Nozems en kinderen meestal de daders Gematigde oproep tot Europeanen in Algerije Eerste stap op weg naar vreedzame oplossing CHESSMAN GEEFT DE STRIJD OP Gratieverzoek van Chessman Café mag op zondag ook open VERDACHTE DIRECTEUR VAN TREK AIR HAD VEEL VIJANDEN De BiltBuien PRINSES AAN DE POMP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Erfgoed van allen 0 Naar Parijs Arbeids- en rusttijden in de landbouw Gratieverzoeken uit hele wereld stromen binnen TELEGRAM GEWETEN LAATSTE NIEUWS HOOGSTANDJE OP SCHIPHOL R.E.T. huurt bussen van particulieren TELEFOONTJE REDT TWEE LEVENS Italië zet invoer van boter stop DUITS WITBOEK OVER ANTISEMITISME ■Hl Beurs in herstel Certificaten Hoogovens in New York verhandeld Drie politiemannen in Den Haag ontslagen Hoge Duitse onderscheiding voor Nederlandse vaandrig GEVANGENBEWAARDER MAAKTE GELD YAN GEDETINEERDE OP VAKSCHOOL VOOR TELEVISIE jskiuns's-,"«"S3ï .""i-t ■>•- -T sur3SPisr«.T -J FRONTALE BOTSING MET TEGENLIGGER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189;- Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREI KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4489 Don(lerdag 18 februari 1960 FERHAT ABBAS ZINT OP TOENADERING Van onze correspondent PARIJS Ferhat Abbas,. pi-emier van de „Algerijnse re- germg-in-ballingschap" heeft van Tunis uit een oproep ge richt tot de Europeanen in Al gerije. Het was een eerste stap in de richting van een oplossing Van het Algerijnse vraagstuk. Zijn rede muntte uit door ma tigheid en door afwezigheid van alle haatgevoelens jegens de Fransen. Hoewel men er niet onmiddellijk resultaten van mag verwachten, betekenen Abbas' woorden ongetwijfeld een belangrijke bijdrage tot het bereiken van overeenstem ming. De rede was zeer voorzichtig ge steld. Kennelijk was het de bedoe ling, niemand te kwetsen. Tegelij kertijd maakte Ferhat Abbas geen enkele zinspeling op de Gaulle's be faamde „vrede der dapperen" en op het beginsel van zelfbeschikking. Het is dan ook niet geheel duidelijk geworden wat de Algerijnse rege ring precies wil. Maar men mag erop rekenen dat Abbas zich binnenkort wat preciezer zal uitlaten. Hij zal eerst de Franse reacties willen af wachten. Algerije, zo heeft Ferhat Abbas ge zegd, is het erfgoed van allen. Nie mand betwist, dat de Europeanen in Al gerije Algerijns zijn, maar terwijl Al gerije uw land is geworden, heeft het nooit opgehouden het onze te zijn. In de Algerijnse republiek, die wij zullen opbouwen, zal er plaats voor iedereen zijn en werk voor iedereen. Het nieuwe Algerije zal geen rassenscheiding en geen godsdiensthaat kennen. Het zal alle waarden en ieders belang eerbiedi gen. Volgens de nationalistische premier is het onmogelijk, dat het Franse leger veiligheid en toekomst van de Europe anen verzekert. Want dan wordt het merendeel van de bewoners van het land overgeleverd aan vergeldingsmaat regelen en pijnigingen. Verder heeft hij de Europeanen in Algerije opge roepen zich niet te laten misleiden door een fout dilemma: het Algerijnse volk (bedoeld is dus de Mohammedanen) vernietigen of vertrekken. „Speelt niet in de kaart van de ultra s", zo zei Fer hat Abbas, „van diegenen, die door hun fortuin zich willen opwerpen als cen sors". Naar gisteren verluidde zou Ferhat Abbas binnen enige dagen met een nieuwe verklaring komen. Misschien zelfs zou hij zich bereid verklaren naar Parijs te komen om met generaal De Gaulle te spreken. In ieder geval is de rede van gisteren toch een eerste stap van de Algerijnse nationalisten om te komen tot een modus vivendi. Nog nooit heeft een van hun voormannen zich zo gematigd en bezadigd over het pro bleem uitgelaten. Inmiddels hebben gisteren de Franse ministers, die onder de Gaulle een soort rompkabinet voor Algerijnse kwesties vormen, een aantal beslissingen geno men terzake van het overplaatsen van civiele en militaire functionarissen uit Algerije naar Frankrijk. Ook zijn de acht Fransen, die zijn beschuldigd van een aanslag op de binnenlandse veilig heid van de staat, van Algiers naar Parijs overgebracht. In de Santégevan- genis, een somber en verouderd, door een meters hoge blinde muur omringd gebouwd in Montparnasse zijn 24 cel len voor de beschuldigden in het Al gerijnse complot in gereedheid ge bracht. Men leidt daaruit af. dat nog meer arrestaties zullen volgen. