Parijs krijgi zijn radio- en ielevisiepaleis maasfrichts DE NATUUR CIRKEL BESCHUT TEGEN LAWAAI EN ATOOMBOM Water bedreigt Egypte's schatten D Bijzondere filmavond J 00M Woensdag 2 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Bouw werd jarenlang vertraagd Extra tv-uitzending VEERSE VISSERS MOETEN NIEUW BESTAAN ZOEKEN Dc SCHEEPSSLOPERIJ AAN VOLKERAK c j FLITS GORDON in het heelal Dan Barry j BAZURKA I en in en om uw huis O V«,n ome correspondent PARIJS Tegen het einde van 1962 aal wanneer alles tenminste goed gaat en geen stakingen roet in het eten gooien de Franse radio- en televisieomroep ein delijk in één eigen huis alle diensten hebben verenigd. TJit wel twintig ver schillende panden in de Parijse binnenstad en de buitenwijken zullen dan kantoren en studio's naar het nieuwe paleis, dat is ontworpen door de architect Henry Bernard, zijn over gebracht. Reeds van vóór 1950 at is Bernard met zijn ontwerp bezig geweest. Tenslotte werd het zijne uit meer dan honderd inzendingen gekozen, en tege lijkertijd brak een van die plezierige Franse perscampagnes los tegen het ronde huis, dat hij had bedacht. Voor- en tegenstanders gingen elkander in woord en geschrift te lijf. Dat niet alleen: op een gegeven ogenblik scheen het of het gehele plan niet zou doorgaan, want het vier hec tare grote terrein bleek in huur te zijn uitgegeven en nog wel voor onbepaalde tijd aan een of andere sportclub van de Parijse politie. Die begon ogenblikkelijk een proces tegen de uitwijzing. Na een jaar werd de club in het ongelijk gesteld. TOEN begon een organisatie van be- -*■ zitters van omliggende panden ook een proces: het vrije uitzicht (,,vue imprenable" heet zulks in de Franse advertenties, en de koop- en huurprij zen zijn dan direct anderhalf keer zo hoog als normaal) zou door het nieu we gebouw een fictie worden. Ook zij kregen bij de rechter geen voet aan de grond, maar hun chica nes vertraagden wel het begin van de werkzaamheden. Eindelijk, in 1954, kon met de funderingen worden begonnen, en sedertdien is volgens de plannen doorgewerkt- Cirkel om toren BERNARD heeft zijn gebouw de vorm van een cirkel met een door snede van 190 meter gegeven. Het ligt rondom een binnenplaats, en op die "binnenplaats verheft zich een toren van 21 verdiepingen, ongeveer 70 me ter hoog, bestemd voor de geluidsar chieven van de radio en de filmar chieven van de televisie. Die toren staat wat excentrisch; in het midden zelf, aansluitend aan de toren, komt een tweede cirkelvormig gebouw, dat de kamers van de „pro ducers" bevat, en ook ruimten voor het afdraaien en controleren van ar chief-opnemingen. De buitenste, grote cirkel, acht verdiepingen hoog. biedt plaats aan ongeveer duizend kantoren, in het bij zonder voor de administratieve dien sten, en verder zijn er twintig studio's voor sprekers, vier kleine studio's voor muziek, vier voor variétéuïtzen- dingen, acht voor televisie- en hoor spelen, vier voor revue's, vier voor montage, zes kabinec voor omroe pers, en dan nog eens drie grote stu dio's voor uitzendingen, waarbij het publiek aanwezig mag zijn: een con certzaal voor 700 bezoekers, een klei ne muziekzaal voor 100 en een zaal voor allerlei uitzendingen van popu lair gehalte, waar 80 toeschouwers een plaats kunnen vinden. Vriend en vijand E CIRKELVORM heeft de archi- tect gekozen omdat hem deze voor de doelmatigheid van het bedrijf het meest praktisch leek; zowel horizon taal als verticaal zouden