LEVEN VAN 14000 SPIJTOPTANTEN STAAT OP SPEL HET GEHEIM VAN HUT NUMMER ZEVEN TEVREDEN REGERING ZAL ER MUNT UIT SLAAN em. Argumenten van 1957 nu niet meer van kracht I doe het zelf Aspibin BEROEP OP DE KONINGIN Schokkende verklaring in proces tegen Wim van R. Getuigen over afschuwelijkste vondst van hun leven PURSER ONTHULT GESPREK OVER „IETS WAT DODELIJK IS" Mikojan maakte slechte heurt in Oslo Algerijnen zoeken toenadering SCHOOLBESTUUR AFGETREDEN Kunstgebitten Vanmiddag beslissend antwoord van minister Beerman aan Eerste Kamer CHEFAROX Onderzoek naar beloningen aan landarbeiders Door ij zei geslipt M.I.R. wil premies verhogen NEHROE ZENDT UITNODIGING NAAR TSJOE EN-LAI Na de explosie van Franse atoombom Dinsdag 16 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES Cijf ers Gemangeld Argumenten Maagklachten? Nederlands protest in Washington Hardvochtig Mensenlevens Te laat Waarom Geen keus TIJDENS RUMOERIGE STUDENTENVERCADERWC Haast geen basis voor overleg maar: 'ABDIJSIROOP, Internationale reacties niet algemeen gunstig Belegging bracht meteen rente op Verhoging presentiegeld werkt snel en veilig Chessmans advocaten houden vol Pag. A Advertentie flitsen da pijn weg Van een onzer redacteuren DEN HAAG De minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man, zal vanmiddag de Eerste-Kamerleden antwoorden op hun felle kritiek op het broodmagere toelatingsbeleid ten aanzien van de zgn. spijtoptanten. Alle fracties bleken het er vorige week over eens dat dit beleid ontoereikend is. Zij hebben niet uit politieke, maar uit humanitaire overwegingen er voor gepleit de Nederlandse grens open te zetten voor deze groep ongelukkige landgenoten. Nóg heeft mr. Beerman de mogelijk heid bekend te maken dat dit beroep in het kabinet gehoor heeft gevonden en dat onze regering naast koele be rekening, ook een hart heeft. Op de woorden van de minister wordt met spanning gewacht, al is men over de mogelijkheid dat de bewindsman een werkelijk vlotte toelating zal bevorde ren in ingewijde kringen pessimistisch gestemd. imiiiiiiiiiiiiiiiii Om het probleem nog eens duidelijk onder ogen te zien allereerst de cijfers: VEERTTENDUIZEND mensen vragen toelating tot ons land. ROND NEGENDUIZEND van hen zijn spijtoptanten, ex-Nederlanders, die in de jaren 1950 en 1951, na de soeve reiniteitsoverdracht, de Indonesische nationaliteit kozen. Dat gebeurde onder druk van de Nederlandse regering en haar vertegenwoordiging en van de werkgevers. Recht op overtocht hadden zij, „lokale krachten", niet; vertrek naar Nederland zou verlies van (Indische» pensioenrechten betekenen enzovoort. Niemand kan volhouden dat die keuze voor hen een vrije keus is geweest. VIJFDUIZEND van de groep hebben helemaal geen keus gehad. Zij behoor den tot de zg. maatschappelijke Neder landers. weliswaar gelijkgesteld en op gegroeid in de Nederlandse sfeer, maar bij de overdracht aan Indonesië „toe gescheiden". Zij wisten niet anders of zij waren Nederlanders, tot het ogenblik dat jaren later hun paspoort werd ingehouden of hun een Nederlands paspoort werd geweigerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De bestaanszekerheid van deze groep van 14.000 is stukgemangeld in de wrij ving tussen Nederland en Indonesië. Zij leeft daar thans rechtelc/os, vrijwel vogelvrij in de haar vijandig gezinde Indonesische samenleving. Voor haar is, na tien martelende jaren, geen andere oplossing over danNederland. Sinds 1957, toen de grootste moeilijk heden voor iedereen, die van Neder landse afstamming is, begonnen, stond de deur voor