Gunstig resultaat N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" Gezonde financiële positie -onwerker uit Baarland stal vijf kaantjes Belg kreeg twee weken voor rijden onder invloed Vijf raadsleden treden af in Oosterland JAARVERSLAG OVER 1959 GISTEREN VERSCHENEN ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Belastingverlaging II Pag. 3 Directie stelt twaalf procent dividend voor Carras'schepen Reparaties POLITIERECHTER BERECHTE DIEFSTALLEN PLAATSELIJK BROOD AAN RIJKSBANDEN Relatie met Israël Axelse jeugd op de bres voor vluchtelingen Ondernemingsraad Uitkering personeel „Das Schauspiel" uit Remscheid met „Wallensteins Tod" POLITIERECHTER MIDDELBURG Conferentiekamerin Oosterland heropend Nieuw kinderpaviljoen voor Sint Joseph Opnieuw geen woning wetwoningen voor Wolfaartsdijk? Echtpaar uit Sluiskuil bood „logies" aan Goede belangstelling voor ouderavond Burgemeester weer in functie „De vogelvrienden" te Goes vijf jaar „Arne's Genoegen" organiseert bazar Oranjevereniging in Yerseke blijft bestaan „Blankenheim" bezocht Burghsluis Concordia et Confidentie vergaderde in Haamstede Protestants-Christelijk fEN REËLE belastingverlaging houdt in dat elke belastingbetaler een lager bedrag moet opbrengen dan hij tot dan toe deed. De belas tingopbrengst vermindert dus. Dit achten wij niet noodzakelijk en zelfs minder gewenst, gezien de enorme overheidstaak op velerlei terreinen. Iets anders is of tengevolge van de stijging van het nationaal inko men het overheidsdeel moet mede stijgen, ja zelfs tengevolge van de progressie in ons belastingstelsel, naar evenredigheid meer moet stij gen dan dat der belastingbetalers. Dat laatste zouden wij willen ontken nen. De grote stijging van de belas tingontvangsten, die, zonder belas tingverlaging, zich ongetwijfeld zal voortzetten, kan de overheid natuur lijk best gebruiken. Allerlei werken kunnen dan worden uitgevoerd en talloze voorzieningen worden getrof fen. Een goed gevulde overhcids- beurs heeft echter ook een groot na deel. De overheid is gelijk aan elke particulier die zijn inkomen ziet stij gen: er wordt gemakkelijker uitge geven. Ook aan minder noodzakelij ke dingen. Het nadeel is dan ook dat de overheid de noodzakelijke zuinig heid niet voldoende betracht bij een sterke toevloed van belastinggelden. En daar het altijd andermans cen ten zijn, is het een gebiedende eis dat zuinigheid en doelmatigheid steeds worden in acht genomen. Na tuurlijk nooit zuinigheid die de wijs heid bedriegt. Wij menen nu dat de stijging van de belastingopbrengsten, die het ge volg is van de stijging van het na tionale inkomen, gelijkelijk moet worden verdeeld tussen de belasting- heffer en de belastingbetaler. Een relatieve belastingverlaging moet daarom ernstig in overweging worden genomen. i Tegelijkertijd dient te worden be keken of de ruimte die beschikbaar komt voor relatieve belastingverla ging, ook kan worden benut om en kele nieuwe maatregelen te treffen, die thans ontbreken. Vanzelfsprekend zijn deze maatregelen faciliteiten, want het gaat om ruimte die opge soupeerd moet worden. Speciaal den ken wij hierbij aan faciliteiten die de werkgelegenheid en het welvaartspeil van bepaalde streken gunstig zouden beïnvloeden. De regering stopt vele miljoenen in de probleemgebieden. Of die gelden altijd goed besteed zijn kunnen we niet beoordelen, maar wel weten we dat de financiële faciliteiten in de aangewezen kernen allerlei eigenaar dige consequenties met zich mee brengen. Zou het nu niet veel gezon der zijn bepaalde gebieden, bijv. de thans aangewezen probleemgebieden, zo aantrekkelijk te maken voor in dustrievestiging en -uitbreiding, dat het de ondernemer mogelijk is een deel der investeringen af te schrij ven uit de winst, zonder dat over die winst belasting wordt betaald? Het is bekend dat in de huidige fiscale wetgeving mogelijkheden zijn voor investeringsaftrek, voor ver vroegde afschrijving enz., maar de ze faciliteiten gelden voor allen. Dat wil zeggen de streek waar wordt ge ïnvesteerd is van geen belang. Het is, uit nationaal oogpunt beke ken, zeer belangrijk waar investerin gen worden gedaan en daardoor werkgelegenheid wordt geschapen. Meer werkgelegenheid kan een ramp zijn èn een zegen. Een ramp met het oog op een overspannen arbeids markt, zwarte lonen, verstoring van de nationale economie en wat dies meer zij; een zegen voor de streek waar mensen geen bestemming kun nen vinden en waar natuurlijke rijk dommen niet tot ontplooiing worden gebracht. rtAABOM BEPLEITEN wij fiscale faciliteiten voor bepaalde streken. De eerste en belangrijkste voorwaar de tot het verkrijgen daarvan zou kunnen zijn: het aantal arbeidsplaat sen dat aan de bestaande wordt toe gevoegd. Tevens zou kunnen worden overwogen het soort arbeidsplaats