BEPERKING T0T0PRIJS ONNODIG VERZOENEND GEBAAR VAN ADENAUER Schrikkel dag brengt om weer up-to-date die vindt iedereen even lekker! Tsjechische verzetsheld vrijwillig terug achter IJzeren Gordijn Kamerlid stelt vragen ONTLASTEND GETUIGENIS VOOR VAN R. „JUWEEL"Verf 'n juweel van 'n verf Maandag 29 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Voorlopig verslag Tweede Kamer: niemand tevreden met voorstel van mr. Beerman VANDAAG HALEN WE WEER EEN DAGJE IN 0 Andere manieren Bevoogding Andere meningen LOTERIJBELASTING ROEPT VRAGEN OP „Onderhandeling in nauw overleg met Navo" Kernprobleem Q Twee formulieren Omslachtig HARDE KLAPPEN BIJ BETOGING VAN NEGERS Overijssels orkest STAMMEN~BÊGRAVEN STRIJDBIJL Inbraak bij juwelier ONDANKS VONNIS VAN 30 JAAR DWANGARBEID DOCHTERTJE Onderzoek naar kartels thans afgesloten Vervolg van pag. 1 Noodzaak Van slag Door tram gedood Tien dagen Wereldkalender Van onze Haagse redactie DEN HAAG Niemand is tevreden met de voetbalpool, zoals minister Beerman zich die denkt. Deze conclusie is dui delijk te trekken uit het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer, waarin de kamerleden naast uitvoerige beschouwingen over de toto, een groot aantal zeer kritische vragen stellen, uit vele waarvan maar weinig bewondering blijkt voor het beleid ten aanzien van de sporttoto. Met de aantrekkelijkheid van de hoofdprijs staat of valt een loterij of pool. Tegen de door de minister voor gestelde beperking tot maximaal 25.000 gulden heeft de meerderheid in de kamer ernstige bezwaren. Het duidelijkst demonstreert dat een groep van vele leden in wie men de socialistische fractie mag vermoe den die hieromtent een amendement aankondigen met het doel de hoogte van de prijzen geheel vrij te laten. Enige kamerleden geven als hun mening dat het maximum op tenmin ste 100.000 gulden zou moeten liggen, maar in het algemeen onthoudt het merendeel van de leden zich van het noemen van getallen. De regeling on der de huidige vergunning dus zon der beperking lijkt hun de juiste weg. Zou de regering toch aan beperkin gen willen vasthouden, dan zijn die nog op andere manieren te vinden. Vreest men te hoge prijzen, aldus ve le leden, dan zou het mogelijk zijn naast een eerste prijs een tweede, derde en vierde prijs in te voeren. Ook dachten zij aan de mogelijheid het aantal wedstrijden, waarvan de uitslag moet worden voorspeld, te ver minderen. Hierdoor zou het aantal winnaars stijgen en zouden de prijzen dus meer verdeeld worden. wel geleerd, zo wordt van verschillen de kanten uit de kamer opgemerkt. De gemiddelde inzet is 1,45 gulden per week. De vele kamerleden, die dit op merken, wijzen de regering op de mo gelijkheden in de Staatsloterij en bij de paarderennen veel hogere bedra gen te verspelen dan in de voetbal pool met een inzet van twee gulden per week. In het voorlopig verslag zijn uiter aard ook andere meningen te lezen, soms van enkele leden die niet met de opvatting van hun fractie mee kun nen gaan. Dit zou met de socialis tische fractie het geval zijn, die enige tegenstanders van loterijen met hoge winsten telt. Het verslag bevat ook de opmerkin gen van een afzonderlijk lid, dat het standpunt verdedigt dat charitatieve instellingen geen rechten hebben op poolgelden, omdat dit in strijd zou zijn met de charitas-gedachten van vrijwilligheid en vrijgevigheid. Tot de principiële tegenstanders van de pool ongeacht de organisatie, de inleg of de hoogte van de prijzen blijven zich de protestants-christelij ke partijen verklaren. Zij informeren met bijzondere belangstelling naar de toekomstige houding van de prot.