DOORNSPIJK: BOEREN PASSEN NIET BIJ VISSERS I KAPPIE EN DE DING-DONG I JAMPIE R.T.C. Brussel sluit morgen 1 DE NATUUR Washington is aansprakelijk 00M S BAZURKA ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Geweest Pro en contra Ingeslapen, welnee OP NOORDWESTELIJKE VELT WE LOPEN DE GRENZEN GRILLIG Traditie FLITS j GORDON in het j heelal Dan Barry Overtollig maagzuur leunt V blussen. Met een paar Kennies. Inleveringsprij zen zuivel hoger I en i W. Lobman GEHEIM AGENT JAMES BOND lan Fleming üiiiiiiiiiHiiiiiiiiniuiiiiiiiniiiiiiiil r DE TINTELS Jack Dunkley in en om uw huis I it de kerken copyright abc pr«*i Van een speciale verslafgever SOMS weet men het niet meer op de Noordwest Veluwe. Men rijdt Ermelo uit, belandt na enkele kilometers in Harderwijk, maar eer men veertig km verder is, in noordoostelijke rich ting voortrijdend over de Zuiderzeestraatweg, zit men iveer in de gemeente Ermelo. In de plaats Nunspeet weliswaarmaar die is nog geen zelf standige gemeente. In Nunspeet staat het raadhuis van de gemeente Ermelo. Voorbij Nunspeet wordt de toestand nog ver warder: eerste plaats van belang die men door rijdt is Doornspijk, dan opeens links pan de weg een gemeentebord Elburg". Weer even verder langs dezelfde Zuiderzeestraatwegvrijwel tegen Elburg aangebouwd: Oostendorp, compleet met een gemeentehuis, dat evenwel niet van een gemeente Oostendorp is. want die bestaat niet. Dit is het huis van de gemeente Doornspijk waar het plaatsje toe behoort. Grillig lopen de grenzen hier op de Noordwestelijke Veluwe. op dit prachtige deel van ons land. dat zo rijk is aan bossen, heidevelden en vriendelijke plaatsjes, bij vakan tiegangers welbekend. Het is begrijpelijk dat de provinciale overheid om allerlei redenen orde op de gemeentelijke zaken wil stellen. Sommige plaatsen worden belemmerd in hun ontwikkeling door gebrek aan grondgebied, andere met grond te over blijven achter omdat men er de prikkel mist voor een noodzakelijke ontplooiing. Het gesloten, behouden de karakter van de bevolking werkt die ook niet zo in de hand. Maar zegt men dat die Noordwest Veluwe een achter lijk gebied is dan slaat men de plank helemaal mis. De gemeente Doornspijk is door Gedeputeerde Staten van Gelderland in hun herindelingsplan voor dit gebied gedoemd op te houden te bestaan. Het grootste deel van de gemeente Is toegedacht aan Elburg. dat als het ware midden in de gemeente Doornspijk ligt. Een kleiner deel komt aan Oldebroek. G. S. stellen dat de onder Doornspijk vallende plaats jes geheel in het Elburgse verzorgingsgebied vallen, een bewering, die men in deze dorpen stellig ont kent en ook in Elburg zeker niet algemeen wordt bevestigd. Beziet men de keurige kruidenierszaken, de textiel winkels, en dergelijke in Doornspijk en Oostendorp dan begrijpt men best dat de bevolking het met die zaken uit stekend kan doen. Een Eliburger groenteman (41 jaar) zei mij: ..Vroeger kwamen die van Doornspijk en Oostendorp meestal hier inkopen doen. maar tegenwoordig heb ben ze zelf prachtige winkels. Je kunt het ook op feestdagen zo goed merken dat die dorpen helemaal zelfstandig zijn geworden. Vroeger jaren kwamen ze allemaal naar Elburg feest vieren, maar ook dat is nu anders". Of hij de samentrekking, dus uit breiding van zijn stad prettig vindt. Och. uitgesproken voor of tegen was onze groenteman niet. maar hij is wel een beetje benauwd bij de gedachte wat er straks in de nieuwe gemeente raad gaat gebeuren. Twee derde van de leden zullen Doornspijkers zijn! De rond 3000 Elburgers krijgen er im mers 6000 Doornspiekers bij. ..Maar" aldus de bespiegeling van deze