Hele wereld verrast door bekendmaking op Clarence House DE MAN DIE HET JA - WOORD KREEG Vioorbereidingen voor de bruiloft na dit weekeinde BOTERPRIJS GAAT DALEN De Bilt: Zacht ITALIAANS TOESTEL BU SHANNON NEERGESTORT SPANNING AAN ISRAELS GRENS DUURT VOORT 50.000 man ons gaan tellen PRISMA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 3e jaargang No. 4496 Zaterdag 27 februari 1960 Familiediner Toestemming Zweedse zeelieden stierven op zee aan vergiftiging Koop niet „zo maar" een horloge! „Jeugd weet niet wie Mussert was" BRANDWEER KON BIJNA NIET BLUSSEN PROEFSCHRIFT OP BESTELLING Helft van passagiers vreselijk verbrand Druk contact tussen Washington-Parijs-Londen Zie verder pag. Q IN BUENOS AIRES Bommen gingen Ike vooraf Hamburg bestrijdt verpeste lucht Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad 15. Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# 7 cent per woord met een minimum van 1#— Van onze correspondent LONDEN Volkomen onverwacht werd gisteravond in Londen bekend gemaakt dat prinses Margaret zich heeft verloofd met de 29-jarige soeiety-fotograaf Antony Arm- Elizabeth voor een huwelijk de prinses met de fotograaf gegeven, koningin Elizabeth en prins Philip zijn uitermate ver heugd over de verloving van de zuster van Groot- strong-Jones. Koningin-moeder heeft haar toestemming van Britannië's vorstin. De trouwdatum is nog niet vastgesteld. Als een lopend vuurtje ver spreidde het nieuws zich door Londen en daarbuiten, het nieuws dat zo kort kwam na de geboorte van het derde kind van Engelands vorstin. Vooral in de Londense nacht clubs waar prinses Margaret een graag geziene gast is, was de vreugde algemeen. De champagne stroomde weldra lustig er werd menige dronk op het jonge paar uitgebracht. Het bericht over de verloving van prinses Margaret, die evenals haar aanstaande echtgenoot 29 jaar is, kwam als een volledige verrassing. Twee jaar geleden ontmoetten de prinses en de fotograaf elkaar voor het eerst op een feest. Sindsdien zijn zij dikwijls in eikaars gezelschap ge weest, maar nimmer leidde dit tot geruchten over een mogelijk huwe lijk. Verscheidene keren maakte An tony Armstrong-Jones de afgelopen jaren foto's van de koninklijke fa milie, vooral van prinses Margaret, de vrouw met wie hij binnen afzien bare tijd in het huwelijk zal treden. Dit weekeinde brengen de jong verloofden door op Royal Lodge,.een buiten bij het kasteel Windsor, als gasten van de koningin-moeder. Gis teravond was daar een intiem fami liediner. De moeder van de prinses bracht een toast uit op het verloofde paar. Na het weekeinde gaat Arm- strong-Jones op Buckingham Palace logeren om daar te helpen bij de voorbereidingen voor de bruiloft met de prinses. Intussen stroomden gisteravond de gelukwensen binnen op Clarence House, de Londense residentie van de koningin-moeder en prinses Mar garet, waar de verloving bekend was gemaakt. De prinses heeft haar zuster en zwa ger zelf verteld dat zij zich ging ver loven. Formeel moest de koningin Margaret toestemming verlenen voor haar aanstaande huwelijk, omdat zij lid is - van de koninklijke familie en vierde in de rij van troonopvolgers. Vier jaar geleden kwam er een einde aan de romance van prinses Margaret en de vroegere kolonel van de Royal Air Force, Peter Townsend, Townsend diende na de tweede we reldoorlog koning George VI, vader van de prinses als adjudant. Hij was gescheiden en is vader van twee kin deren. Het feit dat hij zijn huwelijk had laten ontbinden vormde voor de Engelse staatskerk een onoverkome lijke barrière. In 1955 kwam