toelating van spijtoptanten een klein kiertje open. iiiiimiiiiuiniiiiiiimiimi Aanvankelijk bestonden daarvoor overtuigende argumenten: de massale uittocht van Nederlanders uit Indonesië; het opnemen van Hongaarse vluch telingen: de nijpende woningnood; Advertentie voor bi ij vend e verbetering V*rmt een genezende laaf op de maagwand Bally maakte historie ZWOLLE (A.N.P.) De Diepen- veense affaire die als „het geval- Bally" de geschiedenis in zal gaan heeft nu ook de gewestelijke raad van het landbouwschap in Overijsel in actie gebracht. Hij heeft de plaatselijke sociale commissies in deze provincie opgedragen na te gaan of er nog meer landarbeiders zijn die tegen een minder dan karig loon de Overijselse grond bewerken. De raad acht het niet bij voor baat uitgesloten dat méér gevallen van onvoldoende beloning kunnen worden gesignaleerd. Vandaar het verzoek aan de commissies om zelfstandig een onderzoek in te stellen. Inmiddels wordt onderzocht of de arbeidsovereenkomst tussen Bally en zijn werkgever door de plaatselijke sociale commissie was goedgekeurd. De uitslag van dit onderzoek wordt tegen het einde van deze week verwacht. Motie landingsrechten DEN HAAG (ANP) De Nederland se ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren de motie van de Tweede Kamer over de weige ring van landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles, aangeboden aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, CSiristian Herter. Hij heeft daar bij een mondelinge toelichting gegeven langs de lijnen van het betoog van mi nister Luns van 9 februari in de Twee de Kamer. de bestedingsbeperking. Thans, in 1960, klemmen die argu menten niet meer, of althans in aan zienlijk mindere mate: de bestedingsbeperking behoort tot het verleden: de regering stelt zich al voor in be paalde streken de woonruimtewet buiten werking te stellen; de stroom van Nederlanders uit Indonesië is bijna volledig verwerkt; hier en daar worden al contracten met contractpensions beëindigd. Daarom, zo zeiden, de Eerste-Kamer leden. moet de deur nu open. iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sinds 1959 is dat door eeu steeds on willige regering tegengehouden. De kier werd een tikkeltje groter en sinds 1959 hanteert het ministerie van justi tie een toelating van rond tweeduizend spijtoptanten per jaar. Het meent soepel te zijn, omdat vo rig jaar wel iets meer dan die twee duizend visa zijn verstrekt, maar in werkelijkheid biedt dit beleid geen hulp. Er zijn afgrijselijke voorbeelden aan te halen van de nood waarin de 14.000 verkeren. Wij willen dat niet doen, want het gaat niet om de en keling het gaat om de groep als geheel. Als groep verkeren de visumaanvra- S'ers in zulk een desperate positie dat de beperkte toelating neerkomt op een wreed en 'hardvochtig beleid. UIIHIIIililllllllKltUtMItmUIIIHH In de Tweede Kamer heeft minister Beerman gezegd: er bestaat geen le vensgevaar. Maar het beleid hééft al mensenlevens Nederlandse levens gekost. Zo zijn er twee gevallen be kend dat spijtoptanten, eindelijk in het bezit van een visum, op de boot naar Nederland overleden aan ziekten, die bij tijdige toelating niet fataal hadden behoeven te zijn. ..Dat lijkt mij een verschrikkelijke schuld.riep het anti-revolutionai re Eerste-Kamerlid prof. Diepenhorst minister Beerman vorige week toe. tiiiitiiiiiHiiHinuiimu Voor verscheidene anderen dreigt het visum eveneens te laat te komen. Het komt al voor en als het lang duurt zal het in toenemende mate voorko men dat mensen, te langen leste in het bezit van 