Nieuwe hervormde kerk te Geersdijk in aanbouw Qverbehkïui o Tien maanden celstraf geëist voor diefstal Met de hulp van Nat. Rampenfonds werd de bouw mogelijk gemaakt Schoolvereniging te Rilland herdenkt 35-jarig bestaan Naoorlogse woningbouwpolitiek nadelig voor het gezinsleven Zeeuwsch Dagblad Geheim Op de plaats van oude gebouiv Walcherse zweefvliegclub hield propaganda-avond Commissaris onthulde PZEM- kunstwerk W oonruimtewet voor Vlissingen nog onmisbaar Ouderavond van Prinses Beatrixschool Haamstede HET GEHEIM VAN DE KRACHT Hansweertse aanvaring gisteren berecht Goese jeugd start actie Doe open met ballonnen „Bloed en Liefde" met weinig vaart Verbreding brug Poelend aelesingel aanbesteed Oud PTT-koperdraad: geld voor uitgaan Ouderavond van school met de Bijbel Lijdt niet langer Zaterdag 27 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk |)E VERGADERINGEN van de ge meenteraden zijn openbaar, d.w.z. men kan als toeschouwer deze verga deringen bijwonen. In de regel wordt van die gelegenheid geen druk gebruik gemaakt. Dat betekent niet. dat de be volking geen belangstelling heeft voor de zaken, die in de raadzaal worden behandeld. De interesse is vrij groot, vooral in dorpen en kleine steden en houdt uiteraard ook verband met de GEERSDIJK. Recht tegenover de nieuwe gereformeerde onderwerpen, die op de agenda van de kerj- en op plaats van het oude gebouw is momenteel een begin trraaVeen kwestie'of bn semeen'gemaakt met de bouw van een nieuwe hervormde kerk. En naar teraad een kwestie of komt een prin* cipiële zaak aan de orde, dan ziet men y.er^ach^ wordt zal hervormd GeeTsdijk nog dat jaar de ere- dat de publieke tribune in de raadzaal diensten kunnen bijwonen in het kleine, maar heel aardige kerk- volloopt. Dal is een gezond verschijn- gebouw, naar een ontwerp van architect P. J. 't Hooft te Goes, sel. De burgerij dient mee te leven met Dankzij de gulle hand van het Nationaal Rampenfonds is de bouw het bestuur. van deze kerk mogelijk geworden. Het belang van openbare raadsver gaderingen gaan wij hier niet verdedi- „aft*, v- - - gen. Wij hebben er namelijk geen be hoefte aan open deuren in te trappen. Weliswaar zijn er nog wel burgemees ters en misschien ook raadsleden, die zouden wensen dat de raadsvergade ringen een besloten karakter droegen, maar het heeft geen zin met deze lie den in discussie te treden. Het zijn in de regel mensen, die er in hun optre den büjk van geven niet op de juiste stoel te zitten. Niet elke raadsvergadering wordt door een groot aantal ingezetenen op de publieke tribune bijgewoond. De j burger verwacht namelijk dat de re dactie van de krant die hij leest, een verslaggever naar de raadsvergade ringen zal zenden en de lezers de vol gende dag zal inlichten over het be sprokene. De pers vertegenwoordigt de burgerij in de raadzaal. Het is van belang, dat de pers de lezers zo juist mogelijk inlicht. De raadsverslaggever moet daarom pogen zo volledig moge lijk met de gang van zaken in de ge meenteraad op de hoogte te komen. Opdat hij daarover zijn lezers kan in lichten en hij voorts in staat is even tueel kritisch te schrijven over de ac tiviteiten van de raad. Wij kennen ge meentebestuurders, die de journalisten die laatste mogelijkheid graag zouden ontnemen. Zij zijn voorstanders van gecensureerde raadsverslagen. Er zijn enkele burgemeesters in Zeeland, die proberen de verslagen van de raads vergaderingen te lezen voor deze wor den gepubliceerd. Dat een dergelijk pogen moet worden gelaakt, is zonder meer duidelijk. Deze burgemeesters, wier namen in perskringen bekend »Ön, bezorgen zich een zeer slechte reputatie. Er zijn echter ook gemeente besturen, die pogen de journalisten bepaalde van belang zijnde inlichtin gen te onthouden. De raadsleden ont vangen, voor elke vergadering, een stapel papieren van het college van B. en W. Dat zijn de beredeneerde voorstellen van B. en ff, die voor de meningsvorming van de raadsleden van groot belang zijn. De meeste ge meentebesturen zenden de redacties der bladen deze stukken toe; er zijn echter ook gemeenten, dit dat niet doen. Zij onthouden de pers deze ach tergrond van het nieuws, soms, omdat men niet wil dat, voor de raadsverga dering wordt gehouden, de adviezen van het college van B. en W. worden gepubliceerd. Men meent, dat dan de meningsvorming van de raadsleden kan worden beïnvloed door de bur gerij, die de adviezen van B. en W. in de krant heeft gelezen en