Bedrijfsvoorlichting met interessant jaarverslag '!1—1/T OP SLOFJES DOOR EEN VOORLICHTINGSWONING Verhoudingen op woningmarkt in Goes zijn allerminst normaal Raad tegen buiten werking stellen van Woonruimtewet op ieders lip! Vestiging van fabriek in Qostburg gaat niet door Ook Walcherse boeren kunnen delen in inkomensstijging Wilhelminadorp krijgt strand Zeeuwsch Dagblad Bedrijfsvoorlichting Walcheren Waarborginstituut voor tuinbouw Schip aan de grond en weer vlot T oneeluitvoering op Vrederust Vijfdaagse werkweek voor ambtenaren GEEN ZAGERS STEKEN IN 00STERSCHELDE P.T.T.-chauf feur nam bocht te ruim Komend decennium in teken van Deltaplan Voorlichting Storm in glas water GEEN MUSEUM Aanpassing Smokkelauto verloor dozen met hoter Burgh: handhaaf woonruimtewet DRIEMAAL PE Donderdag 18 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk Belastingverlaging l V'ORIGE WEEK hebben we kunnen lezen dat iedere minister van het kabinet De Quay aan een studie is be gonnen over de omvang van de uitga ven die onder zijn ministerie ressor teren. Deze studie heeft niet alleen be trekking op het eerstvolgende jaar, maar op de komende jaren. Tegelijkertijd betrekt het kabinet ook in dat onderzoek de wenselijkheid om tot verlaging van de belastingdruk te geraken. Vooral deze laatste mededeling is door de belastingbetalers met voldoe ning ontvangen. Toch zullen we niet uit het oog mo gen verliezen dat er een zeer nauw verband bestaat tussen de studie van de te verwachten uitgaven en die van de wenselijkheid om te komen tot ver laging van de belastingdruk. Daarom is het goed aan beide ob jecten aandacht te besteden. De rijksuitgaven zijn de laatste ja ren sterk gestegen. Maar ook die van provincie en gemeente. Deze stijging was alleen mogelijk doordat een ge stage stroom belastinggelden de over heid van middelen voorzag. Daarbij is het goed er acht op te slaan, dat, indien gehoor ware gegeven aan alle wensen van de diverse politieke par tijen, de totale overheidsuitgaven min stens zouden zijn verdubbeld. De regering heeft nog altijd even als de colleges van Gedeputeerde Sta ten en B. en W. moeten verklaren dat het financieel onmogelijk was be paalde verlangens in te willigen. En dat zal zo blijven. Voor een vertegenwoordiger van een politieke partij in de ruimste sin des woords: de volksvertegenwoor diger is het altijd een aantrekke lijke zaak, gekoesterde verlangens van liet volk of een deel daarvan, in het openbaar te bepleiten. De kiezer hoort dat immers graag. De vertegenwoordigers op provin ciaal of gemeentelijk niveau kunnen rustig allerlei verlangens formuleren. In vele gevallen zullen zij niet moeten beslissen op welke schouders de daar uit voortvloeiende lasten zullen moe ten drukken. Dat ligt echter anders bij de volks vertegenwoordigers die lid zijn van één der Kamers van de Staten-Gene- raal. MIDDELBURG. Een kleine hon derd leden van de vereniging voor be drijfsvoorlichting Walcheren kwamen gistermiddag in ,.De Vergenoeging" te Middelburg in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. C.' Janse. gaf een overzicht van de toestand op de be drijven in het afgelopen jaar, waarbij de lange droogte een aanzienlijke rol had gespeeld. Met het oog op de toe komst vroeg hij zich af welke richting de Walcherse boeren uit zullen gaan. Het schuurdrogen of naar de silo. In het totaalbeeld voorzag hij op de Wal cherse bedrijven een gtotere investerin van machines waartegenover een ver mindering van arbeid zou komen te staan. De vereniging noemde hij finan- cieel gezond, al was het ledental voor Zij verkeren in de niet te benijden j uitbreiding vatbaar. De leden kozen en positie dat zij wel allerlei verlangens i nieuwe voorzitter wegens het aftreden van de kiezers mogen formuleren, j ^^„^TTe ^ttfapeïó maar tevens zullen zij dan ook de kwam als nieuwe president naar voren, daaruit voortvloeiende lasten op die-Ir. M. Draaisma. verbonden aan het zelfde kiezers of op een deel daarvan proefstation voor akker- en weidebouw, n„, afdeling bedrjjfsvraagstukken, hield