- christelijke ministers in het Kabinet. Wat zullen zij doen wanneer de ka mer eventuele amendementen tot ver hoging van de prijs en inzet zou aan vaarden? Geen van de kamerleden heeft ooit gehoord dat het winnen van een gro te prijs in de KNVB-pool voor de win naar aanleiding is geweest tot aller lei uitspattingen". Steeds is het ge wonnen geld behoorlijk gebruikt en belegd en is de gelukkige poolwin- naar gewoon aan zijn dagelijks werk gebleven. Dit is in overeenstemming met wat er al jaar en dag gebeurt met de prijswirinars in de Staatslo terij. Het is toch wel een merkwaardige ..bevoogding" van de winnaars van de sporttoto, dat naar beneden druk ken van de prijs, menen vele leden. Zij zouden graag nu eens duidelijk van de regering willen horen waarom de ze dit nodig oordeelt en waarom de commissie Wiarda in het regerings- voorstel werd gehalveerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tegelijk met het voorlopig verslag van de sporttoto heeft de Tweede Kamer haar ver slag over de voorstellen van de loterijbelasting laten verschijnen. Ook dit wetsontwerp, waardoor het tarief van alle belasting op binnenlandse loterijen wordt be paald op 20 procent, roept veel vragen op. In het bijzonder pleiten verschei dene leden voor vrijstelling van de paardentotalisator, waar de om standigheden zo sterk verschillen met die van andere loterijen. Ook verwachtde Kamer met heffing op niet-geldprijzen (bijvoorbeeld een gewonnen vakantiereis) moeilijk heden, want de financiële draag kracht van de winnaar wordt met zulk een prijs niet groter. Nadere opheldering wil de kamer ook over de motieven, waarop de regering heeft besloten omzetbe lasting op loterijen in te voeren. Een deel van de Kamer acht dit niet „sympathiek", juist op het moment dat de sporttoto zal wor den geregeld. Eigen nieuwsdienst BONN De storm van kritiek op West-Duitsland, in verband met de kwestie van de militaire bases die het land in Spanje wenste te vesti gen, doet geen afbreuk aan de po gingen van Bonn in elk geval buiten het eigen grondgebied voorraaddepots en opleidingsmogelijkheden te ver krijgen. Minister Strauss, aldus ver luidt in Bonn, zal deze kwestie zonder twijfel eind maart ter tafel brengen op de bijeenkomst van de ministers van defensie der Navo-landen in Pa rijs. Hoezeer velen in de bondsrepubliek zo langzamerhand wel inzien, dat het uitsteken van voelhorens maar het be wind van generaal Franco politiek ge zien allesbehalve verstandig was, houdt men in elk geval vol dat West-Duits- Op welke wijze de opbrengst van de poolgelden moet worden besteed en het daarmee samenhangende vraagstuk of er één dan wel twee sporttoto's dienen te komenis voor de Tweede Kamer een van de kern problemen van het wetsontwerp Een grote meerderheid van de kamer geeft als mening dat twee pools niet alleen een zaak van rechtvaardigheid is ten opzichte van de bestaande orga nisaties (de KNVB en de Caritas- pool), maar ook het vraagstuk van de verdeling van de netto-opbrengst van de pool zal oplossen. In het wetsontwerp zelf heeft minis ter Beerman uitdrukkelijk gesteld dat aan niet meer dan één instelling ver gunning zal worden gegeven. Dit be tekent, aldus de kamerleden, dat in ieder geval één, waarschijnlijk beide bestaande organisaties hiervan de du pe worden. Het argument van de re gering is, dat dan „controle beter mo gelijk is". Dit argument acht de ka- j mer te enen male onvoldoende. 