'het felbegeerde visurn, de boot niet meer halen. Door ziekte of omdat zij het geld niet meer heb ben om hun papieren in orde te bren gen! Voor een exit-permit" moeten zij tenminste dertien Indonesische instan ties passeren: in hun woonplaats en in het vaak verafgelegen Djakarta. Ais alles vlot gaat duurt de hele proce dure meestal nog twee en een halve i maand. iimiHniiimiimiiiiiiiH Waarom verzet de regering zich zo halsstarrig tegen een waarlijk mense lijk beleid? IS HET EEN FINANCIËLE KWES TIE? Uit de berekeningen van het mi nisterie van maatschappelijk werk blijkt dat het repatriëren van één per soon uit Indonesië alle kosten van vervoer, kleding, ontvangst en onder dak in Nederland gedurende een jaar inbegrepen op ongeveer tienduizend gulden komt. Voor veertienduizend spijtoptanten betekent dat 140 miljoen gulden. Die kosten zullen bij de Sta- ten-Generaal geen bezwaren ontmoe ten. IS HET OMDAT MEN VREEST DAT DE GROEP HIER MOEILIJK ZAL AARDEN? Zij onderscheidt zich zeker niet ongunstig van de groep „in Indo nesië gewortelden", die in 1950/51 (pas sief) Nederlander zijn gebleven. Die laatste groep is met de grote stroom van 1957/58 naar Nederland gekomen en haar janpassing aan de Nederlandse samenleving is buiten verwachting gunstig verlopen. llflllllllllllllllllllllllliu In wezen echter zijn deze vragen ir relevant. De vraag is of Nederland, of de Nederlandse regering bereid is haar verantwoordelijkheid te dragen jegens deze ex-landgenoten. Bedreigd in hun bestaan hebben deze mensen destijds, met een duwtje in de rug van de Ne derlandse overheid en het Nederlandse bedrijfsleven, in arren moede het Indo nesische staatsburgerschap gekozen. Dat duwtje legt Nederland, nu 2ij in nood verkeren, een morele plicht op, die niet om derwille van enkele miljoenen mag worden verzaakt. De vraag of zij in Nederland dan wel in Indonesië thuis horen, doet niet ter zake, want in Indonesië wordt hun het leven nu eenmaal onmogelijk ge maakt. Zij moeten er weg, terug naar een vrij land, naar een rechtsstaat, naar Nederland. Zes en twintig mensen kwamen om het leven toen de autobus waar zij in zaten bij Diamantina in Brazilië in een ravijn stortte. Acht inzittenden raakten gewond. Per vliegtuig werden de ernstig gewonden van de plaats van het ongeluk weggehaald. Diamantina ligt bijna 500 kilometer ten noorden van Rio de Ja neiro. MR. A. C. W. BEERMAN uit het oog, uit het hart? DEN HAAG (ANP) Het comité Verzetster Oost-Azië heeft de Ko ningin telegrafisch gevraagd te wil len bevorderen dat snelle, afdoende hulp in welke vorm dan ook wordt geboden aan spijtoptanten en Neder landers in Indonesië, die in slechte omstandigheden verkeren. Het comité was zojuist in Den Haag opgericht door dragers en draagsters van de Verzetster Oost- Azië. De Verzetster Oost-Azië werd na de oorlog uitgereikt aan hen, die zich in de jaren 1942'45 op door Japan bezet gebied of in Japan door geestkracht, karaktervastheid en ge meenschapszin op bijzondere wijze verdienstelijk hadden gemaakt. Advertentie Lees en. Om zelf te maken of te doen: Haardbankje; tafelcomfoor Bijzettafeltjes; gereedschapskist Naaimachinetalel Behangen; schilderen Bestrijding houtworm Versterken en verzwakken van negatieven; fijnkorrelontwikke- ling Interessante artikelen over: e Plastic buizen: schoorstenen Accuzaklampen; kamerplanten Uw groentetuin in 1960 Grondbeginselen fototoestel Om en in de donkere kamer Elektrische leidingen Bijzondere vormen van antennes Koop het februarinummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. Van