een moeten afwentelen. Dat zijn de conse- ]e2jng over de akkerbouw op het ge- GOES. De gemeenteraad heeft gis teravond uitvoerig van gedachten ge wisseld over de suggesties van de mi nisters van Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid om de bepalinen van de woonruimtewet 1947 buiten werking te stellen, d.w.i. de be voegdheid tot vorderen van woonruimte te laten vervallen. Alle raadsleden waren het er ten slotte over eens, dat het zeer wenselijk zou zijn op het gebied van de woonruimte tot zo groot mogelijke vrij heid te komen, doch zij waren ook van mening dat het thans nog niet mogelijk Is In Goes deze bepalingen te missen. Zon der de bevoegdheid tot vorderen zou er een chaotische toestand ontstaan. Daarbij overwoog de raad dat een vtö groot aan tal noodwoningen binnen afzienbare tijd moeten verdwijnen, dat het woningte kort vooral voor de minst draagkrachti ge» nog aanzienlijk Is en dat de sanering van het noordelijk stadsdeel hantering van de vorderingsbevoegdheid wenselijk en zelfs nodig kan maken. De raad ging akkoord met het voor stel van B. en W. tot het verlenen van een extra krediet ten behoeve van de H. van der Veenschool voor het aan schaffen van een leermethode voor het verkeersonderwijs. Voor het inrichten van de openbare kleuterschool aan de M. A. de Ruyterlaan stelde de raad 8.454,19 beschikbaar. Over deze aan gelegenheid vond een uitvoerige discus sie plaats. Het ligt namelijk in de be doeling in deze school meubilair van de dependance van de openbare kleuter school aan de Beestenmarkt te plaatsen. Enkele raadsleden hadden dit materiaal bezichtigd en waren van mening, dat het niet in beste staat verkeert. Nadat wethouder Van Melle had be toogd dat het materiaal zal worden her steld en dat na de reparatie van een deel van de stoeltjes etc. zal worden bezien of deze daarna voldoen aan de eisen, ging de raad met het voorstel van B. en W. akkoord. De suggestie werd nog gedaan zoveel mogelijk te pogen scboolmeubelen te be trekken van de werkplaatsen voor min- der-validen, o.a. van de Vlissingse werk plaats. Mej. J. Westsfcrate en de heer M. Na- gelkerke werden benoemd tot onbezol digd ambtenaar van de burgelijke stand. De raad besloot tot aankoop van de woningen M. Smallegangebuurt 20 en Grote Markt 3. Verkeersverbetering Over het pand aan de grote markt heeft de raad uitvoerig van gedachten gewisseld. Dit huis. thans als winkel in gebruik, kan gekocht worden voor vijf duizend gulden. Bij afbraak zou het mogelijk worden, aldus B. en W. de scherpe hoek te ver- quenties. j mengd bedrijf in Walcheren en wees Het lijkt er vaak op of, met name er op dat de Walcherse boer over het de leden van de Tweede Kamer der j £2 Staten-Generaal, inconsequent zijn. stijgingen had geprofiteerd. Elk bedrijf heeft volgens hem zijn eigen proble. Want bij het formuleren van kie- men, maar het niet delen in de inko- zerswensen wordt enerzijds aange drongen op maatregelen die veel geld kosten, en anderzijds op maatregelen die er toe zullen leiden dat de rege ring de middelen worden onthouden haar bestaande taak naar behoren uit te oefenen. Dat kan natuurlijk niet. Er gaat van bepaalde politieke fi guren een roep uit om belastingverla ging. Een kreet die wij qua kreet gelijk willen stellen met: Houdt de vrijheid hoog. Het slaat aan, maar er vorm aan te geven is niet zo gemak kelijk. Er is echter een groot verschil in deze kreten. Houdt de vrijheid hoog, is een altijddurende leuze, maar de kreet om belastingverlaging zal uit po litieke overwegingen gehonoreerd moe ten worden. Die kreet kan men nl. niet blijven herhalen zonder er iets aan te doen. Wij geloven echter niet dat de Ne derlandse samenleving, en speciaal on ze Zeeuwse gemeenschap, erg gebaat is met een reële belastingverlaging. Onze Zeeuwse verlangens kunnen slechts worden ingewilligd als de mid delen beschikbaar zijn. Daarom zou het inconsequent zijn voor allerlei za ken een beroep op de overheid te doen om steun en tegelijk te ijveren voor belastingverlaging. Wel achten wij het mogelijk, en