Overheid volgt ontwikkeling beroepssport nauwlettend Billy Graham gaat het wat kalmer aandoen Zuidnederlandse titels Goes op het spel in De structuur van handel in levensmiddelen Ook gemeente Hoek voor handhaving woonruimtewet ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Regering stelt zich een groot aantal taken voor Aspekten in jongste sportnota ONVOLGROEID TAKEN OVERHEID BEHOEFTE LVCKY ROLLING" IN KRUIN IN GEN Onderling verzekerings wezen komt aan de orde Bedroevende sportakkomodatie in de provincie Zeeland Nuchtere CBS-cijfers Zeeuw wielerseizoen schetsen schrijnepde situatie Raad St. Philipsland vergadert maandag Smt Maartensdijk VOORLICHTINGSAVOND VOOR FRUITKWEKERS Tuinbouwver. Oosterland en Omstreken vergaderde Raad Meliskerke bijeen „Veerseweg" feestte EHBO-examen „Onderling Contact" bestaat vijf jaar MEER KRUISTOCHTEN, MAAR KORTERE Dr. Kemmers sprak voor leden L.C.C. over: Keurige uitvoering van Xan damns" Zaalhandbalvoorspellingen Open lucht Geref. Mannen vereniging Grijpskerke vergaderde Veilinggebouwen in Bergen op Zoom verkocht Veiling van Stavenisse vergaderde Tuinbouwvereniging bijeen Hervormde vrouwengroep bestaat twintig jaar De heer C. A. van Oord sprak voor A.R. kiesvereniging Ambtsdragers Herv. kerk C.J.B.T.B. vergaderde A.R. hield jaarvergadering Van onze sportredacteur DEN HAAG De regering is ervan overtuigd, zoals wij gis teren reeds in ons eerste artikel over de positie van de sport in Nederland zeiden, dat er in ons land nog heel wat moet gebeuren om de grote achterstand die wij bij andere landen en ook in onze eigen ontwikkeling hebben, in te halen. De Nederlandse Sport Federatie, bij monde van dr. W. v. Zijll, spreekt zelfs van een „noodtoestand". Om de regering nu even aan het woord te laten: „Onze algemene conclusie is, dat de lichamelijke vorming en de sport zich in volle ontwikkeling bevinden en dat zich dienaan gaande sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog vele be langrijke wijzigingen ten goede hebben voorgedaan. Zowel het onderwijs als de sportheweging hebben na de bevrijding een zeer snelle groei doorgemaakt. Er waren veel moeilijkheden, waarvoor de sinds 1945 opgetreden kabinetten zich zagen gesteld. Een paar voorbeelden: de beschikbare financiën, arbeidskrachten en bouw materialen." melijke vorming dient hierop te zijn af gestemd. Ook het jeugdwerk heeft een opdracht op dit gebied. Niettemin zijn er voor de oiaerheid eveneens zeer be langrijke taken weggelegd. Tijdens de in Den Haag door de heren Cals, Scholten en Stubenrouch gehouden pers conferentie is dit nog eens duidelijk on derstreept. Men kwam daarbij tot het volgende schema: het verband van en hogescholen; het, voor zover mogelijk De overheid acht het nu, zoals blijkt uit de aan de Tweede Ka mer aangeboden sportnota, al leszins begrijpelijk en ook on vermijdelijk, dat zich ten aan zien van de materiële en de per sonele voorzieningen nog tekor ten voordoen. De bewindslieden, die de nota hebben uitgebracht, zijn van oordeel, dat op dit ter rein zowel voor het particulier initiatief als voor de overheid, ten dele in onderlinge samen werking, nog een omvangrijke taak valt te verrichten; zij is er zich van bewust, dat daarmee geruime tijd zal zijn gemoeid. Teneinde nu een gunstige evolu tie op het gebied van de lichame lijke vorming en de sport te be vorderen en te versnellen, vesti gen de minister en de secretaris sen er in de nota de aandacht op, dat het tempo van de uitvoering van verschillende maatregelen niet nauwkeurig kan worden aangegeven: zo worden de bouwvoorzieningen uiteraard be- invloed door de spanning op de bouwmarkt, terwijl een aantal financiële konsekwenties ieder jaar bij de vaststelling der be grotingen van rijk en gemeen ten moet worden bezien. Na bestudering van de uitgebreide nota valt het op, dat de regering de beroepssport in het algemeen buiten be schouwing heeft gelaten. Wel is zij van oordeel, dat het op haar weg ligt de ontwikkeling van de beroepssport nauw lettend te volgen om mogelijke uitwas sen tijdig te onderkennen en zich te beraden op welke wijze hiertegen doel treffend kan worden opgetreden. Beoefening van de beroepssport door jeugdigen wijzen de bewindslieden uit drukkelijk af. omdat de jongeren nog onvolgroeid zijn. Afgezien van de vraag of zij de lichamelijke vorming wel ten goede komt, brengt de beoefening van beroepssport door jeugdigen hun alzij dige en evenwiohtige vorming in ge vaar. De opstellers van de sportnota stellen zich op het standpunt, dat de verantwoor delijkheid voor de opvoeding in haar to taliteit berust in de eerste plaats bij de ouders, ook wanneer aan bepaalde as- pèkten van de opvoeding door anderen, op wier hulp de ouders een beroep doen, de nodige zorg en aandacht wordt be