een rol te doen spelen. In Zeeland hebben wij vooral behoefte aan werk plaatsen waarop wij de ongeschool den te werk kunnen stellen, omdat de produktiemogelijkheden van deze mensen niet ten volle worden benut en deze groep de overheid veel geld kost. Wij honen dat, nu de wenselijkheid om te komen tot belastingverlaging in studie is, deze streeksgewijze fa ciliteiten in de studie zullen worden betrokken. VLISSINGEN. Hoewel de gestegen activiteit verheugend ge noemd kan worden, moeten wij toch constateren, dat aan een groot aantal reparatieaanvragen niet voldaan kon worden, o.a. door gebrek aan dokcapaciteit. Naast de levensvatbaarheid van een groot scheepsreparatiebedrijf te Vlissingen is dus ook duidelijk de behoefte aan een meer uitgebreide outillage gebleken. Dit schrijft de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in het gisteren verschenen jaaaarverslag over 1959. De directie merkt voorts op te-zijn voortgegaan met het verder uit werken van de plannen voor een nieuw reparatiebedrijf aan het Zuid-Sloe. Deze plannen zijn, aldus de directie, waarbij rekening is gehouden met het toekomstig gebruik van atoomschepen, thans dusdanig gevorderd, dat het bedrijf in staat is, na verkregen toestemming van het Ministerie van Financiën tot aankoop van de benodigde terreinen, onmiddellijk met de eerste werkzaamheden aan te vangen. In verband hiermede heeft de directie gemeend het reeds voor dit doel gereserveerde bedrag van vijf miljoen gulden te moeten verhogen tot acht miljoen gulden. In het jaarverslag, dat een duidelijk beeld geeft van de stand van zaken in het bedrijf, deelt de directie mede dat in het jaar 1959 vier schepen te water werden gelaten, namelijk drie motorvrachtschepen en een motortank schip. Het casco van een der motor vrachtschepen werd in opdracht van ,,De Schelde" gebouwd bij haar doch teronderneming Bijker's Aannemings bedrijf N.V. te Gorinchem en aldaar te water gelaten. Uit het verslag blijkt voorts dat nu alle aandelen van het Gorkumse bedrijf in handen van ,,De Schelde" zijn gekomen, waardoor deze N.V. een volledige dochteronderneming is geworden. De volgende grote opdrachten werden in het verslagjaar voltooid: vijf sche pen, drie Schelde-Sulzer dieselmotoren, vier turbine-installaties met bijbehoren de condensors en tandwielkasten, acht scheepsketels, twaalf scheepstandwiel- kasten en enkele losse tandwielen. De directie releveert de moeilijkhe den, die zijn ontstaan tussen de op drachtgever Stichting Nederlandse Scheepsbouw Export Centrale te Den Haag en de uiteindelijke afnemer van de geleverde schepen, de Shipping De velopments Corporation te Panama. De Corporation heeft, op grond van ver meende technische gebreken, gewei gerd een schip af te nemen en beta lingen op in aanbouw zijnde schepen gestaakt. Na langdurige onderhandelin gen is in december een regeling tus sen partijen tot stand gekomen. De Stichting Nederlandse Export Centrale is akkoord gegaan met de ontbinding van het contract met de Shipping De velopments Corporation dusdanig, dat deze de vier afgeleverde schepen be houdt en de overige zes schepen el ders door de Stichting Nederlandse Scheepsbouw Export Centrale verkocht 'kunnen worden. ,,De Schelde" heeft zich bereid verklaard in een eventuele schade bij herverkoop tot een vastge steld maximum te delen. Achterstalli ge betalingen zijn met rente in middels geheel aangezuiverd. De directie deelt mede dat de om. zet van de afdeling scheepsreparaties verdubbeld kon worden. Naast veel kleinere opdrachten konden ook enkele grote opdrachten worden geboe/kt. Wat de orderportefeuille betreft, wordt in het jaarverslag medegedeeld dat in 1959 het peil van de zeevracihtenmarkt laag bleef, zodat vooral in de tank vaart en wilde vaart veelal een lonen de exploitatie niet mogelijk was. De verwachtingen voor de bouw van nieu we tankschepen in de komende jaren mogen, meent de directie van ,,De Schelde", niet hoog gesteld worden. Voorts wordt opgemerkt, dat de hevige concurrentiestrijd in de scheepsbouw het prijspeil heeft doen dalen tot bene. den de kostprijs. In enkele gevallen konden export, opdrachten niet worden geboekt, omdat niet voldaan kon worden aan de gevraagde financieringsfaciliteiten. De directie is van mening, dat de mogelijkheden hiertoe in Nederland onvoldoende zijn en heeft hiervoor herhaalde malen de aandacht van de betrokken instanties gevraagd. De overige bedrijfsafdelingen mochten verscheidene opdrachten boeken. Voor al de landketelafdeling kreeg belang rijke orders. De nieuwe afdeling licht metaal kreeg, naast kleinere opdrach ten ook enkele belangrijke objecten, o.a. een zeer grote lichtmetalen gevel voor een kantoorgebouw te Rotterdam. Per 31 december 1959 bedroeg de to tale waarde van de orderportefeuille