zelfs gewenst dat er een relatieve belasting GOES Volgens een bericht in het Zeeuws Fruittelersblad heeft het pïovin- ciaal bestuur van Zeeland op verzoek van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap besloten een studiecommissie in te stellen inzake de oprichting van een waarborginstituut voor de tuinbouw in deze provincie. Deze studiecommissie zal staan onder voorzitterschap van- het lid van Gede puteerde Staten de heer C. Phillpse te 's Heer Arendskerke. Namens de Zeeuwse veilingen is de heèr W. C. van der Werff te Rilland als lid van de studiecommissie aange wezen. In de nota van de gewestelijke raad van het landbouwschap over deze zaak opgesteld door de rij'kstuinbouwcbnsu- lent ir. J. van Hennik, wordt er op ge wezen dat onder de tegenwoordige om standigheden het oprichten, intensiveren of verbeteren van een tuinbouwbedrijf alleen mogelijk is wanneer men over een belangrijk bedrag aan contante mid delen beschikt. De stichtingskosteu van een modern fruitbedrijf worden geraamd op 12.000 per ha. Ook met het aan schaffen en vervangen van werktuigen en machines zijn belangrijke bedra gen gemoeid. Er is reeds een borgstel lingsfonds voor de landbouw waarop een beroep gedaan kan worden voor de fi nanciering van de land- en tuinbouwbe- verlagïng komt en bovendien belai- drijven Over het algemeen wordt hier- 5 van in Zeeland weinig gebruik gemaakt mehsstijging is een gemeenschappelijk probleem, waarvan de oorzaak buiten het bedrijf ligt. want na de oorlog deed de mechanisatie haar intrede in de landbouw en industrie. In de industrie werd korter en aangenamer gewerkt, terwijl de boer zijn produktieproces nie kan versnellen. Spreker achtte een gron dige bedrijfseconomische analyse dan ook noodzakelijk om het bedrijf goed te leiden en de akkerbouw van heden te doen bijdragen in de stoffelijke wel vaart. Een nauwkeurig bouwplan op het gemiddelde kleine bedrijf op Walcheren is nodig. Toch bleek het inkomen vaa onbevredigend te zijn, ondanks een goed opgesteld bouwplan. Het centrale punt voor de toekomstige ontwikkeling blijft volgens spreker automatisering en ma chinaal melken, wat invloed op de in komensvorming moet hebben. Maar daarbij moet de machine een maximaal gebruik hebben, in ieder geval een be paald aantal draai-uren maken om ren dabel te zijn. De eenheid van het be drijf moet zo zijn, dat zij de techni sche voorziening zal kunnen dragen. Daarop moet volgens spreker het pro- duktieplan worden aangepast. Is men zo ver, dan zal het voor elk bedrijf on geacht de oppervlakte ervan, mogelijk moeten zijn om de welvaart in de land bouw te kunnen meemaken, ook op Wal cheren, waar men van de stijging ge- middled niet heeftgeprofiteerd. tingfaciliteiten worden gegeven. Bij dit borgstellingsfonds geldt de eis Morgen hopen wij op enkele facet-(dat de tuinder bij het opnemen van een ten van deze zaak nader in te gaan. crediet^voor 50 pet uit eigeni middelen WEMELDINGE. Het met tarwe geladen m.s. ..Andrea", geraakte woens dagmorgen bij Stavenisse aan Ge grond. De hulp van het ter assistentie uitgevaren 'oergingsvaartuig ..Adja - - werd door de schioper van de Andrea prov.ncie. de gemeente waar de tum- geweigerd Later óp de dag wist het der woont en de veiling waarbij de tuin- vaartuig op eigen kracht vlot te ko-i'der is aangesloten p deze wijze is het men en kon haar reis van België naar krediet dal de tuinder bij zijn bank op- Rotterdam voortzetten. i neemt voor 90 pet. gedekt. BERGEN OP ZOOM Het Nieuwe Gezellen toneel heeft patiënten en per soneel vair Vrederust een tweetal toneel voorstellingen aangeboden en wel op za terdag 20 februari en 5 maart a.s. Op gevoerd zal worden het kluchtige spel ,,De onbekende wereld" van Johan Blaa- ser en Anna Marie Kok. Vlissingen Tijdens-een vergadering van Georganiseerd overleg van de ge meente Vlissingen zal vanmiddag van gedachten gewisseld worden over een eventueel in te stellen vijfdaagse werk week. In plaats van zaterdagmorgen zou dan woensdagavond gewenkt worden. Vooral voor het publiek zou dit een