Zilver voor Sjoukje in Squaw Valley FLEXA GERED - na uren in sloep op holle zee Laatste socialistische poging door Tweede Kamer afgestemd Geleide ontvangst Kroesjtsjef op godeneiland Bali voor Tarieven op Zeeuwse veren lager - ook zonder provincie STRAND VERVUILT DOOR VERSMEERD ZEEWATER De Bilt: Droog EEN VERBIJSTEREND GESPREK, WAARIN DE RUSSISCHE LEIDER ONDER EEN (AMERIKAANS) PETJE TE VANGEN BLEEK FEL VERWEER VAN MINISTER Beleidskwestie oorzaak heengaan van mr. cTAilly Coaster verging in holst van de nacht MR. VAN BEEK ONTSLAGEN SCHILDER ZELF MET Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PRINSJE GEBOREN IN JAPAN JEUGD WIL WEST- IRIAN BEVRIJDEN GEKANTELD HULP VERRASSING Tijd nodig PRINSES BEATRIX OPENT FLORIADE Riolen Twee weken detentie geëist tegen kapitein Agent mishandeld - eis twintig maanden Sloeplan afhankelijk van bedrijfsleven Oude man wordt onwel en veroorzaakt brand Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwscii Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang N». 4494 Woensdag 24 februari 1960 AUWERSZEE MOET WACHTEN DEN PASSAR (AFP/AP) Kroesjtsjef is gisteren met „geleide schilderachtigheid" op Bali ontvan gen. Met tromgeroffel, bekkenslagen, liederen en bloemenkransen werden president Soekarno en zijn gast op het vliegveld ontvangen. Zij schre den door een haag van tweehonderd mooie Balinese meisjes. Kroesjtsjefs kale schedel werd tegen de zonne stralen beschermd door een parasol, die gewoonlijk slechts boven konink lijke hoofden wordt gehouden. Niet temin had de Russische leider ken nelijk veel last van de hitte: hij zag er vermoeid uit en hij had grote zweetdruppels op zijn voorhoofd staan. Langs een groot deel van de weg van het vliegveld naar het presiden tiële buitenverblijf te Tampaksiring (60 km) vormden jonge Ambonezen een erewacht. Op verschillende plaat sen langs de route voerden groepen op verhogingen Balinese dansen uit. Het viel overigens op dat er minder volk was uitgelopen dan enkele dagen geleden, toen de koning en koningin van Siam Bali bezochten. Later op de dag gingen Soekarno en Kroesjtsjef met hun ministers van buitenlandse zaken in conferen tie. Minister Gromyko heeft daar voor zijn voorgenomen bezoek aan Ambon afgezegd. Het gezelschap zal drie dagen op Bali blijven. Na zijn terugkeer in Djakarta zal Kroesjtsjef het Indonesische parlement toespre ken. door ROY ESSOYAN, correspondent van Ass. Press Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Korthals van verkeer en waterstaat maakt een verlaging van de tarieven op de veren over de Wester- schelde niet afhankelijk van een eventuele financiële bijdrage van de provincie Zeeland. Overeenstemming met Gedeputeerde Staten van Zeeland is dus geen voorwaarde voor tariefsverlaging. Minister Korthals maakte gisteren in de Tweede Kamer nog duidelijk dat hij geen vrijstelling toezegt voor de wielrijders, de bromfietsers en de voetgangers. Wel schijnt er een speciale tariefsvermindering voor de Zeeuwen in het vat te zitten. De Tweede Kamer heeft gistermiddag voor de tweede maal ingestemd met uit stel van de beslissing over het lot van de Lauwerszee. Een socialistisch amende ment om de begroting van verkeer en waterstaat met drie miljoen te verhogen, zodat nog dit jaar met de voorbereiding van de afsluiting zou kunnen worden be gonnen, is met 66 tegen 52 stemmen ver worpen. Tegelijkertijd is minister Kort hals echter bij monde van jkvr. Wttewaall BOROBOEDOER Kroesjtsjef en ik hebben over de verdiensten van Ameri kaanse petten, een vrije pers en de vermoeienissen van internationale good- will-reizen gesproken. Eerst kwamen de honkbalpetten, de vrije pers