er dus over kan meepraten. Dat moet wel heel erg zijn In Terneuzen is donderdag een ver gadering van de gemeenteraad gehou den. De agenda vermeldde o.a. bespre king van de kritiek, die het raadslid Vrieling had gegeven op het beleid bij de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. De raadsleden hadden over deze zaak van B. en W. een grote hoeveelheid materiaal ont vangen, o.a. notulen van de vergade ringen van aandeelhouders der water leidingmaatschappij, afschriften van brieven, die juristen over de kwestie hadden geschreven en de rekening 1958 van de maatschappij. Deze stukken mochten echter onder geen beding in handen van de pers komen! Geen en kele redactie ontving langs de gebrui kelijke weg de papieren van het col lege van B. en W., ook niet nadat uit drukkelijk om toezending was ge vraagd. Het waren en bleven „geheime stukken". De gemeenteraad van Terneuzen heeft donderdag echter niet over dej waterleidingmaatschappij gesproken. B. en W. stelden tijdens de raadsver gadering voor het punt aan te houden en daar was de raad het mee eens. Na afloop van de vergadering heeft men toen enkele verslaggevers, die nogmaals vroegen om inlichtingen over de „waterleidingkwestie" ten gemeen tehuize toegestaan kennis te nemen van een aantal stukken, die de raads leden waren toegezonden. Wat wil het Terneuzense college van B. en W. toch bereiken met een dei- GOES. De belangstelling voor de propaganda-avond van |de Wslcherse zweefvliegclub, die; gisteravond in hotel Centraal ziet ook geen kans om to maar enkele duizenden guldens op tafel te leggen. 'werd gehouden, was overweldi gend groot. Één der organisato- het geld kunnen Opbrengen voor een ,ren liet zich ontvallen. ,,als je nieuwe kerk. En de kerkvoogdij van deze avond in Amsterdam had de hervormde gemeente te Wissenkerke eeuouHen zou sèen grotere be- *ief. iMifc irwtn kans om to maar enkoio 3 o langstelling mogen verwachten Het lijkt er dus op dat Goes be hoorlijk luchtvaart-minded" is. Op deze avond werd door de heer J. Fukken, die zelf een enthousiast zweefvlieger is, een boeiend betoog gehouden over de ontwikkeling van de zweefvlieg sport. Voorts werden een tweetal films vertoond. De oude kerk is verdwenen uit het dorpsbeeld van GeersdijkOngetwijfeld zal het vele gemeenteleden aan het hart zijn gegaan. Het tvas een lief kerk je, zoals de foto laat zien. Burgemeester J. van Halst heeft eigenlijk de kat. de bel aangebonden. Ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen voor de nieuwe gereformeerde kerk heeft de burgemeester gewezen, op de oude hervormde kerk, die er niet al te best uitzag. De adviseur van het Nat. Rampenfonds, de heer W. J. A. van Ber- kel, die onlangs een hoge Pauselijke onderscheiding ontving voor zijn werk in het rampgebied, heeft zich met hart en ziel op dit object geworpen. In eerste instantie werd gedacht aan restauratie van het kerkgebouw. Vol gens een rapport van ir. 't Hooft zon deze restauratie een bedrag van 50.000 vergen. Deze uitgave achtte men niet verantwoord en het Rampenfonds meen de dan ook het aanbod te moeten doen een nieuwe kerk te bouwen. De bouw van deze nieuwe kerk zou 40.000 a 50.000 vragen. OUDE PLAATS De kerkvoogdij vai^de. Ned., lier de gemmente te Wisserrkérke, ondei rvorm- !er wel ke gemeente Geersdijk ressorteert 'Geersdijk is geen zelfstandige gemeen te) voelde er wel wat voor. En met grote erkentelijkheid aanvaardde de kerkvoogdij het aanbod van het Ram penfonds. Maar waar moet de kerk gebouwd worden? Er was nog een strook bouw grond beschikbaar naast de nieuwe gere formeerde kefk. Om nu juist op dit per ceel een kerkgebouw neer te zetten acht te men geen gewenste toestand. Het plan is toen geboren om de oude kerk af te breken en op dezelfde plaats een nieuwe kerk te bouwen. Dit plan werd werkelijkheid. Op zondag 3 januari heeft de voorganger van de ned. hervormde kerk in Geers dijk de heer L, Kraak, voor de. laatste maal in het oude kerkgebouw ge preekt. De kerkeraad van de gerei kerk stelde de oude kerk beschikbaar, zo dat nu elke zondag in dit gebouw de hervormde diensten worden gehouden. Een ongedachte, uitkomst. MEIUE KERK De oude kerk, gebouwd In 1927. heeft dus het veld moeten ruimen en de men sen van aannemer R. Slotema uit Wis senkerke hebben thans een begin ge maakt met de bouw van de nieuwe kerk. Het ontwerp van architect ir. P. J. 