onze speciale verslaggever BOSTON Eén vraag begint te overheersen in het proces dat in Boston tegen de Nederlandse scheepsmarconist Willem M. L. van R. (31) wordt gevoerd: Wat is het geheim van hut nummer zeven? Op het Nederlandse vracht-passagiersschip de Utrecht woonde mevrouw Lynn Kauffman in hut nummer zeven. Van R., die marconist was op de Utrecht en heeft toegegeven dat hij met mevrouw Kauffman een intieme relatie had, wordt ervan verdacht haar in de hut te hebben vermoord of bewusteloos te hebben geslagen. Daarna zou hij haar overboord hebben gezet Een reeks getuigen heeft gisteren herinneringen moeten ophalen aan de afschuwelijkste vondst van hun leven. Zij verhaalden hoe zij in de middag van de achttiende september 1959 het lijk van Lynn Kauffman hadden zien drijven in de haven van Boston, hoe zij het ophaalden bij het onbewoonde Spectacle Island in de havenmond en wat er verder mee gebeurde. Pijnlijk nauwkeurig moesten zij de toestand beschrijven waarin het lijk verkeerde. Even nauwkeurig had de openbare aanklager zich laten voor lichten over het interieur van hut nummer zeven. Dit is rechter Frank J. Murray, die in Boston het proces leidt tegen de van moord verdachte Nederlandse marconist Willem M. L. van R. Van onze correspondent OSLO. Dinsdagmiddag eindigt het bezoek van vice-president Miko jan aan de Noorse hoofdstad, dat internationaal nogal opzien heeft gebaard. Het begon hoogst officieel en in diplomatieke stijl met een con ferentie met de zeven ministers en een bezoek aan koning Olaf op diens slot, doch zondagavond kreeg het een geheel ander karakter toen de politie moest ingrijpen om de rust te herstellen op een vergadering van de Oslose studenten. Honderden Hongaarse studenten zijn met bloed bevlekt, veroorloofde Miko jan zich met luider stemme de ver gadering toe te roepen, waaraan een aantal Hongaarse vluchtelingen, die In Oslo studeren, deelnamen. De Rus sische vice-president herhaalde de ge bruikelijke, officiële Russische frasen omtrent de reactionaire krachten en Amerikaanse agenten, die aan het Hongaarse verzet schuldig zouden zijn geweest. De Oslose pers noemde maandag de uitlatingen van Mikojan niet veel an ders dan huichelachtig. Wij, Russen, hebben nog nooit een andere natie aangevallen, zo had hij in zijn begroe tingsrede tot de Noorse minister-pre sident gezegd. Verdens Gang, het te Oslo verschijnende blad, merkt in dit verband op, dat zijn uitlatingen als een psychologisch probleem moeten worden beschouwd, als men bijv. denkt aan Finland. De grote vraag, die de Noorse pu blieke opinie bezighoudt is wat Miko jan eigenlijk met zijn bezoek aan Noorwegen voor heeft gehad, dat im mers op zijn uitdrukkelik verlangen werd georganiseerd. Het kan onmoge lijk om vraagstukken betreffende de handel zijn gegaan, want deze zouden op lager niveau geregeld hebben kun nen worden. Moet Mikojan misschien als een diplomatieke ijsbreker wor den beschouwd voor Kroesjtsjef, die zijn officiële bezoek dat het vorige jaar moest worden afgezegd, alsnog wil zien doorgaan? Eigen nieuwsdienst ROOSENDAAL In een bocht van de Spoorstraat in Roosendaal is gister morgen omstreeks elf uur de bestuur der van een personenauto, de veertig jarige vertegenwoordiger J. H. van Kessel uit St. Öedenrode, door de glad heid verongelukt. De heer Van Kessel reed in de bin- nenboeht toen uit de andere richting een truck met oplegger naderde. Door dat hij vreesde de bocht niet te halen, remde hij. Zijn auto slipte toen over de beijzelde weg tegen de achterwielen van de oplegger aan. De