WE BENNEN WE BLIJVEN ERMELOËRS SUCROSA DE NATUUR I KAPPIE EN DE DING-DONG MIDDENSTAND EN JEUGD ZIJN ENIGEN DIE ER IN GELOVEN Moeder •.HET PLAN VAN ARNHEM" DREIGT EEN TWISTAPPEL TE WORDEN ONDER DE STUGGE RECHTLIJNIG DENKENDE NOORDWESTVELUWERS Donderdag 18 februari 1960 ZEEL^SCH DAGBLAD Pag. 2 Duivel in huis *"BABYDERM ES i Varkensver. vergaderde Geen pesterijen Niet allemaal Achteruit in en om uw huis In de knel handen "öi®" ruw of !chraal hamea-geleKü^HZB Uit de kerken Van een speciale verslaggever IJN NAAM doet er niet toe en voor een foto voelt hij niets. Hij is 76 jaar, geboren en ge togen Doornspijker. De donker blauwe pet staat recht op zijn harde kop, de lichtblauwe oogjes twinkelen een beetje spottend naar mij, de stadsmens die hem juist ge vraagd heeft wat hij denkt van de plannen om zijn Doornspijk als gemeente samen te voegen met Elburg. Zijn toch al smalle mond verstrakt en hij stoot het uit: ,,Daar zit niks goeds in. We waren altied op ons eigen en zo moet 31 blieven Ik sta te bibberen in mijn winterjas bij de zaadhandelwaar hij juist voer voor zijn kippen heeft besteld. Een stevige Noord wester blaast recht van over het Usselmeer op ons aan. Hem deert die wind niet. Zijn gezicht is als leer gelooid en gebronsd. En dan komt zijn voornaamste bezwaar: ,,'t Is slecht voor de ware kerk". Die daar, wil ik wetenop een nabij kerkgebouw wijzend. „Nee33, antwoordt de Doornspijker boer, da's de Ge reformeerde. Ik ben van de Nederlands Hervormde en die staat veel dichter bij de Weg. Ik bedoel niet de straatweg hoor", zegt hij nog als hij op zijn fiets zwaait, een jonge kerel gelijk. En ik sta in de kou te rillen T^E enkele opmerkingen van deze typische vertegen- U woordiger van de stoere, stugge, rechtlijnig denkende bevolking van de Noordwest Veluwe kunnen niet beter de afgrond beschrijven die er ligt tus sen hen en de mensen van de stad, om het even of dat nu Elburg, Arn hem of Amsterdam is. Arnhem, in casu Gedeputeerde staten van Gelder land, hebben een plan opgesteld, koel, rigoreus. Over maatschappelijke en ruimtelijke spanningen die uit de weg geruimd moeten worden op de Veluwe. Over ,,een praktische en psychologisch verantwoorde vereenvoudiging en ra tionalisering van de gemeentelijke in deling". Bovenal over de opheffing van on regelmatig lopende gemeentegrenzen. Alles samengevat in een ingrijpend voorstel dat de gemeenten gepresen teerd kregen en dat indien het ver wezenlijkt wordt zal leiden tot op heffing van de gemeente Ermelo, samenvoeging van het dorp Ermelo met omliggende buurtschappen bij de stad Harderwijk, (Nunspeet, thans deel van Ermelo, moet zelfstandig worden) opheffing van de gemeente Doornspijk en het één gemeente maken van dorp Doornspijk met enkele omliggende plaatsjes en het stadje Elburg. Dit is het plan in zijn simpelste vorm samen gevat. Niet zodra werd dit plan van Gede puteerden op de Noordwest Veluwe bekend of de storm stak op. Er werden protestbijeenkomsten belegd, comité's gevormd, manifesten gedrukt. De radio kwam er zelfs aan te pas om de ver ontwaardiging te spuien. De Ermeloërs van oudsher en de Doornspiekers die al jaren in hun geliefd plaatsje wonen, ze moeten er niets van hebben, van al die nieuwlichterij. ,,Het zou beter zijn om te zeggen dat wij hem zouden kunnen helpen Maar ik hoop dat je vader ons mei hem in contact kan brengen." De oude Kettingbrug werd vroeger alleen bewaakt door een paar stenen leeuwen. Nu was de wacht versterkt door een batterij afweergeschut. ,.De Hongaarse artillerie is ver dwenen." merkte Gabor op. ..Twee dagen geleden hebben de hakenkrui sers van Slasi de macht in handen genomen, en nu neemt men al niet eens meer de moeite om althans een schijn van autonomie te bewaren te genover het glorieuze Derde Rijk." ,,Ik zou wel eens willen woien welk nut we ooit van schijn hebben gehad. Vergeet niet dat jij zelf ze ven maanden geleden, na