de interne verbindingen tussen samenwerkende afdelingen dan korter worden. Ook is die vorm in het belang van de Eigen nieuwsdienst BUSSUM Kunstwerken van on schatbare waarde uit de Egyptische oudheid zullen onder water komen te staan en verloren gaan, wanneer straks de nieuwe stuwdam in de Nijl gereed is, en het daartoe bestemde gedeelte van het Nijldal tot stuwmeer zal worden. I De Unesco wil dit probleem onder de aandacht brengen van het Euro pese kijkerspubliek. Dinsdagmiddag 81 maart (15.4516.30) wordt hier een speciale tv-uitzending aan gewijd, van-; uit het Unesco-centrum in Parijs. DEN HAAG. De regering heeft thans, behalve het voorstel tot de aanleg van een vissershaven bij Co- lijnsplaat, ook de andere voorstellen uit het interimadvies van de Com missie artikel 8 Deltawet aanvaard. Door gebruik te maken van de toe komstige L 'u bij Colijnsplaat zullen de garnalei sers uit Veere en Arne- muiden nog jt 1976 hun bedrijf op de tegenwoordige visgronden kunnen voort zetten. Enkele jaren daarna zal de af damming van de Oosterschelde zijn vol tooid. Vóór die tijd zullen de vissers in het algemeen al het mogelijke moeten doen om zich nieuwe mogelijkheden van bestaan te verzekeren. Zij zullen daarbij gebruik kunnen' ma ken van alle wettelijke en andere voorzieningen op het gebied van kre diet verlening, (her) scholing en migratie, j De commissie heeft de regering voorts voorgesteld te onderzoeken of het vanwe- j ge de bijzondere omstandigheden nodig is dat de voorzieningen worden aange- i past of uitgebreid. Eind 1962 zal het nieuwe, gigan tische gebouw van de Franse radio en televisie er zo uitzien. rust; de grote ronde binnenplaats sluit vele ruimten af van de buitenwe reld. Architect Bernard heeft zijn ge bouw trouwens dichterlijk omschreven als: ,,une amie des sons et une en- nemie des bruits", oftewel: „een vriendin van de tonen en een vijandin van het lawaai". Het gehele ronde gebouw, opgetrok ken op kelders van twee verdiepingen is van beton, de toren is een ijzer constructie. Ze worden bekleed met alumniumplaten, die dof gemaakt zijn zodat ze niet al te zeer afsteken tegen de grijze of blauwe Parijse he mel. Om te lappen )OF" wil niét zeggen „vuil", want rondom alle gevels kunnen, via een rail langs de dakgoot, een soort kraaiennesten rijden. Het ligt in de bedoeling dat een of twee glazenwas sers daarin permanent dienst zullen hebben bij het lappen van ruiten en aluminiumplaten. kritisch bekeken- 1 Van een onzer verslaggevers OOLTGENSPLAAT. Naast de ha ven van Ooltgensplaat, op een lap grond van 4400 vierkante meter, gaat de scheepssloperij H. P. Heuvelman n.v. te Krimpen aan den IJsel een .„proefbe drijf" vestigen. Dit is ter voorbereiding van de stichting van een groter bedrijf van deze aard aan het Volkerak. Hier over wordt thans onderhandeld met het gemeentebestuur van Ooltgensplaat. Op het proefbedrijf zullen kleine sche pen kunnen worden gesloopt. Er zullen enkele mensen worden opgeleid om lei ding te kunnen geven als de grote slo perij in bedrijf komt. BERGEN OP ZOOM. Het driejarig zoontje van de familie Bergmans was gistermiddag met een vriendje achter een stilstaande vrachtauto gaan han gen. Toen de wagen achteruit reed, viel het kind eraf en werd dodelijk ge wond. 14 Wij liepen naar de auto. Ik bleef achter Gabor, allesbehalve op mijn gemak, want ik wist dat hij driftig was en hij was nu al woedend. „Zijn jullie nu helemaal gek ge worden?" schreeuwde