De wraak van Köppern HYSTERIE EIS BIJ LUGUBERE MOORD AMERIKAANSE KALENDER VOOR DE RUIMTEVAART Veel praten en weinig zeggen Grauwe nasleep van de trieste Sumpf-affaire Desnoods zonder rijkspremie jaar terbeschikkingstelling en AANKLAGER MAAKT VAN ALIBI EEN BOEMERANG Krulzacht haar Bezit en vrijheid verspeeld in dubieus fabriekje Zaterdag 13 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Anti-semieten ontladen nun haat nu op de man die de waarheid sprak: garagehouder Kaufmann Pak slaag „Men haat mij" Nazi's, nazi's Drama St. Agathastraat in hoger beroep IJ-TUNNEL Een burgemeester Eerst Coentunnel Eerst een schot? „Geen beletselen" Uitgestudeerd Gekonkel Richting planeet Venus en maan ADENAUER DIENT AANKLACHT IN Loonsverhoging van 5 i voor personeel N.S. Zeepost Vrouw van verdachte - en van vermoorde - vertelt: RUZIE BEKENTENIS Vijf getuigen gehoord in Boston Mevrouw Van R.: vertrouwen in goede afloop VADER - ZOON GETUIGEN ALIBI KLOPT NIET BESCHULDIGINGEN LAAT JAARGRENS VERVALLEN Film over Chessman KUNSTMAAN NOG RAADSELACHTIG „ZE LIEGEN" „BEWIJS STERK" VERDEDIGING Douaneloodsen en sleepdiensten door William Rothuizen ONLANGS publiceerden wij als eerste in Nederland de schrijnende Martelgang van Kurt Sumpf. Het verhaal van het Taunus-dorp Köppern dat „geen Joden wilde". Het West- duitse dorp dat alles in het werk stelde om de Joodse café houder Kurt Sumpf, die zich met zijn vrouw en zoontje vol hoop in Köppern vestigde, te doen verdwijnen. Die geschiedenis is voorbij. Ont moedigd, zenuwoverspannen en haast geruïneerd vertrokken de Sumpfs naar Amerika. De houding van het dorp getuigde van het op levend antisemitisme, van het voort bestaan van de in het Dritte Reich gehuldigde wetten. De acht maan den van voortdurende kwelling voor de familie Sumpf in Köppern werden afgesloten met een vaag en onbevredigend proces. Een proces waarin geen enkele dorpeling ver klaarde iets van de marteling af te weten. Geen enkele, op één na. Dat was de moedige Max Kauf mann die zich in tegenstelling tot de andere dorpelingen geroepen voelde om de waarheid te spreken. Hij getuigde van de kwalijke be jegening die de Jood Kurt Sumpf van de dorpelingen had moeten ondervinden. Sumpf verdween met stille trom van het dubieuze Köpperner toneel. Het dorp leefde rustig en in vrede verder. Ook met de tot lichte straffen veroor deelde haters van Sumpf. Maar één man moet het ontgelden. Dagelijks on dervindt hij de grauwe nasleep van de trieste Snmpfaffaire waarin hij een eenzame en eerlijke rol speelde. Tijdens het proces maakte het dorp hem al duidelijk dat het met zijn fraaie rol niet erg was Ingenomen: zijn autobanden werden stukgesneden, zijn personeel liep weg, op straat deed men eens een poging hem een pak slaag te geven... De Nederlandse publikaties van de Sumpfgeschiedenis deden een stroom van waarderende brieven in zijn brie venbus terechtkomen. Zijn eenzame kerstdagen, in een dorpsgemeenschap die hem haat, werden door de vele be tuigingen van medeleven en waarde ring lichter gemaakt. Max Kaufmann is geen man die snel is ontmoedigd. Het is een harde werker en hij verwacht goede kansen voor zijn bedrijf. Toch schreef Max Kaufmann, handelaar in bouwmaterialen, transportondernemer en exploitant van een taxi-bedrijf, ons een brief terug. Het wordt hem te bar „Ik heb in het dorp geen enkele vriend meer, men haat mij, en zegt dat ik door te getuigen het dorp een slechte dienst heb bewezen", schrijft de 45-jarige Max Kaufmann. Er is voor hem sinds het proces Sumpf wel het een en ander veranderd. Ziehier de tol die hij voor zijn recht vaardigheidsgevoel betaalt: „Mijn handel in bouwmaterialen heb ik per 1 januari 1960 moeten stopzet ten omdat ik sinds het proces (ok tober 1959) geen enkele bestelling meer heb ontvangen. Op tien de cember heb ik een vrachtwagen uit het bedrijf moeten nemen om later met groot verlies te moeten verko pen". Hij schrijft verder dat het le ven hem hoe langer hoe meer wordt zuur gemaakt en dat