de bloemetjesDreisende houdins vakbonden i van VAN R.: Aannemers weigeren voorwaarden voor nieuwe C.A.O. Westen eist vrijheid in luchtcorridors poley Lot in handen van de jury DRIE MENSENKWAMEN OM BIJ AUTOBOTSING Duikers ontdekken Nakamoera-schat COLLEGE EISTE: VERHOGING NIET DOORBEREKENEN LEIDSE RAAD IN SCHRIKKELSFEER Protestnota van Doornspijk eis van twee jaar Spitsroeden door rij van Balinesen Merzagora neemt 't niet langer Bevrijdingsdag te laat voorbereid Kiel voor supertanker op superhelling Kosten luchtpassage emigranten verlaagd VIJF PROCENT GEEN STRUIKELBLOK Unaniem Contract Haarfijn Subandriowie biedt er meer? Brand op zolders van instituut voor marine Kritiek „op in de Troonrede benutte taal" BESTUURDER WERD ONWEL GEEN RECLAME OP NEDERLANDS VLAG Nieuwe regeling melkbezorging Een knaak of ik maak je kapot9 Cycloon teisterde Mauritius De Bilt: Kouder Minder zacht Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 15e jaargang No. 4498 Dinsdag 1 maart 1960 CRISIS IN BOUWWERELD Van onze correspondent BONN. De Verenigde Staten, Acteur in lioger beroep Groot-Britannië en Frankrijk heb- TVT ben gisteren bekendgemaakt, dat zij IN H V OI1I11S VRn CCll*, voortaan hun vliegtuigen ook boven een hoogte van 3000 meter door de luchtcorridors tussen de bondsrepu bliek en West-Berlijn zullen laten vliegen. De kans is daardoor ge schapen, dat er opnieuw in deze corridors luchtincidenten zullen plaatsvinden. Volgens de drie westelijke mogend heden bestaat er geen overeenkomst met de Sowjetunie die westelijke vliegtui gen verbiedt om hoger dan 3000 meter te vliegen in de luchtcorridors naar Berlijn, maar de Russen hebben voor al sedert maart 1959 steeds weer ver kondigd, dat er een akkoord van vlak na de oorlog bestaat volgens hetwelk de westelijke geallieerden zich hebben verplicht niet hoger dan 3000 meter te vliegen tussen West-Duitsland en West- Berlijn. AANVAL Het vorige jaar maart en april enkele maanden voor de ministers conferentie te Genève ontstonden over deze kwestie vrij ernstige inciden ten. Enige grote Amerikaanse vracht vliegtuigen, die van Frankfurt aan de Main naar Berlijn plegen te vliegen, werden in een van de luchtcorridors door Russische straalvliegtuigen bijzon der zwaar gehinderd. Zo deden destijds twee Russische straaljagers alsof zij een echte aanval op een van de Amerikaan se vliegtuigen wilden uitvoeren; zij ble ven ten slotte op een afstand van slechts enkele tientallen meters van de vleugels van het Amerikaanse vlieg tuig afvliegen, dat daardoor in groot ge vaar kwam. Er gebeurden gelukkig geen ongelukken, maar sedertdien achten de piloten van Amerikaanse toestellen het raadzaam lager dan 3000 meter te vliegen wanneer zij naar Ber lijn moeten. MAATREGELEN Men moet verwachten, dat van Rus sische kant zal worden volgehouden, dat de vliegtuigen van de westelijke geallieerden in de corridors niet hoger dan 3000 meter mogen vliegen. Indien vooral van Amerikaanse zijde opnieuw zal worden gepoogd boven deze hoogte te komen, dan verwacht men te West- Berlijn nieuwe incidenten, daar dan on vermijdelijk Russische straaljagers de westelijke vliegtuigen zullen ..aanval len", waardoor het tot grote moeilijk heden kan komen. Het naderen van de topconferentie, op 16 mei te Parijs, zal waarschijnlijk van geen invloed zijr, op de Russische maatregelen. Eerder zullen de Russen van de eerste vlucht af heftig protesteren, juist om hun positie en die van communistisch Oost-Duitsland ten aanzien van geheel Berlijn te verster ken. TEGEN HERINDELING Eigen nieuwsdienst DOORNSPIJK. De gemeenteraad van Doornspijk heeft een commissie ingesteld voor het opstellen van een protestnota tegen de nota van Gedepu teerde staten van Gelderland over de gemeentelijke herindeling van de noordwest-Veluwe. De gemeente Doornspijk zou bij die herindeling he lemaal worden opgedeeld. De commissie, waarin alle raads fracties zijn vertegenwoordigd, zal de protestnota zo spoedig mogelijk bij