Drie Zeeuwen met luxueus jacht naar Genua GEORGE de sigaar vol fijne trekjes Voortdurende ongerustheid over annexatieplannen PAREL VAN PLEZIERBOTEN EEN LUST VOOR HET OOG Geen opheffing van Woonruimtewet Nieuw schoolgebouw te Poortvliet M A IZE NA DU RYEA Geen rustig leven voor gemeente van dominee Jean de Labadie 21 Ct. Zaterdag 20 februari 1960 Pag. S VOOR GEWONE MENSEN ONVOORSTELBARE RIJKDOM Voor de zesde maal de wimpel behaald Raad Biggekerke vergaderde GRIEP AKKERTJES RAAD VAN SOUBURG BIJEEN Somes! jgJslÜZ „Landbouwbelang" te Colij nsplaat bij een Ouderavond van M argrietschool w&nöeLinqen 6oor öe zeeuwse histORie Mussengilde ontving niet veel schadelijk gedierte Strijd tussen Veere en Middelburg In Amsterdam Duitsland en Friesland ZEEUWSCH DAGBLAD TERNEUZEN. eens een jacht gezien van zegge en schrijve vier miljoen gulden? Neen natuurlijk. Het is immers in deze tijd bijna ondenkbaar dat iemand zo'n enorme som voor z'n loutere plezier uit kan geven. Maar toch zijn ze er nog, deze particuliere grootheden, die krachtens hun geldelijke rijkdom torenhoog boven de massa uitste ken. Hebt U wel Zoiets noemt men dan een jacht. Mid scheeps staan twee motoren, die teza men een renstal van duizend paarden vertegenwoordigen. Wat zullen die bees- ten vreten denk je dan. Nou ja, er is voer genoeg aan boord. In Terneuzen ligt momenteel een jacht dat eenvoudig onze stoutste dromen te boven gaat. Als je aan boord gaat denk je eerst aan koningen en keizers. In de brandstoftanks kunnen der tigduizend liter olie opgeborgen wor den. Voldoende om veertien etmalen achter elkaar te kunnen varen. Ver der is er een radarinstallatie aan boord. 'De kapitein was zo vriendelijk om dat even aan te zetten. Om kort te gaan: Alles gaat automa tisch. Op de brug is het een lusthof voor technici. Je kunt er eindeloos aan knopjes draaien, en het leukste is dat Drie Zeeuwen gaan reis maken met luxueus jncht. Ze hebben alle reden om een vrolijke discussie op touw te zetten. Maar zij zullen ook hun handen .'op een andere manier moeten laten Maar hoe groot is dail de ver- wapperen. Van links naar rechts Daan rassing als je te horen krijgt dat dit fraaie schip het eigendom is1 van een doodgewone Italiaan die de wind in de zeilen heeft ge had. Dan maken wij ons nog druk over een televisietoestelletje of over een scootertje. Neen, wie de luxe kajuit van dit jacht heeft betreden durft eenvoudig niet meer over een scooter te denken. Hij beseft ineens dat scooters slechts kleinburgerlijke auto-' pedjes zijn. Te benijden zijn dan ook de drie» Zeeuwen die het voorrecht heb-; ben om dit fraaie schip naar. Genua te mogen brengen. Deze uitverkorenen zijn Daan Klaasse, Jan Harms (zeg maar Jan zei d'ie) en Piet Oppeneer. Ze zullen het als matrozen niet te druk hebben aan boord, maar bovendien, wie de zon tegemoet gaat heeft er wel een paar vuile handen voor over. Toen wij een beetje beschimmeld en verlegen aan boord stapten kwam Daan Klaasse juist uit het aller-onder- ste compartement van het schip gekro pen. Hij was daar bezig ..broodjes" neer te leggen en toen we een beetje ongelovig keken verduidelijkte hij dat met die broodjes ballast werd be doeld. Nee, het leukste werk is het niet want je kruipt in roest en vuil over de huidplaten van het schip. (Aan de bin nenkant natuur.) Intussen begonnen onze ogen een beetje te wennen aan de adembenemende luxe waar we in terecht waren gekomen. Klaasse. Jan Harms. Piet Openneer. De Allebo 2 wordt klaar gemaakt voor de trip naar Genua. Dit aantrekkelijke jacht vertegenwoordigt een waarde van 4 miljoen.' al