RAMPSTAD AGADIR Minister Zijlstra(Nog) geen belastingverlaging VAN R.DEZE ZONDEN BEGING IK NIET WAT TA Wurger van Marie kreeg twaalf jaar als eis erkeerd afgeslagen op kruispunt van zijn leven Benelux-verdrag nu in Kamer KANSEN OP 35.000 DAKLOZEN IN OPLOSSING GERING SOEKOWONO LAAT EIS IN BREMEN VALLEN Kleuter dronk penicilline Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes Doodgewoon GEWONDEN MAKEN HET REDELIJK GOED TRAMS BOTSTEN OP MARCONIPLEIN Dreigement Cadeau PROF. DE QUAY: BELASTINGWETTEN WORDEN HERZIEN Hebzucht Amerikanen slaan een luchtbrug Vervolg van pag. 1 Bacchanalen Vandaag spreekt de jury in Boston Opvolger voor Marine? in Amerika gezocht Beursoverzicht Scheepvaart onder druk W'oeeswd'ag maart 1960 ZEETivscH DAGBLA; Pag. Van onze rechtbankverslaggever DEIS HAAG. In de nacht van 30 op 31 december 1938. aan de vooravond van een nieuw jaar, wurgde de 26-jarige huisschilder Adriaan S., een kleine maatschappelijke ver schoppeling, in een hekrompen kabinetje aan de Nieuwe Ha ven in Den Haag: „Blonde Ma rie", een vrouw van lichte ze den. Hij roofde enkele sieraden van haar levenloze vingers, gris te haar bontjas van de kapstok, nam een hoogtezon-apparaat en enig geld mee en verdween. Op 1 januari werd het lijk ontdekt en binnen 24 uur had de politie Adriaan te pakken. In zijn overmoed was hij de gestolen sieraden bij een juwelier gaan aanbieden. De rest van de eigen dommen van zijn slachtoffer werd bij hem thuis ontdekt. Gisteren stond de kleine, zwartge- lokte wurger voor de Haagse recht bank. Er hoefden in zijn zaak geen getuigen te worden gehoord, omdat hij bekende. Voor de rechters op tafel lag een dik psychiatrisch rapport, op gesteld door de Utréchtse geneesheren Kloek en Bezem. Tijdens het volvoeren van zijn daad moest Adriaan, zo zei den de artsen, in een toestand hebben verkeerd die hem sterk verminderd toerekenbaar" had gemaakt. Daarom werd de rechtbank geadvi seerd de schilder ter beschikking van de regering te stellen. De officier van justitie, mr. J. H. Kemper, een nuchter man, dacht er heel anders over. Twaalf jaar gevan genisstraf plus terbeschikkingstel ling eiste hij tegen Adriaan. De zaak was volgens hem doodgewoon deze: de schilder had Blonde Marie gedood om financieel aan zijn trekken te kunnen komen. Meer viel er niet over te zeggen. De psychiaters konden nu wel aan voeren dat Adriaan boos op zijn slacht offer was geworden omdat zij juwelen, droeg di£, hij haaf. inj^pwaring had ge geven. së konden daaraan nu wel de jeugdherinnering verbinden.- van pen moede*?.-die Adriaan e£ns met gouden voorwerpen had bedrogen (door deze combinatie van ervaringen was een zg. ..affectontlading" ontstaan) het viel met geen water van de zee weg te wassen dat het hele verhaal van Adriaan over de jüwelen van Blonde Marie van A tot Z verzonnen was. De politie had de herkomst van de sie raden nagegaan en geconstateerd dat ze niet door Adriaan in bewaring wa ren gegeven. Daarom moest hier streng gestraft worden. ,,Er lopen", zo zei de officier, ..meer lieden rond die in staat zijn een vrouw te wurgen en er komen er steeds meer bij. De beveiliging van de maatschappij is hier in het geding". Het was gisteren niet makkelijk om uit de afgelegde verklaringen en voor-j gelezen processtukken een. redelijk overzicht van de gebeurtenissen in de nadagen van december '58 te destil leren. Al gaf Adriaan de