Gearresteerde notaris teruggetrokken figuur Van R. hekelt verhoor dat uitliep op bekentenis" de stijfkoppen weg zijn han't EES wat wordenE BLADEL LEEFT IN ANGSTIGE SPANNING Wonderlijke werkmethode ZEEMANSGRAF VOOR GRAVIN Voor „rovertje spelen twee jaar geëist INDONESIË LIJKT OPGETOGEN NOCH TELEURGESTELD Maatschappelijk werkster met gijzeling bedreigd Eerst vrede dan praten Blik Jury „achter tralies" ZWEMONDERWIJS HARD NODIG jynn wèl in hut van marconist (tussen 1 en 4 uur) Vrijdag 26 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 ONGERUSTHEID Restauratie slot Honsel LAKS OPDRACHTEN AAN COMPONISTEN IN FRANKRIJK Nederlander na dodelijk ongeluk in hechtenis Kroesjtsjef vandaag terug naar Djakarta Hoge Raad moet over beroepsgeheim beslissen Geen concurrentie Reclame Squaw Valley programma's I (ln het koVtjj U liegt GEKNIPT 12 DOLLAR Toneel Winstpunten Wachtrecord Stekelig Verantwoordelijk Van een onzer verslaggevers BLADEL De bevolking van Bladel in de Brabantse Kempen wacht niet spanning op het resul taat van het justitiële en fiscale onderzoek, dat thans wordt inge steld naar de handelingen van notaris Ch. v. M., die gisternacht door de justitie van zijn bed werd gelicht. Notaris Van M. is tijdelijk in het poli tiebureau te Eindhoven opgesloten. De spanning onder de 4500 inwoners van Bla del is zo groot, omdat niemand nog met zekerheid weet in hoeverre hij persoon lijke verliezen zal lijden. Er. zijn fami lies en. zakenlieden, die via 'het notaris-1 kantoor hypotheken hebben genomen, maar men verkeert in onzekerheid of deze transacties wel correct zijn afge werkt. Het is de laatste tijd al voorge komen, dat een bouwwerk werd stilge legd. omdat notaris v. M. in gebreke was gebleven de volgende termijn te voldoen, In één geval kwam de zaak weer gauw in orde. nadat de hypotheekhouder de notaris met aangifte bij de politie had gedreigd Het geld werd toen de vol gende dag gestort en de aannemer her vatte d'e bouw van het huis. Verscheidene «nderen echter weten niet waar zij aan tee zijn. Ofschoon de registratierechten Wel zijn voldaan, is het lang niet zeker of alle akten inderdaad geregistreerd zijn Dat kan nu pijnlijke consequenties hebben. Het eerste onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat notaris v. M. in enkele gevallen heeft verzuimd hypotheken te laten registreren; een groot aantal ak ten wacht nog op definitieve afdoening. De fiscale recherche en de districtsre cherche van de rijkspolitie te Eindho ven troffen in het kantoor van de no taris een chaotische administratie aan. Tal van brieven bleken nog ongeopend te zijn. Het leek wel of de notaris in geen weken zijn post had verzorgd. Daar- uit valt ook te verklaren, dat zo veel. jaar lang op de afwikkeling van grond- t zaken nog niet zijn afgedaan. Een vei- transacties. Tegenover deze onvoorstel- ling die enkele maanden geleden werd bare laksheid noemde men ons zaken, j die in enkele dagen tijds hun beslag hoe groot de eventuele tekorten zijn kan hadden gekregen. nog moeilijk worden gezegd. Het kantoor van notaris v. M., die vier jaar geleden te Bladel kwam als op-' volger van wijlen notaris Cox, was niet bijster populair. Kantoren en instellingen, DEN HAAG. Minister Visser van defensie zal met minister Cals van o., k. en w. gaan praten over het grote aantal niet-zwemmers onder de dienstplichtigen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister Visser mee te willen overleggen over de vraag hoe de lichamelijke opvoeding in ons land zo kan worden gereorganiseerd dat het percentage niet-zwemmers onder de op komende dienstplichtigen aanzienlijk wordt verlaagd. DELFT Het dispuutgezelschap Tartaros van de reformatorische studen tenvereniging S.S.H. heeft ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum een plan ont worpen voor een actie tot restauratie van de resten van slot Honsel te Naaldwijk, het lustslot van prins Frederik Hendrik. De actie begint op 26 maart met een tocht van Delft naar Naaldwijk. Bij het slot zijn verscheidene manifestaties, waarbij Frederik Hendrik persoonlijk aanwezig zal zijn. Op 5 maart worden in het Sportfond- senbad-Oost te Amsterdam de zwemwed strijden gehóuden om de Hoofdstad- wisselbekers. die met notariële zaken te maken had den, adviseerden al sinds twee jaar hun