Cliefarine 4 Houten krotten op Noordervroon: doorn in vlees van Westkapelle Verkeerszondaars voor kantonrechter Plattelands vrouwen volksdansten in Goes Zeeuws melkvee slaat een goed figuur Recreatieplan Westkapelle wordt spoedig Omvang van schapenstapel liep achteruit in Zeeland Griep?Chefarine„4" doet wonderen! Napoleon op de fiets Achter de dijk staan nog vijfentwintig noodwoningen, overblijfsel uit de tijd na de inundatie. De duurzaamheidsperiode is allang voorbij, ingediend maar in het dorp zegt men steeds meer: Dr. De Galan over de toekomst van Walcheren Wind beschouwt jes als speelbal huisj< een si Een paar biertjes kan te veel zijn Ongezond Boeren procederen tegen gemeente Geeii bouwvolume Hoge gemiddelde opbrengst per koe Hoop op reserve De lieer J. Dekker directeur van Terneuzens muziekschool Zijn studies vlot doorlopen Contactavond Jeugd- herher gcentr ale Mechanisatie en graszaadteelt Algemene vergadering in Goes *WVfrWTfïXT!HWIITH1Tt Ouderavond Chr. School Zaalhandbaltornooi LTS Middelburg Nog geen bestemming oude herv. school „Jehova Nizzi" hield uitvoering n. Woensdag 2 maart I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 i het Noordervroon wonen nu alleen nog maar Westkappelaars, die financieel zwak staan of te oud zijn om een hy potheek nog voor hun vijfenzestigste jaar af te lossen. Nu is het wel zo, dat de gemeente 85 1 pet. van die hypotheek garandeert, maar zelfs bij het overblijvende percentage komen de bewoners nog voor een aan- j merkelijk hoge huur te staan, die zij WESTKAPELLE Een mach- onmogelijk kunnen betalen. En aantier- j „„'stel van de krotten valt niet te denken. tifc>e zuidwestenwind buldert over Qe gemeente krijgt van 'net rijk 65 het dorp Westkapelle. Sneldro- per jaar voor onderhoud. Een bedrag, o^nde lakens Hansen aan de 1H J waar ie deze noodwoningen in de verte genae ïaKens aansen aan ae 113 niet mee kunt opknappen! Het is dan ook geen wonder, dat de van Het noodwoningencomplex op het Noordervroon in Westkapelle biedt voor de toeschouwer een triest beeld. Vijfentwintig gezinnen slijten hun dagen in. vochtige, winderige, petieterige krotten, soms geriefelijk ingericht, maar in feite onbewoonbaar WESTKAPELLE Naar wij vernemen zal misschien nog bin- jnen een maand het gewijzigde re creatieplan voor Westkapelle bij Gedeputeerde Staten worden in gediend. Zoals bekend was het vroegere plan naar de mening van het provinciaal bestuur te luxueus opgezet. De gemeente Westkapelle legt thans de laatste hand aan de herziening van dit jplan. De verwachting bestaat, dat j wellicht nog deze zomer of anders zeker volgend voorjaar met de uitvoering kan worden begonnen. Het ligt in de bedoeling, dat er een recreatiegebied zal ontstaan van 22 ha, welk gebied is gedacht van Westka- pelle uit gezien aan de zuidzijde van de kreek. Er zal een zomerhuisjes- en kampeerdorp komen ter grootte van het huidige Westkapelle zelf. Het werk zal in etappes worden uitgevoerd. De laatste dagen is in Westkapelle al het begin van een Duitse invasie merkbaar. Tientallen Westduitsers ko men naar het dorp om „kwartier zu machen". Het ziet er naar uit, gelet op het aantal aanvragen om inlichtingen bij de plaatselijke V.V.V., dat het aan tal overnachtingen van vorig jaar (90.000) dit jaar nog zal worden over schreden. MIDDELBURG. Men kan de toe komst van Walcheren niet los zien van de beroepskeuze. Wanneer zich op het „eiland" straks een industriële ontwik keling zal doorzetten, zal cr voor de beroepskeuze een scala van mogelijk heden ontstaan. Men zal dan veel bewuster dan nu een beroep voor de jeugd moeten kie zen. Aldus dr. C. de Galan, econoom, in zijn gisteravond voor de Z.L.M. ge houden causerie. Dr. De Galan wees er op, dat in de toekomst door de toenemende industrie het aantal landbouwbedrijven en du? ook de werkgelegenheid in de