gunstige regeling zijn aangezien velen overdag verhinderd zijn hun zaken op het stad huis te regelen. Georganiséerd overleg, dat in deze slechts adviserend kan optreden, zal het besluit van haar vergadering aan B. en W. meedelen. Zr. E. Mensonides, wijkverpleegster van het Groene Kruis te Kruiningen, is per 1 maart 1960 in gelijke betrekking benoemd te Hazerswoude. ruimen. De wethouders Van Melle en Roose vonden deze veruiming van grote betekenis voor het verkeer, doch de he ren Van Santen, Loeve, De Munck, Ha verhoek en Visser waren van mening dat de voorgestelde koopprijs niet in evenredigheid stond tot de te realiseren verkeersverbetering. Zij stemden nader hand tegen het voorstel van B. en W. evenals mevr. Griep. De heer mr. J. G. van der Burgt (A.R.) vond het bedrag wel buitensporig hoog, doch hij waarschuwde er ook voor, dat de zuinigheid de wijsheid niet mag be driegen. Uit de besprekingen bleek, dat verwacht mag worden dat in de plaats van het af te breken pand een etalage ruimte zal worden gebouwd, echter meer naar achteren dan bij de huidige winkel het geval is. Subsidiëring De raad setlde voorts algemene regelen vast met betrekking tot de subsidiëring uit de gemeentekas van instellingen. De heer mr. J. G. van der Burgt (A.R.) maakte over enkele van de voorgestelde artikelen opmerkingen, die hierop neer kwamen dat hij het stellen van voor waarden voor subsidieverlening volledig wilde doen behoren tot de competentie van de raad en niet (voor een deel) wil de delegeren aan B. en W. De raad ging akkoord met de veranderingen, die de heer Van der Burgt voorstelde in het concept van B. en W. De raad besloot een bijdrage van drie honderd gulden te vrlenen in de kosten van ene geschenk, dat ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de nieuwe werkplaats voor minder validen zal wor den aangeboden aan deze werkplaats. Dit geschenk zal bestaan uit een muurschil dering. De heer Ph. Haverhoek (Soc.) zou graag zien, dat een Zeeuwse kunste naar opdracht zou worden gegeven voor de vervaardiging. Wethouder mr. H. B Bouwman deelde mede, dat dit ook in de bedoeling ligt. Met een betonfabriek in Zwijndrecht zal een gerechtsgeding worden gevoerd over de kwaliteit van geleverde stenen. Over de Woonruimtewet geven diverse raadsleden hun visie, doch elke spreker was van mening, dat de wet thans nog niet buiten werking kan worden gesteld. De heer Haerhoek vreesde, dat bij op heffing de minst draagkrachtigen gedu peerd zouden worden. De heer Van Santé (V.V.D.) voelde veel voor het standpunt van de ministers, doch achte thans de tijd nog niet rijp voor buitenwerking- stelling van de wet. Mr. Van den Burgt merkte op, dat zo groot mogelijke vrijheid nodig is, doch dat de gerechtigheid niet in de knel mag komen. Op bepaalde delen van de woningmarkt is, meende de heer Van der Burgt, wel evenwicht ontstaan. Het is van belang, aldus spreker, onder de loep te nemen in welke richting de woning bouw in Goes zich zal moeten ont wikkelen. De heer J. S. Visscher (Soc.) betreur de het, dat de wet nog niet kan worden gemist en wethouder J. J. van Melle zei, dat het woningtekort nog aanzienlijk is, mede als gevolg van het feit, dat de Rijksoverheid na 1945 het particulier initiatief op dit terrein niet voldoende heeft gestimuleerd, doch integendeel heeft beknot. Grasdrogerij Bij de rondvraag merkte de heer Haverhoek op vernomen te hebben dat er plannen bestaan om tot uitbreiding van de grasdrogerij over te gaan. Hij vroeg B. en W; of deze gelegenheid kan worden aangegrepen te bewerkstelligen dat de grasdrogerij minder stank zal verspreiden. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zullen doen wat in hun vermogen ligt. De heer Haverhoek merkte voorts op, dat de bewoners van de Middelburgse- straat graag een trottoir voor hun wonin gen zien. De burgemeester deelde mede, dat Rijkswaterstaat de mogelijkheid onder zoekt om aan het verlangen van de be woners tegemoet te komen. Tenslotte wees de heer Haverhoek er nog op, dat al geruime tijd twee wonin gen op het Valckesiot (95 gulden huur per maand) leeg staan. Hij betreurde dit. Dat doen B. en W. ook, zoals uit het antwoord van de voorzitter bleek. DEN HAAG. Het de grossier in aas F. T. de K. uit Goes niet gelukt de Hoge Raad zijn standpunt te laten delen, dat hij zonder bezwaar „zagers" een groot soort zeepieren, zou mogen „steken" in de Oos- terschelde. Reeds lang vecht De K. voor deze brood winning. die hem een zeer goed inkomen verzekert daar zagers een geliefde aas zijn bij vissers. Hij heeft zich echter door zijn handelwijze de tegenstand van oester- en mosselkwekers op de hals gehaald omdat hij op hun percelen zijn „jacht" uitoefende. Wanneer de percelen in de Oosterschelde bij eb droogvielen, trok De K. met familie en medewerkers er op uit. Volgens deskun digen is het gevolg van zijn optreden dat de percelen blijvende schade oplopen, daar de oesters en mosselen weinig gesteld zijn op het omwoelen van hun terrein. Keer op keer kreeg De K. een proces-verbaal omdat hij zonder vergunning werkte maar hij kan niet in aanmerking komen voor een vergun ning gezien de mogelijkheid van schade voor anderen. Daarom trachtte hij bij de rechter gelijk te krijgen, echter zonder resultaat. Aangevoerd werd. dat De K. maar ergens anders moest gaan werken, waar hij géén kwekers benadeelt. De K. zelf betoogde dat de zagers op andere terreinen niet te vin den zijn, hetgeen misschien wel waar is maar aan de ongeoorloofdheid van zijn op treden toch niets verandert. Wil hij in de toekomst zijn klanten kunnen blijven bedie nen. dan zal hij wel naar andere grond moeten omzien. Groot tekort op begroting WILHELMINADORP De gemeente raad van Kattendfjke heeft besloten tot de aanleg van een strand, dat zal komen tussen de nieuwe dam door de Zandkreek en de steiger bij Katseveer. Het strand zal een lengte krijgen van 250 meter en een diepte van 50 meter. Premie werd toegekend voor de ver betering van dertien woningen in Wilhel minadorp. De gemeenteraad stelde voorts de gemeentebegroting vast. Deze begro ting sluit met een tekort van 15.000 gul den, in belangrijke mate veroorzaakt door de bijdragen aan buitengemeenten en de armenzorg. Dit laatste kost de gemeente ongeveer 40 gulden per inwoner. Verder werd besloten tot het aanbrengen van een elektrische luidinstallatie in de torens van Kattendijke en Wilhelminadorp. Dit in verband met het ontslag van de klolckeluider. Er werden drie onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Monnikkendijk aangekocht. De raad sprak zich uit tot handhaving van de Woonruimtewet. Ten slotte aanvaarde de raad met algemene stemmen het trace-plan van de Provin ciale Waterstaat tot verbetering van de zandweg. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1 Kantongerecht Middelburg MIDDELBURG. Ik reed in een stortbui, verontschuldigde de chauffeur bij de P.T.T., C. C. uit Goes zich woensdagmorgen tegenover de Middel burgse kantonrechter mr. T. Attema. Hij was op 4 november van het vorige jaar met zijn bestelauto in Kloetinge door een bocht in de Molenweg gere den, hield daarbij echter niet goed rechts en kwam in aanrijding met een uit de tegenovergestelde richting nade rende personenauto. Hem was boven dien ten laste gelegd dat hij niet tij dig was uitgeweken. Ik zag de tegenligger niet, verklaar de verdachte. De kantonrechter merk te op dat zijn remsporen midden op de weg stonden en dat zijn snelheid van bijna dertig kilometer per uur wellicht wat te hoog was geweest voor de on overzichtelijke bocht. Dat verdachte te veel links had gereden toonde een foto duidelijk aan. De man die de tegenlig ger bestuurde verklaarde als getuige dat het enigszins regende en dat de weg glibberig was geweest. Hij had onge veer 60 gulden schade gehad. De offi cier mr. J. L. Andreae vorderde 'voor het niet goed reehtshouden en voor het niet naar rechts uitwijken 2 x 20 en achtte de civiele vordering voor toewij zing vatbaar. De kantonrechter vonnis te conform. GOES De vereniging voor dit gbwas toch jaar voor jaar achter- uit. In de laatste drie jaar bedroeg de