steed. Een belangrijk deel van de op voeding hebben de ouders van oudsher aan de school gedelegeerd, namelijk de verstandelijke vorming. De school móet echter bij de vervulling van haar speci fieke onderwijstaak ook rekening houden met de eisen van de totale persoonlijk heidsvorming der jeugdigen; de licha- 1. het bevoraeren van de lichamelijke vorming in schoolverband, o.m. door het treffen van regelingen betref fende de inrichting van leerplannen, de opleiding van leerkrachten, de bevoegdheden en de examens, de bouw en aanleg van accommodaties en het toezicht op het onderwijs in de lichamelijk<- oefening; 2. het bevorderen van de lichamelijke vorming en de sportbeoefening in sproken over de sportheweging. van medewerking aan de provinciale en gemeentebesturen inzake de bouw en aanleg pan accommodaties; 4. het doen verrichten van sociogra fisch en statistisch onderzoek in ver band met de personele en materiële voorzieningen op het onderhavige gebied; 5. het bevorderen van de wetenschap pelijke bestudering van de proble matiek van de lichamelijke vorming en de sport en het bieden van steun aan voor dit gebied van belang zijn de onderzoekingen van pedagogi sche, medische of technische aard; 6. het verlenen van steun en mede werking aan landelijke organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van de lichamelijke vorming, de sport en de medische sportkeuring; 7. het bevorderen van de opleiding van sport- en spelleiders door het ver lenen van steun aan organisaties, die zich deze opleiding ten doel stel len en door instandhouding van daartoe bestemde instituten. Zoals men ziet dus een hele waslijst van taken voor de overheid. Laten we hopen, dat hier spoedig iets van naar buiten zal mogen blijken. Nederland heeft vooral behoefte aan goedgetrain- de lichamelijk en pedagogisch sportleiders en sportaccommodatie. De sportminnenden in ons vaderland hebben er inderdaad veel belastinggeld voor over wanneer hierin venbetering mocht komen. En dan geen lapmiddelen, maar nieuwe van de grond opgebouwde vel den, hallen, hanen en centra, want als men dan naar het buitenland kijkt, komt -men vaak tot merkwaardige ont dekkingen. Dat de regering dit iets an ders ziet dan de Nederlandse Sport Fe deratie en ook de NCSU is een kwestie die we in een volgend artikel willen aansijden, waarin zal worden ge- KRUININGEtf De Roller Ballet Club „Lucky Rolling" uit Bergen op Hoorn brengt zaterdag 5 maart in bet Dorpshuis te Kruiningen haar „Lucky [Show 1960". Aan deze show werken 30 personen, onder "Wie de Lucky Balleri na's, mee en er zijn meer dan 250 costuums. I ^tegenstelling tot -vorig jaar de universiteiten f w0rdt de show niet op het toneel maar in de zaal gehouden. De show, die han- verlenen Itedt over de ervaringen van een onbe kende mijnheer op wereldreis, bestaat uit zes taferelen en duurt ongeveer twee en een half uur. 's Middags gaat de Bliow voor kinderen en 's avonds voor volwassenen. GOES. Aangemoedigd door het suc ces van de boerenleenbanken te Goes heeft het algemeen bestuur van het Landbouw Coöperatie Centrum Zuidwes telijk Nederland besloten, weer een der gelijke dag te organiseren. Dan zal het onderling verzekeringswezen in al zijn facetten aan de orde worden gesteld. Dit deelde ir. M. A. Geuze mede op de gistermiddag gehouden algemene ver gadering van het L.C.C. GOES. Zeeland wacht weer een belangrijk wielerseizoen op de weg. Er staan weer heel wat wedstrijden op het programma waar startgelegenheid is voor alle categorieën vooral nieuwelin gen en waar de supporters hun hart kunnen ophalen. De volledige kalender voor het ko mend seizoen met uitzondering van de wedstrijden die op zondag zijn vastge steld ziet er als volgt uit: 13 april: Axel (Nieuwelingen) 19 april: Grcode (Amateurs en Onafhankelijken26 mei: koewacht 'Amateurs on Onafharkelij- ken) 26 mei: Lewedoro (Nieuwelingen) 6 jir'- Hanseeert (Nieuwelingen) 7 juni: Axel (Amateurs en On afh ankelijken) 11 juni: SluiskF (Amateurs en Onafhankelijke») 18 juni: Zuiddorpe (Nieuwelingen) 25 juni: S'u'üurg (Onafhankelijker) en Nieuwelingen) 27 juni: St- Jansteen (Nieuwelingen) 2 juli: Krir'mngen (Profs of Onafhankeüjken en amateurs) 30 juli: Oud-Vossemeer (Amateurs en Onaf%anke!i-"ken) 6 augustus: Renesse (Niouwelingsn) 15 augustus: Zuiddorp (Nieu welingen) 3 september: Cadzand (Nieuwelin gen) 3 sentember: Colijnsnlaat (Amateurs en Onafhankeüjken) 17 september: Oostburg (Profs en Orafhankelijken). De R^nde van Midden Zeeland een klas sieker vo^r ?rn oteurs en onafhankeüjken ■vrv—i'fr "treden op zaterdag 23 '*jü m** en finish in Goes waar th -ƒ"■ oc!