Meningen in Oosterland zijn sterk verdeeld een jong In Groede staat huis in een oud huis Zaterdag a.s. zal jeugdhonk officieel worden geopend Mr. BIESHEUVEL OVER CHR. ORGANISATIELEVEN Wethouders gaven Minister vele grieven te kennen OverbenkiM o Schouwen-Duiveland dit jaar meer dan ooit toeristeneiland Zaterdag 20 februari 1960 Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Jaarverslag Gemeenschap Oosterland Geloof en gebed WITTE KRUIS WITTE KRUIS Woonruimtewet kan niet gemist worden In één nacht Uw handen gaaf en zacht San balm Meer contributie voor Groene Kruis KERK WERD VIT EEVWE^iLANGE SLAAP GEWEKT Op C.B.T.B.-familiedag SPECIALE AANBIEDINGEN Dagtoerisme Y erbindingen ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk UET JAARVERSLAG, dat de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen donder dag heeft uitgegeven, getuigt van gun stige resultaten in dit bedrijf. De on gunstige situatie op de vrachtenmarkt heeft weliswaar de orderportefeuille beïnvloed, doch niettemin heeft „De Schelde" toch een behoorlijke produk- tie kunnen halen, o.a. wat betreft de reparaties en door de uitvoering van opdrachten ten behoeve van openbare nutsbedrijven en in de afdeling licht metaal. De directie van het bedrijf heeft zich in het jaarverslag zeer positief uitgelaten over de wensen, die ten aanzien van de vestiging van een be drijf in het Sloe bestaan. Aan veel re- paratieaanvragen kon niet worden voldaan, merkt de directie op, door ge brek aan dokcapaciteit. De behoefte aan een meer uitgebreide outillage is' duidelijk gebleken. Dat de directie van „De Schelde" liever vandaag dan mor gen in het Sloe wil starten blijkt wel uit het feit dat de reservering voor eerste uitgaven in verband met het Sloeplan van drie miljoen gulden op niet minder dan acht miljoen gulden is gebracht. Het is intussen verheugend dat de minister van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft gezegd dat het wachten nog slechts is op de uitslag van de bodemproef en de modelproef in de Noordoostpolder. Is het resultaat van deze proeven gunstig, dan kan buitendijks nog dit jaar in het Sloe worden begonnen en de minister heeft in de Tweede Kamer tevens medegedeeld dat een vervroeg de uitvoering van het bedijkingsplan wordt overwogen, mits voor enkele fi nanciële moeilijkheden een oplossing wordt gevonden. Het kabinet streeft in het interne overleg, naar wij hebben vernomen, naar een vrij stringent gebruik van een prioriteitenschema. Dat betekent, dat niet elke minis ter van tijd tot tijd eens bij zijn ambt genoot van financiën kan aankloppen om enkele miljoenen voor de uitvoe ring van een inmiddels gereed gekomen plan. Men probeert de regel te hante ren, dat zo strak mogelijk de hand ge houden wordt aan de opgestelde volg orde van werken, waarbij de nood zaak van uitvoering vooraf is overwo gen en prioriteiten zijn vastgesteld. Uiteraard moet dit gebeuren in over leg met de Staten-Generaal. Wij me nen hoop te mogen hebben dat het Sloe thans ingevolge het schema aan de beurt komt. I IE verlies- en winstrekening 1959 van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen vermeldt een bedrag van 1.300.000 gul den als extra storting van het bedrijf voor de verbetering van pensioenen.1 Dit bedrag komt o.a. ten goede aan de pensioenen van invaliden en van we duwen, wier man vroeger aan het be drijf verbonden is geweest. De stijgen de kosten van het levensonderhoud, de waardevermindering van de gulden, heeft tot gevolg dat de vroeger vast gestelde pensioenen, die toen vrij re delijk schenen of zelfs beslist voldoen de werden geacht, thans ontoereikend blijken te zijn. Een bedrijf kan de „oud-gediendcn" op tweeërlei wijze behandelen. Het is mogelijk deze mensen en hun gezinnen