Hulp stroomt uit alle werelddelen naar getroffen stad Aardbeving maakt Agadir met grond gelijk: 1000 doden JONGE PAAR VOOR HET EERST IN OPENBAAR Het woord is aan de jury... SENAAT SNURKT TIJDENS MARATHONVERGADERING OVER NEGERKIESRECHT Oosterlandse ambtenaren wachten op hun salaris GEEN STEEN OP DE ANDERE Boterprijs daalt Zuidelijken vullen tijd met kletspraat De Bilt: Bewolkt Broer en zuster gedood PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 15e JAARGANG No. 4499 Woensdag 2 maart 1960 NEDERLAND BIEDT HULP Vloedgolf over ruïnes Vermisten Zie verder pagina 7 PROCES TEGEN VAN R. AVOND UIT NAAR ROYAL BALLET Geen rekening-courant voor belastingbetalers NIEUWE TACTIEK? ONDENKBAAR Vreemde capriolen van truckbestuurder Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwse!) Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— ALS NA EENATOOMBOM Eigen nieuwsdienst CASABLANCA. Hulp uit alle delen van de wereld stroomde gisteren naar Marokko nadat bekend was geworden dat de luxu euze badplaats Agadir door een aardbeving en een vloedgolf in een onafzienbare ruïne was herschapen. Het aantal doden werd geschat op ten minste duizend; bet aantal gewonden op vele dui zenden. Dakloos is vrijwel iedereen. De uit eenvoudige, meest lemen, huizen opgetrokken moham medaanse wijk is geheel verwoest. Daar zijn ook de meeste doden gevallen. Maar ook in de luxueuze Europese buurt, langs de kust, waar de grote betonnen hotels en villa's staan, is de schade onmetelijk. Ook daar moeten vele doden zijn gevallen. Kort voor middernacht kondigde de ramp zich reeds aan. Paarden begonnen te hinniken in hun statiën en worstelden om los te komen. Vogels schreeuwden en honden blaften. Een griezelige onrust scheen zich van de dieren wereld te hebben meester gemaakt. Even later klonk een dof geluid, dat snel luider werd. Plotseling beefde de aarde. Kre ten van verschrikte mensen, in hun slaap verrast, smolten samen tot één geweldige doodskreet toen de huizen ineen begonnen te storten. De grote autoweg langs de Atlantische Oceaan verdween enkele minuten later, tij dens een tweede reeks aardschokken, in de diepte, gebouwen en auto's meesleurend. In de stad ontstonden brede spleten in wegen en straten. DEN HAAG. Vier schepen van de Konink lijke marine, hebben op dracht gekregen naar Agardir te varen. Het zijn Hr. Ms. kruiser De Ruiter, Hr. Ms. jager Gelderland, Hr. Ms. ja ger Limburg en Hr. Ms. fregat De Bitter. Het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft gisteren honderd sets van vier honderd cc. gedroogd bloedplasma en zevenhon derd dekens naar het rampgebied gestuurd. Postgironummer 777 is opengesteld voor giften voor de slachtoffers van de ramp. Terwijl de overlevenden zich in het duister een weg zochten over de puinhopen van huizen, win kels en kantoren, sloeg een muur van water hoog op tegen de rotskust, grote stukken land mee terugsleurend met alles wat er zich op bevond. Vissersboten en jachten sloegen lo-s en dreven naar open zee. Het gerommel in de aardkorst hield, als men de vluchtelingen mag geloven, minuten aan, versterkt door het gekraak van in stortende gebouwen. Het licht was uitgegaan bij de eerste schok, de Jelefoon viel ook onmiddellijk uit. Slechts licht van eén pa£r brandende ruïnes diende de duizenden die na enkele minuten op de been waren als baken. Uren later, toen de zon op was gegaan en de rest van de wereld had vernomen wat er was gebeurd, kon het reddingswerk enigermate worden georganiseerd- In de haven lagen toen al twee Spaanse koopvaarders, die als eerste op de noodseinen waren afgekomen. Hun zenders en die van een Franse luchtbasis dienden die eerst uren als enige verbinding met de buiten wereld. Korte tijd later werd bekend dat een groot gedeelte van de Franse vloot en een Nederlands eskader op weg waren om hulp te bieden. De Amerikaanse marine mobiliseerde haar gehele vloot transportvliegtuigen. Ook Spanje stuurde