Sunil wast stralend wt Commissaris De Casembroot opende nieuw verenigingsgebouw in Veere WITTER DAN DE WITSTE POES Mosselliandel floreerde in het afgelopen jaar HHHi i Na twintig jaar van gedegen voorbereiding KEÏS 36™ door Zeeland Waterleidingmij. Schouwen- Duiveland krijgt meer putten ijverheid en Handel stelt studiegroep Mammoetwet in „Wie is wie Loopt uw huishouding „gesmeerd'' mevrouw Dinsdag 16 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Merkwaardig „GEEN DORPSHUIS MAAR STADSSCHUUR" DE HEER FILIUS BEGRAVEN Vlambracht Beslissing van de minister Commissie is geïnstalleerd 1 1 11 V C/JL U/XX X XU11UVX Ol-vxt AAGTEKERKE In de eerste verga- Aagtekerke voor handhaving van woonruimtewet Home Lines niet naar Vlissingen Gemeentepolitiek op familie-avond a.r. Export van uien: ruim 80 milj. kg MOSSELLEVERING en spaart uw linnenkast Jaarrede van voorzitter De Koning Raad Sint Annaland vanmiddag bijeen Voorlichting Pure nep wol Je mot is komme Protestants-Christelij k UET VERSLAG VAN directeuren van de Twentse Bank aan de aan deelhouders uitgebracht, geeft een ori enterend overzicht over het jaar 1959 aangaande de economische en financi ële situatie in ons land. Het verslag zou naar onze mening in waarde win nen indien wat meer aandacht zou wor den besteed aan de bewijsvoering van de geponeerde uitspraken. Verduide VEERE Met de sleutel die hij van de dertienjarige Amy den Bef Portugael op een kussen in de Veerse kleuren - wit, zwart kreeg aangeboden (zie foto), opende de commissaris der Konin gin,in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gister middag het gloednieuwe verenigingsgebouw in Veere. Tevoren hadden de talrijke belangstellenden zich in de fraaie raadszaal van het stadhuis verzameld om zich, na een kort wel komstwoord van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael ge zamenlijk naar het verenigingsgebouw te spoeden. zicht zouden het de lezer vergemakke lijken de gegeven mededelingen en uitspraken nader te toetsen. Op één uitspraak willen wfj de bij zondere aandacht vestigen. Het verslag constateert dat in 1959 het totale be drag aan spaartegoed in Nederland sterk is gestegen. Of ook het aantal spaarders is toegenomen wordt even wel in het midden gelaten. Mede daar om doet het ietwat merkwaardig aan dat het verslag de vraag stelt en eigenlijk tevens een ontkennend ant woord suggereert of een aanmoedi ging tot sparen door middel van pre mie uit de belastingpot eigenlijk wel juist is. Zou het niet beter zijn, aldus het verslag, de hoge belastingdruk die (inderdaad) onbillijk werkt in een tijd van stijgende prijzen en vergrote in komens, te verminderen. Deze tegenstelling te maken tussen enerzijds: sparen met een premie en anderzijds: belastingverlaging is on juist. Omdat hierdoor de bedoeling van de regering met betrekking tot dit sparen in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Blijkens de regerings nota omtrent de wenselijkheid van verbreiding van duurzaam bezit welke nota reeds door de Tweede Kamer van de Staten Generaal wel willend voor kennisgeving is aange nomen is de bedoeling een gans andere. De bedoeling was en is niet om de spaartegoeden als zodanig te vergroten. De aanmoediging tot spa ren heeft niet uitsluitend een econo- misch-financieel doel. Het grondmo tief ligt op een geheel ander vlak! Namelijk om te geraken tot duurzaam persoonlijk bezit door zoals de nota stelt brede lagen van ons volk. De spaaractie met aanmoedigingspremie uit belastinggelden heeft een bijzondere sociale kant. Het gaat om de vrij grote groep bezitlozen en om de weinig be- zittenden. Natuurlijk bevordert belastingver laging ook wei het sparen, maar dat is om economische doeleinden, om redenen van budgettaire, conjunctu rele of monetaire aard. Bovendien brengt een belastingver laging slechts voor de beter gesitueer den een mogelijkheid van sparen. Zij, voor wie de spaarregelingen met pre mie zullen gelden, beschikken