die knopjes nog een bedoeling heb ben ook. Volgende week gaat dit droomschip naar Genua. Als tussenhavens zullen Brest, Lissabon, Gibraltar en Monte Carlo worden aangedaan. Op 't ogenblik ligt dit jacht nog bij de Terneuzense scheeps bouwmaatschappij voor enkele noodzakelijke reparaties, maar vrijdag a.s. hoopt men het ruime sop te kiezen. Drie Zeeuwen gaan dan een reisje maken waar menigeen ze om zal benijden. Nou ja, er zal onderweg na tuurlijk gewerkt moeten worden, maar wie zal het er niet voor over hebben om veertien dagen zo'n schip onder je voeten te hebben? In St. Philipsland ST. PHILIPSLAND De afdeling van het Rode Kruis ,,St. Philipsland en Anna Jacobapolder" hield gisteravond haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, doker H Menger. De noemde het verheugend dat de ver eniging nu reeds voor de zesde maal de wimpel mocht ontvangen. Hij bracht j dank aan alle leden, collectrices en col- lectanten voor al het werk wat ze in het afgelopen jaar weer hebben gedaan. De voorzitter van de vereniging het i Ned. Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, noemde het een unicum dat 96,5 pet. van de gezinnen lid is van het Rode Kruis. Per inwoner werd een bedrag van 1,06 j opgebracht. Kringcommissaris J. A. Heyn overhan- j digde deze avond het campagnebord. Er j werden nog enkele filmpjes vertoond o.a. 1 van de boottocht door de chronische zieken uit Zeeland gemaakt. Tijdens de eerste raadsvergadering heeft de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans, een kort overzicht gegeven over het afgelopen jaar. Hij uitte daar in de klacht dat in Giggekerke de par ticuliere bouw minimaal is. Wat elders kan, moet hier toch ook kunnen. Hij hoopte op toewijzing van enkele woning wetwoningen en zodoende de krotoprui- i ming ter hand te kunnen nemen. Ook in het afgelopen jaar nam het aantal toeristen, dat op Biggekerke ver bleef, weer toe. Over de terugloop van de bevolking merkte hij op dat B. en j W. is gebleken, dat hiervoor geen spe ciale oorzaak is, ,,een vlucht uit de ge meente" noemde hij sterk overdreven. De belangrijkste besluiten over het af gelopen jaar waren het aangaan van een geldlening zodat het mogelijk werd een nieuwe kleuterschool te bouwen, uit breiding van de straatverlichting en het gereedkomen van de electrificatie van onrendabele gebieden. De aandacht van de raad zal in het komende jaar wor den gevraagd voor uitbreiding van re creatie-gebied. Overeenkomstig het voorstel van en W. verklaarde de raad zich ook in Biggekerke tegen de voorgestelde ophef fing van de woonruimtewet. De gemeen te stelde zich garant voor een lening aan te gaan door de V.V.V. om te ko men tot het aanleggen van een tweede duinovergang, tot een bedrag' van 17.000. Verder werd besloten aan de ambtenaren een voorschot van 3 pet. toe te kennen over het eerste kwartaal van 1960. Advertentie dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Een gevaarlijk verkeersobstakel in Middelburg wordt thans onder handen genomen. Op de hoek Veerseweg-Sin- gel wordt ten koste van enkele woon huizen ruim baan gemaakt voor het verkeer. Advertentie COL/IJ NS PLAAT. De weegbrugver eniging r,Landbouwbelang" vergaderde onder leiding van de heer C. J. Kole. Er werden het afgelopen jaiar 8.939.821 kg suikerbieten, 12.739.226 kg aardappe len, 2.081.935 kg hooi en stro, 599.511 kg uien, 249.082 kg pulp, 4.019.563 kg diver se produkten en 172 stuks beesten gewogen. Bij de bestuursverkiezing' wer den de heren C. de Regt Mzn, Jac. v.d. Weele en A. v.d. Zande herkozen. Door het bedanken van de heer