landbouw zal afnemen. Op Walcheren vindt thans dertien pet. van de beroepsbevolking een boterham in deze bestaansbron. Dit percentage zal geleidelijk aan minder worden totdat een stadium is bereikt waarop niet verder kan worden inge krompen. Op Walcheren zal men even wel de situatie krijgen, dat voorname lijk grote bedrijven zullen overblijven. Ik heb de indruk, dat de landbouw nog niet voldoende van zich laat ho ren waar het gaat om de toekomsti ge ontwikkeling van het eiland. In dit verband deed hij een ..hint" aan de standsorganisaties in de landbouw. Dr. De Galan verklaarde, dat men in som mige gemeenten teveel het oog heeft gericht op het toerisme. Dit kan voor de landbouw gevaarlijk worden. Spre ker achtte voorts gewenst, dat er meer overheveling plaatsvindt van boerenzoons en landarbeiders of soms ook van bedrijfshoofden naar de tuin bouw. vooral met het oog op de op handen zijnde verstedelijking. De Z.L.M.-familie luisterde met aan dacht naar de causerie van dr. De Ga lan, die werd gevolgd door de opvoe ring van een .blijspel ..Staalharde Stijl koppen" en een filmvertoning. nen als dolle harlekijnen. Zwoe gende en zwetende boerinnen op bewoners van hel Noordervroon bij de fiets kruinen lanmaam voort burgemeester De Meester de deur plat- ae nets Kiuipen langzaam tooillopen wanneer bekend is geworden, dat door de kaarsrechte straten. Op er ergens in het dorp weer een woning' de dijk tast een oude inwoner ver- vni komt- geefs naar houvast om niet door de windvlagen opzij te worden ge stoten. Gelukkig kan men in de brandgevaar, dat voortdurend aanwezig nieuwaandoendc woningen wat's' "Hler slaapt de baby", zegt ze, en loot aan lrloitt nttoorrlt tlr TfOt.lt.olf 10 op adem komen. In de woningenja. Maar dan chel-met-de-houten-schoorsteen. „Laatst - L ging plotseling het licht uit, doordat toch met in allemaal. Want Op het het dak dreigde in te zakken. En dan ATona.Jo7 1. z .7 TI7 dip Vflphl! keer als de dokter bij me komt, zegt ie: Zit je nou nog in dat kot?" Wanneer mevrouw Dekker ooit een eigen wo. ning krijgt dat zal dan wel een wo ningwetwoning worden denkt ze j erover badgasten te nemen in de zo mer omdat het anders niet is op te brengen. De gemeente Westkapelle houdt due voorlopig nog een doorn in het vlees: de krotten. Westkappelaars wanhopen echter nooit, maar de bewoners van hei Noordervroon zouden toet: wel eens er gens anders in willen zitten dan in die f vochtige, winderige, snel ontvlambare ze Iaat een klein onooglijk vertrekje kou*en dingen zien, schuin achter de muur bij de ka- ZUID-BEVELAND-WEST KOOS MEÜW BESTUUR TERNEUZEN daars stonden weer op het matje bij de kantonrechter. De één wat meer bedremmeld dan de ander, maar toch allemaal min of meer schuldbewust. In een enkel geval waren het de biertjes die de oor zaak van de ellende waren, maar meestal berusten de kleine kneu zingen in het verkeer op doodge wone onoplettendheid. Tien gulden of twee dagen eiste de officier tegen de scholier A. J. M. M. te Sluiskil, die bij het linksafslaan de weg niet vrij had gehouden voor de motorrijder P. A. K. M. M. was daar bij aangereden en de motor had ern stige schade opgelopen. Aangehouden j rijwielpad. Bij het links inslaan van de j Vogelstraat liet hij de weg niet vrij voor een hem achteropkomende auto. i De heer N. werd aangereden, terwijl de auto schade opliep. De eis was der- _T J tig gulden boete of zes dagen en de Verkeerszon-j kantonrechter ging hiermee akkoord De vrachtrijder P. O. uit Zaamslig had in Sas van Gent een wielrijder aangereden. O. verklaarde dat hij in het vervolg maar zou wachten tot de fabrieken uit waren alvorens verder te rijden, want zo zei hij de wiel rijders kunnen soms zo raar doen. De officier en de kantonrechter waren ech ter van mening dat ook vrachtautochauf feurs wel eens raar kunnen doen, De eis en de