vertegenwoordiger was vrijwel op slag dood. Een schok veroorzaakte tijdens de zit ting van gisteren de verklaring van de heer Andreas P. van Oosten, die tijdens het drama purser is geweest op de Utrecht. Hij vermeed de verdachte aan te zien; Van R. liet zijn blikken niet van hem los. Van Oosten zei, daartoe wel gedwongen door de vragen van de openbare aan klager McAuliffe, dat Van R. hem na de dood van Lynn Kauffman had gevraagd: „Als je iemand iets doet en het blijkt dodelijk te zijn, is dat dan moord?" „Ik zei, dat het doodslag was," aldus de ge tuige. „We hebben er ook nog over ge praat hoeveel straf er op doodslag staat." Het proces werd gisteren hervat na ge durende het weekeinde te zijn geschorst De jury heeft ook deze dagen onder zware bewaking gestaan. Begeleid door politieagenten hadden de twaalf gezwore nen een kerkdienst en een filmvoorstel ling bijgewoond. Een bustochtje kon niet doorgaan omdat het weer te slecht was. Van R. keek wat onzeker rond toen hij de rechtszaal werd binnengeleid: hij miste zijn vrouw. Toen zij vijf minuten na hem binnenkwam en haar plaats op de voorste rij van de publieke tribune innam, glim lachte hij opgelucht. Zij zitten in de rechtszaal slechts enkele meters van elkaar, Willem en Nellie van R. Hij pro beerde haar iets te zeggen, zij probeerde lip te lezen, maar het lukte haar niet. Tijdens een korte pauze zij rookte toen een sigaret in het kantoortje van de sheriff in het gerechtsgebouw vroeg zij mij: „Wat zou hij hebben willen zeg gen? Hij wilde me iets duidelijk maken, maar ik kon het niet verstaan." Spanning heerste er in <5e zaal, toen Nu ook bovengronders HEERLEN (ANP) De Mijnindustrie- raad heeft gisteren besloten aan de bo vengrondse arbeiders en beambten de in 1957 vastgestelde, maar toen niet goedgekeurde, bijzondere premie toe te kennen en deze met eenvierde te verho- geVoor de bovengrondse arbeiders van v"dJ! •■h+fiem inan nn mirjou -rai ri« hvcmirawiet wenst te onderhandelen op basis i NEW DELHI (Reuter, AP), Hoewel Indië de jongste Chinese no ta over het grensgeschil met dat land onaanvaardbaar acht en dat in Pe king' bekend heeft gemaakt, heeft premier Nehroe toch zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe En-lai, uitgeno digd de volgende maand naar New Delhi te komen om de grenskwestie met hem te bespreken. Uit het Indische antwoord op de Chi- Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans. ,1 achttien jaar en ouder zal de premie 1.25 per verrichte dienst bedragen, voor de bovengrondse arbeiders bene den achttien jaar 0,63. De premie voor de aspirant-beambten en beambten werd vastgesteld op 31 tot 81 gulden per maand. Aan bovengrondse technische aspirant- beambten en beambten, die een uitvoe rende functie vervullen, zal bovendien een premie van tien tot vijf en twintig gulden per maand worden toegekend, overeenkomstig de in 1957 vastgestelde [bedragen. Verder besloot de raad de bijzondere .premie voor de ondergrondse arbeiders en beambten met eenderde te verhogen. Voor de ondergrondse arbeiders bete kent dit een verhoging van de premie tot twee gulden per verrichte dienst. De besluiten van de raad zullen in een ontwerp-verordening worden vastgelegd en daarna in een volgende vergadering van de M.I.R. in het openbaar worden behandeld. Verder is dan nog een mini steriële goedkeuring vereist. Het is de bedoeling, dat de verordening per 1 ja nuari 1960 in werking zal treden. van het Chinese standpunt dat de grens tussen beide landen niet vaststaat. Nehroe verklaarde enige tijd geleden dat hij niets voelde