niet over een zodanig inkomen waarbij belastingverlaging een reële moge lijkheid tot sparen met zich zou brengen. De voorlichting aan aan deelhouders van de Twentse bank op dit punt is naar onze mening niet objectief. Notaris verlaat Zeeland AXEL. Notaris J. Meijling is bij K.B. benoemd te Hengelo per ingang van de beëdigingsdatum van de nieuwe standplaats. Na ongeveer dertig jaar in de provincie Zeeland te hebben doorge bracht keert de heer Meijling weer naar zijn geboortestreek terug. Zijn taak in Axel heeft hij vervuld vanaf 1 april 1953. De heer Meijling was bestuurslid van tal van verenigingen zoals o.m. de Stichting Axelse Bad- en Zweminrich ting, het Groene Kruis en de Z.V.U. TERNEUZEN Het stoffelijk over schot van de tieer J. F. K. A. P. Filius is ten grave gedragen onder grote be langstelling. Burgemeester Mr. P. H. W. F. Teilegen noemde in zijn toespraak de overledene Iemand die altijd bereid was te helpen. De tijd dat de heer Fi lius lid van de gemeenteraad was, was helaas te kort geweest om zich te kun nen ontplooien. Namens de Hnrmonie Terneuzen nam de heer W. Bliek afscheid van de over leden voorzitter, met wie hij ook nog in innigere relatie stond. De heer Bliek was dertig jaar met de overledene be vriend geweest. De heer Filius was twaalf jaar bestuurslid van de harmo nie geweest en het laatste jaar voorzit ter. Vervolgens voerden nog het woord de heren J. v. d. Peyl en J. A. Visser. De rouwdienst werd geleid door ds. J. Scholten. Nadat de commissaris der Koningin het gebouw officieel opende namen de aanwezigen plaats in de ruime en fraaie zaai om naar een groep Veerse school kinderen te luisteren die onder leiding van het hoofd van de openbare school, de heer L. J. van Boven het Zeeuwse volkslied ten gehore brachten. Burge meester Den Beer Poortugael gaf een uitgebreid historisch overzicht van de totstandkoming van het nieuw vereni gingsgebouw. Twintig jaar geleden wilden De Vrien den van Veere voor een bedrag van 5000 de Houttuin aankopen, maar het uitbreken van de oorlog stuurde deze plannen in de war. „Het gemeentebe stuur van Veere heeft zich niet gehaast," aldfus de burgemeester. Mede door de ramp van 1953 konden de plannen voor het verenigingsgebouw uit fondsen voor het herstel van zuid west ederiand doorgang vinden. Dit werd het gemeentebestuur duidelijk uit een brief van de commissaris der Ko ningin. Een opdracht tot het ontwerpen 'van het gebouw werd aan de Veerse ar chitect L. Beye verstrekt. De resteren de geleden werden uit het gemeentelijk reserve fonds geput, zodat het gebouw schuldvrij is verrezen. Met de architect hebben samengewerkt de aannemer fa. De Visser uit Vrouwenpolder, een schil dersbedrijf uit Serooskerke, een lood gietersfirma uit Middelburg, wat de burgemeester deed opmerken, dat hier verschillende Walchenaren zusterlijk naast elkaar werkten. „Wie spreekt er dan nog over de opheffing van gemeen ten?" vroeg de burgemeester zich af. Hij wees er op, dat het nieuwe ge bouw in ons blad onlangs ten onrechte met de naam van „dorpshuis" werd be titeld. „Het is geen dorpshuis, eerder een stadsschuur", meende hij. De burgemeester dankte de commis saris voor zijn officiële opening en over handigde hem namens het gemeente bestuur een oude prent van de Middel burgse Abdij. Vervolgens complimen teerde hij de architect met het fraaie ontwerp en dankte de „Schotse Huizen" en de gemeentesecretaris L. van der Hiele voor de medewerking. Zelf schonk 99 99 GOES De leerlingenvereniging van het Goese .lyceum „Vlam" bracht zater dag- en gisteravond in de Prins van Oranje het blijspel „Wie is wie" van Cais Baas op verdienstelijke wijze op de planken. De lyceïsten hebben zich stuk voor stuk uitstekend gehouden tijdens de op voering van dit toneelstuk. De rolverde ling was prima en het bleek, dat de jon gelui het stuk goed hadden ingestudeerd. Het talrijke publiek bracht de jongelui aan het slot dan ook een klaterend