het provinciaal bestuur indienen. AMSTERDAM (A.N.P.) De 42-jarige acteur-regisseur J. M. G. R. heeft gisteren, voor het Amsterdamse gerechtshof, in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich horen eisen. Hem was hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden onder invloed van sterke drank ten laste gelegd. Op 26 mei reed R. onder Aalsmeer een tegemoetkomende wielrijdster, moeder van vier kinderen, aan. Zij was direct dood. In eerste instantie was de. acteur door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid; van dat vonnis was de officier, die drie jaar had geëist, in hoger beroep ge gaan. •K- Als op Bali iemand in de bloemetjes wordt gezet, ge- beurt dat goed. Kroesjtsjef die vandaag Indonesië na een twaalfdaags bezoek weer ver- tjc laat heeft dat ondervon- ideri. Balinese meisjes, wier 'schoonheid aan beide kanten van bamboe- en ijzeren gor- Jdijn befaamd is, wierpen bloe- men op de hoge Russische gast en de gastheer: presi- dent Soekarno. *-«■*3-* Italiaanse senaat beledigd ROME (Reuter) De voorzitter van de Italiaanse senaat, Cesare Mer zagora, is afgetreden. Zijn aftreden houdt verband met het heengaan van het christendemocratische kabinet- Segni. Merzagora is het er niet mee eens dat het kabinet aftrad zonder dat het de volksvertegenwoordiging de gele genheid had gegeven zich door een stemming over het kabinet uit te spreken. Die handelwijze gaf volgens hem blijk van gebrek aan respect voor de volksvertegenwoordiging. Van het par lement wer-d op die manier een or gaan zonder invloed gemaakt. Merzagora is bijna zeven jaren voorzitter van de senaat geweest. Advertentie Van een onzer verslaggevers CANZEPOORTSTRAAT Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Zijn de voorberei dingen voor de viering van de vijfde mei te laat begonnen? Enkele leden van de Eerste Kamer menen van wel en zij vragen de regering daar om of het wellicht haar bedoeling was de toegezegde vijfjaarlijkse her denking achterwege te laten. Als dat het geval is willen zij graag weten- welke overwegingen ertoe hebben geleid van het aanvankelijke voor nemen af te wijken. Bij een tijdige voorbereiding, zo constateren deze leden in het voor lopig verslag over de begroting van algemene zaken, had de bevrijding met een demonstratieve manifestatie van nationale topprestaties kunnen worden gevierd. De regering had dan prijzen van een nationaal karakter ter beschikking kunnen stellen en de gemeentebesturen hadden plaatselij ke verdiensten op analoge wijze kun nen eren. Zij vragen ten slotte of de minis ter-president bereid is te bevorderen dat het vierde bevrijdingslustrum op de voorgestelde wijze kan worden gevierd.' ROTTERDAM Bij de R.D.M. is gis teren de kiel gelegd voor de grootste tanker, die Shell Tankers n.v. tot nu toe aan een Nederlandse werf in opdracht heeft gegeven. Het schip krijgt een draagvermogen van ongeveer 48.000 ton. De kiel werd gelegd op de nog in aan bouw zijnde nieuwe helling, die met een breedte van meer dan vijftig meter en een voorlopig uit te voeren lengte van meer dan driehonderd meter tot de grootste hellingen ter wereld zal be horen. Van onze correspondent DJAKARTA. Japanse duikers hebben op een diepte van ongeveer 25 meter onder de zuid-oost kust van Sumatra een wrak ontdekt; dat ver moedelijk is van de 15.000 ton meten de Japanse oorlogsbodem Ashikaga: in 1945 werd dat schip tot zinken gebracht. De Ashikaga zou voor tientallen miljoenen guldens aan diamanten aan boord hebben gehad, die de Ja panners in Indonesië hadden geroofd. De schat werd verzameld uit Indo nesische pandjeshuizen en werd, naar de Japanner, die het pand huiswezen beheerde, de Nakamoera- schat genoemd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van van- j daag zullen, zo deelt de K.L.M. mee, I de kosten van het luchtvervoer per (K.L.M. voor Nederlandse emigranten i naar Argentinië, Brazilië. Canada, Rho- desia, Uruguay, de Unie van Zuid-Afri- ka en de Verenigde