rond 280.000.000. Met deze orderpor tefeuille is een goede bedrijfsbezetting tot medio 1961 gewaarborgd. Volgens Advertentie GULDENS VOORDELIGER l DEN HAAG. In de Staatscou rant van gisteren is een beschik king afgekondigd, waarbij voor de gemeenten Alphen a. d. Rijn, De venter, Middelburg en Utrecht maximumprijzen voor volkswit brood, volksbruinbrood en water- witbrood worden bepaald, gelijk aan de prijzen van 17 januari 1959. De beschikking treedt vandaag in werking. Niet verlaagd De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben tot de maatregel moeten besluiten, omdat in die plaatsen op 11 januari de prijzen van brood ten onrechte waren verhoogd. De bakkers daar hadden namelijk in het begin van 1959 nagelaten de broodprijs met een cent te verla gen. De verlaging was destijds mogelijk geworden door een da ling van de prijzen van bloem. Verder onderzoek Het onderzoek naar de brood prijzen door het ministerie van economische zaken is nog niet af gesloten. Mochten ook in andere gemeenten op of na 11 januari ten onrechte prijsverhogingen zijn toe gepast, dan zal ook daar een prijs- stop voor brood onvermijdelijk worden. Raad van Oudelande: handhaaf Woonruimtewei OUDELANDE. In de gehouden raadsvergadering kwam weer een aan tal subsidieverzoeken in 'behandeling. Afgewezen werden de verzoeken van de Ver. v. Brandweercommandanten, de Stichting Centraal Projectie Instituut en van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis om verhoging subs, kraamverzorging. Toe gekend werd een 'bijdrage van 2 ct. per 'nwoner voor een gemeenschappelijk geschenk van de Bevelandse gemeenten voor de nieuiwe werkplaats voor min der validen te Goes. medeideling van de directie bestaat de huidige orderportefeuille uit veertig pro cent binnenlandse orders en zestig procent exportorders. Hierin is niet be grepen de grote order, die ,,De Schel de" in januari van dit jaar uit Ghana ontving. In 1959 heeft het bedrijf, samen met de regering van Israël, deelgenomen in de te Haifa opgerichte Israël Ship yards Ltd.". Met deze onderneming werdeen know how contract afgeslo ten voor de bouw en inrichting van een werf te Haifa en voor het bouwen en repareren van koopvaardijschepen. Met het werk is reeds een begin gemaakt. Voorts is voor een lange tijdsperiode voorkeursrecht verkregen voor de leve ring van scheepsvoortstuwingsinstalla. ties voor de in Haifa te bouwen sche pen. De samenwerking op bet gebied van de kernenergie voor de opwekking van elek triciteit heeft geleid tot de oprichting in mei 1959 van de N.V. Neratoom. „De Schelde" heeft in het kapitaal van deze N.V. deelgenomen. De directie hoopt dat, na aanvankelijke teleurstelling, er wegen ge vonden kunnen worden, om alsnog tot de bouw van een kernenergiecentrale te ko men, opdat de Nederlandse industrie op dit belangrijke gebied niet teveel achter zal geraken. Aan vernieuwingen en modernise ringen kwam in 1959 voor een bedrag van 1.950.000 gereed. Op 31 december 1959 waren 3624 perso nen (vorig jaar 3706) in dienst van het be drijf. Aan salarissen, lonen en sociale lasten werd in 1959 24.200.000 betaald (vo rig jaar 23.600.000). Overeenkomstig het reglement op de winstdeling is rond 950.000 aan het personeel uitgekeerd. Teineinde verbetering te brengen i n de weduwen- en wezenpensioenen, invaliditeits- en ouderdomspensioenen is aan de hiervoor Ln aanmerking komende fondsen een be drag van 1.300.000 ter beschikking gesteld Het resultaat over 1959 is- gunstig beïn vloed, doordat de financiële afwikkeling van enige reeds eerder a fgeleverde orders in dit boekjaar tot stand kwam. De exploita tierekening over het boekjaar 1959 geeft na reservering voor fiscale verplichtingen, enz. een voordelig saldo aan van 12.609.811, d.i. 1.710.626 hoger dan over 1958. De nagekomen resultaten van voorgaan de jaren leverden een voordelig saldo op van ƒ204.753 (vorig jaar ƒ311.303), terwijl het voordelig saldo van ontvangen en be taalde interest bedroeg 1.462.656 (vorig jaar 1.377.397). Na aftrek van f'320.001 (vorig jaar 264.746) nadelig saldo inciden tele resultaten, 35.85 (vorig jaar 3.985) extra dividend N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Koninklijke Maatschappij „De Schelde", ƒ5.101.734 (vorig jaar 4.888.154) afschrijvingen op basis aanschaffingsprijs. 