bedrijfsvoorlichting Oost-Zuid- Beveland heeft een keurig ver zorgd jaarverslag het licht doen zien. In zijn voorwoord merkt de voorzitter van de vereniging, de heer C. van Gorsel, op dat met het jaar 1959 weer een periode van tien jaar afgesloten is. Ter wijl de jaren veertig in het teken stonden van de bezetting, en de jaren vijftig in dat van de waters noodramp, zullen de jaren zestig hopelijk in het teken staan van het Deltaplan en de ontsluiting van ons gewest. Uit de nabe schouwing blijkt dat 1959 bekend zal blijven als het jaar met de buitengewoon droge zomer. De belangstelling voor planteziekten en de chemische onkruid'bestrijding is nog steeds groeiende. De voorlichting van de leden door middel van rode waarschuiwingskaarten en de radio moet van grote betekenis worden geacht. Daar de aantasting van de gewassen van perceel tot perceel sterk uiteen loopt legt men de nadruk op ieders eigen verantwoordelijkheid. Uit het jaarverslag komt wel zeer sterk op de voorgrond hoeveel de ver eniging het afgelopen jaar weer ge daan heeft aan voorlichting. Er wer den o.m. een peulvruchtenstudiedag, een inleiding over de structuur van de grond, bodem en bemesting, en nog tal van causerieën gehouden. Wat betreft de akkerbouw was de verwachting dat de droge periode op de graanoogst zou drukken niet gerechtvaardigd, want de opbrengst was zeer goed. De opper vlakte zomertarwe loopt overigens re gelmatig terug, terwijl in 1959, 70 ha meer wintertarwe werd uitgezaaid. Hoe wel de opbrengst van haver zeer goed te noemen is, gaat de oppervlakte van „Zeldenrust" is de wel zeer! toepasselijke naam van hetj grote huis van de familie Van Dieren aan de Weihoekseweg of op andere wijze moet voorzien. Voor al deze bepaling is voor velen een on overkomelijk bezwaar. Om tegemoet te komen aan deze be zwaren zijn in de meeste provincies waaroorginstituten voor de tuinbouw ge sticht. Ter aanvulling op de garantie van 50 pet. voor het borgstellingsfonds ge ven deze een borgstelling van 40 pet. van het te investeren bedrag. In deze insti tuten treden als participanten op 'dc O c OOSTBURG De heer J. Barcndregt Katholiek Middelbaar Onderwijs. Ge- Gem. Bel.) heeft in de gisteren gehouden i vraagd werd een bedrag van 50 per gemeenteraadsvergadering de aandacht!leerling, hetgeen door B. en W. terug- gevestigd op het door de Kamer van j gebracht werd tot 30. Koophandel te Terneuzen aan de raad ge-' De heer H. Broodman «Soc.' vond dit richte schrijven over de kwestie van de t bedrag te hoog, omdat het hier gaat om werkgelegenheid. De voorzitter van de;een aantal van 63 leerlingen. Hij wees bovendien op de gelijkstelling van sub sidies. De heer Dekker betoogde, dat de consequenties van de aanwezigheid van e onmiddelbare school in Oostburg aan vaard dienen te worden. Het voorstel werd aangenomen met twee stemmen tegen. Kamer van Koophandel betreurde het, dat de vestiging in de gemeente van een Schiedamse lederwarenfabriek door een tekort aan geschikte arbeidskrachten niet door kon gaan. Wethouder D. Geuze gaf hierop een uit voerige toelichting. Deze zaak heeft na melijk gespeeld tussen de voormalige i burgemeester, mr. K Hoekzema en een vertegenwoordiger van genoemde fabriek. De wethouders hebben niet aan de be sprekingen deelgenomen, ook de directie van de fabriek wist van deze kwestie niets af. Wethouder Geuze noemde de gehele affaire dan ook een storm in een glas water. Er werd voorts uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. een sub sidie te verstrekken aan de stichting Aangenomen werden ook de voorstellen tot het verstrekken van subsidies aan de turnvereniging 'een gulden per lid) en aan de stichting U.T.S. te Terneuzen f halve cent per inwoner). Over het handhaven van de woonruim tewet waren de meningen verdeeld. B. en W. vonden, dat het particulier initiatief aangeboedigd moest worden. De raad was het hiermee niet eens en had een afwij zend standpunt, inzake de buitenwerking- stelling van de Woonruimtewet. Een huis, tuin en keuken-keuken, maar van alle gemakken voorzien in