wurghande- ling en de diefstal toe, over de om-i standigheden waaronder alles was ge-! beurd en over de motieven bleef hij vaag. De rechtbank zat er een beetje mee: aan het eind van de zitting zei de pre sident, mr. R. Prins, tegen de schil der: ,.Het is moeilijk voor ons, die er niet bij zijn geweest, om precies te zeggen wat er gebeurd is. U heeft nogal wat afwijkende verhalen ver teld, maar er zijn wel steunpunten te vinden, waaruit de waarheid mis schien valt te reconstrueren. De recht bank zal haar uiterste best doen". Dit is in grote trekken het verhaal, zoals Adriaan het vertelt: In 1957 had hij in Baarle Nassau de twintig jaar oudere Blonde Marie oppervlakkig leren kennen. In juli, enkele maanden na de eerste ontmoe ting, had hij de voorgevel van haar huis aan dc Nieuwe Haven in Den Haag opgeschilderd, en in die dagen was er een inniger verhouding ont staan. Marietje nodigde hem af en toe. zo formuleerde het gisteren de president van de rechtbank, uit ,,voor een kopje koffie en zulke dingen meer". Na enige tijd merkte Adriaan dat EXPLOSIE CULEMBORG Van onze correspondent CULEMBORG. De mannen die bij de ontploffing op het fort Werk aan 't spoel in de buurt van Culemborg ernstig werden gewond, maken het redelijk goed. De soldaat-messbediende C. G. R. Eer hoorn uit Ridderkerk en de burger-amr»- tenaar F. de Keyzer uit Gellicum, die het ernstigst werden gewond, knappen al wat op- Kapitein J. Blommaart, die een dubbele beenbreuk opliep, maakt het goed- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Net tijdens het spitsuur reed gistermiddag op het Mar- coniplein te Rotterdam een tram van lijn 17 dwars op een tram van lijn 4. De bestuurder van lijn 17 had zijn col lega vermoedelijk niet zien aankomen. Na het ongeluk raakte hij overstuur, j maar hij werd niet gewond. Zes passa- gicrs van lijn 4 kregen snijwonden van glassplinters. De tram van lijn 17 werd licht aan de voorkant beschadigd: die van lijn 4 werd daarentegen praktisch over dc gehele lengte ontzet. Terwijl een kraanwagen van de RET de tram probeerde weg te slepen, liep het ver keer rondom het Marconiplein muur vast. Pas tegen half zeven reden de trams weer volgens de dienstregeling hij gs daarvan de schuld. Zij had daarop ge zegd dat zij eventueel de dokterskos ten wel zou betalen. Adriaan kwam korte tijd later voor een diefstal in het gevang terecht en werd daar van zijn ziekte genezen. Hij trouwde ach ter de tralies, en ging na zijn vrij lating bij zijn schoonouders inwonen. In het najaar van 1958 kwam hij op straat Blonde Marie nog weer eens tegen. Het gesprek kwam weer op geld. en de vrouw zei dat hij nog maar eens met haar moest komen praten. De dertigste december brak aan. Om acht uur 's avonds ging Adriaan de deur uit om een vriend in Scheve- ningen een paar ziekenfondsbonnen te brengen. Hij bleef echter in het cen trum hangen, dronk in de Corrie-bar in de Herestraat een flinke slok bier. Vandaar koos Adriaan de richting van zijn huis, maar op het kruispunt SpuiKalvermarkt,,het kruispunt van uw leven", zei de president sloeg hij linksaf en ging niet naar huis maar naar „Blonde Marie". Hij bleef op de Nieuwe Haven een minuut of tien staan kijken naar het kabinetje van de vrouw op de eerste verdieping. Het gebruikelijke rode lampje brandde niet. Het was tegen middernacht toen Adriaan de stille trap opging. De straatdeur stond open. Bij zijn bin