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de Arbeids- en rusttijdenverordening 1960 definitief vastgesteld. Volgens deze I verordening zullen in de landbouw de volgende maximum-arbeidstijden gelden: 3100 uur per jaar en 253 uur per vier weken voor veeverzorgers. 2800 uur per jaar voor paardeverzorgers en werkers met zware landbouwmachines en 2600 uur per jaar en 55 uur per week voor de overige volwassen mannelijke arbeiders en voor vrouwelijke en jeugdige ar beiders. Deze tijden waren ook al opgenomen in een verordening van het Landbouw schap van 1958, die nu is ingetrokken omdat de overheid en de S.E.R. er be zwaren tegen hadden. Die bezwaren heb ben tot gevolg gehad, dat in de nieuwe verordening de verplichting van de ar beider tot overwerk niet is gehandhaafd en alleen strafrechtelijke, geen tucht rechtelijke sancties mogelijk worden gemaakt. Een aantal amendementen die de Al gemene Nederlandse agrarische bedrijfs- bond had ingediend en die onder andere een verlaging van de maximum-arbeids- j tijden beoogden, werd niet aanvaard. SAN FRANCISCO (Reuter, A.P.) Tenzij er een wonder gebeurt en gouverneur Brown van Californië eigener beweging gratie verleent sterft Caryl Chessman morgen in de gaskamer van de gevan genis San Quentin. Chessman zelf gaf gisteren de strijd voor lijfsbehoud, die hij ruim elf jaren lang in zijn dodencel heeft gevoerd, op. Hij nam dat besluit nadat het Opper ste gerechtshof in Washington opnieuw afwijzend had beschikt op een verzoek om uitstel van executie. In een persconferentie in de gevan genis deelde Chessman toen mede dat hij: j zijn advocaten had opgedragen ver der geen moeite te doen, 2 geen gratie wilde vragen omdat dat zou neerkomen op een indirecte be kentenis, 3 gouverneur Brown telegrafisch wil de verzoeken te handelen volgens zijn geweten. Brown is de laatste dagen overstelpt met brieven uit alle delen van de wereld. In de meeste wordt hem, per soonlijk een tegenstander van de dood straf, verzocht Chessman gratie te verlenen. Ook richten steeds meer mensen zich telefonisch en telegrafisch tot het bureau van de gouverneur. Brown heeft echter geweigerd kennis te nemen van iets anders dan gegevens die enig nieuw licht op de zaak-Chess- man kunnen werpen. Chessman maakte gisteren in een persconferentie de tekst van zijn tele gram aan gouverneur Brown bekend. Dat telegram luidt: Verzoek u te doen wat uw geweten u gebiedt te doen. Het mijne gebiedt mij dat ik er nog eens op moet wijzen dat ik niet de bandiet-met-de-rode-lampen ben, zelfs al moet de prijs daarvoor de dood zijn." Een van Chessmans advocaten gaf in San Francisco zijn mening aldus weer: Het enige dat nu nog staat tus sen Chessman en de gaskamer is het geweten van de gouverneur. (Hoe men ook over de zaak- Chessman moge denken, de afge lopen ruim elf jaren in de doden cel zyn een langgerekte doods strijd zonder weerga geweest. Zie voor een beschouwing daarover pagina 7). SAN FRANCISCO (U.P.I.)Een van de advocaten van Chessman, George Davis, heeft gisteren een poging onder nomen gratie te verkrijgen. Later richtte Chessman echter een rechtstreeks gratieverzoek tot gouver neur Brown, hoewel hij vroeger eens had gezegd liever te willen sterven dan nog eens dezelfde gouverneur om -#■ Natuurlijk krijgt u onze handteke ning, zei André Darrigade (links) glim lachend toen het zangeresje Georgie Viennet (midden) in Parijs rondging met een verzoek aan de gouverneur van Californië om gratie voor Caryl Chess man. George Br assens (rechts) was ook bereid het verzoek te ondertekenen. Hij liet. anders dan André en Georgie, de slecht bij deze bitter ernstige aange legenheid passende glimlach maar achterwege. ROTTERDAM. Een nijpend ge brek aan buschauffeurs heeft de di rectie van de R.E.T. doen