uitspraak luidden dertig gulden of zes dagen. ZIERIKZEE. De gemeenteraad heeft uitgesproken dat het voor Zierikzee on- Sewf"st is de Woonruimtewet buiten werd de zaak tegen de 78-jarige C. de werking te stellen. Er zijn nog 161 wo- V. uit Spui-Zaamslag die op het rij- m^gz°ekende en bovendien kan de aan- wielpad van Spui naar Axel had ge-1 ?VIJZI kerngemeente tot gevolg heb- wandeld. De transportarbeider W. J. W. i "en dat bij de verdeling van woonruimte die op een bromfiets reed was bij hetmoet worden opgetreden, passeren zo ernstig gevallen dat hij ze ven weken moest liggen met een zwa re hersenschudding. Bezwarend voor de heer V. was dat er ter plaatse een voetpad aanwezig was. Aan dit voet- De raad wisselde voorts van gedachten over een te voeren rechtsgeding dat een combinatie van drie landbouwers wil voeren tegen de gemeente. De boeren pad werd evenwel nog gewerkt. In dit hadden van de gemeente een gedeelte van. verband werd voor het horen van een f*et industrieterrein in gebruik, doch heb- belangrijke getuige de zaak voor onbe-1 en indertijd aanzeg.ging gekregen dat zij «ooirltf» tinH aanffphiMiHon pel 1 jan. jl, deze ffrond niet meer mot Mevrouw De Roos wijst ons op het die vocht!' Over die vocht weet mevrouw Dek- Noordervroon, pal achter de West- kapelse dijk, slijt een aantal nood- huisjes een roemloos bestaan. Hou-,ker n°9 meer te vertellen. „Ik ben 7.7.-. 7asthma- en t ten krotten, die een remedie zouden kunnen vormen tegen een gezellig huiselijk leven. Vijfentwintig in getal. Bewoond door een kleine honderd, nobele zielen. Woongele- genheden waarmee de wind vrij spel heeft. Vraag dat maar aan de familie De Roos. I>e man uit dit gezin, die al sinds 1946 in een noodhuisje woont, moest laatst in het holst van de nacht zijn bed uit om te voorkomen, dat het dak van zijn woning woei. Moeder De Roos, dte enkele dagen daarvoor het leven had geschonken aan een zoontje, was pas uit het ziekenhuis. Met behulp van balken en stenen slaagde de heer De Roos erin te beletten, dat de wind het dak dat al zestig centimeter omhoog was gerukt geheel meenam. Wie dit alles hoort en leest, heeft maar één conclusie: breek die ouwe rommel zo vlug mogelijk af en zet er nieuwe woningen voor in de plaats, daar of elders. Prachtig gezegd. Het gemeentebestuur van Westkapelle zou ook mets anders willen, ware het niét. dat aan de gemeente dit jaar geen en kele woningwetwoning werd toegewe zen Waar moet dat gemeentebestuur dan de compensatie vandaan halen? Stel, dat Westkapelle vier woningen had ontvan gen. dan nog bleven er eenentwintig krepeergevallen over, die gedoemd wa ren om nog meer winters door te bren gen in die vochtige, winderige, petiete rige krotten. O jawel, mevrouw De Roos, mevrouw Dekker en nog vee] meer moeders hebben hun huisjes riefelijk ingericht, er van gemaakt wat er van te maken viel, de mogelijkhe den uitgebuit-tot-en-met, maar wat er ook werd bereikt, het bleef een noodop lossing. asthma- en bronchitispatiënte. Elke Een van de bewoners moest in het holst van de nacht het bed uit om zijn dak tegen de beukende wind vlagen te beschermen. In allerijl spreidde hij balken en stenen uit op hel dak. MIDDELBURG. De Zeeuwse koeien produceren landelijk gezien gemiddeld de grootste hoeveelheid melk en staan op de vierde plaats wat betreft het vetgehalte. In cijfers uitgedrukt is dit 4767 kg melk per jaar met een vetgehalte van 3,81 pet. n*.. ,i j berekend over 310 melkdagcn. Dit Gewapend met deze wetenschap kan b, k h t ,]f> men begrijpen, dat het Westkapelse ge- el Jaarverslag van «e se meentebestuur én de bewoners van de 'r ans van provinciale verem- noodwoningen niet alleen teleurgesteld ging v00r melkcontrole, welke vere maar ook hoogst verbaasd waren, dat Miging in Middelburg bijeenkwam. Gedeputeerde Staten van Zeeland West- O c? GOES Vrolijk zwierde