1 Vele leden vragen nu de minister wat hij denkt van een tweede, afzon derlijke pool ten gunste van Maat schappelijke en charitatieve doelein den. Het voorstel zou zijn dat de burger, deelnemer in de pool, zelf kan uitmaken welke belangen hij wil steunen: die van de sport of de cha ritatieve. Een sterke mate van vrij heidsbeperking zou met een tweede to to uit het wetsontwerp kunnen ver dwijnen. De strijd om de poolgelden is ook verder in het voorlopig verslag terug te vinden, waarin van velerlei richtin gen uit de kamer alle argumenten naar voren komen die in de afgelo pen maanden zijn gehanteerd door de KNVB, door de Caritas of door het Comité sportprijsvragen. Deze argu menten zullen voor de minister wel geen nieuwe gezichtspunten opleveren. Wel zal hij moeten antwoorden op vragen in hoeverre het overleg tussen sport- en charitatieve instellingen heeft geleid tot een overeenstemming over de poolgelden en of hij eventueel bereid is in de wet de verdeling vast te leggen. Nieuw is de gedachte van een aan tal leden om indien er maar één toto komt poolformulieren van twee kleuren in te voeren. Wie een rood formulier gebruikt, wil de sport steunen, wie een blauw invult de cha ritatieve instellingen. Dit systeem be hoeft slechts weinig extra administra tie, aldus menen deze leden hoopvol. Het amendement van de socialisten, hierboven al genoemd, zal zich niet beperken tot de maximum prijs. Het zal tevens tot doel hebben de maxi mum inzet (in het ontwerp gesteld op één gulden) omhoogte brengen tot twee gulden per keer, plus de orga nisatie van de pool op zo eenvoudige mogelijke manier te regelen. Tegen de door de minister gedachte organisatie een centraal adminis tratief lichaam, waar elke deelnemer geregistreerd zal staan zit de ka- me- in haar geheel wat moeilijk aan te kijken. Waarom dit moeilijk uit voerbaar, omslachtig, tijdrovend, kost baar en onnodig systeem, zo staat er in het verslag. Volgens de eisen van het ontwerp zou noch aan de KNVB noch aan de stichting Nederlandse sporttotalisator noch aan de Caritas, een vergunning kunnen worden ver leend De maximum inleg van twee gul den. zoals die thans is gehanteerd in do ruim honderd KNVB-pools, is niet te hoog. Dat heeft de ervaring nu WASHINGTON (Reuter) Meer dan 75 mensen, onder wie vele blanken, werden het afgelopen weekeinde ge arresteerd in Nashville (Tennessee) tij dens opstootjes die het gevolg waren van een betoging van negers die de opheffing van de rassenscheiding in restaurants en andere eetgelegenheden eisten. Vijf eetgelegenheden waar de schei ding naar huidskleur streng wordt ge handhaafd, moesten als gevolg van de opstootjes sluiten. De eerste klap viel in een eetgele genheid zonder rassenscheiding. Een blanke sloeg een blanke jongeman te gen de grond omdat die met negers aan een tafel zat te eten. Ook in andere plaatsen werd gede monstreerd voor opheffing van de ras senscheiding in eetgelegenheden. De negers zijn in sommige zuide lijke staten in hun strijd voor gelijke rechten in eetgelegenheden de boycot als wapen gaan hanteren. In Montgomery (Alabama) kwam het tot een botsing tussen blanken en negers nadat een blanke een neger vrouw met een knuppel op 'het hoofd had geslagen. De politie bleef toezien en greep niet in. VRAGEN OVER: Salarisverhoging van gemeentepersoneel DEN HAAG De vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft de regering gevraagd op welke wijze zij de geldelijke gevolgen denkt te dekken, die voortvloeien uit de ver betering van de salarissen van het ge- meentepersoneel. De commissie vraagt dat naar aan leiding van het ontwerpbegroting van het gemeentefonds en het inmiddels bij de Kamer ingediende wetsontwerp be treffende de financiële verhouding tus sen rijk en gemeente. De commissie heeft met haar vraag ook de nog komende maatregelen o.m. ter compensatie voor de eventuele huur verhoging, op het oog. Jan Brassen is benoemd tot dirigent van het Overijssels Philharmonisch Or kest. De laatste vijf jaar trad hij reeds regelmatig als gastdirigent op. Vorig jaar was hij enige maanden ach ter elkaar met de leiding van het or kest belast. ■jf Dit liet de politie van Montgomery (Alabama) rustig gebeuren. Een Manke raddraaier (met pet) haalt zijn honkbalslaghout uit