2.200.000 (vorig jaar idem) aanvullende afschrijvingen tot' basis vervangingswaarde, 3.000.000 (vorig jaar idem) reservering voor uitbreidingen en 1.300.000 (vorig jaar nihil) extra bijdrage aan pensioenfondsen, resteert een te verdelen winstsaldo van 2.300.000 (vorig jaar ƒ2.200.000). Directie en commissarissen stellen aan de aandeelhouders voor het dividend over 1959 te bepalen op 12 procent (onveran derd). Dit betekent voor de N.V. AXEL. Zoals bekend wordt in ons land een grootscheepse actie gevoerd om 10.000 vluchtelingen, die jaren lang in kampen vertoeven, te helpen. De waarnemend burgemeester, de heer A. J. M. Kesbeke heeft op verzoek van de Ned. Jeugdgemeenschap op het stad huis een bijeenkomst georganiseerd om onder de jeugd belangstelling te wekken voor deze actie en om zo mogelijk te komen tot oprichting van een comité. Dat lukte, want een comité met acht afgevaardigden uit verschillende vereni gingen, werd gevormd. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. Fikkema, tot secretaresse mej. T. van Ham en tot penningmeester de heer F. van Arent- hals. Op woensdag 24 februari a.s. zal in het stadhuis opnieuw een bijeenkomst worden gehouden om te komen tot con crete plannen. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Maatschappij „De Schel de" 12% procent (onveranderd). Het jaarverslag ziet er uitstekend verzorgd uit, maar toch blijft het ac cent o.i. terecht duidelijk vallen op de exploitatlecijfers, die de directie geeft. De ondernemingsraad van ,,De Schel de" heeft in het afgelopen jaar goed gefunctioneerd en heeft, merkt de di rectie op, het middelpunt gevormd van het overleg tussen bedrijfsleiding en personeel. Met voldoening constateert de (directie dat mede door het werk van de ondernemingsraad de goede verhou dingen in het bedrijf gehandhaafd kon den worden. Naast het officiële jaarverslag heeft de directie een samenvatting van dit verslag doen verschijnen ten dienste van het prsoneel. i In dit verslag deelt de directie me de dat, wordt het voorstel om twaalf procent dividend uit te keren door 'aandeelhouders aanvaard, dan over eenkomstig het reglement Winstdeling aan het personeel vijf procent winstuit kering zal worden betaald. Voor hen, die tien of meer dienstja ren hebben, zal de uitkering echter ho ger liggen in verband met de toe te passen anciënniteitsfactor. Bij tien tot twintig dienstjaren wordt 514 procent uitgekeerd, bij twintig tot dertig dienst jaren zes procent en bij dertig en meer dienstjaren 6% procent. MIDDELBURG. De toneelgroep Das Schauspiel" uit Remscheid (Westfalen) heeft gisteravond in de Middelburgse Schouwburg een voor stelling gegeven van Friedrich von Schiller's „Wallensteins Tod". In zeven taferelen werden we geconfronteerd met de persoon van Wallenstein, de beroemde veldheer uit de Dertigjarige Oorlog, die in opstand komt tegen zijn keizer en zichzelf geplaatst ziet tegen over samenzweerders. Het is altijd moeilijk om bewogen ge beurtenissen uit rumoerige tijden ten to nele te doen „verschijnen". De omvang rijke dosis aktie, die een dergelijke pe riode kenmeiikt, kan onmogelijk tussen doek en décor gevangen worden. Het is dan ook de verdienste van een van de grootste Duitse auteurs, Friedrich von Schiller, geweest, dat hij desondanks een drama heeft geschapen, dat het pu bliek middenin de woelige verwikkelin gen van de zeventiende eeuiw heeft neer gezet. Toch dat is nu eenmaal onver mijdelijk gaat ook „Wallensteins Tod" mank aan een teveel aan dialo gen en ook aan pathos. „Das Schau spiel" heeft zijn 'best gedaan te ontko men aan de druk van de „praterij", maar is daarin toch niet geheel ge slaagd. Ons inziens zou de voorstelling aan waarde hebben gewonnen wanneer men hier en daar in de tekst had ge snoeid. Niettemin heeft de opvoering van gis teravond ons zeer geboeid, niet in het minst de hoofdrolspeler Wilhelm Mi chael Mund, die als Wallenstein de cen trale figuur was. Hij stak in kwaliteiten boven de anderen uit. De veelheid aan acteurs deed eigenlijk uitblinkers naar de achtergrond verhuizen. Klassieke wer ken hebben overigens het kenmerk gro te rolbezettingen te hebben, welk ken merk toch ook weer aantrekkelijk is omdat het gehele stuk op veel spelers, materiaal is opgebouwd. MIDDELBURG De politie rechter, mr. B. S. Sieperd'a, heeft de Belg R. G. P. die onder invloed achter het stuur van zijn auto zat tot twee weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld en uit de rijbevoegdheid ontzet voor de tijd van acht maanden. De Belg was met zijn auto, ko mende uit de richting Hulst, bij Absd&le tegen het hek van een boerderij aangereden. Het hek werd zwaar beschadigd. Verdachte verscheen niet ter zitting. Als getuige verklaarde de wachtmeester der Rijkspolitie, Van R. uit Hulst, dat verdachte met zijn auto een gevaarlijke manoeuvre had gemaakt en zodoende tegen het hek van de boerderij was ge reden. Een en ander kon worden aan getoond met een lang remspoor. De Officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, meende dat verdachte hoogst gevaarlijk had gereden. „Hij moet zijn kunsten maar in België vertonen", meende hij. De Zangver. ..De Lofstem" werd een subsidie van 50 per jaar toegezegd. Eveneens werd 'behandeld de circulaire