*,J-"r v- de aankomst d-* r-wi-Ts een course voor Profs wordt geh" Van onze sportredacteur MIDDELBURG. Het is met de sportaccommodatie in Zeeland maar droevig gesteld. Het aanvoeren van tai van argumenten is beslist niet noodza kelijk om dit waar te maken. Elke Zeeuwse sportliefhebber neemt dit voet stoots aan en konstateert het iedere keer weer met grote zorg. Dank zij de ijverige onderzoekingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft ook bij de regering blijkens de zo juist verschenen sportnota de me ning postgevat, dat Zeeland in vergelij king met overig Nederland op sport gebied, accommodaties en de daarmee annex zijnde prestaties, maar een po ver figuur slaat. Er is in ons gewest geen enkel over dekt zwembad, wat dus wil zeggen, dat de Zeeuwse zwemsters en zwemmers van trainingsmogelijkheden en wedstrij den in de winter zijn uitgesolten. Het is dan ook geen wonder, dat de zwemmen de uitblinkers in onze provincie in na tionale wedstrijden nauwelijks of niet meetellen. In de uitgave van het CBS over dn sportaccommodatie kan men reeds dadelijk ontdekken, dat er in Zeeland nog heel wat zal moeten gebeuren, willen wij ons enigernfate kunnen me ten met andere provincies. Zeeland heeft het minste aantal zwembaden van alle provincies: 13. Daarvan zijn er zes gegraven (Aardenburg, Mid delburg, Sas van Gent, Sluis, Terneu- zen en Zierikzee) en zeven in opes water (Axel, Borssele, Breskens, Kat- tendijke (goese Sas), Souburg, Vlis- singen en Zuiddorpe). Een bijzonder klein aantal, vooral wanneer men be denkt, dat andere „achtergebleven" gebieden als Groningen, Friesland en Drente er respectievelijk 32, 30 en 25 hebben, waarvan drie overdekte ba den. Het aantal sintel- en grasbanen ligt ten opzichte van de drie noordelijke provincies iets gunstiger (8), maar wanneer men daarnaast weer de getal len bekijkt van de gymnastieklokalen, bekruipt ons het gevoel, dat het woord „noodlijdend" hier toch wel op zijn plaats is. Zeeland heeft in totaal 88 gymnas tieklokalen, waarvan er 54 een opper vlakte hebben van minder dan 160 vierkante meter. Het aantal sportpar ken sportterreinenis procentsgewijs in Zeeland ook beneden de maat: de statistiek van het CBS vermeldt 98 velden, waarvan er 3 van het Rijk zijn, 62 van de gemeente, 2 van een ander openbaar lichaam, 8 van een sport organisatie, 22 particulier eigendom zijn en één veld gedeeltelijk gemeen telijk en gedeeltelijk particulier is. Op vallend is dat plaatsen als Breskens, Haamstede, Nieuw- en St. Joosland Renesse, St. Annaland, Tholen, Vogel waarde, lJzendijke, Zuiddorpe, Zon- Kolenbond „Ons Voordeel KAPELLE. De kolenbond „Ons Voordeel" hield de jaarvergadering om der voorzitterschap van de heer J. Nijs- sen Gzn. De secretaris-penningmeester, d-e heer J. A. van Neuren bracht zijn jaarverslag uit, dat een gunstig beeld gaf. De om-zet bleef gelijk. H-et leden tal onderging geen wijziging. Finan cieel sloot het jaar met een nadelig saldo. De bestuursleden, -de heren J. Ganseman en C. v. d. Kuijl werden herkozen. Ziekenzorgvergaderde BIEZELINGE. De vereniging „Zie kenzorg" hield in de Hervormde School onder voorzitterschap van de heer L. de Koeyer de jaarvergadering. De secretaris, de heer J. M. Fraanje sprak in zijn verslag van een gunstig jaar, ook wat de materiaalpositie be treft. De rekening van de penningmees ter, de heer Joh. van Liere gaf een saldo aan van 1400. Besloten werd om de jaarlijkse bijdrage van 100 voor de Vereniging voor Wijkverpleging dit jaar met een extra gift te verhogen tot 250. De bestuursleden, de heren Ctir. Son- ke, J. M. Fraanje en P. J. Klooster man werden herkozen. SINT-PHILIPSLAND De gemeente- aad komt maandagavond bijeen. De i agenda vermeldt onder meer: de vast- VlfVntPr stelling van de vergoeding per lokaal en per kleuter ten behoeve van het -bijzon der kleuteronderwijs 1959; wijziging we- deropbouwplan en de aankoop van grond aan de Zuiddijk. nemaire en Zuidzande, in welke plaat sen toch voetbalclubs zijn niet over een behoorlijk voetbalveld beschikken, althans niet volgens de maatstaven van het CBS. Zoutelande heeft zelfs geen enkel terrein dat bespeeld kan (mag) worden. Uit al deze cijfers blijkt, dat de ge meenten in Zeeland voorlopig nog ta ken genoeg hebben om voor een goede sportaccommodatie te kunnen zorgen. Het Rijk verwacht, dat de gemeenten dit samen moeten spelen met particulie ren, in casu de sportverenigingen, maar deze laatste categorie mist nu juist de middelen om hun ernstige wensen in vervulling te zien gaan. De -gemeen ten zeggen: het Rijk moet ons steun verlenen en de sportclubs: toto of iets anders. Laten we hopen, dat het plan-Kret voor sommige Zeeuwse verenigingen enig uitzicht kan bieden. Zo niet, dan ziet het er somber uit voor de princi piële verenigingen, die dan maar moe ten afwachten hoe zij de eindjes aan elkaar zullen knopen om dan maar te zwijgen over verbetering of uitbreiding van de accommodatie. De