Staten gelijk wor den gesteld aan het zogenaamde norm- tarief. Dat houdt in dat alle emigran ten die gebruik maken van de rijks bijslag-regeling. met het bedrag dat zij zelf aan hun emigratie moeten bijdra gen kunnen volstaan om per K.L.M. naar hun land van bestemming te reizen. De regeling bestond al van 1 januari af voor Nederlanders die naar Austra lië en Nieuw-Zeeland willen emigreren. De bagagefaciliteiten zijn voor alle emigranten, onverschillig hoe zij reizen, dezelfde en blijven onveranderd van kracht. UTRECHT - De bouwwereld in Nederland staat voor een conflict, waarvan de omvang nog niet is te overzien. De werkgeversorganisaties hebben geweigerd de nieuwe c.a.o.-bouwbedrijf onvoorwaardelijk te aanvaarden. De werk nemersorganisaties hebben daarop gisteravond de categorische eis geformuleerd dat de werkgeversorganisaties de nieuwe voor waarden onvoorwaardelijk aannemen, opdat zaterdag de nieuwe Ionen kunnen worden uitbetaald. Mochten de werkgevers daar toe niet bereid zijn, zo dreigen de bonden, dan zullen zij „niet aarzelen met alle hun ten dienste staande middelen de invoering van de nieuwe c.a.o. te realiseren". De bonden zullen hedenmorgen in Den Haag hun wensen aan de werk geversorganisaties voorleggen. De drie samenwerkende organisaties van bouwvakarbeiders hebben hun leden er met klem op gewezen zich strikt te houden aan de instructies die deze organisaties zullen geven. De oude ar beidsovereenkomst loopt vandaag af en de nieuwe, die vandaag zou ingaan hield een loonsverhoging in van vijf procent plus verbetering in enige secun daire arbeidsvoorwaarden waaronder werktijdverkorting. risico zou moeten incalculeren, wellicht groter dan noodzakelijk blijkt. Het gaat niet aan van ons te verlan gen zonder meer van deze overeen komst afstand te doen, aldus de aan nemers. De prijzen van bouwwerken komen op een speciale manier tot stand en kunnen niet over één kam worden geschoren met de prijsvorming van in dustriële produkten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een gisterochtend gehouden bespreking tussen werk gevers en werknemers met het College van rijksbemiddelaars heeft het college nog eens uitdrukkelijk gesteld, dat de loonsverhoging niet zal mogen worden doorberekend in de prijzen. De richt lijnen var. de regering aan het college daarover zijn volkomen duidelijk. De aannemers echter zijn van oordeel dat de prijsvorming in het bouwbedrijf met zijn methode van openbare in schrijving niet vergelijkbaar is met normale prijsvorming. Zij hebben ver klaard de loonsverhoging niet te zullen doorberekenen op nieuw uit te voeren werken, maar willen haar wat de lopende w.erken betreft wel in rékening van, de opdrachtgever brengen. Het College van rijksbemiddelaars heeft daarop meegedeeld; 1 dat de nieuwe c.a.o. goedgekeurd kon worden voor na 1 maart aan te besteden werken, omdat de aannemers zich schriftelijk hadden verbonden hier de verhoging niet door te berekenen; 2 dat wanneer ook voor lopende wer ken de nieuwe c.a.o. zal worden toe gepast, de aannemer daartoe een ver zoek moet indienen bij het college. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een nadere overeenkomst tussen aan nemer en opdrachtgever, waaruit zou blijken dat de hogere kosten niet aan de opdrachtgever in rekening zullen worden gebracht. Deze tweede voorwaarde is door de werkgevers niet geaccepteerd, waarop de totstandkoming van oe nieuwe c.a.o. is uitgesteld. De ledenvergadering van de Nederlandse aannemers- en pa troonsbond. daartoe telegrafisch opge roepen, heeft het standpunt van de werkgeversdelegatie unaniem bekrach tigd. Door het afwijzen van de nieuwe c.a.o. wordt de oude automatisch ver lengd. De vraag nu is of de bouwvak arbeiders. die hadden verwacht aan het eind van de week bij de loonbeta- ling de eerste resultaten van 'de vrijere loonvorming te merken, zich bij deze gang van zaken neerleggen. Tussen werknemers en werkgevers was overigens over de inhoud