El'bur- ger middenstander, ..misschien komen de plaatselijke kiesverenigingen wel tot een praktisch aanvaardbare oplossing om ieder het zijne te geven. Wat zeker is: de burgemeester wordt er beter van! Dat beter worden" van een ge meentelijke herindeling hoor je nogal eens in deze streek. Gemeente arbei ders bijv. verwachten persoonlijk voor deel van grotere gemeenten (loonclas- sificatie der gemeenteklassen!), maai de boerenbevolking van Doornspijk en de buurtschappen rondom Geen goed woord heeft die voor het plan van Arnhem over: Elburg is heel anders. De visserij drukte een be paald stempel op zijn bevolking en dat maakte zijn inwoners tot heel anders geaarde lieden dan wij zijn. Boeren passen niet bij vissers". Wie men het ook vraagt van de ech te Doornspijkers of Oostendorpers. steevast krijgt men een antwoord dat hierop neer komt. Antwoorden onver brekelijk verbonden aan de gevoelens van deze stoere, onverzettelijke boeren bevolking. Doornspijk is ingeslapen, is de in druk die men krijgt bij lezing van het rapport van G. S. Woedend wijst zijn bevolking deze aantijging van de hand. Kijk eens naar de groei in onze plaat sen. de boeren hebben hel lang niet slecht. het vreemdelingenverkeer neemt voortdurend toe. En zie in 't Harde (deel van Doornspijk) de bloei die samenhangt met de legering van de duizenden militairen daar. Er is daar zelfs al een begin van industrie. „Kan Elburg bogen op een open luchtzwembad als wij hier hebben?", vroeg mij een trotse inwoner van 't Harde. Inderdaad is het bad, de Hokseberg(zondags gesloten) met zijn verlichting onder water, iets om prat op te gaan. Het oude stadje Elburg, met zijn hobbelige Keien, zijn juweel van een gemeentehuis (een herbouwd klooster) en de mooie Vispoort. gaat een zonnige toekomst tegemoet, aldus G. s. van Gelderland. Nu het met de visserij (eens de voornaamste besta angfor on) voor het grootste deel gedaan is, de industrie zich er aardig begint te ont wikkelen en het stadje bijkans uit haar grenzen barst, is gebiedsuitbrei ding een eerste voorwaarde. Steeds meer raakt de bevolking van de plaat sen rondom van Elburg afhankelijk, zegt Arnhem. Vraagt men er de be trokkenen naar dan antwoorden zij: dat is alleen waar wat de scholen be treft! Tegenover de argumenten van Arn hem spanningen, vereenvoudiging, rationalisatie enz. enz. stellen de boe ren van Oostendorp en Doornspijk hun op traditie en aanhankelijkheid aan het streekeigene gebaseerde gevoels- overtuiging: Wij horen niet bij die vissers. Wijst men hen op het over schot aan boerenzoons dat geen grond meer kan vinden voor de strijd om het bestaan, dan zeggen ze dat die toch niet bij de bedrijven in Eliburg kunnen worden opgenomen. ..Vandaag de dag pendelen er uit Doornspijk al leen al een 200 man naar Nunspeet om te werken", aldus een eigenaar van een maalderij in Doornspijk. Hoe het ook zij: Elburg heeft grootse plannen, die voor een belangrijk deel samenhangen met het nieuwe recrea tiegebied het Veluwemeer, de lap wa ter tussen oude land en het nieuwe van Oostelijk Flevoland. Duizenden toeristen vonden vorige zomer al de Deze vissers, die in liet hart van het oude Elburr een praatje maken op een hoek van de straat, maken zich niet druk over een eventuele aan sluiting van Doornspijk, Het weg kwijnen van de visserij zit hun veel hoger. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De kern van de moei lijkheden ligt in Washington, aldus luidde de scherpe verklaring die staatssecretaris E. G. Stijkel gistermiddag in de Tweede Kamer aflegde over de discriminatie van onze scheepvaart en luchtvaart. Ik wil j hier vastleggen, zo zei de heer Stijkel, dat 1 ik in Washington heb gezegd dat wij het afwijzen van de landingsrechten voor de K.L.M. in Californië niet kunnen aanvaar den, daar het is gebaseerd' op duidelijke discriminatie en wel op een punt waar wij het niet kunnen velen. Er zullen nieuwe onderhandelingen worden ge voerd. maar ik kan mij nu nog niet over een datum uitlaten. Niet ongunstig Er is wel op gezinspeeld, dat het tijd- stip van de onderhandelingen ongunstig zou zijn geweest, met het oog op de komende presidentsverkiezingen. Staats secretaris Stijkel had echter met een zeer goed ingelichte Amerikaanse senator gesproken, die het tijdstip eerder gunstig had genoemd. Het verband met de presi dentsverkiezingen wees de staatssecre taris daarom af. Andere Landen la antwoord op ©en vraag in hoeveel j plaatsen andere Europese landen rechten hadden verworven, gaf de heer Stijkel de volgende opsommingen: Scandina vische landen vier, Engeland tien, Frank rijk elf en Weet-Duitsland zes. De K.L.M. bezit landingsrechten in drie plaatken: New York, Houston en Miami. Scheepvaart en luchtvaart hebben een klimaat van vrijheid nodig om volledig tot ontplooiing te kunnen komen, aldus de staatssecretaris, maar de laatste jaren i is daaraan door vlagdiscriminatie steeds meer afbreuk gedaan. Als voorbeeld noemde hij Brazilië, dat zijn aanvoer voor driekwart met eige^n schepen wil gaan verzorgen, om op die (manier de basis te leggen voor de opbouw van een grote nationale koopvaardij. Maar de kern van de moeilijkheden ligt volgens de heer Stijkel in Washington, dat volgens hem wel moet bedenken dat het daarmee schade doet aan vitale be langen van de bondgenoten. 1 Ons land is lid van de werkgroep die onder leiding van Engeland is opgericht weg naar dit heerlijke stuk natuur. El- 0rn na te gaan welke maatregelen kunnen burg gaat er van profiteren met een i worden getroffen, zwembad, een zeilhaventje en een wa- tersporthotel. Volgens de plannen die 1 er voor bestaan althans. G.S. vinden het ook in verband daarmee van be lang dat Elburg groter wordt. Over enkele weken zullen de ge meenteraden van Doornspijk en Elburg zich over xle plannen van Arnhem uit spreken. Dan zal men merken hoe sterk de tegenstand van de Doornspij kers is tegen de voorgestelde hervor mingen en herindelingen. Al protes teert Doornspijk veel rustiger dan Er melo waar we gisteren over schre- ,ven de gevoelens zijn er niet min der bitter. EE door Bij Elburg? Ze willen er niets van weten de boeren van Doornspijk en omstreken. Ze zien er niets goeds in. „We waren allied op ons eigen en zo moet het blijvenzeggen ze. Dit is een typische vertegenwoordiger van de boeren stand van Doornspijk. De ongewone uitrusting van de jon geman maakte een enigszins wonder lijke indruk op zijn aanstaande colle ga's die al wisten dat hij niet tot de diplomatieke tak behoorde, doch tot de financiële. Raoul Wallen berg was, na rechten te hebben ge studeerd. in het zakenleven gegaan en een van de leiders van een groot im- en exportbedrijf te Stockholm ge worden- Door een eigenaardige sa menloop van omstandigheden zou de ze exportzaak hem in aanraking bren gen met de diplomatie, de andere specialiteit van zijn familie. Hoe dit missie, u kent de tragische situatie is gegaan is een andere geschiede nis. zoals Kipling zou zeggen. Maar de bron is zo betrouwbaar dat ik er hiervan wel melding durf te maken. De firma Wallenberg was geves tigd in een gebouw, waar ook zeke re afdelingen van de Ambassade der Verenigde Staten ondergebracht wa ren. Zo kwam Wallenberg in contact met de ambassadeur. Hershei John