ap plaus. De rector van het Goese lyceum, dr. J. S. Bartstra, dankte de tonelisten en de regisseuse, mejuffrouw E. Koelma, hartelijk voor het vertoonde spel. 9 De C.P.M.B. en de C.J.B.T.B., afde ling Middelburg, vergaderen gecombi neerd op zaterdag 20 februari as. in de Bogardzaal te Middelburg. Men hoopt om zeven uur te beginnen. De collecte voor het Rampenfonds ten bate van de slachtoffers in Tuindorp- Oostzaan heeft te Kruiningen opgebracht 1715,69. Op het bureau van politie te Zaam- slag zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: kin derpetje, sierspeld en witte das. 9 De C.N.V.-filmdienst vertoont woens dagavond in de Winterkerk te Haam stede de film „Echo der bergen", 's Middags is er een kindervoorstelling. In het Geref. Jeugdgebouw te Haam stede houdt de A.R. kiesvereniging dins dag een vergadering, waarin de heer C. A. van Oord een causerie houdt over „De A.R. gemeentepolitiek en de samen voeging van Haamstede met omliggende gemeenten". Na de pauze worden films vertoond. de burgemeester een schilderstuk van de Vlissingse schilder Bram Pihl aan het verenigingsgebouw. „Thans is het woord aan de verenigingen in Veere om er een druk gebruik van te maken", be sloot de burgemeester zijn redevoering. De commissaris der Koningin meen de in zijn toespraak, dat het een gebouw is dat goed bij Veere past, vooral ony- dat Veere vele verenigingen telt. Hi) maakte van de gelegenheid gebruik om er zijn vreugde over uit te spreken dat er een Jachtclub Veere is opgericht en hij hoopt, dat die club veel van het ge bouw gebruik zal mogen maken. Twintig jaar voorbereiding noemde hij niet lang, zeker niet vergeleken met de vaak la gere voorbereidingen voor gebouwen in veel grotere steden. De outillage van de kleine gemeenschappen in Zeeland was naar zijn mening over het algemeen zeer goed. Architect Beye gaf een uitgebreide toelichting op het ontwerp, waarna nog verschillende sprekers het woord voer den. De heer H. A. Cranenburg dankte namens de muziekvereniging, ds. P. Wie- ringa, ned. herv. predikant sprak na mens de drie kerkgenootschappen, L. J. A. Huybrecht namens de voetbalvereni ging Veere, dr. J. W. Oosterhoff namens de sociëteit Belvedere en wethouder D. Kodde namens het gemeentebestuur. In de avonduren werd in het nieuwe gebouw een feestelijke bijenkomst be legd. ZIERIKZEE Voor een proef tijd van drie jaar heeft het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid aan de N.V. Wa terleidingmij. „Schouwen-Duive- land" vergunning verleend tot uitbreiding van het waterwinge bied in de westhoek. Deze uit breiding omvat 17 putten. De waterleidingmij. had om deze ver gunning gevraagd. De maatschappij overwoog in haar schrijven aan de mi nister, dat het algemeen belang, uit een oogpunt van drinkwatervoorziening, het vergroten van het vermogen tot water onttrekking vordert en andere algeme ne belangen zich daartegen niet ver zetten. De eventueel te verwachten scha de als gevolg van de beoogde uitbrei ding wordt niet groot geacht. Boven dien is de plaatsing van de nieuwe putten ten westen van de bestaande putten niet mogelijk wegens het gevaar van verzouting, aldus de waterleiding mij. Het is daarom noodzakelijk, dat deze putten komen in de duinen te Haamstede. De minister heeft nu besloten, gezien het advies van Ged. Staten en gehoord de Commissie Grondwaterwet Waterlei dingbedrijven, de vergunning te ver strekken. De minister heeft bepaald, dat MIDDELBURG - Het departe- SVUSinsS.