't Hooft ziet er keurig uit. Hervormd Geersdijk telt ongeveer 60 gezinnen en in de nieuwe kerk zijn 120 zitplaatsen gecreëerd. Reeds op een afstand zal het bouw werk als een kerk te onderscheiden zijn, want boven de deur van de hoofdingang zal een groot kruis geplaatst worden. Via deze hoofdingang komt men in een ruime vestibule, waar wij links de garderobe en de toiletten aantreffen. Links van de hoofdingang is ook de consistoriekamer geprojecteerd. De kerkzaal, met een breed middenpad, vinden wij rechts van de ingang. In de „tuin" van de kerkzaal (tegen woordig spreekt men liever van litur gisch centrum) zullen helemaal rechts de kerkeraadsbanken geplaatst worden. Een vaste avondmaalstafel en het doop vont zullen evenmin ontbreken. Voor in de kerk is ook ruimte gereserveerd voor bet plaatsen van een orgel. Het instru ment zal een zgn, koororgel met vijf registers worden. In de kerk wordt bo vendien een donkere vloer, een congo- lees wengé-strokenvloer, gelegd. Naast het gebouw is voorts een klei ne fietsenberging geprojecteerd en na tuurlijk zal de kerk rondom in het groen gestoken worden. Hervormd Geersdijk is dankbaar, dat er een nieuwe kerk komt. En al had het oude kerkgebouw dan wellicht nog enkele jaren „meegelopen", men is zeer erkentelijk en vreugdevol gestemd, voor de goede zorgen van het Nat. Rampen fonds. Deze kleine gemeente had zelf nooit Voor 1927 was Geersdijk geen her vormde kerk rijk. De leden togen voor die tijd in Wissenkerke ter kerke. En omdat toen de fietsen nog niet zoveel opgeld deden ging men te voet naar Wissenkerke. Vooral voor de bejaarden was dit bezwaarlijk. In 1927 is er dan een nieuwe kerk gekomen. Voor de dienst des woords en het an dere ambtswerk was men echter aan gewezen op predikanten uit naburige ge meenten of op godsdienstonderwijzers. Een vaste predikant heeft hervormd Geersdijk niet gehad. In augustus 1940 werd de heer L. Kraak uit Wolfaartsdijk aangesteld als voorganger. Hij is in feite de hulppre diker van deze gemeente en doet daar ai ambtswerk, behalve de saerements- bediening. En het ral voor hem straks ongetwijfeld een grote voldoening geven als hij in de nieuwe kerk Gods Woord mag brengen. VLISSINGEN. In hun voorgesteld schrijven aan de Ministeries van Maat schappelijk Werk en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid keren B. en W. van Vlissingen zich tegen de buitenwerking- stelling van de W'oonruhntewet 1947. In hun motivering delen zij mee, dat bij een schriftelijke enquete gebleken is dat Vlissingen 915 woningzoekenden telt, personen die zich, vooral om economi sche reden, sich nog in Vlissingen moe ten vestigen. Dit aantal zal nog belang rijk toenemen door de recente wervings campagne van de Kon. Mij. „De Schel de". Voorts zijn er nog 534 noodwoningen waarvan de levensduur in de meeste ge vallen reeds verlopen is. terwijl de be perkte ruimte van de 292 duplex-wonin- gen voor vele gezinnen een onhoudbare toestand heeft geschapen. De noodzakelijk sanering van de oude stad noopt de bewoners van dit gedeel te naar andere woonruimte uit te zien. Bij deze verre van ideale toestand de verleende contingenten woningwet woningen lagen ook reeds in het ver leden beneden de behoefte moet bij een afschaffing van de Woonruimtewet gevreesd worden, dat het nu reeds te geringe aantal woningen dat voor nor male bewoning in aanmerking komt, nog verder zal krimpen doordat vele eige naren ongetwijfeld er de voorkeur aan zullen geven deze te verhuren aan bad gasten (vooral buitenlandse). De vraag naar woonruimte in het badseizoen is groot terwijl de voordelen voor de ver huurder, korte woontijd en hoge op brengst, onmiskenbaar zijn. Beëindiging van de huurprijsbeheer- sing waardoor de huurder aan de wille keur van de huiseigenaar onderworpen wordt, zal het voor velen moeilijk ma ken over behoorlijke woonruimte te be schikken. De heer J. Fukken, die ruim dertig jaar geleden reeds door de „bacil van de zweefvliegsport werd besmet" liet duidelijk uitkomen dat het enthousias me hem ook nooit meer zal verlaten. De spreker kon zich dan ook geen heerlijker gewaarwording voorstellen dan dit spel met de elementen, dit spel in een drie-dimensionale ruimte. Geboeid luisterden de talrijke toehoor ders naar de woorden van de heer Fuk ken, die in een zeer persoonlijk betoog de ontwikkeling schetste van het prille begin af. Een betere illustratie dan de films die daarna vertoond werden laat zich nau welijks denken. In de kleurenfilm „Les Spirales" werden de toeschouwers mee