln het kort televisie 1 Overschot kleiner Minder werklozen Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes Kapitaalschaarste Stabiliseren Produktiviteit Rozenburg verwacht staalfabrieken op korte termij n Eisenhower huilde in Montevideo Kenner ven toen»mm Kenner van nu... 27 en 31 ct Geen contact Rechter beschermde nazi-arts Poppenhuis van Lizzv Ansingh: 6600 gulden Rots stortte op auto Voor de slanke lijn! Pag. 5 AMSTERDAM Toon Hermans zal dit voorjaar m',' een nieuwe One- man-show optreden. De premièreda tum staat nog niet vast, maar zal wel in de buurt van de eerste mei liggen. Toon Hermans is, in verband met zijn film Moutarde van Sonansee, twee jaar lang niet met een nieuw pro gramma op de planken verschenen. BUSSUM „Luipaard op schoot*' gaat verdwijnen. De laatste film komt vanavond op de beeldbuis. Op donder dag 31 maart begint de Avro-televisie aan een nieuwe serie van Armand en Michaela Denis: „Safari tot Asia". Hierin worden landen bezocht, waar de levenswijze in duizenden jaren niet Is veranderd. De eerste aflevering is een bezoek aan Thailand. kritisch bekeken 1 Al te degelijke avond Eenmaal komt er een eind aan de carnavalsleut en staat onvermijdelijk de Aswoensdag voor de deur. Wij kij kers moesten het gisteravond ervaren. De K.R.O. had de zendbeurt en kwam met een geheel en al documentair, ern stig programma. Dat was tot daar aan toe, maar jam mer genoeg werd het ook een traag en saai programma, bijna zonder treffende ogenblikken. Jan Willem Hofstra werkte in zijn rubriek „Voetlicht" veel te veel met stilstaande foto's, begeleid door geluids bandjes. Ook filmcriticus Van Domburg had niet zijn goede dag: Wat had dat journaal uit Eindhoven ons eigenlijk te bieden? Door Maria van der Eist werd het linnen wel erg breed en erg lang uit gesponnen en van het historische da mast hebben wij al evenmin kunnen genieten, want er viel op de beeldbuis haast niets van al dat moois te zien. Maar mi gaat het gebeuren, dachten we, toen de film over vervalsingen kwam. U herinnert zich toch nog wei de spannende Interpol-documentaire over de slavenhandel? Maar mis poes: Het werd opnieuw een degelijke documentaire, die overigens om zijn onopgesmukt en duidelijk beeld van dit politiewerk toch ook een pluim verdient. De gedramatiseerde dagsluiting von- den wij niet in alle opzichten geslaagd, maar het lijkt ons een gelukkig teken dat er, zoals gisteravond bij de K.R.O, juist op dit gebied met onmiskenbare originaliteit geëxperimenteerd wordt. f 1 1 programma's 1 VRIJDAG 4 MAART 1960 ["radio 1 HILVERSUM I, 402 M ochtend VARA: 5.00 Nws; 5.10 Gym; 7.20 Gram en reportages: 8.00 Nws; 8.18 Gram en act: 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, praatje; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Viool en cello; 1J.35 Orgelspel en. zang. middag AVRO: 12.00 Jazzmuz; 12.20 Regerings uitz: Landb rubriek; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Beiaardconc en draai-orgelmuz; 13.00 Nws; 13,15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Mezzosopr en piano; 14.30 Voordr; 14,50 Gevar progr. VARA: 16.00 Gram; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, le zing; 19.00 V d kleuters; 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek; 39.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Boek- bespr; 20.15 Kamerkoor; 20.30 De Joden in de westerse kuituur, lezing; 20.45 Gram; 20.50 Regeringsuitz: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, d mr C W A Schürman, Nederlandse permanent verte genwoordiger bij de Ver Naties. VARA: 21.00 Quizprogr; 21.55 Lichte muz; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muziek- revue; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram; 10.30 Idem; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram; 11.50 Als de ziele luistert, lezing. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tur'.nb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 15 jaar geleden, praatje; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouw; 14.00 Jeugdork; 14.35 Alt en piano; 15.00 Schoolradio; 15.30 V d zieken; 16.30 Viool en piano; 17.00 Boekbespr: 17.15 Kinderkoor: 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.50 Instr kwart en sol. avond. 