cliënten een andere notaris in te schake len, omdat bijna geen stuk uit handen van de notaris te krijgen was. Waaraan deze laksheid moet worden geweten, is vooralsnog een raadsel. No taris v. M. leefde zeer teruggetrokken in het grote huis Sonnehaerdt, dat als een vesting aan de hoofdweg te Bladel ligt. Algemeen is bekend, d'at de notaris dit kapitale pand, dat voor het gezin van drie mensen veel te groot is, ver boven de prijs heeft gekocht, (Het notariskan toor was in een ander pand gevestigd.) Hij heeft er bovendien voor enkele tien duizenden guldens aan laten verbouwen, waardoor de prijs op rond 70.000 kwam. De notaris leefde so teruggetrokken, dat er zelfs in het kleine Bladel men- j sen zijn, die hem niet kennen. In de naburige gemeenten heeft men hemj nooit gezien. Hij nam geen deel aan het openbare leven. Zijn echtgenote deed dat wel, ofschoon zij het ook druk had met het bijeenbrengen van haar kostbare verzameling antiek. Haar voorliefde gaat uit naar antieke meu belen, oud tin en porselein. Huis en inboedel vormen thans ook onderwerp van het onderzoek. In ieder geval staat vast dat notaris v. M. geld van bepaalde transacties een andere bestemming heeft gegeven. Hij stopte het ene gat met het andere, maar gehouden, wacht nog altijd op financiële afdoening. Zelfs de gemeente Bladel wacht al drie Onder de boeren van Bladel, die giste ren een bijeenkomst hadden, waar zij hun opgaven konden doen voor de droogteschade, waren er verscheidenen die in angst en vreze leven over wat hun mogelijk boven het hoofd hangt. Het conflict dat onlangs tot een uit barsting kwam tussen de notaris en zijn kandidaat L. komt nu opeens in een schril licht te staan. Tot ieders verbazing verliet de kandidaat enige tijd geleden het notariskantoor zeer plotseling. Er waren sindsdien ook ernstige klachten over de notaris binnengekomen bij de Kamer van toezicht op het notariaat. PORTSMOUTH (Reuter) Schril klonken de tonen van de bootsmans- fluitjes gistermiddag toen de kist met het stoffelijk overschot van gravin Mountbatten over boord werd gezet van een fregat van de Britse marine. Hier mee was aan haar laatste wens voldaan: een begrafenis op zee te krijgen, de zee waar haar echtgenoot, admiraal Mountbatten zoveel roem op verwierf. Deze plechtigheid geschiedde negen mijl ten oosten van het eiland Wight aan de zuidkust van Engeland. De zee ter plaatse is 50 meter diep.. Het regende toen het fregat de haven van Portsmouth uitvoer. Een groep hoge militairen was bij het vertrek aanwezig. Een fregat van de Indische marine escorteerde het schip met het stoffelijk overschot. Graaf Mountbatten was de laatste Britse onderkoning van dat land. Zijn vrouw overleed vorige week op 58-jarige leeftijd in Brits Noord- Borneo. De graaf, gekleed in admiraalsuni form. was o.a. vergezeld van prins Philip, eveneens in dat uniform, neef van de overledene en diens moeder, prinses Andrew. De aartsbisschop van Canterbury leidde op zee de uitvaart dienst. Mariniers bliezen de Last Post toen de kist in zee was neergelaten. DEN HAAG Het bestuur van de Johan Wagenaarstichting van de gemeente 's-Gravenhage heeft aan de Rotterdamse componist Otto Ketting een opdracht verleend voor het schrijven van een concert voor altviool en orkest en aan de Hagenaar Henk Herzog voor een kort ■werkje ter uitvoering op het carillon van de Haagse toren. Van onze correspondent PARIJS Bij een botsing van zijn auto met een Nederlandse vrachtauto is gisteren in Frankrijk een jonggehuwd Frans paar om het leven gekomen. Ter hoogte van het plaatsje Orvilles- Sorel aan de grote rijksweg van Parijs naar Rijssel reed de particuliere auto, bestuurd door de dertigjarige Paul Farcy, op de vrachtauto. Uit de ruïne van dë Franse auto haalde men de lijken van de beide inzittenden. Het ongeluk zou aan de mist te wijten zijn, maar de Franse rijkspolitie was van oordeel dat de verklaringen van de Nederlandse vrachtautochauffeur elkaar tegenspreken. Daarom wordt hij voor lopig in hechtenis gehouden. Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM. Twee jaar gevange nisstraf met aftrek. Dit is de eis die de officier van justitie heeft uitgesproken in de zaak van de zeventien-jarige P. A. van V. en de negentien-jarige H. J. Ph. N. De jongens hebben bekend op 3 oktober van het vorige jaar van een café uit een taxi te hebben besteld en de chauffeur, de dertig-jarige G. A. Boot opdracht te hebben gegeven naar de Kerkedijk te rijden. Daar aangekomen hebben zij Boot met een alarmpistool op zijn hoofd geslagen opdat hij bewus teloos zou raken. Dat gebeurde niet. Boot verzette zich, hij riep en schreeuw de en joeg daarmee zijn aanvallers op de vlucht, niet dan»nadat zij hem van de voorzitplaats naar achteren in de auto hadden getrokken en geslagen. Het was niet hun bedoeling geweest hem van zijn geld te beroven, maar als hij dat bij zich had gehad zou dat een meevaller zijn geweest, verklaarden zij. De verwondingen die zij de taxichauf feur toebrachten zijn gelukkig niet van ernstige aard geweest. De jongens gaven toe samen het plan te hebben opgevat een auto te bemach tigen. Zij hadden zin in rijden. Het was hun niet gelukt met een schroevedraaier het raampje van een willekeurig op straat staande wagen te forceren. Ook bij twee taxistandplaatsen hadden zij niets van hun gading gevonden. N. heeft de heer Boot een brief ge< schreven waarin hij zijn spijt betuigt over wat hij heeft gedaan. Bij Van V. zou, gehoord de conclusie van het psy chiatrisch rapport, meer sprake zijn van kinderlijke fantasie dan van crimi naliteit. Het feit zou hem moeten worden aangerekend als „rovertje spelen". De officier van justitie noemde de poging tot het samen plegen van een diefstal met geweld bijzonder ernstig. De raadsvrouwe van N. vroeg voor haar cliënt jeugdgevangenisstraf. De raadsman van Van V. achtte het ten laste gelegde medeplegen aan de dief stal niet bewezen en vroeg daarvoor vrijspraak. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vraag of maat schappelijke werksters het recht hebben om datgene wat zij door de uitoefening van hun beroep te weten zijn gekomen ook voor de rechter te verzwijgen, is bijzonder actueel geworden. Op het ogenblik lopen er vier gevallen waarin maatschappelijke werksters weigeren getuigenis in een rechtsgeding af te leggen: in Haarlem, Groningen, Den Bosch en Den Haag. Het Haarlemse geval is het meest spectaculaire: de maatschappelijke werkster mej. L. G. uit IJmuiden wordt met gijzeling be dreigd, indien zij blijft weigeren te getuigen in een echtscheidingsproces. De gijzeling blijft voorlopig liggen tot de Hoge Raad zal hebben beslist of mej. G. zich op het verschoningsrecht kan beroepen of niet. Wellicht zou de Hoge Raad in deze zaak kunnen komen tot een principiële uitspraak, waardoor de positie van het maatschappelijk werk duidelijker zou worden. De Hoge Raad behoeft dit echter niet te doen omdat het geval rond mej. G. verschillende andere aspecten heeft die het niet tot een echt principiële zaak maken. De zaak van mej. G. wordt vandaag door de Hoge Raad in behandeling genomen. AANBEVELINGEN Voor het maatschappelijk werk wordt het tijd om het beroepsgeheim en het verschoningsrecht onder de aandacht Eigen nieuwsdienst DENPASAR President Soekarno en premier Kroesjtsjef hebben een „basis voor overeenstemming" gevon den voor de politieke en economische betrekkingen tussen Rusland en Indo nesië. De ministers van buitenlandse zaken Soebandrio en Gromiko zullen zondag, na de laatste besprekingen in Buitenzorg, de resultaten van het over leg in een communiqué neerleggen. Dr. Kuntoadji van het Indonesische radiologisch instituut verklaarde gisteren dat in Bogor ook mogelijke Russische hulp voor een Indonesische kernreactor voor vreedzaam gebruik zal worden be sproken. In Indonesische kringen leek men gisteren over het resultaat van de besprekingen tussen de twee regerings leiders opgetogen noch teleurgesteld te zijn. Tot de politieke zaken die zijn besproken zal ongetwijfeld de claim van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea behoren. Een kennelijk uitgeruste Kroesj tsjef verklaarde gisteren voor een opge togen menigte Balinezen dat Rusland de Indonesische eis zal steunen. De reactie van Soekarno daarop was dat Rusland voor wat „West-Irian" betreft Indonesië meer sympathie heeft getoond dan het westen. Kroesjtsjef was gisteren in Denpasar toeschouwer bij een grote allegorische optocht. Hij toonde werkelijk belangstel ling voor hetgeen hem werd getoond, in tegenstelling tot zijn houding van vorige dagen toen hij zijn verveling