om Christine Stowoll, een 22-jarige negerin (links, in donkere jas) er mee op het hoofd te slaan. Christine demonstreerde met andere jonge negers rustig voor een restaurant. Een blanke schreeuwde, hoewel zjj zich geen kwaad bewust was, opeens: Raak me niet aan. Hjj sloeg haar pardoes neer. Deze foto geeft een beeld van het handgemeen dat daarop onder het rustig toezien van de politie, volgde. land -gelijk heeft met zijn streven in het buitenland -bases te vestigen. Een duidelijke poging tot verzoening in de kwestie-Spanje deed bondskanse lier Adenauer zaterdag. Hij verklaarde namelijk dat de bondsrepubliek, even als tot dusver, onderhandelingen van militair-politieke aard alleen zal voeren in nauw overleg met de Navo. Adenauer maakte nog eens duidelijk dat zijn regering het absoluut noodza kelijk vindt kwesties betreffende logis tiek en aanvoer voor de strijdkrachten van de Navo-landen aan de competen tie van de leden-staten te onttrekken en geheel door de Noordatlantische Ver dragsorganisatie te laten behandelen. Zolang de Navo niet daartoe besluit vooral Amerika, Engeland en Frankrijk voelen er niets voor blijven dit kwes ties van nationale aard. „Tweede rangs" Dat de trouw van de bondsrepubliek aan de Navo in twijfel wordt getrok ken, noemde Adenauer belachelijk. De Westduitse verlangens met be trekking tot voorraden in het buiten land vinden, fioewel van een vestiging van depots in landen die niet bij de Navo zijn aangesloten (Spanje wordt vooral bedoeld!) geen sprake zal kun nen zijn. Nu de storm over de Westduitse ver langens naar -bases in Spanje wat is geluwd, realiseert een groot deel der bevolking van de bondsrepubliek zich dat West-Duitsland nog altijd een twee- I de rangs partner is in het Noordatlan- tische verbond. In tal van Westduitse kranten staat het onomwonden te lezen: de bondgenoten in de Navo vertrouwen ons niet. Ook in regeringskringen in Bonn is men zich dat dezer dagen weer eens duidelijk bewust geworden. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Vertegenwoordigers van de B aio eb a's en de IrtSeloea's, Wee stammen in Belgisch Kongo, hebben be sloten een einde te maken aan de stam- enoorlog in het gebied van Loeloea- burg. Botsingen tussen leden van de twee stammen in en rondom deze stad waren de laatste maanden herhaaldelijk aanleiding tot afschuwelijke bloedbaden. Het akkoord tussen Loel-oea's en Ba- loeba's kwam zaterdag in Brussel tot stand, in tegenwoordigheid van minister De Schrijver. Er wend besloten in en rondom Loeloea-bur.g een evenwicht in de samenstelling van de bevolking tot stand te brengen er zullen op de duur evenveel leden van beide stam men moeten wonen. Hoe dit moet ge beuren is n-og niet duidelijk, omdat er geen eva-cuatiemaatre.ge.len worden ge nomen. Loeloeaburg wordt voorlopig een neu trale zone onder een speciale commis saris, die het vrije verkeer van perso nen en hun veiligheid moet waarborgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Inbrekers hebben zaterdagavond ingebroken in de juwe lierswinkel van de firma H. D. M. van der Bergh in de Oranjeboomstraat Er wordt voor een waarde van 2.400 gulden aan gouden en zilveren sieraden vermist. (Advertentie) Eigen nieuwsdienst LONDEN. „Waarom pleeg je op deze manier zelfmoord?" Dit vroeg een Tsjech het afgelopen weekeinde op Lond-on Airport aan zijn landgenoot Jakup Hutak, die op het punt stond naar Tsjechoslo- wakije terug te keren hoewel hij daar indertijd bij verstek werd veroordeeld tot dertig jaar dwang arbeid. Hutak verdiende in de eerste jaren na de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije de erenaam Tsje chische Rode Pimpernel voor de on verschrokkenheid waarmee hij vele Tsjechen over de grens naar het vrije westen bracht. Hij verbleef