voor een bespre king van het grensgeschil met Tsjoe En-lai. Hij is nu kennelijk in dit op zicht van gedachten veranderd. De aanwezigheid van premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie in Indië kan geen in vloed hebben gehad op die koerswijzi ging van Nehroe, want de Indische ant woordnota en de uitnodiging aan Tsjoe En-lai dragen de datum 5 februari. Kroesjtsjef was toen nog in zijn eigen land. Weinig uitzicht De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de president van de Sowjetunie, Klimen- ti Worosjilof, die in het begin van deze maand een officieel bezoek aan New Delhi bracht, zijn invloed bij Nehroe heeft aangewend, maar groot is zij niet. Veel uitzicht op een oplossing van de moeilijkheden heeft Nehroe zijn Chine- Van onze correspondent PARIJS De Franse regering kan tevreden zijn met het ontplof fen van de eerste Franse atoombom te Reggane Zij zal ongetwijfeld trachten er voordeel uit te trekken. Zowel uil binnenlandse politieke overwegingen als wat betreft het verhogen van haar diplomatiek en militair aanzien in het buitenland. Dat is haar goed recht en de hon derden miljoenen guldens kosten die tot nu toe zijn gemaakt, rechtvaar digen een en ander volkomen. Het verloop der gebeurtenissen van zaterdagochtend die zoals dat heet volgens de plannen hebben plaats ge vonden zal haar echter niet naar het hoofd zijn gestegen. Voorlopig is er weinig veranderd. Met het tot ontplof; fing brengen van een A-bom, zal zij nog zeker tot het einde van het jaar moeten wachten en het is de vraag of zij er dan kans toe krijgt. Die ontplof fing zal namelijk boven een oceaan moeten plaats vinden en welke zou dit moeten zijn? Franse vlag De internationale reacties op de Franse ontploffing zijn niet onverdeeld gunstig voor Frankrijk. Integendeel: men voelt achter vele angst dat „met de Franse slag" met dit verschrikke- lijke wapen zal worden omgesprongen. Dat geldt niet alleen voor de Arabische landen en voor die achter het IJzeren Gordijn, ook al heeft Moskou zich vrij duidelijk uitgelaten: Rusland zal niet onverschillig blijven bij een eventueel voortzetten van Franse experimenten. Washington echter beschouwt de om vang van deze eerste ontploffing het is gisteren reeds te dezer plaatse ge constateerd niet als zodanig dat het bereik zou vallen binnen het begrip „belangrijke vorderingen in de ontwik keling van de kernenergie", die de wet-MacMahon eist om Amerika's bondgenoten deelgenoot te maken van zijn atoomgeheimen. Ook de conferen tie van Genève schijnt er niet aan te denken Frankrijk thans aan haar tafel 'uit te nodigen. Frankrijk hoopt thans, zoals de Fran se minister van defensie heeft gezegd, te komen tot een bewapening van de luchtmacht met atoomwapens. Gene raal de Gaulle heeft het daarover reeds vorig jaar in een toespraak tot de leer lingen van de Parijse militaire aca demie gehad. Nodig zal dus worden dat: de Franse atoombom een vervoer- a baar voorwerp wordt en bdat Frankrijk zal beschikken over een vliegtuig dat tot dat vervoer in staat is. Deskundigen ïijn van oordeel dat het onder a genoemde technisch nauwelijks problemen stelt, die niet door Frank rijk zijn op te lossen. Voor het vervoer rekent men op straaljagers van het type Mirage IV. Daarmee wordt ge- experimenteerd en naar het schijnt be staat er een prototype Mirage IV A, dat de bom over een afstand van twee duizend kilometer (ParijsBoekarest, BerlijnMoskou) zal kunnen vervoe ren. Frankrijk wil er daarvan ongevee* vijftig iaten bouwen; zij zouden begin 1964 kunnen worden afgeleverd. Men