besluiten particuliere bussen met chauffeurs te huren voor het onderhouden van de bij wijze van proef ingelegde auto- buslijn 57, de zogenaamde „haven- lijn". Door deze maatregel komen er tien chauffeurs van de R.E.T. vrij voor andere diensten en is het tekort voorlopig teruggebracht tot ongeveer 25 man. De directie heeft haar keus doen val len op de grijze touringcars van „De Snelle Vliet" die voor hun nieuwe be stemming op de voorruit, naast de in- stapdeur en op de achterruit het lijn- nummer 57 zullen voeren en bovendien zullen worden versierd met het beken de monogram van de R.E.T. Vrijdagmorgen beginnen zij de dienst waar te nemen. Zij rijden met een con ducteur van de R.E.T., want in het ook al- nijpende tekort aan conducteurs kan het particuliere bedrijf niet voorzien. Als verdere poging om het tekort aan buschauffeurs op te heffen wor den thans bij de R.E.T. conducteurs die in het bezit van een rijbewijs zijn opgeleid tot buschauffeur. Bij een personeelsterkte van 1510 chauffeurs, bestuurders en conduc-' teurs kampt de R.E.T. met een tekort van 80 a 90 man, een tekort dat extra gaat nijpen wanneer, zoals gisteren meer dan tweehonderd ziekmeldingen moeten worden geregistreerd. Van onze correspondent DEN HAAG De 59-jarige café houder P. B. mag zijn café in Oud- Beijerland ook op zondag voor het publiek openstellen. Het Haags gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis van de kantonrechter in Oud-Beijerland bevestigd en vast gesteld dat het café van B. een ontspanningsgelegenheid is, omdat de bezoekers er kunnen biljarten en naar de televisie kijken. Voor de caféhouder die was vervolgd wegens het overtreden van de plaatselijke politieverorde ning is de kous nu af. Intussen is met dit arrest van het hof de zaak van het al of niet open zijn van café's op zondag in het alge meen nog niet beslist. De Hoge Raad had de zaak Oud- Beijerland naar dit hof verwezen omdat hij enkele feitelijkheden nog nader wilde zien vastgesteld. Van het hof gaat de zaak nu weer terug naar de Hoge Raad, die dan in de gelegenheid zal zijn de zaak in beginsel te berechten, t.w. of in het algemeen gemeentebesturen op grond van de nieuwe zondagswet al of niet sluiting van café's op zondag mogen gelasten. Van onze correspondent GRONINGEN Een telefoontje heeft het leven gered van de Groningse zakenman H. Drewes en diens zestien jarige kantoorjuffrouw Jannie Lijene- ma uit Hoogkerk. Om tien uur gistermorgen belde de heer J. H. Blijenberg uit Groningen naar het kantoor van zijn zakenrelatie de heer Drewes. Nadat de hoorn aan de andere kant was opgenomen hoorde hij niets dan een zacht „oh en een diepe zucht. Me vrouw Blijenberg, er bij gehaald, hoor de een zacht gekieun. Het echtpaar sprong daarop meteen in zijn auto en reed zo snel mogelijk naar het kantoor van de heer Drewes. Daar vonden zij het kantoormeisje be wusteloos op de grond liggen. De heer Drewes hing versuft over zijn bureau, de telefoon nog in de hand. Frisse lucht bracht beiden al gauw weer tot hun positieven. De politie stelde later vast dat de atmosfeer in het kantoortje vergiftigd was door kolendamp. ROME (Reuter) Italië heeft de in voer van boter gestaakt. De maatregel, die gisteren in de Italiaanse staatscou rant werd afgekondigd, is onmiddellijk van kracht geworden. Zij geldt voor alle landen, die boter naar Italië uitvoeren. De scherpe daling van de prijzen voor boter op de Italiaanse markt in de af gelopen weken heeft de maatregel nood zakelijk gemaakt, aldus de staatscourant. Advertentie xie advertentie op pagina g Van onze correspondent BONN De Westduitse minister van binnenlandse zaken, dr. Schroder, heeft gisteren te Bonn het regerings witboek over de anti-semitische schanddaden in de periode 25 decem ber 195928 januari 1960 laten publi ceren. Daaruit blijkt dat in tweederde van het totale aantal gevallen het Een lekke band en een windstoot waren er de oorzaken van, dat deze Viking van de Britse luchtvaartmaat schappij Overseas op Schiphol op zijn neus kwam te staan. Gezagvoerder Holderness