gis termiddag, tijdens de voorjaars vergadering van de afdeling Zuid- Beveland-West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de „Prins van Oranje", een aantal in witte blouse en blauwe rok ge tooide dames over de vloer. On der leiding van mejuffrouw A. van der Leeden en begeleid door accordeonnist Schrier voerde het door de griep sterk gedunde maar toch altijd nog uit tien da mes bestaande groepje uit Oude- lande met veel flair volksdansen uit. Het enthousiasme van de dames ver goedde de niet altijd feilloze uitvoering (er was te weinig tijd geweest om te repeteren) en verhoogde tevens de sfeer in de zaal. De andere leden en be stuursleden werden op deze vermoeien de maar gezellige middag niet „ge spaard", en kregen daarmede de kans hun vólksdans-kwaliteiten te bewijzen, Aan deze vermoeiende muzikale dans middag waren de huishoudelijke zaken voorafgegaan. Het zomerprogramma van de afde ling is als volgt: 22 maart lezing ad viesbureau voor woninginrichting, 7 april lezing van de Spanjaard, 19 mei en 25 mei excursies naar Antwerpen, 30 juni lezing door dr. Pels uit Utrecht over beroepskeuze, 21 juli ex cursie naar Leerdam. Het ledental van deze afdeling bleef in. het afgelopen jaar ongeveer gelijk en het batig saldo bedroeg een goede hon derd gulden. Bij de bestuursverkiezing werden de dames van I w a a r den-V erstr aet en uit Kloëtinge en mejuffrouw D. Mol uit Oudelande herkozen. In de plaats van de dames De Jager-de Neve uit Wol- faartsdijk en mevrouw de Ruiter-Nagel- kerke uit Nisse, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de dames G. M. C. Fransen-van de Putte-Vriezendorp te 's Heer Hendrikskinderen en mevrouw W. Oele-Mallekote te Goes. Mevrouw de Ruiter, die zeven jaar secretaresse was en nu wel eens aan 1 de andere kant van de tafel wil zitten, werd hartelijk toegesproken door me vrouw de Jager en ontving een schaal fruit. Mevrouw de Jager, die gedurende zeven jaar bestuurslid was waa-rvan het laatste jaar als presidente, ontving op haar beurt waarderende woorden en bloemen van mevrouw M. S. Evers- Pauw te Wilhelminadorp, een tweetal dames uit Oudelande vertegenwoordigt de afdeling op de voorjaarsvergadering te Utrecht en twee dames uit Borssele zijn de afgevaardigden op de provinciale van melkproduktie en vetgehalte tof re^ivoorjaarsver^a(*er*n£ *e Axel. sultaat kan hebben. Het bestuur van de afdeling Zuid-Be veland West Is thans als volgt samen gesteld: mevrouw M. S. Evers-Pauw, presidente, mevrouw A. M. Freye-de Graaf, secretaresse, mevrouw C. Schip- per-KoIe, tweede secretaresse, mej. D. Mol, vice-presidente en mevrouw Bur- ger-Felius, penningmeesteresse. paalde tijd aangehouden. Een boete van dertig gulden of zes dagen eiste mr. Lebret tegen de heer A. L. uit Ovezande. Mr. Van der Belt maakte er twintig gulden of vier da gen van. De heer L. had op 23 november te Hulst een paar biertjes (te veel) ge dronken en was als gevolg daarvan met zijn bromfiets zo aan de slinger gegaan dat hij verschillende geparkeer de auto's had geraakt. De vrachtrijder A. J. F. M„ die met zijn wagen een geparkeerde wagen wil de passeren, reed daarbij op een aan de overzijde tegen de muur geplaatste bromfiets. M. werd veroordeeld tot een boete van vijftien gulden of drie da- I gen, terwijl hij verder de toegebrach te schade zal moeten vergoeden. Met een snelheid van maar liefst ze ventig kilometer reed de fabrieksarbei der G. J. N. te Vogelwaarde over een huis in Goes gereed is, zal in een van de vleugels van dit gebouw het labo ratorium worden ingericht, waarbij dan voorzover dit technisch mogelijk is een zekere automatisering van het onderzoek zal plaatsvinden. Ir. S. R. Sybrandy, directeur van de centrale melkcontroledienst, belichtte ten slotte enige aspecten van de con trole. Hij wees er o.m. op, dat een goe de toepassing van