Poortvliet. Toepasselijk, om dat er een druk boerenbedrijf gevestigd is en omdat het woon huis als „voorlichtingswoning" fungeert. Een woning dus, waarvan inrichting en indeling als voorbeelden dienen. Dat huis is overigens niet van vandaag, het staat er al anderhalf jaar en sinds de tijd dat het als mo delwoning dienst doet, hebben al vele vreemde voeten het be treden. Die voeten waren altijd in zachtblauwe slofjes gesto ken; of het nu de loopvlakken waren van de Ieren of van de dames uit de Zak van Zuid- Beveland, over iedere schoen moest zo'n slof, waarna in op tocht de woning werd „bezich tigd". Ik neem aan, dat u zo langzamer hand denkt aan een museum van een huis, maar dat is het toch beslist niet. Het is heel gewoontjes, zonder] bezienswaardigheden, maar... smaak-1 vol aangekleed. De heer en mevrouw Van Dieren hebben zien namelijk in dertijd vastgeklampt aan de huishou delijke voorlichting en het resultaat hiervan was een huuske dat prompt werd gebombardeerd tot voorlich tingsobject om aan derden te tonen hoe het kan. Geregeld bezoek het gastenboek "etuigt het komt er nu; horden Tensen maar ook enkelingen, die, m de vloerbedekking niet te bescha- igen, door het huis glijden en schrij- cn. Samen met mevrouw Van Dieren ,1 mejuffrouw Van Es, over wie ik 1 vertelde en die een grootse bijdra- e leverde in „het" huis van Poort- liet, heb ik op geslofte maat 42 een .andeling gemaakt door gangen en amers waar geen hinderlijke bub- els van kasten uit de wanden puilen n waar vorm en kleur harmoniëren. Iet is opgeruimd (dat kan zelfs met Ir ie kleine kinderen) en voorts het summum van gemakkelijkheid met op de juiste plaats het juiste opberg- kastje van de juiste grootte. vermindering 50 pet. De kwaliteit van het geoogste vlas was door de droge weersomstandigheden uitstekend. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een zekere beperking van de erwten teelt. Desondanks onderging deze een vrij behoorlijke uitbreiding. Bij de aard appelen was de opbrengst gemiddeld laag. Hoewel het hoofdras nog steeds Bintje is, blijken andere rassen nog steeds één. derde van de oppervlakte in beslag te nemen. De grasgroei is van zelfsprekend zeer traag geweest waar door men reeds half juli er toe over ging bij te voeren, hetgeen de veevoe derpositie voor de winter ongunstig beïnvloedde. Over de mechanisatie heeft het jaar verslag belangwekkende dingen te zeg gen. De handenarbeid in de landbouw wordt steeds schaarser en duurder. De gevolgen zijn steeds grotere investerin gen in werktuigen. Bovendien kan me chanisatie in vele gevallen besparing op anbeid geven. De bezwaren van me chanisatie zijn de afhankelijkheid van factoren zoals brandstofvoorziening, technische kennis en organisatietalent van de boer. Met de aanschaf van werk tuigen worden de kapitaallasten hoger. Het is wellicht niet ondienstig nog de woorden van de heer Van Gorsel aan te halen in zijn voorwoord betreffende de E.E.G. en het Deltaplan. Beide invloedssferen zullen van in grijpende betekenis zijn voor onze land bouw. We zullen moeten leren ons aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden en onze bedrijfsvoering zal zich daarnaar moeten richten, aange zien we niet slechts als eenling maar zelfs als groep nog zwak staan. Ver wacht mag worden dat eerder rekening zal worden gehouden met de wensen van een landbouw die met de tijdsom standigheden rekening houdt. CLINGE. Surveillerende ambtena ren van de Centrale Veldpostdienst kre gen onder de gemeente Klinge een vrachtauto in de gaten, die hen ver dacht voorkwam. De auto was voorzien van Nederlandse kentekenborden. De achtervolging werd ingezet en het ge lukte de douaniers de wagen tot stil stand te brengen. Onderweg verloor de vluchtende auto enkele dozen met boter, waardoor vaart verminderd werd. Zodoende was tiet voor de doua ne erg gemakkelijk de auto in te ha len. De vangst was 2500 kg roomboter, bestemd voor België. Boter en auto ver tegenwoordigden een waarde van 15.000. In de smckkelwagen werden voorts gevonden een grote zak