van de nieuwe c.a.o, geheel overeenstemming bereikt. De werknemers zijn van me ning dat zij met het beginsel van al dan niet doorberekenen niets te maken hebben. Zij voelen er blijkbaar weinig voor de dupe te worden van een tegen stelling tussen werkgevers en regering. Van de zijde der aannemers zegt men over het conflict dat in de aannemings sommen van de lopende werken die in scherpe concurrentie worden vast gesteld reeds de produktiviteitsstij- ging zit gecalculeerd. Dit verlaagt de aannemingssom en komt ten goede aan de opdrachtgever. Daarnaast is contractueel vastgelegd dat tijdens de bouw optredende prijs verhogingen van materialen of loons verhogingen met de opdrachtgever worden verrekend. Ook dit werkt ten gunste van de principaal, daar anders de aannemer een groot bedrag aan Het is echter duidelijk dat deze op vatting lijnrecht in gaat tegen de begin selen van de vrijere loonvorming, zoals deze in de richtlijnen aan het College van rijksbemiddeiaars zijn neergelegd. Dit college heeft dan ook niet anders kunnen handelen dan het heeft gedaan, zo zei men van deskundigezijde.- Die richtlijnen zijn haarfijn uitgeplozen: doorberekenen van de lonen in de prij zen is er echt niet bij. Pleidooi afgesloten Van onze speciale verslaggever BOSTON. Het einde van het proces, dat in Boston tegen de van moord verdachte Nederlander Wil lem M. L. van R, wordt gevoerd, lijkt nabij. Rechter Frank Murray heeft gisteren aangekondigd, dat hij de jury vandaag de samenvatting van de zaak zal geven, direct nadat de openbare aanklager zijn „weerleg gingsgetuigenis" heeft voltooid. De openbare aanklager, John McAuliffe. kreeg gisteren weer het woord, nadat de verdedigers van Van R. vrij onverwacht waren gereed gekomen met het voorbrengen van hun getuigen. Enkele politiemannen, door McAuliffe, opgeroepen, getuigden dat. Van R.'s beschrijving van het verhoor dat tot zijn omstreden bekentenis leidde, niet juist is geweest. Hij heeft niet onder druk gestaan en kreeg wel te eten, aldus o.m. Bernard F. Hurley. Als getuige voor de vervolging ver scheen ook dr. Arthur E. O'Dea. die docent is aan de medische faculteit ,in Harvard. Hij weerlegde de ontlastende verklaringen van dr. Milton Helpern en zei het onmogelijk te achten dat de wonden van mevrouw Kauffman waren ontstaan door één enkele val in, het water van een hoogte van dertien me ter Hij herhaalde zo ongeveer de ver klaring van de Bostonse politiedokter Michael Luongo, die eerder als getuige a charge was opgetreden. DJAKARTA (Reuter). De In donesische minister van buiten landse zaken, Subrandrio, heeft gisteren gezegd dat Indonesië voor zijn ontwikkeling nog vijfhonderd miljoen dollar aan kredieten kan gebruiken boven de 250 miljoen van de Russische lening, die pre mier Kroesjtsjef heeft beloofd. Dr. Subrandio zei niet te weten of die nog gewenste kredieten van Rus land of van Amerika zullen komen. Rechts de personenauto waar de drie omgekomenen in zaten. De vrachtwagen staat aan de uiterste rand van de weg, omdat de chauffeur daarvan nog een vergeefse poging heeft gedaan door uitwijken een bot sing te vermijden. Van onze correspondent DEN HELDER. Op de zolders van het Koninklijk instituut voor de marine in Den Helder heeft gisteravond een felle brand gewoed. De beroepsbrandweer van de marine heeft haar kazerne' op de rijkswerf nagenoeg naast het instituut, zodat zij vrijwel onmiddellijk na het alarm met blussen kon beginnen. In enkele tien tallen minuten was het vuur bedwongen. Een zolder brandde uit, de slaap zalen van de adelborsten liepen grote schade op. HILVERSUM. Uit een zomerhuis je in Loosdrecht zijn twee kostbare violen ontvreemd, die het eigendom wa ren van de dirigent M. Witsen. De dief is blijkbaar een kenner van muziekinstrumenten, want hij heeft de mooiste exemplaren uit de verzameling van de heer Witsen meegenomen. Een van de gestolen instrumenten is ge bouwd door de Nederlandse vioolbouwer Hendrik Jacobsz. De waarde ervan