van de Minister betreffende buiten- werkingstelling van de Woonruimtewet. Gezien de lijst van woningzoekenden in deze gemeente en het feit dat de ach teruitgang van de bevolking medet e wijten is aan het woninggebrek, meen de de raad dat het tjdstip tot afschaf fing van deze wet nog niet gekomen is. Ook vreesde men een nadelige invloed voor de minder draagkrachtigen bij het huren van een woning. Besloten werd de weddemaatregelen voor het rijkspersoneel ie kwart. '60 van overeenkomstige toepassing te verkla ren voor het gemeentepersoneel. Tevens werd adhesie betuigd aan een request van het gemeentebestuur van Valkens- waard over deze aangelegenheid. Besloten werd de winkelsluitingsveror dening zodanig te wijzigen dat kappers zaken tot 19 uur geopend mogen zijn, daar ook velen uit omliggende gemeen ten hiervoor op deze gemeente zijn aan gewezen en het merendeel der werken de bevolking niet voor 18 uur thuis is. OOSTERLAND. De geheel geres taureerde „Conferentiekamer", het ge meentelijk verenigingsgebouw, is door de waarnemend burgemeester, wethou der M. J. Zeijler, heropend. De heer Zeijler memoreerde de geschiedenis van het gebouw en dankte de ambachtslie den en leveranciers voor hun werkzaam heden aan deze restauratie. De gehele gemeenteraad en gemeentesecretarie waren bij deze plechtigheid aanwezig. Het gebouw is thans tegen zoutscha- de geconsolideerd en heeft geheel nieu we binnenmuren gekregen. Voorts is er een wegneetabaar podium in de gro te zaal, een oliestookkachel en een parketvloer. De heren L. W. Boogert, hoofdaannemer, P. Hage, leverancier, M. Dane, schilder en J. Boot, concier ge, hielden eveneens een korte toe spraak. In Poortvliet kwam het op de eerste dag van het jaar tot een vechtpartij tus sen de landarbeider C. J. S. en vader en zoon V., grondwerker en bakkersknecht, toen vader V. een andere zoon uit het café van K. kwam halen. Hij trok de zoon bij de neus mee, wat de verontwaar diging van S. opwekte, die toen vroeg of dat niet fatsoenlijker kon. Daarop kreeg S. een klap in het gezicht S. sloeg terug, waarbij de vader kwam te vallen. Toen meende zoon V. dat hij, S. te lijf moest gaan. De officier eiste een boete van 25 gul den tegen S. De politierechter maakte er tien gulden van. De officier achtte bewe zen dat vader V. was begonnen te slaan. Tegen hem vorderde hij 30 gulden of zesj dagen. Tegen zijn zoon eiste hij tien gul den. De vader kreeg 25 gulden of vijf dagen, voor de zoon luidde het vonnis conform. De éénentwintigjarige mej. P. J. M. V. uit Vogelwaarde wilde zo graag naar Bel gië maar constateerde dat haar toeristen- kaart was verlopen. Ze loste de moeilijk heid op door de data op de kaart te ver anderen. Aan de grens liep ze al tegen de lamp, maar ze verklaarde er dat die verandering op de secretarie was aan gebracht. „Ik dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen", zei ze tegen de politierechter. De officier vond het een domme en op vallende vervalsing van een officieel stuk. Hy vorderde een boete van 15 gulden of drie dagen, en afgifte van de valse kaart. De politierechter vonniste conform. De fruitteler C. D. N. te Haamstede had het op 31 december voor zijn kinderen opgenomen door een jongetje van tien jaar met een stok te slaan zodat een serie blauwe plekken ontstond. De officier eiste 25 gulden boete of vijf dagen, conform de eis. Kritisch geluid burgemeester WOLFAARTSDUK. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romenij heeft tij dens de gemeenteraadsvergadering een nieuwjaarsrede gehouden. In zijn toe spraak zei hij onder meer, dat, hoewel het teruglopen van het zielental het gemeentebestuur met zorgen vervult, Wolfaartsdijk ook in menig opzicht de wind in de zeilen heeft gehad. Ten aan zien van de woningwetbouw, zo zei de burgemeester, dreigt de gemeente vol slagen het slachtoffer te worden van provinciale inzichten. Het over 1958 toegewezen contingent van vier woningen kwam in 1959 ge reed. Voor dat laatste jaar were niets toegezegd en de tekenen wijzer, erop, dat ook in 1960 geen woning wetwoningen zullen worden gebouwd. Een hoogtepunt in het afgeloper jaar vormde onder meer de openin; van het dorpshuis door ministe Klompé. Voor het industrieterrei' hebben zich twee gegadigden gemeld Nog steeds is het wachten op een wij ziging van de wet op de financiël verhouding tussen het rijk en de ge meenten. Als die wet wordt aangenc men, komt Wolfaartsdijk ruimer fc haar middelen en hoeft -het haar geei hoofdbrekens te kosten de bouw ti financieren van een kleuterschool, die voor 1960 op de urgentielij st is ge plaatst. De heer A. Koert heeft medege deeld, dat hij naar aanleiding van hei voorstel van B. en W. de regering ter kennis te brengen dat de tijd nog niet rijp is voor opheffing van de Woonruimtewet