nenkomst in de kamer van Blonde Marie, lag de vrouw onder de hoogte- zon. „Is de koffie klaar?", vroeg Adriaan. „Jij hebt ook behoorlijk wat op", luidde het antwoord van de di van. Vrijwel onmiddellijk daarna begon Adriaan over het geld, dat hij nog te goed zou hebben voor de behandeling van de ziekte, die Blonde Marie hem zou hebben berokkend. Er ontstond een woordenwisseling, die culmineer de in het dreigement van Blonde Ma rie, dat zij wel eens naar de vrouw van Adriaan zou stappen. De jonge man gaf de twintig jaar oudere vrouw toen eqn harde slag in het gezicht. Zij viel. Bij haar keel tilde hij haar weer op. Drie lange minuten hield hij Blonde Marie zo vast, toen wierp hij haar op de divan. „Er kwam nog ge luid uit", verklaarde hij tijdens de verhoren door de recherche. Eerst was Adriaan wel beduusd ge weest van wat hij had gedaan. Later echter hervatte hij de moed en ont roofde hij het stoffelijk overschot een ring, een schakelarmband en een pols horloge. Uit een kastje in het kabinet „nam hij het geld, de hoogtezon pakte hij in een kartonnen doos en een par'el- acoHter- stopte hij in zijn zak. DeMaont- jas van Blonde MSïfe^mam hiMbver de Vrm. ..f v Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister-presi dent De Quay meegedeeld, dat de' re gering de behandeling van het Bene- lux-Unieverdrag door het parlement thans gaarne zou zien. De Kamer stel de deze behandeling reeds twee maal uit, het laatst op 17 november vorig jaar wegens moeilijkheden met de ex port van landbouwpr odukten Over deze kwesties, aldus de minis ter-president hebben de ministers van landbouw van Benelux een aantal af spraken gemaakt, die op de regerings conferenties van Benelux. 20 februari te Brussel, met instemming zijn be groet. Door nauw overleg tussen de bevoegde ambtenaren van de depar tementen van landbouw van België en Nederland en ook tussen de ministers van landbouw, zal de samenwerking van Benelux ook in deze sector wor den versterkt. De regeringen spraken dan ook de wens uit, dat het unie^rdrag thans spoedig door de parlementen zal wor den behandeld en door ratificatie zal worden gevolgd, aldus prof. De Quay. (Advertentie) ROOMBOTER Vft WbAO/il HET NEDERLANDS ZWVELBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over de drie wets ontwerpen tot herziening van de be lastingwetten, ingediend door 'de vo rige minister van financiën,, Hofstra, zal in het voorjaar worden beslist. Deze wetsontwerpen, handelend over de inkomsten-, de loon- en de vermo gensbelasting, liggen tot nu toe nog te j „slapen" bij de Tweede Kamer, in af- wachting op besluiten van de nieuwe minister, prof. Zijlstra. De staatssecretaris van financiën heeft gisteravond in de Eerste Kamer nfet. De~zaak zit'vast7Misschien komt meegedeeld dat dit voorjaar de beloof- er een initiatief van regeringszijde. Het de nota over de herziening van de bc- is |e hopen dat dat dan zeer spoedig lastingwet zal verschijnen, waarin be- komt", zo zei hij. UTRECHT (A.N.P.). Het bondsbe- stuur van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond heeft gisteravond de mening geuit dat nog niet alle mogelijkheden om tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare op lossing voor de crisis in het bouwbedrijf te komen, uitputtend zijn onderzocht. In een communiqué zegt het bestuur dat zijn vertegenwoordigers opdracht hebben gekregen deze „wellicht nog resterende