aan de minimale wettelijke voorzienin gen over te laten, maar het is ook mo gelijk in hun levensavond en in inva liditeit verkerende vroegere werkne mers te doen gevoelen, dat zij niet als versleten en onbruikbaar gereedschap zijn afgeschaft, maar dat het bedrijf hen blijvend in de gemeenschap be trekt en aan hen denkt. Van een dergelijke mentaliteit spreekt naar ons gevoelen het bedrag- op de verlies- en winstrekening 1959 van „De Schelde". Wij maken er met veel waardering gewag van. Het beëindigen van het ziekteverlof dat verleden jaar in januari aan de burgemeester van Oosterland was ver leend, heeft tot het ontstaan van een zeer onverkwikkelijke situatie ge leid: vijf van de zeven raadsleden hebben gemeend in de terugkeer van de burgemeester aanleiding te moe ten vinden te bedanken voor het lid maatschap van de raad. Zonder in een beoordeling van de motieven van de vijf raadsleden te treden moeten wij toch deze gang van zaken wel uiter mate betreuren. De Commissaris der Koniifgin was van mening, dat het ziekteverlof beëintügd kon worden. Hij zal daar zeker gegronde redenen voor hebben gehad. Nu zijn echter nieuwe moeilijkheden ontstaan in Oosterland. Niet dat de gemeente on bestuurbaar wordt; op de lijsten van de politieke partijen staan kandidaten, die nu door de voorzitter van het hoofdstembureau benoemd kunnen worden. Bedanken de kandidaten van de c.h., P.v.d.A. en V.V.D.. dan kun nen alle zetels door S.G.P.-ers bezet worden. De thans zittende raadsleden van de S.P.G. hebben niet bedankt. Buitenstaanders hebben zich gisteren afgevraagd of het totaal onmogelijk moet worden geacht, dat raadsleden en burgemeester proberen met een schone lei te beginnen. Kan men wel licht pogen in een openhartig gesprek eventueel onder leiding van een anpartijdige voorzitter tot weder- I sijds begrip te komen? Dat gesprek sou moeten beginnen in het besef, dat het een ontmoeting is van zondige mensen. Zou een dergelijke poging niet zeer aan te bevelen zijn? Het pand aan dc E i rveldstraat 112 te Sint Maartensdijk, «..gendom van de erven van mevr. wed. Van Oost-de Graaft, is voor vijfduizend gulden ge-I kocht door de heer J. -Lindhout. I spijt niet te woerd staan. •temt tot voldoening, omdat men daar mee te kennen geeft, dat er niet vol doende gronden aanwezig waren om de heer Laurense ontslag te verlenen. De hogere autoriteiten zullen stellig, wy nemen dit voetstoots aan, bij hun beslissing niet over een nacht ys zijn gegaan. Overigens, waar conflicten lig- nncfnpDT a ATTN -tti -i gen in de persoonlijke sfeer, is het altijd OOS I EKLAiND. Er hing gisteren, op de eerste dag van het weer moeilijk de zaken in hun juiste propor- in functie treden van burgemeester S. W. A. Laurense, geen vlag uit ties te zien- Burgemeester Laurense zelf in het dorp Oosterland. De 1700 inwoners van deze eenvoudige agrari- kon ons gfeteren we*ens gcbrek aan tijd sche, voor het merendeel rechtzinnig Hervormde gemeente, voelden er geen behoefte toe. Zeker niet de partijgenoten van de vijf afgetreden raadsleden, onder wie ook drie wethouders. Het liefst zouden deze mensen tegen de burgemeester hebben gezegd: „Wij vinden het jam mer, dat u terugkomt, wij hadden liever gezien dat u weg was geblevenDoch een ander deel der bevolking, met name de Staatkundig Gereformeerden, ziet de zaken heel anders. Dit blijkt trouwens al uit het aanblijven van de twee S.G.P.