tenslotte de dramati sche verklaring van de prinses dat zij afzag van een huwelijk met Peter Townsend? zich de leer van de kerk en haar plichten ten opzichte van het Gemenebest bewust zijnde. Twee jaar later bezocht de kolonel prinses Mar garet weer enkele keren en de hoop herleefde dat hét tot een huwelijk zou komen. Maar Buckingham Palace maak Dit zijn de twee jonge mensen die sinds gisteravond in Engeland in het middelpunt van de belangstelling staan: prinses Margaret en haar verloofde, de 29- jarige fotograaf Antony Armstrong- Jones. Deze foto van de prinses maakte „Tony" vo rig jaar, ter gele genheid van de 29ste verjaardag van zijn toekom stige vrouw. PRINSES MARGARET VERLOOFD MET SOCIETY - FOTOGRAAF Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN Zeer waarschijn lijk zal de marktprijs van roomboter begin volgende week circa 70 cent per kilo dalen tot op het peil van de on langs door de regering vastgestelde inleveringsprijs van 3,65 per kilo. Met ingang van 1 maart nl. zullen de Duit sers geen invoervergunningen voor boter meer afgeven. De afgelopen week kon echter nog gecontracteerde boter tegen de oude hoge prijs aan hen worden geleverd. De eigen Duitse boterproduktie is thans hoog genoeg en bovendien be schikken de Duitsers nog over enige voorraad. De verwachte forse daling van de marktprijs wil nog niet direct zeggen, dat de binnenlandse consumentenprijs in dezelfde omvang zal moeten mee- dalen: een enigszins behoorlijke prijs daling kan immers al gemakkelijk leiden tot een grotere vraag. De Nederlandse melkstroom ligt op het ogenblik 20 procent hoger dan eind februari vorig jaar. Verwacht wordt dan ook, dat ook de kaasprijzen in de komende weken zullen gaan dalen. STOCKHOLM (Reuter, UPI) Vele leden van de bemanning van het Zweedse vrachtschip Cassiopeia zijn op de Stille Oceaan ernstig ziek ge worden door het drinken van ondeug delijke sterke drank. Vier van hen overleden na korte tijd. De toestand van de anderen, zo deelde de rederij van het schip gisteren mede, is zo ern stig dat de kapitein, Thorsten Hog- berg, per radio hulp en medisch ad vies heeft gevraagd. Een watervliegtuig van de Ameri kaanse marine vertrok zodra de nood kreet was ontvangen met een dokter naar het schip om de zieken op te (Advertentie) Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te leurstelling-laat u adviseren door de vakman...uw eigen horloger. Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid! het goede Ankerhorloge door WITO STOEL LONDEN Ik weet precies hoe collega Tony Armstrong-Jones, de tengere, geestige, steeds tot het uiterste gespannen, snel opgekomen fotograaf, wiens werk de laatste jaren met steeds grotere regelmaat in de Daily Express verscheen, zich moet hebben gevoeld toen hij prinses Margaret om haar ja-woord vroeg. Want hij is zeker de enige fotograaf ter wereld die altijd veel zenuw achtiger is dan zijn onderwerpen. Nog niet lang geleden vertelde hij mij: ,.Ik ben steeds doodsbang vlak MR. KLAASESZ: DEN HAAG Om de viering van het vijftienjarig bestaan van de bevrijding op 5 mei zo goed mogelijk te doen sla gen, hield de stichting Culturele raad van Zuid-Holland een provinciale voor lichtingsmiddag, die in alle provincies zal worden herhaald. De commissaris van de koningin Zuid-Holland mr. J. Klaasesz opende de bijeenkomst in de Haagse Dierentuin. Hij wees er op dat de jeugd in het al- gemeen niet weet wanneer Rotterdam werd gebombardeerd en wie Mussert was. Mede om deze redenen richt het Nationaal comité viering bevrijdingsdag I de aandacht van de jeugd op het