Verbond Veilig Verkeer Middelburg recipieerde Soepkop met nasmaak Wat kunt u doen Vrijdag 26 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD plukvers rijk aan vitaminen voor u schoongemaakt slinkt niet POLITIERECHTER MIDDELBURG Jaarv ergadering van „Floralia" Ds S. van der Molen sprak voor a.r. kiesvereniging tegen griep? Jeugd van Schore en Vlake was iveer actief Ds. Jansen over de stem der profetie Lezirt» over Israël voor plattelandsvrouwen Ver keer scur sus in Borssele geëindigd MUZIEK EN TONEEL „ONS BELANG" HIELD JAARVERGADERING T uinbouwvereniging OPRECHTE AMATEURS BRACHTEN GOED KLASSIEK PROGRAMMA Oranjever. te Dreischor stelt programma vast Zaterdag in Rotterdam EMM en Walcheren naar titelstrijd zaalhandbal W aterleidingmij. Zeeuwsch-Vlaand eren Aandeelhouders delen kritiek niet Cursus verloskunde le Aagtekerke geëindigd Deining in een glas viswater Gemechaniseerd grootbedrijf en gespecialiseerd kleinbedrijf Mr. Schlingemann sprak voor Z.L.M. Jongelui op pad voor de vluchtelingen Lagere school aanbesteed Burgemeester: „Werk steeds belangrijker" Prijswinnaars Lezing over Finland voor Hervormde Vrouwenver. Lezers grijpen naar de pen Oprit Grevelingendam kwam klaar Scheepvaart Vlissingen Uit de kerken Pag. 4 MIDDELBURG. De zestig jarige landbouwer J. R. J. de B. uit St. Jansteen stond voor de Middelburgse politierechter mr. B. S. Sieperda terecht wegens een poging tot omkoping van een wachtmeester der Rijkspolitie. Verdachte reed op 4 januari in de avond op zijn fiets van St. Jansteen in de richting van Absdale. en werd door de wachtmeester aangehouden omdat zijn lamp niet brandde. Volgens de wachtmeester die als getuige ter zit ting aanwezig was. zou verdachte toen gezegd hebben: ..ga mee naar het hof, dan zal ik je wat voor je vrouw mee geven." Hij zou de verbalisant een soepkip hebben beloofd. Verdachet protesteerde hiertegen. Hij zei de soepkip wel te hebben beloofd' maar niet om de boete af te kopen. Hij verklaarde dat het de eerste boete was die hij ooit had gekregen, en dat hij voor die gelegenheid de soepkip aan. bood. De Officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, achtte ech ter welt bewezen dat de kip was aange boden óm de boete af te kopen. De be doelingen van verdachte wilde hij daar entegen niet ernstig zien. De sfeer waar in het gebeurd is achtte hij typerend voor vZeeuws-Vlaanderen waar een der gelijke gemakkelijkheid niet vreemd is. Maar daarom, zo meende hij. moet men in Zeeuws-Vlaanderen wel erg voorzich tig zijn, en niet zo maar vragen „moet je een soepkip" alsof het doodgewoon is. Ook de politierechter meende dat de bedoelingen van verdachte niet zo kwaad waren. Hij vonniste conform de eis met een boete van vijftig gulden RUZIES In de Oudejaarsnacht ontstond bij de grondwerker E. R. in Middelburg een felle twist tussen hem en van H. die resulteerde i neen harde klap op het gezicht van van H., wat een gebroken neusbeentje ten gevolge had. R. stond voor het hekje omdat hij die klap gege ven zou hebben, en nog wel met een bierfles. „W-e waren naar de markt gegaan om naar de donderbussen te kijken", ver klaarde verdachte. Daarna zouden we samen met van H. en mej. van H. naar het huis van verdachte zijn gegaan om nog wat na te praten. Er ontstond ech ter onenigheid mede door de vele glazen bier die van H. die avond reeds had gedronken. Van H. verklaarde dat hij toen plotseling de klap met het bierfles je op zijn neus had gekregen. Mej. van H. die als getuige a décharge ter zitting aanwezig was verklaarde echter, even als verdachte dat er geen flesje was ge bruikt. De Officier van Justitie vond het een onbeduidende vechtpartij, het gebruik van het bierflesje achtte hij niet bewe zen. „Er zal van wwerszijden wel iets zijn voorgevallen", meende hij, en vor derde een geldstraf van veertig gulden of acht dagen. De politierechter vonnis te met dertig gulden of zes dagen. In Terneuzen kwamen op een nieuw jaarsbal de gebroeders Y. tot handtaste lijkheden. ,.Hij beledigde ons de gehele avond al. Hij maakte kleinzieleige op merkingen en daagde ons uit", verklaar