begrijpt thans ook waarom Frankrijk er zo op gebrand is geweest Nederland en België honderden Mirage Ill's te leveren. Het zou de industrie in kwes tie in staat, hebben gesteld voor reke ning van beide landen te experimen teren met de Mirage IV Geeu belangstelling Het is verwonderlijk hoe weinig de n,an in de straat in Frankrijk belang stelling heeft voor het ontploffen van deze eerste Franse A-bom en voor zijn gevolgen. Men krijgt als buitenlander de indruk dat het hem nauwelijks in teresseert en dat hij veel meer belang stelling heeft voor do onbekende onderzeeboot bij Argentinië. Ook de koppen van de edities van gisteravond van boulevardbladen als France Soir en Paris Presse (samen twee miljoen op lagen) wijzen dat uit. se ambtgenoot niet gegeven. De stand punten van 'beide landen, aldus Nehroe's brief aan Tsjoe En-lai, lopen zover uit een dat er haast geen basis is voor nuttige besprekingen. Nehroe uitte toch de lioop dat Tsjoe alsnog wilde instemmen met de voorge stelde serie voorlopige maatregelen. Hij wees er op dat geen middel om tot een ■vreedzame oplossing te geraken onbe proefd mag blijven en dat daarom een samenkomst nuttig zou kunnen zijn. In verband met de behandeling van de begroting in, het Indische parle ment kon hij niet naar Peking komen. Daarom zou Nehroe graag zien dat Tsjoe naar New Delhi kwam. „Wan neer gij hier bent zult gij onze geëer de gast zijn", schreef Nehroe. Van onze correspondent PARIJS Vandaag of morgen zal Fer hat Abbas, de premier van de Algerijn se nationalistische regering in balling schap een verklaring afleggen. Men ver wacht dat hij zal bekend maken, be reid te zijn naar Parijs te gaan. Dat zou een groot succes voor generaal de Gaulle zijn en het zou de weg openen voor de „vrede der dapperen" en de zeli- beslissing. De Algerijnse nationalisten hebben na melijk twee dingen goed begrepen: a) Dat zij militair gesproken aan de verliezende hand zijn. b) Dat de Gaulle geen handbreed heeft toegegeven aan de koloniale ultra's in Algerije en dat hun muiterij tot niets heeft geleid. Daaruit hebben de Algerijnse nationa listen hun consequenties getrokken en van bun kant willen zij thans waar' schijnlijk een belangrijke stap doen om tot overeenstemming te komen. Van onze correspondent KOLLUM, Het geknoei met het geld van de Christelijke lagere tech nische school te Kollum is veel en veel verder gegaan dan een paar weken geleden werd aangenomen (oen de directeur en de boekhouder van de school werden geschorst. Het bestuur van de school heeft op een vergadering' van de schoolvereni ging bekend gemaakt dat er zeker 27000 gulden weg is. Met de verklaring dat het in ernstige mate was tekort ge schoten in leiding en controle is het he le bestuur daarna afgetreden. Het schijnt dat een deel van de sub sidie van de school werd overgeheveld in de kas van de Stichting tot bevor dering van het christelijk onderwijs, een niet-gesubsidieerde instelling. Blan co en/of valse nota's van leveranciers van de school maakten de financiële manipulaties mogelijk. Joseph D. Smith werd ondervraagd. Hij is schipper van een onderhoudsvaartuig en was de eerste man die Lynn Kauff man had zien drijven. Toen na hem wachtmeester Peter J. Birmingham moest getuigen, die bij de havenpolitie van Boston dienst doet en door Smith was gewaarschuwd, leunden Van R. en zijn vrouw ver naar voren. Twee New-Yorkse rechercheurs ver telden van een vondst in Lynns hut. Daar hing een uniformjasje van Van R. „Dat had ik haar in Port Said gegeven, omdat het zo koud was", had Van R. gezegd. Een