toen als vluchteling in Beieren. ,,Ik geloof niet dat mij nu nog enig kwaad zal geschieden", zei Hutak za terdag, even voordat hij met zijn vrouw, een Duitse die hij in Engeland had leren kennen, in het vliegtuig stapte. „De autoriteiten in Praag zijn niet zo kleingeestig." Op de vraag waarom hij op deze wijze zelfmoord ging plegen antwoord de hij: „Ik ga eigener beweging. Mijn familie woont in Tsjechoslowakije en daarom wil ik nu terug. Niemand heeft mij onder druk gezet." Over dat laatste had niemand hem overigens een vraag gesteld. Functio narissen van de Tsjechische ambassa de in Londen waren op het vliegveld aanwezig om Hutak en zijn vrouw uit geleide te doen. Een andere Tsjech reisde met hen mee naar Praag. Nina, het zesjarige dochtertje van de Hutaks, is al enige tijd in Tsjecho slowakije. Zij logeert bij haar groot moeder. Husak, die de laatste twaalf jaar in Engeland heeft gewoond, verkocht on langs zijn huis in Kingston (Surrey), waar hij een zeifbedieningszaak dreef. Toen hij in het vliegtuig stapte zei hij dat hij altijd met dankbaarheid aan zijn Engelse jaren terug zal denken. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG. In antwoord op de vragen van de heer Nederhorst over het Nederlandse schrootkartel, heeft de Ho ge autoriteit van de E.G.K.S. meege deeld, dat het onderzoek naar de wer king van kartels en het stelsel van prijsafspraken thans is afgesloten. De Hoge autoriteit heeft een algeme ne maatregel getroffen, waarbij de schrootverbruikende ondernemingen (hoogovens e.d.), de handelsonderne mingen en hun verenigingen op de hoogte zullen wordein gesteld in hoe verre artikel 65 van het verdrag dat afspraken en concentraties regelt voor hen van toepassing is. Een van de eerste gevallen waarin de ze algemene maatregel zal worden toe gepast, is de Vereniging van schroothan- delaren in Nederland (fabrieksleveran- ciers), die een monopolistische positie innemen bij- de levering van schroot aan de hoog-ovens en andere schrootverwer- kende bedrijven. De Hoge autoriteit zal over deze zaak op korte termijn een beschikking uitvaardigen. Met zijn motorfiets is zaterdagavond laat de 25-jarige metselaar W. Festen op de Ravesteinseweg t ussen Wychen en Niftrik uit de bocht gevlogen. Hij raakte een telefoonpaal en kwam in de Bloot terecht. Het slachtoffer was op slag dood. SPANJE-DUITSLAND Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Ka merlid mr. J. A. W. Burger (arb.) heeft aan minister-presi dent De Quay vragen gesteld over de berichten omtrent Duitse plan nen om in Spanje bases in te richten. Mr. Burger vraagt of de Duits-Spaanse onderhandelingen in de raad van de Navo zijn bespro ken. Mr. Burger vraagt voorts of zo zijn eerste vraag ontkennend moet worden beantwoord dit niet had dienen te gebeuren. Is de zaak wél besproken, meent de minister-president dan niet, aldus het Kamerlid, dat Spanje indirect deel gaat uitmaken van de Navo? Mr. Burger herinnert de minis ter-president aan zijn op 30 sep tember vorig jaar in de Tweede Kamer uitgesproken oordeel, dat het aan de orde stellen van het vraagstuk-Spanje in de Navo „voorbarig" is. Wat is thans het standpunt van de regering? vraagt mr. Burger. Ja, antwoordde dr. Helpern. Naar myn mening kunnen deze het redelijkst worden verklaard als gevolg van een val van het slachtoffer in het water. Helpern, die zei met veel gevallen van mishandeling te zijn geconfronteerd, gaf als zijn mening te kennen, dat „wanneer deze vrouw geslagen of ge schopt of geranseld zou zijn geweest, er een onregelmatiger patroon van ver wondingen in het gezicht was gevon den. Alle verwondingen waren aan de linkerkant: de oogleden, de wang, de neus, de kin en ook de schouder was aan de linkerkant gewond.'' De patholoog zei: „Als je iemand