de de broers, die van E. een serie klap pen hadden gegeven. Mr. Sieperda maakte er voor beiden een boete van dertig gulden of ees dagen van. BROUWERSHAVEN. Café het „Centrum" aan de Markt was de plaats waar de bloemenvereniging „Floralia" haar jaarvergadering hield. Bij de be stuursverkiezing werden de heren H. P. de Munck en J. B. Grootjans beiden herkozen. In de vacature van de heer J. A. van den Hoek werd met een grote stemmenmeerderheid gekozen mevrouw Van der Vlught. Tot leden van de kas controlecommissie werden de heren L. Bos en H. de Vries gekozen. De voorzitter deelde mede dat dit sei zoen de planten uiterlijk half april de leden zullen hebben bereikt. Voorts zul len de leerlingen van de beide lagere scholen weer planten worden gegeven. De heer J. M. Bolkenbaas hield ver volgens een lezing over het kweken van diverse soorten kamerplanten. De heer Bolkenbaas lichtte zijn betoog toe met diverse kleurendia's. Tot slot van de vergadering werd do#r de heer J. A. van Schelven een aantal door hemzelf opgenomen smalfilms vertoond. VEERE De A.R. kiesvereniging hield in de podiumzaal van het nieuwe verenigingsgebouw een vergadering, waarbij mannen en vrouwen uit Veere luisterden naar ds. S. v. d. Molen die sprak over het onderwerp „De politiek in de psalmen en de psalmen in de po litiek". Ds. v. d. Molen liet duidelijk uitko men dat de psalmen vol staan van de politiek en dat de psalmen het hart van Gods woord zijn. Wil men goede poli tiek bedrijven, dan moet dit een heili ge zaak zijn in de vreze Gods. Dikwijls brachten de psalmen bevrediging in de politiek als zich zorgen en diepgang voordeden, zei ds. v. d. Molen. Ds. v. d. Molen wekte de aanwezigen op om in deze tijd, nu zovelen niet langer ak- tief meedoen aan de christelijke poli tiek, in het geloof voor Gods zaak te blijven strijden. Advertentie Weinig en ook eigenlijk heel veel. Het belangrijkste is, verstandig en gezond leven, overmatige vermoeidheid vermij den en zorgen voor vitaminenrijke voe ding. Hiermede verhoogt u uw weerstand en stimuleert u de natuurlijke afweer krachten. die uw lichaam tegen infecties bezit. Volgens alle tot dusverre verkregen gegevens draagt de griep een onschuldig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden behandeld. Het huismiddel bij uitnemendheid tegen griep is ..Aspirin", het wereldbefaamde Bayer-product. „Aspirin" bevordert de transpiratie, doet de koorts dalen en stilt de pijn in hoofd en ledematen. U doet er verstandig aan, .te zorgen, dat u thans „Aspirin" in huis hebt. zodat u het bij de eerste symptomen van griep inuw gezin direct bij de hand hebt. Kwaliteit en betrouwbaarheid worden u gagaran- deerd door het bekende Bayer-kruis op de verpakkingen en op de tabletten. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken.) SCHORE. De jeugdwerkcommissie van de hervormde gemeente van Schore en Vlake organiseerde in het vereni gingsgebouw weer een „spelavond" voor leden van de verschillende jeugdvereni gingen. De belangstelling hiervoor was wederom groot. Bij het schieten ging de eerste prijs naar Kees Wisse, bij het tafeltennis naar Piet Karelse Mzn, bij het sjoelen naar Piet Karelse Jzn. bij het piekbord naar Adrie Lepoeter, bij het knikkerbord naar Lenie Veerkoek en bij het radjah- spel naar Willy Kodde. KRUININGEN. Op de vergadering van de Kring Oost-Zuid Beveland der Geref. Mannenvereniging heeft Ds. E. Jansen uit Goes gesproken over het on derwerp: „De stem der profetie". Op boeiende en onderhoudende wijze be sprak hij dit onderwerp. Ds. Jansen schetste het „heilig moeten" of roe ping, de vorm van de prediking der profeten en de inhoud van die pre diking. Er volgde een geanimeerde be spreking. Deze zeer goed bezochte ver gadering stond onder leiding van de heer A. Zeevaart uit Krabbendijke. O KRUININGEN. Ds. A. J. Mooij uit Schore heeft voor de afdeling Kruinin- gen en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een lezing ge houden over zijn reis naar Israël. Bij deze interessante causerie vertoonde ds. Mooij kleurendia's die werden voorafge gaan door dia's van het zomerreis je naar Brugge. In de morgenuren van deze voorjaars vergadering waren de huishoudelijke za ken afgewikkeld en ook nu had me vrouw K. Drever-van Hekke voor een knap op rijm gezet jaarverslag gezorgd. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Baarens-van Aalst herkozen. Mevrouw J. Mol-Janse en mevrouw K. Drever- van Hekke waren niet herkiesbaar we gens periodiek aftreden. In hun plaat sen werden gekozen mevrouw Griep- Westrate uit Waarde en mevrouw E. in 't Anker-van Iwaarden uit Schore. De presidente bracht de beide aftredende dames dank en overhandigde hun een fraai boekwerk. BORSSELE. Onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer werd het examen van de verkeerseursus, die gehouden werd door de wachtmeester der rijkspolitie eerste klasse P. M. Pol derman, afgenomen. Alle 45 deelnemers slaagden, van wie negen met lof. Namens de cursisten dankte de heer M. van Sabben de instructeur voor het genoten onderwijs en de heer Polderman sprak op zijn beurt de wens uit dat het geleerde in praktijk zal worden ge bracht. BORSSELE. Onder leiding van de heer M. Steketee heeft de muziekver eniging O.K.K. een uitvoering gegeven. Het programma bestond uit vijf muziek nummers. Daarna voerde de toneelver eniging uit Nisse het stuk „De stoel van de koning" op. BORSSELE In de jaarvergadering van de kolcnvereniging „Ons Belang", die onder voorzitterschap van de heer C. Almekinders werd gehouden, is de heer C. de Vroe als bestuurslid geko zen. De heer A. van Loon werd in de plaats van de heer S. Wagenaar geko zen in de controlecommissie. In de va cature van de heer A. Walhout, die be dankte voor penningmeester, moet nog worden voorzien. Er werd in 1959 gele verd 133 ton eierkolen, 83 ton antra ciet 3, 20 ton antraciet 2, 25 ton eskolen en 45 ton b.b. BIEZELINGE. Onder voorzitter schap van de heer H. Zuidweg hield de tuinbouwvereniging te Biezelinge in de Hervormde school haar jaarvergade ring. Uit het verslag van de secreta ris-penningmeester, de heer Chr. Smal- legange, bleek dat het ledental op 74 stabiel was gebleven. Ook de financiële positie van de vereniging is gunstig. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Chr. Smallegange en J. Hengsdijk her kozen. Men heeft voor het aanstaand seizoen voor gezamenlijke rekening weer zaaibonen aangekocht. Voorts werd nog gesproken over het gezamenlijk aanko pen van materiaal en over de samen werking met de landbouwvereniging ter plaatse voor aankoop van kunstmest. MIDDELBURG. In de kleine zaal van de concert- en gehoorzaal vond een auditie plaats van d'Oprechte Amateur, afdeling Zeeland. Er werd een klassiek programma afgewerkt, dat over het al gemeen op goed peil stond. De jury had voor ieder van de negen oprechte ama teurs een opbouwende kritiek geschre ven en de heer G. Dirne uit Breda zei, dat hij het gepresteerde, landelijk ge zien, hoog aansloeg. De heer G. Remijnse uit Wolphaarts- dijk, die op de dwarsfluit de Serenade no. 2 van Mozart speelde, kreeg vele waarderende woorden, vooral wat zijn toonvorming betreft. 4 De heer J. Voge laar uit Kruiningen speelde een wals en nocturne van Chopin, waarbij zijn uit stekend muzikaal geheugen opviel. De sopraan mevrouw S. Maas-Rotte uit Domburg oogstte vervolgens met haar fraai gezongen Se tu m'ami van Pergo- lesi en Vittoria. Vittoria van C^issini een enorm sukses. Ook de pianiste Ria v.d. Hage uit Domburg kwam met 1'Impromptu in As van Schubert goed voor de dag. Mevrouw Tamminga-Buth- fer uit Goes zong Aprés un rêve van Fauré en Ave Maria van Cherubim. Haar zang was boeiend en muzikaal. Jammer was het dat de heer J. van Adrichem uit Vlissingen de Prélude opus 3 van Rachmaninoff en de polo naise in As van Chopin uit het hoofd wil de spelen. Had hij de muziek als ge- heugenstem maar op de vleugel gezet, want nu vergiste hij zich enige malen. Mevrouw A. A. Scheltens-Koops kreeg veel applaus met de liederen Ali Mio Cor van Handel en 1'Invitation au voyage van Duparc. Virtuoos was het spel van de pianist mr. C. J. v.d. Putte uit Middelburg met de Sonate no. 5 van Scarlatti, de prelude uit Pour