ÏÏÏdTeir ™5XP™ J dering van de gemeenteraad gaf burge meester J. Geuze een overzicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar Als belangrijkste winstpunten noemde hij de totstandkoming van de ehr. kleuter school en het zuigelingen- en kleuter bureau en de nieuwe bestrating van de Dorpsstraat. Met het oog op de toekomst sprak hij de hoop uit, dat ook Aagtekerke enkele woningwetwoningen zullen wor den toegewezen, vooral omdat dit sinds 1947 niet het geval is geweest, die de gevolgen van het ontwerp-Ihoudscholen van de Z.L.M. Goes; drs. De raad besloot de woonruimtewet 1947 Mammrvoturot Ipp^IdivIo het'H J- van Alphen, directeur chr. h.b.s. niet op te heffen. Gezien het aantal wo- Iviammoetwet (regelende voor Walcheren. M'burg; dr. D. Ba-nmgzoekenden en het zich uitbreidende voortgezet onderwijs) voor Zee-] rends, rector chr. lyceum voor Zee- toerisme waar ook Aagtekerke van gaat land in beschouwino zal nemen Goes: ir. A. A. Brevet, directeur profiteren zou opheffing volgens de voor land in Descnouwmg zal nemen. r. houth vh G Alberts Lzn en Co |zuter onverantwoord zijn. Met name de voorgestelde hove nor-M'burg: H. L. v. d. Briel, notaris te Vervolgens besloot de raad dat aan het men voor de handhavtng van bestaan- Middelburg; H. C. van Donk hoofd, (verenigingsgebouw een garderobe zal de en stichting van nieuwe scholen doen c^r- school voor u.l.o.. Goes, mr. G vrezen dat bij enkele takken van on- ment Zeeland van de Maatschap- pij voor Nijverheid en Handel lijk en cultureel werk, secretaris; drs. J. H. Abbas, psycholoog bij de Kon. L x* J- - Mij „De Schelde", Vlissingen; L. An- heeft een studiegroep ingesteld Person, administrateur landbouwhuis- ten hoogste 4800 kubieke meter water per etmaal en 1.100.000 kubieke meter water per jaar mag worden onttrokken. De waterleidingmij. is vr/orts ver plicht waarnemingsputten te plaatsen in de buurt van de villa „Lisiduna" aan de Hogeweg, bij de villa ,,De Zonne tussen Burgh en Haamstede en in de omgeving van de Vertonsweg te Haam stede. Teleurstelling in de Scheldestad VLISSINGEN. De lange reeks te genslagen waarmee het Vlissingse ha venbedrijf te kampen heeft, schijnt nog niet voorbij. Vorig jaar besloot de „Ho me Lines", een Italiaanse onderneming, Vlissingen op te nemen in het vaar- sohema van haar grote passagiersche pen „Homeric" en „Italia", die een dienst onderhonden van Europa naar Canada, hoofdzakelijk voor emigranten. In folders, afvaartlijsten e.d. stond Vlissingen reeds vermeld. De maat schappij meldt nn echter, dat zij be sloten heeft Amsterdam (IJmuiden) en Zeebrugge aan te doen, in plaats van Vlissingen. De beslissing zal ongetwijfeld gemoti veerd kunnen worden door opgave van technische en organisatorische redenen, doch de reeks teleurstellingen sinds de oorlog geven alle reden tot ongerust heid. De grote activiteit m naven- en ge meentekringen in Amsterdam voor uit breiding van haar stedelijke scheepsbe- drijvigheid zal niet in geringe mate tot deze beslissing bijgedragen hebben. Het geregeld aandoen van de passa- gierschepen van deze soliede maatschap pij zou de aandacht van de scheep vaartwereld in ruime mate op Vlissin gen gevestigd hebben. RILLAND. De hoofdschotel van de gisteravond gehouden familieavond van de a.r. kiesvereniging vormde het refe raat van de heer J. W. Kogeler, wet houder te Middelburg. Hij behandelde het onderwerp: Gemeentepolitiek. De spreker kreeg een groot aantal vra gen te beantwoorden. BRUINISSE. Met een export van 18% miljoen kg over de maand januari kwam de totale export van uien in het lopende seizoen eind januari op bijna 80 miljoen kg. Een export die zeker niet onbevredigend is, al is het beslist geen topjaar. Veel minder bevredigend is echter het prijsverloop. Ook dit jaar is voor de uien-telers weer een uitgesproken slecht jaar, want naast een veel min der grote opbrengst per ha, staat een veel te la-ge prijs. Engeland was in januari weer onze beste afnemer met bijna 8% miljoen kg, Duitsland volgde met 4% miljoen kg. Frankrijk met 3 miljoen kg en I/llgië nrct 17% miljoen kg. Er zal dit jaar wel geen overschot van uien zijn, gezien wat in de maan den februari en maart nog zal worden afgenomen, maar vele landbouwers zul len met een opgelucht gevoel de laat ste uien zien vertrekken. BRUINISSE. Midden januari 1960 passeerde de mossellevering 3e 100 pet. van 'd-e -gezamenlijke standaardcapaci- teitscijfers. Als