Gegriefd Oosterland wil zijn burgemeester niet teru m GADONG LEGDE - EINDELIJK- ZIJN GETUIGENIS AF VIJF VAN DE ZEVEN RAADSLEDEN NEMEN ONTSLAG WANT: Val kabinet in Rome aanstaande MARINE STA-IN-DE-WEG VOOR IJ-TUNNEL Spionage voor Rus in Zweden en Finland Russisch centrum op Ambon FIFTY-FIFTY Kans op redding opgesloten mijnwerkers gering HAMEA Woensdag 24 februari 1960 ZEEUWSCÏÏ DAGBLAD Pag. S OOSTERLAND Het 1750 zielen tellende Oosterland op Schouwen en Duive- land maakt een hevige crisis door. Het leeft op de rand van wat officieel heetver waarlozing van autonomie, wat in de praktijk neerkomt op de vraag of Oosterland als gemeente nog wel te besturen is of niet. Tegenzin Stoffelijk overschot gevonden in kanaal Ontslag Salarissen SNEL BERGAF 75 c» ENGELSE VISSERS MIJDEN IJSLAND Hoogtepunt WESTDUITS AANBOD NIET BEANTWOORD Onbegrijpelijk Brief f Vs'301 Beurt aan verdediging in proces Van R. Huurverhoging uiterlijk 8 maart in Tweede Kamer Universiteit voor de vriendschap Advertentie Van een onzer verslaggevers Zoals de zaken er nu voor staan is die vraag moeilijk te beantwoorden. De toestand is zeer gespannen. Het kan iedere dag tot een uitbarsting komen. Vijf van de zeven raadsleden, waaronder drie wethouders, weigeren langer samen te wer ken met de burgemeester, die verleden jaar januari in ver band met een justitieel onder zoek met ziekteverlof was ge zonden en nu weer in zijn ambt is hersteld. De grieven tegen burgemeester S. W. A. Laurense dateren al van lang voor het tijdstip waarop de van gezondheid blakende burgemeester mei ziektever lof werd gezonden. De aanleiding van dit tijdelijk op nonaclief zetten van de burgemeester was het geknoei van een ambtenaar ter secretarie, die inmid dels veroordeeld is wegens verduiste ring. De vraag in hoeverre de burgemees ter had gefaald is niet duidelijk met ja of neen beantwoord. Van hoger hand is gesteLd dat het wettig en over tuigend bewijs tegen de burgemeester moeilijk of misschien zelfs niet te le veren zal zijn, waarna hij weer in zijn functie is hersteld. De raad hoorde de ze beslissing met ontzetting aan. dit herstel in functie geen rehabilita tie van de burgemeester moest zien. ..Wij willen de burgemeester nog een kans geven". Deze uitspraak van de commissaris is bij het merendeel van de gemeente raad vertaald als: „Wat Den Haag en Middelburg niet konden doen moeten wij nu maar onder elkander uitvech ten". Iedereen in Oosterland is ervan overtuigd dat door deze houding on recht wordt gedaan aan de gemeente en het belang van de gemeente wordt geschaad. Oosterland had de burgemeester al afgeschreven, hoewel de heer Laurense in de tijd van zijn ziekteverlof in Oos terland was eebleven en zich niet ver borgen heeft gehouden. Als voorzitter van de culturele vereniging liet hij zich vaker gelden in die tijd. ..Wij zijn in een onmogelijke situatie gemanoeuvreerd", zeggen de wethou ders en raadsleden, die niet langer met de burgemeester willen samenwerken. ,Wij zullen trachten de 2aak zelf op te lossen" Deze ontzetting sloeg over in een stugge tegenzin, toen de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Caasembroot, in de for mele raadszitting aan de beslissing van hogerhand toevoegde dat de raad in Advertentie SIEMENS CENTRIFUGE centrifugeert f 226,- SNEL - VEILIG - STABIEL Van onze correspondent STOCKHOLM. Ofschoon men ge tracht heeft het geheim te houden, is nu toch bekend geworden dat zowel in Noord-Zweden als aan de Finse grens voor Rusland gespioneerd is. Een week geleden werd in de Finse stad Rovanie- mi een man gearresteerd die toegege ven