C. J. Kole als voorzitter werd als bestuurs lid en tevens als voorzitter gekozen de [heer G. v. d. Weele. Als Öd van de commissie van toeziciit werd' gekozen de heer J. M. Breure. Voorts werd be sloten tot telefoonaansluiting in de weeg brug. POORTVLIET. Aan de Schoolstraat te Poortvliet zal, mits de toestemming van toe zichthoudende organen spoedig wordt ontvangen, binnenkort moeten worden begonnen met de bouw van een drieklassige school voor de vereniging School met de Bijbel". De thans in gebruik zijnde school is afge- Droomschip keurd. Het is een oud gebouw, dat niet meer aan de eisen vol- Een rondgang door dit jacht is vol-,, doende om je hele droomleven op een doet. De öemeenteraad heelt nieuwe golflengte te plaatsen. Stel u zich nog niet uitgesproken over y°or:_Alle ^^art^en'eH^belegdm^t j bestemming van het t.z.t. buiten gebruik komende school- een vaste vloerbedekking, waardoor je bijna als vanzelf naar een paar lekkere warme pantoffeltjes gaat verlangen. Lui verlokkende rustbanken aan de kant en een heuse echte bar in de hoek. Ach mijne vrienden, waar moet ik beginnen en waar eindigen? Dit is geen sohip, dit is een wolkenwagen. Aan de wand hangen lampjes van Venetiaans glaswerk en in een hoek ontwaar ik een schilderij dat je geen j schilderij meer kunt noemen. Het is een stuk inlegwerk van zuiver blad goud. Om te huilen, zo mooi. De luxe slaaphut van de eigenaar Iaat zich een voudig niet beschrijven. Dat bed, nee, dat is geen bed meer, dat is een ..slaapslee". En dan moet u zich voor stellen dat alle compartimenten met mooie, in verschillende kleuren uitge voerde telefoons verbonden zijn. U hoeft alleen maar een luie arm uit te strekken, een knopje in te drukken en te zeggen: ..Ober. breng mij even gebouw. De Vlissingse architect J. Jobse heeft in overleg met het schoolbestuur en de gemeente Poortvliet een modern en doel matig schoolgebouw ontworpen dat uit stekend zal passen in de omgeving, waarin het zal worden gebouwd. D Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Marechaussee Looy met militaire eer begraven o ELLEWOUTSDIJK. Onder ze.. ë'e'n glas^ch'ampagnV." De ober." of de ;grote belangstelling is gistermiddag het steward, of hoe de goede man mag he ten gaat de gang door en komt bij een levensgrote ijskast aan. Het zijn eigen- nieuwe school zal uit drie lokalen be staan en bovendien enkele andere voor het onderwijs noodzakelijke ruimten be vatten. Bij de aanbesteding werden negen in schrijvingen ontvangen: D. Burgers, Tho- len 76.800; A. MullerFrancke, St. Maartensdijk 78.798; J. K. Krijger, Poortvliet 79.2.50, fa. C. B. Bijl en Zn. Tholen ƒ83.395; Gebr. Van den Berg Bergen op Zoom 83.750; P. C. Soffers, Hoogerheide ƒ83.950; C. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom ƒ84.950, Aanne mingsbedrijf Vos, Tholen 85.323, P. de Raat, St. Philipsland 85.330. De bouw was begroot op 77.572. De gunning is in beraad gehouden. KLOETINGE In het verenigings gebouw werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de o.l. Margrietschool. De voorzitter der oudercommissie de heer C. Beenhakker sprak een kort ope ningswoord en richtte een bijzonder woord van welkom tot burgemeester Baron mr. H. N. Schimmelpenninck v. !d. Oye en de heer P. A. van Huet. uit Rotterdam. De heer Huet, die zeer nauw bij alle onderwijszaken betrokken is, hield voor de pauze een causerie over het onderwerp: Hoe geef ik mijn kinderen een sexuele op'voeding. Het hoofd der school de heer A. Spee deed enkele mededelingen betreffende de schoolzaken en 'de heren C. Been hakker en J. Verburg werden