hij heeft al twaalf uur naar dansgroepen moeten kijken en naar gamelan-muziek moeten luisteren nauwelijks maskeerde. Nadat hij enkele dagen geleden een Amerikaans honkbalpetje had beproefd, had hij gis teren toch maar zijn heil gezocht bij het „symbool van de Nederlandse koloniaal": de tropenhelm. Voor wat de economische betrekkingen met Rusland betreft, geloofde men in kringen van het ministerie van buiten landse zaken niet dat Indonesië op uit breiding van Russische hulp mag rekenen, zolang de huidige overeenkomst voor steunverlening nog loopt. Men verwacht dat in hot communiqué alleen zal wor den verzekerd dat Indonesië altijd op de hulp van Rusland zal kunnen rekenen. In Indonesische kringen hield men er gisteren rekening mee, dat het bezoek van Kroesjtsjef met twee dagen zal wor den bekort, als de besprekingen een vlot verloop hebben. DE GAULLE OVER ALGERIJE Van onze correspondent PARIJS „Het spreekt vanzelf, dat er op geen enkele manier over de politieke toekomst van Algerije wordt gesproken, voordat er een einde is gekomen aan de strijd". Dat is een passage uit een toe spraak welke president de Gaulle giste ren te Albi, de geboortestad van de Tou louse Lautrec, heeft gehouden. Het was een van de vele redevoerin gen. welke hij tot en met zaterdag tij dens zijn bezoek aan een aantal steden in Zuid-Frankrijk zal afsteken. „Frank rijk", zo heeft de generaal gezegd, „zal zich voor het Algerijnse vraagstuk plaat sen, dat om allerlei redenen is uitge groeid tot een burgeroorlog en waaruit het wil komen via de enige oplossing die mogelijk is en die overeenkomt met zijn waardigheid: de vrije keuze van de Algerijnen van hun lot". „Wanneer het vuren eenmaal is ge staakt", zo heeft de Gaulle verklaard, zal Frankrijk alles doen om te zorgen, dat alle richtingen in Algerije vrijelijk zullen kunnen zeggen wat zij wensen. Ik ben er zeker van dat Frankrijk daarbij niets te verliezen heeft, maar alles te winnen". De generaal heeft de inwoners van Albi met nog een ander woord tot een laaiend enthousiasme gebracht. Het eer ste deel van zijn reis was namelijk niet begunstigd door mooi weer. Maar toen hij in Albi kwam scheen de zon. Ik dank u. zo riep hij op het balkon van het raadhuis uit, voor uw zon. Daverend ap plaus van de menigte. Een reportage in afleveringen door DICK SEIP O in 1980 dan hebben we allemaal televisie", zegt Wim lbo en hy wipt omhoog op zijn bureaustoel in zijn flat aan de Nieuwe Achtergracht in Amsterdam. „En c dan hoor je niet meer „de N.C.R.V. was vanavond wat zwakjes" en „de Avro kwam dit keer niet zo goed uit de bus" en „de Vara was niet zo op dreef", bauwt lbo na, „maar dan zeggen we: „kom, laat ik vanavond eens afstemmen op kanaal zeven, want het New York philharmonic orchestra geeft zo'n mooi program ma vanavond". O ja, dat komt er. En we kijken in de internationale televisiegids onder leiding van Pieter de Ruwe en dan maken we een heel kijk- schema. Zondagavond kijken we naar Zweden en maan dagavond naar Duitsland Dat geeft altijd van die heer lijke zoete muziek, ja daar hou ik vanEn dinsdagavond stemmen we af op Engeland. Dat heeft van die sophisti cated programma's, wel een beetje te hoog, maar het is een goede afwisseling. En woensdagavond draaien we Frankrijk op de beeldbuis.. Die Franse esprit en die hup- hup-tralala, ah, dat verkwikt je na zo'n lange saaie dag achter de automatische machi ne. Dan wordt het sjiek om naar Frankrijk te kijken. Maar op donderdag houden we het nog bij Nederland om eens lekker te lachen." „Als je iets wil zeggen over de toekomst van de radio en televisie in Nederland, dan moet je geloof ik uitgaan van wat er op het ogenblik op dat gebied in Amerika gebeurt. Ik heb het geluk gehad dat ik veel daar heb kunnen rondkijken. Veel fami lie van me woont daar Als ik al die reizen zelf had moeten betalen, dat kan toch niet, laten we eerlijk wezen. TN 1980 zullen we veel meer radiotoestellen heb ben dan nu, kleine draagbare, een voor de slaapkamer en een voor de keuken en een in de auto. De tele visie zal wel echt in de huiskamer thuis blijven horen. Televisie en radio betekenen hele maal geen concurrentie voor elkaar. Dat willen sommigen nu nog wel eens doen geloven. Maar over zo'n twintig jaar, als bepaalde stijfkop pen inmiddels wel zullen