hij de boycot van zijn zaak reeds lange tijd heeft zien aankomen. Max Kaufmann heeft nu uitsluitend een vervoerbe drijf, en hoopt dat hij door opdrach ten van buiten het dorp zijn brood zal kunnen verdienen. Hij dankt voor de vele brieven uit Nederland. Tegenwoordig kom ik nogal veel in café's hier in het dorp, wat ik vroeger nooit deed, alleen om de mensen ervan te overtuigen dat het onrecht ws wat men de heer Sumpf aandeed. Maar ik stoot steeds weer o-a *»ae*>st.and. De mensen hier zijn jj' evertuigen Aldus Knufmanns brief. Kaufmann reist nu de omgeving van Köppern en Frankfurt af, op zoek naar werk. naar nieuwe relaties. Op het gemeentehuis van Köppern ligt een schrijven van Kaufmann waarin hij officieel melding doet van het stop zetten van zijn handel in bouwmate rialen. Maar bij Kaufmann thuis ligt een brief waarin door de gemeente vertrouwen in Kaufmann wordt uitge sproken. op grond van de jarenlange trouwe diensten die Kaufmann de ge meente aanbood Het is een brief van vroeger, uit de tijd dat de gemeente voo' ~'ix Kaufmann de "rootste klant was. Zijn leven baseerde hij voor een groot deel op die orders. Op een enkel klein vrachtje na heeft Kaufmann geen O" '-achten mee- -an de gemeente ont vangen. Sinds het proces. Intussen bloeit het transportbedrijf van Hein- ricv Weidmann. ex-nazi en hoofdver dachte in liet proces Sumpf, beter dan ooit tevoren. Jarenlang reed Max Kaufmann met zijn taxi voor het Köpperner zie kenhuis. Het is een dépendance van het Frankfnrter ziekenhuis, een druk taxlverkeer onderhoudt de verbinding. Nog steeds. Maar nu met de taxi van Heinrich Wiedmann, ex-nazi en hoofd verdachte in het proces Sumpf. Thuis Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het reeds ja- ri-en slepende conflict tussen het' t gemeentebestuur van Amster-' /Vt£>7I1I1/3 Ol timnlf dam en de regering over de bouw l Lc-LilLt- Oc/<5 LIASLULtl I van de IJ-tunnel heeft zich op nieuw toegespitst. In een brief, aan de leden van de Tweede, Kamer hebben B. en W. van Am sterdam verklaard dat zij, indien voorrang wordt verleend aan de bouw van de door de Zaanstreek zo gewenste Coentunnel, geen verantwoordelijkheid kunnen dra gen voor de afwikkeling van het verkeer in Amsterdam. Verder zeggen zij dat als de regering geen bijdrage in de kosten van de IJ-tuninel in het vooruitzicht stelt, aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld de bouw van deze tunnel zonder rijksbijdrage voort te zetten. Samen met Re- gierungsrat Hein Ludivig (links) bekijkt Max Kauf mann de grote stapel brieven van Nederlanders die met hem en zijn gezin meeleven. De Köpjfèrner wet houder heeft wel belangstelling voor het trieste fei- tenmateriaaldat Kaufmann hem verstrekken kan. heeft Kaufmann ook van de zieken huis-directeur een brief liggen:,,Zeer bekwaam en rustig chauffeur". De ad ministrateur van het ziekenhuis wilde geen commentaar geven. Van hem is wel algemeen bekend dat hij een zo genaamde ondergedoken ex-nazi is, die nog niet voor een rechtbank verscheen. Jarenlang reed Max Kaufmann met zijn vrachtwagen voor de ,,Tau- nus-Quarzit" groeve. In een waarde rende brief van de directie -der groe ve staat te lezen, zwart op wit, dat ze altijd van zijn diensten gebruik zul len blijven maken. De twee adminis trateurs die de posten verdelen heb ben hem echter uitgeschakeld. Het zijn twee uit de Oost-zone gevluchte oud S.S.'ers, met duistere oorlogsreputatie. „Waarom krijg ik geen vrachten meer?", heeft Kaufmann hun gevraagd. „Ik kon het alleen af'. „Je hebt ons dorp een slechte dienst bewezen", was ^ïet antwoord. ..Het is allemaal maar toeval", meent burgemeester Levermann van Köppern, die overigens ook brieven uit Nederland heeft ontvangen. Dat heeft hem in ieder geval bereidwillig gemaakt tot een onderhoud. Afschrif ten van de aan hem gerichte brieven (echte Hollandse scheldbrieven) zijn ook naar Adenauer gegaan.. Burgemeester Levermann kan niet begrijpen dat Kaufmann voor Sumpf in de bres is gesprongen. „Het was