in het gezicht schopt ontstaan er herhaal delijk scheuringen. De lippen zijn dan meestal gezwollen en van binnen ge scheurd. Meestal zijn beide ogen blauw. Het is verwonderlijk dat zulks in dit geval niet zo was." Helpern heeft het lijk van Lynn Kauffman niet kunnen zien, omdat het was gecremeerd voor de verdediging de kans kreeg het te laten onderzoeken. Het bleek echter, dat hij zich dank zij de vele foto's en gegevens toch een oor deel had kunnen vormen. Ook tijdens het nu zeer korte kruisverhoor van McAuliffe bleef dr. Helpern in zijn mening volharden. De aanklager vroeg of werkelijk alle ver wondingen door één val in het water hadden kunnen ontstaan. Helpern ant woordde: „Zij zouden alle op die ma nier veroorzaakt kunnen zijn." Zeven uur Gunstig was ook de verklaring van ene John A. Bossen, een employé van het radiostation WSL, die getuigde dat hij op 18 september 1959, 's avonds om zeven uur, het weerbericht had uit gezonden dat Van R. op dat uur in het logboek van de Utrecht had geschreven. De openbare aanklager, die in de akte van beschuldiging heeft gesteld dat Van R. op dat tijdstip de bewusteloze Lynn Kauffman over boord heeft gegooid, zei echter dat hij rekening hield met het feit dat Van R. dit weerbericht van een ander schip heeft gekregen en dat hij het pas later in het logboek had ge schreven. DE SCHEURKALENDER heeft dit jaar een blaadje en dus een spreuk extra. Dit betekent in fe bruari voor de maandloners een dag langer werken voor hetzelfde geld. Maar wie zal daarover mopperen? Februari blijft desondanks de kortste maand van alle twaalf. De kalender is onvolmaakt, zoiets als een klok die maar niet gelijk wil lopen en voortdurend bijgezet moet worden. Dat bijzetten, door middel van het invoegen van een dag ex tra, een schrikkeldag om de vier ja ren, is nodig omdat een jaar niet 365 dagen heeft, maar bijna 365 en een kwart dag. Zouden wij die kwart dag, of om precies te zijn die 5 uren 48 minuten en 45,97 seconden, verwaarlozen dan kwamen wij, indien wij dat maar lang genoeg volhielden, op den duur met ons nieuwjaar in het hartje van de zomer terecht. nfiiiiimmifimmmimiiim Als de aarde in precies 364 dagen om de zon draaide zouden wij een volmaakte kalender kunnen hebben, een kalender van precies 52 weken. Dat zou betekenen dat de aarde tij dens een omwenteling om de zon pre cies 364 maal om de eigen as draai de. Dat doet de aarde nu eenmaal niet en de aarde kunnen wij niet even bijzetten. De noodzaak van het bijzetten van de kalender werd gevoeld in 47 voor Christus, tijdens de regering van de Romeinse keizer Julius Caesar. De kalender was toen liefst 67 dagen ,,van slag". Julius Caesar bracht al lereerst de kalender weer in overeen stemming met de loop van de jaar getijden. Verder bedacht hij dat dit een goede leer moest zijn en zette daarom vele knappe mannen aan het rekenen. Het moest volgens hem mo gelijk zijn een kalender te ontwerpen die in overeenstemming bleef met de eeuwige wisseling van de seizoenen. Het resultaat van al dat rekenwerk was dat elk gewoon kalenderjaar 365 dagen ging tellen en dat er elke vier jaar een dag extra bij zou komen, de 29e februari, onze schrikkeldag. Die Juliaanse kalender telde twaalf maanden, en geleek op twee uitzonde ringen na precies pp onze tegenwoor dige kalender. Die twee afwijkingen van onze kalender golden alleen de benaming. Juli heette toen Quintilis en augustus heette Sextilis. Alles scheen toen volmaakt in orde. iiniitimiiiiiiniinmiiiimiiii Na de dood van Julius Caesar ging de kalender echter weer van slag. Dat kwam doordat de schrikkeljaren elke drie in plaats van elke vier jaar werden ingelast. Onder keizer Augus tus werd die fout hersteld. De izer maakte gebruik van de gelegenneid om de maand xsextilis