aandacht is overigens heel sterk op het Rijk geves tigd. HAAMSTEDE De heer H. A. Scha berg hield in hotel Bom een lezing voor de fruitkwekers. Onder het motto „Wat tiefoben de laatste jaren ons geleerd" sprak de heer Schaberg over de erva ringen die in de laatste jaren met de ziektebestrijding werden opgedaan en gaf de fruitkwekers in verband hierme de enige waardevolle tips. Na de lezing werd een aantal kleurendia's vertoond. OOSTERLAND Onder voorzitter schap van de heer A. Steenpoorte Mz. vergaderde de Tuinbouwver. Oosterland en Omstreken in d-e „Blauwe Keet". Aanwezig waren de directeur der Vei lingsver. De Zuid Hollandse Eilanden, de heer Hog-ewoning, en het dagelijks bestuur van genoemde veiling. De se cretaris de heer H. J. Hage, memoreer de het jaar 1959. dat zich kenmerkte door grote droogte, diedeopibrengst be nadeelde. maar toch nog een go-ede prijsmarge liet zien. Zodoende werd het nog een redelijk goed jaar voor de tuin ders. De rekening sloot met een batig saldo, en er werden in 1959 in totaal 14145 kisten produkten uitgegeven en 1338 bakjes zacht fruit. Voorzitter Ros kam van de Vv. Z.H. Eil. voerde het woord over verschillende landen in West Europa die groenten en fruit afnamen en d-e heer Hogewoning gaf een over zicht van de lotgevallen van de veiling in het afgelopen seizoen. Tot slot gaf de heer van Weele uit Haamstede aan de hand van ee nseri-e dia's ee nkijkje in het zonnige Italië. De afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. hield onder leiding van mevrouw A. v. Vloten-v. Rijswijk een vergadering. De presidente deed onder meer mededeling van de te houden Vrouwenwereldsgebeds dag op 4 maart a.s. in de Gasthuiskerk. Mevrouw Strubbe uit Middelburg sprak over: „Waakzaamheid ten aanzien van het huidige wereldgebeuren". MELISKERKE De raad vergadert maandagmiddag. De agenda vermeldt o.a.: wijziging van de begroting 1959 en 1960, het verlenen van een crediet t.b.v. woningverbetering, de tweede on dergrondse benzinetank voor het pand Noordsfraat 4, salarismaatregelen en de uitgifte van een brochure over de eco nomische situatie en mogelijkheden op Waléheren. MIDDELBURG De leden van de buurtvereniging „Veerseweg en omge ving" kwamen in de Gouden Poorte te Middelburg bijeen om tijdens hun feestavond te genieten van de toneel vereniging „Wega" uit St. Laurens en van de muziek v-an de Deltaplayers. De hoofdschotel van het programma vormde de opvoering van het blijspel „Storm in bet privékantoor" van Henk Backer, waarin vermakelijke verwikke lingen ontstaan rond de eventuele be noeming van een nieuwe secretaresse. Niet in het minst door het goede spel van de heer G. M. van Westen slaag de de opvoering volkomen, en zag de toneelgroep kans de aandacht van de zaal op deze geslaagde avond voortdu rend te boeien. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen: 17/2 Spa. Monte Amboto, Spa. Monte Faro, Dts. Lothareins, 18/2 Ned, Willem Cornells. Vertrokken 17/2 Ned. Ja kob Oorburg, Ned. Expo, Ned. Bevesier, 18/2 Spa. Monte Amboto, Dts. Lothareins, Spa. Monte Faro. Gepass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 17/2 Quo Vadis, Brinda, Metropole, Albion, (Gent), Prinses Irene, Senang 18/2 Lean-S, Batavier 111, Lijn baansgracht, Aries, Looiersgracht, Sporania, Togokust, Carasso, Oranjeborg, Corona, Al- cor. Gepass. naar zee: (Ned. schepen) Nau- tic, IJsel, John-v, Eagle, Gre, 18/2 geen. KOUDEKERKE. In Koudekerke werd het E.H.B.O.-examen afgenomen door dr. D. N. van Gelderen. Alle kan didaten slaagden: mej. F. Aarnoudse; mej. M. de Buck; mej. M. Karelse; mej. A. V. van Maurik; mej. J. Scher- penisse; mej. J. Simonse; de heer M. Bazen; de heer J. den Boer; de heer H. Kesteloo; de heer M. J. Wisse. De cursus werd georganiseerd door de afdeling Koudekerke van het Ned. Roode Kruis. De geslaagden werden toegesproken door burgemeester J. L. Dregmans. Namens de cursisten sprak de heer M. Bazen. STAVENTSSE „De Denkers" van av-n'ase br--' n in de bovenzaal van zt gemeentehuis de strijd aan met le ien van de St. Maartensdijkse dam club. Stavenisse behaalde dertien pun ten en Sint Maartensdijk elf. De uitsla gen waren: J. W. v. Houdt—Jo v. Oeve- ren 20; J. P v. d. ReestJ. v. Oeve- ren 11; G. Lindhout—A. J. v. Oeve- ren 20; J. QuistG. de Rijke 02; H Duins Jo Vermaas 02; L. Heij- -r—H. Pr am 0—2- P. Knuls'J. J. Bcsioper 0—2; A. Po'dermanA. Moer land 02; C. PootA. v. H^aften 20; A. AkkerenJ. D ike 02- L. Bos— W Vermaas 2—0; ,J v. AkkerenH. Vermaas 20. 