-raadsleden. De laatste groep zegt; „Het feit dat de burgemeester weer in ons midden is toont wel aan, dat de moeilijkheden nietteo erg groot waren. Anders was de heer Laurense toch wel ontslagen." geloofd vers 13. vers 13. hebt", Matth. S De Staatkundig Gereformeerden zijn beide partijen niet mogelijk schijnt te tevreden, dat het zo is gelopen. De af ge- zijn. ,,De kloof is te groot", meende wet- tredenen beweren hun ontslag niet te (houder Bakker, ,,als wethouders moeten hebben genomen omdat er wel eens per soonlijke meningsverschillen zijn ge weest." Ons weggaan wortelt in het diepe besef, dat met burgemeester Laurense ten enenmale niet valt samen <te werken." Niet mals De demissionaire wethouders hebben dit standpunt enige weken geleden ook ter kennis gebracht van minister Toxo- peus. Zij boden de bewindsman een lijvig rapport met alerlei grieven tegen de burgemeester aan. Hun kritiek was niet maks. De S.G.P.-ers daarentegen, en zij vertegenwoordigen een niet weg te cijfe ren groep in Oosterland, menen, dat het met het maken van scheve schaatsen van de burgemeester nog al meevalt. „Het loopt zo'n vaart niet", betogen zij. „Ach ja, de heer Laurense is nog al voort varend en daarom ontstonden er nog al eens botsingen met hen, die de oude sleur gewend waren." Maar de moeilijkheden liggen naar onze mening sterk in het per soonlijke vlak. Wat ons betreft wij kun nen altijd goed met de burgemeester op schieten", aldus deze groep. De opvattingen zijn dus sterk verdeeld. Van de zijde der wethouders, die met tal van argumenten komen aanzetten, wordt betoogd, dat de heer Laurense <A.R.) geen geschikte burgemeeseter is. En aan de andere zijde wordt gezegd, dat met zijn terugkeer de heer Laurense vrij is geworden van eventuele smetten. Eigenmachtig Loco-burgemeester v W. J. Zeyler (V.V.D.) en de wethouders A. Stoutjes- dijk (C.H.U.) en A. Bakker (Soc.) ver tellen van de burgemeester, dat hij Oosterland dictoriaal heeft bestuurd. „Hij trad te eigenmachtig op en bezag ons vaak als pottenkijkers." De vijf afgetreden raadsleden nemen het de burgemeeseter ook kwalijk, dat hij „nog al vreemd met rampgiften en ge meentegelden is omgesprongen. Wij kwa men vaak voor verrassingen te staan", zeggen de wethouders in hun rapport. ,,Kijk eens," betoogde dhr. Stoutjes- dijk, ..wij maken ook fouten, maar wat de burgemeester deed, gaat volgens ons te ver. Wij zijn een keer in Middelburg geweest om met de Commissaris over de kwestie te spreken. En laatst bij Min. Toxopeus. Dat doen wij niet voor niets". Op het ogenblik lijkt de situatie zo dat het beginnen met een schone lei voor wij in bepaalde opzichten op de burge meester kunnen vertrouwen, naar onze mening is dit vertrouiwen beschaamd". Wat er nu op bestuurlijk terrein gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Zolang er een burgemeester is en er raadsleden zijn, is de gemeente met stuurloos, twee raadsleden vormen echter geen gemeen teraad. Wethouder Stoutjesdijk ver wachtte, dat de opvolgers op de kieslijs ten eveneens zouden bedanken voor het raadslidmaatschap. Zelf beslissen Doch dit nog prematuur. De nieuwe kandidaten moeten zelf nog beslissen. Wijzen zij inderdaad het aanbod af, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Oosterland een raad krijgt met uitslui tend S.G.P.-ers, hetgeen weer niet in verhouding zou zijn met het politieke pa troon van de bevolking. Hoe het ook zij, de burgemeester van Oosterland is teruggekeerd. Dat men van hoger hand dit heeft bewerkstelligd Advertentie- DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dac opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 18/2 Ned. Albion, Ned. Kitty, 19/2 Fra. Jean Quiton. Vlissingen vertrokken: 18/2 Ned. Willem Cornells, 19/2 Ned. Kitty. Gepasseerd naar Antwerpen: *(Ned. sche pen) 18/2 Axeldijk, Isis. Antares, Eibergen, Senang, 19/2 Sloterdijk. Silvaplana, Tyro, Zanzibar, Stad Dordrecht (Tern.) Frieda Blokzijl. Gepasseerd naar zee: (Ned. schepen) 18/2 Arbon, Prinses Irene, Maarsbergen. Borelly, Fen, Kortenaer. Looiersgracht, 19/2 Arnouds- polder, Aardenburgh, Tara, Hado. De gereformeerde jeugdclub te Krui- ningen organiseert vandaag weer een oliebollenmiddag voor de aktie 4 x Z.N. 7 per m2. B. en W. 