Eiland Tholen heeft thans directe telefoonverbinding Overeenstemming tussen Schelde en domeinen Naast botersmokkel ook een illegale handel van bloem Gesloten scholen voor de „overblijvende" leerlingen K amer van Koophandel bood een prachtig mozaiek aan Metaalindustrie naar Goes? Oesterproeven in Veerse Gat geslaagd De tribune is geen Bühne Woensdag 24 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Verhoging van belastingen? Klokslag één uur: draadjes doorknippen Schepen op Schelde in moeilijkheden oooooooo Voorkom griep en bestrijd griep met WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER WITTE KRUIS CIJFERS MOZAÏEK Nieuwe rector Chr. Lyceum voor Zeeland Gedeputeerde Philipse voor c.h.u. Statenkring Vertrouwen in departement van verkeer en waterstaat enigszins geschokt Econ. politierechter Zaken doen zonder geldige papieren Geen samenspreking meer in Almelo ECONOMISCHE POLITIERECHTER Op handkarretje GEEN SNELTREIN Ds. i. Dijkstra met vervroegd emeritaat Scheepvaart Vlissingen Een oplossing moet gevonden worden Verbetering van de strandhoofden aanbesteed ?T49 9Óo0n NveAKlerk' Weurke"dam. Zeeschip gestrand Protestants-Christelijk TT ET IS NAAR onze mening moge- lijk en gewenst dat er een rela tieve belastingverlaging komt en bo vendien dat beiastingfaciliteiten wor den verleend voor bepaalde doel einden. Het zal daarom duidelijk zijn dat wij van een belastingverhoging, op welk terrein dan ook, beslist geen voorstander zijn. In dit verband moet worden gewezen op het aanhangige voorstel van de regering om zowel de grondbelasting op het gebouwde on roerend goed (huizen enz.) te verho gen als de personele belasting zoals het voorstel zegt „natuurlijk met de huurverhoging mee te laten stijgen". Beide belastingen zullen van de bur gers een meeropbrengst vragen van ruim 45 miljoen gulden. Wat de grondbelasting aangaat moet worden opgemerkt, dat in de be zettingstijd (in 1941) een willekeurige •verzwaring is doorgevoerd. In 1955 is deze verhoging ongedaan gemaakt, omdat een grotere huurverhoging dan vijf proeent toen niet mogelijk was. Om de huiseigenaren toch een grote re compensatie te geven, is toen de grondbelasting verlaagd. Nu nadien er twee huurverhogingen zijn doorgevoerd, meent de regering dat een handhaving van genoemde verlaging niet langer noodzakelijk is. Dat argument is naar onze mening niet aanvaardbaar. Immers, niettegenstaande alle huur verhogingen is nog steeds niet bereikt dat de feitelijke huren gelijk met de evenwichtshuren liggen. De regering zelf erkent dat meer huurverhogingen zullen volgen! Bovendien, waarom moet de rege ring, in tegenstelling tot haar beroep op het bedrijfsleven om de bouw- en exploitatielasten laag te houden nu zelf de exploitatiekosten van onroe rend goed verhogen? Voorts ligt het toch niet in de rede, nu de regering de drukkende last op het overheidsbudget vanwege de huur subsidies wil verminderen, deze ver lichting van het overheidsbudget te begeleiden met een nieuwe lastenver zwaring voor bepaalde burgers. In het bijzonder voor die huiseigenaren, die van de huurverhoging niet kunnen profiteren, is een verhoogde grond belasting moeilijk te verteren. Bijzonder onwelwillend ten opzichte van de belastingplichtigen is ook de voorgestelde bepaling de verhoogde belastingen te laten terugwerken tot I januari 1960. Het ware sympathieker geweest indien als datum van ingang 1 januari 1961 ware voorgesteld! Wat de personele belasting betreft, wegen de bezwaren tegen een verho ging zo mogelijk nog sterker. Als er in de huidige omstandighe den een belasting bijzonder onrecht vaardig werkt, is dat zeker de perso nele belasting. Deze belasting wil de vertering van inkomsten (op vrijwilligheidsbasis) treffen als correctief op de persoonlij ke belastingen. Was het voor 1940 zo, dat men een woning kon huren, die enig verband hield met