mogelijkheden nader te on derzoeken". DE SECRETARIS van de R.K. aanne mers- en patroonsbond heeft op dat communiqué onmiddellijk gereageerd met de mededeling dat hij niet vermag te zien op welke eventuele mogelijk heden wordt gedoeld. „Misschien loopt er in Nederland nog iemand rond, die een oplossing ziet, maar dat zijn wij paalde wijzigingen in de oude wets ontwerpen worden voorgesteld. Daar- VAN DE ZIJDE van de Nederlandse naast zullen tevens enige nieuwe ont- aannemers- en patroonsbond zei men: werpen worden ingediend, die de al gemene herziening zullen afronden, oplossing te vinden moet zijn, maar Deze ontwerpen handelen over de ven nootschapsbelasting, de commissaris- senbelasting, de dividendbelasting, de belasting op corporaties, e.d. Vraagpunten betreffende de tarieven dus belastingverlaging of voortzet ting van tijdelijke verhogingen van be paalde belastingen vallen buiten deze herzieningswetten. In een poldersloot bij zijn woon plaats is de 24-jarige landarbeider N. P. van Langen uit Avenhorn verdron ken. Vermoedelijk is hij onwel gewor den en daardoor in het water gevallen. i de christelijke bond heeft al eerder het standpunt te kennen gegeven dat een heeft zelf nooit die oplossing aange geven. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische minister van buitenlandse zaken. Subandrio. heeft gisteren in het paT- lement verklaard dat de regering over weegt de kwestie-westelijk Nieuw-Guinea opnieuw in de Verenigde Naties te brengen. Subandrio heeft enige tijd ge leden aangekondigd, dat zulks voorlopig niet meer zou gebeuren omdat Indo nesië vreesde dat de kwestie dan een routinezaak zou worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG--r~*Hoewel enkele Eeïste- Kamerleden them daarom nadrukkelijk hadden gevraa'&d^ heeft minister Zijlstra ~iaÉT i ft nog^ geen verlichting van de fiscale" druk in uitzicht gesteld. De urgentie van be lastingverlagingen zal tegen de urgentie van bepaalde uitgaven moeten worden afgewogen. Uitgaven en belastingen zijn voor de minister gelijkwaardig. Het cri terium is, dat beide op de conjunctuur- politieke werkelijkheid moeten zijn af gestemd. De heren Pollema (c.h.) en De Wilde (lib.) hadden 's middags krachtig gepleit voor afschaffing van de vermogens belasting. De laatste vroeg bovendien vrij stelling van belasting over de eerste 2500 Bij zijn thuiskomst vond hij zijn vrouw in de schoonmoederlijke keu ken, slapend met het hoofd op tafel. Rustig ging hij naar bed en overdag het was inmiddels 31 december ge worden gaf hij haar het collier, de ring en de bontmantel als verjaardags geschenk. De ring was iets te wijd. De hoogtezon had hy meegenomen zonder de daarbij horende snoeren en stekkers. Adriaan kocht die er voort- varend bij en liet, terwijl het stoffe-'die de gehuwde werkende vrouw ver- lijk overschot van Blonde Marie nog dient, onontdekt in het huis aan de Nieuwe, Haven lag, zijn kinderen zich koes- Prof. Zijlstra wilde zich echter op geen teren in de stralen van de lamp. enkel punt vastleggen en volstond met te Voor dit detail legde gisteren vooralverwijzen naar de op stapel staande her- de officier van justitie belangstelling j ziening v,an het belastingrecht, waaraan aan de dag. „Adriaan vertoonde", zo sprak hy, ,,het beeld van de bevredig de hebzucht". „met de grootst mogelijke voortvarend heid" wordt gewerkt. Staatssecretaris Van den Berghe