9 De bugjesactie ten bate van de He- mava bracht in Siut Annaland 21.49 op. Op de internationale slagcrsvakwed- strijd in Antwerpen behaalde slager Gunst uit Stavenisse de eerste prijs met een sierstuk. dat een harp, gemaakt van vlees, voorstelde. De C.N.V. filmdienst vertoont maan dag in het hervormd jeugdgebouw „De Schakel" te Terneuzen de film „Echo der Bergen", 's Middags is er een jeugd- schoolfilms vertoond. BE-RGEN OP "AOOM De postzegel vereniging Onderling Contact" bestaat dit jaar vijf jaar en ter gelegenheid hiervan organiseert de vereniging van zes tot negen oktober een -grote tentoon stelling in de concertzaal „De Holland- j se Tuin". Er wordt een speciaal enve- Ion uitgegeven met een afbeelding van de Bergen op Zoomse stadstoren „de peperbus" en er komt een afstempeling met een Krab-motief, omdat de Berge- naren de krabben zijn in „Het Krabbe- gat". Op acht oktober wordt een in ternationale ruildag gehouden en hier voor vraagt „Onderling Contact" mede werking aan Belgische en Nederlandse zusterverenigingen. De bloeiende post zegelvereniging telt bij baar eerste lustrum ruim honderd leden. De afdeling Koudekerke van de N.C.V.B. hield een vergadering waarop de heer K. Hoeve uit Naarden het boek „Papa's vrouw" van Thyra Ferré Björn besprak. Mejuffrouw W. G. van de Velde te Middelburg slaagde voor het examen Nederlandse handelscorrespondentie, af genomen door de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens. Ds. Veldman uit Colijnsplaat sprak voor de afdeling Krabbendijke van de N.C.V.B. over „Brand" door Ibsen. De bijeenkomst stond onder leiding van me vrouw Mallekote. Van een medewerker NEW YORK. Billy Grallam zet zijn campagnes thans nieuw op. Zijn huidige kruistocht voert hem door ne gen Afrikaanse landen en in geen en kele daarvan blijft hij langer dan elf dagen. En dat voor de man, die drie maanden evangeliseerde in Londen en vier maanden Madison Square Garden in New York vulde met menigten van zoekers naar het Evangelie. De langere kruistochten, zo heeft dr. Graham verklaard, putten hem te veel uit. In die campagnes heeft hij werkdagen van zeven tot twaalf uur en dat is niet langer vol te houden. Per slot is de evangelist de veertig gepasseerd en na veertien dagen is hij nu wel helemaal uitgeput. Het meest vermoeiend is de uitnodiging om naar voren te: komen, zegt Billy Graham. Het spreken gaat best, maar het dringen tot een beslissing is iets, waarvan men geen voorstelling heeft, wanneer men het nooit gedaan heeft. In de nieuwe opzet van de campagnes kunnen er meer kruistochten per jaar GOES. In een zeer duidelijk en ook vlot betoog heeft dr. W. H. Kemmers, medewerker van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland, een schets gegeven van de structuur van de handel in levensmiddelen. Hij deed dat tijdens de ledenverga dering van het Landbouw Coöpe ratie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland, gistermiddag in de Prins van Oranje. De spreker had een talrijk en aandachtig gehoor. Dr. Kemmers begon met op te mer ken, dat men ook in de groenten en fruitsector in toenemende mate te ma ken heeft met de verandering vari de structuur in het levensmiddelenbedrijf. Aan de hand van kaarten tekende hij de huidige algemene structuur. In Ne derland was het zo, dat een groot deel (circa 80 pet.) van de groente en het fruit rechtstreeks naar de consument ging. In Duitsland lag het bijv. anders, want daar werd de kruidenier ingescha keld. Toch ging ook het groot levensmid delenbedrijf zich bemoeien met de af zet. Enkele grootwinkelbedrijven kwa men tot stand, die later zelf de pro- duktie ter hand namen. Zo is de si tuatie vandaag. Een andere vorm is, aldus dr. Kemmers, de coöperatieve aan koop door de consument, waaruit cen trale inkoopbureaus voortkwamen. De grossier kwam echter in het nauw en zocht een organisatie met zijn collega's. Zo ontstond het vrijwillige filiaalbedrijf, waarbij de winkelier zelfstandig blijft. Daarnaast zijn de aankoopverenigin gen van kruideniers, de warenhuizen zon der en met filiaal, de supermarkt en tenslotte de fabrikant, die tracht met een merkartikel op de markt te komen. De voorzitter ir, M. A. Geuze, had In zijn openingswoord ook aandacht ge schonken aan de wijziging van de markt structuur, zij het dan zeer globaal. Hij TERNEUZEN Voor een bijna ge heel gevulde concertzaal heeft de Chr. Zangvereniging „Laudamus" een ge slaagde uitvoering gegeven. Na het ope ningswoord van de voorzitter, de heer J. van Veen, bracht het koor o.a. een koraaicantate. Het strijkorkest van de Terneuzense muziekschool verleende medewerking. De cello-soli werden ver tolkt door de heer J. Wisse. Na de pauze brachten solisten, koor en orkest „Der Messias" van Handel. De solisten waren mevrouw F. Delvaux-Tassignon, sopraan en mevrouw H. Kornet, alt. De uitvoe ring van dit werk stond op hoog peil. Ver. Schoolonderwijs hield ledenvergadering COLIJNSPLAAT De Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs hield in één der lokalen van de school haar ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. M. Con