de koek eerlijk verdeeld was, zou dus led-ere mosselkweker thans 100 pet. van zijn standaardcapaciteitscijfer heb ben geleverd, doch zo is het niet. Er zijn kwekers die niets hebben geleverd (12 stuk) tot 2 die meer dan 400 pet. van hun cijfer, hebben geleverd. Maar de grote middenmoot (91 kwe kers) leverden van 75 tot 130 pet. De statistiek is opgesteld over 164 mossel- kwekers. Het gemiddeld vleesgewicht van de partijen uit Zeeland was 23,56 kg. Het Gemiddeld vleesgewicht van de partij en uit de Waddenzee was 20,53 kg. De aanvoer was uit Zeeland 235.071 tonnen, van de Waddenzee 293.566 tonnen. Het vorig jaar waren deze cijfers Zeeland 97.160 kg, Waddenzee 397.642 kg. Hieruit blijkt hoe Zeeland in belang rijke mate bij de aanvoer is ingescha keld geweest. De verbetering van de kwaliteit der Zeeuwse mosselen had voor een groot deel plaats op de per celen in de Ooster Schelde. 9 De sportvereniging te Kats gaf een uitvoering in de vorm van de vertoning van de film Bad Roy. De film viel zeer in de smaak. Advertentie Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemels blauwe Sunil tegelijk het modernste en het dege- lijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Neem meteen. iÊÊ- het voordelige BW m Esmi reuzenpak SUN 58 2 K. 250 c BRUINISSE In de in Het Veerhuis gehouden jaarvergade ring van de mosselkwekersver- eniging Algemeen Vissersbelang heeft de voorzitter, de heer D. de Koning, een jaarrede gehouden, waarin hij tot zijn genoegen kon constateren, dat de mosselhan- del in zijn geheel goed floreert. Een huishouding behoort een soepel draaiend rad te zijn; daarover valt niet te twisten. Maar om alle onderdeeltjes zo te laten functioneren dat zij een goed gesmeerd geheel vor men, is een stuurmanskunst nodig, die hoewel iedere vrouw in verschillende propor ties aangewaaid altijd voor verbetering vatbaar is. Een van de 42 gebieden in Nederland waar op het ogenblik naar deze verbetering wordt gestreefd, is het eiland Tholen. Omdat het hier zo heel hard nodig is? Och, niet minder hard dan overal elders, dat garandeer ik u; Tholen is zonder meer uit gekozen en de bewoners kunnen daar alleen maar blij om zijn. Nu heb ik altijd gedacht dat streek- verbetering zoveel inhield als onkruid derwijs de meeste scholen alleen nog bij speciale dispensatie van de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen kunnen blijven bestaan en dat in sommige gevallen opheffing dreigt. Tevens kan het aanbod van Zeeuwse middelbare krachten bij de bedrijven in de provincie hierdoor wor den aangetast. De commissie is intussen geïnstalleerd door de voorzitter van het departement ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Het lid van gedeputeerde staten mr. dr. A. J. J. Mes was hierbij aanwezig in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, die voor dit probleem eveneens grote belangstelling heeft. W. Dwars, departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del, M'burg; A. A. Hoolhorst, oud-rec tor Koningin Wilhelmina lyceum, Oost burg; J. Huisman. directeur lagere technische school. M'burg; drs. J. K. de Jong, directie-secretaris P.Z.E.M., M'burg; E. Kuiper, directeur r.h.b.s., Vlissingen; mr. drs. H. Langman, se cretaris van de directie N.V. Kon. Mij. ,.De Schelde". Vlissingen; mej. A. v. d. Leeden, consulente landbouwhuishoud- onderwijs, Z.L.M.Goes; ir. N. Luning- Prak, architect, stedebouwkundige, Vlissingen; mej. H. J. Ybes. directri ce industriehuishoudschool, Goes. worden gebouwd en dat voor hetzelfde gebouw vijftig stoelen zullen worden aangekocht. De jaarlijkse subsidie voor het badhuis zal van 300 op 350 worden gebracht. Het verzoek van hel bestuur van de Geref. Gemeenten voor aankoop van 250 vierkante meter grond a 6.