voegde daar later op de| avond aan toe, dat de desbetreffende plannen vrijwel rond zijn en dat zij dit voorjaar zullen worden ingediend. BOTER De minister voelde er weinig voor de omzetbelasting op boter af te schaffen, zoals de heren Pollema (c.h.) en Van Campen (Kath.v.) hadden gevraagd. Het kwantitatieve effect zou volgens de be windsman gering zijn, omdat de prijzen van margarine en boter ver uit elkaar liggen. Ook de opstelling van een prioriteiten schema is nog even in discussie geweest. Minister Zijlstra stelde nadrukkelijk, dat de opstelling van dit schema niet uit sluitend een zaak is van het kabinet. Als de Kamer belangrijke wensen naar voren brengt valt daarover te discussiëren, maar dan zal men ook met alternatief moeten komen en andere eisen moeten laten vallen. De minister kwam daarmede in de lijn van prof. Hellema (a.r.), die pessimistisch te ..kennen had gegeven dat van belasting verlaging niets terecht komt, omdat de politieke partijen steeds nieuwe eisen stellen en tegelijk op belastingverlaging aandringen. „STELT NIETS VOOR Ir. Vos (soc.) was allesbehalve tevreden over de memorie van antwoord. Hij ver weet de minister dat beter van een memorie van geen antwoord, of een memorie van uitvlucht kon worden ge sproken. De minister overweegt, vraagt advies, bestudeert, vraagt nog eens advies en kan, geen antwoord - geven. Minister Zijlstra repliceerde met de opmerking dat de memorie van antwoord er voor goede verstaanders is en stelde de socia listische senator vervolgens naar ver mogen tevreden. Van onze correspondent BREMEN De n.v. Landbouw- maatschappij Soekowono te Amster dam heeft gisteren haar vordering op de Deutsch-Indonesische Tabak- handelg'esellschaft, die zij bij een Bremense rechtbank aanhangig had gemaakt, ingetrokken. Naar in Bre mense kringen was te vernemen is dat geschied uit „handelsoverwe gingen". De vordering had betrekking op een partij van 1500 balen (waarde ruim 800.000 gulden) tabak, afkomstig van ondernemingen van de maatschappij, die de Indonesische regering heeft ge nationaliseerd. Het proces zou aan vankelijk worden gevoerd op 1 maart, maar de aanvangsdatum werd enige tijd geleden al opgeschort. Anderen wel Drie andere Nederlandse tabaks- ma a tsehapp ij en de Besoeki tabaks maatschappij n.v., de n.v. Landbouw- maatschappij Oud Dj ember en de n.v. Cultuurmaatschappij Djelboek die gezamenlijk zullen procederen (Soe kowono heeft steeds afzonderlijk op getreden) handhaven vooralsnog hun vordering op de Deutsch-Indonesische. Hun eis heeft betrekking op 4500 balen Javatabak. Het begin van dit geza menlijke proces is thans vastgesteld op 14 juli. Voor 14 juli Er wordt in Bremen rekening mee gehouden dat het hoofdproces dat de Deli maatschappij en de Senembah tegen de Deutsch-Indonesische hebben aangespannen (in kort geding werden, deze twee Nederlandse maatschap pijen in twee instanties in het onge lijk gesteld) al voor 14 juli zal begin nen. Minder dan een etmaal na de ramp begon de hulp uit de gehele wereld toe te stromen. In de stad werken buiten landse zeelui, van de koopvaardij en van de marine, als razenden om over levenden uit de puinhopen op te graven, om de wegen weer bruikbaar te maken en de verbindingen te herstellen. Me dische hulp, medicamenten, dekens, ten ten en voedsel stromen toe. Met ingang van vandaag zal Marokko, als destijds Berlijn, het toneel zijn van een „opera tie-luchtbrug", op poten gezet door de Amerikanen. Met honderden vliegtuigen De officier was uitvoerig in zijn verzet tegen het advies van de psy chiaters om de schilder zonder meer ter beschikking van de regering te stellen, zodat hij in een inrichting zou kunnen worden verpleegd. Hij kan, zo redeneerde mr. Kemper, ook wor den behandeld als hij naar de Gro ningse gevangenis wordt gestuurd. Overigens, de psychiaters leverden over Adriaan niet zo'n gunstige prog nose. „Hij blijft in hoge mate gevaar lijk en heeft een ongunstige tempera mentsstructuur. Een lange behande ling zou hier eventueel iets aan kunnen doen", zo luidde kort samengevat hun oordeel. Adriaans strafblad gaf deofficier van justitie alle gelegenheid om ver- dachtes hebzucht te beklemtonen: als jongen kreeg hij tuchtschoolstraf, la ter als volwassene acht, zeven en twaalf maanden wegens diefstallen. Een tragisch kind van de rekening, zo trad de jonge huisschilder uit zijn levensgeschiedenis naar voren. Hij ontving thuis vrijwel geen liefcle en werd gedwongen nachtelijke onder wereld-bacchanalen mee te maken. Adriaans verdediger, die het psy chiatrisch rapport sterk onderstreepte, onthulde gisteren een fractie van het zieleleven van zijn trieste bescherme ling, toen hij diens voorliefde voor oudere vrouwen aanroerde: „Bii haar tvc-ht -,-r a /-. T r< i zocht hij de ontmoeting met zijn moe- EEN HAAG.. In Scheveningen zal der. die hij nooit had meegemaakt zo- bet„ zee,bad °P 28 mel worden geopend als hij dat graag had gewild". ^et zal een nieuwe plaats aan het strand krijgen in verband met de bouw De rechtbank zal op 15 maart von- van de pier en wel vlak voor het Grand nis wijzen. 'hotel. AMSTERDAM De tweejarige Anne- marieke Sable Robbe van de Johan de Meesterstraat in Amsterdam nam gister middag. in een onbewaakt ogenblik, een slok uit een flesje penicilline met zwa velzuur. In een auto van de politie werd zij met grote spoed naar het Wilheimina- gasthuis gebracht, waar zij, na een eer ste behandeling, is opgenomen. Op liet vliegveld van Casa blanca arriveren de vliegtuigen met gewonden en vluchtelingen uit Agadir in een eindeloze stroom. Dit kleine meisje, gered van onder het puin, was zwaar gewond. Maar erger is, dat nie mand haar kan vertellen wat er is geworden van haar familie. Advertentie UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebelhoest en opkomende verkoud heid vlug een paar Poccercjes in de mond. Dit voorkomt veel narigheid! Geven een frisseadem na een cigaretofeen borreltje. Een befaamd Reckitts produkt Vervolg van pagina 1 BOSTON Het eigenlijke proces in Boston is ten einde. Nadat gisteren de verdediger en de openbare aanklager hun samenvatting van de zaak hadden ge geven, stond Van R. op. Gebruik makend van een oude traditie in Massachusetts, riep hij God aan als getuige van zijn onschuld. Met vaste stem zei Van R.: „Edelachtbare, mijnheer de voorzitter, leden van de jury. Ik dank u voor de aandacht en het gedrild waarmee u dit langdurige proces hebt gevolgd. Ik heb gezondigd door overspel te plegen met mevrouw Lynn Kauff- man en ik weet dat het een zonde was. Mijn vrouw heeft mij vergiffenis ge schonken. Ik ben voor mijn zonde gestraft: Maar ik heb mevrouw Lynn Kauffman niet getrapt, niet ge stompt, met geslagen. Die zonde heb ik niet begaan. Ik heb haar ook niet over de schouder genomen en in het water gegooid. Dat