het inkomen, thans is dat niet het geval. Mensen met lage in komens zijn vaak gedwongen hoge huren te betalen en lieden, die hoge inkomens hebben, verkeren in de om standigheid lage huren te mogen neer tellen. Een belasting op die grillig verdeel de woninghuren is onrechtvaardig. El ke band tussen de belasting en de ver tering van het inkomen is verbroken door de huidige situatie op de woning markt. Een verhoging van een dergelijke belasting doet de onrechtvaardigheid van heffing toenemen en is uit dezen hoofde alleen al onaanvaardbaar. Voor hen, aan wie geen soulaas wordt geboden in de voorgenomen huurver hoging, betekent deze belastingver zwaring een extra druk bovendien. THOLEN. De oude telefoons, met slinger, op het eiland Tholen kunnen nu naar het museum en de lieflijke stemmen van de acht Thoolse telefonistes zijn uit de ether verdwenen. Klokslag één uur gistermiddag hebben bijna 2000 telefoonabonnees op Tholen de draadjes doorgeknipt, hetgeen ook tegelijkertijd in de telefooncentrales geschiedde. En met deze technische handeling werd de automatisering van de telefoon in de sector Tholen een feit. Nadat de technici, transpirerend en onder hoogspanning, hun werk hadden gedaan onthulde ir. R. Diks, hoofddirecteur van de telefonie en telegrafie van de P.T.T. te Den Haag, een fraai mo zaïek in de hal van de nieuwe centrale, aangeboden door de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden. Op deze plechtigheid volgde een bijeenkomst in hotel „Zeeland", waar verscheidene sprekers Tante Pos in vele toonaarden lof en hulde hebben gebracht voor dit resultaat. VLISSINGEN Bij Walsoorden kwa men dinsdagmorgen tijdens dichte mist de schepen „Port Wanstead" van 5664 brt. op weg naar Antwerpen en het Rus sische vrachtschip „Gribojedov van f774 brt. met elkaar in aanvaring. Het Rus sische schip dat ten anker lag, liep scha de aan de voorsteven op en bleef ter plaatse voor het instellen van een onder zoek. De Engelse „Port Wanstead" ver volgde zijn reis naar Antwerpen. Later op de morgen verliet de bergingssleep boot „Scaldis" de haven van Vlissingen voor eventuele assistentie van de Noorse tanker „Grena"' die in moeilijkheden verkeerde door het niet functioneren van de ankerspil. De bemanning repareer de echter zelf de schade zodat de „Scal dis" weer naar Vlissingen terugkeerde. Later op de dag is echter toch een re- paratieploeg van de Kon. Mij. „De Schel de" naar boord gegaan voor een vakkun dig herstel. Advertentie Tabletten, poeders of cachets! Het was druk in de nieuwe telefoon centrale in het stadje Tholen. De abon nees wilden natuurlijk wel eens extra aan de kiesschijf draaien om te probe ren of het nu werkelijk zonder telefo niste gaat. Temidden van deze drukte was er toch nog gelegenheid voor de onthulling van het mozaïek. De voorzitter van de Zeeuwse Kamer van Koophandel, de heer C. A. Kamme- raad, bood dit fraaie mozaïek, een kunstproduct van Andries Minderhout uit Middelburg, namens de kamer aan om uitdrukking te geven aan de grote vreugde en dankbaarheid bij de in dienststelling van de automatische tele fooncentrale, zijnde de laatste schakel j in de keten van de automatische tele-! foonnetten in het gebied van de Kamer. „Wij hebben gemeend dit te moeten aanbieden, ook als een herinnering aan al hetgeen de P.T.T. en zijn mensen van hoog tot laag in ons goede 'gewest hebben tot stand gebracht." Ir. Diks schoof het gordijntje weg, waarna ieder het mooie kunstwerk kon bekijken. De hoofddirecteur uitte zijn grote dank voor dit geschenk en bood het op zijn beurt de directeur van het telefoondistrict Breda, ir. J. C. Th. Blankert, aan. in hotel „Zeeland" was een select ge zelschap bijeen: vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, en van de P.T.T. Kamer in Zeeland, de gemeen tebesturen van het eiland Tholen en Ve- le autoriteiten uit de P.T.T.