wordt geschat op 30.000 gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In stilistisch en taalkundig opzicht is volgens ver scheidene leden van de Eerste Kamer onvoldoende zorg besteed aan de jongste Troonrede. In het voorlopig verslag over de begro ting van algemene zaken voeren zij tal van voorbeelden aan om hun kritiek te staven. In de jongste Troonrede komen heel wat germanismen voor. Zo wordt gesproken over de teruggang van een vorige jaar. een zinvolle vrije-tijdsbesteding en over het begrotingsbeleid, dat in het teken van de huidige economische situa tie moet worden gesteld. Bovendien komt tot vijf keer toe het germa nisme „is geboden" voor. Opeenstapeling Dezelfde leden hebben zich ge stoten aan opeenstapelingen van voorzetsels, zoals in de zin; ^Ge zien ook de doorwerking in het vol gend jaar van de met ingang van dit jaar getroffen maatregelen op het gebied van de investerings aftrek Rijk aan ironie is de vraag of de volgende zin zodanige perspectie ven opent, dat de opneming ervan in de Troonrede gerechtvaardigd was: ..Voor de vorming en de ont wikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uitnemend belang". Meer zorg Deze bloemlezing maakt volgens de aan het woord ziinde critici geen aanspraak op volledigheid. Zij acht ten haar echter voldoende om er bij de regering op aan te dringen voortaan meer zorg aan dit belang rijke stuk te besteden. Van onze correspondent JUTRIJP. Bij een autobotsing op de rijksstraatweg van Lemmer', naar Sneek zijn gistermiddag' drie mannen om het leven gekomen. Het waren de 54-jarige heer M. Brand uit Oudendijke, de heer B. Hetjes uit Middelie (63) en de heer J. A. Ruyter uit Wijdewormer. die dertig jaar oud was. Zij waren uit Noordholland naar Friesland gekomen om stieren te kopen voor een vereniging voor kunstmatige inseminatie. De heer Brand bestuurde de perso nenauto. Vermoedelijk doordat hij on wel is geworden, reed de wagen plot seling' naar links, juist toen uit de an dere richting een vrachtauto aankwam. De chauffeur van deze auto; de heer Zandstra. kon de personenauto niet meer ontwijken. De vierde inzittende van de personen auto, de 42-jarige heer J. Kout uit Warder, overleefde de botsing. Hij werd licht gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De heer Zandstra werd even eens licht gewond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden is nog altijd niet wettelijk vastgesteld. Verscheidene leden van de Eerste Ka-' mer vestigen hier de aandacht op in het voorlopig verslag over de begroting van algemene zaken en maken van de ze gelegenheid gebruik om op een wet telijke regeling aan te dringen. Daarbij zou dan tevens moeten worden bepaald, dat het aanbrengen van reclame op de Nederlandse vlag verboden is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De rationalisatie van, de melkbezorging komt in een nieuwe fase. In Utrecht zal het bestuur van het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten zich don derdag over een ontwerpverordening uitspreken, waarin enkele nieuwe be palingen voor de gerationaliseerde melkbezorging zijn opgenomen. De belangrijkste punten uit het ont werp: De consument moet uit tenminste drie leveranciers kunnen kiezen, een aanlooptijd van zes maanden daarge laten. De staatssecretaris heeft vorig jaar reeds laten blijken, dat hij deze aanlooptijd voor de gebieden buiten de grote steden wel wat lang vindt, maar de commissie melksanering van het bedrijfschap houdt op dit punt voet bij stuk; Bezorging aan huis mag niet wor den verbóden, de deelnemende melk- detaillisten zijn vrij in de keuze van hun leverancier en omgekeerd mogen de leveranciers ook aan niet-deelne- mers leveren; Vertrouwenscommissies in hoofd zaak bestaande uit consumenten zul len op de naleving van deze be palingen moeten letten. Voor het han teren van de verordening zal boven dien een afzonderlijke commissie met een daaraan verbonden adviescollege worden ingesteld. Vorig jaar was reeds