kunstmatige insemi natie naast melkcontrole een verhoging kapelle niet hadden opgenomen op de lijst van gemeenten die in aanmerking kwamen voor bouwvolume. „Ik snap er niets van", zegt burge meester Th. de Meester, die in de kor te tijd dat hij eerste burger van West kapelle is, heeft leren inzien dat het noodhuisjesprobleem voor zijn gemeen te probleem nummer één is. „Er is een groter contingent aan Zeeland gegeven om de krotopruiming te bewerkstelli gen. En omdat we in Westkapelle nog met vijfentwintig krotten zitten, hadden we vast op toewijzing gerekend. Maar niets van dat alles! Ik heb echter nog een kleine hoop, dat uit de reserve alsnog Lets uit de bus komt!" De bur gemeester zal dus van alles proberen om nog een graantje mee te pikken. De houten leefhuisjes zijn destijds voor tien jaar gebouwd. Op 31 decem ber 1955 liep de duurzaamheidsperiode af en de krotten hadden begin 1956 dus moeten worden afgebroken. Maar elk jaar kreeg Westkapelle van het mi nisterie een briefje, waarin aangedron gen werd om maar weer verlenging te vragen. Men heeft in het dorp de indruk, dat de lands- en provinciale overheden teveel kijken naar de cij- fers. In die zin, dat na 1957 het aantal noodwoningen in Westkapelle elk jaar verminderde: in 1957 78 krotten 1958 50, 1959 40 en 1960 25, Deze cijfers moeten echter met enige reserve worden gewaardeerd, omdat in Zeeland lang niet alle koeien een regel matige melkcontrole ondergaan. Zesdui zend en een runderen oftewel 31,6 pet. staan ingeschreven in de registers van deze vereniging. Ruim een derde deel hiervan komt uit Walcheren, terwijl Oost-Zeeuws-Vlaanderen met zestien pet. van het totaal het laagste is. De betekenis van de melkcontrole mag niet worden onderschat, want een vee houder die zijn veestapel niet laat con troleren, weet ook niet of het nog ren dabel is bepaalde koeien langer te hou den of dat hij door een betere verzor ging en voeding een hogere melkpro duktie kan bereiken. Vorig jaar is begonnen met het eiwit- gehalteonderzoek. Dit gebeurt nu nog in Rrprtn Wanneer erhlpr hpt r*nn«ulpntpn "lxrv 11CI V1'5C1 c" "lcl uc UU9 IS J1IJ uu" ucu awigcuuui Breda. Wanneer ecnier net Consulenten-stekend vertrouwd. Het eerste koor dat gneppatiënten jhij leidde voerde veel eigen werk van hem uit. De heer Dekker slaagde in 1949 aan mocratie" het Amersfoorts gymnasium. In de drie jaren, daarna volgde hij een particuliere studie. In zijn woonplaats kreeg hij les van de heer P. Mescher-Parker en van deze studie heeft hij veel profijt gehad. Voor theorie en lagere praktijk deed hij met succes staatsexamen en als leerling van de heer Wolfgang Wijdeveld ver volgde hij aan het Conservatorium in TERNEUZEN De 29-jarige Amcrs- foortse pianoleraar J. Dekker zal binnen enkele maanden het directeurschap van de Stichting Temeuzense Muziekschool op zich nemen, waarbij hij zelf de lessen piano voor zijn reker.ing zal nemen. In zijn huidige woonplaats heeft de heer Dekker zich een goede plaats in het muziekleven verzekerd. Hij is leraar eniging Middelburg noord" kwam piano aan de Amersfoortse muziekschool vergadering bijeen. Het huishoudelijk en tevens dirigent van enkele koren. Ook gedeelte van de vergadering moest wor met het orgel en met de bas is hij uit- den aangehouden omdat er te veel Utrecht zijn studie in piano en compo sitie. In 1954 sloot de heer Dekker zijn studies af. Behalve de reeds genoemde activitei ten was de heer Dekker tot september van het vorig jaar pianist bij de Amers foortse balletschool „Danielle Hamers". Uit gebrek aan tijd heeft hij zich in zijn activiteiten echter verschillende malen moeten beperken. Christendom en socialisme MIDDELBURG De A.R. kiesver MIDDELBURG. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale hield in het Schuttershof een contactavond. De heer Bookelmann opende het programma met een onderhoudend praatje over het ontstaan van de N.J.H.C. en gaf een r jZ™' kort overzicht van enkele interessante trektochten welke dit jaar onder meer in Engeland en Frankrijk zullen wor den gehouden. Hierna werd een film vertoond over het werk in Vlaanderen en de Ardennen. Na de pauze vertelde Paul Tieleman, aan de hand van dia's, iets over de Amerikaanse jeugdherber gen. Tot slot werd een gezellig open gesprek gevoerd tussen de trekkers. DREISCHOR. In zijn openings woord heeft de voorzitter, de heer L. M"! Moermond, tijdens de jaarvergadering van de coöperatieve landbouwvereniging de hedendaagse situatie in de landbouw besproken. De heren Moermond en J. Barendregt werden in het bestuur her- J. G. van Liere, ver bonden aan de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Goes besprak de ontwik keling van de landbouwmechanisatie, nu en in de toekomst. Hij illustreerde zijn betoog met enkele films. De heer Van Nieuwenhuijzen, assistent van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hield tenslotte een praatje over de graszaad teelt. GOES De omvang van de schapenstapel in Zeeland, die de laatste jaren een sterke uitbreiding heeft ondergaan, kon zich in 1959 niet geheel handhaven. Volgens de laatste mei-inventarisatie waren er in 1958 15.695 dieren met 947 schapenhouders, in 1959 15.024 schapen met 862 fokkers. Deze gegevens kwamen aan de orde bij de bespreking van het jaarverslag tijdens de algemene vergadering van de Vereniging ter Verbetering van het Schapen ras in Zeeland, gistermiddag in hotel „Centraal" te Goes. per 1 jan. jl. deze grond niet meer moch ten gebruiken De heer G. van Duin (C.H.) hield een juridisch betoog, waarin hij vaststelde dat de gemeente in haai' recht staat. Er is geen pachtovereenkomst. De heer J. G. L. Simmers (K.V.P.) betreurde de gang van zaken, die hij helemaal niet juist achtte. Wethouder H. Koevoets (A.R.) ver klaarde dat alle gegadigden voor het ter rein gelegenheid hebben gehad hum be langen in de Land'bouwcommissie te ver dedigen. Er was geen enkele morele ver binding met de combinatie. De betrokken landbouwers zijn door de herverkaveling schadeloos gesteld en kunnen niet als gedupeerden worden ge zien. Menselijke overwegingen hebben, aldus de wethouder, geleid tot toewijzing van het perceel aan twee andere ingeze tenen, die aan de grond voor de uitoefe ning van hun bedrijf dringend behoefte hadden. Uitbreiding Ulo De uitbreiding van de nieuwe Ulo met vier lokalen werd opgedragen aan de fa. Verhoeven te Klundert voor 89.606. De bezoldiging van de sluiswachter werd verhoogd tot 504 gulden per jaar. Op grond van een bij de winkeliers gehou den enquête besloot de raad de verplich te winkelsluiting te bepalen op dinsdag middag. Als gedelegeerde in het bestuur van de technische school werd gekozen de heer M. C. Verheijen. Aan boeren, die op eigen initiatief hun bedrijf overbrengen van de bebouwde kom naar buiten de stad. werd een tege moetkoming van 1500 gulden toegezegd. Ten slotte werd medegedeeld dat bin nen een week het saneringsplan zal ver schijnen. De heer Simmers drong er op aan te bewerkstelligen, dat de open plek ken in de stad worden bebouwd, voor buiten de Stad in nieuw wijken wordt ge bouwd. Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaer en doen wonderen I Eik table! Chefarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al krotten, 1958 j baai brachten. De vier middelen tezamen werken n6g beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Maar men vergreet, aldus de burge meester, dat we nu in een stadium zijn -komen, dat deze krotten op instorten taan en dat we met een aantal nood- voningenbewoners zijn achtergebleven, t dat niet in staat is een eigen „gebouw" te kopen. Het eigen woningbezit is in Westkapelle erg groot, maar ook hier is een categorie van mensen, die