's H. Arendskerke 's HEER ARENDSKERKE Burge meester en wethouders zijn van me ning dat de bepalingen van de woon ruimtewet 1947 voor deze gemeente nog niet gemist kunnen worden. Dit staat te lezen in een voorstel aan de raad over het uit te brengen advies over deze zaak aan de minister van maatschappe lijk werk. B. en W. constateren verder dat de noodzaak van een wet als deze weliswaar minder is geworden, doch dat een goede en rechtvaardige verde ling van woonruimte het gewenst maakt, dat het college voorlopig zijn bevoegdheden op dit terrein behoudt. Voor de aanstaande maandag te hou den vergadering van de gemeenteraad wordt vervolgens voorgesteld de Burg. Lewestraat te Lewedorp van het rijk in onderhoud over te nemen. Hiervoor zal een uitkering van 14.000 worden ont vangen, hetgeen b. en w. een reële ver goeding achten. Aangezien het aantal woningen in de Quarlespolder gestadig toeneemt, wordt een voorstel gedaan over te gaan tot het geven van namen aan de wegen en de huisnummering te herzien. Quarlespolderweg wordt voorgesteld voor de hoofdweg in de polder. De aftakking naar Nieuw en St. Joosland zal de naam Jonker Fransweg krij gen; de aftakking naar Lewedorp vvordt Oude Veerweg. Het verlengde hiervan thans Oude Rijksweg geheten zal ook Oude Veerweg worden ge noemd. De raad zal zich voorts uitspreken over de voorstellen voor een 3 pet.-ver hoging van de ambtenarensalarissen. Voorgesteld wordt voor een geschenk t.b.v. de nieuwe werkplaats voor minder validen te Goes een bedrag van 0.02 per inwoner uit te trekken. In verband met de onlangs ingevoerde „verlenging van de nacht" in de zin van het we genverkeersreglement met een half uur, achten b. en w. het gewenst de brand- tijden van de straatverlichting hieraan aan te passen om te voorkomen dat ge parkeerd staande auto's verlichting zou den moeten voeren gedurende de tijd dat de straatverlichting nog niet brandt of niet meer brandt. Een en ander komt de gemeente jaarlijks op 193 te staan. Voor de kom Nieuwdorp, waar geen bouwrijpe grond meer voorhanden is, wordt een crediet gevraagd om in het uitbreidingsolan een straat te leggen van de Beatrixstraat naar de Coudorp- sedijk. Voor 's Heer Hendrikskinderen waar zich dezelfde omstandigheid voordoet vragen b. en w. gelden voor de aanleg van een verbindingsstraat tussen de Ou de Rijksweg en de Schengestraat en voorts voor een verlenging van de Span- jaa rdstraat. B. en W. vragen voorts machtiging om de gronden in het uitbreidingsplan 's Heer Arendskerke (dorp) te verko pen voor de kostprijs van 10 per m2. Voorts komt er een voorstel ter tafel voor een herziening van de grondprijs voor de kom Lewedorp; nieuwe bereke ningen resulteren in een prijs van MIDDELBURG. De leerlingen van de Ulo-school aan de Van Olmenlaan hebben een nieuwe manie. Zij dragen allerlei merkwaardige hoofddeksels vervaardigd uit afval en lorren. „Och, het is weer eens iets andersver zuchten de leerkrachten en zij zien het een en anaer maar wat door de vingers. Advertentie handcrème BROUWERSHAVEN In de onder leiding van ds. P. K. Keizer gehouden vergadering van het Groene Kruis is be sloten de contributie te 'brengen van 5 op 7.50. De penningmeester moest in zijn verslag melding maken van een tekort van ƒ841,76. Alleen contributie verhoging zou uitkomst brengen. Aldus werd besloten. Ds. Keizer memoreerde in zijn openingswoord, dat het afgelopen jaar voor de afdeling een zeer rustige periode is geweest. Het aantal leden be draagt thans 340. Burgemeester J. L. van Leeuwen bood namens het gemeen tebestuur een fraai ingelijste foto aan van wijlen dokter W. H. Ittman, de