le piano van Debussy en de so natine no. 2 van W. Pijper. De jury noemde het spel van de heer v.d. Putte concertrijp. Het Middelburgs Kamerkoor zong ten slotte onder leiding van Bart Leynse enkele liederen. Dit ensemble, dat hou der is van de landelijke wisselbeker, maakte ook nu weer een zeer goede in druk en maakt een goede kans ook dit jaar weer door te dringen tot de finale. Wie de finale bereiken zal, is nog een vraag, want binnenkort wordt in het serieuze genre nog een tweede Zeeuwse auditie gehouden. DREISCHOR. De Oranjevereniging heeft tijdens een-vergadering, die onder voorzitterschap van de heer J. C. de Later in het dorpshuis werd gehouden, een voorlopig programma voor 30 april en 5 mei vastgesteld. Op 30 april vinden onder meer een voetbalwedstrijd voor veteranen en gymnastiekdemonstraties door „Jong Dreischor" plaats. Het pro gramma voor 5 mei vermeldt voor de middaguren een optocht. De diverse verenigingen worden nog bijeen geroe pen om de plannen voor deze optocht uit te werken. Verder wordt nog gedacht aan een ronde van Dreischor per fiets Tijdens deze bijeenkomst werd me vrouw P. L. van der Werve-van der Have bij acclamatie herkozen. In de va caturen van de heren C. J. Braai en M. P. Geelhoed werd voorzien door me vrouw J. van de Weijde-van der Linde en de heer A. P. Verjaal. De heer J. de Vlieger uit Zonnemaire vertoonde op deze avond enige film». MIDDELBURG. Zaterdagavond aanvang zeven uur worden in de Energiehal te Rotterdam de zaalhand balkampioenschappen van Nederland georganiseerd. Het belooft een aantrek kelijk tornooi te worden. De kampioen van vorig jaar bij de heren, Aalsmeer, werd in de voorronde uitgeschakeld door Niloc uit Amsterdam. Zes heren teams geven acte de présence, onder welke twee teams die ook verleden jaar reeds van de partij waren, name lijk EMM uit Middelburg en Olympia uit Hengelo. Bij de dames kwamen vo rig jaar reeds in de finalepoule WIC uit Eindhoven, Olympia uit Hengelo en Zeeburg uit Amsterdam. Titelhoudster Zeeburg moet dus pogen haar kampi oenschap te prolongeren. Dit wordt een zware opgave voor de Amsterdamse dames, omdat het Haagse Athene mo menteel in een zeer goede vorm ver keert. Bij de dames treden in de zaal dus: Noord: Sparta: Oost: Olympia (Henge lo); Zuid AWLC (Eindhoven): zuid b; Walcheren (Vlissingen); West A: Zee burg (Amsterdam) en West B: Athene (Den Haag); bij de heren: Noord; Olympia (Groningen): Oost: Olympia (Hengelo); Zuid A: Sittardia (Sittard); Zuid B: EMM (Middelburg); West A: Niloc (Amsterdam) en West B: Ope ratie '55 'Den Haag). De Middelburgers moeten zaterdag avond één wedstrijd winnen om in de halve-finale te komen. EMM komt eerst uit tegen Niloc en Sittardia; Walche ren tegen Athene en WLC. Tegen de Haagse dames zijn de Vlissingse meis jes kansloos, doch tegen WLC kan minstens een gelijkspel worden bereikt. Wanneer de verdediging van EMM op dreef is kan de wedstrijd tegen Niloc op een puntenverdeling uitdraaien. Van Sittardia kan gewonnen worden. Favo rieten voor het landskampioenschap zijn bij de dames Athene en bij de he ren Niloc of Olympia (Hengelo). Afdeling plattelandsvrouwen in Wolf aartsdijk opgericht WOLFAARTSDIJK Tijdens een bij eenkomst in het Dorpshuis is een afde ling van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen opgericht mét 49 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de da mes A. B Koert-Krijger, C. A. Kik- Trimpe, A. C. Noteboom-Blok, E. C. Os- sewaarde-Verboom en K. P. Poley-Mar- kusse. Nadat de verkiezing achter de rug was werd de film over de reis van prinses Beatrix naar de West vertoond. TERNEUZEN. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch-VIaan- deren is uitvoerig van gedachten gewis seld over de kritiek, die de heer R. Vrieling, vertegenwoordiger van de ge meente Terneuzen op de vaststelling van de jaarrekening 1958 had gegeven. De aandeelhoudersvergadering heeft be sloten vragen, die de heer Vrieling had gesteld, niet te beantwoorden (over de kosten van de watertoren, directeurswo ning, hoofdleidingnet etc.) doch schrif telijk inlichtingen aan de vertegenwoor digers in de aandeelhoudersvergadering toe te zenden. De heer Vrieling heeft op zo 'kort mo gelijke termijn een overzicht gevraagd van alle investeringen. De heer Vrieling heeft in deze aan deelhoudersvergadering voorts o.a. opge merkt, dat het een tekortkoming is, dat de vertegenwoordigers van de ge meenten jarenlang *_iebiben berust in een verslaggeving, die z.i. onvoldoende was, waardoor het goedkeuren van de jaar rekeningen der maatschappij tot een formaliteit zou zijn geworden. Deze opmerking over het tekortschie ten van de aandeelhouders werd de heer Vrieling kwalijk genomen en ter be oordeling aan de aanwezige vertegen woordigers voorgelegd. Niemand viel echter het Terneuzense raadslid bij. B. en W. van Terneuzen hebben de raad een omvangrijk dossier over de ma terie doen toekomen, o.a. bestaande uit een nadere toelichting op de jaarreke ning 1958 en afschriften van gevoerde correspondentie over deze zaak. AAGTEKERKE. In „Amicitia" is de eindles gegeven van de cursus vee- verloskunde, die onder leiding stond van de heer Klok, dierenarts te Oostkapelle. Nadat de landbouwleraar, de heer Stok, een welkomstwoord had gesproken, wer den de vragen gesteld. Alle zestien leer lingen kwamen in aanmerking voor een getuigschrift. Burgemeester J. Geuze sprak de leerlingen toe en namens de leerlingen sprqk de heer F. Dekker. Het huis en het erf van wijlen wed. A. de Graaf-van Oost te Sint-Maartens dijk is voor 5000 gulden gekocht door de heer J. J. Lindhout, Marts. Kantongerecht Oostburg OOSTBURG. Een enorme lijst met klachten van de Breskense groothan del in vis kwam uit de bus toen een- 50-jarige vishandelaar uit Breskens, v. D. H„ zich voor het kantongerecht moest verantwoorden. V. D. H. had vo rig jaar augustus, toen de vismijn ge sloten was vanwege de visserijfeesten, Onder pressie van het Bestuur van de Visserij-feestdagen, aldus v. D. H. hadden enige vissors gevraagd op de feestdagen de vishal te sluiten, maar ondanks het feit dat de hal gesloten was, gingen de vissers ter vangst. Bij de discussies bleek, dat deze onplezieri ge zaak een beleidskwestie van B. en W.is. De groothandel in vis te Bres kens ziet met argusogen een gedeelte van de aangevoerde vis onmiddellijk in de braadpan verdwijnen. Om aan de concurrentie een einde te maken is de groothandel bereid deze kwestie op hoog niveau uit te zoeken. Hoewel de zaak dus nog lang niet af gehandeld is, liep het voor v. D. II. met een sisser af: tien gulden subs, twee dagen. De 19-jarige G. N. E. G. uit Knokke werd veroordeeld tot 75 gulden subs, vijftien dagen, omdat hij met een sport vliegtuigje in Cadzand slechts 80 meter boven de grond vloog, terwijl het kam peerterrein zeer druk bevolkt was. Mej. A. H. M. H. uit IJzendijke kreeg een reprimande en 25 gulden boete subs, vijf dagen. Zij had met haar auto de maximumsnelheid overschreden. B. F. de F. uit Axel reed vorig jaar augustus 's avonds laat op de Rijsweg waarachter een onverlichte stropers was gekoppeld. Een achter hem ko mende auto was er op gereden en f. hoorde zich voor de niet aanwezig zijn de verlichting een boete van veertig gul den subs, acht dagen opleggen. Rillandia 3 speelde te Rilland een wedstrijd tegen het pas opgerichte Waarde 2. De nieuwelingen moesten het zwaar ontgelden. Rillandia won met 91. OME LANDBOUW IN DE VERRE TOEKOMST KRUININGEN „Waar gaat de landbouw heen", was het on derwerp van een referaat van de Z.L.M. in de Korenbeurs te Krui ningen. Voor een aandachtig ge hoor besprak de heer Schlinge mann de tendenzen in de land bouw, die een voorzichtige prog nose van de toekomst rechtvaar digen. Spreker begon met enkele voorbeelden op te noemen die karakteristiek zijn voor de razendsnelle ontwikkeling zoals die zich na de oorlog heeft gemanifes teerd. Er is nauwelijks iemand en wellicht niemand die de huidige ont wikkeling in de volle omvang heeft voor zien. Nog in 1947 schatte een jong ingeni eur dat in 1960 ongeveer 13.000 tracto ren in gebruik zouden zijn. De profes soren corrigeerden deze raming cn rondden het aantal af op 10.000. Niemand had toen dus durven