negentien maart, hebt geweigerd te dienen in een Hongaars leger dat met Honga rije alleen de naam gemeen had. V/at zullen we ons bekommeren om ae schijn, als we er toch niets verder mee komen." Inmiddels hadden we Pest bereikt aan de andere oever van de Donau. De auto schokte over het plaveisel, maar we reden snel en weldra wa ren we op onze bestemming, een groot huis aan de waterkant. Mijn vader opende de deur. ..Goedenavond, kinderen. En is er nog nieuws? Het regent.nog altijd zie ik. Is er iets veranderd?" „Als er iets moet veranderen, dan moeten we dat zelf willen," zei Ga bor. ..Maar ik heb gehoord dat u in verbinding staat met die nieuwe Zweedse diplomaat. Wallenberg. Zoudt u ons, Eva en mij, misschien met hem in contact kunnen brengen? Dan zou er misschien een mogelijk heid zijn.." Enkele ogenblikken keek mijn va der Gabor aan. „Dat is een idee. Als je wilt kun nen we morgen naar hem toe gaan, jij en ik. Zij, die het recht hebben een officiersuniform te dragen, kun nen zich verdienstelijk maken." ,,Dan ga ik ook mee", zei ik vast beraden. Vader noch Gabor maakten hierte gen bezwaar. Integendeel, ze knikten goedkeurend. Mijn verloofde vond het prettig als ik bij hem was, en wat mijn vader betreft, hij had me altijd min of meer opgevoed alsof ik een jongen was. Vertelt u ons eens iets over die Wallenberg", verzocht Gabor. ,,Waf is hij voor iemand?" „Ja, dat is eigenlijk niet zo mak kelijk te zeggen", zei mijn vader na denkend. ,,Zo op het oog is er niets bijzonders aan hem. Hij is een di plomaat van het koele genre. Maar desondanks heeft hij iets, een soort inrfeïdijke kracht' zou ik het willen noetnen.'." Mét een handgebaar brak hij. af: ,,Och, per slot van rekening weet ik er niet zo veel van. Misschien maak ik me" illusies. In elk geval zullen we hem morgen gaan opzoe ken." Een paar maanden terug was Wal lenberg in Boedapest aangekomen. Toen hij,,, gekleedin -een te kort le ren jasje en een verkreukelde ski- broek die- slordig in zijn zware berg schoenen was gestopt, uit de slaap wagen stapte, bood hij een nogal on gewone'aanblik. Hij mengde zich on der--de-menigte»—ademde de geur van de stad in, bekeek de gezichten en 'de kleren van de mensen en luis terde na'ar de klanken van de hem onbekende taal. Toen probeerde hij op een enorm bord aan de muur on der dé grote vensters van de sta tionshal te ontcijferen: „Ke-le-ti Pa- lya-ud-var" spelde hij langzaam. Hij sprak verscheidene talen, waarvan de 'meeste vloeiend: Engels, Frans, Duits en 'zélfs Russisch en Spaans, bui'tèn zijn moedertaal, het Zweeds, maar hij kende ,er niet èen van te rug in dë vreemde lettergrepen die hij daar las. Hij wierp een blik op het spoorbiljet dat hij nog in de hand hield, en had toen onmiddellijk' kende dóódsimpel „Oosterstation". Een paar maanden later, half no vember als ik het me goed herinner, vertelde Wallenburg me over zijn aankomst in Boedapest: „Als ik in een vreem.de stad korft is het net alsof ik een sigaret van een nieuw merk rook. De eerste trekjes zijn beslissend, zo lang het aroma van de tabak nog niet wordt veranderd door de nicotineneerslag. Welnu, ik heb gezworven door Ame rika, het Nabije Oosten en Australië, maar ik moet bekennen dat Boeda pest me even van mijn stuk heeft gebracht. Het was noch helemaal oosters, noch helemaal westers." Hij verliet het station en liep de grote trap af. Hij zag een plein ddt in alle richtingen door gele trams werd doorsneden. De zon scheen hel der en opeens kreeg hij het erg warm. Het werd hem duidelijk dat hij zich nu op een andere breedte graad bevond. In Stockholm was het heel wat kouder. Voor het trottoir stond een impo sante limousine. De nummerplaat - droeg de initialen C.D. en op een van de voorspatborden wapperde een blauw vlaggetje met een geel kruis. Een heer van middelbare leeftijd in een donker kostuum stond bij het portier. Na de pas aangekomene even te hebben