IN ZEEUWS-VLAANDEREN ALLES OP HALVE KRACHT PIER KRUIPT VOORT Genadeloos verhoor herleeft in proces tegen Van R. Griepgolf spoelt Belgische grens over Vijftig auto's verduisterd ZWARE BEWAKING LANGS VOLBEZETTE ROUTE OPLEIDING LICHAMELIJKE OPVOEDING MOGELIJK OP UNIVERSITAIR NIVEAU Kalm protest van Franse boeren Laatste hand aan overeenkomst „HET MEISJE" WERD WEL OUD MARIJKE IN DE CADEAUS Bij herhaald rijden onder invloed: levenslang van de weg Schiphol moet biblijven Vrijdag 19 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Een „ziekelijke" reportage uit een gebied dat niet wil achterblijven - waar hele gezinnen te bed liggen; waar kleine bedrijven zijn lam ge legd en waar schooljeugd vrij is zonder het te wilien Hoge koorts Open deur Ook België Vrijhandelszone Ook Zuid-Amerika integreert HOOPVOL OVERLEG IN BENELUX EISENHOWER DOET SURINAME AAN Prof. Hamming overleden Spanjaarden haalden vlag van Franco in Brussel neer ITALIA AN VERRIED RAKETGEHEIMEN Kroesjtsjef arriveerde in Djakarta OP EEN HOLLETJE Genève zetel van Zeven „WAAROM IS DAT UUR BELANGRIJK?" ALS Twijfel Commissie NA ZEVEN UUR ALIBI Politieman veroordeeld MINISTER KORTHALS OVERWEEGT: Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN. In Zeeuws-Vlaanderen wordt bij kilo's kinine geslikt. Bijna iedereen loopt met glazen knieën, glinsterende koortsogen en suizende oren. Er gaat een vlaag van griep door het Zeeuwsvlaamse land, waar geen gezin is of er heeft iemand griep. In veel gevallen liggen er meer te bed, soms hele gezinnen, die dan zijn aangewezen op de hulp van buren en familie. De griépplaag is meer lastig dan kwaadaardig. Officiële diensten, scholen en bedrijven worden er ernstig door ge stoord. In sommige plaatsen gaat de vloedgolf van griep- verschijnselen vergezeld van een epidemie van geelzucht, waardoor in hoofdzaak kinderen beneden de tien jaar wor den getroffen. In St. Jansteen zijn rond tweehonderd geel zuchtpatiëntjes op een bevolking van 4400. Het percentage griepgevallen is over het algemeen nog hoger. In Terneuzen, Hulst, Zuiddorpe, Koewacht en in tal van andere plaatsen langs de Belgische grens variëren de percentages van twintig tot vijftig. De artsen, die tijd te kort komen, hebben contact opgenomen met de in specteur van de volksgezondheid te Middelburg. De algemene toestand wordt nauwkeurig geobserveerd. Er is echter geen reden tot alarm of tot het nemen van bijzondere maatregelen, of schoon de griep niet gebagatelliseerd mag worden. In één gezin zijn drie ge vallen van longontsteking ontstaan bij volwassenen, doordat men de griep had J verwaarloosd. De griepverschijnselen manifesteren i zich met een snel opkomende hoge', koorts, die drie of vier dagen aanhoudt en dan weer even plotseling is ver dwenen. De meesten. die de eerste on prettige verschijnselen voelen, trachten ze met antibiotica de baas te blijven, maar na een dag is de algemene toe stand van de patiënt ze, dat hij toch in bed moet blijven. gezonden, omdat negen van de elf leer krachten ziek te bed liggen. Elders wor den hele klassen naar huis gezonden, waar dan het onderwijzend personeel bij toerbeurt les geeft. De reinigingsdienst van Hulst wordt met hulpkrachten op gang gehouden, daar de chauffeurs van de vuilnisauto's griep hebben. Op post en grenskantoren in andere plaatsen worden de diensten soms met moeite op gang gehouden. Drie of vier zieken onder het personeel van een post kantoor betekent vaak al een uitvallen van zestig procent en de dienst moet toch doorgaan. Elke man of vrouw die door de griep tijdelijk uitvalt, wordt direct gemist. In tal van gezinnen verkeert men in