hij tegen de soldaten. „Welk recht hebben jullie om met jullie vingers aan mijn auto te komen?" „Houdt u kalm, kapitein," zei een van de hakenkruisers, een dikke vent met een borstelkuifje. ,,U bent hier niet in de kazerne, maar voor het partijbureau van onze beweging." „Dat kan me niets schelen! Het is en blijft diefstal!" „Deze auto stond voor een bijge bouw van de Zweedse legatie. Wij hebben reden om aan te nemen dat hij wordt gebruikt voor het redden van Joden en wij hebben hem in be slag genomen in het allerhoogste landsbelang. Wat voor rechten kunt u trouwens laten gelden op die auto?" „Ik heb alle papieren bij me", zei Gabor, „en die wil ik wel laten zien maar alleen aan de commis saris van politie." Zijn zelfverzekerdheid maakte in druk op de soldaten die gedwee met hem mee gingen naar het politiebu reau dat vlak bij wa.s. Daar werden de papieren gecontroleerd, ook die van Gabor en van mijzelf. M,en gaf toe dat Gabor het recht had deze auto te gebruiken. Maarxmen durfde met al die zwarthemden in de buurt niet al te soepel te zijn, en de na zi's, die even op hun neus hadden gekeken, begonnen weer praats te krijgen. „Goed dan gaan we terug naar het partijbureau". We moesten wel meegaan, maar we wisten dat we, eenmaal in hun hol geraakt, zouden kunnen verdwij nen zonder sporen na te laten. Op de legatie zou niemand weten wat er van ons was geworden. We moes ten dus zo luid mogelijk protesteren. Gedurende de korte wandeling van het politiebureau naar het partijbu reau bleef Ga-bor op hoge toon door razen over wat hij een ongehoorde brutaliteit noemde, en ik hielp hem dapper. Op de drempel van het par tijhuis protesteerden we nog uit alle macht, het leek wel een gesprek tus sen een paar doven. De soldaten nodigden ons niet uit binnen te komen, ze duwden ons ge woon naar binnen; Gabor verzette zich en schoof ze met een fors ge baar op zij. Ik bleef vlak naast hem en hielp hem zo goed ik kon. Inmiddels had zich een grote groep door: Eva Kelecsényi nieuwsgierigen gevormd. Het was ook wel iets heel ongewoons te zien hoe iemand zich durfde verzetten te gen de vertegenwoordigers van de partij die de macht in handen had. Nu konden we er wel iets onder ver wedden dat het gerucht van onze te genslag tot de legatie zou doordrin gen. Niet alleen op straat was het roe rig. maar ook binnen. Laarzen da verden de trappen af. en twintig in groene hemden geklede mannen, met de hakenkruisband om de arm, snelden naar buiten. Ze werden aan gevoerd door een lange, kerel, bloots hoofds en met een scherp en mager gezicht. Hij' had een gebogen neus en zijn groene ogen schitterden on- e heilspellend. Hij leek op een fana tieke monnik uit de middeleeuwen. „Savonarola", mompelde ik. De ke rel stak de arm op en de soldaten sprongen in de houding. Dit maakte allemaal niet de minste indruk op Gabor, die schreeuwde: „Is het nu uit met die komedie*' Ik begin er genoeg van te krijgen!" „Ik beveel u ons te volgen!" krijs te Savonarola, en daar Gabor geen aanstalten- maakte te gehoorzamen, beval hij met hese stem zijn hand langers: „Breng hem naar binnen!" Gabor was moedig, maar tegen die overmacht kon hij niets uitrich ten. De- nazi's grepen ons beet en duwden ons hardhandig naar binnen. „Schaamt, u. zich niet?" schreeuw de Savonarola toen we in zijn bu reau waren. „U een Hongaars officier U compromitteert U door die Joodse honden te redden en bo vendien maakt U voor dat smeri ge werk gebruik