geobserveerd, sprak hij hem aan, „Mijnheer Wallenberg, onze nieuwe gezantschapssecretaris, als ik me niet vergis?" ..Inderdaad." Hij drukte de vertegenwoordiger Van de legatie de hand en zei: ..Het lijkt wel of het hier vrede is ik had iets heel anders ver wacht." ..Schijn bedriegt", zei de ander. „Maar stapt u in. Zijne Excellen tie de gezant verwacht u." De auto reed een lange straat door, stak twee boulevards over waar ho ge huizen stonden, passeerde een sier lijke metalen brug en sloeg toen een kronkelende weg in die langs de heu vel omhoog liep, om even later te stoppen voor een voornaam huis: de Zweedse legatie. De komst van de reiziger werd met grote nieuwsgierigheid tegemoet ge zien. Ten eerste omdat niemand hem ooit te voren had gezien en ten tweede omdat iedereen zijn naam en zijn familie kende. De naam Wallen berg geniet in Zweedse financiële als ook in diplomatieke kringen een ze ker respect. Wordt vervolgd Numan van Harderwijk, beloofde deze zelfs: „Als wij bij jullie gaan behoren, dan hoef je nooit meer bij me te komen, want dan knuppel ik je de deur uit Gisteren en de dag ervoor hebben we onS oor te luisteren gelegd in Er melo en omstreken en in het andere spanningsgebied. Uiterlijk merkt men niets van de verontwaardiging die er heerst, spandoeken en dergelijke zijn er niet, maar raakt men in gesprek dan is men binnen twee tellen in discussie gewikkeld over „het plan". Lambertus Bakker, 48 jaar, die aan de Stationsstraat in Ermelo een gara ge heeft, Ermeloër in hart en nieren, secretaris van het Actiecomité dat fel tegen het herindelingsplan ageert en avond aan avond op protestvergaderin- DE EERSTE reacties, in vooral in Ermelo, waren dan ook niet mals: „Komt Ermelo bij Harderwijk, dan halen we de duivel in huis! We hebben niets tegen Harderwijk, maar als 't doorgaat zullen ze merken dat we geduchte tegenstanders zijn". Dat kon men in december horen, toen Gedeputeerden de kaarten op tafel legden. Een Ermelose middenstander, goed bevriend met burgemeester Advertentie Voor hel Ier® Baby-huidje TERNEUZEN De ging ..Eendracht Maakt varkensvereni- Macht" is in Jaarvergadering bijeengeweest onder lei ding van de heer C. Witte. Het jaar 1959 werd met een batig saldo van 56,50 gulden afgesloten, terwijl door het toe treden van zeven nieuwe leden het le dental op 71 kwam. De uitkeringen blij ven gehandhaafd. Na de bestuursverkie zing hield de heer Geerse van Calvé. Delft een inleiding over de juiste voe dering. toegelicht door dia's. "sfSI verheugd de heb ik mij verheugd over woorden, die de heren C. H. van i der Peijl en D. Kodde in de Tweede Kamer hebben gesproken bij de beraadslagingen over de 5 begroting van Verkeer en Water- i staat. Deze Zeeuwse kamerleden 1 hebben met klem gewezen op de betekenis van het Sloeplan. niet I slechts als een wens van Zeeland, - maar als een nationaal belang. De heer Van der Peijl vroeg de 1 minister hoge prioriteit te willen verlenen aan de uitvoering van j het plan. Het Sloeplan kan voor Zeeland van enorme betekenis worden. I In deze krant hebt u er meer- malen over kunnen lezen. Zaterdag j.L nog heeft de direc. tic van de Kon. Maatschappij „De E Schelde" met ongeduld geïnfor- I meerd naar het tijdstip, waarop 1 het plan tot uitvoering zal wor- E den gebracht. Het is te hopen, dat dc aan- E 1 drang, die nu in de Tweede Ka- mer op de minister is uitgeoe- fend, er toe zal leiden, dat weldra de eerste spade in de grond zal E worden gestoken. Het zou wel zeer teleurstellend E zijn als de minister een antwoord gaf. waarmee hij nog alle kanten uit kan. Een concrete belofte zou voor dit r gewest van zeer grote betekenis E S zijn. Weerslag E ÏIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiTi I evert schuur ioe blijven liever zelfstandig gen spreekt, zegt dit: „Onze bevolking past niet bij die van Harderwijk. De bevolkingsopbouw, de innerlijke levens passen niet