taxiede naar het platform van de Amsterdamse luchthaven, toen de band van het linker hoofdwiel klap te. Het vliegtuig zwaaide naar links en een sterke windstoot tilde de staart om hoog, zodat de Viking met zijn neus op het beton kwam. De schroeven draai den op dat ogenblik nog, zodat de schroefbladen sterk werden verbogen. Er werd groot alarm gegeven, maar er brak geen brand uit. De drie leden van de bemanning konden door een nood- luik het toestel verlaten. Verder was het vliegtuig leeg, want het was gechar terd om bloemen van Amsterdam naar Engeland te brengen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Eindelijk heeft de New Yorkse effectenbeurs de weg naar herstel gevonden. Hoe nerveus dit echter in zijn werk ging moge blijken uit het feit dat de eerste twee uur van de handel daar een scherpe dalmg voortbracht, die het industriegemiddelde van Dow Jones in deze korte spanne tijds met zes punten deed dalen. Hierna kwam men echter tot in keer, waarbij de beursticker de han del niet kon bijhouden. In het tele fonisch avondverkeer in Amsterdam kwamen als gevolg van dit herstel Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN. Certificaten van aan delen in de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken worden thans ook in New York verhandeld. Het kantoor aldaar van de Morgan Guaranty Trust Company geeft nl. Amerikaanse depositobewijzen af tegen certificaten Hoogovens die zij in admi nistratie neemt. De depositobewijzen worden geno teerd op de American Stock Exchange, de curb-market waar ook dergelijke bewijzen in de Algemene Kunstzijde Unie worden verhandeld. Naast Hoog ovens is ook het Franse glasqoncern Saint-Gobain op deze beurs geïntrodu ceerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De drie politieman nen die het vorig jaar waren betrok ken bij een corruptiezaak in de Van Alkemadelaan zijn tegen 16 maart ont- j slagen. Het ontslag is wegens onge- schikthei^. waardoor zij hun pensioen behouden. ging om uitgesproken vernielzuchtige nozemdaden en door kinderen bedre ven kladderpartijen. Het witboek geeft de volgende opsom ming van de antisemitische daden in de Bondsrepubliek sedert 25 december, toen de golf begon met de schending van de synagoge en het monument ter herinne ring aan de slachtoffers van het nazi regime te Keulen: "I Tussen 25 december en 28 januari zijn L 470 anti-semitische daden geregistreerd plus nog 215 eenvoudige smeerpartijen van kinderen. Deze in totaal 685 ge vallen zijn als volgt voorgekomen: 167 in Noordrijnland-Westfalen, 123 in West-Berlijn, 105 in Nesfer-Saksen, 69 in Beieren, 59 in Hessen, 50 in Ham burg, 39 in Baden Württemberg, 34 in Rijnland-Palts, 29 in Sleeswijk-Hol- stein, 1 in Bremen, 3 in het Saargebied. O In 234 gevallen konden de daders wor- den gearresteerd. Van deze 234 is de leeftijdverdeling: 6 ouder dan 60 jaar, 11 tussen 50 en 60 jaar, 16 tussen 40 en 50 jaar, 22 tussen 30 en 40 jaar. 49 tussen 20 en 30 jaar, 130 jonger dan 20 jaar. Het witboek concludeert hieruit dat in 179 gevallen de daders jonger dan dertig jaar oud waren, dus bij het einde van de oorlog (1945) hoogstens vijftien jaar waren en weinig of geen begrip toen konden hebben gehad van nazisme, anti semitisme, e.d. Hieruit kan men conclu deren dat hun antisemitische ideeën na de oorlog zijn ontstaan. Vijf zware straffen O Drieënzestig van de daders zijn via zogenaamd Schnellverfahren een bijzonder snelle berechting veroor deeld. De veroordelingen worden door het witboek als volgt aangegeven: zes tien maal geldboetes of waarschuwin gen aan jeugdige personen, twintig maal gevangenisstraffen tot twee maanden, vijftien maal gevangenis straffen tussen drie en vijf maanden, zeven maal gevangenisstraffen tussen zes en twaalf maanden, vijf maal ge vangenisstraffen van meer dan een jaar. Het witboek zegt tenslotte over de poli tieke achtergrond van de antisemitische schanddaden, dat 73 opgehelderde geval len een zuiver politieke achtergrond had den, maar hiervan was slechts eenvierde zuiver antisemitisch. In het