zijn over leden, dan zullen die twee media ieder een eigen taak hebben. De radio moet volgens mij grote blokprogramma's brengen met veel muziek en daar tussendoor kleine oraatjes van vijf minuten van een arts bijvoorbeeld over een Aziati sche griep die dan heerst en een causerietje voor de huisvrouw en tips voor automobilisten. Zo'n pro gramma als nu Strijk en Zet, met een bepaald sympathiek personage, een Bob Snaak, als centrale figuur die de platen aankondigt en gezel- 'ige babbeltjes houdt. Hoorspelen zullen er wel blijven, want er zullen altijd nog wel men sen zijn die hun eigen fantasie ■villen laten werken. rjE TELEVISIE zal dan wel 's middags om een uur of twee beginnen, met kinder- programma's, schooltelevisie en pro gramma's voor de huisvrouw, 's Avonds zullen er goed gemonteerde showtjes en televisiespelen van een half uur worden uitgezonden. En ilan hoop ik dat tegen die tijd een generatie televisieschijvers zal zijn opgestaan. Reclame in de televisie zal er natuurlijk ook zijn. Alleen hoop ik niet dat we het systeem van Ameri ka krijgen waar de adverteerders de programma's brengen, want dat is WIM IB0 Wim lbo, producer en regisseur van radio- on televisieprogramma's ta Amsterdam, is op 10 aprif 1918 in Arnhem geboren. Hij volgde de driejarige h.b.s. en de handelsschool in Amstordam. In 1937 werd hij door S. do Vries jr. ontdekt als liedjesschrijver en zanger bij een auditie voor het programma van de Vara Amateurs zetten hun beste beentje voor. Van 1937 tot 1942 verrichtte hij als werkloze intellec tueel bij de PU „nuttige doch niet noodzakelijke arbeid", zoals toen de term luidde. In 1946 werd hij opnieuw ontdekt door Arie van Nierop, toen als producer en regis seur, in welke kwaliteiten hij in vaste dienst bij de Vare trad. Zo'n vijf jaar geleden verkoos hij de vrijheid. Bekende programma's voor radio en t.v. die hij leidde, waren: Triangel, Camera Obscura (met Ko- bus Rarekiek), Blokkade, Brusse-se Kermis, Familie Doorsnee, Pension Hommeles, Annemarieke en Artiesten café. verschrikkelijk, dan gaan we met de cultuur naar de maan. Nee, wat ik zou willen, is korte reclamefilm pjes of gesproken advertenties tus sen de programma' door. zodat het een van het ander gescheiden blijft. Ik denk niet dat in 1980 de bios copen en de theaters verdwenen zullen zijn. Als je iets in levenden lijve ziet en hoort, dan is dat nog heel wat anders dan wanneer het door een microfoon of een ca mera gaat, dan wordt het altijd ver vormd. Kijk maar naar Amerika, daar is televisie gemeengoed, maar de thea ters op Broadway lopen iedere avond vol. Uitgaan geeft ook zo iets feestelijks. Wel zullen de mensen alleen hun huis uitgaan voor de beste toneel stukken, de beste cabarets en de beste films. Die slechte bioscopen zullen verdwijnen, dat vind ik zie lig voor de directeuren, maar ik ben er blij om." van de regering te brengen. Een grote studiecommissie, onder voorzitterschap van prof. mr. G. E. Langemetjer, pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, heeft het vraagstuk in onderzoek en hoopt met aanbevelingen voor de dag te kunnen komen. Het beroepsgeheim in ons land is algemeen erkend voor de artsen, die de mens helpen in lichamelijke nood, voor de geestelijken, die hem bijstaan in geestelijke nood en voor de advo caten, voor bijstand in gerechtelijke nood. De vraag kan met recht worden gesteld: waarom niet ook het beroeps geheim voor hen die de mens helpen in zijn sociale nood, voor de maatschap pelijke werkers dus. Zij komen door hun werk in een zeer vertrouwelijke relatie met hun cliënten. Die vertrouwelijkheid is absoluut nood zakelijk, wil hun werk succes hebben. Iemand die zijn hart uitstort, moet niet bevreesd behoeven te zijn dat zijn woorden wellicht eens zullen worden herhaald voor een rechtbank. Wanneer het vertrouwen ontbreekt, kan het maatschappelijk werk zich niet gezond ontplooien. Maar wat houdt het maatschappelijk werk in? Het bestrijkt een uitgebreid terrein met bovendien vele randgebie den. Bepleit men beroepsgeheim voor de maatschappelijke werker, hoe dan voor hen die werkzaam zijn in de drankbestrijdingsbureaus, de reclassering of bij de voogdijraden? In de Nederlandse wet is het ver schoningsrecht niet met name aan be paalde beroepen voorbehouden. Telkens zal