genomen naar de wereldkampioenschap pen, die twee jaar geleden in Frankrijk werden gehouden. Tot slot werd de film „De Gouden Ilsy" vertoond, die beelden te zien gaf van de internationale luchtvaarshow te Iepenburg. MIDDELBURG. De commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag in het trappenhuis van het kantoorgebouw van de PZEM te Mid delburg, het gedenkteken van Philip ten Klooster onthuld, dat het personeel van de maatschappij de provincie Z-eland heeft aangeboden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Reeds vorig jaar. tijdens de grootse viering, heeft de voorzitter van de personeelscommissie, de heer Jac, Iluser, het cadeau aan gekondigd, maar verschillende omstan digheden leidden ertoe, dat het geschenk eerst gisteren den volke onthuld kon worden. De commissaris sprak zijn vreugde uit over hel fraaie kunstsmeedwerk, voorstellende Prometheus die vuur naar de aarde zendt, terwijl hij de leidsman is van drie vurige paarden. Namens de raad van bestuur van de PZEM dankte jhr. De Casembroot de gevers hartelijk. Hij was blij, dat de wandversiering door een Zeeuws kunstenaar was ont worpen en dat Zeeuwse ambachtslieden er hun krachten aan hadden gegeven. De heer H. Boone uit Veere vervaar digde het plaatwerk en de heer D. Kod de, eveneens uit Veere, het schilderwerk. Jhr. de Casembroot noemde het kunstwerk een treffend staaltje van ouderwetse ambachtskunst met een ge voel voor goede verhoudingen. Voordien had de heer Huser binnens kamers opgemerkt, dat de dankbaar heid niet alleen geldt de vreugde over het veertigjarig bestaan, maar ook de goede sociale positie van de werknemers. De Stichting Kunst en Bedrijf in Am sterdam had de heer Ten Klooster nit Veere aanbevolen het kunstwerk te ont werpen. HAAMSTEDE. De ouderavond van de O.L. school, de Prinses Beatrixschool, die onder voorzitterschap van de heer M. O. Hanse werd gehouden, werd on der meer bijgewoond door burgemeester R. J. H. Q. RoëU en de wethouders J. D. van Nieuwenhuijze en de heer de Boer. De aftredende bestuursleden, mevrouw Stenger-Jansen en de heer J. Wandel werden herkozen en in de plaats van de heer J. Slager werd gekozen de heer H. J. A. Blom. Na de pauze draaide de heer Heutink enige films. De heer Heutink gaf tevens explicatie bij een muziekles die via een bandrecorder door de heer L. C. v. d. Velde werd gegeven. De Amstertfam-Oostzaan inzameling t.b.v. de slachtoffers heeft opgebracht in Kwadendafflme 196.55. in Hoedekenskerke 196,12 in totaal gemeente Hoedekenskerke I 392.67. „zy gaan voort van kracht tot kracht" Ps. 84 8a Tegen de tyd dat de grote joodse feest dagen begonnen, trokken grote groepen pelgrims op naar de berg Zion, om daar voor God te verschijnen. Dat waren hoogtij dagen in liun leven. Welke gelovige Israëliet wilde dit missen? Van heinde en ver trok ken ze dan ook op. Maar soms kan de reis te moeilijk, te zwaar vallen. Een reis aanvaarden kan moeilijk zijn, hem dan te voleindigen is nog moeilijker. Uit deze psahn blijkt echter dat deze gelovigen een wapen hadden om al de moei lijkheden te overwinnen. Er staat: „Zij gaan voort van kracht tot kracht". Is dat een geheim wapen? O nee. het is wel het geheim van het genadeleven, dat de wereld niet begrijpt, omdat ze de dingen des Geestes niet vatten kan. Hoe bent u eigenlijk op reis? Is uw oog gericht op het hemelse Zion? Dan is de reis misschien wel zwaar, misschien raken uw lichaamskrachten wel in verval, maar uw geestelijk leven wast op in de genade en in de kennis van onze Here en Heiland, Jezus Christus. Dan gaan we voort van kracht tot kracht. ,,'k Heb gehoord van een land, Aan een ver verwijderd strand. Waar geen moeite meer zijn zal of strjjd, Waar noch ziekte noch pijn, Zelfs geen tranen zullen zijn, Waar de eeuwige jeugd ons verbeidt." Wemeldinge Ds. J. G. NIEWÖHNER RILLAND. Op woensdag 2 maart zal het 35 jaar geladen zijn dat de deu ren va-n het schoolgebouw van de Ver eniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag te Rilland voor het eerst werden ge opend om de kinderen te ontvangen van ouders, die zich bij deze schoolvereni ging hadden aangesloten. Ter gelegen heid van dit feit wordt een herdenkings samenkomst gehouden. De school heeft vooral in de begin jaren met grote moeilijkheden te kam pen gehad, zodat ongetwijfeld op de herdenkingsbijeenkomst met waarde ring zal worden gesproken over de ijver en het doorzettingsvermogen van de eerste bestuursleden, die