witboek wordt ontkend dat op de achtergrond van de antisemitische en nazistische daden, rechts-radicale organisaties hebben ge-j staan, hoewel de ideologische invloed van I de neo-nazistische Deutsche Reichs Far-| tei bepaald niet wordt vergeten* Over de invloed van de communistische wandaden wordt gezegd, dat dit probleem alleen! goed is te behandelen wanneer men het ziet tegen de achtergrond van de jaren lange communistische acties, zoals die van Oost-Duitsland uit tegen de Bonds republiek Duitsland worden gevoerd. Maar van enigerlei directe communisti sche of neo-nazistische activiteit wordt in het witboek niets gezegd. Vanmiddag begint in de Bondsdag te Bonn een debat over dit witboek, waar aan alle Westduitse partijen deelnemen. De socialisten hebben een motie over het antisemitisme ingetrokken, nadat het witboek van minister Schroder bekend werd gemaakt. Prinses Irene heeft gistermiddag het tankstation Kriterion bij de op rit naar de Schellingwouderbrug in Amsterdam officieel in bedrijf gesteld. Dit pompstation wordt ge ëxploiteerd door de Stichting on derlinge studentensteun (S.O.S.S.), die werkstudenten in staat stelt hun studie te bekostigen. Nadat de voorzitter van de stichting, prof. dr. J. E. Kok, die rector magnificus is van de Ge meente-universiteit in Amsterdam, in een grote tent een korte toe spraak had gehouden, begaf het ge zelschap zich naar het station. Daar reed een historische auto (een Calcott uit 1918) voor, die burge meester Van Hall als passagier had. De foto toont hoe de Prinses deze auto van benzine voorzag. Mr. G. van Hall (rechts van de Prinses) kijkt toe bij de aandachtige bedie ning die hij krijgt. Van onze correspondent DUSSELDORF. Vaandrig Antoon Tellegen (21) uit Zeist heeft in Düssel- dorf van de minister-president van de Westduitse bondsstaat Noord-Rijn West- falen, dr. Meyers, de hoogste onder scheiding gekregen die de staat kent voor het redden van een mensenleven. De jonge vaandrig had op 17 augustus 1958 in Den Bosch een achtjarig Duits meisje van de verdrinkingsdood gered. Tellegen redde haar met gevaar voor zijn eigen leven. De vaandrig was op de plechtigheid in uniform verschenen. De minister-presi dent roemde in zijn toespraak het feit, dat Tellegen een Duits meisje redde hoe wel hij nog herinneringen moest hébben aan het fusilleren van zijn vader, een Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Gevangenbewaar ders mogen zich niet meer zoals vroe ger van hun cliëntele geïsoleerd houden, integendeel, zij moeten zelfs het mense lijke contact zoeken. Deze wijziging van de voorschriften in de huizen van be waring en gevangenissen stelt aan de morele kwaliteiten van de bewakers nog al wat eisen, want de lieden waarmee zij omgaan, zijn er in de regel op uit om misbruik van de nieuwe situatie te maken. Dit alles verdisconteerde gisterochtend de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam in zijn requisitoor tegen een 27-jarige gevangenbewaarder, die geld van een gedetineerde had verduis terd. De verdachte had tweehonderd gulden verstopt voor een gevangene, die het be drag naar binnen had gesmokkeld. Voldoende correctie Eerst paste hij er keurig op, maar toen de huiselijke omstandigheden on overzichtelijk werden, begon hij er wat van te gebruiken. Op een gegeven ogen blik was het geld op, en toen de gede tineerde er om vroeg, bleef terugbeta ling uit. De zaak kwam aan het licht, de ge vangenbewaarder werd ontslagen en een strafvervolging werd ingesteld. De offi cier meende gisteren echter dat drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf voldoende correctie betekenden. „Deze man", zo zei hij, „was niet geschikt voor zijn werk. Hij was te zachtaardig tegen de gevangenen. Maar gezien het personeelsgebrek moet men wel eens mensen aantrekken die niet verzetsman, in de tweede wereldoorlog.berekend zijn voor hun taak". gratie te verzoeken die reeds eerder phiiins 96 on A KII 19 weigerde het doodvonnis te wijzigen. ten, Philips 2b en A.K..U. 19. De hoofdagent IX de V. had een auto mobilist vrij uit laten gaan tegen beta- Olies 2,70 hoger of ruim 13 pun- ling van tien gulden. Het disciplinair ,,.,.