heeft daar drie jaar lang tegen be taling voor de Russen, te hebben gespio neerd. Hij zal op B maart voor 'net ge rechtshof in de stad Vaza gebracht wor den. Thans is ook voor de eerste maal van officiële Zweedse zijde bekendgemaakt, dat in het district Gallivare een cen trum van het Zweedse ijzerertsgebied, een 33-jarige monteur gearresteerd is, die van spionage beschuldigd wordt. Dit schijnt, een eerste begin te zijn van een actie, die verschillende spionagegevallen omvat. De Zweedse ertsmijnen. die tijdens de laatste oorlog voor beide oorlogvoerende partijen van belang waren, zijn van Russisch gezichtspunt uit natuurlijk ook een uiterst belangrijk object. De spion nen hadden de opdracht te onderzoeken welke sabotagemogelijkheden in de erts- gebieden aanwezig zijn, hoe de Zweedse; verdediging georganiseerd is en hoe men' de beide spoorlijnen waarlangs het erts naar de Noorse haven Narvik of naarj de Zweedse haven Lulea getransportee'd wordt, buiten bedrijf zou kunnen stellen. I Eigen nieuwsdienst BEST In het Beatrixkanaal. o.,'er Best bij Eindhoven, hebben werklieden die daar bezig waren met de bouw van een brug over het kanaal voor de nieuwe rijksweg naar Tilburg, gistermorgen het stoffelijk' overschot gevonden van een vrouw. Het lichaam was ontkleed en zwaar verminkt. Door vingerafdrukken te ver gelijken ontdekte de politie dat het ge vonden lichaam dat van mevrouw Th. B. (53) uit Eindhoven was; zij werd al enkele weken vermist. Aanvankelijk werd aan een misdrijf gedacht. De officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Moons, begaf zich daarom naar Best. Na een sectie, die dr. J. Zel- denrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag in het klooster Nazareth te Best uitvoerde, liet men de gedachte aan misdaad varen. De vrouw was door verdrinking om het leven gekomen. Vermoed wordt dat de wonden zijn ontstaan door aanraking met scheeps schroeven; het lichaam moet al ver scheidene weken in het kanaal hebben gelegen. De drie wethouders W. J. Zeijier (V.V.D.), A. Bakker (P.v.d.A.) en A. Stoutjesdijk (C.H.U.). stellen daarin dat het een onmogelijkheid is met de burgemeester samen te werken. Twee raadsleden (van de S.G.P.) hebben de beslissing van Den Haag aanvaard, hoe wel men in deze kring er op wijst dat daaruit geen andere conclusie mag Worden getrokken dan dat de S.G.P. het hoger gezag aanvaardt. Als dat ge zag meent dat de burgemeester moet terugkeren, neemt men dat voor ken nisgeving aan. De burgemeester weert iedereen af die met hem deze zaken wil bespreken. Hij heeft zijn werk in het raadhuis her vat en verontschuldigt zich d-at hij on middellijk weg moet als iemand hem te spreken vraagt. Hij voegt dan ook de daad bij het woord, trekt haastig zijn jas aan en verlaat, in versnelde pas het raadhuis. „Het is geen onwil" zei hij ons in het voorbijgaan. „U moet dit niet als een onhoffelijkheid opvat ten. Ik heb het razend druk". Dat is evenwel een moeilijke zaak. Dit begon al met het ontslag. De vijf raadsleden dienden hun ontslag in- bij de gemeenteraad. De burgemeester heeft daarop geantwoord dat zij daar mede in strijd hebben gehandeld met de kieswet. Een raadslid moet zijn ont slag indienen bij de voorzitter van de raad. in casu de burgemeester. Die moet de ontslagaanvrage .weer voor leggen aan de voorzitter van de kies kring. Goed, zeggen de vijf van Oos terland. Wij zullen het volgens de wet doen. Deze week dienen zij hun ont slag opnieuw in. Intussen zijn er nog meer moeilijk heden. Wat zullen de andere leden van de partijen doen. die nu als kan didaat vdor een raadszetel