zich enorm veel tijd en moeite hebben getroost om het onderwijs te doen beginnen en voortgang te doen hebben. Op 20 mei Tot ouderling van de Hervormde gemeente te Borssele is gekozen de heer J. A. de Beu, tot ouderling-kerkvoogd- de heer P. J. Dominicus en tot diaken de heer J. Zweemer. Advertentie MIDDELBURG Tien maan den gevangenisstraf met aftrek eiste gisteren de officier bij de Middelburgse rechtbank, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, te gen de 30-jarige gemeenteloze F. S., die terechtstond op verden king van diefstal van een brom fiets, kippen en ganzen in Zeeuws- Vlaanderen. De brommer had hij in een café in Sas van Gent in on derpand gegeven en de fiets in een koffiehuis in Bergen op Zoom verkocht. Uit het verhoor bleek, dat wanneer S. weer een tijdje aan het werk was, hij plotseling i weer een bevlieging kreeg en zijn slag sloeg. vermelding: pers'' En nu nóg een effect. Die dikke map met op de waterleiding betrekking hebbende papieren ligt bij de redactie van het Zeeuwsch Dagblad zo maar in een bureaulade en is ijverig bestu- gelijke geheimzinnigheid? Waarom be- deerd. In de krant van gisteren hebben handelt men deze zaak toch op een -wij naar aanleiding van het „geheime'' wijze, zoals gebruikelijk is in dictato- verslag van de vergadering van aan- riaai geregeerde landen? En nu het effect. De bevolking van Terneuzen kan in deze gang van zaken aanleiding vinden te veronderstellen, dat er een vies luchtje zit aan het be leid van de waterleidingmaatschappij. Hier moet worden vermeld, dat de waterleidingmaatschappij een open baar nutsbedrijf is. De aandelen zijn in handen van de gemeentebesturen. Het is voor de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen niet mogetiik afzonderlijk waterleidingbedrijven te exploiteren en daarom doet men het gezamenlijk. deelhouders enkele dingen gepubli ceerd. Het is ons echter, na serieuze kennisneming van alle „geheime pa pieren niet duidelijk, waarom een waas van geheimzinnigheid over deze zaak is gelegd. Er is verschil van mening over de verslaggeving van commissa rissen der N.V. aan de aandeelhouders. De heer Vrieling zou deze verslagge ving graag uitvoeriger zien. Maar wij hebben uit de papieren I die ons langs niet normale weg hebben bereikt heus niet de indruk, dat bij de waterleidingmaatschappij onregcl- Hier is dus eigenlijk sprake van eenmatigheden hebben plaats gevonden soort gemeenschappelijke regeling. He-'Er bestaat verschil van mening over iaas wordt veel van hetgeen zich in enkele boekhoudkundige zaken, het kader van de gemeenschappelijke! Wij blijven ons echter afvragen,, regelingen voltrekt, ook aan de open- waarom deze affaire zeer ten nadele] baarheid onttrokken, maar dat is een van de zaak zelf in de sfeer van de hoofdstuk apart. geheimzinnigheid moest worden ge- In Terneuzen kregen de raadsleden trokken. Dat lijkt ons geen zaak van een dikke map met de uitdrukkelijke!wijs beleid. GOES. Met een ballonnen wedstrijd, handbalwedstrijden, een Cineac-programma, een mode show voor teenagers, een griezel- kelder in het stadhuis en het bou wen van een toren op de Grote Markt start de Goese jeugd van daag de landelijke actie ..Doe Open" ten bate van de vluchtelin gen. Het programma begint met een muzikale rondwandeling door de corpsen ..Euphonia", ..Hosanna" en Excelsior", waarna'het laatste corps de kinderen, die aan de bal lonnenwedstrijd meedoen om twee uur ophaalt aan de prof. dr. Kohnstamschool (kinderen die nog geen kaartje hebben, kunnen het aan deze school nog verkrijgen). In optocht gaat het dan naar de Markt, waar om half drie burge meester H. K. Michaëlis het offi ciële startsein geeft. Een paar "rol schaatsen, een tafeltennisspel, een badmintonspel en een bal zijn de hoofdprijzen van de ballonnenwed strijd. Van kwart voor drie tot. kwari over drie houden de juniorenelf- t allen van Tonido en de Volhar ding de toeschouwers bezig met een handbalwedstrijd en van kwart voor vier tot kwart over vier ko men de elftallen van Hellas en Tonido (heren) tegen elkaar uit. De modeshow voor teenagers wordt gehouden in „Slot Ostende" en de Mac Duffy Skiffleband ver leent hieraan medewerking. De raadsman van S., mr. M. Vlaming, meende dat verkeerde, invloeden in het woonwagenkamp hem weer tot diefstal ihadden geleid. Het was van de reclas sering niet juist geweest- hem opnieuw in et kamp te plaatsen. Hij raakte weer aan de drank en begon een