grond legger en de stuwende kracht van de Groene Kruisafdeling. In de plaats van de heer M. Provoost, die 25 jaar be stuurslid is geweest, werd in het be stuur gekozen de heer W. Jonker. Het beheer van het magazijn komt in han den van de heer M. Matthijsse. De afdeling 's-Heer Arendskerke van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond ver gaderde onder voorzitterschap van de heer J. van Sabben. De heer J. Andringa uit Heinkenszand, assistent bij de land- bouwvoorlichtingsdienst, sprak over „Gevaren bij de bestrijding in de land bouw en hoe die te voorkomen". ZIERI.KZEE. De christe lijke plattelands organisaties op Schouwen en Duiveland hielden gisteravond in ,,De Graanbeurs" van Het Huis van Nassau een familiedag. In de middagvergadering, die onder leiding stond van de voor zitter van de gewestelijke afde ling der C.B.T.B., de heer J. A. v. d. Bijl, werd gesproken door de bondsvoorzitter der Neder landse C.B.T.B., mr. B. W. Bies heuvel, die als titel voor zijn inleiding had gekozen: „Waar om zijn wij christelijk georgani seerd?" Spreker begon zijn voordracht met te zeggen, dat het misschien actueler zou zijn geweest om deze middag te spreken over het beleid van de regering, over het garantiebeleid of de melkprijzen. Maar hij had dit gekozen omdat het „hoe en waarom" van christelijke organisa GROEDE Iemand die dol graag een auto wil aanschaffen, koopt niet eerst een wiel, oen er daarna als de financiën het toe laten een stuur bij te kopen. Toch is iets dergelijks in Groede gebeurd. Want als op 27 februari het jeugdhonk in de Franse kerk officieel geopend wordt zal daar mee de afsluiting plaatsvinden van een uiterst merkwaardige bouw periode. Om kort te ga-an: Er is in Groede voor een jeugdhonk ge spaard en toen men een paar cen ten in kas had, is men daarvoor alvast een cementen vloer gaan leggen. Zo is bij stukjes en beetjes een jeugdhonk gegroeid. De me thode was even simpel, als doel treffend en origineel. Als er geld was werd er gebouwd totdat het op was. Zo is met horten en stoten, met passen en meten, met groot en- thousiasme en imet een verrassen de vindingrijkheid tenslotte een „jong" huis gebouwd, binnen de muren van een „oud" huis. Want het jeugdhonk is gegroeid binnen de muren van de hoogbe jaarde Franse kerk. Aanvankelijk Hij legde de mdruk op het feit. dat I h«;ft monumentenzorg er een de sociale christelijke organisaties de sto-kje VOOr willen steken, maar mens vooral zien ais schepsel Gods. dg vitaliteit van de bouwheren in Groede bleek sterker dan een voornaam college van cultuurbe- Ook in die dagen werd het werk sterk becritiseerd. Men wenste wel werkne mersorganisaties, maar geen onderne mersorganisaties. Mr. Biesheuvel zei, dat de C.B.T.B. en daarmee alle christelijke organisaties niet louter een doel nastre ven, maar een middel zijn om het doel te bereiken. Niet onverzoenlijk De C.B.T.B. heeft nooit in onverzoen lijkheid met andere neutrale organisa ties geleefd, maar altijd gevochten voor een samenwerking van christenmensen. De voorzitter bood mr. Biesheuvel na zijn rede het boekwerk „Gekwelde grond" aan. De heer W. de Boer van de C.B.T.B. droeg hierna enkele gedichten voor. Avondbijeenkomst De avondbijeenkomst stond onder lei ding van mevrouw Laurenze-Pluyste, presidente van de C.P.B. Ook deze bijeenkomst stond in het te ken vanN de voordrachtskunst. Onder ties steeds actuele vragen blijven. Uit-1 meer werd het spel „Van God de vrucht, nistere lieden die een stuk geestrijk voerig stond spreker stil bij het ontstaan van ons de arbeid" gebracht. Deze ge- j vocht in hun kraag hadden. van de bond in 1918. .slaagde bijeenkomst werd besloten door. Maar de kerk dommelde voort aan vooruitgang te bemerken. Dit i ds. M. v. d. Klis. 