in aanmer king komen? De C.H.U. vergadert daar donderdag over. De Partij van de Ar beid maandag met het gewestelijk be stuur. Er zijn toezeggingen dat de vol gende kandidaten geen. zetel zullen aanvaarden, maar dat moet worden vastgesteld. Bii dit alles komt het moment na* der waarop de vijf,'die geen raadslid of wethouder meer willen zijn, voor persoonlijke beslissingen worden ge plaatst. Voor wethouder VJ. J. Zeijier (V.V.D.) breekt dit ogenblik maandag aan. Op dié dag moet hij samen met de burgemeester de mandaten onder tekenen waarop de salarissen en lonen van de ambtenaren en gemeentewerk lieden moeten worden uitbetaald. De héér Zeiiler zegt dat hij zal weigeren die mandaten te ondertekenen, hoewel dit voor hem eén moeilijke beslissing is. „Kan ik het met mijn verantwoor ding in overeenstemming brengen, .flat de salarissen door mijn weigering niet worden uitbetaald? Er moeten trou wens nog meer mandaten worden on dertekend. Voor betalingen aan leve ranciers van de gemeente. Daarbij zijn zaken die in het afgelopen jaar, toen ik loco-burgemeester was, onder mijn verantwoordelijkheid hun beslag kre gen". De heer Zeijier kijkt zorgelijk uit het raam' van zijn grote hofstede Rqst Hoest. „Na diep beraad en overleg met mijn collega-wethouders heb ik besloten niet te tekenen". Na een stilte: „Ook de andere wet houders tekenen niet'*/ Eigen nieuwsdienst ROME Elk ogenblik kan in Italië een kabinetscrisis uitbre ken; het aftreden van de rege- ring-Segni is aanstaande, zo ver luidde gisteravond in Rome. Een aanwijzing hiervoor was het be richt dat de minister van buiten landse zaken Pella zijn officieel bezoek aan Canada heeft uitge steld. Hij zou zondag vertrekken. De politieke toestand in Italië is de laatste weken snel verslechterd, zo zeer zelfs dat men de positie van de Chris tendemocratische regering-Segni zeer zwak acht. Behalve door de eigen partij wordt het kabinet alleen nog gesteund door de uiterst rechtse neo-fascisten en de monarchisten. De steun van deze partijen in het parlement is onontbeer lijk, nu de liberalen om redenen van binnenlandse politieke aard hun steun aan het kabinet hebben ingetrokken. Aan politieke spanning is er in Italië op het ogenblik geen gebrek. De links- socialistische leider Nenni betoogt zelfs, dat een nieuwe periode van fascistische dictatuur voor de deur staat. Alleen in dien de Christendemocraten samen wer ken met mijn partij, aldus Nenni, kan het onheil worden afgewend. Het is een feit dat een aantal grote schandalen, gevallen van corruptie enz. de laatste maanden de positie van het huidige bewind danig hebben onder mijnd. De politieke situatie verslechterde on langs nog meer door de kritiek van de rechtse partijen, de liberalen incluis, pp president Gronchi, die in Moskou naar hun mening al te welwillend tegenover de politiek van zijn gastheren is geweest, Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In het Russische weekblad New Times zijn enige mede delingen te lezen over het oceanogra- fische instituut dat Rusland in Ambon zal gaan bouwen. In een artikel, getiteld Indonesië van daag en morgen, schrijft een zekere Ilja Naiditsj: Indonesië heeft scheeps bouwkundigen nodig. Zij zullen worden opgeleid op het instituut, dat met Rus sische hulp op Ambon zal worden ge bouwd. Dat eiland zal Indonesië de des kundigen geven, die het nodig heeft om een moderne zeevaartmogendheid .te worden: Russische leraren zullen niet al leen scheepsbouwers opleiden, maar ook oceanografen en visserij-deskundigen i Uitstekend mevrouw, meneer., ik hoor 't steeds meer! 20 stuks LONDEN (Reuter). De Britse rege ring is ingenomen met het besluit van de federatie van Engelse verenigingen voor de zeevisserij, niet binnen de IJs landse twaalfmijlsgrens te vissen zolang de Geneefse conferentie over het zee recht duurt. Dat overleg wordt op 17 maart hervat. De federatie heeft bij dit besluit ech ter aangetekend dat het niet kan wor den uitgelegd als een erkenningvan die twaalfmijlsgrens. Zij blijft er bij dat IJsland alleen rechten heeft tot vier mijl uit de kust. De regering ziet iri het besluit van de federatie een bewijs van goede wil en een teken dat de federatie een bijdrage wil leveren tot het welslagen van de conferentie over het zeerecht. Advertentie SIEMENS STOFZUIGERS met extra papieren stofzak Óp dat moment zal de crisis van Oos terland een hoogtepunt bereiken. De betrokkenen verwachten dat deze wei gering om de gemeentelijke zaken af te doen tot gevolg zal hebben dat voor Oosterland een regeringscommissaris za! worden benoemd, zodat de burge meester toch uit zijn functie wordt gezet. Er waren aanwijzingen te over die er op duidden dat de burgemeester niet meer terug zóu komen, zeggen de wethouders.' Lang voor de fraude van de seeretarie-ambtenaar werd ontdekt, hebben wij tal van, gegronde-klachten over het beleid van de' burgemeester ter kennis gebracht van de commis saris der Koningin. Tjjdens het onder zoek naar het gedrag van de burge meester hebben wij verscheidene malen een bespreking gehad met minister Toxopeus van Binnenlandse zaken. Bij die gelegenheden heeft de minister on omwonden te verstaan gegeven dat hij op de rapporten van de rijksrecherche de burgemeester had kunnen ontslaan, hoewel misschien het wettig en over tuigend bewijs niét te leveren zou zijn. Enkele dagen voor Kerstmis 1959. zo vervolgden de wetbóuders, kwairi de commissaris van de Koningin en M zei dat het alleen nog. maar de vraag was of de burgemeester voor Kerstmis of na de feestdagen ontslagen moest worden. En nu komt opeens de mededeling dat de burgemeester weer in zijn ambt is hersteld, hoewel wij dat niet moeten opvatten als een rehabilitatie. De wethouders van Oosterland be grijpen er niets van. Ze hebben het ook vreemd gevonden dat in de for mele raadsvergadering, waarin de com missaris de burgemeester weer in zijn ambt herstelde, deze de bungemeester eerst nog in de gelegenheid had ge steld ontslag te nemen, op welke sug gestie de heer Laurensê niet was inge gaan. „Op deze manier gaat het hele con flict op een persoonlijke vete lijken", zeggen de wethouders, die nadrukke lijk stellen dat samenwerking met de burgemeester in het belang van de ge meente niet langer mogelijk is. BERLIJN (A.P., Reuter, UPI). De kans om de 106 mijnwerkers te red den, die opgesloten zitten in een mijn in Zwickau bij Leipzig in Oost-Duits- land, is uiterst gering. Maandagochtend brak na een hevige ontploffing in de mijn, die de naam van Karl Marx draagt, een brand uit, die zich buiten gewoon snel door de gangen voort plantte. Aanvankelijk waren 174 mijnwerkers door het vuur van de buitenwereld af gesneden. Zij behoorden tot de ochtend ploeg, die even voor de ontploffing in de schacht was afgedaald. Een en vijftig van hen konden worden gered, zeventien kwamen om het leven. Hun lichamen konden worden geborgen. De wethouders hebben hun klachten samengevat in een stuk van twaalf foliovellen dat zij de minister van bin nenlandse zaken hebben aangeboden. VUURHAARD Driehonderd redders zijn al sinds maandag met rook- en gasmaskers bezig zich centimeter voor centimeter, zoals het Oostduitse persbureau zei, een weg door de