-wereld. Ir. Blankert kwam in zijn rede met enkele interessante cijfers. Hij vertelde, dat elke centrale een capaciteit heeft van 200 a 300 num mers, in St. Maartensdijk (gecombi neerd met Scherpenisse) is er plaats voor 400 nummers. Hij hoopte dat eind 1960 ook de sector Oostburg geauto matiseerd zal zijn, waarmee het ge hele district dan voltooid is. Tot slot deelde ir. Blankert mede, dat in 1959 in de sector Tholen 400.000 lokale, 550.000 interlokale en 3600 in ternationale gesprekken zijn gevoerd. NadaJ hij eerst zijn vreugde en dank baarheid namens het bedrijfsleven had geuit kwam ook de heer C. A. Kam- meraad met aardige gegevens voor de dag. „Begonnen op 1 september 1939 in Goes, werd in de loop van 1940 nog een aeel van Zuid-Bevel and, behalve de „zak", in dienst gesteld, gevolgd door Noord-Beveland In 1941 en Middelburg in 1942. Na de bevrijding was Vlissin- fntE m eerst aan de beurt, in «ÜS w^r? de zak geautomatiseerd en in 1957 Schouwen-Duiveïand", aldus de heer Kammeraad, die voorts een apart van 'lu^e bracht aan het gehele P.T.T.-personeel voor deze prestaties. de miljoenste telefoonaansluiting tot stand zal komen, 900 gegadigden wach ten nog op aansluiting. Ook kon hij vertellen, dat er op de 1000 inwoners gemiddeld 85 een telefoon aansluiting hebben (sector Tholen 74 op 1000). In de nieuwe telefooncentrale belde bur gemeester mr. A. J. van der Hoeven van Tholen verrukt zijn vrouw op. Burge meester W. J. van Doorn van Poortvliet en de gemeente-secretaris van Tholende heer V. Laban, kijken met belangstelling toe In 1949 werd er voor een bedrag van 1,4 miljard gesprekken gevoerd. Voorts werden gevoelens van dank en blijdschap vertolkt door de heer K. van Everdingen uit Vlissingen, voorzitter van de P.T.T.-Kamer Zeeland, mr. A. J. v.d. Hoeven, burgemeester van Tholen, na mens de gemeentebesturen op het ei land, en tot slot door de heer R. C. Heese, directeur van het postkan toor te Tholen die met name de P.T.T. dank bracht voor de buitenge wonen soepele wijze, waarop de telefo nisten, die na de automatisering niet meer nodig zijn, zijn geholpen. In St.-Philipsland en Anna Jacoba- polder kwam vorige week de automa tische telefoonverbinding tot stand. In deze plaatsen zijn 173 aansluitingen. Na de onthulling van het mozaïek bekij ken de heren C. A. Kammeraadvoor zitter Kamer rem Koophandelir. J. C. Th. Blankert, directeur telefoondistrict Breda en ir. R. Diks, hoofddirecteurmet de kunstenaar Andries Minderhout het prachtige kunststuk. Sprekend over het mozaïek zei de heer Kammeraad, dat dit produkt is ontwor pen van specifiek Zeeuws materiaal, t.w.: schelpen, steentjes en zand en het geheel gecomponeerd op een ondergrond van Zeeuwse vlasscheven tot een sym bool van het wezen der telefoon als ver bindende schakel van zeeën en landen tussen alle delen van de wereld Ten slotte bood hij ir. Diks, die tot voor kort directeur van het telefoon district Breda zelf, een werkzaam aan deel heeft gehad bij dit project, een oor konde van het mozaïek aan. Ook ir. Blankert kreeg deze oorkonde Ir. Diks meende in zijn speech, dat deze automatisering het resultaat is van goede en gezonde samenwerking. Hij deelde mede, dat begin 1962 Ne derland volledig geautomatiseerd zal zijn. Ir Diks verwachtte, dat deze zomer GOES Met ingang van 1 september a.s. is als opvolger van dr. D. Barends, die naar Haarlem vertrekt, benoemd tot rector van het Chr. Lyceum voor Zee land te Goes drs. K. de Jong Ozn, thans conrector aan het Christelijk lyceum te Dokkum. De heer de Jong heeft geschiedenis ge studeerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met als bijvakken Neder lands en muziekgeschiedenis. Hij be reidt zich voor op een dissertatie. Drs. de Jong, die 34 jaar is, vervult in zijn woonplaats een aantal functies in cultu rele organisaties. Hij is lid van de Ge- ref. Kerk te Dokkum. GOES. Een