eindigde remise en Kroesjtsjef gaf toe, dat het leven van een buitenlands correspondent zwaarder is dan het zijne. Het debat, dat werd gevoerd in een Indonesisch hotelletje, liep uit op een vertoning voor verbijsterde Russische en Indonesische autoriteiten. Kroesj tsjef was in zijn meest uitgelaten en clowneske humeur. Zijn manier van doen, direct na de felste, met veel vuistschudden versierde anti- Amerikaanse rede van zijn reis door Zuidoost-Azië, weerspiegelde de onbe- rekenbare veranderlijkheid van de Rus sische leider. Hij was vriendelijk, ja bij vlagen char mant en legde zelfs enkele mensen uit zijn gevolg, die hem wilden waarschu wen tegen wat zij mijn bevooroordeelde berichtgeving over Rusland noemden, het zwijgen op. Gekke Amerikaan ♦♦•♦♦••♦♦♦♦♦♦♦♦♦MM»»»»»' Kroesjtsjef zelf nam het initiatief tot het onderhoud door mij naar een stoel naast hem te wenken, waarvan zijn gastheer, president Soekarno, een paar minuten tevoren was opgestaan. Kroesj tsjef en zijn gezelschap waren juist de hele Boroboedoer op- en afgeklommen. Ik nam mijn gekreukeld katoenen honkbalpetje af, toen ik ging zitten. Kroesjtsjef greep het, bekeek het en zwaaide ermee in het rond. „Dat is nou zo iets dat ik niet snap van jullie, Amerikanen. Amerika is zon rijk land en jullie dragen vodden als dit schimpte hij. „Het is geen vod", zei ik, «het is mis schien niet erg mooi, maar bij honkbal spelen is het erg handig en het is ook gerieflijk, als ze je onder de gloeiende: - 4- deze eilanden Kroesjtsjef. „Ik dompel mijn hoofd in koud water zo vaak ik er de kans toe krijg en dat doet wonderen. Ik voel me helemaal niet moe." Toen ik hem vertelde, dat de pers zich blaren onder de voeten liep om hem bij te houden, zei Kroesjtsjef: „Uw baantje is moeilijker dan het mijne. Als mijn dag om is, begint uw dag of nacht nog eens opnieuw." Uitgeraasd Premier Kroesjtsjef heeft zich in Indonesië weer doen kennen als een man die van de ene stemming in» de andere valt. Toen president Soekarno hem een sarong aanbood, zei hij niet van dergelijke dingen te houden. Maar toen Soekarno hem zulk een kleding stuk om liet doen, had hij er (zie foto) toch wel weer plezier in. Even later hield hij een opgewonden anti-westerse rede maar weer wat later paste hij het honkbalpetje van een Amerikaanse journalist op. Toen ik hem vroeg, of zijn eerstvolgende rede even vinnig en fel zou zijn als zijn vorige, ontweek hij de vraag met een beetje communistische propaganda. „Mijn rede zal kalm zijn", verklaarde hij. „Wij behoeven ons niet op te winden. Het communisme marcheert voor waarts. Het is onverbiddelijk. Niets kan het tegenhouden. Wij behoeven ons nergens zorgen om te maken. Wij kun nen ons veroorloven koel en beheerst te zijn." Kroesjtsjefs vorige rede was verre van kalm geweest. Hij schreeuwde, zwaaide met zijn vuisten, pochte op de over winningen van het communisme en zijn wetenschappelijke prestaties en stortte vernietigende hoon uit over het Westen, maar het was een kalme en ontspannen Kroesjtsjef, die gezellig met mij zat te babbelen. Nog geen uur na ons gesprek waren de Russische journalisten, die de reis verslaan, getooid met khaki petjes die wat leken op mijn honkbalpetje. TOKIO (Reuter). Ook in Japan is een prinsje geboren. Prinses Mitsjiko, echtgenote van kroonprins Akihito, schonk gisterochtend het leven aan een gezonde baby van vijf pond en twee ons. De geboorte ging voorspoedig en moeder en kind maken het best. De vader van de prinses is een zeer rijke meelfabrikant, wiens aandelen gisteren ter beurze sterk stegen. De baby zal pas op 29 februari een naam ontvangen. Tot die dag blijft hij „keizerlijke prins". Het