Decreet van koning Mohammed: Agadir wordt modelstad VAN H IK:VRIJMAN! Helpers denken aan totaal van 4000 doden JURY SPRAK NA 13 UREN: ONSCHULDIG... Wilde staking op Zaanse bouwerijen Matrozen werken met houwelen SENATOREN ZONDER SLAAP De Bilt: Buien BEROEP NIET MOGELIJK Van Rie ontslagen bij Radio-Holland Sü/teïf&iH.sr I toet... Meer gepraat dan gebouwd" Tot donker Met de handen Grote nood NOG STEEDS OVERLEVENDEN PENDELDIENST MET BUITENWERELD Directeur Trek Air blijft gevangen Scènes Minister akkoord mei loonsverhoging N.S. TREIN VLOOG OP TANKAUTO Geen uitlating na opgelegde verplichting tot verzekeren Zvvij ijgend LIJK EN AUTO IN ÏJSSEL GEVONDEN „Het staat niet vast wat de arbeider wil" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: Ül 100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van t 1,— 13e JAARGANG No. 4500 Donderdag 3 maart 1960 SLAG OM MENSENLEVENS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii COMMANDEUR A. P. FERWERDA, COMMANDANT VAN HET NEDER LANDSE SMALDEEL IN AGADIR, IN GESPREK MET ONZE VERSLAGGEVER: „VRESELIJKE VERWOESTINGEN" /GISTERAVOND te 21.30 uur VJ rlwii ppii rariintelefonise voer den wij een radiotelefonisch ge sprek met commandeur A* P. Fer- werda. Hij is de commandant van het smaldeel der Koninklijke Marine dat thans ter rede van het geteisterde Agadir ligt. Commandeur Ferwerda, sprekende van boord van de kruiser De Ruyter, zei dat de gehele kleine Neder landse kolonie te Agadir is gered. Vrouwen en kinderen zijn geëva cueerd. Dit was het verhaal van de com mandeur: „Wij zijn vannacht met grote vaart uit de Straat van Gibraltar naar Agadir opgestoomd. Om twaalf uur vanmiddag zijn we hier aangekomen. Direct zijn we naar de wal gegaan om contact op te nemen voor het treffen van reddingsmaatregelen. Het is ont zettend moeilijk om dit te organiseren. De vernieling is verschrikkelijk. Ne gentig procent of meer van de stad is verwoest. Vandaag bestond onze hulp uit het zen den van opruimploegen met medi sche groepen erbij. Driehonderd man van de kruiser De Ruyter en van de jagers Gelderland en Limburg hebben aan dit werk deelgenomen. Toch was onze hulp vandaag nog beperkt. Er moest ook eerst aan de wal een com mandopost worden opgezet. Vanmiddag om drie uur zijn de ploegen aan de gar.g gegaan. Zij hebben ge werkt tot het donker werd. De eerste ploegen zijn zojuist igisteravond half tien) aan boord terug gekomen. Dat was nogal moeilijk, want om zeven uur kwam dikke mist. die op het ogen blik wat begint oo te trekken. Het opruimingswerk is bar moeilijk. Er ziin vele grote en zware gebouwen verwoest en daarbij is zwaar materieel nodig. Dat is nu nog niet in voldoende hoeveelheid aanwezig. Zelf moeten onze mannen met licht materieel werken, schoppen en houwe len. Het meeste moet met de handen worden gedaan Morgen (donderdag) krijgen wij er ook de mannen van het fregat De Bitter bij. Dit schip behoort ook tot het smal deel. maar het kan niet zo hard varen als de kruiser en de jagers. Ons werk is vandaag nog niet ten einde. Straks beginnen wij met het naar de wal brengen van levensmiddelen. Voor al brood en blikken voedsel. Morgen gaan wij ook water brengen. Daaraan is groot gebrek. Zo luidde het bondige relaas van com mandeur Ferwerda, uit wiens resolute antwoorden duidelijk begrepen kon worden, dat onze marinemensen daar in het geteisterde gebied op de Afri kaanse kust met alle ten dienste staan de middelen zich niet zullen sparen ter leniging van een grote nood. Daarom voldoen wij graag aan zijn laat ste woorden: Van de hele bemanning van het smaldeel groeten aan vrouwen, kinderen en familie. De macht en de verantwoor delijkheid van de trial jury zijn groot, wan tegen een uitspraak van niet-schuldig kan de open bare aanklager niet in beroep gaan, de verdachte is dan voor goed van strafvervolging