door de rechter in voorkomende gevallen moeten worden beslist in hoe verre ambt of beroep tot geheimhou ding verplicht. Voor artsen, geestelijken en advocaten is het sinds lang een uit gemaakte zaak. Door de voor hen bestaande opleiding behoeft er ook geen twijfel aan te bestaan wie arts, geestelijke of advocaat is. Bij het maatschappelijk werk ligt dit anders. Het is geen wonder dat naast het beroepsgeheim daardoor opleiding en een eventuele titelbescherming door de commissie in studie zijn genomen. GETUIGE MINDER Een justitieel argument tegen het verschoningsrecht van de maatschappe lijke werker is dat de rechter zich in die gevallen een getuige ziet ontgaan. Is die rechter nu slechter af dan vroe ger? Neen, zeggen de maatschappelijke werkers, want vroeger waren wij er niet. Deze soort getuigenissen kon de rechter vroeger evenmin krijgen. De 1500 meter hardrijden op de schaats komen o.m. aan de orde in de radioreportages uit Sqnaw Valley, die u vanavond om vijf voor zeven, en om kwart over tien kont horen op Hilversum 1. De televisie geeft weer filmopnamen van zeven uur af. ZATERDAG 27 FEBRUARI RADIO 1 HILVERSUM I, 402 M ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor u en uw gezin, lezing; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram (9.359.40 Waterst); VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, le zing; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Hoe worden we geregeerd?, lezing; 10.30 De golf van Bis-Ga-Je; 11.30 Pianoreci tal. middag 12.00 Orgelspel en viool; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nieuwe gram; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Sportact; 14.10 V d jeugd; 14.45 Gram; 14.55 Van de wieg tot het graf, lezing; 15.10 Ork muz; 15.35 Wie moet hun lasten dragen, lezing; 15.50 Radiokamerork en solist; 16.40 Boekenwijsheid; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm: 18.20 Pianorecital; 18.30 Muziekkiosk; 19.00 Artistieke staal kaart; VPRO: 19.30 Passepartour, praat je; 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing; 19.55 Deze week, praatje; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.15 Wie is het?, quizprogr; 21.40 Amus muz; 22.10 Opgezocht en afgestoft; 22.30 Nws; 22.40 Soc comm; 22.55 Lichte muz; 23.25 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleu ters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Dans- muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 15 jaar geleden, praatje; 13.20 Platenndeuws; 13.30 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Amateurprogr; 14.20 Kunstkron; 14.50 Me- tropole ork en solist; 15.15 Franse les; 15.30 V d jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr octet; 16.50 Sportperioscoop; 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Instr kwart; 18.15 Journ weekoverz 18.25 Retourtjes; 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw; 18.55 Olym pische Winterspelen 1960; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memorandum; 19.30 Gram; 19.45 Olympische Winterspelen I960; 20.00 S.U.S.-actie; 21.00 Gram; 21.10 De knipperbol, pol praatje; 21.20 Gevar progr; 22.15 Olympische Winterspelen 1960 22.30 Nws; 22.50 Gesprekken; 23.55—24.00 Nws. I TELEVISIE 1 NEDERLAND NCRV: 17.00—17.30 V d kind: NTS: 19.00 Olympische Winterspelen 1960; 20.00 Journ en weeroverz; NCRV: 20.20 Caba retprogr; 20.35 Intermezzo; 20.45 Muzikaal progr; 21.05 Gevar progr; 22.10 Dagslui' ting. DUITSLAND 15.20 Speelfilm; 16.55 Intern Duitse Ta- feltennis-Kampioenschappen; 18.00—18.30 Gevar Progr (Regionaalprogr: WDR: 14.00 Die Woche Hder und Heute; NDR: 18.45 Die Ncrdschau; WDR: 18.45 Hier und Heute: NDR: 19.25 Sehpferd- chen zeigt: Aapjeskoetsier uit passie; WDR: 19.25 Intermezzo: Vader is de bes te); 20.00 Nws; 20.20 Rep; 20.25 Quizprogr 22.20 Het woord voor de zondag; Daar na: rep. BELGIË VLAAMS 15.20 Eurovisie: Overn v d Franse TV: Rugbywedstr; 17.0018.30 V d kind; 19.00 Religieus progr; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld; 20.15 TV-feuill; 20.40 Jazz Ball; 21.30 Vragenspel; 22.10 Autokron; 22.40 Nws, Van onze speciale verslaggever BOSTON Regelrecht ont stellend was het verhaal van de van moord verdachte Willem M. L. van R. (31) over zijn verhoor, zoals hij dat woensdag en gisteren vertelde, als ge