herkozen als leden van de oudercommissie. SOUBURG. In de gisteren gehouden raadsvergadering deelde de heer W. M. Janssen (K.V.P.) mede, dat hem was ge bleken, dat er een geheime ver gadering was belegd tussen de gemeentebesturen van Middel burg en Vlissingen om de struc tuurplannen van beide steden op Souburgs grondgebied met elkaar in overeenstemming te brengen. Hij vroeg de voorzit ter of B. en W. van deze verga dering op de hoogte waren ge*- steld, of B. en W. bereid zouden zijn hiertegen te protesteren, deze zaak ook bij het college van Ged. Staten aanhangig te maken en dat college te verzoeken bij die vergadering aanwezig te mogen zijn. Burgemeester A. H. S. Stemerding zei in zijn antwoord niets van de betreffende vergadering af te weten en er ook niet te zijn uitgenodigd. Hij zei de vragen van het raadslid aan het college van B. en W. voor te zullen leggen. Tevoren had de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede reeds opgemerkt dat er weer een jaar was verstreken zonder dat er een einde was gekomen aan de onr zeke-heid over het voortbestaan van Souburg als zelfstandige gemeente. In een uitvoerig betoog onderstreepte hij het feit, dat Souburg met zijn 500 zielen niet onder de te kleine bestuurseenheden valt, temeer daar er gemeenten van 2000 zielen worden gehandhaafd. Do bedreiging van de zelfstandigheid was volgens de voorzitter het snode annexatieplan van Vlissingen, vanwege de wens naar meer industriegebied en bouwgrond hij meende echter, dat die plannen ongegrond zijn, daar Vlissingen verschillende braakliggende industrie terreinen en leegstaande woningen rijk is. Daarbij komen nog de verschijnselen, dat het inwonertal van Vlissingen terug loopt en dat vele Vlissingers een woning in Souburg verkozen. Verder wees de voorzitter in eijn jaar overzicht nog op de bouwaktiviteit. Er kwamen in 1959 48 woningen gereed, waarvan 36 premiewoningen, alsmede enkele scholen. De raad achtte het moeilik de Woon ruimtewet 1947 op te heffen en besloot hiertegen bezwaar te zullen maken. Men meent, dat er in Souburg nog lang geen sprake is van het verdwijnen van de woningnood. Het raadslid A. W. Bouff achtte het bovendien niet onmo- geli_tcl ook Souburg toeristen zal gaan trekKen, wat voor huiseigenaren aanleiding zou kunnen zijn de huur op te trekken om de woning in het zomer seizoen aan toeristen te kunnen ver huren. Aan de Staat der Nederlanden za grond verkocht worden voor de bouw van 55 woningen voor Ambonezen aan de Molenweg en aan de N.V. Bouwfonds voor Ned. Gemeenten aan de Irenestraat voor enkele woningen. In West-Souburg zal worden overge gaan tot de aanleg van een riolering, en de bouw van een zuiveringsinstallatie aan de Vrijburgstraat. Met het totale project zal een bedrag van ongeveer 283.000 gemoeid zijn. De gemeente zal een bedrag van 377 beschikbaar stellen voor de uitgifte van een brochure over de economische ont wikkeling van Walcheren. Enkele raads leden spraken er hun ongenoegen over uit, dat Middelburg en Vlissingen niet wensen bij te dragen in de kosten. De burgemeester deelde tenslotte mede, dat hij, wat de verbetering van de te smalle kanaalbrug betreft uitziet naar een eventueel vrijkomende brug van het kanaal TerneuzenSas van Gent. Die bruggen zijn naar zijn mening ge schikt voor Souburg. Gemeenteraad Kerkwerve vergadert maandag KERKWERVE. De gemeenteraad komt maandagavond bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel om een krediet beschikbaar te stellen ten behoeve van de kleuterschool, een ver goeding voor de bijzondere lagere school over de jaren 