zijn naam te geven. Aan de namen van de maanden, die wij van de Romeinen hebben ge ërfd, kunnen wij nog zien dat het Ro meinse jaar begon op 1 maart. In de namen september, oktober, november en december herkennen wij nog de la- tijnse telwoorden zeven, acht, negen en tien. Ruim drie eeuwen lang ging alles naar wens met de Juliaanse kalen der. Maar in 325 na Chr., ten tijde van de kerkvergadering van Nicea, bleek er toch weer iets niet te klop pen. De sterrenkundigen kwamen toen tot de ontdekking dat het begin van de lente niet op de goede datum viel. Er was een verschil van drie da gen. Eeuwen lang is de wereld zo door blijven sukkelen met een kalender die maar niet kloppend was te krijgen. Pas in de 16e eeuw ontdekte men wat er aan haperde. Het zat hem in dat kleine verschil tussen 365 en een kwart dag en de ware lengte van het jaar, 365 dagen. 5 uren 48 minuten en bijna 46 secon den. Dat verschil was 1/129 dag, of, om weer precies te zijn, bijna 1/129 dag. Een commissie van geleerden rekende toen in opdracht van paus Gregonus XIII uit dat sedert de tijd van Julius- Caesar ongeveer dertien maal 129 jaren waren verstreken en dat daardoor het begin van de lente viel op 11 maart, dertien dagen voor de 24e maart die tot dien gold als het begin van de lente. ROTTERDAM. Op de West-Kruis kade in Rotterdam is zaterdagmorgen de 55-jarige mevrouw C. Schellekens- Willigenburg uit de Gouvernestraat door een tram aangereden, toen zij op de fiets uit de St. Mariastraat kwam. Zij kwam om het leven. (Advertentie) iirtiiiiiiHiNiiiiiiiiiiiniiiMiriiinnii Die dertien dagen moesten toen in gehaald worden. Dat gebeurde zo. In de eerste plaats viel het besluit het begin van de lente te stellen op 21 maart. Dat gaf drie dagen winst. Verder werd bij pauselijk besluit van 24 februari 1582 besloten dat jaar tien dagen korter te maken. Dat besluit hield in dat 4 oktober 1582 gelijk zou zijn aan 15 oktober 1582. In onze geschiedenis bestaan dus de data 5 tot en met 14 oktober van dat jaar niet. Om te voorkomen dat dat kleine verschil van 1/129 dag de mensheid nog eens weer parten zou spelen werd toen besloten de jaren 1700, 1800, 1900 in het algemeen alle niet door 400 deelbare jaren, niet als schrikkelja ren mee te tellen. Helemaal „rond" was de kalender toen ook nog niet. Immers: vierhon derd jaren zijn in werkelijkheid 146.096 dagen 21 uren 7 minuten lang Vier eeuwen volgens de Gregoriaanse kalender tellen 146.097 dagen. Het verschil daartussen was, per vier eeu wen dus, tussen een achtste en een negende dag. Er heeft dan ook eens iemand geopperd elke 36 eeuwen nog een schrikkeljaar te laten vallen om ook dat verschil weg te werken. Zo ver is het nog lang niet, en daarom is dat voorstel een voorstel gebleven. iitmuimmmumiiumHimmninimninuuiin Ook de kalenderhervormers van on ze tijd kunnen het niet zonder schrik keldagen stellen. Neem bij voorbeeld de ..wereldkalender" waarvoor de World Calendar Association ijvert. Die is heel mooi ingericht. Elk paar be staat uit vier even lange kwartalen elk van 91 dagen, of 13 weken. Elk jaar, en ook elk kwartaal, begint op een zondag. Wie op 5 augustus is geboren zal volgens die kalender altijd op zondag jarig zjin. En Sinter- klaas valt dan altijd op dinsdag. Om goed uit te komen hebben de ontwerpers van deze kalender ge werkt met blanco-dagen. Een valt al tijd tussen de 30e december, de laat ste dag van het jaar, en 1 januari- de tweede, de schrikkeldag, valt eens per vier jaar tussen 30 juni, altijd een zaterdag, en 1 juli, altijd eèn zondag. Toch heeft deze ideale kalender nooit ingang gevonden. Voorlopig moeten wij het daarom maar stellen met onze nu toch wel biina eeli* met de natuur lopende kalender. i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5