met zgn kraaiepoten en een aantal messenver- sperringen De bestuurder, een 30-jari- ge Belg, kon aangehouden worden en zal voor de officier van justitie geleid worden. SU BURGH Tijdens de raadsvergade ring van Burgli gaf de voorzitter van de Raad. jhr. A. v. Citters, een terug blik over het afgelopen jaar. Een der belangrijkste hoogtepunten vormde de opening van het Sportpark „van Zuyen". Onder de ingekomen stukken bevond zich onder meer een statistiek van het aantal overnachtingen in het afgelopen jaar. In Burgh hebben tijdens de- vakan tie 4557 personen vertoefd, er werden 5S657 overnachtingen geboekt. Het voor stel van B. en W. om een aantal Oos tenrijkse zomerwoningen te verhuren werd op deze vergadering aangenomen, Ook het voorstel tot subsidiëring a acht cent per inwoner voor de Federatie Na zorg B.L.O. werd aanvaard. Wat betreft de toepassing van artikel gende woordje in huis „sfeer", een 31 van de Woonruimtewet 1947 zei de sfeer als de gouden mond van de i voorzitter dat men hier in een recreatie- morgenstond. Het merkwaardige isdorp in moeilijkheden kan komen zo dat al die adviezen gratis zijn en j dat de gemeente Burgh hier t iet mee waar is dat nu nog te vinden, iets akkoord kan gaan. B. en W. stellen dan voor niets? Neem de keuken, het domein van de vrouw. De plaats waar zij haar culinaire kwaliteiten kan tonen en als zij kwaad is gerust een bord in stukken mag slaan. Het is haar ap partement. In de keuken moet zij de meest efficiënte draai vinden en niet driemaal draaien om het vergiet te ontdekken, terwijl zij door de gaten van het druipding heenkijkt. Een kwestie van hangen. Het is evenmin nodig dat er in de ze tijd nog vrouwen zijn die haar ruggewervel in een halve cirkel bui gen om brood te snijden, want alles kan op maat gebeuren. Het kan, het' mot niet. nee het mot beslist niet. De beslissing van iedere verandering ligt bij de bewoner van het huis en als die zwart zegt als wit duidelijk beter is, wordt het natuurlijk zwart. Peinzen, puzzelen en passen zijn du woorden waarmee mejuffrouw Van Es, die met de huishoudelijke voorlichting in Tholen is belast, da gelijks te maken heeft. Moet het zus of moet het broer, wat dent u er van? Gewapend met meetlat en staalboeken streeft zij, met achter zich enige officiële instanties, mee naar streekverbetering. Een adviesje om een oud dingske zelf nieuw te maken, een adviesje over een balk die niet wil, een adviesje om te komen tot dat simpele alleszeg- Mocht er iemand" een dak terras willen aanleggen (het I ook voor om op dit voorstel niet in te gaan, hetgeen door de Raad beaamd werd. De gemeenterekeningen '57 en '58 wor- eerste in Tholen'! komnleet den zeeTr„ binnenkort aangeboden. Me- Gertae in moien.), Kompleet vrouw Lijnen vroeg m de rondvraag met palmen en graszoden, dan naar de Kampeerwet. Deze is nog niet kunt u ook bij mejuffrouw Van' hffe?oi,rn!,tus„nde Joorzi.ttef- Betreffende - - J net gebruik van de privaten deelde de voorzitter mee. dat hier streng op zal worden toegezien. Bovendien werd er een behoorlijk toezicht op de kleedhok jes op het strand gevraagd. Verder vroeg mevrouw Lijnen naar de resulta- Es terecht. Met een van Neer lands onvolprezen commissies oordeelt zij of een verandering of nieuwbouw voor voorlich tingsobject in aanmerking komt en voor zo'n object strijkt u allicht weer een stuivertje op. U kunt dus rustig zeggen, „Nou, kdm er eens aan." ten van het rusthuis Duinoord in verband met de vrij plotseling komende pension- prijs. Volgens haar zou een huiscomissie bestaande uit inwoners van het Rust huis hier goed werk doen. Wethouder v. d. Klooster lichtte het een en ander toe. De buurtvereniging van de Kanaal straat te Hanswcert hield de jaarlijkse feestavond. Na het openingswoord van de heer Oele werd het verdere deel van de avond gevuld door het gezelschap De Graaf uit Middelburg. In verband met het vertrek van mej M. J. Slager treedt als correspondente voor de Surinamezending te St. Annaland op mej. M. Ligtendag.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3