tuige in „zijn eigen" proces. Het verhoor heeft van acht uur 's avonds op 29 september tot half tien de volgende och tend geduurd. Daarvóór had Van R. vier uur moeten wach- ten en had hij een standje van een politieman gekregen, om dat hij naar het toilet was ge gaan. Zijn „bekentenis" zo onthulde hij gisteren heeft hij pas afgelegd nadat de politiemannen hem de verzekering hadden gegeven, dat hij pas naar zijn schip mocht terugkeren als hij had bekend. Zes rechercheurs hadden Van R. ver hoord. onophoudelijk. „Er zijn pauzes geweest," had de politie eerder in het proces getuigd. „Die pauzes waren al leen voor de rechercheurs," verklaarde Van R. nu, „niet voor mij." BOSTON (UPI) Sinds twee weken geleden het proces tegen de Nederlandse marconist Wil lem M. L. van R. in Boston be gon, leeft de jury twaalf man nen en twee reserveleden „achter tralies". De veertien mannen worden voortdurend bewaakt door zes politiemannen en mogen alleen het gebouw verlaten voor de maaltijden, die zij groepsgeiuijs en onder stren ge bewaking in een restaurant in de buurt geserveerd krijgen. De juryleden „wonen" op de vijftiende verdieping van het gerechtsgebouw. Zij worden 's ochtends om zeven uur ge wekt, hebben een uur de tijd om zich gereed te maken en gaan dan militairement om acht uur de straat op, naar het restaurant waar zij ontbijten. Kranten krij gen zij nietmaar zij mogen wel met de diensters praten. Als zij terug zijn in het ge rechtsgebouw liggen de och tendkranten klaar maar alles over het proces tegen de mar conist is eruit geknipt. Het nieuws van radio en televisie mogen zij ook horen en zien maar zodra er iets wordt ge zegd dat betrekking heeft op Van R.'s proces schakelt een op zichter het toestel uit. De hele dag zit de jury in de rechtszaal, luisterend naar wat in het proces te berde wordt gebracht. Voor de lunch wan delt zij onder bewaking naar een restaurant, dan weer terug naar de zitting. Alleen aan het diner krijgen de juryleden twee uur lang ge legenheid zich te ontspannen. Zij mogen naar de televisie kijken. Driemaal per week gaan zij in een autobus en onder be waking uit, naar een show of een filmvoorstelling. De week einden worden een beetje „ver sierd" met lange autobustoch ten en bezoeken aan restaurants. De juryleden krijgen een ver goeding van twaalf dollar per dag. Met hun gezinnen mogen zij niet spreken of telefoneren. Over de zaak waarin zij een schuldig of een onschuldig tpoeten uitspreken mogen zij slechts discussiëren als verdedi ging en openbaar ministerie klaar zijn met het presenteren van de feiten en de jury offi cieel „in raadkamer" gaat. Dan wordt de jury pas een instantie met gezag. Het regiem van afzondering wordt dan echter zo mogelijk nog strenger begin van de avond had hij een kop koffie gekregen. De volgende morgen was hem een kop thee met cake aan geboden, maar hij had geweigerd: „Dat kan ik nu niet door mijn keel krijgen." Van R. getuigde gisteren: „De in specteurs hielden me een gebalde vuist onder mijn neus. Ik was wanhopig. Dat verhoor was een booby trap. Ten slotte zei ik: Goed dan, ik zal een ver klaring afleggen." Kapitein Fallon, die het onderzoek leidde, kwam er bij en Van R. zou, volgens zijn getuigenis, tegen hem hebben gezegd: „Ik zal iets zeggen, maar het is niet waar." Fallon had daarop geantwoord: „Dan wil ik er niets mee te maken hebben." Van R. zei toen: „All right, schrijf maar op." Zó was, volgens het getuigenis, zijn „bekentenis" tot stand gekomen. Voortdurend zouden de politiemannen hem hebben toegeschreeuwd: „U liegt. U was bij miss Kauffman, 's avonds." Steeds weer vroeg Van R. hen: „Laten we naar het schip gaan. Dan kan ik alles bewijzen. Ik was op de brug." „U was niet op de brug. TJ was in haar hut. Beken het maar." Ten slotte zei een politieman: „U zult ervoor han gen. Het gaat u uw leven kosten." Na het dreigen begon het vleien. „Kom Spars" („Spars" is de bijnaam voor de radiotelegrafist) „waarom zeg je nou niet dat je in haar hut bent geweest.7 Wat kan het je schelen? Zoiets kan iedereen over komen. Zij was dol op je en is over boord gesprongen. Je had er verder niets mee te maken..." Van R. kreeg niets te eten. In het Gisteren kwam de openbare aankla ger, John McAuliffe aan het woord voor het kruisverhoor. Doelend op de hartstochtelijke