'het eeuwen-oude pleintje. De nagalm van is in hoofdzaak op de secreta- schermers. Daarmee kreeg de oude, slape rige Franse kerk een wakker hart. Als we spreken van een oude, sla perige Franse kerk. zeggen we geen woord te veel. Precies 142 jaar geleden werd in het gebouw de laatste ere dienst gehouden en sindsdien zijn de oogleden zo zwaar geworden dat ze ten slotte dichtvielen. Toen werd het donker en schimmelig in de Franse kerk. Duizend dromen hui verden tussen de beuken en de vogelen des hemels gebruikten het schip als een bodemloze put waar je geslachtenlang I je rommel in kwijt kunt. Maar de ruste loze geest van de mens bedacht een nieuwe bestemming. Achtereenvolgens werd de kerk opslagruimte voor alle no dige en onnodige attributen, rommelzol der, garage voor een voorwereldlijke brandspuit en tenslotte cachot voor si- De oude Franse kerk te Groede is uit eeuwenlange slaap gewekt. De bejaar de muren verbergen thans een jong hart. de prediking was reeds lang verstorven en de kinderen die haar waarheid beju beld hadden waren ingeslapen naast de fundamenten. Het duurde tot 1955 voordat ee-n storm achtige ontwikkeling nieuw leven in de brouwerij bracht. Slapen laten Onder leiding van de huidige predi kant, ds. M. de Jong, werd een verme tele poging ondernomen om de kerk wak ker te schudden. Zoals gezegd: Monumentenzorg be moeide zich met de kwestie. Slapen numentenzorg trouwens altijd. ..Slapen laten", zeiden de heren. Dat zegt mo- laten, rustiig laten staan, niet aanraken, verboden te storen". Maar ds. de Jong was het er niet mee eens. De kerkvoogdij, de Jeugdraad en de kerkeraad, korom alles wat met de kerk te maken had kwam in beweging. De ramen werden opengehakt en het was alsof de kerk het stof der eeuwen uit haar ogen wreef. Een frisse wind waaide door het schip en het vuil van jaren werd de deur uitgebezemd. De meest afgrijselijke attributen werden de deur uitgesjouwd. Zelfs een erepoort van het oranjecomité. Waarschijnlijk weet niemand meer hoe dat ding er gekomen is. En toen begon een bouwperiode die even merkwaardig als origineel was. De plannen groeiden onder ^ïet bouwen en de financiële kwesties werden bijkans geruisloos opgelost. Tenminste voor de buitenwereld. De mensen die het weten kunnen denken daar anders over. Er is gesjouwd en gezwoegd en ds. de Jong reisde naar Amsterdam om geld los te peuteren van niet nader te noemen fond sen. Er werd een legaa-t geïncasseerd en een bazar georganiseerd en de bouw hield met dit alles gelijke tred. Origineel waren de activiteiten. De bevolking van Groede kreeg op een goed moment een soort stembiljet in de bus waarop men hokjes kon rood maken. Lijsttrekker was een roldeur voor het toneel ter waarde van 500 gul den. Maar je kon ook op kleinere groot heden stemmen, zoals op een steen ter waarde van één gulden. En Groede of ferde. Het offerde gul en graag. Verrassend zijn de resultaten. Wie thans de Franse kerk binnenstapt vindt op de zelfgebouwde bovenverdie ping een complete toneelzaal (annex filmzaal), inclusief roldeur ter waarde van 500 gulden. En gelijkvloers? Och, beste lezer, ge lijkvloers is een wonder gebeurd. Daar is een jeugdhonk ontstaan dat tegelijk padvinderswerk en pionierswerk is. Om een voorbeeld te noemen: De betimme ring van de oude muren met al die nis sen en onpractische ruwe bogen, zou duizenden gaan kosten. Maar Luc Tack (in Groede welbekend) wist raad. Hij betimmerde de gehele zijwanden met het afval van een houtzagerij. Weet U wat dat afval was? De bast van ber kenbomen! En het resultaat? Dat laat zich niet beschrijven. Dat moet U gaan zien. In elk geval staat vast dat die ty pische sfeer van een jeugdhonk puntig en raak werd getroffen. En nu -is het wachten op de 27e fe bruari, de grote