niet over de middelen beschikt om zelf te 80 sr,e?' Geschikt voor de gevoeligste maag, gaan bouwen. Men ziet dat in Middel- burg en Den Haag over het hoofd. Op want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tab), f3.60. I\ed. Chr. landarbeiders te W'emeldinge vergaderden WEMELDINGE De Ned. Christe lijke Landarbeidersbond hield onder lei ding van viee-voorzitter D. van Kerk- hove haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. De heer P. Min- naard, hoofdbestuurslid, sprak over het onderwerp „Het Getij keert" en na de pauze werden de toneelstukjes „Num mer dertien" en „Hannes en Drika krij gen een zuigeling" op de planken ge bracht. Ds. K. W. Slik sloot deze avond met „Men moet niet hinken op twee gedachten". waren. Drs. Bakker hield een caserie over het onderwerp „Belangengroepen en de- De spreker wees er onder meer op dat bij de socialisten de neiging bestaat om zich met religieuze onderwerpen bezig te houden. In dit verband zette hij uiteen dat het Chris tendom en het socialisme zich in we zen niet met elkaar laten verbinden. De heer Bakker ging daarbij uitvoerig in op het Christelijk levensbeginsel dat op alle gebieden van het leven moet doorwerken. Het Christelijk leven is een radicaal leven aldus de heer Bakker men kiest voor God, of men kiest niets. COLIJNSPLAAT. De jaarlijkse ou deravond van de vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs werd in de zaal boven de vroegere Chr. Kleu terschool gehouden onder leiding van de heer J. M. Contant. De kinderen van de school leverden diverse bijdragen. Tot slot van de avond werd de film „Len telied" vertoond. De meitelling geeft een vermindering weer van ongeveer 4 pel. Het aantal schapen per bedrijf nam echter toe. De financiële resultaten waren bevredigend, het prijspeil van de slachtlammeren en schapen was hoger dan in 1958, maar haalde niet het niveau van 1957. Gere gistreerde schapen, die voor fokdoelein- den werden verkocht, deden goede prij zen. Gezien de resultaten van de Provin ciale Schapenfokdag kan gezegd worden, dat er liefhebberij en enthousiasme is in Zeeland voor een doelbewuste verbe tering van de schapenstapel, aldus se cretaris J. H. ter Keurs in zijn jaarver slag. Het organiseren van cursussen-1 schapenteelt voorziet in een leemte, zo is gebleken. Het ledental van de afdeling Texelse 1 schapen is met drie gestegen en be draagt thans 178, het ledental van de melkschapen (alleen op Walcheren) daalde opnieuw en bedraagt momenteel 18. In 1959 waren er 874 wolleveran-1 ciers, 69.327 kg wol werd geleverd, niet uit Zeeland afkomstige wol 36.061 kg. „Indien het bewustzijn van kwaliteits verbetering zich ten volle ontplooit dan geeft dit belangrijke perspectieven"' al dus de slotopmerking ïn het jaarverslag. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de huishoudelijke zaken van de vereniging. De jaarrekening 1959 vertoonde een nadelig saldo van 138. De inschrijfgel den van voor de fokdag werden gebracht op 4 voor een ram, 3 voor een ooi en 2 voor een lam. Meegedeeld werd. dat Zeeland met 15 inzendingen kan deelnemen aan de na tionale kleinveetentoonstelling van var- kes, geiten en schapen, op 30 septem ber in Den Bosch. De heren J. A. Provoost te Cadzand en J. F. C. Pateer te Hontenisse wer den tot bestuurslid herkozen en tot plaatsvervangers de heren J. A. de Bourgraaf te Oostburg en W. de Fey- ter te Axel. Ook dit jaar zal weer een Provincia le Schapenfokdag worden georganiseerd. Waarschijnlijk zal deze fokdag op 30 augustus te Goes worden gehouden. De leiding van de vergadering berust* te bij de heer J. Boot uit Kerkwerve, die de door ziekte verhinderde voorzit ter, de heer J. A. Provoost uit Cadzand verving. (Advertentie) MIDDELBURG. Zaterdag 5 maart organiseert de Lagere Technische School in de Middelburgse Veilinghal (aanvang één uur) een