moeilijkheden, doordat allen ziek zijn De buitendeur blijft open, zodat dokter en buren vrijelijk binnen kunnen komen voor hulp. Iedereen helpt als het nodig is, hoewel allen vrees hebben voor be smetting. Men ziet in deze griepaanval een golf. die van Frankrijk via België naar het noorden spoelt. Heel de grensstreek is er door getroffen. Ook in Belgisch Vlaanderen liggen duizenden mensen te bed. In St. Nikolaas, een stad van 50.000 inwoners, is het bedrijfsleven ernstig getroffen door de griep. Sommige klei nere bedrijven zijn zelfs geheel lam ge legd. Het is juist de betrekkelijk kleine personeelsbezetting, die ook in Zeeuws- Vlaanderen liet openbare en het be drijfsleven kwetsbaar maakt. Van een pensionaat te Hulst moesten de meisjes tijdelijk naar huis worden MONTEVIDEO (Reuter, A.P.) Ook Zuid-Amerika heeft zijn vrijhandels associatie. Zeven landen Argentinië, Brazilië, Chili, Mexico, Paraguay, Uru guay en Peru tekenden gisteren in Montevideo het verdrag, waarbij zij een gemeenschappelijke markt oprichtten. De bedoeling van de Zuidamerikaanse zeven is, in twaalf jaar geleidelijk aan alle hinderpalen weg te werken, die een onderling vrij handelsverkeer in de weg staan. In het gebied van de gemeenschap pelijke markt wonen 138 miljoen mensen. Tijdens de overgangsperiode zullen de zeven de tarieven voor de importen uit derde landen handhaven. In het verdrag is verder het beginsel van een even wichtig handelsverkeer vastgelegd: elk land zal evenveel importeren als expor teren. Het is de deelnemers toegestaan hun importen tijdelijk te beperken. PARIJS (UPI) - Opnieuw hebben Franse boeren massaal gedemon streerd tegen de landbouwpolitiek van hun regering. In Chartres en Clermont Ferrand waren gisteren naar schatting in totaal 19.000 boe ren op de been. Totaal vierduizend man politie, onder wie gehelmde mobiele gendarmes met machinepistolen en traangas waren in de straten van beide steden samenge trokken. Dit machtsvertoon voorkwam een her haling van wat zich vorige week in Amiens afspeelde, waar 35.000 boeren na een protestvergadering het gebouw van de prefectuur bestormden. Bij het gevecht dat daarna ontstond, werden 120 personen gewond. Gisteren demonstreerden de boeren alleen: in Clermont Ferrand dienden zij een bezwaarschrift in. Er waren boeren, die oude gasmaskers bij zich hadden, anderen droegen hooivorken over de schouder. Tot ongeregeldheden kwarri het nergens. Wegens dringende reparatie is de veerdienst Brummen—Bronkhorst tijde lijk gestaakt. De overtocht is nog slechts mogelijk per roeiboot. BRUSSEL (A.N.PA De kans op een toenadering van beide standpunten is groot. Dit heeft gisteren een zegsman van het Belgische ministerie van land bouw gelegd, toen hem werd gevraagd naar de stand van het overleg dat minis ter Marijnen in de Belgische hoofdstad is gaan voeren met zijn ambtgenoot baron de Vleeschauwer, vooruitlopende op de Benelux-topconferentie van zaterdag. Weliswaar hebben de besprekingen van woensdagavond over de uiteenlopende standpunten van Nederland en België inzake het landbouwbeleid niet tot be sluiten geleid, aldus de woordvoerder, maar de kans op een toenadering was volgens hem groot. In verdere persoon lijke gesprekken zullen de ministers trachten een toenadering te bereiken. Enkele voorstellen in het overleg ge daan ten aanzien van het handelsverkeer in groenten en fruit en de harmonisatie van het landbouwbeleid tussen beide landen, zouden vandaag nog in Den Haag en Brussel door de beide kabinetten wor den onderzocht. Kanaal Terneusen-Genl Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Met België is over eenstemming bereikt