1953-1957, een voorschot aan de bijzondere lagere school over ƒ1960, de aankoop van een chassis voor een nieuwe trekker manschappen wagen ,voor de brandweer en de rekening 1953 van het burgerlijk armbestuur. Waar 1. van Waüenfcw» stoffelijk overschot van de wachtmees ter der Kon. Marechaussee, de heer M. Looy ter aarde besteld. Aan de geopen- lijk twee ijskastjes boven elkaar. Eén j de groeve sprak de commandant van voor het normale huis-tuin-en keuken- zijn brigade, die de heer Looy schetste werk. en één waar je vijftien graden J als een oprecht man, die met grote onder nul mee kunt bereiken. plichtsbetrachting zijn dienst vervulde. j Ook een collega van wachtmeester Looy sprak enkele woorden en de Ned. Herv. predikant ter plaatse, ds. L. W Blok, sprak woorden van troost tot de nabestaanden. Op bidflag geen eerste postbestelling THOLEN Op het eiland Tholen wordt woensdag a.s. biddag voor het gewas gehoiiden. De posterijen zullen op deze dag de eerste bestelling niet uitvoeren. Het kantoor sluit om één uur Een zwager van de overledene dank te voor het medeleven. Een afvaardiging van de Hollandse en Duitse., douane was bij deze teraarde bestelling aanwezig. De heer Looy is maandagnacht met zijn motor op een SINT-MAARTENSDIJK In de jaar vergadering van het „Mussengilde", die on'der voorzitterschap van de heer J. B. Hoek in het Hof van Holland werd ge houden. is gebleken dat de inlevering van schadelijk gedierte in 1959 niet best was. Er werd ingeleverd een bunzing. ratten en 512 mussen. Tijdens deze bijeenkomst werd als koning gekozen de heer J. Nelissen, als hoofdman de heer P. Noordijke en als deken de heer C. Hoek. De voorzitter werd evenals het bestuurslid de heer M. W. Bazen herkozen. en kwitanties worden niet aangenomen, vrachtauto gereden. In de hervormde gemeente van Re- tranchemerA werden als ouderlingen ge kozen mevrouw A. Risseeuw en de heer J. A. Poissonnier en als diakenen me vrouw M. Robeijn en de heer D. de Feij- ter. Raad Tholen vergadert THOLEN. De gemeenteraad komt vrijdagmiddag 26 februari des middags om vier uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voor stellen tot benoeming hoofd der o.l. school, tot vaststelling van 'de begroting 1960, tot afschaffing van muntgas en tot aankoop van grond. Kolenhond St. Maartensdijk hield jaarvergadering SINT-MAARTENSDIJK De kolen- bond „Algemeen Belang" vergaderde in hotel Steketee onder voorzitterschap van de heer C. Priem. De omzet in 1959 bedroeg 411.850 kg; 238.000 kg anthra- ciet, 164.000 kg eierkolen. 5000 kg bri ketten en 4850 kg cokes. Het batig saldo was 41.08. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Fr. Lindhout herkozen en de heer C. Scherpenisse werd in de plaats van zijn vader gekozen. Het le dental van de kolenbond bedraagt thans 469. Zwervend langs wildpaden GOES. De vereniging voor Algeme ne Wetenschappelijke Belangen heeft de leden, die gisteren de filmvoorstel ling in de Prins van Oranje hebben bijgewoond, enkele onvergetelijke uren bezorgd. De kleurenfilm „Zwervend langs wildpaden", die werd ingeleid en toegelicht door de heer C. Sipkes liet het natuurleven zien in een Hongaars bosreser-vaat bij de stad Baja, 130 km ten Zuiden van Boedapest. De film bracht het intieme leven van een aantal kenmerkende dieren naar vo ren en liet verder uitkomen, op welke wijze een natuurreservaat wordt be heerd. 