son. Het was iemand met ruime op vattingen. vol belangstelling voor de mensen en het leven in het algemeen. Ongetwijfeld heeft hij onmiddellijk sympathie opgevat voor deze jonge Zweed, die zo graag reisde en zo veel voor zijn medemensen voelde. Verscheidene malen wisselden zij van gedachten over economie, filoso fie en zelfs politiek. Op zekere dag was Hershei Johnson Wallenberg te gengekomen in een van de corridors; hij nodigde hem uit met hem mee te gaan naar zijn bureau, bood hem iets te drinken en zei toen op vlak ke toon: ..Zoudt u bereid zijn me een gro te dienst te bewijzen?" ..Als het in mijn vermogen ligt. met alle genoegen." Toen hief Johnson zijn glas: On der deze omstandigheden drink ik op het succes van uw missie, mijn waarde Wallenberg. Want wat ik u wil vragen is zo gauw mogelijk naar Hongarije te vertrekken." Wallenberg had geen tijd om zijn verbazing onder woorden te brengen, want de ambassadeur ging verder: ,.Ik herhaal het: als u dit accep teert, zou.dt u mij een persoonlijke dienst bewijzen. En u zult tevens een menslievende daad verrichten die van ontzaglijk veel nut zal zijn. Pre sident Roosevelt hoopt van harte dat u mij dit niet zult weigeren." ..Maar waarom gaat het eigen lijk? En hoe is het mogelijk dat president Roosevelt mij kent?" ,,Laat me eerst de tweede vraag beantwoorden. Hij kent u door mij. Wat betreft de aard van uw waarin de Hongaarse joden zich oe- vinden. De Duitse bezetting is nog geen drie maanden oud. maar toch zijn er al tallozen van hen naar Duitsland gedeporteerd, en ik hoef u wel niet te vertellen hoe ontzet tend hun lol is. Degenen die nog in Hongarije ver toeven. zijn aan de vreselijkste ge varen blootgesteld. Nu hebben wij in de Verenigde Staten een comité ge vormd om de oorlogsslachtoffers te helpen. Maar helaas staan we mach teloos waar het. de landen van mid den Europa, en wel speciaal Honga rije. betreft. Bovendien is een neutraal land beter in staat om diensten te verlenen", vol tooide Wallenberg. .Juist. Het spreekt vanzelf dat cte regeringen van de Verenigde Sta-en en die van de geallieerde landen be reid zijn u met hun volle morele macht te steunen.." Zou de druk van de wereldopinie zich dan nog kunnen doen gelden in Hongarije? Over welke praktische middelen beschikte men om de ver volgden te helpen? Dit waren de vragen die Wallenberg bezig hielden tijdens zijn eerste gesprek met Da- nielsson. de Zweedse gezant te Boe dapest en enkele van zijn aanstaan de medewerkers. ,,'Er zijn morele bommen, die wel eens doeltreffend zouden kunnen blij ken". zei de gezant alsof hij wist wat zijn bezoeker dacht. En inderdaad, in de twee weken die na het vertrek van Wallenberg naar Boedapest waren voorbijgegaan, waren er enkele van deze ..morele bommen" ontploft De Paus en ko ning Gustaaf van Zweden hadden ie der voor zich een persoonlijke bood schap gericht tot regent Horthy; de Amerikaanse regering had hem een nota gezonden door bemiddeling van Zwitserland, zonder nog te spreken van zekere stappen die het Rode Kruis had ondernomen. Horthy en zijn regering hebben alle anti-joodse maatregelen uitge voerd. die de Duitsers eisten", zei een attaché. Van de meer dan ne genhonderdduizend Hongaarse joden zijn er tot nu toe reeds een half miljoen naar Duitsland gedeporteerd. De joden die nog niet weg zijn. zijn uit hun betrekkingen ontslagen, vaak heeft men hun alles afgenomen, en hun bewegingsvrijheid wordt steeds meer beperkt. Ze zijn ondergebracht in huizen die hun zijn toegewezen, en die een gele ster di;agcn." Horthy speelt bij dit alles boven dien een dubbel spel, of liever ge zegd: dat zou