over het kanaal GentTerneuzen. De bijzonderheden hiervan maakte de minister van ver keer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals gistermiddag in de Tweede Ka mer bekend. Het kanaal zal voor zeeschepen tot 50.000 ton bevaarbaar worden gemaakt en daarvoor zal het moeten worden ver breed en uitgediept. De nieuwe zeesluis is eveneens in de nieuwe plannen opge nomen. Bij Sas van Gent en Sluiskil ko men nieuwe bruggen. De werken op Ne derlands grondgebied zullen ongeveer tweehonderd miljoen gulden kosten, waarvan België 160 miljoen zal betalen. Dit land neemt de kosten van de wer ken op eigen bodem ook voor zijn reke ning. In het Nederlandse •gedeelte van het nieuwe kanaal zullen havengelden vol gens Nederlandse maatstaven worden geheven, waardoor zij de Belgische ta rieven benaderen. Minister Kontials gaf de Kamer de verzekering dat de tarie ven niet hoger worden dan in België. De bestaande kaden van de aan het kanaal liggende ondernemingen zullen vrij van rechten zijn. Op de nieuw te bouwen ka den zullen rechten worden geheven, maar daarop zal een reductie tot ten hoogste vijftig procent kunnen worden toegepast. PARAMARIBO (ANP) President Eisenhower zal op 3 maart op de te rugreis van zijn aanstaande bezoek aan Zuid-Amerika het vliegveld Zanderij bij Paramaribo aandoen. De Boeing 707, waarin de president reist, zal daar een „technische landing" uitvoeren om te tanken. President Eisenhower zal een uur op het vliegveld vertoeven. Een klein ge zelschap de gouverneur, de minis ter-president en de minister van ver keer van Suriname en de Amerikaan se consul zullen hem begroeten. Van onze correspondent UTRECHT. De vijftigjarige Utrechtse autohandelaar J. v. O. wordt er van verdacht vijftig auto's te heb ben verduisterd. Dat zou hem onge veer honderdvijftigduizend gulden hebben opgebracht. Hij is gearres teerd. J. v. O. zou 28 auto's die hem via een financieringsmaatschappij waren geleverd, hebben verkocht zonder er zich om te bekommeren dat hij de wagens nog niet had afbetaald an ze dus zijn eigendom nog niet waren. Bovendien zou hij 22 auto's hebben verkocht die hij had ge huurd bij een Amsterdams garagebedrijf. Van het geld dat de auto's hebben op gebracht, is niets meer over. Een over J. v. O. uitgesproken faillissement is bij gebrek aan activa opgeheven. De bouw van de nieuwe Sche- veningse pier vordert gestaag, gadegeslagen slechts door de mensen die ook in de winter langs de boulevard wandelen. Voor het heien wordt nu een stelling gebruikt die is gebouwd op het stukje pier dat al klaar is. Is er op een plaats genoeg ge heid, dan wordt de pier verder uitgebouwd en wordt de heistel ling voortgeschoven. Advertentie MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poedersgfan hoofdpijn, kies pijn. hoest, griép, Barrhee, influenza, rheumatiek, koorts£ièid bij gevatte kou, periodieke pijnen ujz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jffeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende eluis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. UTRECHT. In Utrecht is gisteren verleden prof. rar. A. V/. Hamming, oogleraar in de staathuishou kunde en de statistiek. Hij was 54 jaar oud. Na zijn studie was prof. Hamming ortder andere jarenlang verbonden aan het departement van economische zaken. Toen hij op 4 maart 1949 tot gewoon hoogleraar te Utrecht werd benoemd was hij directeur van de economische voorlichtingsdienst. BRUSSEL (Reuter, UPI) Een in België wonende Spanjaard raakte gis teren ernstig gewond bij een demonstra tie voor het gebouw van de Spaanse ambassade in Brussel. De man was met enkele landgenoten