0 De collecte ten bate van de Christe lijke school in Sint-Annaland bracht 69,10 op. 0 De Nationale Levensverzekering Bank in Rotterdam organiseerde in Brouwers haven een filmavond. De belangstelling was groot. De meeste bewoners van Veere kenden dominee De La badie. Hoe velen zullen de wan deling naar Middelburg wel eens gemaakt hebben om naar zijn prediking te luisteren. Hij had er veel vrienden. De Magistraat van Veere was verontwaardigd over zijn afzetting. Om hem hierheen te krijgen werd er be sloten een Waalse kerk te stichten. Van de Ned. Herv. en Schotse gemeente vond men het uitstekend; deze predikanten schijnen dus geen last van jaloe zie gehad te hebben. Natuurlijk kon dit geen kerk worden die bij het Waalse kerkverband was aangesloten, het werd een aparte kerk gemeenschap, die zich Evangelische kerk noemde. Men was niet gebonden aan de liturgische geschriften van de Ned. Hervormde en Waalse kerk. Los van alle menselijk gezag had men geen an dere regel dan de leer van de Heilige Schrift. Veel voorname families verhuisden uit Middelburg naar Veere. Ook Anna Maria van Schuerman kwam in Veere wonen en sloot zich aan bij de nieuwe gemeente. De afgezette kerkeraad van Middelburg werd in Veere als zodanig aangesteld. Niet alleen 's zondags, ook in de week preekte De Labadie meermalen. Wat. was het dan druk op de Veerse weg van Labadistische kerkgangers uit Mid delburg. Tot grote ergernis van de Ma gistraat van Middelburg. Nu was er nog geen eind gekomen aan de kerkstrijd. Bovendien kwam Veere tot bloei door het toenemen van de bevolking, tot schade van Middelburg. Daarom wendde het stadsbestuur van Middelburg zich tot de Staten van Zee land om hulp en raad. Met ais gevolg een bevel aan de Magistraat van Veere om De Labadie uit haar rechtsgebied te verbannen. Maar Veere weigerde beslist het be vel op te volgen, het beriep zich op zijn stadsrechten. Ging het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Middelburg wapende zich om met geweld Veere te dwingen en De Labadie te verwijderen. Maar ook de Veerse burgers werden gewapend om hun rechten en hun vrijheid te ver dedigen. Bij de poorten en op de wallen zullen ze de Middelburgers wel ontvan gen. Zo was de burgeroorlog uitgebro ken tussen twee plaatsen die vlak bii elkaar lagen. Tot bloedvergieten is het niet geko men door het verstandig optreden van De Labadie. Vanaf de pui van het stad huis sprak hij de gewapende burgers toe. Hij wilde niet dat er burgerbloed zou vloeien, dat de rechten en vrijhe den van Veere zouden worden gekrenkt Het koninkrijk dat hij predikte was niet van deze wereld en mocht niet worden uitgebreid door het zwaard. Hii dankte de burgers voor hun liefde en zou vrijwillig Veere verlaten. Het eert de onstuimige man met zijn vurig Frans temperament dat hij op deze manier de twist tussen beide steden heeft bijgelegd. Hij vertrok nog m hetzelfde jaar 1669 naar Am sterdam. Ongeveer honderd personen uit Mid delburg, Veere en andere plaatsen volg den hem naar Amsterdam. Ook de bei de Waalse kandidaten Yvon en du Lig- non gingen met hem mee. Later trok ken ze het land door om overal ge meenten, meest kleine gezelschappen, te stichten. In Amsterdam woonde De Labadie in een groot huis, waarvan een gedeelte als kerkzaal werd ingericht. De stadsre gering ontving hem vriendelijk en ver zekerde hem volkomen vrijheid en be scherming. Onder zijn aanhangers had hij zelfs een paar burgemeesters. Groot was ook hier de toeloop. Er wa ren er echter ook die zich van hem af keerden, omdat zijn prediking te streng was. Hij predikte strenge tucht en eiste grote zelfverloochening. Wie de wereld nog lief had werd niet toegelaten tot zijn gemeente. Zijn ideaal was ,,een heilige gemeente van enkel wedergeborenen. Geen kaf onder het koren, geen