gezegd, dat hi; voor opheffing van de wet is. De heer Koert was van mening, dat de mogelijkheid om de overheidsbemoei ingen te verminderen, moet worden aangegrepen. De heren D. Vleugel Jr. (C.H.) en C. Almekinders (P.v.d.A.) waren het met deze ziens wijze niet eens. Het voorstel werd aangenomen met zes voor en één te gen. Voorts werd besloten een krediet be schikbaar te stellen voor de bouw van drie steigertjes in de 'haven aan het Wolfaartsdijkse veer ten behoeve van jachten. Van het gemeentelijk indus trieterrein wordt verkocht aan de heer W- E. Vahrenkamp te Voorburg 1140 m2 a 4.20 en aan de heer F. Ver burg te Wolfaartsdijk 1300 m2 a ƒ4.20 alsmede het voormalig stationsgebouw voor 6500 gulden. Het gemeentepersoneel krijgt een voorschot van drie procent op de be zoldiging over het eerste kwartaal 1960. Ten behoeve van het geschenk voor de nieuwe centrale werkplaats in Goes werd een subsidie van twee cent per inwoner beschikbaar gesteld. TERNEUZEN De gemeentepolitii heft het echtpaar De B.-D. uit Sluiskil gearresteerd, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met twee meisjes van tien en elf jaar. Het echt paar, dat zelf geen kinderen heeft, had in een weekblad per advertentie logies aangeboden aan meisjes voor omstreeks tien jaar. Twee meisjes kwamen ieder vier weken na elkaar bij het echtpaar logeren. Beiden werden het slachtoffer. De man en de vrouw zullen voor de Officer wan Justitie geleid worden. 1ML BURG De betonwerker G. L. uit Baarland stond donderdag voor de politierechter, mr. B. S. Sieper- da, omdat hij op 18 december van het vorig jaar by de weduwe De V. in zijn woonplaats vyf haantjes had weggeno men. Hij plukte de beestjes en verkocht ze in Goes aan de eigenaar van een cafe taria. Conform de eis legde de politie- rchter hem een week voorwaardelyke gevangenisstraf op met een proeftijd van twee jaar en verplichtte verdachte de eigenares van de haantjes binnen twee maanden een bedrag van 17.50 ter hand to stellen. „Ik wilde ze gaan betalen, maar kreeg de kans niet omdat de politie er zo gauw bij was", verklaarde de betonwerker toen hij voor het hekje stond. In Zierikzee hadden de assistent bedrijfsleider M. S. en de machinist H. Z„ beiden uit Noordgouwe, gedurende de laatste drie maanden van het vorig jaar .'n het zuivelbedrijf waar ze werkzaam ren, voortdurend flessen koffiemelk en els weggenomen. De koffiemelk dien voor de consumptie. De tegels die in kelder van het bedryf lagen opgesta peld, werden voor de verfraaiing van de keuken van S. gebruikt, waarvan ook Z. profijt kon trékken, omdat hy bij S. in de kost was. Beide verdachten bekenden de hun ten laste gelegde diefstallen. Het gevolg was voor beiden ontslag geweest. Tegen S. werd een boete van ƒ40 of acht dagen geëist, tegen Z. 25 of vijf dagen. Het vonnis luidde conform. De landarbeider J. P. en D. B. uit St. Maartensdijk stonden gezamenlijk voor het hekje. Verleden jaar meenden ze in St. Annaland resten van ijzeren buizen en stukken lood mee te kunnen nemen. De metalen behoorden echter aan de Waterleiding My. toe. Ze hadden de voorwerpen samen met R. meegenomen, deze was echter niet ter zitting ver schenen. De politierechter maakte er voor beiden een boete van 75 gulden of 15 dagen van, waarvan 15 gulden onvoorwaardelijk, en 60 gulden voorwaardelijk m-et een proef tijd van twee jaar. en legde hen de ver plichting op de Waterleiding Mij. de 40 gulden te betalen. R. werd bij verstek veroordeeld en conform de eis tot een boete van veertig gulden veroordeeld, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zijn buit had dertien gulden opgeleverd die hij de waterleiding zal moeten terugbetalen. De ontruimingstermijn van het per ceel B 82 werd met 1 jaar verlengd. Voor huur grasbermen langs Olivierse Zandweg waren enkele inschrijvingen binnengekomen, waarvan de 'hoogste de heer A. de Jonge, alhier, voor het ge hele perceel 77,60. Behandeld werd de gemeentebegroting- 1960. Deze vertoont een tekort van plm. 9.000. Er werden nog posten opgeno men voor uitbreiding straatverlichting buitenwegen; verbetering verwarming dorpshuis en vervanging jeep brand weer, alsmede subsidie kerkrestauratie. Het bedrag per leerling voor het open baar gewoon lager onderwijs werd voor 1960 bepaald op 72,07 per leerling en de vergoedingen 1959 en het voorschot 1960 voor de kleuterschool op 780 voor onkosten lokalen en 358,80 voor leer middelen. Besloten werd van de N. H. Kerk te Wemeldinge aan te kopen een perceel grond achter het aardappelkoelhuis, VLISSINGEN. Het ziekenhuis St. Joseph krijgt er een nieuw kinderpa viljoen bij. Het aannemingsbedrijf de Muynck en Petri is deze week met de bouw begonnen. Tegen juni hoopt men de nieuwe inrichting in gebruik te kun nen neme. Het paviljoen dient, ter