terzake van het telastgelegde bevrijd. Dat schreef onze rechtskundi ge medewerkster, mevrouw mr. E. J. A. Fischer-Keuls op 16 fe bruari. Eigen nieuwsdienst CASABLANCA Bijna 48 uur na de natuurramp die van liet bloeiende Agadir in enkele seconden een puinhoop maakte vindt men onder en tussen de ruïnes nog levenden. Als razenden werken vrijwilligers van vele nationaliteiten tussen de bergen steen en hout om de opgeslotenen tijdig te bereiken. Overdag stijgt' de temperatuur in de geteisterde stad tot over de negentig graden Fahrenheit en een weeë stank van verrotting hangt over het puin. Alle overlevenden verlaten in trieste stoe ten de stad, die, bij decreet van koning Mohammed V, in haar geheel zal worden opgebouwd en een modelstad moet worden, Waar ook de armsten een redelijke woning zullen hebben. Wat nog staat zal worden gesloopt. Afgezien van de duizenden die hulp komen bieden en van de snel afne mende stroom vluchtenden is het enige leven dat men in de straten en stegen van het verwoeste Agadir aantreft, een enkele hond of een paard die naar zijn meester zoekt en de massa's gieren die al met hun lugubere opruimingswerk zijn begonnen. Nog steeds storten gebouwen in en telkens stuit men op nieuwe doden, vaak hele families, die in hun slaap werden getroffen zonder ooit te hebben geweten wat er gebeurde. Zware bulldozers banen weer wegen door de stad en pneumatische boren zoeken zich een weg naar spleten waarin overlevenden zich wellicht hebben kunnen redden. Uit de onwaarschijnlijkste hoeken en gaten kruipen tel kens weer mensen te voorschijn. Meestal mankeert hun niets, want de meeste gewonden zijn in de inmiddels verlopen 48 uur al omgekomen door uitputting, pijn en gebrek aan water. Het is onmogelijk om het aantal slachtoffers tot op honderden nauwkeurig te ramen, ook al omdat de overlevenden moeilijk te registreren zijn. De Marokkaanse regering rekent op een dodental van 3500, maar mensen die in de stad werken en weten hoeveel doden telkens te voorschijn worden gebracht, komen tot ramingen van 4000 en zelfs 5000. Waanzin duurt voort WASHINGTON (Reuter) Sommige noordelijke senatoren zagen er gister nacht allesbehalve achtenswaardig uit I toen zij in het holst van de nacht gewekt om deel te nemen aan een I stemming geeuwend, schuifelend 1 als slaapwandelaars en wit van de slaap de vergaderzaal binnen kwamen. Een senator had moeite met het knopen van zijn schoenveters. De stemming was door een zuidelijke senator uitgelokt om zoveel mogelijk collega's uit hun slaap te halen. Het for mele doel van de stemming was vast te stellen dat wel een quorum (de helft van het aantal senatoren plus een) aan wezig was. Het einde van de afmattingsstrijd was gisteren nog niet in zicht. Sommige zui delijke senatoren lazen, wanneer zij aan het einde van hun politieke latijn waren gekomen op het spreekgestoelte tijd schriftartikelen en saaie juridische ver handelingen voor die nauwelijks iets met het te behandelen agendapunt kies recht voor alle negers in de zuidelijke staten te maken hadden. MAASTRICHT 'ANP). De recht bank te Maastricht heeft het verzoek van jhr. mr. L. A. M. van Sasse van Ysselt. raadsman van de 42-jarige J. H. S.. directeur van het Maastrichtse lucht- reclamebedrijf Trek Air. om schorsing van de inbewaringstelling tegen borg- storting afgewezen en met ingang van morgen de gevangenhouding van S. ge- last. De heer S. is zondag 14 februari op last van de officier van justitie aange houden op grond van het vermoeden dat hij schuldig was aan het doen ver ongelukken van een reclameviegtuig van zijn bedrijf, een Fokker S-ll, met het doel het verzekeringsbedrag van dertigduizend gulden te ontvangen. Bij het verongelukken van het vlieg tuig is de piloot B. Klcyn verdronken. De heer S. werd door de rechter-com- missaris op grond van