18.10 Vaticaanse act; 18.25 Lichte muz; 18.50 Regeringsuitz: Emigratierubr Het emigratiepraatje van H A van Luyk; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Pol Ie- zing: WD: Onze Indische Nederlanders, door mej mr J J Th ten Broeoke Hoek- stra, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal: 19.40 Verz progr v d mil; 20.30 Water in Europa, klankb; 21.00 Mu zikale lezing: 21.25 Klankbeeld: 21.55 Ka- mermuz; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Ontrouw, lezing; 22.50 Gevar progr; 23.55 24.00 Nws. DRAADOMROEP 4E LIJN 18.0020.00 Gram pl. 1. Georges Bizet: ,,Les Pêcheurs de Perles"; ..Carmen": Emmanuel Chabrier: fragmenten uit .,Le Roi malgré lui". 3. Gustav Charpentier. fragment uit ..Louise". 4 Leo Delibes: ,.Coppelia" (Ballet). NEDERLAND NTS: 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 At- tentie; 21.15 Cabaretprogr: 21.45 Fllmdocu- mentaire; 22.10 Wat ben ik? DUITSLAND 17.00 V d kind: 17.20—18.00 V d jeugd. (Regionaal progr: NCR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heuto. NDR: 19.25 Sehpferdchen zeigt: Mike Nelson Avonturier onder water. WDR19.25 Inter mezzo: Mr Brimmei auf Abwegen). 20.00 Nws: 20.20 Eénacter: 20.35 Klankb: 21.40 Conc. BELGIË VLAAMS 19.00 Intern jeugdkron: 19.30 Nws. 20.00 Feuill: 20.40 Filmnws; 21.25 Kunstprogr; 22.10 Progr over postzegels: 22.25 V d vissers; 22.40 Nws en journ. BELGIË FRANS 19.00 Landb kron; 20.00 Journ, 20.30 TV- spel. Daarna: Journ. ROTTERDAM. Zondag staan de camera's van de Ikor-televisie in Rotterdam, 's Middags om vijf uur is er eerst een reportage uit de socië teit „De Laurenskelder" in het jeugd centrum „De Heuvel" van de Cen trale Hervormde Jeugdraad. Daarna wordt vanuit de Laurenskerk een jeugddienst uitgezonden, waarin ds. M, L. W. Schoch voorgaat. (17.15). Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Tegen het einde van 1960 zal de situatie in onze economie aanmerkelijk onevenwichtiger zijn dan thans. De stijging van de uitvoer zal dan een terugslag ondervinden van de sterke toeneming van de binnenlandse bestedingen. Deze terugslag zal niet kunnen worden opgevangen door een uitbreiding van de produktie, omdat de arbeidsreserve tegen die tijd flink zal zijn gedaald. De kans dat 1960 al een jaar van overbesteding zal blijken te zijn, is niet denkbeeldig. In 1961 zal, vergeleken bij de verwachte verslechterde situatie van einde 1960, de toestand zich vermoedelijk nagenoeg stabiliseren. Deze visie van het Centraal Plan bureau op onze economische ont wikkeling voor het lopende jaar en de eerste tijd daarna, is neerge legd in het Centraal economisch plan 1960, dat een nog iets hogere stijging van de produktie met circa zes procent voorspelt voor 1960 dan de stijging van het afge lopen jaar met 5,5 procent. kurmen worden aangemerkt, aldus het Centraal Planbureau. Maar het voegt er waarschuwend aan toe. dat de voorziene vermindering inmiddels zeer omvangrijk is, zodat er een goe de kans bestaat dat deze norm op het einde van 1960 niet wordt bereikt. Volgens de prognose zal de situatie van de betalingsbalans einde 1960 be langrijk ongunstiger zijn dan gemid deld voor dit jaar. Het overschot op de lopende reke- ning van dê betalingsbalans, dat eind 1959 1800 miljoen gulden bedroeg, zal eind 1960 vermoedelijk zijn geslonken tot 720 miljoen gulden. De handels balans zal nl. .een. groter nadelig sal do gaan vertonen van circa 1300 mil joen gulden, waartegenover het over schot op de dienstenbalans met naar schatting 200 miljoen gulden zal stij gen. Met het surplus van 720 miljoen gulden zou een aanwas van de devie zenvoorraad met circa 240 miljoen gul den kunnen correspondenren. Aangezien het geraamde overschot op de lopende rekening de meermalen genoemde norm van 500 miljoen gul den overtreft, zou het jaar 1960 niet als een periode van overbesteding (Advertentie) kussen sloop Radion krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EÉN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIET Het peil van de werkloosheid, dat einde 1959 circa 65.000 mensen be droeg, zal naar schatting eind van dit jaar zijn gedaald tot circa 50.000 ofwel 1,4 procent. Dat is hetzelfde la ge peil als dat van begin 1956, het topjaar van de vorige hoogconjunc tuur. De stijging van het uitvoervolume is voor 1960 op acht procent geraamd, dat is lager dan met de ontwikkeling van de -buitenlandse vraag en de con currentieverhoudingen overeenkomt. Vorig jaar bedroeg deze stijging niet minder dan twaalf procent. Bij haar raming heeft het Planbureau reke ning gehouden- met de grotere binnen landse bestedingen, en met de ver wachte spanningen op de arbeids markt, die ook langs de weg van een terugslag op de ar-beidsproduktiviteit de uitvoer ongunstig kunnen beïnvloe den. Daartegenover is de stijging van het invoervolume geraamd op 15,5 procent. Vorig jaar beliep zij dertien procent. Bij deze ramingen is aangenomen dat de ruilvoet onveranderd blijft. In de verwachte toeneming van de binnenlandse bestedingen met 8,5 pro cent hebben de investeringen in vas te bedrijfsactiva, waaronder de wo ningbouw. een groot aandeel. Naar volume zullen zij vermoedelijk met 14 procent stijgen tegen vorig jaar met 8,5 procent. De particuliere consump tie zal als gevolg van de loonstijgin gen met circa 5,5 procent in vo-lume toenemen, tegen vorig jaar 3,5 procent. Naar waarde zullen deze investeringen (plus 1.2 miljard) en deze consumptie (plus 1.7 miljard) te zamen bijna drie miljard gulden hoger liggen dan in 1959. Mede door de toenemende investe ringen zal ook de vraag naar finan ciële middelen groter worden, waar mee het aanbod op de kapitaalmarkt vermoedelijk geen gelijke tred zal houden. Bij de verwachte grotere schaarste op de kapitaalmarkt is geen rekening gehouden met de mogelijk heid van verkoop naar het buiten land van Nederlands effectenbezit: evenmin met een eventueel beroep van de overheid op de kapitaalmarkt voor sehuldconsolidatie. Een verkenning van de ontwikke ling in 1961 maakt aannemelijk dat het saldo op de lopende rekening dan het streefcijfer van 500 miljoen gul den vermoedelijk niet zal halen. Maar dit behoeft geen verslechtering ten opzichte van de situatie van eind 1960 te betekenen. Niet uitgesloten moet worden geacht dat de positie van de betalingsbalans zich dan zal stabiliseren. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de arbeidsmarkt zich in 1961 zal ontspannen, zodat de gevoeligheid van de uitvoer voor verruiming van binnenlandse bestedingen zal blijven bestaan. In het licht van deze analyse lijkt de ruimte in 1961 voor maatre gelen die de besteding vergroten, be perkt. Afhankelijk van het tempo waarin de positie van de betalingsba lans in feite slechter wordt, kan het noodzakelijk blijken in een eerder sta dium in zekere mate te gaan „bijstu ren". In 1959 is de landelijke arbeidspro duktiviteit met 3,5 procent (in de in dustrie zelfs 7.5 proeent) gestegen. Voor 1960 wordt de stijging ervan op vier procent geraamd. Als gevolg hiervan zal de prijsstijging nog geen 0.2 procent bedragen bij de uitgestip pelde politiek van prijsstabilisatie. Overziet men overigens de resulta ten van deze politiek, dan blijkt zij tijdelijk een ongunstige invloed op de betalingsbalans te oefenen. Daartegen over staat dat produktie en consump tie krachtiger toenemen dan bij vrij gelaten prijsvorming. Op lange ter mijn blijkt een evenwichtige inko mensverdeling en volledige werkgele genheid gemakkelijker te verwezen lijken. Eigen nieuwsdienst De verwezenlijking van de Atlantische Staalfabrieken op Rozenburg is een kwestie van korte tijd. Dit vertelde de heer L. Looij, burgemeester van Alblas- serdam, zijn gemeenteraad in antwoord op vragen over 'het staalproject, waarbij de Nederlandse Kabelfabrieken in Al blasserdam nauw betrokken zijn. Het wachten is op de rijksbijdrage in de fi nanciering van het miljoenenproject, zei de heer Looij. Wanneer de hoogoven met bijbehoren de staaalfabriek op Rozen-burg is ge bouwd. zullen er in Alblasserdam nieuwe walserijen