verklaring over zijn verhoor op 29 september, vroeg hij Van R. met alle sarcasme die in hem was: „U heeft zeker aan toneel gedaan?" Van R.: „Ik heb toneelgespeeld op het gymnasium." „Bedoelt u dat u op een toneelschool bent geweest?" „Nee, mijnheer, ik speelde wel eens toneel op het gymnasium." Daarop ontspon zich een discussie over de verschillen tussen Greenwich- tijd, scheepvaarttijd en Amerikaanse tijd, dit in verband met de notering van tijden door Van R. in het logboek. Van R. lachte op een bepaald moment openlijk, toen McAuliffe bij al dat ge reken in de war raakte en ophield met vragen. Toch boekte de felle McAuliffe in Zijn kruisverhoor met Van R. ook gis teren weer een paar winstpunten. Hij wist de beklaagde er toe te dwingen toe te geven, dat Lynn in z(jn hut was geweest van één uur tot vier uur 's morgens, op de fatale achttiende september. Over dat nachtelijke bezoek had Van R. in zijn eigen verklaring over zijn doen en laten op 18 september niet gerept. Van R. verbleekte toen het gesprek op dit en op andere nachtelijke bezoe ken kwam. Zijn stem bleef kalm, maar zijn voorhoofd begon te glimmen. Aan zijn vrouw, die enkele meters van hem vandaan op de publieke tribune het proces gespannen volgt, was uiterlijk niet te merken hoe zij deze passage in het kruisverhoor opvatte. Op de publieke tribune was gisteren Hugo Geggari, een inwoner van Bos ton, de held van de dag. Van 's och tends vier uur af had hij buiten, in de barre kou, gewacht, om zeker te zijn van een plaatsje op de publieke tri bune. Daarmee waren alle wacbtre- cords gebroken. Pas om een uur of zes kwamen de andere belangstellenden, voor het over grote deel vrouwen. Zij maaken een kampvuur op straat om zich te war men. Om tien voor half zeven kwam Robert A. Brennan, maar hij was te laat: er was geen plaats meer vrij. Hij kon nog beslag leggen op een plaats voor de middagzitting. Driehon derd mensen, die na hem kwamen, moesten worden teleurgesteld. Het is nodig gebleken op de publieke tribune de stelregel „Opgestaan, plaats vergaan" toe te passen. Sinds dat zo is, nemen de bezoekers pakjes brood mee en koffie in thermosflessen. Ook het eten op de publieke tribune is nu verboden. De bezoekers kregen gisteren in ieder geval „waar voor hun geld", vooral toen het kruisverhoor tussen McAuliffe en Van R. ontaardde in een stekelig vraag-en-antwoord spel letje. Aanvankelijk ging het heel beleefd. McAuliffe en Van R. noemden elkaar „mijnheer". Plotseling kreeg het ver hoor een ander karakter; dat was na dat McAuliffe de verdediging waar schuwde Van R. niet langer voor te zeggen. Ten slotte was het zover dat de rech ter, Frank Murray, tussenbeide moest komen. McAuliffe had Van R. ge vraagd of hij zijn verklaring over het verhoor had ingestudeerd. „Ik ben me er niet van bewust," aldus Van R. Rechter Murray: „U moet met „ja" of „neen" antwoorden." Van R.: „Dan moet het ..neen' zijn." Een steek onder water was de vol gende vraag van McAuliffe: „Hoe lang heeft u vorige week geconfereerd met de heer Howard Sprague?" Sprague is een geroutineerde strafpleiter, die de verdediging van Van R. terzijde heeft gestaan met het voorbereiden van zijri verklaring. „Er hangt geen klok in de cel," ant woordde Van R. „Was het een korte of een lange tijd?" „Wat is kort en wat is lang?" aldus Van R. „Het was tussen kort en lang in." McAuliffe zinspeelde er duidelijk op. dat Van R. alleen om het effect in zijn verklaring over „mevrouw Kauffman" en niet over „Lynn" had gesproken." „Noemde u haar ook mevrouw Kauff man als zij uw wasvrouw was?" vroeg hij. Van R„ fel: „Zij was mijn wasvrouw met, edelachtbareZij perste mijn uniform." „Noemde u haar „mevrouw Kauff man" toen zij de uniform terug bracht?" „Neen, edelachtbare." Ten slotte gaf Van R. toe, dat hij haar gewoonlijk „Lynn" noemde. „Heeft u gisteren ook maar één keer „Lynn" gezegd?" vroeg MacAuliffe. „Dat kan ik mij niet herinneren." McAuliffe, wiens theorie het is dat Van R. Lynn zou hebben geslagen nadat zij hem had verteld dat zij zwanger was (de lijkschouwing heeft uitgewezen dat zulks niet het geval was), vroeg Van R. ook: „Als zij zwanger was gei weest. was u daarvoor dan verantwoor delijk?" Van R.'s antwoord: „Ja mijnheer." 6

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5