huiche laars en geveinsden in de gemeente". Predikanten, die bekommerd waren over de afval van de kerk, waren zeer in genomen met De Labadie. De bekende Wilhelmus a Brakel heeft zelfs een paar keer op het punt gestaan zich bij hem te voegen. Maar het merendeel der pre dikanten ging niet met hem mee. Ze 2ochten naar middelen om hem kwijt te raken. Het is hun gelukt, eigen lijk door een misverstand. In zijn huis gemeente was namelijk een weduwe uit Middelburg gestorven. Met een rouw kleed bedekt stond het lijk opgebaard om na een paar dagen begraven te wor den. Op die dag kwamen juist een paar werklieden om aan een riool te graven. Een paar straatjongens zagen dit, trok ken daaruit een totaal verkeerde conclu sie en verspreidden het gerucht dat men in het huis van De Laibadie de mensen doodsloeg en stilletjes begroef. Er ontstond een relletje, de ruiten werden ingegooid, tegen de deur getrapt, zodat de stadsregering tussenbeide moest komen en het huis bewaken. Om erger te voorkomen nam de Magistraat toen het besluit dat het bijwonen van de godsdienstoefeningen verboden werd. Van uitbreiding der gemeente was dus geen sprake meer. Het was een klein groepje, dat bij elkaar woonde. Het vol gende jaar (1670) verliet men de hoofd stad. Ze hadden een uitnodiging gehad van prinses Elisabeth van de Paltz om in Herford (Westfalen) te komen wonci. Deze prinses kende Anna Maria van Schuerman goed, had haar wel eens in ons land bezocht. Met genoegen maakte De Labadie van dit aanbod gebruik. Hier werd de gemeenschap nog meer dan in Amsterdam een echte huisgemeente. Voortaan leefde men in gemeenschap van goederen, zoals de eerste gemeente uit Handelingen 2. Het was een groepje van vijftig personen, dat soms na het gebruik van het H. Avondmaal in vol voering geraakte. Men ging dan elkaar omhelzen en kussen. Wellicht goed be doeld, maar op buitenstaanders maakte het wel eens een zonderlinge indruk. De Labadie wilde ook hier slechts een ge meente van enkel wedergeborenen. Daar om mochten alleen aan het H. Avond maal beproefde godzaligen komen. Ook het andere sacrament, de Doop, was al leen voor ware gelovigen. Beter dan de kinderdoop was dus de volwassendoop na het afleggen van geloofsbelijdenis meen de hij. Voor zijn bekeerde gemeente was bijbellezen niet zo zeer nodig, ze moesten meer letten op de inwendige uitspraken van Gods Geest en zich lijdelijk onder werpen aan Gods wil. Door de tegenstand van de Lutherse predikanten in Herford (..de Labadisten waren noch Paaps, noch Luthers, noch Gereformeerd") moesten ze in 1672 (toen de bekende oorlog uitbrak) Herford ver laten. Enkele jaren hebben ze in Altona (toen Deens gebied) gewoond, waar De Laibadie juist op zijn 64e verjaardag stierf (13 febr. 1674). Toen het volgend jaar de oorlog tussen Zweden en Dene marken uitbrak, vertrokken ze weer naar ons land. Ze vestigden zich in de Thetin- ga-state te Wieuwerd in Friesland Deze behoorde aan de adellijke familie Aers- sen van Sommelsdijk. waarvan drie zus ters lid van de La'badistengemeenschap waren. Een van haar is getrouwd met Pierre Yvon, de opvolger van De Laba die als geestelijk leider van de groep Een halve eeuw hebben ze hier een rus^ tig leven geleid. Ze werkten hard zowel in de landbouw als in het beoefenen van allerlei handwerk. Eenvoudig en nederig fooJeh tm°-esl?n ze zich niet schamen voor het minste en verachtelijkste werk. aan hoogmoed moesten ze afsterven. Hun Söot&tigf26 van doen had iêtJ in ?ing de £roeP achteruit, tof vertrok Ult het Sl0t Tlletin8a Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5