tegen de gevel naar het balkon van de tweede verdie ping geklauterd, en had daar de vlag van het bewind van generaal Franco neergehaald. Hij viel van het balkon en kwam op straat terecht. De overige betogers hesen de Spaan se republikeinse vlag op het balkon met een banier, waar de woorden Lang le ve de derde republiek op stonden. De politie werd door de ambassade te hulp geroepen om de demonstran ten te verjagen. Drie van hen werden gearresteerd. De republikeinse vlag werd weer ingehaald. Tegelijk met dit bericht werd uit Ma drid gemeld, dat daar in de nacht van woensdag op donderdag in het stadhuis een kleine helse machine is ontploft. Waarschijnlijk was het een tijdbom. Er sprongen wat ruiten, maar niemand raakte gewond. Wellicht houdt deze explosie verband met de jacht die de Spaanse politie maakt op deelnemers aan een congres van de Spaanse communistische partij, dat onlangs in het buitenland is gehou den. In een rivier in Madrid vond men gisterochtend het lijk van een man uit Sevilla, die kennelijk bij een ontploffing dodelijk was getroffen. ROME I A.F.P.I „Dat meisje wordt niet oud, ze zal geen twaalf jaar wor den". zo zei indertijd de gemeente-arts van het Italiaanse dorp Montespecchio. De dokter is allang dood, maar het zwakke kind van toen werd gisteren 102 jaar. Heel het dorp vierde de ver jaardag van Filomena Cavani mee. „Ik ben het leven nog lang niet moe verklaarde ze gisteravond toen de feest vreugde eerst recht begon. Ze maakt elke zondag nog een wandeling van drie kilometer naar de kerk. Op zestienjarige leeftijd wilde zij m een klooster gaan maar kreeg vanwege haar zwakke gezondheid hiervoor geen toestemming. Toen zij twintig jaar ge worden was trouwde ze. waarna zij het leven schonk aan vier kinderen. VENETIË (Reuter) Een telefonist in Venetië is gisteren door de Italiaan se politie gearresteerd, omdat hij gehei men over Italiaanse raketten aan bui tenlandse mogendheden verraden zou hebben. De man, de 39-jarige Frances co Arduino, werd al een half jaar door agenten van de Italiaanse geheime dienst gevolgd. De afgelopen jaren maakte hij herhaalde malen reizen naar Zuidslavië. Zijn vrouw is in dat land geboren. Eigen nieuwsdienst DJAKARTA President Sóekamó heeft gisteren bjj de aankomst van Kroesjtsjef in Djakarta blijkbaar geen enkel risico willen nemen. Zwaargewapende politie en militai ren verschenen al vroeg in de mor gen in bijzonder groten getale op straat. Ook al vroeg stroomden Indonesiërs, die zich daarmee een extra vrije dag verwierven, naar het vliegveld Kema- joran. Het vervoer was gratis: het leger had daartoe een groot aantal auto's en vrachtwagens gerequireerd van parti culiere bedrijven. Toen de slanke Iijoesjin van Kroesj tsjef arriveerde, waren er aldus enkele tienduizenden Indonesiërs bij het vlieg veld gearriveerd. Nerveuze militairen en agenten liepen rond met de vinger aan de trekker van hun vuurwapens. Kroesjtsjef was gekleed in een grijs costuum en een wit hemd. Hij droeg geen das. President Soekarno begroette hem als een oude vriend. Er werden tussen de twee staatslieden vriendelijke speeches gewisseld over gezamenlijke strijd voor de wereldvrede. De Russische premier maakte zich overigens zo energiek van de welkomst- ceremonie af. dat een dozijn blonde Russische kindertjes hem op een holle tje na moest om hem de bloemen aan te bieden, die zij voor hem bij zich hadden. Enkele Russische vrouwen, die hetzelfde hadden willen doen, namen hun bloemen onverrichterzake weer mee naar huis. De weg van drie kilometer van heti vliegveld naar het presidentiële paleis, was ondanks het feit. dat de te volgen route tot