tant. Bij de bestuursverkiezing werden de heren F. Klaassen en Anth. Verburg herkozen. Voorts werden een driet»! HOEK Tijdens de raadsver gadering bleek overduidelijk dat de griep Oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren in haar ban gevangen houdt. De gemeentesecretaris en het raadslid de 'heer J. Vergouwen werden nl. ziek gemeld. Ook de .gemeentebode moest het bed hou den. Het ergste was nog wel dat de stoker griep had. Het werd Onderavond in St. 4nnaland SINT ANNALAND De jaarlijkse ouderavond van de o.l. school werd on der voorzitterschap van de heer A. Scherpenisse Johs. zn. in het Dorpshuis gehouden. Het hoofd der school, de heer Chr. J. C. Boot, hield een praatje waar in de moeilijkheden met betrekking tot de personeelsvoorziening op de voor grond kwamen. Als lid van de ouder commissie werd benoemd de heer Abr. Jacs. Soeters Jacs. zn. De heer Fr. M. Boogaard, oud-burgemeester, vertoonde een film en enige dia's en na de pauze werd de film „Sissi, de jonge keizerin" gedraaid. De afdeling Kamperland van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevrouw Klap. De heer J. Kastelein uit Geersdijk sprak over „De Jodenvervol ging over de gehele wereld". MIDDELBURG. Zaterdagavond wordt de zaalhandbaleompetitie in Goes voorgezet, met wedstrijden die gespeeld worden voor het kampioenschap van Zuid-Nederland. De kampioenen van Zeeland komen uit tegen de kampioenen van West-Noord- Brabant. De kampioen bij de heren van Zeeland is E.M.M. uit Middelburg. Dit zevental speelt tegen E.B.H.V. uit Breda. Bij de dames is Walcheren uit Vlissingen kam pioen geworden en in West-Noord-Bra bant de dames van E.B.H.V. De wed strijden duren twee maal twintig minu ten en als er dan nog geen beslissing is, wordt er verlengd. De verlenging duurt tweemaal vijf minuten zonder rust. Bij de dames duurt de verlenging maar tweemaal drie en een halve minuut. De scheidsrechters en doelrechters worden aangesteld door de D.S.C. (Districts Scheidsrechters Commissie). De wed strijden beginnen al om half zeven. De dames van Walcheren moeten de eerste wedstrijd spelen. Daarna komen de he ren van E.M.M. en E.B.H.V. tegen el kaar binnen de lijn. Na die wedstrijd worden er twee competitiewedstrijden gespeeld: tussen de junioren van Tonido en Hellas, Tonido 2Hellas 2. Daarna komen de dames zeventallen weer tegen elkaar in het veld en de laatste wedstrijd zal weer gaan tussen de heren zevental len van E.B.H.V. en E.M.M. daardoor een wat „rillerige" ver gadering. In zijn openingswoord wees de burge meester, de heer A. F. Hanssens, op het nog steeds teruggaande zielental in de gemeente. Hij schreef dit toe aan een tekort aan goede woningen. De gemeenteraad zal dan ook in de komende jaren terdege aandacht be steden aan dit probleem en door o.m. krotopruiming, het woningpeil dienen te verbeteren. Goede woningen zjjn voor Hoek met de industrie van Terneuzen en Sluiskil in de nabjjheid, onontbeerlijk. Verder deelde de burgemeester mee dat in één der volgende vergaderingen de voorstellen voor de aankoop van grond voor een sportterrein ter tafel zullen worden gebracht. De heer D. Tollenaar (S.G.P.) beant woordde namens de raad de nieuw jaarsrede. Een voorstel om de gemeente voor een bedrag van 1.50 per foto garant te stellen voor het bevolkingsonderzoek tegen t.b.c. werd aangenomen. De heer 'J. v. d. Peyl (C.H.U.) vroeg ten aanzien hiervan een speciale regeling voor de grote gezinnen en minvermogenden. Verder werd medewerking toegezegd aan een gemeenschappelijke regeling voor de aanleg van een gesloten riool en industriewater afvoerleiding naar de Westerschelde. De heer J. Leunis merkte op dat de rioolbelasting wel erg laag was. 1 per perceel). B. en W. waren het hiermee eens maar wilden wachten met verho ging tot de verhouding Rijk-gemeente definitief geregeld is. Er wordt met de Rijkswaterstaat onderhandeld over de doorbraak van de Parallelweg naar de Langestraat. De raad was ook hier tegen de huiten- werking stelling via de Woonruimtewet. roerde het vraagstuk van de kartelvor ming aan. Immers, ook een zaak, die verband houdt met de wijziging van de situatie. Ir. Geuze riep op tot samen werking, daar waar het mogelijk is en daar waar het tot voordelen kan lei den. De kwestie van kredietverlening stipte hij eveneens aan. „Al deze pro blemen moeten -dichterbij de gewone boer en tuinder gebracht worden dat is onze taak" aldus ir. Geuze. De huishoudelijke zaken werden snel afgehandeld. Zonder discussie werden de rekening over 1959 en de begroting 1960 goedgekeurd, de aftredende leden van het algemeen bestuur de heren P. J. Bom te Colijnsplaat, S. Simonse te St. Laurens, H. Witteveen te Wouw, A. Korteweg te Zevenbergen en B. Meyers te Goes werden herkozen. Ook het