oorlogsschepen. Wat de hulpcolonnes aantroffen was onbeschrijfelijk. Uit ingezakte huizen klonken verschrikkelijke kreten van nog levende slachtoffers. Overal lagen zwaar gewonden die zich met hun laatste krachten uit het puin hadden weten te bevrijden. Een kinderbedje hing scheef uit een enorm gat in een muur, een gillende baby erin. Van de mohammedaanse wijk, waar het overgrote deel van de bevolking (bijna 50.000 zielen) woonde, kan men met recht zeggen dat geen steen is blijven staan. Het merkwaardige is dat men van de lucht uit weinig van de ramp ziet. De stad baadt zich als steeds in de zonneschijn en alles lijkt intact tot men de stad binnenkomt en gecon fronteerd wordt met een zee van puin waarin mensen van tientallen nationa liteiten bezig zijn orde te scheppen. Elke minuut vinden zij meer doden, meer gewonden, meer ouders die hun kinderen zijn kwijtgeraakt. Alles wordt zo snel mogelijk per vliegtuig uit de verpulverde stad weggevoerd want men vreest epidemieën vanwege de vele lijken die onder het puin moeten blijven liggen. De verhalen van de geredden die in Casablanca aankomen zijn verschrik kelijk om aan te 'horen. Een meisje dat samen met haar zusje aankwam ver telde: „Wij woonden vlak bij hotel Saa- da. Midden in de nacht hoorde ik een dof gerommel en meteen werd ik door een hevige schok uit mijn bed op de grond geworpen. Mijn zusje begon te gillen. De kamer van vader en moeder was als bij toverslag verdwenen. Wij renden naar de wieg van ons jongste zusje om haar te redden: de wieg was leeg. Door over hopen steen te klim men konden wij buiten komen. Geen spoor van onze ouders. Plotseling hoor den wij een afschuwelijke reeks gelui den. De weg verzakte en auto's en mensen verdwenen voor onze ogen in de diepte". Geen steen is op de andere gebleven in de Arabische wijk van Agadir, waar men de doden hij honderden heeft geteld. Zelfs de betonskeletten van moderne huizen en hotels in de Europese wijk hebben het zwaar te ver duren gehad. DEN HAAG. De consumentenprijs voor boter is gisteren gedaald tot 1.04 1.06 gulden per half pond. Dat is het gevolg van een daling van de voorlopige afrekeningsprijs met 88 cents per kilo, noodzakelijk geworden door het per 1 maart stopzetten van de import van Nederlandse boter door de Duitse bondsrepubliek. Er kwam een Engelsman wiens hoofd onzichtbaar was door al het verband. Hij kon niet zeggen wie hij was. Er was een kind dat doofstom was geworden. Er was een Amerikaans marine-offi cier die op huwelijksreis was in Agadir. Zijn bruid moet onder het puin van het hotel zijn omgekomen. Een Fransman keek verdwaasd om zich heen en scheen zich niets te herinneren. Een landgenoot twijfelde of het wel waar was wat hij had menen te zien: „Ik kan mij geen enkel geluid herinneren, en het moet toch een hels lawaai zijn geweest toen reeksen huizen instortten". En dan waren er reeksen mensen die ouders, gezinsleden of kinderen misten. Zij waren hals over kop in veiligheid gebracht en naar Casablanca gevlogen zonder dat er gelegenheid was te onder zoeken hoe hun familie het maakte. Agadir heeft een van de mooiste ziekenhuizen van heel Marokko; het is bij de ramp beschadigd, maar er wordt niettemin hard gewerkt, o.a. door de dokters van het Rode Kruis, die al in Marokko waren vanwege de massale vergiftiging met vliegtuigolie. Van onze speciale verslaggever BOSTON Het lot van Willem Marie Louis van R. werd gistermid dag om 5.42 uur (dat is 22.42 uur Ne derlandse tijd) in handen gelegd van de jury. Op dat moment begon voor hem het gelaten wachten op het „schuldig" of „onschuldig" van de jury, schuldig of onschuldig aan de moord op Lynn Kauffman. DEN HAAG. Het personeel van de bedrijfsverenigingen en het Gemeen schappelijk administratiekantoor krijgt een salarisverhoging van vijf procent. De verhoging is van terugwerkende kracht tot 1 januari. Van onze correspondent LONDEN Prinses Margaret en haar verloofde, Tony