strooptocht. Pleiter vroeg de rechtbank S. nog een reële kans te willen geven en een. groot deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak ovér veertien dagen. De Vrouwenpolderse landbouwer S. M. was van het vonnis van de kan tonrechter 20 boete in hoger beroep gegaan, omdat hij meende, dat zijn rundvee niet van buurmans grond was af te krijgen. Een veiligheids- strook zou wellicht uitkomst kunnen brengen, suggereerde verdachte de, rechtbank. .Maar uw runderen hebben op de suikerbieten gelopen", zei de president, mr. P. v Empel. De officier, mr. J. L. Andreae hechtte weinig waarde aan het verweer van M. „De afrastering was niet voldoende," con cludeerde hij en vroeg bevestiging van ^ïèt vonnis van de kantonrechter. Uit spraak over 14 dagen. Evenmin overuigd van zijn schuld was de Vrouwenploderse landbouwer B. d. B., die door de kantonrechter was veroordeeld tot 20 boete wegens vuur tje gestoken zonder voldoende te letten op nieuw ingeplante bermen. De officier: lIToen het flink brandde, bent u naar huis gegaan inplaats van erbij te blij ven!" Mr. Andreae vond dit zeer on voorzichtig en vroeg eveneens bevesti ging van het vonnis van de kantonrech ter. Uitspraak over 14 dagen. In de zaak tegen zekere D. uit Rot terdam. die bij Vlissingen een autobot sing had veroorzaakt, vroeg de officier vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en «eiste een boete van 60 met ontzegging uit de rijbevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor een tijd van één jaar voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De officier beriep zich hierbij op uit spraken van de Hoge Raad inzake het niet meer in een auto rijden wannéér men niet verzekerd is. AANVARING Schipper L. P. de B. uit Kamperland stonnd terecht, omdat hij op 27 augus tus jl. een aanvaring in de haven van Hansweert zou hebben veroorzaakt. Hij was van tiet vonnis van de kantonrechter in appel gegaan 35 en ƒ15), wijl hij van mening was, dat hem geen schuld trof. Naar hij ter zitting mee deelde. had de aangevaren boot. de „Clemens" nogal vreemd gema noeuvreerd. De getuige F. D., schipper van de Pro-kontra" verklaarde echter het tegendeel, met welke opvatting de officier het wel eens was. De schipper van de ..Clemens" was echter onvind baar gebleken om ook als getuige te kun nen verschijnen. D. verklaarde, dat de ..Clemens" drie keer geblazen had ten leken dat zij achteruit weilde. maar de „Elba" het schip van de B. kon de aanvaring niet meer voorkomen. Mr. Andreae wa* van oordeel, dat De t B. te laat liad gereageerd. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg bevestiging van het votinis van de kan- i tonrechter. Uitspraak over 14 dagen. Interessante causerie A.R.-kiesvereniging Goes GOES. In de vrijdagavond gehou den vergadering van de A.R. kiesvere niging heeft de heer J. Oranje, direc teur van gemeentewerken te Goes, een belangwekkende causerie gehouden over „woningmilieu en levensbeschouwing". De heer Oranje hesprak uitvoerig de in vloed van de woningbouw op het men selijk leven en meende dat er aan de naoorlogse woningbouwpolitiek, zowel als aan de kwaliteit en vorm van de woningen veel gebreken kleven, die een nadelige invloed hebben op het gezins leven, met name op het gezinsleven, zo als christenen dat wensen. De heer Oranje, die mededeelde niet in zijn kwaliteit van Directeur van ge meentewerken, doch als particulier en lid van de kiesvereniging deze causere te willen houden, merkte op dat de wo ningbehoefte een subjectief begrip is, afhankelijk van tijdsomstandigheden en mogelijkheden. Vóór de oorlog werd het normaal beschouwd dat gemiddeld in el ke woning vier mensen verblijf hielden, dit is teruggelopen tot 3,1. Gaat men MIDDELBURG. Met de opvoering van Godfried Bomans' „Bloed en Liefde", een treurspel in drie bedrijven, vierde de schoolvereniging „Schim", van de Chr. H.B.S. voor Walcheren te Middel burg haar jaarlijkse feestavond in de Schutter shof za al. Godfried Bomans heeft het spel op 17 jarige leeftijd geschreven en later, toen hij meer toneeltechniek bezat, bijge schaafd. Wellicht had de „Schim" bij de keuze van een stuk beter naar iets tinders kunnen omzien, want een spel is „Bloed en Liefde" eigenlijk niet. Het is een aaneenschakeling van dialogen, die in een overigens rijkelijk décor wor den uilgesproken, en plaats moeten bie den aan een lange serie van vaak wei nig geestige Bomans-grapjes. De inhoud van het stuk komt voorna melijk