poging tot op lichting van de verzekeringsmaatschap pij in voorlopige verzekerde bewaring gehouden en de rechtbank heeft om de zelfde redenen het bevel tot gevangen houding uitgevaardigd. Mr. Sasse van Ysselt zou nu overwe gen bij het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch tegen deze beslissing appèl aan te tekenen. Van onze speciale verslaggever. BOSTON Willem Marie Louis van Rie als „Van R." maanden lang verdachte in de moordzaak- Lynn Kauffman is sinds gister middag, dertien minuten over drie Nederlands» tijd, vrij man. Op dat moment sprak de jury twaalf mannen die vijftien uur in afzonde ring hadden beraadslaagd haar oordeel over hem uit: „Onschuldig! De vrijspraak joeg een golf van ont roering door de rechtszaal. Van Rie stond op, hief zijn handen in de lucht, ging dan weer zitten en drukte zijn vuisten op zijn slapen. Zó verwerkte hij de verlossende uitspraak. Zijn vrouw. Nellie van RieHendriks, die vrijwel het hele proces een paar meter van hem af op de publieke tri bune had gevolgd, barstte in snikken uit. Zij blééf huilen, steeds weer haar tranen wissend, ook toen zij enkele ogenblikken na het „not guilty" uit de mond van de voorman van de gezwore nen, haar mans armen om zich voelde. Dinsdagmiddag om kwart voor zes 'kwart voor twaalf 's avonds Neder landse tijd) had de jury zich terug getrokken om zich te beraden. Uren lang bleven de deuren achter de ge zworenen gesloten, maar de publieke tribune bleef stampvol. Het waren bijna allen vrouwen, die daar op de uitspraak bleven wachten. De nieuwe dag gloorde al boven de havenmond, liet eerste zonlicht glansde in de ruiten van de oostelijke gevel van het gerechtsgebouwhet pu bliek bleef. Eindelijk, om zeven uur plaatselijke tijd, was de jury eenstem mig in haar oordeel. Ruim dertien uren had het beraad geduurd. GEBEDEN Van Rie stond rechtop in de ver- dachtenbank. toen Charles Carroll, de voorzitter van de jury, het „niet schul dig" uitsprak Terwijl Van Rie. nadat hij dat nieuws had verwerkt, de jury dankte, sloeg zijn vrouw haar handen voor haar gezicht en barstte in tra nen uit De vrouw die btjna stoïcijns had toegeluisterd, hoe de meest vernederen de zaken over haar, man werden ont huld, de man die zij slechts twee jaar tevoren had getrouwd, kon nu haar gevoelens niet meer de baas. Tranen stroomden over haar eenvoudig, maar zeer sympathiek gezicht. Haar gast vrouw, mevrouw Merlin Ladd, pro beerde de vrouw te kalmeren. Later, toen haar man bij haar was, probeerde Nellie van Rie zich voor haar tranen te verontschuldigen. „I'm sorry, maar dit móest eens gebeuren. Wij heb ben vrijwel de hele nacht gebeden zei ze mij.' ..Wij praatten over Rijen, over mijn moeder en steeds als het gesprei stokte baden wij een rozenkrans" Van Rie liep onvast, toen hij, na vij maanden gevangenschap en een proce van drie weken, als vrij man de rechts zaal verliet. De politiemannen die hem begeleidden, konden niet voorkomen dat tal van vrouwen tot hem doordrongen en hem kusten. Van Charles Carroll, de voorman van de jury, hoorde ik dat de eerste uitslag van de stemming zes tegen zes was ge weest. Twintig maal moest worden ge stemd voprdat een eenstemmig oordeel was bereikt. Toen hij de zaal had verlaten zei Van Rie: „Ik denk dat het zelfmoord is geweest. Ja, ik geloof dat stellig. Ik heb me nooit echt bezorgd gemaakt. Als je de waarheid spreekt dan win je het altijd. Alleen toen die jury zo lang weg bleef kreeg ik het wel wat be nauwdIk voel tegen niemand wrok. Het heeft zo moeten ge beuren Een luid gejuich klonk op van de menigte buiten het gerechtsgebouw, toen Wim en Nel van Rie in de witte, open auto van hun gastheer wegreden. Zodra de formaliteiten achter de rug zijn, zullen zij naar Nederland komen. AMSTERDAM Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat Willem van