plan zou zodanig moeten worden voorbereid dat het binnen korte tijd kan worden uitgevoerd. Voorts werd gepleit voor het opricïT ten van een propaganda centrum om ,,de geest van de mensen op te wekken tof de bevrijding van dit gebied". Indonesische zon over Kroesjtsjef keek nog eens spottend naar het petje. Hij was niet helemaal ove- tuigd. „Probeer het maar zei ik. Toch teel handig Kroesjtsjef schoof het petje op zijn schedel. x Tenslotte zei hij: „Het schijnt inderdaad de zon aardig uit je gezicht te houden.' Het lijkt heel bruikbaar." Op dit ogenblik leunde iemand uit zijn gevolg over Kroesjtsjefs schouder om hem te waarschuwen, dat ik drie laari in Rusland was geweest en een gevaar-1 lijk heer was. „Weet ik", antwoordde Kroesjtsjef on verstoorbaar. „Hij heeft lelijke dingen over Rusland geschreven", hield de ander aan. Kroesjtsjef wendde zich tot mij en vroeg: ,,Wat hebt u geschreven?" „Ik heb geschreven wat ik zag, het goede en het kwade", zei ik. „Meer kwaad dan goed", wierp een ander uit het gezelschap van Kroesjtsjef er tussen. Carol Heiss Sjoukje Dijkstra Eerlijk zijn „Hangt allemaal van je standpunt af zei ik. „Ik ben niet dol op wat er in jullie pers verschijnt en jullie houden niet van wat de onze schrijft. Jullie hebben jullie opvattingen, wij hebben de onze." Kroesjtsjef knikte instemmend. „Wij hou den er verschillende inzichten op na, maar belangrijk is alleen dat men eerlijk is", zei hij. Kroesjtsjef verijdelde elke poging om de conversatie in een ernstige richting te sturen. Toen ik' vroeg, hoe de reis verliep, be antwoordde hij die vraag als een per soonlijke en niet als een politieke. „Ik geniet er geweldig van", zei hij. Koel hoofd Ik vroeg hem, of hij de reis vermoeiend vond. Hij zag er nl. al vermoeid en lusteloos uit, toen hij twee weken ge leden in New Delhi aankwam en sinds dien had hij van tijd tot tijd wel zijn bekende vitaliteit ten toon gespreid, maar over het algemeen zag hij er verhit en uitgeput uit. „Gaat best'', antwoordde hij, „veel beter dan ik gedacht had." „Geen last van de hitte?", vroeg ik. „Ik volg de raad van Soekarno", lachte Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het plotselinge af treden van mr. Arn. J. d'Ailly als direc teur van de Nationale Handelsbank moet worden gezien tegen de achtergrond van een diepgaand verschil van mening over het gevoerde en nog te voeren beleid tussen hem en de overige leden van de directie. Zoals wij gisteren meldden heeft de oud-burgemeester van Amsterdam zelf het initiatief tot zijn vertrek genomen. Het was in financiële kringen al lang geen geheim meer dat er in de boezem van de directie van de Nationale Han delsbank meningsverschillen heersten. Men zag o.m. de onvruchtbare aankoop van het extreem kostbare Maagdenhuis als één van de moeilijkheden. Ook zou er ernstig verschil van inzicht zijn ontstaan nadat een Duitse bank een bod op de aandelen van de Nationale Handelsbank had gedaan. De Duitse in stelling wilde kopen tegen 250 procent, de Handelsbank bedong 300. Of het speciaal deze kwesties zijn ge weest die mr. d'Ailly tot heengaan heb ben genoopt kan niet worden vastgesteld. Als het hele beleid van een bank voor een directeur problematisch is geworden gaat het meestal niet om een of twee punten. De directie van de NHB zwijgt voors hands in alle talen. Mr. d'Ailly zelf gaat uit hoofde van discretie niet verder dan de in de aanhef weergegeven algemene omschrijving van de problemen, die aan zijn vertrek ten grondslag liggen. SQUAW VALLEY. (UPI). Vlak voor het ter perse gaan van deze editie be reikte ons het offi cieuze bericht, dat Sjoukje Dijkstra bij het kunstrijden