van een auto! En wij hebben die auto nodig, want in oorlogstijd geldt alleen het algeme ne belang, en wij verdedigen dat algemene belang!" „Ik heb de commissaris van po litie zojuist duidelijk weten te ma ken dat ik het volste recht heb over die auto te beschikken", protesteer de Gabor verontwaardigd. „Ik be schik over alle nodige vergunningen. TJ moet zich niet het recht aanma tigen mij te veroordelen!" „O. dat zal ik heus niet doen", grinnikte de kerel met de roofvo- gelkop. „Ik zal U onder stevige be waking naar de Radetzkykazerne la ten brengen, en daar zal men U wel mores leren". De Radetzkykazerne lag op onge veer tien minuten afstand van het hoofdbureau en was sinds 15 okto ber, toen de nazi's naar de macht hadden gegrepen, bezet door een Duitse militaire formatie. Het be sluit van Savonarola voorspelde niet veel goeds. Gabor werd weggevoerd. Savona rola bood mij een stoel en ging ook zitten. „Het is wat moois een Hon gaars meisje dat zo te keer gaat!" riep hij uit- „Of ben je soms geen Hongaarse? Hè?" „Luister eens even", zei ik op ijs koude toon. „Ik verzoek U me niet te tutoyeren. En wat mijn afkomst betreft, ik verwed er wat onder dat die beter is dan de Uwe. Mijn va der had de gouden medaille al toen U nog op de schoolbanken zat". „Brutaal schepsel", mompelde Sa vonarola. Hij aarzelde even en brul de toen in de richting van de aan grenzende kamer: „Neem haar mee en fouilleer haar!" Er verschenen drie vrouwsperso nen die me meenamen. Ik werd van top tot teen gefouilleerd en weldra hadden ze de kleine revolver te pak ken die ik altijd in mijn zak had. „Aha en wat is dat?" vroeg Savonarola toen men hem het wa pen overhandigde. Zijn ogen druk ten boosaardige vreugde uit. „Dat?' zei ik. „O dat is een revolver, iets om mee te schieten. Als men de trekker overhaalt, schiet het loden kogels in de richting van het gekozen doel." (Wordt vervolgd) (Advertentie) EIND GOED, AL GOED. kunnen we zeggen na de laatste lilmflitsen uit Squaw Valley, die gisteravond in de huiskamer kwamen. De N.T.S. kon ons een reeks goede opnamen van de ijs- hockeywedstrijd AmerikaRusland voorzetten en daarna maakte men een goede beurt met een uitgebreid vraag gesprek met de zo juist in ons land te ruggekomen chef de mission, ir. Paulen. De journaaldienst zal ook vele kijkers (en kijksters) een genoegen hebben ge daan met de opnamen van prinses Mar garet en haar verloofde, die keurig voor de camera's een wandelingetje maakten door de paleistuin. Fred Bredschneyder heeft goed werk gedaan met zijn eerste film over de uitvoering van het Deltaplan. Wat een prachtige opgave voor een cineast om dit gigantische nationale werk docu mentair vast te leggen voor tijdgenoot en nageslacht! Bredschneyder heeft terecht zich niet verloren in de fotografische en filmi sche schoonheid van zijn onderwerp, maar hij gaf ons in de eerste plaats een overzicht van de voortgang van de werken. Daarvan kregen wij dan ook een duidelijk beeld, gesteund door een goede commentaar. Een leerzaam ge heel, dat niet traag of saai docerend werd, maar door zijn tempo en boeiende opname ook als filmwerk voldeed. vandaag „Het nachtegaaltje zingt Daar, in het „bronsgroen eikenhout" zingt het nachtegaaltje de lof over het mooie Limburg. Dc vrolijke fluiter zou een even zwierig loflied kunnen zingen over het mooie, moderne Maas trichts aardewerk van de n.v. Konink lijke Sphinx-Céramique. Dc onover troffen kwaliteit, de gave vormen, kleuren