Rie wordt ontslagen als employé van Radio-Holland. Het is nu eenmaal, zo vertelde men ons op het hoofdkan toor in Amsterdam, ontoelaatbaar dat scheepsofficieren intieme verhoudin gen aanknopen met vrouwelijke pas sagiers. Voor het overige is men bij Radio-Holland bijzonder verheugd over de vrijspraak. „Wij hebben altijd in zijn onschuld geloofd," zei men ons op het hoofdkantoor. (Voor het proces begon had Van Rie zijn vrouw al beloofd dat hij, als hij zou worden vrijgelateneen be trekking aan de wal zou zoeken. Hij zou niet meer naar zee gaan.) Vrij manOpluchting en dank baarheid spreken uit het gezicht van Willem van Rie, als hij nog in het gerechtsgebouw waar hij de zwaarste beproeving van zijn leven doormaakte zijn snikkende vrouw Nellie omhelst. Teleloto Boom geramd - zeer kwalijke prestatie PARIJS (AP) Ergens in de Sahara staat een boom. In een straal van 1600 kilometer rond de ze boom staat er geen andere. Toch zag een Franse vrachtauto- chauffeur onlangs kans tegen de ze boom op te rjiden. Bijzonder boos over dit ver keersongeluk is de bekende woes- tijnonderZoeker Henri Lhote. Ik begrijp niet hoe zoiets mogelijk is. zei hij. Het is iets verschrik kelijks. Het was de enige boom die schaduw gaf in dat deel der woestijn en nu gaat dezeboom dood, zo ernstig is de schade. De wortels van de eenzame boom reiken tot 30 meter diep in de grond om water te bereiken. Ik zal een onderzoek instellen naar wie dit gedaan heeft, aldus de heer Lhote. wie het ook deed, hij moet gestraft worden De vloed van hulp die daadwerkelijk wordt verleend of ter beschikking is gesteld overtreft alles wat er ooit op dit gebied bij enige natuurramp is ge presteerd. Boven de getroffen stad gonst het onafgebroken van de motoren van meer dan honderd vliegtuigen die een pendeldienst onderhouden tussen Aga dir en de centra van de hulpverlening. Zij brengen tenten, kleding, dekens, verbandmiddelen, verpleegsters, artsen, ingenieurs, electriciëns, telefoontoestel len, generators en zelfs hele draglines, bulldozers en kranen. Zij halen gewon den en vluchtelingen. Langs de weg naar het militaire vliegveld, dat toebehoort aan de Fran sen, kamperen duizenden vluchtelingen in de open lucht, rusteloos zoekend naar vermisten. Zij zien de stroom van hulp met doffe ogen aan en schijnen niet langer te kunnen volgen wat er rondom gebeurt. Apatisch laten zij zich wegvoeren als hun beurt is geko men en hun enige zorg is dat zij niet opnieuw gescheiden worden van hun familie. Dat geeft op het vliegveld soms verschrikkelijke scènes, wanneer het toestel vol is en een familielid met een ander vliegtuig moet reizen. (Advertentie) UTRECHT (ANP) Minister Kort hals heeft in overeenstemming met het College van rijksbemiddelaars aan de directie van de Nederlandse spoorwegen meegedeeld dal hij akkoord gaat met een loonsverhoging van vijf procent voor de werknemers bij de spoorwegen. De verhoging gaat m op 1 april. Te- vens mogen op 1 april en op 1 oktober eenmalige uitkeringen worden gegeven van één procent van de jaarbezoldiging. Het K.N.M.I. ïn De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, tijde lijk krachtige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht. MIESJE: Tussen de buien winkelen. 4 maart: zon op 7.20, zon onder 18.25; maan op 10.32, maan onder 0.58. Geweldige Amerikaanse transport vliegtuigen zijn in enkele uren ver bouwd tot vliegende hospitalen, waarin de gewonden al tijdens de vlucht naar Casablanca worden geholpen. Daar staan de ambulances gereed om de ergste gevallen naar de noodhospitalen te vervoeren. De minder ernstige pa tiënten worden per vliegtuig naar ver der gelegen ziekenhuizen overgebracht. Een armada van oorlogsschepen van vele naties is ten anker gekomen in de Baai van Agadir. De bemannin gen, ook van het Nederlandse smal deel werken in