voor dames de zilveren medaille heeft ge wonnen op de Olym pische Winterspelen. Het goud ging naar de Ame rikaanse Carol Heiss, die na het rijden van haar kür aan alle twijfel zo die nog mocht hebben bestaan een einde maakte: ze was en blééf voor haar tegenstandsters onbereik baar. Volgens dezelfde officieuze berich ten is de Amerikaanse Barbara Roles derde geworden. De cijfers, die Carol Heiss voor haar vrije figuur van de jury kreeg, waren: 5.7—5.8, 5.8—5.7, 5,9—5.8, 5.8—5.8, 5.8— 5.7, 5.7—5.7, 5.5—5.6, 5.9—5.8, 5.8—5.8. Die voor Sjoukje Dijkstra waren: 5.65.6, 5.45.5. 5.75.8, 5.7—5.6, 5.6— 5.5, 5.5—5.6, 5.3—5.4, 5.7—5.8, 5.5—5.6. DJAKARTA (Reuter). Het Indone sische jeugdcongres heeft een beroep ge daan op de Indonesische regering om een concreet plan op te stellen voor de „terugvoering" van Nederlands Nieuw- Guinea in de republiek Indonesië. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST ïlKKEHS-TJALLEMA P80DUKT van Stoetwegen (c.h.) ook nog eens voor gehouden dat de Tweede Kamer de vei ligheid van Friesland en Groningen slechts door afsluiting van de Lauwers zee gewaarborgd acht. Deze niet in een uitspraak neergelegde opvatting moet de minister goed verstaan, zei jkvr. Wtte waall. Het amendement was de derde poging van de socialisten om de regering tot een uitspraak over de Lauwerszee te dwin gen. „De technische mensen zeggen mij", zo beantwoordde minister Korthals die poging, „dat een afsluitdijk een veel moei lijker probleem is en dat dijkverhoging voldoende veiligheid waarborgt. Minister Algera heeft al jaren geleden de twee mogelijkheden gesteld: afsluiting of dijk verhoging. Wij moeten er straks in volle vrijheid over kunnen beslissen". Vervolgens ging de minister de op positie te lijf. die ook reeds uit de banken van de regeringsfracties het verwijt te horen had gekregen dat zij vóór septembe'r 1959 nooit iets over afsluiting van de Lauwerszee te berde had gebracht. Van onze scheepvaartredtzieur ROTTERDAM. Vele uren heb ben familie en rederij in angstige spanning geleefd over het lot van de tien Nederlandse zeelieden, die in het holst van de naoht van maan dag op dinsdag de kustvaarder Engo- nia verlieten, toen hun schip in de Golf van Biscaje plotseling zware slagzij kreeg. De opluchting kwam kort na het middaguur. De Franse treiler Capitaine Quemerais had de reddingboot gevonden met alle op varenden in goede welstand. In een radiotelefonisch gesprek via Boulogne Radio vertelde de ongehuw de 28-jarige kapitein S. Ros uit Den Haag 's middags om twee uur: „Wij waren maandagavond om elf uur met een lading erts uit Pasajes bij San Sebastian vertrokken met bestemming Antwerpen. Het was toen al geen best weer. Een paar uur later, op de wacht van de stuurman, kreeg de Engonia plotseling zware slagzij." „Ik werd direct gepord en toen ik boven was en de toestand overzien had, liet ik iedereen die geen wacht had uit de kooi komen'. Toen werd ook de boot klaar gemaakt. Wij zijn in de boot gegaan toen het werkelijk hache lijk werd." „Er is niets gered. Ik durfde met eens meer naar beneden te gaan om het journaal te halen, want ik wist niet of ik nog wel naar boven had kunnen komen." „Toen wij goed en wel van boord waren, zag ik het schip kantelen. Maar het was volledig duister en daarom weet ik ook niet, of de Engonia ge zonken is. Wij dreven vrij snel van het schip weg". Kapitein Ros vertelde verder nog, dat niemand een schrammetje heeft opgelopen. De Capitaine Quemerais zal hen naar La Rochelle brengen. Het Franse vissersvaartuig wordt daar vanmiddag omstreeks het middaguur verwacht. Het eerste bericht, dat de Neder landse coaster in moeilijkheden