en decoraties zijn een loflied waard. Niet alleen van nachtegaaltjes, maar vooral van de moderne vrouw, die weet wat mooi en goed is; AARDEWERK is waardewerk $Êt'> WOENSDAG Vanavond kunt u een politiedocu- mentaire zien ov.er de praktijken van vervalsers (21.20) Het KRO-pro- gramma -begint met een camera- bezoek aan de vluchtelingenkam pen Ohmstede en Friedrichsfeld, ter afsluiting "an de door de KRO ondernomen hulp actie (20.20). Verder komt o.a. de rubriek Tele- vitrine weer eens aan de beurt, waarin Maria van der Eist dit keer vertelt over de linnenkast (21.00). De Vlaamse televisie vertoont een vrolijke speelfilm met Linda Darnelle en Dick Powell: „Het gebeurde mor gen" (20.00). Om 21.20 volgt de vrou wenrubriek Penelope, en om 21.50 ziet i u tot slot de tv-rebus Te paard. België Frans: 20.30 film; 20.55 ge varieerd programma; 21.55 schaats-; kampioenschappen in Chamonix; 22.00 i Lectuur voor allen. /#/5 6>%-P DONDERDAG 3 MAART 1960 RADIO 1 HILVERSUM I, 402 M - ochtend AVRÓ-. 7.00 Nw's; 7.10 Gyrri; 7.20 Gram. VPRO: 7.40 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8-.15 Granr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuteTs; 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje; 11.15 Kamerork. middag 12.00 Orgel en trombone: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Kamermuz; 12.50 Uit; het bedrijfsleven, lezing; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Blokfluit, sopr en klave cimbel; 14.30 V d vrouw; 14.45 Gram; 15.00 Anna Karenina, hoorsp; 15.45 Lichte muz; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Gram; 17.15 V d jeugd; 17.45 Pianospel. avond 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.30 V d jeugd; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 V d kleuters; 19.05 Ga er eens even voor zitten; 20.00 Nws; 20.05 Strijkkwintet; 20.45 Logboek 194.9; 21.30 Muzikale lezing; 22.00 Dansmuz; 22.30 Nws en beursber v New York; 22.40 Act; 22.55 Sportact; 23.05 Nieuwe gram; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; NRCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz. door SlJIIIllllllllllllllllllllllf middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Lichte muz; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 'Nws; 13.15 15 jaar geleden, i praatje: 13.20 Lichte muz; 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Ork conc; 14.30 Avond rust. hoorsp; 15.05 Pianotrio; 16.00 Bijbel- overdenking; 16-20 Viool en piano; 17.00 V d jeugd: 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Instr kwint. avond 18.15 Sportrubriek; 18.30 Accordeonspel: 18.50 Sociaal perspectief, lezing; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af. praatje: 19.15 Vocaal ens; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar progr; 22.15 Perio diekenparade; 22.25 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl: 22.45 Avondoverden king; 23.00 Orgelconc; 23.30 Gram; 23.55— 24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND NTS, 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Televisier;.. 20.30 Documentaire film; 21.0022.30 Oscar, blijspel. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.25 V d jeugd: 17.45 18.05 Film. (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Sehpferdchen zeigt: St. Lorenz Strom des Jahrhunderts. ,WDR: 19.25 Intermezzo: Tick-Tack-Quiz.)20.00 Nws; 20.20 Documentaire; 21.00 TV-film; 21.45 Ballet. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd; 19.30 Nws; 20.00 We- tensch progr; 20.30 Film; 20.45 Filmrep; 21.00 Filmrep; 22.20 Nws en journ. BELGIË FRANS 17.0018.00 V d jeugd; 19.00 Progr v d oudere kijkers; 20.00 Journ; 20.35 Télé- mateh; 21.35 Ciné-club de minuit. Daarna; Journ. radio vandaag ]J maar dan natuurlijk van de N.V. K0NINKLIIKC SPHINX CÉRAMIQUE V/H. PETRUS REG0UT MAASTRICHT WOENSDAG Wam Heskes, de nestor Van onze hoorspelers, vertolkt vanavond de titelrol in het luisterspel „Doctor Julius Manger zelf!" (20.40, Hilv. 1). Vooraf kunt u om 20.05 Malan- - Q - do-Melange horen, en voor de late uren heeft deze zender ple zierige program ma's in petto zo als Romance in jazz (22.00) en No tenshow (22.40). Wat lichte klan ken uit het buitenland: 19.35 dansmu ziek (BBC Home Service); 20.40 chan sons (Luxemburg); 22.50 jazz (Frank rijk (48.39, 193 en 1329 m). Bladbegonia's zijn mooie sierbladplan- ten die alleen maar binnenshuis en in een normaal verwarmde kamer ge kweekt kunnen worden. Het is verlei delijk de mooi gekleurde bladeren te besproeien, doch het is beter dat niet te doen; op den duur zullen er vlek ken op het blad door ontstaan. Wel zal men de potgrond goed vochtig moeten houden. Overgehouden planten kan men in deze tijd wel verpotten; ge bruik er dan de bekende bloemisten- grond voor en roer er nog een beetje extra turfmolm doorheen. 26. Na de onprettige ontmoeting met! de motorboot, moest Kappie nog een: heel stuk roeien, voor hij aan wal kon) stappen. Dat was maar goed ook, want i nu was zijn slechte bui weer wat ge zakt.. „Ziezo, nou op een kompas uit. jong.." sprak hij tot de Ding-Dong, die achter hem aan waggelde. „Daarginds is een, bazar, laat ik daar mijn anker maar' I eens uitwerpen!" „Klok-plok!" antwoordde de Ding-; Dong. In de bazar bleek weer, hoe prettig) het is een Onsterfelijke Ding-Dong bij je te hebben. Er was daar een drukte van belang, maar omdat geen enkele Boeddistaner de Ding-Dong in de weg mocht lopen, was Kappie het eerst aan de beurt. „Wat wenst de edele sahib?" vroeg de eigenaar, die handenwrijvend op'hen toetrad. „Een scheepskompas!" antwoordde Kappie. „Die bliksem- eh, vereerde Ding-Dong heeft het mijne opgeslokt!", „Ah, de sahib is zeeman! Dan heb ik mooie spulletjes voor hem!" riep de han delaar en hij -verdween bedrijvig achter een tapijt. Even later was hij weer te rug en begon allerhande blinkende snuis terijen voor Kappie uit te stallen. „Ziehier een Boeddistaanse gong, echt handwerk!" prees hij. „Nee," sprak Kappie ontevreden. „Geen interesse, jong! Een kompas moet ik hebben!" „Klok-plok-ploing!" klonk het naast hem. Het was de Ding-Dong, die wèl interesse in de gong had. Beroepen te Zevenhuizen Z. h. W. f. van der Staat te Bierum. Bedankt voor Brakel (toez.) E. F. Ver- gunst te Rijssen. Voor Bodegraven; L. Blok te Capelle a. d. IJssel. Benoemd tot bijstand in het pastoraal te Roden: J. P. van Veen te Nieuw-Am- sterdam, die deze benoeming ook aannam. geref. kerken Beroepen te Dunedin (Nieuw-Zeeland) P. H. Pellicaan te Melbourne, Australië, voorheen te Maassluis, die dit beroep ook j aannam; te Eenrewoude; D. C. Firet. kan. didaat te Bergambacht, te Munnekezijl: |J. van Loo, kand. te Sneek; te Zwarte- broek: C. van der Giessen te Tzum. unie van bapt. gemeenten: "Beroepen te Almelo 2: A. Visscher te Alblasserdam. vrije evang. gemeenten: Aangenomen naar h.i.-Ambacht: D. Visser te Rotterdam-Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2