— voor de bouw van een onderwijzers woning werd ingewilligd. De reinigingsrechten van de gemeen schappelijke regeling zullen in Aagte kerke zes gulden voor de eerste en vijf gulden voor de tweede emmer bedragen. De Stichting Zeeland en het E.T.I. voor Zeeland hebben zich beschikbaar gesteld voor de te verrichten onderzoe- De commissie bestaat uit de volgende kingen. De commissie hoopt over eni- i openbare zitting bijeen. De agenda" ver leden: drs. M. C. Verburg, directeur ge maanden haar bevindingen kenbaar f meldt o.m. een wijziging van de veror- van het E.T.I. voor Zeeland, voorzit-!te maken. idening op de heffing van rioolbelasting. SINT ANNALAND. De gemeente raad komt vanmiddag om half vijf in Mejuffrouw J. van Es. die Tholen in de lengte en breedte doorkruist wieden om op die plaats rozen zon der doornen te kweken. Zoiets als het kwade dr'uit en het goede dr'in. Hier mede heb ik de plank weliswaar enige duimstokken ver misgeslagen, maar toch, een klein brokje van die zonder linge gedachten is realiteit. Dat facet van de streekverbetering waarom het hier gaat, de huishoude lijke voorlichting (de landbouw- en agrarisch sociale voorlichting zijn de andere), is in nog geen jaar tijd vol komen ingeburgerd in Tholen. Er is en wordt dan ook wel wat werk ver zet om de Thoolse vrouwen een tot in de dubbele puntjes verzorgd woon- stulpje voor te schotelen. Sinds het stenen- en bedsteeëntijdperk zijn er zoveel veranderingen gekomen in de huishouding dat iedere vrouw nu een komfortabel leventje leiden kan, Na tuurlijk houdt u het wel druk hoor, maar u kunt toch heus meer rust, meer tijd en gezelligheid krijgen. Klinkt het niet heerlijk? De nu nog in Goes maar binnen kort in Tholen woonachtige landbomv- huishoudlerares, mejuffrouw J. van Es, onderneemt tochten door Tholen ■om huishoudelijke voorlichting te ge ven. Zij houdt een enquête, verzorgt lezingen, geeft adviezen; kortom door kruist Tholen in de lengte en breedte om van ieder huis een plezierig thuis te- maken. De enquête heeft mejuffrouw Van Es opgezet om inzicht te krijgen in de gemiddelde toestand bij de Thoolse gezinnen. Een spervuur van vragen over gezin en huis, die voor een al geheel beeld alle van belang zijn. Dan de lezingen, die voor vrouwenvereni gingen worden gehouden, en die steeds meer gedijen. Ik maakte zo'n lezing mee in Sc,her- penisse, waar een zestiental damps van de plaatselijke N.C.V.B. zich een en al interesse toonden voor alles wat met dat moeilijke altijd weer terug kerende zaakje, de huishouding, te maken heeft. Zullen wij de lezing maar even met zevenmijlslaarzen op de voet volgen? Allereerst komt de voeding- en voed selbereiding aan de orde. Hiervoor is een voorlichtingsbureau voor de voe ding ingesteld dat. alle gewenste in lichtingen verstrekt; van het aantal benodigde kaiorieën tot de wijze waar op u kunt voorkomen dat de zo brood nodige vitamientjes om een o'f andere duistere reden verloren gaan. Ook de kleding- valt onder het the ma huishoudelijke voorlichting, want weet u wanneer wol pure wol of nep wol is? Er is zoveel in de handel op dit terrein, evenals trouwens op het gebied van huishoudelijke apparaten die niet alleen in prijs maar ook in kwaliteit een tikje of grote tik kunnen verschillen. En waarom ondingen in huis halen als het assortiment zo uitgebreid is dat er voor ieder wat wils en goeds is? Of bent u niet op de hoogte met de vele merken en soorten? Tja, dan klemt u zirti, als een bakvis-bijtje aan een reuzepot honing, vast aan de huishoudelijke voorlichting. De indeling en inrichting van de wo ning is wel een van de belangrijkste punten op de veelomvattende agenda van iedere vrouw. Zij wil immers, be halve praktisch werken, ook gezellig wonen. De portemonnaie, of beter ge zegd de inhoud ervan, is een probleem dat overal bij betrokken is en wordt. Daarom tracht de werkgroep van de streekverbe;eringscommissie program ma's op te stellen voor een 20 efficiënt mogelijk gevoerde huishouding. Na de lezing komen de vragen los en als er wat over en weer gepraat is, klinkt dikwijls het hartelijk Zeeuw se „Je mot es komme kieke"; weer een stap in