dro men dat het er zeven maal zoveel zou den zijn. En de vaart is er nog steeds niet uit. Integendeel, verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd in Nederland 100.000 tractoren over de akkers zullen rijden. Deze feiten wijzen dus in een be paalde richting. De landbouw bevindt zich in een overgangsperiode met een sterke neiging tot mechanisatie en dien tengevolge een grote vermindering van het aantal arbeidskrachten. Dit aantal is in de jaren na de oorlog zelfs met 100.000 OOSTERLAND, Het comité uit de jeugd, dat zich ten doel stelt afvalstoffen e.d. bijeen te garen, teneinde deze te verkopen voor nuttige doeleinden heeft kans gezien ten bate van de vluchtelin gen niet minder dan 1150 kg oud papier te verzamelen. Een bedrag van 40 kon het hulpcomité overhandigd worden. Aan gemoedigd door dit ongedachte succes zullen de jongelui binnenkort weer een beroep op de bevolking doen. NOORDGOUWE Ten overstaan van B. en W. werd op het gemeentehuis in het openbaar aanbesteed de bouw van een nieuwe drie-klassige openbare lage re school. Deze school zal in de nabij heid van het gemeentehuis worden ge bouwd. Hoogste inschrijver was F. J. M. van Velthoven te Zierikzee voor 96.650 gul den. De laagste waren de gebr. Slager te Brouwershaven voor 83.985 gulden. In afwachting van de goedkeuring van hogere instanties is de gunning voorlo pig nog aangehouden. Burgemeester mr. Joh. de Widl en de voorzitter van de afdeling Middelburg van hel Verbond van Veilig Verkeerde heer h. Visscher, hadden grote betvondcring en waardering voor de door de scholieren gemaakte tekeningenbetrekking hebbend op het verkeer. MIDDELBURG. Met een zeer druk bezochte receptie in hotel De Burg heeft de afdeling Middelburg van het Verbond van Veilig Verkeer gisteren een aanvang gemaakt met de herdenking van het 25- jarig bestaan. Tal van belangstellenden kwamen het jubilerende bestuur de hand drukken, onder wie burgemeester mr. Joh. de Widt die namens het gemeente bestuur de afdeling hartelijk dankte voor de wijze, waarop zij in de afgelopen kwart eenw de belangen van het veilig verkeer had behartigd. „Uw werk wordt steeds belangrijker", merkte de burgemeester op, die dit in de allereerste plaats noodzakelijk achtte voor de jeugd. „Gelukkig vindt het ver- keersonderwijs. mede door uw stimule rende arbeid steeds meer weerklank. Uw taak zal stellig zwaarder worden, vooral als nu de prognose is, dat over twintig jaren het aantal auto's zal zijn verdub beld." De heer De Widt vroeg ook de aandacht van het bestuur voor het pro bleem van de oudere mensen, die zich nu op bromfietsen in het jachtige ver keer wagen. De voorzitter, de heer E.'Visscher, gewaagde van de pogingen van de af deling om de verkeersgedachte in de afgelopen kwart eeuw bij het publiek ingang te doen vinden. Ook wees hij op de aktiviteiten op het terrein van de verkeersexamens voor de school jeugd. Op het ogenblik worden voorbe reidingen getroffen, zei hij, om deze examens ook ingeburgerd te doen krij gen bij het voortgezet onderwijs. In de toekomst zullen wij proberen met de zelfde toewijding te arbeiden als in de tijd die achter ons ligt, aldus de heer Visscher. De heer F. A. Rosendaal, bestuurslid, belichtte nog eens de sterke stimuleren de kracht die er van de heer Visscher al die jaren ig uitgegaan. Vanaf de op richting is hij lid, de laatste tien jaar als voorzitter, deelde spreker mee. Na mens alle leden bracht hij de jubilaris hartelijk dank voor zijn werk. evenals de heer Wondergem, die lange tijd werk zaam is als propagandist voor de af deling. Ter gelegenheid van het jubileum was voor de schooljeugd een wedstrijd uitge schreven voor de beste tekening, het werk van het verbond tot uitdrukking brengend. Er waren tien prijzen (boeken- bonnen) die door tien jongens en meis jes werden behaald. Het mes sneed dus aan twee kanten: de jeugd werd gecon fronteerd met het verkeer en het schep pend vermogen werd geaktiveerd. De boekenbonnen zijn gisteren aan de prijs winnaars toegezonden. BRUINISSE. Mevrouw Rijks uit Oosterland, die als dochter van een Finse moeder