„,1.1,,,,, hii hei sint van de onderzoek dat volgde bracht ook aan ten. vei geleken bij het slot van at i ücht dat dg hoo£dagent B en de middagbeurs. Unilever steeg 29 pun- agent R. cp de hoogte waren van deze transactie, maar geen aangifte hadden gedaan. De V. moest na zijn aanhou- ding in een psychiatrische inrichting T,_ T worden opgenomen, waaruit hij inmid- van justitie is ingesteld, is nog niet Van een onzer verslaggevers beëindigd- RTTSSITM De Nederlandse Televisie Stichting gaat in Bussum een van Leen Timp, de vroegere televisieregisseur van ae avio. ur zaï eei gebouw worden ingericht om cameramensen, regisseurs cn andere tele visiemedewerkers een gedegen opleiding te geven. Er bestaat bij de televisie een groot tekort aan goed geschoold' vakmensen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidwes- Z telijke wind. Temperaturen even boven het vriespunt. W. de Jong is gistermiddag in de Douwe Hoogstraat in Dokkum met zijn l'iets voor een bestelwagen gevallen en over- i reden. Het kind bleek bij aankomst in ju j het ziekenhuis al te zijn overleden. MIES JE: Het blijft weer voor laarzen. 19 febr.; zon op 7.50, zon onder 17.59; maan op 0.59, maan onder 10.55. MAASTRICHT Het is een on zinnig opgeblazen affaire. Dit be weert J. H S„ directeur van het Maastrichtse luchtreclamebedrijf Trek Air, die maandagochtend in verzekering is gesteld onder verden king, dat hij met opzet op 22 januari zijn vliegtuig in Het Kanaal heeft laten verongelukken. Als dit waar is, zou de 23-jarige vlieger uit Stol wijk, die hierbij het leven verloor, bij die opzet betrokken zijn geweest. Uiterlijk vrijdagochtend zal de offi cier van justitie bij de rechtbank te Maastricht verdachte laten voorgeleiden Deze zaak, zo is ons nader gebleken, iis niet alleen aan het rollen gebracht door het wantrouwen, dat bij de voor- j onderzoeker naar de technische oorzaak van het neerstorten van het toestel j rees. Ook de Engelse maatschappij. 1 waar het vliegtuig van liet type S-ll verzekerd was, kreeg argwaan. Naar wij reeds mededeelden, weiger de de verzekeringsmaatschappij een bedrag van dertigduizend gulden aan S. uit te betalen. Van de raadsman van verdachte, jhr. mr. L. A. M. van Sasse van Ysselt, vernemen wij, dat de ver zekering enige tijd geleden tot dit be drag werd verhoogd. Die verhoging betreft een betrekkelijk klein bedrag, ten hoogste zesduizend gulden, zei hij. Deze gang van zaken schijnt ook de aanleiding te zijn om S. poging tot oplichting te last te leggen. Jhr. Van Sasse van Ysselt speurt m verscheidene richtingen om de telast- legging te weerleggen. Hij hecht geen volledig geloof aan de verklaringen, die opvarenden van het Noorse vracht schip Sagona hebben afgelegd omtrent de manoeuvres, die de S-ll onder de Engelse kust heeft uitgevoerd alvorens het toestel in zee stortte op korte af stand van Dover. Ik heb een bekend journalist in de arm genomen om uit te zoeken of er geen verwarring kan zijn met een ander schip, dat toen in de buurt was, deelde de raadsman ons mee. Ook sluit hij niet uit, dat „een vijan delijke groep aan de gang" is. Op het vliegveld Zuid-Limburg heersten ern stige spanningen, meent de raadsman van S. te weten. Hij onderzoekt nu in hoeverre zakelijke tweespalt eventueel meespeelt in de op de directeur van het luchtreclamebedrijf geladen verden kingen. Van onze correspondent HEDEL De 36-jarige architect de heer C. van Gemert uit Helmond is gis termiddag op de verkeersbrug over de Maas bij Hedel bij een botsing om het leven gekomen. De heer Van Gemert wilde op de brug een truck met oplegger inhalen. Pas toen hij naast de trailer reed zag hij van de andere kant een zware vrachtwagen aankomen. Door hevig remmen heeft hij nog geprobeerd een botsing te voorkomen, maar dat is hem niet meer gelukt. Hij werd dood uit de ruïne van zijn auto gehaald; ook de vrachtwagen werd zwaar bfr schadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1