de goede richting. Er worder rok wel suggesties gedaan, om een excursie te organiseren bij voorbeeld, maar toch zijn het meestal vragen omtrent een op handen zijnde verbouwing en juist bij eer, verbou wing is er sprake van het kwade dr'uit en het goede dr'in, hoewel toch veel „kwaads" opgelapt kan worden. Hoe dat in Tholen allemaal in het vat gegoten werd en wordt, wil ik u graag proberen te vertellen in de eerstvolgende babbelaar (hij ligt al lekker bruin te bakken), wanneer ik op slofjes een voorlichtingswo ning binnen ga. Er waren in de tweede week van januari ruim 65.000 tonnen mos selen meer geëxporteerd dan vorig jaar. Beziet men de zaak echter door de bril van de mosselkweker, dan blijken veel kwekers bij deze meerdere leve ring te zijn achtergebleven. De kwaliteit van de percelen in de Waddenzee gaat achteruit, dit is niet alleen te merken in de groei, maar ook in een lager visgewicht. Gelukkig staat daar tegenover dat de percelen in Zee land weer flink vooruitgingen, al be treft die vooruitgang voornamelijk de percelen gelegen in de Ooster Schelde. Zowel in de Waddenzee als in Zee land was echter het tarrapercentage hoog. Hij betreurde liet, dat in de mossel adviescommissie, de commissie die bet Produktschap of het Bedrijfschap moet adviseren, de eenstemmigheid vaak ver te zoeken is. Er is in de meeste geval len een tegenstelling tussen de handel enerzijds en de kwekers anderzijds. Zo bestond er verschil van mening over het in de verdeling brengen van de aanvullende C-kwaliteit. De secretaris de heer A. Hoogerhei- de stond in zijn jaarverslag in het bij zonder stil bij de verdeling der mossel percelen in dt Waddenzee. In het afge lopen jaar werd een aantal nieuwe per celen in de Waddenzee uitgegeven, als tegenprestatie werd hiervoor aar de garnalenvissers in het Noorden des lands, uit het mosselkwekersfonds een groot bedrag beschikbaar gesteld. Nu blijkt eei groot deel van deze nieuwe percelen praktisch waarde loos. Vakkennis en ervaring schieten hier te kort, (iet is onmogelijk voor uit te bepalen of op een bepaald per ceel de mosselen zullen gedijen of niet. Spreker vroeg zich af. of het moge lijk en wenselijk zou zijn in het ver volg een bioloog in te schakelen, om de kwaliteit van de grond te bepalen. Het mag niet meer voorkomen, dat honderdduizenden gulden worden uit gegeven, voor grond die achteraf blijkt deze prijs niet waard te zijn. De mosselzaadvisserij gaf reden tot tevredenheid voor zover het kon wor den aangewend op de percelen in de Waddenzee. De bevolking van de Zeeuw se percelen gaf minder reden tot tevre denheid daar op het Groninger Wad, weinig zaadval voorkwam. Om te voorkomen, dat in het stan daardcapaciteitscijfer verschuivingen zouden voorkomen, met een catastrofaal karakter moesten de kwaliteitseisen wat de schelpgrootte betreft, worden gewij zigd. Een punt dat tijdens de besprekin gen naar voren kwam was de propagan da die van Verseke uit gevoerd wordt met betrekking tot de Deltawerken. Gevraagd werd of niet te veel bij de ze propaganda de nadruk gelegd wordt op de oesterpercelen en de oesters. Dat men in Yerseke probeert de Ooster Schelde open te houden is hun goed recht, dit zou het behoud van de oestercultuur kunnen betekenen, dat men zich echter voor de andere zee gaten niet schijnt te interesseren is minder juist. Voor Bruinisse is het open houden van de Grevelingen van groot belang en de eventueel daarvoor uit te voe ren kunstwerken, zouden het behoud van de mosselcultuur kunnen beteke nen. Dit dient in de propaganda in het vervolg meer naar voren te komen. De voorzitter de heer D. de Koning en de secretaris de heer A. Hooger- heide werden met ruime meerderheid van stemmen herkozen, de heer De Ko ning had de wens te kennen gegeven niet meer te worden herkozen, doch moest zwichten voor de aandrang der vergadering om zijn zetel te blijven be zetten. Jl

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3