vluch- telingenvraagstuk en de oorlogsslacht offers, hetgeen sterker tot de verbeel ding spreekt. Bewust is ten aanzien van de jeugd de negatieve kant van de bevrijding in het oog gehouden, omdat de positieve kant de vrijheid ons de moeilijke taak zou opleggen de jeugd duidelijk te ma voor ik eeh portret moet nemen. Je moet immers niet alleen dat gezicht grijpen, maar het h*3le leven van hem of haar die voor je staat. Dat is zo moeilijk. Ik ben altijd bang dat ik zal falen. Net als toen ik aan de boatrace" Cambridge—Oxford meedeed. Altijd is het weer of mijn keel wordt dichtge knepen." T riomfen Zo zal het hem zeker ook nu, bij het grootste van zijn vele waagstukken, zijn gegaan. Maar in die boatrace van 1950 stuurde hij Cambridge naar de overwinning. Daarna stuurde deze tus sen kunstenaars en society levende zoon van een advocaat en een gravin zich zelf van de ene fotografische triomf naar de volgende en grotere, groter wordende zelfs dan zijn zo vroegtijdig overleden leermeester Baron, de vroe gere hoffotograaf en vriend van prins Philip. En nu, even zenuwachtig, nog steeds de verlegen jongeling met sproe ten, naar het zo omstreden hart van de prinses. Het was op de 27e mei van het vorige jaar, dat prinses en fotograaf voor het eerst samen in het openbaar verschenen. Maar het lokte geen enkel gerucht' uit in deze toch zo vaak van geruchten verstikte kring. Want het was een theaterbezoek aan de ruige Amerikaanse musical West Side Story. Voor Margaret was het de vierde keer', dat zij dit zag en onder de groep, die haar vergezelde, bevond zich de jonge fotograaf, al bekend van zijn unieke informele portretten van beide konings kinderen en hun ouders. V riendin Bovendien, de hele society-wereld wist maar al te goed, dat Tony al lang een hartsvriendin had. waarvan hij op de vele bohemiens-feesten van de Lon dense artiestenwijk Chelsea onafschei delijk was: het Chinees-Westindisch actricetje Jackie Chan. Als een van beiden maar een weekje ergens in het buitenland gewerkt had, stond de ander steeds op London Airport klaar om voor een verwelkoming vol hartstochtelijke uitbundige «i-vooy;. r~ ,i omhelzingen te zorgen, te daar al spoedig een einde aan: de ken wat wij sinds 1945 wel of niet met Verleden jaar was de halve skiënde verklaring van de prinses van 1955 j die vrijheid deden, aldus mr. Klaasesz. society-wereld van Londen nog getuige blijft ongewijzigd van kracht. Twee maanden geleden hertrouwde Townsend met een twintigjarige Bel gische fotografe. Marie-Luce Jamag- ne. Zij vergezelde hem in 1958 op een reis rond de wereld. Van onze correspondent NIEUW BEIJERLAND Op de Plaat- seweg onder de gemeente Nieuw-Beijer- land is gisteravond een groot deel van een boerderij afgebrand, het woonhuis werd zwaar beschadigd. De brandweer' had grote moeite om bij de brandende boerderij te komen, daar vele nieuwsgierigen met hun auto's de weg versperden. Toen de vuurhaard MIESJE: eindelijk was bereikt, bleek de water stand in de sloten te laag om voldoende v bluswater te kunnen oppompen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar later ook enkele versprei- Ie opklaringen Matige tot krachtige wind, ruimend naar zuidwestelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. Met weekend regenjas aan! uit, maar van hun vakantie in de sneeuw bij Davos. Maar steeds bleef het commen taar van beiden: „Ja, wij zijn heel goede vrienden. Trouwplannen? Onze carrière gaat voor Het was gedeeltelijk door deze vriend schap met de amandelogige schopnheid, die via de musicals Kismet en Tea house of the August