Armstrong-Jones, heb ben zich gisteravond voor het eerst in het openbaar vertoond toen zij met de koningin-moeder een koninklijke gala voorstelling van het Royal Ballet bij woonden in het operagebouw van Co- vent Garden. Het was een liefdadigheidsvoorstel ling. waarvoor alle plaatsen al waren verkocht voor de verloving bekend werd gemaakt. De koningin-moeder en het jonge paar zaten niet in de konink lijke loge, maar op het groot balkon, vanwaar zij het toneel beter konden overzien, en bovendien minder van de rest van het publiek waren afgezon derd. Bij de koninain 's Ochtends was het paar van de Royal Lodge in het park van Windsor terug gereden naar Londen, waar het op Buckingham Palace werd ontvangen door de koningin-moeder, die daar na mens koningin Elizabeth eretekenen uitreikte. Majoor Griffin, de pers-secretaris van de koningin-moeder, stelde Tony voor aan leden van de paleisstaf en hielp hem zich in te burgeren in de suite, die in het paleis tot zijn beschikking is ge steld. De Koningin, die de Belgische suite, waar het derde koningskind werd ge boren, nog niet verlaten heeft, wil Tony doorlopend in de huurt hebben voor consultaties inzake de huwelijksplech tigheden. Onder vrienden In het statige paleis zal Tony zich nog wel wat onwennig hebben gevoeld, maar 's avonds, hoewel niet helemaal op zijn gemak, kon hij zich meer thuis- voelen in het operagebouw. Hij heeft immers de meeste leden van het ko ninklijk ballet gefotografeerd, en velen van hen zijn persoonlijke vrienden ge worden. Een van de dansen, die op het pro gramma was gezet, ook al voor bekend was dat de prinses de voorstelling zou bijwonen, heette: „Princess Margaret's fancy", naar haar genoemd bij een be zoek aan de balletschool. Af Een opgewekt paar lachte wui vend naar de mensen die hen zagen aankomen bij Buckingham Palace, waar Hij de gasten zijn van koningin Elizabeth. DEN HAAG Het rijk is niet een soort spaarbank en zal daarom geen systeem van rekening-courant openen voor belas tingbetalers. De administratie van zulk een systeem is ook te ingewikkeld, zo zei- de staatssecretaris Van den Bergh gister avond in de Eerste Kamer. De christelijk- historische senator de heer Pollema had een dergelijke suggestie gedaan om de be lastingbetaler te helpen door een opeen stapeling van belastingen heen te komen en die, door een systeem van rekening courant, in betaling over een jaar te spreiden. De staatssecretaris kende de moeilijk heden van de culminatie even goed, en hij zegde toe dat het verlenen van uitstel door de belastingdienst zo nodig nog soe peler zal worden gehanteerd dan het vol gens hem al is. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De grote afmat- tingsstrjjd in de Amerikaanse Senaat die als voornaamste inzet wettelijke waarborgen van het gebruik van het kiesrecht door de negers in de zuide lijke staten heeft, is weer in volle gang. Achttien senatoren uit het zuiden, Van één onze verslaggevers OOSTERLAND De kwestie om burgemeester Laurense van Oosterland (Schouwen Duiveland) is in een nieuw stadium gekomen. In de kring van de C.H.U. was al beslist dat geen van de kandidaten voor de raad uit deze partij zich beschikbaar zou stellen om de uit de raad getreden leden op te volgen, toen de P.v.d.A. gisteravond in een besloten vergade ring tot het besluit kwam nader over leg te plegen met de overige partijen in de gemeente. Niet dat de P.v.d.A. wil terugko men van het besluit dat samenwer king met de burgemeester onmogelijk is (ook wethouder Bakker van de P.v.d.A. diende zijn ontslag in). Maar met het nemen van ontslag door raadsleden en wethouders bereikt men niet de door de partijen beoogde op lossing, aldus meent de P.v.d.A. Daartoe staan andere en meer doel treffende middelen ter beschikking. Intussen heeft de houding van de raadsleden en wethouders al geleid tot andere moeilijkheden. Er is deze maand geen salaris betaald aan het gemeente- personeel. Ambtenaren, gemeentewerk