bij elkaar. Harderwijk is een stadje op zich, iets heel aparts. AMBERTUS BAKKER wordt feller: „Komen we bij elkaar dan krijg je straks in de gemeente raad net zon smerige touwtrekkerij als we altijd hadden met Nunspeet. Het is nu altijd geharrewar in de raad, altijd naijver tussen de leden uit de twee plaatsen". Bakkers haardos is er helemaal van in de war geraakt, zijn donkere ogen priemen achter zijn bril met breed montuur. Wat wil hij dan, deze man die in het leven van Ermelo een zeer actieve plaats inneemt. Dit is het: „Een eigen gemeente Ermelo met Ermelose raads leden, zonder Nunspeet, geen pesterijen over en weer meer. Waarom kan Ermelo met 15.000 inwoners zich niét zelf be sturen en Putten met 12.000 wel? vraagt hij. „Ben' hier zoveel stommers? We willen ons zelf zijn". Ermelo is zeer beducht voor de vlucht die het economische leven in Harder wijk de laatste jaren vertoont. Men industrialiseert in Harderwijk in hoog tempo, men bouwt, de middenstand bloeit, men durft er veel. Vele Erme loërs zijn bang dat Harderwijks expan sie in de richting Ermelo ten koste zal gaan van de recreatiemogelijk heden in hun eigen plaats, mocht de aansluiting doorgaan. „Moeten we ons recreatiegebied (toe risme!) opofferen aan de spilzucht van Harderwijk", vraagt de lv^er Bakker; zich af. „Harderwijk leent maar en doet J alles geforceerd, ze nemen veel te grote risico's", meent hij. (Gedeputeerden noemen Harderwijk in hun voorstel ,de meest veelbelovende plaats", Doornspijk ^uarentegen „achterop geraakt".) NIET iedereen in Ermelo is tegen het plan. Sommige winkeliers zien er wel wat in. Ook an deren, jongeren vooral. Misschien komt er wel een andere, pittiger geest in onze plaats, zeggen zij. Wordt er eens at aan de erbarmelijk slechte wegen gedaan. Die zijn soms modderpoelen gelijk. Misschien schiet het dan met de i riolering een beetje op en wordt er eens wat gedaan voor de duizenden mi litairen die hier gelegerd zijn. Die ver velen zich 's zondags een ongeluk. Café's mogen alleen van 12 tot 4 open zijn. Zwemmen op zondag mag niet, het Bos- bad is gesloten. Dat is in Harderwijk wel een beetje anders, aldus deze men sen, die en passant ook nog wijzen op de kansen die Ermelo zich liet ontglip pen om industrie aan te trekken. Er kon een Philipsfabriek komen en een van de ENKA, maar dat wilde men niet Lambertus Bakker zit helemaal links op deze foto die is genomen tijdens een gezellig familiefeestje. bouw hun brood verdienen, zijn geheide tegenstanders van het herindelingsplan. Hun voornaamste woordvoerder is de 44-jarige Evert Schuur. Hij woont en werkt op een flinke boerderij in Speulde, gemengd bedrijf, elf hectaren groot. Schuur is vooral bang dat samengaan met Harderwijk de boeren van Ermelo in de knel zal brengen. „Wij hebben geen belang bij fabrieken, wat scheelt ons dat", meent hij. „Je kunt het platte land niet aanpassen bij de stad, al ligt die kort bij. We blijven liever zelfstan dig," aldus deze man die altijd in Speul de heeft gewoond en gewerkt. Heel ande.rs denkt de 58-jarige H. Stoffer erover, wegwerker in Staver- den, een buurtschap dicht bij Leuve- num, temidden van de bossen pal ten oosten van Ermelo. Het streekbelang staat bij hem voorop. Dat kan er alleen maar mee gediend worden als het plan doorgaat. „Ermelo kan er alleen maar beter van. worden, voor de buurtschap pen blijft het X; zelfde waar we bij horen", is zijn mening. EEN 32-JARIGE boerenzoon in Leuvenum, naar zijn me ning gevraagd, zegt peinzend: ,,'k Weet het nog zo krek niet". En daar laat hij het bij. „Een lijn van eeuwen onderbreken, dat geeft botsingen. Het besturen van een stad is heel iets anders en volko men tegengesteld aan een plattelands gemeenschap''. Aldus formuleert de Er melose architect A. van der Meijden, voorzitter van het Actiecomité, een man die tal van functies bekleedt in de V.V.V., plaatselijk en regionaal, zijn