grote Nederlandse metaalindustrie overweegt een fa briekshal te gaan bouwen op het ha- venindustrieterrein te Goes. Men zal hier minstens 75 geschoolde arbeids krachten te werk kunnen stellen. Wan neer het plan, waarover binnen enke le dagen een beslissing zal vallen, doorgang vindt, hoopt men reeds dit voorjaar met de bouw te beginnen. De leiding van het bedrijf is van me ning dat men over enkele jaren dus danig uitgebreid zal hebben dat er dan in totaal wel vijfhonderd werknemers nodig zullen zijn. Binnenkort hoopt het gemeentebestuur ook zekerheid te hebben betreffende de vestiging van een betonfabriek. MIDDELBURG. De Amsterdamse textielhandelaar L. had vorig jaar in Middelburg een zg. „vliegende winkel", een kledingzaak, gedreven zonder even wel in het bezit te zijn van de vereiste papieren van de Kamer van Koophan del. Hij werd dan ook door de econo mische politierechter te Middelburg, mr. P. v. Empel gisteren conform de eis van de officier, mr. Ph. M. Sehenken- berg van Mierop, veroordeeld tot 250 boete. De caféhouder-inseminator V. d. Z. uit Oud-Vossemeer bezat geen vergunning om een café te drijven. Hij hoorde als vonnis 75 boete (eis 100)Dezelfde boete kreeg de Middelburgse kruidenier P.. wiens vrouw geen vergunning had om het vak uit te oefenen. Den B. uit Stavenisse kreeg driemaal 30 boete omdat hij een kantoorboekhandel, een tabakshandel en een kleinhandel in meubelen dreef zonder in het bezit te zijn van de vereiste diploma's. Voor B„ kruidenier uit Noordgouwe, gold dit voor tabak en drogisterijartikelen (twee maal ƒ15). Dan waren er nog twee „uitverkoop zaken". H. uit Middelburg plaatste vóór de toegestane periode een advertentiè in een Zeeuwse krant: „Verbouwings verkoop, alles moet weg!" H. kreeg tien gulden boete. W. uit Terneuzen was eveneens vooruitgelopen op de winterop ruiming. Hij kwam er af met 75 boete (eis ƒ100). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zowel ir. M. A. Geuze als jhr. mr. T. A. W. Schrorer (soc.) hebben gisteren in de Eerste Kamer bij minister Marijnen aangedrongen op een spoedige afsluiting van de bestudering van het rapport over de oesterproeven in het Veerse Gat. Volgens het rapport heb ben de proeven gunstige resultaten op geleverd maar met de bestudering er van is de minister nog steeds niet klaar. Het studeren duurt te lang. Mr. Schorer wilde voorts van de mi nister weten of de haven aan de buiten kant van de dam in het Veerse Gat voor de komende winter gereed zal zijn. Als dit niet het geval is bestaat de kans dat de Veerse vissersboten door de sterke stroming in het sluitgat van de dam niet uit en thuis kunnen varen. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ben hoofdstukje sportetiquette Hoe is het met U gesteld? leeft U erg méé, als U een wedstrijd bijwoont? Dat siert U - enthousiasme is een schone deugd. Maar o wee de sport- adept die zó in vuur en vlam raakt dat hij zijn omgeving geheel vergeet en een solo voorstelling geeft met weidse gebaren en grote sprongen. Talloos zijn de gevallen waarin een goal op het veld gepaard ging met gebroken brillen en gekneusde ledematen op de tribune! Wees dus blij op een beheerste manier! Vier het doelpunt met het presenteren van een Gladstone. De sigaret die - met of zonder filter - iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM SOSIUKSFIU (van een medewerker) ALMELO Met vijf tegen vier stem men heeft de Vrijgemaakte kerkeraad van Almelo uitgesproken, dat hij niet tot verdere samenspreking met de Ge reformeerde kerkeraad kan en mag overgaan. Enkele leden van de kerkeraad deel den daarop mede, dat zij bij de eerst volgende classis tegen dit besluit in ap pèl zullen gaan. In de gereformeerde gemeente te Bminisse is de heer W. Verkammen gekozen als ouderling en de heer C. Kik als diaken. De afdeling Noord-Beveland van de C.J.B.T.B. vergaderde onder