het laatst geheim was gehou den. afgezoomd door een dikke haag nieuwsgierigen. De hele route was af gezet door weer zwaar gewapende militairen, die met hun gezicht naar de menigte stonden. Het volk bleef zeer rustig. In de stad zelf werden Soe karno en zijn gast hier en daar be strooid met bloamen. De stoet werd vergezeld door een mo torescorte en jeeps vol politieagenten en commandotroepen, voorzien van ma chinegeweren. Ook 's avonds patrouil leerden in de tuin van het paleis gewa pende militairen, terwijl binnen een staatsbanket werd gehouden, waarbij honderd gasten aanzaten. In een tafelrede adviseerde Kroesj tsjef Soekarno voort te gaan met het opruimen van de resten van oude, on dermijnde en wrakke systemen. Ge beurt dat niet, zo zei hij. dan kunnen de resten soms gevaarlijker blijken te zijn dan wat er oorspronkelijk was. Even later klonk er in Kroesjtsjefs rede een nauwelijks bedekte waarschu wing door. Er bestaan meningsverschil len tussen ons en president Soekarno. Als gij druk op mij wilt uitoefenen, kunnen deze groter worden. Voor hij zijn toespraak hield had Kroesjtsjef levendig met Soekarno zit ten converseren. Trouwens, na de rede was hij niet minder scheutig met zijn heildronken. Kroesjtsjef blijft twaalf dagen in In donesië. OSLO (Reuter) De zeven landen van de Europese vrijhandelszone heb ben gisteren in Parijs besloten de zetel van hun organisatie in Genève te ves tigen. Het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dat gisteravond bekend gemaakt. Prinses Marijke kreeg gisteren op haar dertiende verjaardag twee met bloemen versierde boekenrekjes van de Stichting het vierde prinsenkind, die vakantiekampen organiseert voor minder valide kinderen. De veertien jarige Dorothé Pouiussen uit Blerick en de elfjarige Jan van der Meijden uit Otterloo boden de boekenrekjes namens de stichting op paleis Soest- dijk aan. Even eerder ontving prinses Ma rijke een deputatie van de Verbin dingsdienst der Koninklijke land macht, die een bergmeubel voor haar speelkamer had meegenomen. Van onze speciale verslaggever BOSTON Zoals direct na tie arrestatie van de van moord op Lynn Kauffman verdachte Nederlandse marconist Willem M. L. van R. ae politiemannen elkaar aflosten tij dens een genadeloos, vijftien volle uren durend verhoor, zo verschenen 2jij ook gisteren na elkaar in de ge tuigenbank op de zevende dag van het proces tegen Van R. om gedeel ten van het verhoor te laten her leven. Er waren enkele belangrijke gedeel ten bij: dat, waarin hij toegaf en weer ontkende een verhouding met Lynn Kauffman te hebben gehad; dat, waar in hij verklaarde mevrouw Kauffman te hebben geslagen en dat, waarin hij met zijn alibi voor de dag was gekomen. Als eerste getuige legde luitenant Arthur Cadigan jr. van de Bostonse havenpolitie een verklaring af die in een angstige stilte werd aangehoord. Cadigan zei dat een gesprek tussen hem en de eerste officier van de Utrecht, dat in de kaartenkamer werd gehou den drie dagen nadat het schip de haven van New York was binnenge lopen. door Van R. was afgeluisterd. Samen met de eerste ofieier had Cadi gan de kaarten bestudeerd, tot hij plot seling merkte dat iemand aan de andere kant van het raam stond. „Wij werden afgeluisterd." aldus de getuige. „Kent u de man, die u afluisterde," vroeg de openbare aanklager, McAu- litte. „Toen niet, nu wel." was het ant woord. „Het was Van R." De tweede getuige was een politie ambtenaar uit New York, luitenant Victor C. Kaufman van de criminele afdeling. Hij had Van R. op 28 septem ber in New York ondervraagd. Toen had de verdachte ontkend een ver houding met Lynn Kauffman