alles heb ik niet gedaan. Het is zelfs niet bij me opgekomen zoiets te doen God is mijn getuige, als ik verklaar dat ik u de waarheid vertel. Ik heb vijf maanden lang gehoopt en ge beden. dat God u de wijsheid moge geven tot het vellen van een recht vaardig oordeel. Mocht uw oordeel niet te mijnen gun ste uitvallen, dan zou dat misschien zijn omdat God mij nog zwaarder wil straffen. De zonde van het overspel met Lynn Kauffman heb ik begaan, maar andere zonden niet." Tevoren had de verdediging drie mo ties ingediend, waarin er op werd aan gedrongen Van R, onmiddellijk vrij te laten. De moties hadden betrekking op vrijspraak van schuld aan moord in de eerste graad, moord in de tweede graad en doodslag. Rechter Frank Murray wees alle drie de moties af. De advocaat W. Langdon Powers had i zijn moties uitvoerig toegelicht. Vijftig minuten duurde zijn toespraak, waarin hij o.m. zei: „Deze man staat hier nieij DEN HAAG. Enkele marinedes- j terecht voor een zedendelict. Hij wordt kundigen zijn naar Amerika vertrokken van moord beschuldigd. Wilt u hem van j om een geschikt vliegtuigtype te vin- het leven beroven of hem in de gevange- den dat de Martin Mariner op Neder- nis werpen wegens zijn handelingen op lands Nieuw-Guinea kan vervangen, erotisch gebied?" Volgens de Koninklijke marine wordt Powers noemde de strafzaak tegen gedacht aan tweemotorige toestellen Van R. „een van de zwakste die ik ooit'voor patrouilles over lange afstanden. aanhangig heb zien maken." Lijnrecht daartegenover stond uiteraard dé mening van de felle openbare aanklager John McAuliffe, die beweerde in de meer dan 25 jaar dat hij zijn ambt bekleedde nog nimmer een zo sterke bewijsvoering, louter gebaseerd op directe aanwijzingen, aan een jury te hebben kunnen voorleggen als deze. Vóór de juryleden in beraad gingen wees rechter Frank Murray de gezwore nen er op, dat er zes mogelijkheden wa ren. De uitspraak kan luiden: I. Schuldig aan moord in de eerste graad. 2 Schuldig aan moord in de eerste graad met de aanbeveling van de jury niet de doodstraf over Van R. uit te spreken. 3. Schuldig aan moord in de tweede graad. 4. Schuldig aan doodslag. 5. Schuldig aan geweldpleging en mis handeling. 6 Onschuldig, zal de hulp worden aangevoerd en zul len de gewonden naar veiliger streken worden gebracht. Het probleem van de daklozen is het dringendst voor het ogenblik. Er zijn er 35.000 en dé meesten weten niet wat zij moeten beginnen omdat zij alles kwijt zijn. Alleen al hun registratie en het weer bijeenbrengen van gezinnen is een gigantische taak. Of er veel vreemdelingen om het leven zijn gekomen is een open vraag. Het kan haast niet anders, want Agadir had zich ontwikkeld tot een van de rijkste badplaatsen van Marokko en er logeerden altijd vele honderden buiten landers. Zo was het ook nu. Het is al leen bekend, dat verscheidene grote internationale hotels aan de kust zijn verwoest door de aardbeving of door de vloedgolf. Daar alle verbindingen, voor zover nog intact, gebruikt moeten worden voor het hulpverleningswerk, kan het nog enkele dagen duren eer er zekerheid is over het lot van de buiten landers. In handige platte doosjes SS cent •Hf. H. 1 I K Hiun M.v. NA ARDEN. Een dertienjarige jongen wilde op de hoek van de Pe perstraat in Na arden even tegen een lantaarnpaal leunen. Tot zijn grote ver wondering weerstond de paal dat niet: met een klap viel het