hoofdbezwaar. Hij ziet als ideaal een splitsing in een groot aantal gemeenten op de Veluwe: niet alleen Ermelo zelf standig. Nunspeet zelfstandig. Aan in dustrie heeft Ermelo zijns inziens geen behoefte. Het vreemdelingenverkeer, de vele inrichtingen rond de plaats, de landbouw zijn bestaansbronnen genoeg. Op allerlei gebied kan er bovengemeen- telijk worden samengewerkt, dat be hoeft niet met aansluiting gepaard te gaan, maar laat Ermelo Ermelo blij ven", roept hij uit. „De autochtone bevolking", aldus a. van der Meijden, „heeft het gevoel ont zaglijk door de overheid verraden te zijn". En nog eens: houd stad en land gescheiden, „poorters kunnen de be langen van het platteland niet behar tigen". Vanavond is er in Ermelo, in het Ge- bouw voor Christelijk Volksbelang, een grote openbare bijeenkomst. Dan zal het Actiecomité de zaak nog eens uit eenzetten en dan zal besproken wor den wat er verder gedaan moet wor den om gemeenten, provincie en rijk te beïnvloeden opdat Ermelo Ermelo blijft. VOLGENDE KEER Waarom Doornspijk niet bij Elburg wil Advertentie Voor Je slanke lijn! de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof» waarover men in de hele wereld enthousiast is! Als de winter voorbij is komt de moestuin aan de beurt om gespit en be mest te worden: vele grondsoorten zul len echter ook als het niet vriest, nu zo nat zijn dat ze nog niet omgewerkt kunnen worden. Het is dan nuttig ondie pe greppeltjes te graven; het water in de bedjes kan er in wegzakken en de grond zal dan veel sneller droog worden en is dan beter te bewerken. Als de greppeltjes tien centimeter diep ge maakt worden is dat al wel voldoende; ze kunnen op een onderlinge afstand van een paar mete** gegraven worden. OOK de ongeveer zeshonderd I mensen die in Speulde wo nen. een gehucht zeven*km ten zuid oosten van Ermelo en bij die gemeente behorend, boeren, enkele landbouwers,, wat winkeliers en mensen die in de bos-1 Advertentie 15. De grote tropische maan stond at aan de hemel, toen Kappie zich naar zijn hut begaf. wurmt, kan ik het geen lieverdje' vin den. Dat zal straks nog een bult moeilijkheden geven!" „Het is laat geworden." bromde tiij, Hij verdween in zijn hut en smeet ,,en dat alles door die dekselse vogel, de deur hard achter zich dicht. Maar Het is me ja wat. De maat kan nou nauwelijks was de deur gesloten, of wel zeggen, het het mormel lieve oog- daarbinnen klonk een geweldig spekta- jes heeft; maar als het beest al wat kei. Kappie's woedende kreten ver- hier aan boord glimt in zijn keelgat: mengden zich met het zenuwachtig ge- klok van de Ding-Dong en het geluid van vallende voorwerpen. Toen vloog de deur van de kajuit open en snelde de Ding-Dong ontsteld het dek op. Daar bij kon hij maar juist de stoel ontwij ken. d'e Kappie hem tierend nasmeet. Het sdieen. dat Kappie weer iets meer te weten gekomen was over de leef- wijzé der Ding-Dongs GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Leeuwarden (vac.-prof. C. v. d. Woude) E. J. Oomkes te Schie dam en W. Diepersloot te IJmuiden. Beroepen te Den Bommel: J. Jeuring, kand. te Emmen. Aangenomen naar Erica J. de Hoop, kand. te Harderwijk. Bedankt voor Eernewoude: J. de Hoop, kand. te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Bruinisse: H. Ligtenberg te Rotterdam-West en Chr. van de Woes- rijne te Barneveld. C.B.B. vergadert in Goes GOES. De Christelijke Besturen Bond, afdeling Goes, belegt op maan dag 14 maart een besturenvergadering in restaurant „De Opril." Op deze bijeenkomst zal onder meer het commissiewerk van de Besturen Bond. o.a. Huisvestingscommissie, Wo ningstichting. Beroepskeuze. G.S.W., en Volkscredietbank. besproken worden, In de Korenbeurs te Bergen op Zoom zal zaterdagmiddag a.s. om 15.30 uur een streekvergadering worden gehouden voor de aangesloten Oranjeverenigingen voor Noord-West-Brabant en Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2