leiding van de heer Bondeling. De heer Verburg sprak over „aandacht bij de bemesting". MIDDELBURG Twee dou anebeambten stonden op de mid dag van de vijfde januari verdekt opgesteld in het grensgebied van Sint Jansteen. Zij loerden ergens op. Plotseling kwam vanuit een huis een vrouw naar buiten, die de omgeving verkende. Daarna twee mannen, die een handkar retje voortduwden. In de richting van de grens. Op dat karretje lagen twee balen Amerikaanse patentbloem. Later bleken er in de schuur van de vrouw nog vijf balen bloem te liggen. Dit verklaarde de assistent van de Rijksbelastingen te Koewacht, K„ toen hij gisteren voor de economische poli tierechter te Middelburg moest getuigen in de zaak tegen de Belg M. uit Stekene en mevrouw V.-V. uit Sint Jansteen. De beide laatsten werden ervan ver dacht zich aan smokkel van patentbloem te hebben schuldig gemaakt. Mevrouw V., aan wie de schuur en het handkarretje toebehoorden, verklaar de van niets te weten. „Ze kunnen al tijd wel op mijn erf komen en mijn handkarretje meenemen!" En ook M. ontkende. „Die kommies moet zich be slist hebben vergist!" Volgens K. was er echter geen ver gissing mogelijk. De officier van jus- VLISSINGEN. Er bestaat een zeer grote kans dat nog dit jaar buitengaats in het Zuid-Sloe de eerste spade in de grond zal worden gestoken. De Koninklijke Maatschappij de Schelde heeft reeds contact gezocht met domei nen en zelfs is er op de meeste punten al overeenstemming be reikt. De grote vraag blijft echter of De Schelde in-staat zal zijn de plannen te volbrengen zonder ssteun van de overheid. Dit ver klaarde de heer C. Phlipse, lid van Gedeputeerde Staten, gisteren toen hij sprak voor de C.H.U. Statenkring Statenkring Vlis singen. De heer Philipse vroeg zich in dit verband verder af, en hij gaf daarbij zijn persoonlijke mening, of een grote en gezonde gemeenschap als Souburg hierdoor bestuurlijk gezien door Vlissin gen zal moeten worden opgeslokt. Op den duur kunnen, aldus de heer Philip se kleine gemeenschappen financieel niet meer het hoofd boven water hou den. Dat wil echter niet zeggen dat het ogenblik in zo'n kleine gemeenschap niet voor de wind kan gaan. De gede puteerde stelde Ritthem bestuurlijk en administratief gezien als voorbeeld voor grote gemeenten. Maar er staat nu een nieuwe ontwerp regeling op stapel, waarbij kleinere ge meenten wellicht een lagere uitkering uit het gemeentefonds zullen krijgen, omdat de neiging bestaat grotere ge meenschappen een hogere te geven. De tendens is merkwaardig, meende de heer Philipse, dat er geen strijd meer is voor een sluitende begroting, maar voor een zo groot mogelijk tekort, om dat men daardoor een zo hoog mgelij- kc uitkering zu kunnen krijgen. Gedeputeerde Philipse sprak behalve over de herindeling ook over de concen tratie van polders en waterschappen. Wat betreft Walcheren verkeren wij thans in het laatste stadium, zei hij. Het gaat hier om 18.000 hectare en om 1450 hectare van de Nieuwlandse polders. De heer I'.iilipse zag een bijzonder groot probleem in het vaststellen van het ge middelde bedrag van de lasten. Hij acht te in het laatste geval een bedrag van 58 gulden voor de ingelanden te zwaar. In verband met de versterking van de zeeweringen zullen de waterschapslasten gaan stijgen. Spreker merkte op dat zijn vertrouwen in het departement van wa terschap met betrekking tot deze pro blemen enigszins is geschokt. Dit laat ste is dan ook de reden, verklaarde hij, dat wij niet met sneltreinvaart, maar heel langzaam de zaken aanvatten in af wachting van de beslissing van de rege ring ten opzichte van de financiën. De minister is alleen bereid steun te verlenen aan grotere eenheden van pol ders en waterschappen. Een bijdrage van 1500 per hectare noemde de gedepu teerde onteigening op grote schaal. Het Nederlandse volk in zijn geheel zal hier aan moeten