de stad. Zo is het ook met de opvarenden van de steeds groeiende vloot van koopvaarders die op de noodseinen af zijn gekomen, soms honderden mijlen afwijkend van hun koers. Men kan in de stinkende puinhopen een Franse luitenant-ter-zee aantreffen met een schokkende pneumatische boor naast een Amerikaanse soldaat die met een kruidwagen brokken puin wegrijdt. Of een Spanjaard die samen met een Portugees met een brancard zeult onder de brandende zon. was omdat het weinige water dat nog voorhanden was niet langer werd ver trouwd, kwam er prompt water in enorme hoeveelheden. Niemand zou achteraf kunnen zeggen aan wiens bevel dat te danken was geweest. Zo is het met alles. Zwijgend zwoegen de vrijwil ligers verder; wat zij bij hun werk nodig hebben komt. Boven hun gekrom de ruggen jagen de vliegtuigen van de luchtbrug rusteloos heen en weer. Ramp in Californië BAKERSFIELD (Keuter)Een dieseltrein vol passagiers is in volle vaart ingereden op een tankauto met aanhanger die door nog niet opgehel derde oorzaken op de spoorbaan was terechtgekomen. Het ongeluk, dat aan zeker 17 mensen het leven heeft ge kost, gebeurde in de buurt van de Californische stad Bakersfield. Onder de doden bevinden zich de chauffeur van de tankauto, het per soneel van de locomotief en zeker veertien passagiers. Er ontstond een geweldige benzine brand die in weinige seconden de ge hele trein aantastte. Van de 45 zwaar gewonden die in een ziekenhuis zijn opgenomen hebben de meeste dan ook vreselijke brandwonden. Het is mo gelijk dat er zich in de uitgebrande trein nog meer doden bevinden. Van sléchts zeven slachtoffers heeft men de identiteit kunnen vaststellen. DEN HAAG De ministers Beerman (justitie) en Korthals (verkeer en water staat) willen zich niet uitlaten over de vraag of een rechter een verdachte mag verplichten een W.A.-verzekering af te sluiten. Zij achten het onjuist zich hierover uit te laten, omdat de rechterlijke macht onafhankelijk is. Het Tweede Kamerlid Kodde (S.G.P.) had de ministers naar hun standpunt ge vraagd na een uitspraak van de kanton rechter in Middelburg, waarbij een ver dachte die met zijn auto een aan rijding had veroorzaakt werd ver plicht zich binnen een maand tegen wettelijke aansprakelijkheid te ver zekeren. Ook 's nachts gaat het werk door bij hét licht van noodaggregaten. De orga nisatie van al dit,werk is niet meer dan schematisch, maar blijkbaar voldoende. Op de kreet dat er drinkwater nodig Van een onzer verslaggevers CAPELLE a. d. IJSSEL. Gistermid dag is nabij Capelle aan den IJssel ter hoogte van het Ambonezenkamp IJssel- oord het lijk gevonden van de 45-jarige Rotterdammer Rietveld. Het polshorloge dat om zijn pols zat stond op halfvier. De man moet omstreeks die tijd te water geraakt zijn. Bij het dreggen in de IJssel trof men enige honderden meters verderop een Mercedes aan, die in het zeven meter diepe water van de IJssel was gereden. Sporen in het gras wezen uit dat de auto daar te water is gereden. Niemand heeft dat zien gebeuren. De politie van Capelle heeft vergeefs geprobeerd de auto uit het water te halen zodat niet bekend is of er nog meer inzittenden zijn. De duikschool van Keizersveer zal vandaag te hulp worden geroepen om de verongelukte wagen te bergen. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM De spanning die in het hele land in de bouwbedrij ven heerst, is gisteren te Zaandam tot uitbarsting gekomen in een wilde staking. Een groep ongeorganiseerde bouwvakarbeiders en een aantal E.V.C.-ers hebben van de moeilijk heden die om de nieuwe c.a.o.