hij willen doen", merkte Danielsson op. ..Hij probeert een achterdeurtje open te houden, want hij weet heel goed, dat de Duitsers de oorlog zullen verliezen. Hij zou graag doen wat de gealli eerden willen in de hoop, dat hij daarbij na de oorlog zijde zal spin nen. maar als de Duitsers hun tan den laten zien, geeft hij direct toe. De Joden .zijn voor hem een soort wisselgeld geworden dat in beide kampen waaide heeft." ,.Dat is voor ons niet zo erg." zei Wallenberg. ..We zouden er zelfs voordeel uit kunnen trekken." ..Ongetwijfeld", antwoordde de ge zant. ,.U kent het bestaan van on ze beschermingspassen. Die zijn verstrekt aan Hongaren, die famili© hebben in Zweden, of die met ons culturele of commerciële contacten hebben onderhouden. Ze hebben al heel wat Jóden voor wandaden be hoed. Voortaan vallen deze passen onder uw competentie". Het gesprek ging over op wat meer algemene onderwerpen, tot de gezant opstond. Wallenberg bij de arm pakte en hem meevoerde naar een venster. „We hebben hier een prachtig uit zicht op de stad. Laten we eens zien hoe - de stukken op ons schaakbord staan opgesteld. Rechts het ko ninklijk paleis". Wallenberg keek naar de sombere grijze gebouwen op de top van de Var. Wordt vervolgd Advertentie In een hand-omdraaien. 'n Ideale remedie en afdoende. Altijd overal kunt U Rennies nemen. Onop vallend. Zonder water of Wat ook. Ge woon laten smelten op de toijg, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden ae werkzame bestanddelen hun weg naar de vuur haard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt ondervinden. DEN HAAG (ANPI De regering heeft de zg. inleveringsprijzen voor zui- velprodukten voor het seizoen 1960 op een iets hoger peil vastgesteld' dan vorig jaar. Het voor de overheid handelende V.I.B. (Voedselvoorziening in- en ver koopbureau) kan boter, kaas en melk poeder, geproduceerd na 31 januari, overnemen tegen de volgende prijzen: boter ƒ3,65 (was ƒ3.35) per kg, incl. verpakking en omzetbelasting; volvette Goudse fabriekskaas 1.70 (was 1.60) per kg.: mager melkpoeder 88,50 (was 7,40) per 100 kg. extra kwaliteit wal- senpoeder en 91.(was 91,40) per 100 kg. extra kwaliteit verstuivingspoe der. Met de inleveringsregeling wordt beoogd voor de betrokken zuivelproduk,- ten een bodem in de markt te legger) om onbeperkte prijsinzinkingen in pe rioden van grote melkproductie, in easu de zomermaanden, te voorkomen. IK GA GS AAN DE OÊKRAC MTINSTALLATIE ZAL. DOOR ELEKTRON IfiCUI DETECTORS SESÜH "N ZidN-H< MES EEN Vtf9WE«- MIODELVAN OEOHREENS M00I60M.ZETE KUNHEE' NADEREN. O 3, as De rondetafel- aiiifwmiHimimimmiiiiiimtiir HOÉHETMOQE- LIJK 13 WEET 11< MET MAAR DEVldAND IS W/eftOOOR'NOVER- MACMTVeRTEGEN- vWOOROlGO. /aaar een van hen worotopoit ogcnöu k doordouw nieuwê ra dio doof gbscwêt- t6rd-, ✓6mêbbên ÊEN voortr£ff£ll jk opname: ~ap pa- raat IN DB 6CHOORSTEEM ontdelctadel£»oirhgen lopen TOT ACHTER de elektrische haard VAM HET' E CMTPAAR MO NT Z j VSRSTERKER3TAAT, BRUSSEL ANP conferentie, die sedert 20 januari Brussel wordt gehouden over de toe- komst van Kongo, zal morgen worden beëindigd. Vandaag zullen de afgevaar- digden in openbare zitting bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan de I aanbevelingen voor de verdere gang ss van zaken in Kongo. Op 15 april zullen Belgische en Kon- jj= golese afgevaardigden aan de conferen-; tietafel plaats nemen om definitieve be-| sprekingen over de economische en fi-iS nanciële vraagstukken na de onafhan- kelijkheidsverklaring te voeren Het laatste grote politieke vraagstuk is pas woensdag opgelost. Dit betrof de vorm van bestuur tussen het einde van de conferentie (dus morgen» tot 30 juni, de datum waarop Kongo volledig 'onafhankelijk wordt. j S Gisteren is besloten dat het Belgische I,TU||llll||IUIIIIIIimilHIHIII,f,fl|||| ambtenarencorps in Kongo op 30. juni in zijn geheel zal overgaan in dienst van dè nieuwe staat. Het nieuwe Kon golese bewind van zijn kant zal het amb- tenarenstatuut eerbiedigen. IkrrtOO VAN Jou/ i door MAAR MSNËER TIN TEL, WATHÊBTU EEN MOOIS STEM llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIMIHM"""".'"""