lieden en de onderwijzers van de open bare scholen hebben tevergeefs hun maandelijkse bezoek aan de kas van de gemeente gebracht. Doordat wethouder M. Zeijler (VVD) weigerde de vereiste mandaten mede te ondertekenen, en de handtekening van de burgemeester alleen onder deze stuk ken onvoldoende is, kon niet worden uitbetaald. De betrokkenen tonen be grip voor de situatie en de leveranciers in het dorp hebben toegezegd, dat zij de mensen in gemeentedienst toch zul len leveren. stuk voor stuk tegenstanders van toe kenning van meer rechten aan de ne gers, zullen elkaar afwisselend net zo lang blijven spreken tot de meerder heid, die voortdurend voor een quorum (ten minste 51 aanwezige leden) moet zorgen, de strijd door lichamelijke uit putting moet staken. OPPASSEN Die minderheid van achttien senato ren heeft het gemakkelijk. Elk van hen kan, na een „spreekbeurt" van gemiddeld vier uur te hebben vervuld, er.zijn gemak van nemen tot de zeven tien anderen dat voorbeeld hebben ge volgd. Hij kan rustig gaan slapen. De meerderheid van voorstanders wordt die rust in deze marathonverga dering (zonder weerga in de gehele we reld) niet gegund. Zodra de aanwezige zuidelijke senatoren merken dat er zo veel senatoren een dutje zijn gaan doen dat er minder dan 51 in de vergaderzaal zijn zullen zij op stemming aandringen. BEPROEVING Deze taktiek van de zuidelijken is een zware beproeving voor het grote aantal bejaarden onder de leden van de senaat. Zolang deze afmattingsstrijd du-urt zullen zij genoegen moeten ne mén met af en toe een dutje op een van de vele veldbedden die in gereed heid zijn gebracht. De kans dat oe kleine minderheid van zuidelijke senatoren de grote meerderheid haar wil weer zal opleg gen is zeer groot. In het verleden is het de zuidelijken altijd gelukt wanneer het ging om toekenning van meer rechten aan de negers. Wat tijdens de spraakwaterval ge zegd wordt doet er nauwelijks toe. Het is voorgekomen dat een senator zijn spreektijd volmaakte met het voorlezen van bladzijde na bladzijde uit een kookboek. De enige manier om een einde aan die onwaardige vertoning te maken is een besluit met een tweederde meer derheid te, nemen tot beperking van het debat.' Gisteren werd echter met 55 tegen 6 stemmen besloten de af mattingsstrijd voor onbepaalde tijd voort te zetten. Al het andere werk van de Senaat zal zolang moeten blij ven liggen. Verscheidene senatoren lieten giste ren al blijken dat de strijd niet lang zal duren. Zij klaagden er namelijk over dat zij niet konden slapen door het gesnurk van sommige collega's. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe enige regen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in tem peratuur. MIES JE: Ik wil dit jaar vlug zyn. 3 maart: zon op 7.22, zon onder 18.23; maan op 9.59. Staking bedreigt bouwvak Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een algemene staking bedreigt het bouwbe drijf, nu de werkgevers zijn blijven weigeren de nieuwe ar beidsovereenkomst te aanvaar den. De drie werknemersbon den beraden zich op het ogen blik druk in eigen kring of zij een dergelijke staking zullen uitroepen. Donderdagochtend zijn de bondsraadsvergaderin- gen bijeengeroepen, alle drie in Utrecht. In deze vergaderingen zal de beslissing vallen. Het overleg tussen werkgevers en werknemers, gistermorgen gehouden in het gebouw van de Raad van bestuur bouwbedrijf, is dus vergeefs geweest. Wij zijn ons bewust van de draagwijdte van ons besluit, zo zei de voorzitter van de Raad van bestuur de heer Dura, maar wij kunnen niet anders. Aanvaarden van de loonsverhoging zonder dat deze verhoging voor de onder handen zijnde werken bij de opdrachtgevers in reke ning mag worden gebracht, zou de ondergang betekenen van vele be drijven. Het conflict, zo zei de heer Dura, is dan ook niet tussen werknemers en werkgevers, maar tussen werkgevers en de regering. Op verzoek van de rege ring hebben