neer op het bijeen brengen van historische .figuren uit verschillende tijd perken die elkaar van tijd tot tijd dood steken en voor de hand liggende anarchro- nismen bezigen, als plat Amsterdams praten en moderne begrippen gebruiken. Indrukwekkend was „Bloed en Liefde" niet, hoewel de spelers hun best deden en als de regie wat beter was gevoerd, had er nog vaart in kunnen zitten ook. De weinige momenten van actie, die de eindeloze Bomans' dialogen hadden moe- ter breken, kwamen jammer genoeg niet uit de verf. Daarentegen bleek het ctoor Jos Cornelisse op viool en Henk de Mey op piano verzorgde programma het hoogtepunt van de avond te zijn. Met het spel van Op. nr. 1 van Schubert demonstreerde Jos Cornelisse zijn goede techniek en verfijnde speelwijze en toon de Henk de Mey zich een voortreffe lijk begeleider. Eerder op de avond speelden Didy Wendel de Joode en Ineke van Wolven het Rondo van de Eerste Sonate van Diabelli in Quatre Mains. IS.C.V.B. Grijpskerke koos nieuwe presidente GRIJPSKERKE. In de jaarverga dering van de plaatselijke N.C.V.B. is mevrouw Vlaardingerbroek als presi dente gekozen en mevrouw Wapenaars als aanvullend bestuurslid. Het ledental steeg het afgelopen jaar met vijf. De avond werd gevuld met een inleiding door mevrouw Elzinga over de Samari- taanse vrouw, een tweetal toneelstukjes, zang en declamatie. Mevrouw Vlaardin gerbroek bood dc scheidende presidente, mejuffrouw Hondius, namens het be stuur een geschenk aan en mevrouw Wapeoaar deed dit namens de leden. af op de woningbehoefte, dan blijkt dat naar de tegenwoordige maatstaven gemeten bij een gelijk aantal gezinnen meer woningen nodig zijn dan vroeger. Het industrialisatieproces heeft voorts een verplaatsing van de bevolking tot gevolg. De bevolkingsgroei noodzaakt tot het opvoeren van de woningproduktie tot het maximum. De heer Oranje meende dat na de oorlog particuliere woningbouw beneden peil is gebleven. De woningproduktie kwam in handen van de Overheid en de uitvoering van openbare werken ging ten koste van de bouw van woningen, aldus spr. Veel aannemers zijn daar voor vervreemd van het woningbouw vak De openbare werken hebben veel geld gevraagd van de openbare kassen. De heer Oranje zei het te kunnen be grijpen dat arbeiders ontevreden werden, omdat er voor hen geen woningen met niet hoge huren beschikbaar waren. De ze, woningen zijn, als gevolg van de overheidspolitiek van na de oorlog, be zet door mensen zoals leraren, ingeni eurs, middenstanders etc. Het huur- prijspeil werd tot dogma verheven. De gemeenten bouwden goedkope woningen en particuliere bouwers moesten, wil den zij nog aan hun trek komen, ook goedkope huizen bouwen. Er zijn teveel huizen gebouwd met minimale voorzie ningen. De heer Oranje merkte op dat tal rijke naoorlogse woningen veel ge breken vertonen: geluidshinder, geen beslotenheid e.d. Hij meende datt al van kwalen, die de doktoren op hun spreekuren te behandelen krijgen een gevolg zijn van het wonen in naoor logse huizen, o.a. in de flats. Tal van practische voorbeelden noemde de heer Oranje, om zijn standpunt te ver duidelijken: hij brak o.a. een lans voor het maken van meer dan één stookgelegenheid in de huizen, opdat de kinderen rustig kunnen studeren, voor meer dan één wastafel in elk huis, voldoende drooggelegenheid. e.d. De mens is. aldus spr. geen robot. Hij is geschapen en heeft behoefte aan rust. Aan het slot van zijn causerie merk te de heer Oranje op. dat z.i. bij het bespreken van woningbouwplannen veel meer naar de wensen van de vrouwen moet worden geluisterd dan thans het geval is. Elk gezin heeft een mogelijk heid tot beslotenheid nodig. Woningei- sen houden verband met de eisen van het gezinsleven. Spr. meende dat de a.r. een standpunt moet innemen dat aansluit bij de christelijke opvatting over het gezinsleven. Daarbij mag men zich niet voor het karretje van de ma terieel ingestelde mens laten spannen. Op deze causerie, die met bizonder grote aandacht werd beluisterd, vond een zeer interessante en uigebreide ge- dachtenwisseling plaats. MIDDELBURG. De Provinciale Waterstaat te Middelburg heeft aanbe steed het verbreden van de brug over de Poelendaelesingel, met bijkomende werken, No. 17c van -het provinciaal we genplan. De laagste inschrijver was de aannemer de heer C. v.d. Klippe, Vlis singen met 61029.-. Daarop volgden: J. A. Leys. Kapelle 61200.-; A. v.d. Straaten. Hansweert 61800; L. v.d. Klippe. Vlissingen 63300,-; J. La Gas- se. Koudekerkc 63531.