zaalhandbal- tornooi voor scholen uit Zuid-Beveland en Walcheren. De deelnemende vereni gingen zijn: jongens 1 a: Openbaar Ly ceum Goes. RHBS 1 Vlissingen. Machi. nistenschool Middelburg: jongens 1 b: Openbare ULO Goes, RH-BS 1 Middel burg. Christelijk Lyceum Goes: jongens 1 c: LTS 1 Vlissingen, LTS Middel burg, Openbare ULO Middelburg: jon gens 2 a: LTS 2 Vlissingen, LTS 2 Mid delburg, RHBS 2 Vlissingen; jongens 2 b: LTS 3 Middelburg, Openbare ULO 1 Vlissingen, RHBS 2 Middelburg; meisjes 3 a: RHBS Vlissingen, Chr. Ly ceum Goes, Huishoudschool, Vlissin gen; meisjes 3 b: RHBS Middelburg, Openbare ULO Middelburg, Openbaar Lyceum Goes. Fel debat raad Yerseke YERSEKE. De oude hervormde school aan de Dreef is nog niet ver kocht. Toen in de gemeenteraad het voorstel om de school te verkopen in stemming kwam staakten de stemmen, zoals wij gisteren in het kort hebben gemeld. De kwestie over de verkoop van de school heeft de gemoederen flink bezig gehouden in de raad. Er vielen scherpe woorden met name tus sen wethouder C. J. v. d. Velde en burgemeester A. C. Willemsen. De wet houder meende, dat de burgemeester, zonder zijn medeweten, contact had op genomen met de secretaris van liet de partement Yerseke van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen over deze kwestie. De heer v. d. Velde merkte op, dat de voorzitter zich Iaat leiden door een politieke groep. De burgemeester be toogde met klem, boven alle partijen te staan. „Ik heb alleen het onderwijs wil len helpen". Burgemeester Willemsen gaf een uit voerige uiteenzetting bij dit agendapunt. In de vorige raadsvergadering was in principe het besluit genomen om de school te verkopen voor culturele doel einden. Alleen de Ned. hervormde kerk toonde interesse. Vlak na de vorige raadsvergadering kwam een schrijven van 't Nut binnen, waarin de suggestie werd gedaan de nutskleuterschool te verplaatsen naar de oude hervormde school en het bestaande gebouw over te doen aan de vereniging voor geref. onderwijs (Kakeldans). Indien deze sug gestie wordt overgenomen door de raad zou de mogelijkheid voor de hervormde kerk om de school aan te kopen en in te richten als jeugdcentrum te niet wor den gedaan. „Wat weegt nu zwaarder: het onderwijsprobleem of het jeugdpro bleem". De raad discussieerde ongeveer an derhalf uur over deze materie, maar nieuwe gezichtspunten kwamen niet naar voren. De stemming gaf boven vermeld resultaat. GENEVER Wynand Fockink - Anno 1679 BIEZELINGE. De C.J.M. „Jehova Nizzi" hield onder voorzitterschap van de heer W. Bierens haar jaarlijkse uit voering in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. kerk. Nadat ds. D. Schneider een inleidend woord gesproken had, werd door de jongensclub de klucht „De le vende modepop" opgevoerd. Uit het jaarverslag bleek dat de financiële po sitie van de vereniging gunstig is en dat het ledental is gestegen. Na de pau ze werd het toneelstuk „Deining om de Dorpsdokter" opgevoerd. Het fruitcorso-feest dat op 30 april in Kloetinge wordt gehouden begint nu een beetje uit de verf te komen. Ingewijden hebben ten minste al een aardige voorstelling van zaken gekregen. Het organi satie-comité heeft sub-commissies benoemd die de verschillende eve nementen in goede banen moeten leiden. Er komt o.a. een sterrit door bloeiend Zuid Beveland. Verder staan volksspelen op het program ma zoals mastklimmen en water steken. Hoogtepunt belooft een ge- costumeerde wielerwedstrijd te worden. Wie weet. misschien zul len Alexander de Grote en Napo leon een ererondje rijden rond de kerk. onder de vrolijke tonen van „Zoete lieve Gerritje". Ja, met gecostumeerde evene menten kruipt het heden wel eens in het harnas van het verleden. We zullen afwachten wat er uit de bus komt. 's Avonds zal er een groots openluchtbal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3