verschrikkelijke vuurhaard op driehonderd meter diepte te banen Wa ter en mijngas hinderen de mannen ern stig. Het Oostduitse regiem hield het nieuws van de ontploffing overigens stil tot maandagavond, hoewel de ramp ge- beurde om tien minuten voor half ne gen 's ochtends. De leider van de reddingsoperaties, Kurt Gregor, deelde gisteravond mede, dat nieuwe hulptroepen waren gearri veerd om de ingeslotenen te helpen be-j vrijden. Voor de radio zei hij gistermid dag, dat de kans op succes zeer gering is. De Oostduitse radio berichtte, dat de oorzaak van de ontploffing waarschijnlijk mijngas is. De lichamen van de omgekomen mijn werkers, die uit de mijn zijn gehaald, waren zo ernstig verbrand, dat identifi catie niet onmiddellijk mogelijk was. Een van de geredde mijnwerkers vertelde, eveneens voor de radio, dat hij door de ontploffing tien meter werd weggeslin gerd. Hij rende toen onmiddellijk weg om hulp te halen, want hij nam een sterke rooklucht waar. Het centrale agentschap voor reddings werk bij mijnrampen te Essen in West- Duitsland heeft inmiddels medegedeeld, dat het aangeboden heeft een ploeg spe cialisten naar Zwickau te zenden om te helpen bij het reddingswerk. Gister avond was nog niet bekend of dit aanbod was aanvaard. De ernstigste mijnramp in Duitsland had plaats in 1946 in het Ruhrgebied, waarbij 412 mijnwerkers de dood von den. In Westberlijnse kranten circuleren berichten als zouden, de produktienor- men in de Karl Marx-mijn zó zijn op gevoerd, dat men de veiligheid vol komen uit het oog heeft verloren, waardoor maandag de ontploffing kon ontstaan. Hoe men ook over deze Westduitse be richten mag denken, het officiële Oost duitse persbureau deelde gisteren mee, dat andere mijnen in Oost-Duitsland hun produktie zullen verhogen uit „solidari teit" met de Karl Marx-mijn. Advertentie. SIEMENS STOFZUIGERS- met extra pa'pierfen stofzak 't™, f 122,- licht, handig steeds paraat exclusieve L f/JBJ SUPER WÊT^f J f 350,- Ongekende zuigkracht! Van onze speciale verslaggever BOSTON Gadong de Indone sische hutbediende van de Utrecht, die ten koste van veel geld en moeite uit zijn woonplaats Soerabaja naar Boston is gebracht heeft gesproken in het proces, dat in Boston tegen de van moord verdachte Nederlandse marco nist Wim van R. wordt gevoerd. Gis teren legde hij, opgeroepen als getuige a charge, zijn verklaringen af, verkla ringen echter waarvan de waarde voor de verdediging groter schijnt dan voor de vervolging. Het getuigenis van Gadong heeft de staat Massachusetts duizenden guldens gekost. De 33-jarige Indonesiër had na de voor Lynn Kauffman zo noodlottige reis afgemonsterd van de Utrecht. Slechts één politieman had aan boord na de moord met hem gesproken en achteraf werd aan de verklaringen van Gadong zo veel waarde gehecht, dat de vervol ging hem tot elke prijs als getuige wil de horen. De opsporingen werden aanvankelijk nogal bemoeilijkt, omdat men Gadong Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Voor de bouw van de IJ-tunnel, zo zei minister Korthals gisteren in de Tweede Kamer, zouden enkele gebouwen van het marine etablissement in Amsterdam weg moeten. Dat was voor de marine on aanvaardbaar, daar dan het hele etablissement moest verdwijnen en ergens anders zou moeten worden ondergebracht. Dat zou het tunnelplan te duur maken. De regering zal haar beslissing inzake de Amsterdamse tunnelplannen los van de voorgeschiedenis nemen en een ob jectief standpunt innemen als er een be sluit moet worden genomen over rijks kosten aan de IJ-tunnel, zei minister Korthals. Hij vestigde er de aandacht