de aannemers enige jaren geleden afgezien van het calculeren van risico's in hun aannemingssommen. In plaats daarvan mogen niet voorziene stijgingen in lonen en materialen met de opdrachtgever achteraf worden ver rekend. Tot op de dag van heden staan deze bepalingen in de contracten, ook op de werken die deze week zijn aan besteed. Wij hebben nooit met de mogelijkheid rekening gehouden, aldus de heer Dura, dat de overheid van ons zou verlangen die clausules te negeren en het is voor de aannemers ondenkbaar hiervan af stand te doen. De bedoeling van de aannemers is nu, de bestaande c.a.o. te verlengen en noch op lopende, noch op nieuwe werken loonsverhogingen te geven. Het is vol gens de heer Dura onmogelijk met twee c.a.o.'s haast elkaar te werken. Wij staan dus, zo drukte de voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf zich uit, aan de vooravond van een con flict, dat op de ruggen van de werk gevers zal worden uitgevochten. De par tijen hebben hun stellingen betrokken. De aannemers- en patroonsbonden steu nen de beslissing van de werkgevers unaniem. De vakbonden hebben laten weten dat zij „alle hun ten dienste staande middelen" zullen gebruiken om de nieuwe c.a.o.'s ingevoerd te krijgen. Naar schatting is voor een bedrag van twee miljard gulden gemoeid met de lopende werken. Een loonsverhoging van vijf procent komt met de sociale lasten mee het bouwbedrijf voor deze werken op rond vijftig miljoen te staan. Om dit bedrag, dat de aannemers zeggen niet te kunnen dragen, gaat dus het conflict. Bij de verdere ontwikkeling van het conflict kijkt men in de eerste plaats naar het ministerie van sociale zaken, waar de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid ligt. Het gehele systeem van vrijere loonvorming, met daarbij beho rende spelregels, is echter kabinets- politiek. Wil er een oplossing komen, waarbij ten behoeve van het bouwbedrijf van de spelregels wordt afgeweken, dan zal dit een besluit van het kabinet moeten zijn. De ministerraad komt vrijdag bijeen. Ook minister De Pous, die thans in Rome vertoeft, zal aanwezig zijn. De tweede helft van deze week zal dus, zo is de verwachting, de ontknoping van de crisis brengen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Een naar later bleek kennelijk onder drankinvloed verkerende chauffeur van een transport bedrijf uit Assen veroorzaakte gister avond omstreeks tien uur een grote ra vage op de Aelbrechtskade nadat hij met de door hem (slecht) bestuurde 'truck met oplegger een rechts van de rijweg geparkeerd staande kraanwagen had aangereden. Dat gebeurde ter hoogte van de Geu- zenstraat. Het gevolg was dat de onbe kwame truckbestuurder vijftig meter verder tegen een nog veel zwaardere kraanwagen van de firma M. D. de Put ter opbotste. Dat ging met zoveel ge weld dat de op zijn rem staande Mack- kraanwagen meters ver werd vooruit geschoven waardoor hij gedeeltelijk op het voor de wal liggende motorvaartuig Dr. F. G. Waller terecht kwam. Een langs de kade staande 'boom werd ontworteld en de truck waarmee al dit onheil werd aangericht kwam ongeveer averechts op zijn rijrichting tot stilstand. Zowel de bestuurder als de bijrijder werden door de politie meegenomen. BOTSING IN VENLO Eigen nieuwsdienst VENLO. De twintigjarige mej. A. Orth en haar 22-jarige broer uit Nij- megen zijn gisteren in een ziekenhuis te Venlo overleden aan de ernstige ver wondingen die zij opliepen toen de auto van een vriend, waarin zij meereden, om half drie gisternacht in de Goltzius- straat te Venlo in volle vaart tegen een stilstaande vrachtwagen reed. De vriend die de wagen bestuurde, werd nau welijks gewond. PARIJS. De Britse premier en me vrouw Macmillan zullen op 12 en 13 maart een bezoek aan Parijs brengen. De premier zal besprekingen voeren met president de Gaulle op het Elysée, Op 15 maart begint Kroesjtsjefs bezoek aan Frankrijk. i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1