dag dat dit alles offi cieel zal worden geopend. Er moet nog wel een hoop gebeuren, maar dat zal altijd wel zo blijven. In elk geval komt er vóór de opening nog een fraai •ïugenotenkruis, dat door dokter Jansen werd vervaardigd. Dit kruis, dat aan de achter wand van het jeugdhonk zal wor den bevestigd zal een duurzame herinnering zijn aan 'het grote ver leden van.de Franse kerk. De hoofdman uit Kapernaum had van Je zus gehoord en de roep, die over Hem uit ging in het land geloofd. En op grond van dit geloof kwam hij tot Jezus, Hem bidden de, Dit echter is niet iets wat op zichzelf behoort te staan, daar de Heiland tot elk mens spreekt: Bidt en u zal gegeven worden. By de hoofdman vindt men het vanzelf sprekend, dat zyn geloof zich uitsprak in een gebed. Maar als men uit dit voorbeeld de algemene conclusie trekt, dat -glle ge loof zich in een gebed moet uitleven deinst nicn terug en wil men dat, wat men in die hoofdman vanzelfsprekend vond, niet voor de eigen persoon laten gelden. Want er bestaat een geloof, dat zich als geloof voor- doet en het toch niet is. En dat is het geloof, hetwelk aldus spreekt: „Ik geloof alles wat in de Bijbel staat en wat in de Artikelen des geloiofs begrepen is", terwyl het toch net zo'n koud geloof is als wanneer ik bijv. geloof dat, wat in de couranten staat de waarheid is. Dat koude geloof, gelooft dan o.a. ook, dat Christus ergens heeft gesproken :„Bidt en u zal gegeven worden". Maar zelf bidt het niet. Dit geloof is he,t geloof van onverschil ligen, die aannemen dat de Heiland dat woord echt heeft gesproken. Zij herinneren zich dat woord en verstaan het. Maar dit* al les zo alsof het hun niet aangaat Dit geloof heeft echter niets te maken met het geloof van de hoofdman, die tot Jezus kwam, Hem biddende! Want echt geloof is niet slechts een voor waar houden van wat in de Bijbel staat, maar vooral een zeker vertrouwen, dat God my als Zyn kind heeft aangenomen, alleen om de verdienste van Christus. Echt geloof is dus geloof aan de liefde Gods, die mij geldt. En dat is het geloof, hetwelk ontvangt gelijk het geloofd heeft. Aan Gods hulp en liefde kunnen wij niet geloven niet een koel en onverschillig hart. Veeleer verwarmt dit geloof ons hart, zodat het geloof aan Gods liefde, die ons geldt, de vlam der wederliefde ontsteekt. En zulke liefdesgedachten kunnen niet in ons leven, tenzy zij zich openbaren in het stille tweegesprek der ziel met God, 'onze Vader in Christus. Juist omdat wq weten, dat God weet wat wij nodig hebben eer wij Hem bidden. Juist daarom zullen wq niet kunnen nalaten tot Hem te bidden. Want uit de overvloed des harten zal de mond spreken. Wq geloven aan Hem en aan Zqn alwe tende liefde, zoals een kind gelooft aan de liefde van zijn ouders. Zo 'n kinderhart is dan een overvloeiende fontein, daar het zijn ouders alles zegt en vertelt. En wan- neer wij nu zouden zeggen: „Ja, maar dat is ook slechts een kind en wij zqn volwas- sen mensen", dan moet het antwoord lui den: „Zo gij u niet bekeert en de kinderen gelijk wordt, zult gq Gods koninkrijk niet binnen gaan!" En daarom geschiedt alleen aan zulke kinderen, wier geloof gebed is en die in dit gebed leven, gelijk zij geloofd hebben. Kruiningen Ds. JT. C. van Burgeier WEMELDINGE. Het motorschip „Soli Deo Gloria", dat met een lading van 200 ton veevoedermeel op weg was naar -België,^kwam gistermiddag in de Binnenhaven 'ïp aanvaring met het 345 ton metende, e met gerst geladen mo torschip Sint Jozef. De Sint Jozef, die van Wemeldinge op weg wa* naar Duits land, wilde de haven verlaten, toen de Soli Deo Gloria de haven binnenvoer. Beide vaartuigen koersten langs de wes telijke havendam, waarop een aanvaring volgde. Op beide schepen ontstond scha de aan de voorsteven. Advertentie