vanaf haar tiende jaar in woonster was van het land van de 10.000 meren heeft op een vergadering van de hervormde vrouwenvereniging van haar verblijf in Finland verteld. Door middel van dia's gaf zij een in druk van de levenswijze in het hoge noorden, die in zovele opzichten ver schilt van het Hollandse leven. De schoonheid van de met sneeuw en bos sen bedekte heuvels, de vele meren, de inrichting van de huizen en het leven van de in het noorden levende Lappen werden door mevrouw Rijks duidelijk geschetst. De presidente, mevrouw Van den Brink, danke mevrouw Rijks voor haar interessante causerie. De winnaars en winnaressen waren: le prijs: Annemarie Kortekaas, Pieter Louwerseschool 6e klas, Souburg; 2e prijs: Klaas de Meulemeester, o.l.school Arnemuiden; Joop de Meij, Chr.burger- school Olmenlaan Middelburg; 3e prijs: Lenie Arendsmah, o.l.school Veere 5e klas; Monique Wiltenburg, Pieter Lou werseschool 6e klas. Souburg; Simon Maljaars, Chr. School Zoutelande 6e klas; 4e prijs: Chris de Rijke. Pieter Louwerseschool Souburg 6e klas. Nellie Lievense, Chr. Schooi Zoutelande 5e klas; Blaas v.d. Ketterij, o.l.school Arnemui- den;Co Marijs, o.l.school 5e klas Arne muiden; eervolle vermeldingen: Eugene Minneboo, o.l.school Veere, Betsie-Pro voost, Marnixschool Souburg; Alies Kruit Chr. school Zoutelande; Elsje Lammers, Pieter Louwerseschool Souburg; Paul van Hoek, Herv.school t' Zand; Nelly Kusse, Pieter Louwerseschool Souburg; Bennie v.d. Stel; Suus Vogelaar, openb. 1.school Veere; Tonny Stommen, Herv. school 't Zand; Ermy Pairout, rijks kweekschool Middelburg. Juryleden waren de-heren Louis Hey- mans, B. J. de Mey en H. Kooyer. gedaald en men schat dat in de komend» tien jaren nogmaals 100.000 man zullen moeten afvloeien. Overigens is deze ontwikkeling een goede eeuw geleden reeds opgetreden in de sector van het ambacht. D« uitvinding van de machines bracht een concentratie van bedrijven mee en al* gevolg daarvan een geleidelijke ver dwijning van het kleinbedrijf. De ontwikkeling gaat thans in twee richtingen. Enerzijds vormt zich het ge mechaniseerde grootbedrijf en anders, zijds het gespecialiseerde kleinbedrijf. Voor de mechanisatie zijn echter enor me investeringen noodzakelijk, terwijl het bedrag per ha. bovendien nog stijgt. Een bepaalde vorm van samengaan zal dus noodzakelijk zijn. Deze noodzaak klemt te meer omdat we in Euromarkt- verband beslist niet achterop mogen ko men. Dit betekent immers dat we met de prijzen van het product mee moe ten kunnen. Anderszijds zal hier weer noodzaak achter liggen tot steeds ver der gaande mechanisatie. We moeten dus mee. Een andere uitweg is natuurlijk d« specialisatie van het kleinbedrijf. Er liggen in Zeeland belangrijke kansen om op de tuinbouw over le gaan. Maar ook hier zijn de investeringskoe ten stijgende. Voor een ha. verwarm de kassen aldus de heer Schlinge- mnan berekent men tegenwoordig al een investering van 150.000 tot 200.000 gulden. AFZETMOGELIJKHEDEN. Tot slot van zijn betoog schetste d« spreker nog de situatie bij de afzetmo gelijkheden. Deze moeten noodzakelijk verbeterd wordgn. Tegenover de afzet vindt men immer* maar al te vaak slechts een opkoper die dus de prijs in belangrijke mate in de hand zal hebben. Weliswaar kan de export-mogelijkheid nog worden uitge speeld, maar de positie voor de produ cent blijft op deze wijze zwak. Men zal zich dus moeten beraden om meer in vloed uit te oefenen op de gang van het product. Weliswaar is op dit gebied iets gaande, maar er zal onderzocht moeten worden of hier nieuwe wegen te vinden zijn. Overigens is de tuinbouw op dit gebied de akkerbouw ver voor uit aldus de heer Schlingemann aau het einde van zijn betoog. Tevoren was bij een bestuursverkie zing de heer C. J. van der Werff al» voorzitter herkozen. Oproep aan bewoners van strandhuisjes Koudekerke Het mag als een bekend feit worden ver* ïi^Ul cJa't tle Kouderkerkse standen „Westduin en „Dishoek" zich in toenemen - de mate m de belangstelling van het pu bliek mogen verheugen. Terecht beroent nren. zwh er op dat „Westduin" en „Div VuS, veilige