moon nu in de zeer succesvolle musical The- world of Susie Wong terecht is gekomen (waar zij gisteravond gewoon optrad, maar zich verder zwijgend schuil hield), dat Tony Armstrong-Jones een steeds gro tere liefde voor het theater kreeg. Zijn oom. de theaterontwerper Oliver Messel, kon hem verder inwijden tot hij zowel de geruchtmakende kostuums als de decors voor John Cranko's jongste musical kon leveren. Maar steeds bleef hij fotografisch forens spelen tussen de .werelden van kunst en society, beide vaak op ver bazingwekkende manier verbindend. Hij bleef wonen in zijn rommelige, kunst zinnig ingerichte flat in de snel in stand opkomende volkswijk Pimlico, waar je door een gat in de vloer, via een laddertje, afdaalt in de kelder, die zijn werk- en speelkamer is, waar hij rondloopt in verbleekte blauwe katoe nen „jeans" tot diep in de nacht voort ploeterend tussen allerlei vreemde attributen als fietsen, een parachute en patronen voor jachtgeweren, die vreemd afsteken tegen de prachtige Aubusson tapijten. Tussen alle portretopnamen door, na een hele nacht in zijn donkere kamer, trok Tony er nog vaak op uit om de volgende morgen bij Eden Roe een on der water zwemmende lord te fotogra feren en dan bijv. sneldoor te gaan naar Wenen, en vermomd als electri- cien in een overall met zijn camera door het politiecordon te komen en unieke opnamen te maken van een gala-pre mière in de Staatsopera. Geestig Deze durf heeft hem ook nu niet verlaten. En daarbij komt zijn speelse geest, het wapen waarmee hij de prin ses, die zelf zo'n gevoel voor humor heeft, zal hebben overwonnen. Hij kan bijzonder geestig, en tegen alle gevoel voor eigenwaarde in, vertellen van zijn allesbehalve grote prestaties te paard, op ski's en op de jacht. En ten slotte moeten wij zeker niet vergeten zijn discretie, die groter is dan die van sommige andere uit Margarets kring. Verlegen is hij nog steeds, maar mis schien was ook dat in zijn voordeel. On danks die van angst voor falen dicht geknepen keel heeft Tony Armstrong- Jones weer getriomfeerd. Om zijn eigen woorden nog even te gebruiken: Hij heeft niet alleen, zoals eerder, het gezicht van de prinses weten vast te leggen, maar nu ook haar hele leven, haar hele hart. NEW YORK (Reuter) Het schijnt voor te komen dat studenten het proef schrift dat zij nodig hebben om een academische graad te halen van ande ren kopen en zelfs dat zij al eerder, voor een examen staande, voor veel geid anderen examen voor zich laten doen. De officier van justitie van New i York heeft een onderzoek gelast. Dat gebeurde nadat hij had vernomen dat studenten voor allerlei diensten, van het afleggen van een examen tot het schrijven van een proefschrift, bedra gen van 50 tot 500 dollar zouden heb ben betaald. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op 31 mei zal de dertiende algemene volkstelling wor den gehouden. Vijftigduizend man ex tra personeel, voornamelijk te rekru teren uit de gemeenteambtenaren, zul len huis aan huis acht miljoen formu lieren uitreiken. Drie miljoen zijn be stemd voor familie- .en huishoudelijke gegevens (dertien vragen), vijf mil joen voor mensen met een beroep (elf vragen). De formulieren worden twee dagen tevoren uitgereikt en moe ten worden ingevuld naar de stand van 31 mei, 's nachts om 12 uur. De tellers komen binnen twee dagen de vragenlijsten weer ophalen en helpen bij eventuele moeilijkheden met invul len. Het werk, dat elf miljoen gulden gaat kosten (ongeveer één gulden per in woner), zal het C.B.S. een enorm aan tal gegevens verschaffen. Gegevens die ook