Warme Flanellen Lakens 1 persoons voor 4.50 Warme Flanellen Lakens 2 persoons voor I 4.95 Mooie Keperflanellen Dames Pyjama's ƒ6.95 Keurige Flanellen Heren Pyjama's voor 6.95 Pracht poplin Onderjurken met kant 3.98 Restant Cloque Dames Petty Coats voor 2.98 Dames Slips 98 ct Leuke Meisjes Slips 79 ct Interlock Heren Singlets en Sp. Broeken 1.49 De bekende 3 sterren Nylons, kos ten maar 1.98 Dames, zoekt U iets moois in wollen VESTEN OF PULLOVERS wij brengen hierin enorm assortiment in leuke modelletjes en kleuren en niet duur in de ISPECtAALtAAi KLOKSTRAAT 21 GOES LANGE DELFT 8c MIDDELBURG ZIERIKZEE. Meer dan ooit belooft Schou wen en Duiveland dit jaar „toeristeneiland" ie v» orden. Reeds nu stromen.'ie aanvragen om folders, logies en kampeerhuisjes bij vele tientallen tegelijk binnen. Een groot aan tal buitenlandse VVV's wil meer over het eiland weten en folders in diverse talen verla ten het kantoor van Zierikzee. De heer P. van Beveren, de secre taris van deze vereni ging verwacht om streeks Pasen de eer ste toeristen. Er is in liet V.V.V.-wezen van het eiland een goede riaten der verenigingen be kend omdat daar het admini stratieve deel van de werk zaamheden berust. Het aantal aanvragen om recreatiever blijven in alle vormen, zo vertelde ons de heer Van Beveren, is thans groter dan ooit te voren. Voor Zierikzee is het van groot belang dat de hotelaccommodatie ver- gro.ot is door het opnieuw in bedrijf stellen van een hotel. De tegenwoordige muziek school zal voorts in een hotel worden herschapen. De VV.V. van het eiland heeft een contract afgesloten met een toeringcarbedrijf te Rotterdam. Het ligt in de be doeling dat in de maanden mei en juni dagelijks vakan tiegangers uit andere delen van het land gehaald worden. Met dit „massadagbezoek" heeft men geen andere be doeling dan het eiland Schou wen en Duiveland te „presen teren" Men hoopt, dat hier uit volgend jaar langere ver blijven op het eiland voort vloeien. Maar daartoe is het ook noodzakelijk, dat er een ster kere eilandelijke samenwer king tot stand zal komen, op dat het overschot van de ene plaats opgevangen zou kun nen worden door een ander. Want we moeten niet alleen toeristen, maar vooral tevre den toeristen hebben, merkte de heer Van Beveren op. Wat de tevredenheid der toeristen betreft zijn er nog wel zaken die de V.V.V.'s in het oog dienen te houden Zo wordt nog wel eens een te hoge huurprijs bedongen, die niet evenredig is aan de ge boden accommodatie. Dit zal misschien wel voor één keer grote winsten opleveren, maar over het geheel geno men afbreuk doen aan het toerisme. Niet alleen vakantiesprei ding. maar ook toeristen- spreiding over het gehele eiland is voor de toekomst van groot gewicht en het beboste kreekgebied te Ouwerkerk heeft voor som migen een grotere bekoring dan de duinstreek. Het grote voordeel voor Schou wen-Duiveland is, dat er voor elk wat wils is en dat de zee altijd nabij is. Ook de betere weg- en veer- verbindingen beïnvloeden de trek naar het. eiland. Het ligt in de bedoeling, dat in het hoogseizoen twee boten met koplading in bedrijf zullen gesteld worden. Echter zal de accommodatie dan nog niet evenredig zijn aan de toevoer. De zandgronden in het, westen van Schouwen zijn voor de produktie niet van grote betekenis. Niette min kregen zij grote waarde als recreatiegronden, vooral voor de bezitters, die vaak in het buitenland wonen. Men verwacht, dat de tor ristenstroom heviger en kó ter zal zijn of anders gezr men verwacht niet zo'n spr ding als in het afgelor jaar. Dit is vooral te wij'' aan een wijziging van t" vakantietijden in Duitslan Ongetwijfeld zal dit ook o» Schouwen en Duiveland te merken zjjn.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3