ver keerde, werd opgevangen 's nachts om half vier door Radio-Gibraltar. Dit s.o.s. luidde: Heb zware slagzij over bakboord, reddingboot ligt al te water. Na kwart voor vijf hebben de kust- stations geen verbinding meer met het schip gehad. Radio-Bordeaux had als laatste bericht ontvangen: Engonia zinkende, vraag onmiddellijk hulp. Op dit moment gierde een zware storm over de Golf van Biscaje. De En gonia-bevond zich vrij dicht onder de kust, namelijk op dertig mijl noord noordoost van Bilbao. De wind had een kracht van acht tot negen. Onder deze omstandigheden hadden ook de sche pen, die koers zetten naar de opgege ven positie het zwaar te verduren. Uit Bilbao vertrok een sleepboot, de American Leader verlegde op zes tig mijl afstand haar koers, de Rotter damse kustvaarder Kemphaan deed hetzelfde evenals een Spaans en een Frans vissersvaartuig. In de loop van de ochtend zwakte de wind af tot kracht zes tot zeven, maar toen 's ochtends omstreeks elf uur de opgege ven positie werd bereikt, werd geen spoor gevonden van de Engonia en van de kleine reddingboot. Daarop is om half twaalf uit Bor deaux een vliegtuig opgestegen. Het kon een uur later boven de plek zijn, waar de Engonia haar laatste noodsein had uitgezonden. Voor iedereen was het een grote verrassing, dat zonder verlies van mensenlevens een einde kwam aan de onzekerheid. Over het lot van de En gonia heeft de rederij weinig goede verwachtingen. Met een olie lading erts in de ruimen maakt het schip weinig kans in dit weer te blijven drijven. Binnen tien minuten ivas het gistermorgen in de vroegte gebeurd, zo beschreef deze kapitein Ros van de Engonia de ramp, die zijn scheep je in de Golf van Biskaye trof in bar weer met windkracht acht tot negen uit het Noordwesten. DE ENGONIA „Als men jaren lang zo stil is geweest en vertrouwd heeft op de woorden van minister Algera; wanneer men zo wei nig activiteit ten toon heeft gespreid gedurende een aantal kabinetten en dan dit kabinet vraagt een oplossing voor dit vraagstuk te nemen, dan mag ik vragen dat men de regering de ge legenheid laat haar beslissing op vol komen verantwoorde wijze voor te be reiden. Zelfs als er nu zou worden be- besloten tot afsluiting, dan zullen er nog jaren lang zwakke plekken blijven. Dan moet er daarvoor toch ook een beslissing worden genomen en daarom heb ik opdracht gegeven overleg hier omtrent te plegen met betrokkenen". Krijgt de Kamer de prioriteitslijst te zien? vroeg de socialist dr. ir. A. Vondeling. Ik kan me voorstellen, aldus de mi nister, dat de regering ter onder steuning van haar standpunt deze lijst wel zal overleggen. Dit is de laatste kans voor de Kamer, riep ir. Posthumus tenslotte pathetisch uit. Als de Kamer er'zich nu niet over uitspreekt dat nog dit jaar een aan vang moet worden gemaakt met de afsluiting, levert zij zich op genade of ongenade over aan de minister. Ik stel de minister nog voor de laatste maal in de gelegenheid om zijn stand punt duidelijk uiteen te zetten, zo drukte ir. Posthumus zich tenslotte nog hoogst ongebruikelijk uit, waarmee hij aan de regeringsfracties een honend gejoel ontlokte. Maar minister Kort hals ging hier niet op in. De socialisten haalden tenslotte hun gram door in lachen uit te barsten toen de woordvoerder van de K.V.P. J. H. Maenen het amendement anti democratisch noemde. De andere frac ties hadden zelfs geen behoefte iets over het amendement te zeggen. Met de socialisten stemden slechts de kleine fracties van de P.S.P., S.G.P. en C.P.N. mee Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Prinses Beatrix zal op vrijdag 25 maart de interna tionale tuinbouwtentoonstelling