in onderling verband zijn te beschouwen, zodat het C.B.S. straks beschikt over cijfers betreffende bijvoorbeeld de werkgelegenheid in de landbouw en industrie, de arbeid van de gehuwde vrouw, de leeftijd waarop de Nederlander huwt, de stand van het onderwijs en de vakop leiding, het forensen van woon- naar werkstad, etc. Dergelijke gegevens zijn onmisbaar voor bijvoorbeeld in dustrievestiging in een gebied. Het C.B.S. kan zijn cijfers zo combineren dat van dit gebied afzonderlijk allerlei feiten bekend worden. Eigen nieuwsdienst SHANNON Bij het Ierse vlieg veld Shannon is gisteren een vrese lijk vliegongeluk gebeurd, dat tal van mensen het leven kostte. Vrij- "ttagmorgeïi in alle vroegte stortte even na de start een groot vier motorig passagiersvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia neer. Dat geschiedde op de begraafplaats rond een dorpskerkje. Het aantal doden bedroeg gisteravond 27: twee der 52 inzittenden van het toe stel werden nog vermist.. Er zijn 23 overlevenden, maar de zeer kritieke toestand waarin velen van hen zich be vinden doet vrezen dat het aantal do den nog zal stijgen. De gewonden zijn met brandwonden overdekt. De mees te slachtoffers zijn Italianen. Er waren negen Amerikanen en op zijn minst twee Israëli's aan boord. ONTPLOFFING Het vliegtuig, een DC-7 C, was op weg van Napels naar New York. Op Shannon had het een tussenlanding ge maakt om te tanken. Kort na de start het landingsgestel was nog niet in getrokken toen het enorme toestel nog maar nauwelijks hoogte had, zak te het plotseling weg naar links en stortte neer. De gevolgen waren ontzettend: een verschrikkelijke ontploffing deed alles op zijn grondvesten dreunen in en ki lometers rondom het dorp Cloniohan, waar de ramp zich voltrok. Branden de benzine spoot meters de lucht in toen het wrak van het vliegtuig zich als een komeet door de graven boorde. Brokstukken kwamen ver in de om trek op de weilanden terecht, ettelijke schapen dodend die daar niets vermoe dend lagen te slapen. UITEENGESLAGEN Enorme oranje vlammen spoten uit het brandende vliegtuigwrak. Overal in het rond lagen doden en gewonden temidden van de uiteengeslagen delen van het verongelukte vliegtuig. Vrou wen en kinderen schreeuwden van angst toen de eerste hulp arriveerde. Uren later was men .nog bezig met het zoeken naar vermiste passagiers en be manningsleden. WASHINGTON (Reuter, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren een beroep gedaan op de Arabische landen en op Israël om zich te mati gen bij de activiteit aan de grenzen in het Midden-Oosten en de span-1 ning niet verder op te voeren. De Verenigde Staten hebben afgezien van het bijeenroepen van de Veilig heidsraad omdat zij vrezen dat de toestand daardoor eer ernstiger dan beter zou worden. Er wordt voortdurend overleg ge pleegd tussen Washington, Parijs en Londen, want de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Britannië hebben in 1950 beloofd, dal zij de grenzen van de jonge staat Israël zouden garanderen en juist tegen deze garanties richt zich de woede van de Verenigde Arabische republiek op dit ogenblik. Vandaag start officieel de aktie „Doe open", die officieus al een suc ces is geworden. Het is een aktie van de Nederlandse jeugd voor de Letse vluchtelingen die in Westduitse barakkenkampen leven. De Britse regering heeft berichten ontvangen over de samentrekking van Egyptische troepen aan de grens van Israël, doch wil de inhoud ervan nog niet bekendmaken. Zij vertrouwt erop, dat het politieleger van de Verenigde Naties, althans voor dit