jaarverslag over 1959 kreeg de goedkeuring der Vergadering. Het jaar 1959 is voor het L.C.C. een druk jaar geweest. Allerlei activiteiten wer den ontplooid. Steeds meer spreiding valt te constateren in de werkzaamhe den. Het bestuur meent, deze ontwikkeling zo veel mogelijk te moeten bevorde ren. Het verschijnsel coöperatie wint nog steeds aan betekenis. De land- en tuinbouwcoöperatie is de afgelopen periode in toenemende mate geconfronteerd geweest met de concen tratiegedachte. De Euromarkt-constella- tie is hieraan ongetwijfeld debet. Een ander vraagstuk, aldus het jaar verslag, waar de coöperatiesector zich mee bezig moet houden is de belas tingheffing. Een geheel ander probleem vormt de kadervorming voor de coöpe raties. Hierover lopen de meningen nog ai uiteen. Wel is men het er over eens, dat het toekomstig coöperatiekader toe gerust zal moeten zijn. Intussen gaat de ontplooiing van de coöperatieve ak- tiviteiten nog steeds door. worden gehouden dan voorheen. Als ze zo ongeveer twee a drie weken duren kunnen we er ongeveer zes of acht per jaar houden. Maar kortere acties vragen natuurlijk een meer in tensief werken. Het heeft beslist na delen, wanneer er geen aanlooptijd iz en wanneer in zo'n korte periode de actie niet in een stad het onderwerp van alle gesprekken kan worden. Voor hen die zich bekeerden is er ook wei nig tijd meer om anderen over te ha len, ook mee te komen. Maar het kan nu eenmaal niet anders. Wat er ook verandert de campagnes worden in de open lucht gehouden. Om onnaspeurlijke redenen komen niet kerkdijken gemakkelijker naar stadions en dergelijke dan naar za len. Er is, zo vertelt Graham, onder de jongeren veel meer belangstelling dan tien jaar geleden. Hij krijgt nu ook veel uitnodigingen van hogescholen en universiteiten. In de toekomst gaat Graham zich dan ook veel meer daar op richten. De kruistochten in de Verenigde Sta ten en West-Eruopa zijn heel anders dan in de rest van de wereld. Daar bestaat iets van schuldbesef en pre dikt Graham dan ook liefde en ver zoening. Maar in de oude westerse culturen legt hij de nadruk op de zon den en boete en oordeel. De huidige kruistocht van Graham voert hem door Afrika waar hem in Ghana een weinig enthousiast ont vangst ten deel viel. Dit jaar heeft hij nog op het program staan: Washington. Essen, Hamburg en Berlijn. Ten slotte is er nog een campagne onder de Spaanssprekende New-Yorkers. GRIJPSKERKE Onder voorzitter schap van de heer P. Francke hield de gereformeerde mannenvereniging „Jo hannes van Migrode" haar jaarver gadering. Het ledental van deze verga dering neemt nog steeds toe. Ds. J. Vlaardingerbroek sprak over „Christe lijke Vrijheid" en stelde hierbij de vraag „Hoe beleef ik die Christelijke Vrijheid". Ds. Vlaardingerbroek zei, dat vrijheid altijd gebonden moet zijn aan regels, aan vaste vormen en dat chris telijke vrijheid betekent: door Christus vrijgemaakt te zijn. De Christelijke Vrijheid beleven is eikander dienen door de liefde, besloot ds. Vlaardingerbroek zijn boeiend betoog. BERGEN OP ZOOM. In de grote zaal van de Hollandse Tuin zijn onder grote belangstelling de veilinggebouwen van de Bergen op Zoomse veilingver enigingen verkocht. Het gebouw aan de Oude Stationsweg was drie weken geleden ingezet dooi de heer M. de Rooij uit Bergen op Zoom voor 70.000. Eerst werd het bij opbod ingezet, doch niemand deed een hoger bod. Toen begon de afslager met 150.000. Toen de afslager bij 100.000 was gekomen raakte hij de tel kwijt en ging onder grote hilariteit door met 999.500. De prijs zakte tot ƒ80.000 maar nie mand deed een hoger bod tot het be reikte bedrag werd afgeroepen en de heer De Rooij koper werd. Hetzelfde deed zich voor met de gro te gebouwen, hallen en kantoren. Deze complexen waren ingezet voor 187.000. Ook nu werd de heer De Rooij koper. STAVENISSE In verband met wij ziging van de statuten vergaderde de veiling van Stavenisse in hotel P. J. Hendrikse onder voorzitterschap van de heer J. de Rooy. Tijdens deze bijeen komst bleek dat de veiling een verheu gende vooruitgang te zien geeft. De heer De Rooy wekte de aanwezigen op te beginnen met een ledenlening, omdat zij anders tezamen vallen in de ven nootschapsbelasting. Voorts deelde de voorzitter mede dat er een telmachine en zakkenheffer waren aangekocht. KAPELLE. De tuinbouwvereniging hield in „Obadja" haar algemene ver gadering onder voorzitterschap van de heer A. de Schipper. Blijkens het jaar verslag van de secretaris-penningmees- ter, de lieer B. de Jager, steeg het le dental tot 144. De financiële positie is gunstig. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren J. Hermes en Z. de Groene herkozen. „Wat verdient de boer en waar blijft hij er mee RILLAND Óp de vergadering van de iandbouwveréniging „Rey.gersberg" afdeling Rilland van de Z.L.M. heeft de heer C. Paauwe, verbonden aan het boek- houdbureau van de Z.L.M., een causerie gehouden met als onderwerp ,,Wat ver dient de boer en waar blijft hij er mee". Aan de hand van de hem ten dienste staande gegevens behandelde spreker de resultaten van enkele bedrijven, verschil lend van grootte. Hoewel hij in zijn in leiding veel cijfermateriaal moest ver werken was het toch een interessant be toog. Vooraf werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. Voorzitter W. C. v. d. Werff consateerde in zijn openingswoord, dat de familieavond in alle opzichten was geslaagd. VEILIN GBERICHTEiN ST. MAARTENS DIJK. Uien 40-55 15.05, 55-70 18.50. bonken 18.53. drielingen 12.50—12.06, picklers 4.05. stek 3.28. Aanvoer 40 ton. Aardappelen: fu rore 12.73—10, drielingen 5, voer 3.70. Aan voer 50 'ton. Peen D 34.40—33.50, id. CC 34.04. Aanvoer 9 ton. MARKTBERICHTEN: Tarwe 31.00—32.50, gerst 25.00-^28.50, haver 24.00—25.00. kleine erwten 35.0038.00. schokkers 3840, bruine bonen 100—115, koolzaad 35—40, maanzaad 110125. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. Tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van de Hervormde Vrouwen groep te 's-Heer Hendrikskinderen gaf mej. Ganzeman gedurende anderhalf uur van haar kunnen op het gebied van de voordrachtskunst blijk. Me vrouw Van der Graaff-Vermaire sprak een openingswoord en de secretaresse, mevrouw Van de Vries-Corstanje, gaf een overzicht van de geschiedenis van de vereniging. De vereniging is opge richt door vrouwen die in de mobilisa tie-tijd sokken en mutsen voor de sol daten breiden. HAAMSTEDE Voor een goed be zochte vergadering van de A.R. kiesver eniging BurghHaamstede besprak het A. R. raadslid, de heer C. A. van Oord, enige problemen betreffende de ge meentepolitiek. De heer Van Oord stel de vast dat de raad dikwijls aan han den en voeten is gebonden door voor schriften van hogerhand en achtte een betere regeling van de financiële ver houding rijk gemeente zeer nodig. Het rusthuis „Duinoord" is een zware post op de begroting van de gemeente Haamstede, maar spreker was zeer dankbaar dat het rusthuis er is. Ook op het gebied van de recreatie zou de gemeente meer moeten kunnen doen. De heer Van Oord besprak te vens enige facetten van de stijgende werkloosheid, waardoor jonge gezinnen van het platteland wegtrekken, en be handelde voorts de samenvoeging van de gemeenten. Tijdens deze bijeenkomst werd de heer K. Mannie in het bestuur van de A. R. kiesvereniging gekozen. MIDDELBURG. In aansluiting op ons verslag over de vergadering van de classis Middelburg der Ned. Herv. kerk kunnen we nog melden, dat als leden van het moderamen werden ge kozen ds. J. de Boer te Vrouwenpolder (praeses), ds. J. A. v. Duyne te Sou burg (assessor), ds. J. v. Vliet te Dom burg (scriba) en ds. L. W. H. Teunis- sen te Aagtekerke (quaestor) en als le den van het breed moderamen de ouderlingen A. Leijnse te Ritthem, M. C. v. Oost te Middelburg, J. Moll te Vlissingen en diaken J. Vos te Koude kerke. Als visitatoren provinciaal wer den gekozen ds. J. Kwast te Vlissin gen, en ouderling P. Wijkhuis te Big- gekerke. In de classicale commissie voor het opzicht ds. J. H. J. Hoffmann te Koudekerke. ds. I. J. v. Houte te Middelburg, ds. M. Verwey te Arne- muiden en de ouderlingen A. Verhage te Middelburg en A. Leijnse te Ritt hem. Benoemd tot. afgevaardigden naai de provinciale kerkvergadering werden ds. A. v. Haarlem te Nieuw- en St.- Joosland, ds. F. S. Kloosterman te Vlis singen en ds. Y. v. d. Schoot, even eens te Vlissingen, ouderling mr. B. Plomp te Middelburg en ouderling- kerkvoogd C. Plasse te Vlissingen. GRIJPSKERKE. De C.J.B.T.B. hield de jaarlijkse vergadering onder voorzitterschap van de viee-voorzitter de heer W. Louwerse. Jan Francke hield een inleiding die als titel droeg „In het plattelandsjeugdwerk, de Bijbel cen traal". Na de pauze volgden de jaarversla gen, en hieruit bleek dat de vereniging thans 15 leden telt. Hierna werd de jaarlijkse declamatiewedstrijd gehouden. Namens de C.B.T.B. sprak de heer A. Louwerse. ZOUTELANDE De Anti-Revolutio naire kiesvereniging „Nederland en Oranje" heeft gisteravond onder leiding van de heer P. Brasser vergaderd. Uit de verslagen van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo van 14.38 was. De aftredende bestuursleden P. Brasser en C. Wouters werden herkozen. De heer Joh. Wisse, wethouder, gaf een uitvoerig verslag van de activiteiten, die door de gemeenteraad in 1959 ont wikkeld werden. Op deze inleiding volg de een uitvoerige bespreking. Inzonder heid kwam dë vraag naar voren „Wat zal de gemeenteraad in de komende zo mermaanden doen om de rust te han* haven".

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4