-bouw- bedrijf zijn gerezen gebruik gemaakt om ook georganiseerde collega's mee te sleuren in een avontuur. Op vier Zaanse bouwwerken hebben de metselaars en timmerlieden gisteren het werk neergelegd. Het personeel van de onderaannemers zoals schil ders, elektriciëns, stukadoors en lood gieters nam aanvankelijk een wei felende houding aan, maar bleef aan het werk. Het streven van de stakers om ook bouwvakarbeiders in andere plaatsen tot staken te bewegen, is mis lukt. Hoewel er buiten Zaandam, nergens is gestaakt, moet het gisteren voor het bouwbedrijf toch een onproduktieve dag zijn geweest. In vrijwel alle bouw keten is druk over de ontstane situa tie geconfereerd. ..Er is meer gepraat dan gebouwd", zei men ons gisteren van verschillende zijden. Overal overleg Er is trouwens in alle geledingen van de bouwwereld naarstig overleg ge pleegd, maar daarover is men overal bijzonder weinig mededeelzaam ge weest. Het wachten is in de eerste plaats op de besluiten die de bonds raadsvergaderingen van de werkne mersorganisaties hedenochtend in Utrecht zullen nemen. In de Vijfhoek waar de Wormerveer- se aannemings maatschappij voor de gemeente Zaandam vijfhonderd maiso nettes en flats aan het bouwen is, vwas het gisteren vóór het aanvangsuur al rumoerig. Een van de ongeorganiseerde bouwvakarbeiders sprak de overigen van een verhoging toe. Hij vroeg de aannemer ten aanhore van zijn ver zamelde werknemers te verklaren, dat hij wat er verder ook zou gebeuren vrijdag de in de nieuwe c.a.o. voorziene loonsverhoging van vijf procent zou geven. Toen daarop geen positief ant woord kwam, riep de aanvoerder van de wilde actie de staking uit. Hij sleepte een groep hoeraroepers mee. Ongeorganiseerd Later bleek dat van deze groep nie» mand georganiseerd was. Enkele geor ganiseerde arbeiders liet zich eveneens meeslepen en in optocht verlieten de ongeveer 150 stakers het werk. Zij trokken naar andere bouwwerken in dé buurt, waar zij de arbeiders probeerden, te overreden eveneens het werk neer te gooien. Dit lukte voor een deel op het werk aan het Mennistenerf waar een bejaar dencentrum in aanbouw is. Ongeveer de helft van de arbeiders sloot zich bij de stakers aan, die verder nog twee andere bouwwerken bezochten. Hier en daar lieten de arbeiders van kleine objecten zich meeslepen. Later op de dag bleek dat bij enkele tientallen van hen het enthousiasme was bekoeld. Zij gingen weer aan het werk. Het werk in de Vijfhoek van Zaandam lag echter de gehele dag stil. In totaal hebben circa tweehonderd arbeiders te Zaandam de 24-uurs-sta- king doorgezet. Verlet Een ironische omstandigheid was, dat kort nadat de stakers 'het bouwterrein hadden verlaten, het weer slechter werd en het bijna de hele dag heeft geregend. Waren zij na het uiten van hun wens om uitbetaling van de vijf procent op het werk gebleven, dan hadden zij door de regen toch bijna de hele dag in de bouwkeet gezeten. Het merkwaardige is dat de Zaanse stakers aan hun eis tot uitbetaling van vijf procent loonsverhoging op vrijdag en passant de wens hebben toegevoegd dat de bouwvakarbeiders een behoor lijke kantine krijgen. Hun actie kreeg daardoor een heel ander karakter dan de mogelijke stakingen, die uit. het conflict over de nieuwe c.a.o. zullen voortvloeien. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het is helemaal niet ze ker, dat de meerderheid van de arbei ders de voorkeur geeft aan verkorting van de arbeidstijd boven verhoging van het weekloon. Dit zei gisteren in Utrecht de Groning se hoogleraar prof. S. Korteweg tijdens een bijeenkomst van het departement Utrecht van de Nederlandse maatschap pij v-oor nijverheid en handel. Hij pleitte voor het geven van een be scheiden loonsverhoging, tegelijk meteen vermindering van de arbeidstijd met een uur per week. Overigens noemde prof. Korteweg het huidige streven naar verkorting van de arbeidstijd „gedeeltelijk een niet kritisch voortdrijven op een gedachtenstroom, die stamt uit de tijden toen de achturige werkdag nog niet was ingevoerd".

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1