op dat het geen kwestie is, die onder dit kabinet is geschapen. Zij hangt al jaren lang en toch moet er dan nu binnen enkele maanden een beslissing vallen, In 1957 is al tegen Amsterdam gezegd dat de bijdrage, zoals het die zou wensen, te hoog was. Daarna is er van de kant van het Amsterdamse gemeentebestuur niets meer gehoord. „AHeen zo" Bij de replieken zag gisteren de Am sterdamse liberaal J. G. H. Cornelissen, die vorige week een pleidooi had gehou den voor de Coentu.nnel zijn kans schoon om ook een goed tvoord te doen voor de IJ-tunnel. Al hield hij dan vast aan zijn voorkeur voor de Coentunnel, omdat hij deze als de beste oplossing beschouwt, toch zei hij het te zullen waarderen als het rijk financieel zou bijdragen in de bouw van de IJ-tunnel, maar dan zou die ook moeten dienen voor wielrijders, bromfietsers en voetgangers. Alleen op deze manier zou dê IJ-tunnel volledig aan de Amsterdamse behoeften kunnen voldoen. Na deze verklaring kreeg hij een scham pere opmerking te slikken van zijn so cialistische stadgenoot J. M. den Üyl: U hebt vijf dagen nodig gehad om uw draai te nemen! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer zal uiterlijk dinsdag 8 maart de wijziging van de huurwet, dus het regeringsvoor stel tot verhoging van de huren met twintig procent, in openbare behandeling nemen. De week daaropvolgend komt waarschijnlijk het Benelux-unieverdrag in de Tweede Kamer. Volgende week zal de Kamer niet vergaderen. Advertentie Geneest ruwheid en schraalheid voor een Chinees had aangezien. Ten slotte vond men hem in zijn woonplaats: Soerabaja, Het kostte 7.500 gulden om hem naar Boston over te vliegen. Gadong, wiens woorden werden ver taald door de Nederlandse tolk Robert de Visser, kon zich de gebeurtenissen op de avond van de achttiende september rog goed herinneren. GEEN APPELS Hij verklaarde dat hij omstreeks half acht met een sinaasappel naar de hut van mevrouw Kauffman was gegaan. Hij zei dat hij drie keer had geklopt zonder gehoor te krijgen. Mevrouw Juanita Spector de echtgenote van Lynns werkgever professor Stanley Spector zou volgens hem toen naar hem toe zijn gekomen, hem de sinaasappel hebben afgepakt en hebben gezegd dat mevrouw Kauffman zeeziek was. Volgens de officiële beschuldiging zou Van R. omstreeks acht uur in de hut van Lynn Kauffman zijn geweest en ru zie met haar hebben gekregen. Gadongs getuigenis stemt niet overeen met dat van mevrouw Spector, die had verklaard dat zij en Gadong om ongeveer acht uur voor de hut van mevrouw Kauffman hadden gestaan. Zij had' „gedempte ge luiden" gehoord. Belangrijker voor de verdediging was Gadongs verklaring, dat in de lounge waar Van R. omstreeks half zes gin zat te drinken, geen appelen maar slechts sinaasappelen op de schaal had den gelegen. De dochter van mevrouw Spector, de twaalfjarige Stephanie, had getuigd dat Van R. bij het verlaten van de lounge een appel had meegenomen. In Lynns hut werd later een appel ge vonden. Gadong was de laatste getuige van de vervolging. Nu is de verdediging aan de beurt met „slechts zes of zeven getuigen". De verdediging hoopt deze week al klaar te n met de verhoren. Overwogen wordt mevrouw Van R. als getuige a decharge op te roepen. Advertentie SIEMENS STOFZUIGER5. met extra papieren stofiak SOERABAJA (AFP). In Moskou zal binnenkort een „universiteit voor inter nationale vriendschap" worden geopend voor studenten uit de hele wereld, maar vooral voor die uit onderontwikkelde landen, zo heeft premier Kroesjtsjef in Soerabaja meegedeeld. I

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5