■IllllllllI 11II11111 111 tl 111 11II11III LINNE Op de rijksweg onder de gemeente Horn is gistermorgen de 22- jarige heer J. Bollen uit Keipen (L.) met zijn motor tegen een vrachtauto gebotst, toen hij op'weg naar'zijn werk' de rijksweg wilde oprijden. De heer Bollen was op slag dood. Uw aardbeien zullen na de winter ook eens bemest moeten worden; het is nut tig als het nu niet meer vriest de dorre bladeren weg te nemen; de planten krij gen dus een schoonmaakbeurt. Vervol gens dient men de grond tussen de plan ten heel ondiep los te spitten; vooral niet te diep. want anders zal men de wortels beschadigen. Als dat gedaan is kan men er een laag oude stalmest tus sen strooien; ruige, doch goed verteer de mest is prima voor hen. De op- orengst zal veel groter zijn. 16. Nadat de Ding-Dong Kappie's hut :had verlaten, ging het gemopper daar- I binnen nog een poosje door. ,,Zo'n uitgetaande kakelobbes. pruttelde Kappie. Kielhalen, moest ik i 'm! Da's nu de dank, omdat ik hem het leven heb gered anders was hij ja helemaal uitgestorven!" Onderwijl deed hij verwoede pogingen om zijn bed voor de nacht in gereed heid te brengen. Het scheen, dat de Ding-Dong er een nest van had willen maken; aan alle kanten was het matras losgetornd en het zeegras was kunstig tot een soort kom gevlochten. Begrijpelijk, dat dit Kappie tegenviel. Het valt voor een zeeman niet mee om in een vogel nest te slapen, al was hel dan ook be stemd voor zo'n grote vogel als de Ding- Dong! Toch zou er niets anders op zit ten. Het dier verstond de kunst van het vlechten uitstekend. En nadat Kappie een tijdlang vergeefs had geprobeerd de kluwen te ontwarren, klom hij scheldend in het nest en viel in slnsr Helaas, veel rust werd hem niet Even later werd er op zijn d ;1 en toen hij zijn ogen opend -iaat trillend voor zijn bed. „Wat nou weer?" riep rik- keld. ..O, Kappie kom gauw. een ramp gebeurd!" zei de maat. „De Ding-Dong?vroeg Kappie ademloos. ,,Ja, n-natuurlijk!" w,as het antwoord.. NEI). HERV. KERK Beroepen te Herkingen; C. Alblaa, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Burgh op Schou wen: F. Don te NisSe. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: T. Langerak te Vinkeveen, voor Utrecht '2e studentenpredikanl)Ph. W. Berg- kotte te Oosterbeek. Toeeglaten tot de evangeliebediening: J. Boersma te Amsterdam West; B. Ccanky te Amsterdam; J. van Dijk te Papendrecht; B. C. de Gelder te Alblas- serdam; P. C. Janse te Rotterdam: J. Mansveld te Rotterdam: M. Ruster te Borssele: L. G. Zwanenburg te Waarder. Beroepbaarstelling de heren J. van Dijk. kand. te Papendrecht Eilandstraat '8 en L. G. Zwanenburg, kand. te Waar der. Westeinde 31. zijn beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eefde-Gorssel: J. van Dalen te Nieuw Loosdrecht u-i CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwaagwesteinde: J. M. Visser te Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en M. Blok te Rijssen. Bedankt voor ApeldcVr-. en voor Gor- cum: M. Bic'- tjssen; voor Slikker veer: Ch- an Dam te Rotterdam-Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2