-; J. A. van Housselt. Bergen op Zoom 63700.-; A. Otte. Nieuwdorp ƒ65100,-; J. en K. T. de Oude, Biervliet 66200.-; F. Verstel- le, Philippine 66200,-; E. G. Linden- bergh, Vlissingen 67000.-; Fa. Lieven- se en Huibregtse. Westkapelle 67100-: J. Geschiere, Middelburg, ƒ67.200; Aann. Bedr. H. Stouten. Brouwersha ven 67800.-; Aann. Bedr. „Zeeland" N.V., Middelburg 67900,-; N.V. Vis ser en Smit aann. mij., Papendrecht 69130,-; Fa. C. D. de Ruysscher en Zn., Biervliet ƒ71700.-; J. W. Verdoo- ren, Papendrecht ƒ84500,-. 1924 werd besloten tot de bouw van een school. Aan de aannemer J. Nieuwenhui- ze werd de opdracht voor de bouw ver strekt. De school moest twee lokalen hebben en „de bouwsom, was. ƒ8200.-. Voor de eerste spade in de grond kon worden gestoken, moest het schoolbe stuur schter tal van moeilijkheden overwinnen, o.a. als gevolg van stimb- be-lingen zo blijkt uit oude papieren met het gemeentebestuur en de schoonheidscommissie. Niet alleen een school werd gebouwd, doch ook een onderwijzerswoning. Op 2 maart 1925 werd gestart met 45 leerlingen. Het eerste hoofd was de heer H, Kattenberg uit Kampen en de eerst onderwijzeres was mej. Knoop uit Vlaa'rdingen. Het was in de begintijd moeilijk voldoende leerlingen te krijgen voor twee leerkrachten. In 1929 vertrok de heer Kattenberg naar Rij'ssen en werd opgevolgd door de heer L. van den Dool, afkomstig uit Lisse. Hij bleef bijna zeventien jaar in Rilland en werd in 1953 opgevolgd door het huidige hoofd, de heer Van Vreeswijk. Tal van onderwijzeressen en onderwijzers zijn voorts in de loop der jaren aan de school verbonden geweest. Gesprek over fusie Kort na de bevrijding van ons land heeft het gemeentebestuur van Rilland pogingen in het werk gesteld om te ko men tot fusie van de twee christelijke scholen ter plaatse. Naast de thans ju bilerende schoolvereniging was name lijk nog een vereniging voor christelijk onderwijs opgericht. Het hoofd der school, de heer Van den Dool, voelde aanvankelijk wel voor fusie, mede omdat hij meende dat het moeilijk zou zijn voldoende leerlingen aan te trek ken voör het in functie houden van twee leerkrachten. Het schoolbestuur verzocht de voorzitter van de scholen- bond. ds. Kersten, om advies. Hij raad de het bestuur aan niet tot fusie over te gaan en dit advies werd toen opge volgd. Het leerlingental is de laatste jaren belangrijk toegenomen en de school is de moeilijkheden, ontstaan na de ramp van februari 1953, weer goed te boven gekomen. Het bestuur zou nog graag enkele voorzieningen aan het gebouw tot stand brengen, doch al zijn. er dan ook wensen, die misschien moeilijk te realiseren zijn, de dankbaarheid over heerst toch, zowel bij het bestuur der school als in de kring der ouders. Hoofdemploye voor rechtbank BREDA Wegens verduistering van koperdraad uit de magazijnen van de PTT in Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom en Roosendaal ter waarde van 3500 gulden stond de hoofdemployé R. uit Breda terecht voor de Bredase recht bank. Hij bekende aan de beheerders van drie magazijnen opdracht te hebben gegeven oud koperdraad mee te geven naar Breda. Voor bonnen en boekingen zou hij zelf zorgen. In Goes haalde hij het draad zelf uit het magazijn. Zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk, eiste de Officier van Justitie mr. K. Thijssen. Na het requisitoir onder hield de President mr. F. A. Holleman R. over zijn dure levenswijze. In dit ver band wees de raadsman, mr. J. Houben op de huiselijke omstandigheden van R. die met financieel krachtiger relaties uitging om over zijn zwaarmoedigheid heen te komen. Pleiter vroeg een zo kort mogelijke vrijheidsstraf. Tegen de opkoper F., een achterneef van R„ eiste de Officier wegens heling duizend gulden boete en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. F.'s raadsman vroeg vrij- spraak: zijn cliënt was een nette zaken man. die R. vertrouwde. Uitspraak over veertien dagen. WESTKAPELLE. Tijdens de ouder avond van de „School met de bijbel", die bijzonder goed was bezocht, 'sprak voorzitter H. Wouters over „Gesloten deuren Tevoren had de heer Wouters burgemeester Th. H. de Meester en wet houder P Lievense welkom geheten. Na- werk van de leerlingen was be zichtigd sprak het hoofd der school, de heer K. van Sparrentak, aan de hand van een filmstrook over Israël. Advertentie door rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3