bijdragen, aldus de Leer Philipse. Hij sprak voorts de vrees uit dat de veertarieven in de regeringsha ven tussen de kaai en het schip zouden komen. GOES. Naar wij vernemen heeft ds. J. Dijkstra, gereformeerd predikant te Hoorn, om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat aangevraagd. Ds. Dijkstra, die in 1894 te Oosthem werd geboren en tot zijn 21ste jaar als schip per werkzaam was, studeerde aan de Vrije Universiteit en aanvaardde op 2 augustus het pred. te Grijpskerke. In 1929 vertrok hij naar Hauwlerwijk en in september 1932 werd hij predikant te Hoorn. Hij is van de generale synode deputaat voor de geestelijke arbeid on der de schippers, onder wie hij ook veel heeft geëvangeliseerd. Vlissingen aangekomen 22.232 Geen. Vlissingen vertrokken 22.2 Ned. Gouwe- borg. Gepasseerd naar Antwerpen Ned. Schepen) 23-2 Alkaid, Liberty, Abbe- kerk, Isola, Diana-V, Dita Smits. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 22-2 Hada, Oberon. 23-2 Zanzibar, Flar- dinga. Sommelsdyk, Result, Eagle, Hen- ja, Bram, Gazelle, Hebe Nobel, Eems, Europa. AARDENBURG. Verschil lende plaatsen in Zeeuws-Vlaan- deren worden in de middagpauze, zo tussen half één en half twee, bevolkt door „loslopende" scho lieren. Het zijn jongens en meis jes die vanuit de omliggende dor pen met de fiets of per bus naai school trekken, 's Morgens vroeg pakken ze hun twaalfuurtje in hun overvolle schooltassen omdat de afstanden te groot zijn om de middagmaaltijd thuis te gebrui ken. Men vangt deze kinderen on der de gebruikelijke term van „overblijvers". In de praktijk komt echter van dit „overblijven" weinig of niets terecht. Zodra de boterhammen naar binnen zijn gewerkt en scholieren plegen dat snel te doen worden de jongelui de straat opgestuurd om de resterende tijd hun fortuin maar elders te zoeken. Vaak zijn ze op die manier ge dwongen om meer dan een uur lang hun tijd stuk te smijten met onnodige en onnozele activiteiten. Het was ds. L. S. Blom uit Aarden burg die tot deze conclusie moest ko men. Zijn catechisanten bleken veelal de opgegeven lessen niet te hebben ge leerd en steevast was het commentaar van de kinderen: „Dominee, we hebben De heer G. Nieuwenhuyzen uit Den Haag sprak voor de N.C.V.B. te Geers- dijk over het onderwerp „Onbekende dingen uit een overbekend boek". De bijeenkomst stond onder leiding van me vrouw E. Kastelein-Heystek. zo weinig tijd, we beibben te veel huis werk". Dominee Blom informeerde verder cn ■gaf ze tenslotte de raad om in de mid dagpauze vast aan het huiswerk te be ginnen. Toen kwam het hoge woord er uit: „We mogen niet op school overblij ven". Direct na de oorlog, toen de toestand in Zeeuws-Vlaanderen verwarrend was heeft de Stichting Jeugdzorgwerk in West Zeeuws-Vla anderen geruime tijd een cantine in Oostburg geëxploiteerd. Dit regionale orgaan van de Hervorm de Kerk gebruikte aanvankelijk de houten noodkerk, maar later verhuis de men naar '.iet Hervormd Kerkcen trum. Op 1 october 1959 heeft de cantine haar deuren definitief gesloten. De scho len waren herbouwd en de toestanden reeds lang genormaliseerd zodat van een wezenlijke taak nauwelijks meer sprake kon zijn. Bovendien betekende dit werk een binding voor predikanten en kerkelijke werkers, die er veel tijd mee kwijt raakten. Maar thans blijkt dus dat er verschil lende scholen zijn waarvan in de mid dagpauze de deuren definitief worden gesloten. Nu is het voor buitenstaanders na tuurlijk makkelijk om oner deze din gen te oordelen. Een oplossing is snel ler beschreven dan metterdaad gecre- eerd. Wij verhelen ons niet dat het voor het onderwijzend personeel een hele opgave is om het schoolgaand volkje een klein beetje in toom te hou den. Niet zelden zullen de jongelui eer der de neiging vertonen om de boel af te breken dan om rustig aan hun huis werk te beginnen. Bovendien is de middagpauze voor sommige