Flori- ade te Rotterdam openen. liggen; bij het doordringen naar diepere lagen wordt het water schoner. Door het komende onderzoek wil men die eerste gegevens uitbreiden met andere gegevens. Het is de bedoeling dat het Riza zich zal bezighouden met de kwaliteit van het zeewater en dat de afdeling water, bodem en lucht zich zal concentreren op het zand aan onze badstranden. Of, en zo ja in welke maatregelen het onderzoek zal resulteren, valt nog niet bij benadering te zeggen. De klachten van toeristen uit binnen, en buitenland over de kwaliteit van onze stranden zullen dan ook voorlopig wel aanhouden Var, onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (Riza) en de afdeling water, bodem en lucht van het instituut voor gezondheidstech niek T.N.O. zulen samen de vervuiling van onze badstranden gaan bestuderen. De toenemende vervuiling schijnt vooral het gevolg te zijn van de af nemende zuiverheid van het zeewater langs het zuidelijke gedeelte van onze kust. Vooral aan weerskanten van de monding van de Nieuwe Waterweg wordt de kwaliteit van het zeewater aangetast door het vuile water van de Nieuwe Waterweg. Vele grote gemeen ten, o.a. Rotterdam, lozen hun riolerin gen op de Waterweg en de Rijn. Het zoete rivierwater vermengt zich slecht met het zoute zeewater en kan bij bepaalde stromingen vlak langs de badstranden stromen. Ook het Haagse rioleringsstelsel, dat dicht opder de kust loost, draagt bij tot de vervuiling. Zelfs een leek kan constateren dat het zand op het strand bij Schevenin- gen, vlak bij de monding van de Waterweg en de Haagse rioolmonding, er aanzienlijk vuiler uitziet dan de bad stranden noordelijker in ons land, waar men niet heeft te maken met de ver vuilde zeestromingen. Deze indruk bevestigt de resultaten van het tot nu toe uitgevoerde speur werk, dat aan het licht heeft gebracht dat duinzand een sterk filtrerende werking heeft en dat het vuil in het water in de bovenste zandlagen blijft DEN HAAG Twee weken militaire detentie heeft de advocaat-fiscaal bij het Hoog militair gerechtshof geëist tegen de 35-jarige kapitein A. E. de B. we gens opzettelijke ongehoorzaamheid in tijd van oorlog, meermalen gepleegd. Hem was te last gelegd dat hij een dienstvoorschrift had genegeerd door bij een oefening op 11 mei bij Paramaribo met losse houten patronen te laten schie ten uit Lee Enfield-geweren, waardoor een soldaat zodanig is getroffen dat hij een nier en een stuk van zijn lever moet missen. De raadsleden voerden aan dat kapi tein De B. had gemeend dat de pa tronen wel bij demonstraties mochten worden gebruikt. Daarom achtten zij in geen geval opzet aanwez^ Zij vroegen de zaak krijgstuchtelijk te laten afdoen. Mr. De R. afgezet HOLLANDIA (ANP) De advocaat- generaal bij het hof van justitie te Hol- landia, mr. W. C. van Beek, is bij gou vernementsbesluit uit 's lands dienst ontslagen, zonder het predikaat eervol. Het ontslag is- een uitvloeisel van het rapport van de commissie-Witsen Elias over de censuurkwestie, waarin werd geconcludeerd dat mr. Van Beek wegens zijn aandeel in die kwestie niet in 's lands dienst kon worden 'gehandhaafd. Over het al dan niet toekennen van het predikaat eervol liet de commissie zich niet uit. Mr. J. O. de R. is, eveneens bij gou vernementsbesluit, afgezet als advocaat en procureur. In december werd mr. De R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk, wegens valsheidin geschrifte. Hij zou dat middel hebben aangewend om de voogdij te verkrijgen over een minderjarig kind. Geconsta teerd werd dat mr. De R. met zijn handelwijze geen enkel financieel voor deel had beoogd of genoten. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Een zucht van ontstel tenis over de zware eis ging gisteren door de publieke tribune van de Arnhem se rechtbank, toen de officier van jus titie een jaar en acht maanden gevan genisstraf eiste tegen de 33-jarige losse arbeider G. J. v. C. uit Nijmegen, die in een dronken bui een hoofdagent van politie had mishandeld. De agent had een ruzie tussen ver dachte en diens vrouw willen beslechten, maar hij werd onverwachts zelf aange vallen en op de grond geslagen. Daarna had verdachte de politieman zo ge schopt, dat deze een beschadiging aan de hersens had opgelopen, die nog niet is genezen. De officier van justitie zei, dat de po litieman geen enkel machtsmiddel had gebruikt. Het is ontoelaatbaar, dat er te vuur en te zwaard tegen de politie wordt opgetreden omdat men meent, dat de politie niet mag terugslaan. Een der gelijke opvatting moet de wereld uit en de justitie moet ten volle acher de po litie gaan staan, aldus het openbaar ministerie. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De daadwerkelijke belangstelling van het bedrijfsleven is volgens minister Korthals maatstaf voor de uitvoering van het Sloeplan. De minister van verkeer en water staat legde gisteren in de Tweede Ka mer uit dat voor de uitvoering van het werk binnen de Afsluitdijk de mede werking vkn het bedrijfsleven nodig is. Om een beslissing te bespoedigen wordt er nog dit jaar een begin gemaakt met de afsluiting. De belangstelling achtte de minister echter nog niet zodanig dat het ver antwoord is om uitgaven te doen waar mee het binnendijkse terrein voor in dustrialisatie kan worden opengelegd. Deze uitgaven betreffen niet alleen de Afsluitdijk maar ook sluizen, havens en een verbindingskanaal. Voor vestiging van industrieën bui tendijks is geen afsluitdijk nodig, zodat voor dit doel het werk nog dit jaar kan beginnen. DEN HAAG (ANP). De 72-jarige heer S. Dijkstra uit de Ribesstraat in Den Haag is gisteren, getroffen door een hartverlamming, over twee bran dende kooktoestellen gevallen. Daardoor ontstond brand, maar de heer Dijkstra heeft er niet meer voor kunnen waar schuwen. Naderhand bleek dat hij was overleden. Na een tijdje roken de benedenburen een scherpe brandlucht. Nog voor zij alarm sloegen haalden ze hun kind uit bed, dat vlak onder de kamer van de heer Dijkstra sliep. Dat was nog maar nauwelijks gebeurd of door het plafond viel een zware radio precies in het kin derbed. De brandweer heeft even later korte metten met het brandje gemaakt. De schade bleef vrijwel beperkt tot een gat in de vloer. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Op vele plaatsen opklaringen en vrij wel overal droog weer. Overwegend zwakke wind. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. MIESJE: Eindelijk weer voor de twee- wieler! 25 FEBRUARI: zon op 7.38, zon onder 18.10; maan op 6.42, maan onder 16.53. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki on bew. wzw -5 0,2 Stockh. onbew. stil -4 0 Oslo onbew. stil 2 0 Kopenh. geh. bew. O 1 0 Aberdeen zw. bew. stil 4 0 Londen 1. bew. WNW 6 0,5 A'dam geh, bew. NNW 3 1 Brussel geh. bew. WNW 5 0 Luxemb. geh. bew. W 5 1 Parijs geh. bew. WNW 8 4 Bordeaux h. bew. W 13 1 Grenoble geh. bew. stil 10 0,2 Nice onbew. W 17 0 Berlijn geh. bew. O 9 0 Frankf. regen ZZW 5 0,1 München sneeuw w 2 5 Zürich regen stil 6 4 Genève regen ZZW 7 0,6 Locarno 1. bew. stil 7 0 Wenen geh. bew. W 8 3 Innsbr. regen ZO 3 21 Belgrado regen O 16 1 Athene onbew. zo 18 0 Rome regen ZZW 15 1 Njaccio zw. bew. w 12 2 Madrid h. bew. zw 13 0 Majorca 1. bew. w 0 Lissabon geh. bew. z 15 0 -J i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1