vervanging van de oude kinderafdeling die zich op de bovenste verdieping van het zieken huis bevindt. Het nieuwe paviljoen wordt ingericht voor de behandeling van veertig patiën tjes terwijl ook de isolatieboxen, onder- zoekkamers, een couveuseruimte en bergruimten in het plan opgenomen zijn. De verpleegsters worden in het pavil joen zelf gehuisvest. Reeds geruime tijd zijn plannen in voorbereiding voor een geheel nieuw ziekenhuis. De huidige kinderaccommo datie was echter dermate onhoudbaar worden, dat nu uit eigen middelen deze noodtoestand opgelost zal worden. De naam ,.St. Joseph Ziekenhuis" is thans gewijzigd in Stichting Streekziekenhuis St. Joseph. VEERE. Voor de ouderavond van de Christelijke Lagere School, die gister avond onder leiding van de heer W. Wouters gèhouden werd, bestond een grote belangstelling. De heer Verboom, leeraar aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg, leidde het onderwerp ,,onderderwijsoriëntatie" in. Zo besprak hij onder meer het onderscheid tussen leerplicht en schoolplicht. Bepaalde kin deren zijn op hun zesde levensjaar nog niet schoolrijp. Spelenderwijs moeten zij als het ware klaar gemaakt worden voor de lagere school. Hij toonde zich een fel tegenstander van het klaarstomen voor de tweede klas. Ook was de heer Verboom van mening, dat de ouders tegenwoordig veel te veel van hun kin deren vergen. Ze grijpen te hoog en zien vaak te laag neer op het onderwijs aan de lage re technische scholen. Men is er vaak niet van overtuigd, dat juist ook een goed bankwerker een belangrijke plaats in de maatschappij kan innemen. Na deze causerie volgde er een geanimeer de bespreking. OOSTERLAND. Met ingang van vandaag is het ziekteverlof, dat op 29 januari 1959 aan burge meester S. W. A. Laurense werd verleend, beëindigd. Het verlof werd verleend in verband met een onderzoek, dat de justitie instelde tegen een ambtenaar ter secretarie die verdacht werd van financiële malversatiees. Bij dit onderzoek kwam het beleid van de burge meester in het geding. Het bericht over het weer in actieve dienst treden van burgemeester Lau rense is gisteravond in Oosterland bij een deel van de bevolking naar het schijnt bij een belangrijk deel scep tisch ontvangen. Van de zeven raads leden die de gemeente heeft, hebben er vijf de wens te kennen gegeven te zuilen bedanken voor het lidmaatschap van de raad. Het zijn de heren: A. Stoutjesdijk (wethouder) en A. Bal (beiden C.H.U.), A. Bakker (wethouder) en J. van der Zande (beiden P. v. d. A.) en W. J. Zeijler (loco-burgemeester V.V.D.). Enige tijd geleden namen zij het be sluit bij terugkeer van de burgemeester te zullen bedanken als lid van de ge meenteraad. Alleen de twee raadsze- tels van de S.G.P. zijn dan nog bezet. De oorzaak van het bedanken der raadsleden schijnt vooral te liggen in de persoonlijke sfeer. De vijf raadsle den zijn van mening, dat met de bur gemeester niet tot een vruchtbare sa menwerking is te geraken. Zij verwij ten de heer Laurense een te zelfstandig optreden en menen dat hij niet vol doende streeft naar samenwerking overleg in het college van B. en W. met de gemeenteraad. en en GOES Op een geanimeerde bijeen komst onder leiding van de voorzitter, de De afdeling Kapelle van de Ned. jie& Chr. Vrouwenbond hield weer een bijeen- be®taan gevierd van de „Vo komst o.i.v. mevr. Sandee-Staal. ds A. 1 gelvrienden En ai heetste_er dan een W. Drechsler, Chr. Geref. pred. te Vlis- j werden nog enige singen sprak over het onderwerp: De Engelsen. De jaarvergadering wordt op 15 maart gehouden. De Jonge Kerk te Biezelingc hield een bijeenkomst onder leiding van ds D. Schneider. Hij behandelde het onder werp: Reclame. De dagsluiting werd verzorgd door de heer A. Lamper. De afdeling Aagtekerke van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam onder leiding van mevr. Vos-Schout bijeen. Mej. de Jager sprak over het onderwerp: „Op de bres voor onze grote dochters". ingrijpende besluiten genomen. Zo kreeg het bestuur machtiging om dit jaar weel een vogeltentoonstelling te organiseren. Dat wordt een lustrumexpositie. Voorts zal een grootscheepse ledenwerfactie op touw worden gezet en werd besloten een ruilbeurs in het leven te roepen. De af tredende bestuursleden, de heren A. Me- rison, A. Overbeeke, A van Strien en M. Polderman, werden herkozen. Er is een ARNEMUIDEN. De muziekvereni ging „Arne's Genoegen" hield de iaar- vergadering in café „De Vriendschap". De voorzitter, de heer F. M. Geluk bracht verslag uit van de in Goes ge houden bondsvergadering. Hij deelde o.m. mee dat de gemeenteraad besloten heeft tot de aanschaf van een ver plaatsbare muziektent, welke voor een redelijke prijs kan worden overgeno men van de gemeente Hekelingen (Z. H.). Het een en ander wacht echter nog op de goedkeuring van G.S. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren A. en B. de Nooyer, als nieuw bestuurslid werd de heer D. Goedhart gekozen. In principe werd besloten deel te ne men aan het pinksterconcours te Kou- dekerke. Het ligt voorts in de bedoe ling op zaterdag voor Kerstmis en op tweede Kerstdag een bazar te houden om de positie van de kas te verster ken. YERSEKE Hoewel er van de 600 leden die de Oranjevereniging telt er op de laatste vergadering slechts 30 aan wezig waren en er diverse veranderin gen in het bestuur worden aangebracht, is het bestaan van de vereniging ver zekerd. De secretaris zal wegens druk ke werkzaamheden aftreden. Vragen van oud-leerlingen KLOETINGE De vereniging van oud-leerlingen van land en tiuinbouw- wintercursussen ontplooit dit wintersei zoen een grote activiteit. Woensdagavond kwam men weer 'bijeen in de zaal van Noom. Een forum bestaande uit de he ren Ir. P. Felius; S. G. Nooteboom; G. Toorenaar: L. C. Oele; D. de Pundert en A. v. d. Vrie he'hben deze avond vragen beantwoord op fruitteeltgebied, die door de leden waren gesteld. Het was wederom een zeer leerzame avond. HAAMSTEDE. De reddingboot Maria Carolina Blankenheim" uit Vee- re bracht, onder commando van kapi tein Minneboo, een bezoek aan haar toekomstige thuishaven Burghsluis. X)it bezoek had mede ten doel een vaste aanlegplaats in de haven te vinden, daar de ter plaatse liggende ponton hiervoor niet gebruikt mag worden. Te- samen met enkele heren van Water staat heeft de bemanning een plaats gevonden, die ongeveer 30 meter meer westelijk van de ponton ligt, juist tus sen twee grote meerpalen. Daar de meerpalen nog een meter of 12 uit de dijk staan,» moet hier een soort steiger tje met vaste loopplank worden ge bouwd. Verder is nog niet met zeker heid te zegen of de Blankenheim met zijn 114 meter diepgang hier altijd vol doende water zal hebben. Ook is er een plaats in de haveningang die met laag water te weinig water boven zich heeft om een snelle uitvaart bij laag water te garanderen. Het is daarom niet uit gesloten dat op deze twee plaatsen nog wat gebaggerd zal moeten worden De keurig geverfde rood met blauwe boot, waarop met gele letters de naam is geschilderd, is veel groter dan de vroegere „Prinses Juliana" die tijdens de oorlog werd vernietigd. Wanneer de boot definitief naar Burghsluis komt, kon de kapitein Minneboo nog niet zeg gen. Het jaar 1959 is voor de vereniging van konijnen- en pluimveehouders te Terneuzen een belangrijk jaar geweest: flink batig saldo: 1864. De vereniging het 30-jarig bestaan werd gevierd. De telt circa 100 leden. Ook werd nog een heer J. de Kubber werd tot secretaris- verloting gehouden. 1 penningmeester herkozen. In de Ned. Herv. Kerk te Kapelle zal zondagmorgen een jeugddienst wor den gehouden, waarin voor zal gaan wika Wasterval te Cadzand. Het onderwerp zal zijn: „De mist trekt op". De afdeling Sint Maartensdijk van de N.C.V.B. hield een vergadering onder leiding van mevrouw Lindhout. De heer Allewijn uit Goes sprak over het onder-, -• - - werp „Achter het ijzeren gordijn". slaagde voor het in de Grafische School O In verband met de automatiseringgehouden examen 4 van het telefoonnet in Sint-Philipslar.i Üer HAAMSTEDE Tijdens de algeme ne ledenvergadering van de Coöp. Land- bouwvereniging „Concordia en Confi dentie", die onder voorzitterschap van de heer P. L. Vis in hotel Bom werd gehouden, deelde de heer W. Steurme- de mee dat voortzetting van het Mus- sengilde niet langer mogelijk is. De ac tiviteit is zo gering, dat er geen be staansmogelijkheden zijn aan te voeren, maar er zal worden getracht dit jaar de vereniging nog overeind te houden. De heer R. Rijsten van Agro Chemie in Arnhem sprak op deze bijeenkomst over de ziektebestrijding in de landbouw en vertoonde dia's bij zijn lezing. De kleurenfilm „De mens zaait", uitge bracht door de Bayer Werke, werd op deze vergadering eveneens vertoond. O Voor de afdeling Poortvliet van de N.C.V.B. vertoonde de Prot. Gezond heidszorg de film „Vechten en dienen". Woensdagavond ontstond er te Ter- neuzen op het kruispunt Nieuwe Diep- straat-Dijkstraat. ka+-i— ----- --» ...Iipoial is het werk van de heer G. v. d. Dussen als kantoorhouder der P.T.T. geëindigd. Ter gelegenheid hiervan bracht „Con cordia" hem een serenade v.AWfr'VllXt J.NI ;-Dijkstraat een botsing tussen twee personenauto's, bestuurd door M. H. en L. V., beiden uit Terneuzen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De heer T. Verstraeten te Terneuzen ,„a- de Grafische School voor jongezel-druk- v De busjescollecte ten bate van de stichting „Valkenheide" te Maarsbergen bracht in de laatste drie maanden van 1959 in Oosterland ƒ49,26 op.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3