een verorde ning voor de melkbezorging vastge steld. Die regeling stuitte echter af op bezwaren van de staatssecretaris. In het nieuwe ontwerp wordt aan deze bezwaren tegemoet gekomen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. ..Een knaak of ik maak je kapot", dreigde een onbeken de Hagenaar zondagavond een man uit Lisse die een avondje uit was in Den Haag. „Nooit", zei de man uit Lisse tegen de Hagenaar met wie hij van het ene café, waar ze samen een borreltje had den gedronken, onderweg was naar het andere. Zijn gezel greep hem daarop naar de keel. Ondanks zijn heftig verzet raakte hij bewusteloos. Toen hij weer bijkwam was de Haagse „vriend" verdwenen. De portefeuille van de man uit Lisse ook. Er zat nog bijna honderd gulden in. PORT LOUIS (Reuter) De cycloon die het afgelopen weekeinde Mauritius heeft geteisterd heeft tot nu toe ongeveer 1,5 mensenlevens geëist. Het aantal doden zal denkelijk nog stijgen. Duizenden eilanders zijn dakloos geworden. Mauritius had zich, toen de cycloon verwoestend over het eiland trok, nog niet geheel hersteld van de ravage die een maand geleden werd aangericht door een typ'hoon. Toen werden 21.000 mensen dakloos. De rampspoed op het eiland is nu gro ter dan ooit sedert 1892. toen een groot deel van Mauritius werd verwoest door een cycloon. KAMPERLAND. Onder leiding van voorzitter G. P. Leendertse vergaderde de V.V.V. Noord-Beveland in café „Ha venzicht". De aftredende bestuursleden de heren R. Slotema en J. P. de Regt werden herkozen. Er werd besloten om nieuwe folders van Noord-Beveland te laten drukken. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Verspreide op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Minder zacht dan gisteren. MIES JE: Ik heb het gisteren te druk gehad om iemand wat te vragen. 2 febr.: zon op 7.25, zon onder 18.21; maan op 9.30, maan onder 23.57. Van onze weerkundige medewerker Het was gisteren de warmste schrikkeldag tot dusver in deze eeuw. Toch heeft de zon byna niet geschenen, hoewel de temperatuur hoog is opgelopen: in Zuid-Limburg tot negentien, in het midden van het land tot vijftien en in het noor den tot veertien graden; alleen op Terschelling is slechts tien graden gemeten. Over het algemeen was het gis teren iets minder zacht dan zondag. De aangevoerde lucht kwam recht streeks van het zeegebied tussen Afrika en de Azoren; in Spanje en zuid-Frankrijk heerste daardoor zomerweer, maar in onze streken, waar de grond en het water nog winters koud zijn, ging de tempe ratuur van die lucht wel wat om laag. In Europa is nu alleen nog vorst van betekenis in Scandinavië (in Stockholm was de hoogste tem peratuur gistermiddag zes graden onder nul), Rusland en op IJsland, waar de koude lucht regelrecht uit liet poolgebied komt. Langs een grote omweg stroomt deze lucht naar het zuiden over de oceaan om de depressies boven de Britse eilan den en de Golf van Biscaje heen, om zo ons land te bereiken. De lentemaand zal dus met een daling van de temperatuur be ginnen, maar toch niet zo'n sterke daling, dat het kwik onder normaal zal komen; het weer blijft aan de zachte kant. Van onze correspondent LEIDEN Zelfs een edelachtbaar ge zelschap als de Leidse raad stond giste ren in het teken van de schrikkeldag. Toen tot een aantal benoemingen moest worden overgegaan wees burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de beide ongetrouwde dames Van Nienes en Bekker aan als leden van het stem bureau, met de opdracht uit de manne lijke vrijgezellen van de raad de reste rende twee leden voor het bureau te kiezen. De gelukkigen waren dr. Knol, die door mejuffrouw Bekker werd gekozen, en de heer Questro, die de uitverkorene van mejuffrouw Van Nienes bleek te zijn. Na afloop van de stemming boden de dames de beide heren een sigaar in cellofaan aan, daarbij erop wijzend dat hiermee alle verdere consequenties van hun uitverkoren zijn ophielden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1