te hebben gehad. Op 39 september, bij een andere ondervraging zou Van R. eohter heb ben gezegd dat er wel een relatie tus sen hem en het slachtoffer was ge weest: „Als ze hadden gemerkt dat ik een verhouding met de passagiers had, zou ik nooit meer werk krijgen bij een andere maatschappij". DEN HAAG. Minister Cals heeft gisteren op zijn departement de „com missie-Jongbloed" geïnstalleerd. Deze, door de minister ingestelde commissie, zal theim van advies moeten dienen over de vraag of, en zo ja op welke wijze, de wetenschappelijke studie van de li chamelijke vorming in universitair ver band kan worden ingepast, of dat dit kan gebeuren en zo ja hoe met de be studering van de op lichamelijke vor ming betrekking hebbende vraagstukken. Minister Cals zei, dat hij overtuigd was van de wenselijkheid dat de Nederland se universiteiten in navolging van die in het buitenland, zich meer gingen be zighouden met de wetenschappelijke be nadering van de met de lichamelijke vorming en de sport samenhangende problematiek. Moeilijker dan het wetenschappelijk onderzoek achtte de minister het vraag stuk van de universitaire opleiding. V<»,r velen, zo zei hij, is het nog aan twijfel onderhevig of het wel tot de taak van de universiteit hoort om ook de betref fende leraren op te leiden. De minister herinnerde er aan, dat de Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Neder land al in 1954 maatregelen hebben be pleit die tot een opleiding in universitair verband zouden kunnen leiden. De vere niging dacht daarbij aan een studie in verenigde faculteiten, zoals die van de medicijnen en van de letteren en wijs begeerte met een kandidaats- en een doc toraal examen, alsook aan een mogelijk heid tot promotie. Aan het doctoraal examen zou volgens de vereniging onderwijsbevoegdheid ver bonden moeten zijn. Minister Cals zei te weten, dat ook de senaat van een van de Nederlandse universiteiten zich sinds dien met het vraagstuk heeft bezig ge houden. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en tot leden: prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Groningen, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleraar aan de rooms- katholieke universiteit te Nijmegen, prof. dr. A. de Froe, voorzitter van de exa mencommissie m.o. lichamelijke opvoe ding, prof. dr. S. E. de Jongh, hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Leiden, de heer J. H. J. Korpershoek, voorzit ter van de vereniging van leraren en on derwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, dr. J. Miedema, chef van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. Nit- tel, raadadviseur bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, prof. dr. J. Watertak, hoogle raar aan de vrije universiteit te Amster dam; tot secretaris: mr. C. H. van Nor den, referendaris bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Tegenover Kauffman zou Van R. op intiemere details van zijn relatie met Lynn Kauffman zijn ingegaan. Dat deel van het verhoor werd letterlijk voorge lezen, tot er plotseling op de publieke tribune een luid gelach losbarstte. Rood van kwaadheid riep rechter Frank Murray toen: „Dit is geen show of circus. Dit is een ernstige zaak: uit voering van de wet. Ik zal niet aar zelen de zaal te laten ontruimen, als dit weer gebeurt." Rechercheur William McKeever, die na zeven uur het verhoor van luitenant Kaufman had overgenomen, kwam ver tellen dat Van R. tegenover, hem had bekend Lynn Kauffman te hebben ge slagen. Daarna zou Van R. hebben toe gegeven dat hij in de hut van Lynn Kauffman was toen een andere passa gier op de deur klopte en vroeg of Lynn kwam