van co rechercheurs deelde mee, dat verscheidene officieren hun jasjes door mevrouw Kauffman lie ten persen. De verdediging voerde aan, dat na Lynns dood in de hut ook een paar witte herensokken en een trui waren gevon- oen, die niet aan Van R. toebehoorden. Toen de rechercheurs, dezelfde die Van R. hadden gearresteerd, dat beaamden, zakten de verdachte en zijn vrouw op gelucht weer op hun zetels terug. DOOR PATRIJSPOORT? Uit de vragen over het interieur van hut zeven en over de verwondingen van Lynn Kauffman kan worden opgemaakt, dat de openbare aanklager waarschijn lijk wil bewijzen: dat mevrouw Kauff man in haar hut dood of bewusteloos is geslagen, dat zij daarna door een van de patrijspoorten naar buiten is getrokken, dat Van R. haar door de patrijspoort is gevolgd en haar daarna overboord heeft geduwd. Een getuigenverklaring van een poli tieman duidde ook in die richting: hij heeft, in opdracht, door een patrijspoort van hut nummer zeven moeten klaute ren. De politieman heeft dezelfde afme tingen en hetzelfde gewicht als- Van R. Gisteren is ook de naam gevallen van mevrouw Junita Spector, de vrouw van de professor voor wie Lynn Kauffman had gewerkt. Een rechercheur vertelde dat hij mevrouw Spector op de steiger in Brooklyn in een telefooncel had zien staan. „Zij maakte een opgewonden in druk", aldus de rechercheur, Anthony Amatucci. Mevrouw Spector heeft de 44 dagen durende zeereis met hetzelfde schip ge maakt als mevrouw Kauffman. Er schijnt een driehoeksverhouding tussen haar, haar man en mevrouw Kauffman te heb ben bestaan, waarin mevrouw Spector de ongunstigste positie innam. Advertentie Goed bericht voor de bezitters van DENTOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig DENTOFIX, 's morgens op dc plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegaran deerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het jonge gezin Baltzer (man, vrouw, drie kinderen) uit Tuindorp-Oostzaan heeft na alle narig heid van de overstroming een meevaller tje gehad. De heer Baltzer bracht toen hij een deel van de hem verleende schadever goeding voorlopig op de Amsterdamse gemeentelijke spaarbank zette het inleg- kapitaal van die bank op tweehonderd miljoen gulden. De directie van de spaar bank heeft het gezin daarom gisteravond een genoeglijke (pakjes)avond bezorgd. De heer Baltzer. een scheepswerf monteur die in zijn vrije tijd werktuig bouwkunde studeert, kreeg een teken tafel, zijn vrouw een wasmachine, doch ter Jeanneke (6 jaar oud) een pop en de zonen Chris <8) en Frans (5) een elek trische trein. Voorstel G.S. Noordholland HAARLEM (A.N.P.)Gedeputeer de Staten van Noord'holland hebben Provinciale staten voorgesteld het pre sentiegeld voor het bijwonen van een vergadering van de Provinciale staten te verhogen van twintig tot dertig gul den per vergadering. De vergoeding voor verblijfkosten, thans acht gulden, willen Gedeputeerden op twaalf gulden per dag gesteld zien. Advertentie SAN FRANCISCO (Reuter) Het hof van appel voor de staten aan de Ameri kaanse westkust heeft gisteren een ver zoek om uitstel van de terechtstelling van Caryl Chessman afgewezen. De datum van de terechtstelling blijft, zoals vast gesteld, 19 februari, vrijdag a.s. Chessmans advocaten hielden zondag al rekening met deze mogelijkheid en kon digden toen aan dat zij na de nieuwe weigering weer een beroep wilden gaan doen op het Amerikaanse opperste ge rechtshof. Dat heeft pas een verzoek om uitstel van de terechtstelling afgewezen,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5