Stranden zijn, maar men in zich er toch ook van bewust dat met het toenemen van het aantal bezoekers de vei ligheid van het strand afneemt! Temeer zo nu zich onder de bezoekers de laatste jaren een groot aantal buitenlanders bevindt, waarvan velen nog nooit de zee gezien heb- oen., laat staan, dat zij enige ervaring zou den hebben in het zwemmen in zee. Het voortvarende gemeentebestuur van Kouder- ke heeft zich dit zeer wel gerealiseerd en i» zich dan ook nu reeds aan het beraden om de veiligheidsmaatregelen nog meer te per fectioneren, hetgeen in betekenende mate zou zijn te bereiken door het oprichten van een vrijwillige reddingsbrigade. De Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft haar reddingsbrigades in vrywel alle kustplaatsen; de leden van de ze reddingsbrigades patrouilleren langs het strand of zijn op varende patrouille waar bij zij met hun vlugge en zeewaardige mo torboten langs de kust varen, klaar, om bij het eerste sein van alarm in te grijpen. Iii vele badplaatsen zijn deze oranjekleurige. geheel van plastic vervaardigde motorboten voor de badgasten een symbool voor veilig heid geworden. De K.N.B.R.D, streeft er thans naar om ook in Kouderkerke een vrij' willige reddingsbrigade op te richten en doet niet alleen een beroep op de inwoners van Kouderkerke om zich als lid van de op te richten reddingsbrigade te melden, maar vooral ook op de bewoners van strandhuisjes. Het is bekend dat onder de ze categorie badgasten zich vele zwemmers bevinden die, na een korte opleiding, tot uitstekende redders zouden zijn te vormen. En juist zij zouden voor een reddingsbriga de de meest waardevolle mensen zijn om dat zij gedurende het zomerseizoen min of meer permanent op het strand aanwezig zijn. De K.N.B.R.D. doet dan ook een drin gend beroep op die ingezetenen van Mid delburg en Vlissingen die gedurende zomer maanden naar het Louderkerkse strand emi greren om zich beschikbaar te stellen voor de op te richten reddingsbrigade. Men hoeft geen superman (of- vrouw!) te zijn; slechts goed kunnen zwemmen is voldoende. De in- structeurs van de K.N.B.R.D. doen dan de rest om de zwemmers op te leiden tot all round redders. Gaarne spoedige aanmelding bij de heer J. Verstraate, Vlissingsestraat 130 A te Kou dekerke of bij ondergetekende. Nieuwe Vlis- smgseweg 82 te Middelburg. Een briefkaart met naam en adres is vol doende; zo spoedig mogelijk volgt dan een bespreking. I. van Bel. Districtssecretaris KNBRD BRUINISSE. De oprit naar de toe komstige Grevelingendam. zoals die thans loopt van de Molenweg in de pol der Bruinisse naar de toekomstige schut sluis is gereed gekomen. Dit betekende dat het personeel van de aannemers firma R. Boltje en Zonen naar Lelystad is vertrokken. De woonark „Us Wente" van ir. Van der Ree vertrok en de woonark van een dragline machinist werd eveneens weggesleept. VLISSINGEN AANGEKOMEN 24-2. No. Sun- cliff, Ned Truus 25-2 No Sjolna, Be. Vlaan deren 8. Vlissingen vertrokken 24-2 Ned Expo, Ned Truus 25-2 No Suncliff, No Sjolna, Be. Vlaanderen 8. Gepasseerd naar zee (Ned schepen) 24-2 Metropole, Teun, 25-2 Jan, Frigro, Tamo, Ti- de (Gent) Santa Marquerita (Gent) Eagle Gepasseerd naar zee (Ned schepen) 24-2 Da- homeykust, Eenhoorn. Diana-5, Jacob Teek man, 25*2 Isola, Westpolder. Giessenkerk, Hy dra, Kinderdyk, Stad Utrecht, Dita Smits, Li berty. Advertentie NED HERV. KERK Beroepen te Heino: C. van der Steen te Gasselter-Nijveen; te Heino tot predi kant voor bijzondere werkzaamheden, vormines'-Mer D~" Merdinck" H. Kuyl- man, voorheen predikant te Zuidzande; te Aalst (toez.): J- C. de Bie, kand. te Sprang. Bedankt voor Huizen N.H. (vac. S. Gerssen): L. Blok te Capelle a.d. IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Westeremden: W. Bak ker, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Montreal, Quebec, Canada, Chr. Ref. Church: N. B. Knop pers te Edmonton, Alberta. Canada, voorheen te Hilversum- Bedankt voor Berlikum: A. Corporaal GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal: M. Blok te Rijssen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4