eten. (Dat was op de avond van de verdwijning van het slachtoffer. Degene die heeft geklopt is, volgens haar getuigenis, mevrouw Spector ge weest, de vrouw van mevrouw Kauff- mans werkgever. Zij had geen antwoord gekregen. Kort na dat tijdstip zou Lynn Kauff man volgens de akte van beschuldiging overboord zijn geworpen. Van R. zou volgens McKeever hebben beschreven hoe mevrouw Kauffman was gekleed toen hij haar hut binnen kwam: precies eender als toen zij aan spoelde. Tegen het verdere verhoor van de gebeurtenissen op dat tijdstip maak te de verdediger, W. Langdon Powers, bezwaar. Hij betoogde dat de verkla ringen die Van R. tegenover de politie had afgelegd onder pressie waren ver kregen en dus niet als bewijsmateriaal tegen hem mochten worden gebruikt. De zitting werd voor enige tijd ge schorst. Daarna kwam Van R.'s alibi dat volgens de openbare aankla ger .verdacht snel in elkaar had ge flanst" ter sprake. Van R. stond er op om zijn logboeken mee te nemen, toen hij in New York mee moest naar het politiebureau. In het verhoor werd hem gevraagd, waar om hij dat wilde. Van R. zou daarop hebben geantwoord dat hij verantwoor ding moest afleggen voor zijn doen en laten tussen zeven en acht uur 's avonds. Later kwam vast te staan, dat Lynn Kauffman in dat uur overboord moet zijn gevallen of gegooid. Op de eerste dag van het proces had de openbare aanklager aan Van R.'s alibi een „boe merangwerking" gegeven, omdat ver dachte er te snel mee voor de dag was gekomen. Er bleek evenwel een andere verklaring voor te zijn. Waarom is dat uur belangrijk?, •was Van R. tijdens het verhoor ge vraagd. Omdat zij in dat uur overboord is gegooid, zou Van R.'s antwoord zijn Hoe weet u dat? Omdat zij in Boston is gevonden en dus van boord moet zijn gegooid vóór de loods om acht uur het schip had verlaten. rir'<- UTRECHT In de papiergroothandel en het archiefvernietigingsbedrijf van de Gebr. G. van Scherpenzeel aan de Narcis- straat in Utrecht heeft gisteren een korte felle brand voor honderdduizend gulden schade veroorzaakt. Juist in het schaftuur ontstond de brand, door nog onbekende oorzaak. De arbei ders van het helemaal door huizen om sloten bedrijf, werden zo door het vuur overvallen, dat zij geen gebruik konden maken van de aanwezige blusmiddelen. Door de hevige rookontwikkeling moest de brandweer zuurstofmaskers gebruiken. ROTTERDAM Wegens knevelarij heeft de rechtbank te Rotterdam gis terochtend de 47-jarige opperwachtmees ter van de rijkspolitie te Capelle aan den IJssel, R. R. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Er was zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk geëist. De opperwachtmeester had op 24 de cember van het vorig jaar tien gulden aangenomen van een jongen en een meisje tegen wie hij proces-verbaal moest opmaken voor een overtreding. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Ook op de autowe gen kan een snelheidsgrens niet wor den gemist om de snelheidsdrift van sommige automobilisten in te perken, zo zei minister Korthals gisteren in de Tweede Kamer, maar hij vond eert maximum van zeventig km te laag. Hij wilde bekijken om in de nieuwe verkeerswet bij recidive van verkeers- 7 7 7 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Schiphol moet niet en mag niet achter raken bij de ontwikke ling van de internationale luchtverkeer, aldus minister Korthals van verkeer en waterstaat gistermiddag in de Tweede Kamer. Schiphol moet ook een goede thuishaven voor de K.L.M. blijven. Vertraging van de uitvoering van de modernisering van de luchthaven was echter niet aan het departement te wij ten. Dat staat hier zeker