ijzeren gevaarte om. Het bleek dat de lantaarnpaal door en door verroest was. -De jongen wacht te echter niet op die conclusie, maar nam de benen. AMSTERDAM, 1 maart. De beurs bood vandaag ongeveer dezelfde aanblik als gistemry" doodse stilte en geen be- paalde lijn. Ook vandaag werden weer ruilingen van Uitgever in Philips tot stand gebracht; dié'vhét margarinefonds opnieuw 10 punten deden dalen. Daar echter ook de New Yorkse effectenbeurs gisteren weinig positiefs kon voortbren gen en de feestviering in de zuidelijke Europese staten ook vandaag onvermin derd heeft voortgeduurd kwamen de an dere internationale fondsen nauwelijks van hun plaats. Na lichte schommelin gen sloten AKU en Philips rond het slot van gisteren, 'hetgeen tevens bij Kon Olie geschiedde. KLM werd echter 1 lager verhandeld. De lokale markt was even verdeeld als gisteren. Fokker verloor 9 punten. Vlis- singen Katoen 12 punten en Wyers ca. 8, terwijl Chamotte Unie er 8V2 verspeel de en Gist Spiritus bijna 9. Hollandsche Beton was 6 p. beter. De bieraandelen kwamen eveneens goed voor de dag met een winst van 8 punten voor Amstel Brouwerij, ruim 6 punten voor i Cobra en 5 voor Drie Hoefijzers. Zwa nenberg herstelde zich met 5 punten, Kromhout kwam bijna 4 punten hoger, I maar Ver. Machine verloren weer 5 pun- ten. Voor Spanjaard kwam geen notering tot stand: De koers werd op 118 laten opgegeven op grond van de nieuwe di- videndpassering. Ook de scheepvaartsector lag door te leurstellend dividenónieuws onder druk. De grootste verliezer was Holland-Ame- rika Lijn, die 11 punten verspeelde door de aangekondigde dividend veria ging van 8 op 6. Kon. Boot verloor 6 punten en daarbij tevens haar moedige bui van gis teren toen er in feite een koerswinst van 9 punten kon worden behaald. Van Nie- velt moest er_7 terug, terwijl de overige waarden tot 5 punten verloren. De gun stige uitzondering was ditmaal Stvrt. Ne derland met een winst van een punt. ACTIEVE AANDELEN Banken V.K. Ie tape Cult.H.enl.Bk. Nat. H. Bk. A.. Ned. H.M./250 A'dam Rubb., H.V.A. Ver. Senembah Mi; 413, i 175* 256 119 Va 159'4-1 530* 119 158*-9t l.gen.t. 40 5 a 171* 257 119 158*-1 5355 Handel, industrie, diversen Alg Kunstz U 454- ia 451 Va*-51 453»i-4f B. Sc Jrg. 250 2843,4 284Va v.Berkels Pat. 278 280* CaJvè Olief. C 705 697 Del.Mi1 eert/ 174.5*-I75t 174.50-5.50 174.3-4.9 Fokker N VI.. 319 310 Ford Auto A402* 401* Gelder Zn. A. 243 241 !Vu, Hü.°??V' 782"3t 782',i-3 M i- A" 361 364 N. Kabelf. A 405 402 Phil. GI. gb, A 778-Va 775Va*-9Vat 778'2-9l2 ld. cum. pr.. 2881a 287 Unilever747Va-9 738*-742t 739-'^ Wilton Fijen.. id. n.r.c V.K. Ie tape l.gen.t. 213 215'.a 213 - 215 V» Mijnbouw en Petroleuir BUlitMij (2) DordtsPetr. A DordtsPetr pr, Kon. Petr. 20/ Kon.Ptr 5a20/ Kon.Ptr50a20/ Moeara En. A. MoearaElWb/ Moea.raE4Wb/ 346 718 717 157 155.80 155.3-5.4 154.8*-5.4f 1312 2152* 2100 350* 718 V* 717 155.50 155.40 155.10 1312 2172.50 Scheepvaart en Luchtvaart Holi.-Am.Lijn K.Java-Ch P. id n roy c„ K.L.M. t K.N S.M.NatB Kon Paketvrt 144 NederlandMij NieveltGoudr Ommer n.r.c.. K.Rott. Lloyd N. Scheepv. U 165'. 4 162 163 «a 110 50 181-82ix 2*-34* 166!2* 152 250 159 lo2Vat 155*-7t 177t 148*—50t 15312-41/4 161* 161 109.50 175i2-6>2* 140'a 167'2 l44*-5f 245 156 148 Vt (Advertentie) •Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 3M&6&

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 8