ogenblik, er voor kan zorgen dat een nieuw gewa pend conflict in het Midden-Oosten uitblijft. Van Israëlische zijde is gisteren op nieuw verklaard, dat er maar zeer wei nig voor nodig is om de spanning te doen ontladen in wapengeweld. Israël is op alles voorbereid en er zijn maat regelen genomen om een aanval van de Arabische landen te weerstaan. Wat deze maatregelen inhouden is niet be kendgemaakt. Mevrouw Meir, de Israë lische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren de vertegenwoordigers ontvangen van de grote mogendheden en van landen die lid zijn van de Vei ligheidsraad, zoals Italië en Polen. Zij heeft erop gewezen, dat Egypte op het ogenblik langs de grens van Israël meer troepen heeft gelegerd dan ooit tevoren, de campagne in de woestijn van Sinaï inbegrepen. BUENOS AIRES (Reuter) Een groot aantal bomaanslagen ging gis teren vooraf aan de aankomst van president Eisenhower in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Er werd o.a. grote schade aangericht in het gebouw van de effectenbeurs en. in de kantoren van de Shell-Mex. Andere helse machines ontploften in woningen en winkels. Aanhangers van de verdreven dic tator Juan Perón wilden kennelijk met deze aanslagen president Fron- dizi tegenover zijn Amerikaanse gast in verlegenheid brengen. Op muren van huizen en gebouwen stond op vele plaatsen gekalkt: Het volk is met Perón! Ook die leuzen waren aangebracht met het oog op Eisen howers bezoek. ZWARE BEWAKING De Argentijnse regering nam geen enkel risico: 5000 man politie en militairen waren op het vliegveld van Buenos Aires aanwezig bij Eisenhowers aankomst. De belang stellenden waren ver in de minder heid tegenover deze grote gewapen de macht. Het Argentijnse staats hoofd Frondizi verwelkomde zijn Amerikaanse gast op het vliegveld. Met helikopters vlogen ze naar het centrum van de hoofdstad. Vlak bij het vliegveld stond met grote letters op de weg „Wij willen de terugkeer van Perón, hij alleen kan het land redden". In een rede voor het Argentijnse Congres legde Eisenhower later de noodzaak op de economische ontwik keling van Zuid-Amerika en het be ginsel van niet-inmenging in elkah- ders binnenlandse aangelegenheden. Van onze correspondent HAMBURG Een nieuwe zuive ringsinstallatie zal de verpeste lucht van de bij de Elbe gelegen stadsdelen van Hamburg gaan zuiveren. De hoogst onwelriekende industrie- afvoerwateren in Eidelstedt-Stellingen, stadsdelen van Hamburg, zullen hierdoor grondig onderhanden worden genomen. De zuiveringsinstallatie zal in Stellin- gen-Mohr worden gebouwd, vlak bij een grote, vismeelfabriek, in een gebied waar thans nog 140 woningen staan, die nu zullen moeten verdwijnen. Aanvankelijk heeft de Hamburgse senaat de bouw van twee afzonderlijke zuiveringsinstallaties elders overwogen. De oorspronkelijk geprojecteerde instal laties zouden een kilometerslange onder grondse stroom van de stinkende fabrieks- afwateringen noodzakelijk maken, waar door de kans op een luchtverontreiniging niettemin zou blijven bestaan. Ter plaatse Men heeft thans de voorkeur gegeven aan een installatie ter plaatse van het ontstaan van de afgevoerde stromen. De zuiveringscapaciteit van deze installatie is voldoende om de lucht van een gebied van 33.500 inwoners te zuiveren, alhoe wel momenteel in het door stank verpeste stadsgebied plm, 150.000 Hamburgers wo nen. De totale kosten zullen in eerste aanleg een 33 miljoen mark gaan De- dragen. terwijl in de loop van 1962 d* installatie in bedrijf zal kunnen worde* gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1