verrijzen naast de bestaande van de NKF. Daar zuilen duizend arbei ders werk kunnen vinden. Het ruwe staal zal van Rozenburg naar Alblasserdam worden vervoerd met pendelschepen en pas als de walserijen volledig zijn inge lopen, gaat men denken over een eigen hoogoven te Alblasserdam. Deze gegevens werden door de voor- ziter van de Staalstudiestichting, mr. K. P. v. d. Mandele niet ontkend, maar wel zeer voorbarig genoemd: de heer Van Looij heeft volgens hem de klok horen luiden zonder te weten waar de klepel hangt. De bouw van een eigen hoogoven voor Alblasserdam is, zo bleek al uit eerdere berichten, een kwestie van lange adem. Het plan op Rozenburg moet eerst klaar zijn en de laatste beletselen worden nu weggenomen voor er zelfs maar gedacht kan worden aan een eigen pto- duktie-eenheid' in Alblasserdam. MONTEVIDEO (Reuter) De tra nen schoten president Eisenhower gis teren in de ogen tijdens zijn officiële intocht in de hoofdstad van Uruguay, het meest democratische land in Zuid- Amerika. Het waren geen tranen van ontroe ring over de echt uitbundige geestdrift waarmee hij door de overgrote meerder heid van de bevolking werd ingehaald, maar tranen die veroorzaakt werden door het traangas dat de politie had moeten gebruiken om een einde te ma ken aan opstootjes die waren uitgelokt door extreem-linkse studenten. De geestdrift die Eisenhower te beurt viel was mede te danken aan de haast uitzinnige carnavalsvreugde in de stra ten van Montevideo. Van de carnavals- drukte in de straten maakten de stu denten gebruik om te trachten on geregeldheden uit te lokken. De politie trad krachtig tegen de onruststokers op. Ernstige wanordelijkheden deden zich dan ook niet voor. Een Staalmeester, een kenner, door Rembrandt vereeuwigd. Een man met smaak...autoriteit uit de Gouden Eeuw! Een roker, een kenner en kiezer van goede sigaren. Een moderne man, die al keurend Senator's „Gulden Eeuw" verkoos. Omdat „Gulden Eeuw" élke man met een goede sigaren-smaak bevredigt. Omdat „Gulden Eeuw" gezag heeft onder sigarenrokers Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Tous bien", „Al- len wel", zo luidde de korte inhoud van het telegram dat de Rotterdamse arts, de heer W. Buskop, daags na de ramp van Agadir ontving van zijn zoon die daar al jaren woont en werkt. Eenzelfde telegram, even kort maar even geruststellend, ontving mevrouw Van Riel in Delft, wier zoon eveneens in Agadir woont. De inhoud van deze telegrammen werd nadien nog bevestigd via de Neder landse ambassade en door de Marok kaanse agent van Wambersie. Beide Nederlanders geven te Agadir leiding aan een dochteronderneming van het destructiebedrijf Gekro te Overschie, de n.v. Orgaminair, welk bedrijf zich toelegt op het maken van vis en sprink- hanenmeel. De heer A. van Riel. 33 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen, is directeur van Orgaminair en de heer K. K. Bus- kop, 27 jaar, gehuwd en vader van één kind, treedt als bedrijfsleider op. De familie Van Riel woont bij de fabriek die aan de rand van de industriewijk van Agadir staat; de familie Buskop woont in het westen van de grotendeels verwoeste stad. De directie van de Gekro heeft al enige malen tevergeefs geprobeerd tele fonisch contact met haar vertegenwoor digers te Agadir te krijgen. De heer H. de Kroes, directeur van de Gekro zou juist een paar dagen ge leden voor een zakelijke bespreking naar Agadir gaan. Zijn passage was reeds ge boekt en ook waren er kamers bespro ken in hotel Saada. Op het laatste mo ment wijzigde de heer Kroes zijn reis plan; iraplaats van naar Agadir te vlie gen vloog hij naar Zuid-Amerika, waar zijn tegenwoordigheid dringender ge wenst was. Het hotel te Agadir heeft óók onder de gevolgen van de aardbe ving te lijden gehad! Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft van de Nederlandse Ambassa de in Rabat bericht ontvangen, dat alle Nederlanders in Agadir behouden zijn. Geschorst en aangeklaagd KIEL (Reuter). De in zijn functie geschorste president van het provinciaal gerechtshof van Sleeswijk Holstein, dr. Ernst Buresch, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld. Hij heeft de be ruchte professor Heyde jaren lang gehol pen uit handen van de justitie te blijven. Heyde was een van Hitiers voornaamste deskundigen op het gebied van de eutha nasie, het ter dood brengen van o.a. >gees- telijk onvolwaardigen. Onder een valse naam werkte Heyde in de deelstaat Slees- wijk Holstein, o.a. als medisch en psycho logisch adviseur. Hij bevindt zich thans in voorarrest. Buresch heeft Heyde, onder de naam iSawade, valse verklaringen in zijn ge rechtshof laten afleggen als getuige, ter wijl hij zijn ware identiteit kende. Twaalf jaar woonde en werkte Heyde in Flensburg. Men neemt aan dat dr. Buresch sinds 1954 op de hoogte was van zijn werkelijke naam en van zijn verleden in het nazitijdperk. De burgemeester van Zuidland. de heer L. de Kool, is met ingang van 16 maart benoemd tot burgemeester van Voorschoten. Hij is lid van de A.R.P. SAN FRANCISCO (Reuter) Gouverneur Brown heeft de volksvertegenwoordiging van Californie gisteren in een speciale boodschap verzocht te besluiten tot afschaffing van de doodstraf omdat die naar zijn mening meer tegen de zwakken, de armen, de on wetenden en de rassenmin- derheden is gebruikt dan te gen de misdadigen, en daar om niet aan het gestelde doel heeft beantwoord. De voorzitter van de commissie voor de strafwetgeving van de senaat van Ca lifornie deelde echter mede dat er niet AMSTERDAM. In opdracht van een Amsterdamse verzamelaar heeft de veilinghouder P. Brandt gisteren op de veiling van de nalatensCTiap yan Lizzy Ansingh, het befaamde achttien- de-eeuwse poppenhuis voor 6600 gulden gekocht. Het was ingezet op vijf mule. Het poppenhuis bevat onder andere een verzameling antieke poppen die verscheidene keren model hebben ge staan voor de schilderijen van Lizzy Ansingh. Hier, aan de kust, waar duizenden jaarlijks de dure hotels bezochten, werd de aardbeving ge volgd door een vloedgolf, die het puin meesleurde de zee in. Van een van die hotels zijn dit de resten. (Telefoto) veel kans op behandeling van Browns voorstel in de volksvertegenwoordiging Is. 24 wachten In verband met dit voorstel verleende de gouverneur onlangs Caryl Chessman opnieuw zestig dagen uitstel van execu tie. Brown noemde echter gisteren in zijn toelichting op het voorstel de zaak- Chessman niet. In Californie wachten thans 24 ter dood veroordeelden op hun terechtstel ling. Verzet Brown voorzag eergisteren al dat zijn voorstel op krachtig verzet zal stuiten. Hij weet dat aan de felle botsing der meningen onder de Califomiërs over de zaak-Chessman. In zijn toelichting wees Brown er gis teren op dat de doodstraf in acht Ame rikaanse staten en in het buitenland in ongeveer dertig landen is afgeschaft, Het aantal moorden was daar volgens hem zeker niet toegenomen. Zinloos Brown gaf ook cijfers over de toepas sing van de doodstraf in Californie. In 1955 werden er 417 moorden gepleegd. Van de 52 aan moord schuldig bevonden personen kregen slechts acht de dood straf. In dat jaar werd dus minder dan twee procent van alle gepleegde moor den met de dood bestraft. De conclusie van Brown'was: Er steekt geen zinvolle voorbeeldstellende waarde in een bestraffing met de dood van slechts een op de vijftig moorden. Brown kon niet aannemen dat het be staan van de doodstraf in Californie zou hebben geleid tot een vermindering van de verkoop van vuurwapens of van het aantal in blinde woede gepleegde moor den. SION (AP) Een Zwitserse vracht rijder en twee kinderen zijn bij de Zwit serse plaats Sion om het leven gekomen toen een groot rotsblok van een steile bergwand neerstortte op de cabine van een vrachtauto die juist voorbijreed. De 35-jarige bestuurder en zijn tien. jarig neefje waren op slag dood. Een nichtje van de vrachtrijder stierf later in het ziekenhuis. Er was nog een vierde passagier in de auto. Deze bleef onge deerd. (Advertentie) de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is j Donderdag 3 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD (Advertentie)

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5