leerlingen als pauze onmis baar. Niettemin blijft het een misver stand als de schooldeuren definitief ge sloten worden. Vooral bij uitgespro ken slecht weer moeten de scholieren een wijkplaats hebben waar zij hun vrije tijd kunnen zoekbrengen. Ze heb ben immers niet allemaal geld op zak om naar snackbars en dergelijke ge legenheden te gaan. Afgezien nog van de vraag of dit laatste niet een uit gesproken negatieve oplossing is. title, mr. Ph. M. Schenkenherg van Mierop geloofde de woorden van de kommies. Hij meende dat het bewijs was geleverd. Tegen M. eiste hij 60 boete met verbeurdverklaring van 250 kg bloem en tegen mevr. V 60 met verbeurdverklaring van bloem en het handkarretje. De economische politierechter, mr. P. v. Empel, von niste wat betreft M. conform, maar ten aanzien van mevr. V. wilde hij geen verbeurdverklaring van het kar retje opleggen. Boter De Slulskilse winkelier J. P. F. P. had huurkoopwoningen en die wilde hij eer der afdoen. Hij ging daarom smokkelen. Op een dag kwam een zekere „Roger" bij hem, een Belg, die een grote partij boter bestelde en hem een aantal num mers in Maldegem verschafte. Verdach te zou de boter naar Driesprong moe ten brengen, waar de voorraad in een Belgische auto zou worden overgeladen. Dat was op 27 januari. Toen men hier mee evenwel bezig was, kwam de dou ane. De officier konstateerde in zijn requi sitoir, dat „hier flink was gesmokkeld. Het ging hier om een partij van 80 kg boter". Mr. Schenkenherg eiste twee maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk met aftrek en met een proeftijd van twee jaar, alsme de verbeurdverklaring van de auto en de boter. De. raadsman van P., mr. W. H. Ver maas, wees erop, dat zijn cliënt de auto voor zijn werk niet kon missen. Hij vroeg de rechtbank het verdachte niet moeilijk te maken door zijn auto af te nemen. Hij zou daardoor wellicht weer in de verleiding komen - een nieuwe auto zal dan immers noodzakelijk zijn - om weer te gaan smokkelen. Pleiter vroeg dan ook behoud van de wagen. „Dat is nu eenmaal het risico van de smokkel", bracht de economische poli tierechter in het midden. Mr. Van Em pel stelde het vonnis tenslotte vast op zeven weken celstraf, waarvan vier we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, verbeurdverklaring van de boter en bevel tot onmiddellijke in vrijheidstelling. MIDDELBURG Door de Polder Walcheren te Middelburg werd aanbe steed het uitvoeren van werken en le- verantiën tot het verbeteren van de vier strandhoofden nummers 5. 7, 9, en 11 op het Zuiderstrand der Noordwatering van de Polder Walcheren tussen de strandpalen nummers NZS 6 en NZS 16. De laagste inschrijver was de aanne- mmgsmaatschappij Van Oord NV Utrecht met 386.700.— Daarop volg den de C-V. Gebroeders van t' Ver- ia^'- „„„Hardinxveld-Giessendam met 40o.000.de combinatie Fa. Kraaye- veid en Fa. Van der Stelt en Vervoort, Sliedrecht. 437.700 Huisman en Vol- ker, Sliedrecht, 441.000.— N.V. Gebroe- oers Van Oord, Werkendam, 442.700. f1—a „?ot en Van Seventer, Sliedrecht w Firma Gebroeders Hakkers, Werkendam 445.750— N.V. voorheen 446 000 w T Zn" PaPeudrecht, 445.000.-- NV Aannemers- en Han- t difiQnn w-an 9ord' Werkendam, 7„ h a- i1?}? de Ruyter en w ,Hardmxveld-Giessendam 448.000— West Nederland N.V.. Leiden 448.600 449.900— N.V. Aaannemersbedrijf J v. d Vlies, Sliedrecht, 445000— Ge broeders C. en Th. Wijnands, Werken dam. 463.700— N.V Amster- daSS6f 466 nnSomaatST,Chappij' Amster- aam, 466.00 0. P. k Kraavpvplri Sliedrecht, 599.000.—. TERNEUZEN Ter hoogte van Ter- 3Ü w= ,op zandbank Lage Springer in de Westerschelde strandde dinsdagmor gen tijdens de mist het 1600 ton meten de Duitse zeeschip „Eifrieda" Tijdens hoog water wist de „Eifrie. da op eigen kracht weer vlot te ko men en kon haar reis zonder zichtba- re schade vervolgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3