niet in de weg. De initiatieven liggen daar waar ze ho ren, namelijk bij de N.V. Luchthaven Schiphol. Wel neemt de Rijksluchtvaartdienst deel aan de samenspraak over het werk program dat vervolgens door de raad van commissarissen en tenslotte door de aandeelhouders waarvan het rijk er een is, zal moeten worden goedgekeurd. Mi nister Korthals wees er op dat het rijk de kostbare apparatuur voor de ver keersleiding geheel voor zijn rekening neemt. Ook volgens hem moet zo spoedig mo gelijk worden begonnen met de bouw van het nieuwe verkeersareaal. De be staande capaciteit kan echter het ver keer gedurende de komende vijf a tien jaren nog opvangen, zij het dan met en kele veranderingen aan de startbaan. Verlenging van de startbanen van Zes tienhoven kon de minister niet in uit zicht stellen. Dat is volgens hem niet nodig, daar de K.L.M. (met Viscounts) en enkele Engelse maatschappijen er al op vliegen. Binnenkort komt de Swiss Air er ook. Het uitgangspunt is nog altijd dat Zes tienhoven uitsluitend bestemd is voor plaatselijk verkeer. Wel zal binnenkort de apparatuur voor het landen bij slecht zicht ter beschikking komen, aldus mi nister Korthals. overtredingen onder invloed van alcohol levenslange intrekking van het rijbewijs als bijkomende straf op te nemen. Het zelfde gold voor het wat hij noemde „elimineren van potentiële brokkenma kers" en voor een minimum straf voor verkeersovertredingen onder invloed van alcohol. Ook zegde hij toe een scheiding tussen wielrijders en bromfietsers te overwegen op fietspaden aan weerszij den van verkeerswegen. Van maatregelen voor het parkeren in stadscentra verwachtte de minister niet zo veel zolang niet de parkeerschijven of de parkeermeters wettelijk zijn ge- -regeld. Het plan om tijdelijk tol te heffen op de te bouwen brug over het Haringvliet noemde de minister een gelukkige ge dachte en hij had al geslaagde onder handelingen gevoerd met de door het bedrijfsleven opgerichte naamloze ven nootschap die zou kunnen bijdragen in de financiering, zodat de brug sneller tot stand kan komen. De essentiële vraag hierbij is echter volgens minister Kort hals of het geld op bevredigende voor waarden en op de juiste wijze kan wor den verkregen. Hij hoopte dat dit punt in orde zou komen. De Brienenoordbrug ten oosten van Rotterdam wordt in snel tempo ge bouwd, maar de minister beloofde na te gaan of het nog vlugger kan. De suggestie van het bedrijfsleven om een deel van de kapitalen te verschaffen, die nodig zijn voor de Beneluxtunnel bij Vlaardingen had de minister in studie genomen. Wat Europoort betreft gaf de minister de verzekering dat de rijkswerken zoveel mogelijk zullen worden bespoedigd. Het aanbrengen van automatisch be diende have bomen bij spoorwegoverban- gen zal worden versneld, dat wil zeggen het tempo wordt verdubbeld. Nog dit jaar zuilen de onderzeese oeverwerken ter voorbereiding van de afsluiting van het Sloe kunnen beginnen. Bedijking is geen zaak van eerste urgen tie, zodat daarvoor nog geen geld is uit getrokken. De afsluiting wordt wei ver sneld met het oog op het industrialisatie plan. Het hangt nog op de oplossing voor de financiering. Over het Kreekrak wilde minister Kort hals :-'i nog niet uitlaten. Het is een zeer -ijnende aangelegenheid die uite*- uldig moet worden bekeken. GRC "GEN (ANP) In de leef tijd var. 53 jaar is gisternacht in zijn woning te Groningen overleden de heer K. Kamp, directeur van Kamps scheep vaart- en handelsmaatschappij N.V. De heer Kamp was in Groningen een voor aanstaande figuur in de wereld van de scheepvaart. S

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5