wellicht een goede klant van Kauf mann", merkt hij op. Het dringt niet tot hem door dat Kaufmann geen on recht kon verdragen. En Sumpf was beslist geen goede klant van Kauf mann: In acht maanden acht taxi-rit ten! Dronken Amerikanen in het holst van de nacht naar huis brengen. (Vier hebben er nog niet betaald). „De zaak van Kaufmann zal niet goed gelopen hebben", meent de burgemeester. Maar de boekhouding van Kaufmann liegt er niet om. Sinds het proces zijn er geen opdrachten meer. Volgende week begint in de Tweede; Kamer de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Het is allang geen geheim meer dat men, er zich ten j departemente een duidelijke voorstel ling van heeft gemaakt hoe het ant woord op de vraag: „IJ-tunnel eerst of Coentunnel eerst" moet luiden. Men geeft hl. de voorkeur aan de Coentunnel en wil de IJ-tunnel op jaren stellen. De ministers De Quay en Korthals hebben enkele dagen geleden met de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. Maris, incognito een inspectietocht langs de zuidelijke en noordelijke oevers van het Noordzeekanaal en het IJ ge maakt. B. en W. van Amsterdam wisten van dit bezoek niets. De ministers heb ben zich niet door Amsterdamse des kundigen laten voorlichten. Van onze correspondent DEN HAAG Soms fel protesterend, dan weer zacht snikkend, heeft de 30-jarige chauffeur Arie A. uit Rotterdam gisteren voor het Haagse gerechtshof de behandeling van zijn zaak in hoger beroep meegemaakt, die resulteerde in een eis van twaalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Moord, subsidiair doodslag, vijf jaar geleden gepleegd op de toen 39-jarige administrateur Leo van Wijnen luidde de telastleggimg tegen A. De Rotter damse rechtbank had hem na een eis van vijf jaar en terbeschikkingstelling van de regering tot twaalf jaar met aftrek veroordeeld wegens doodslag. Bewezen werd verklaard dat A. in de nacht van 18 op 19 november 1954 Van Wijnen uit het raam van zijn woning aan de St. Agathastraat heeft gegooid na hem met een hamer vier diepe hoofdwonden te hebben toegebracht. hebben gegrepen en de man in tegen woordigheid. van de vrouw op het hoofd hebben geslagen. „O, niet doen, niet doen, Leo, Leo", zou Dina hebben geroepen volgens haar eigen verklaring en die van twee buren, maar daarop had A. haar zelf bewuste loos geslagen. de Regierungsrat Hein Ludwig, jurist en wethouder van Köppern, die toch wel onder de indruk komt van het grauwe feitenmateriaal. Hij staat ver boven het dorpsgekonkél, en kan zich niet voorstellen dat de gemeente Max Kaufmann geen opdrachten meer geeft. Hij wil de nota's zien, en zal de hele zaak uitzoeken. Als er werkelijk van een boycot van Kaufmann sprake is zal hij een aktie ontketenen. Kaufmann zelf schrijft verder nog, dat zijn vrouw door een raads lid in vertrouwen op straat werd medegedeeld dat Weidmanns broer, een figuur met een omvangrijke kri- minele reputatie, het plan zou heb ben het lichtje van Max Kaufmann uit te blazen... „Hij heeft de naam van Köppern te schande gemaakt door voor een Jood te getuigen". Max Kaufmann is op zijn hoede. „Waarom brengt dat raadslid die bedreiging niet in de raad?" vraagt Zoals bekend werden in mei 1957 de werken aan de IJ-tunnel op last van de regering stopgezet. Dit gebeurde we gens de weinig rooskleurige situatie waarin de Nederlandse schatkist toen verkeerde. B. en W. van Amsterdam menen nu dat de omstandigheden, die tot het staken van het werk aan de tun nel hebben geleid, niet meer aanwezig zijn Technisch overleg is tot een vol gens Amsterdam bevredigend einde ge bracht. Er zijn dus geen beletselen meer. Amsterdam heeft reeds 22 miljoen gul den in de IJ-tunnelbouw geïnvesteerd. Toen enkele jaren geleden rijkssteun uit bleef, heeft men getracht met een lening de nodige financiën bijeen te brengen. Dit is niet gelukt. De kosten van de IJ- tunnel worden in totaal op grond 130 miljoen geraamd. Rijkswaterstaat schat die van de Coentunnel op ruim zestig miljoen. In Amsterdam wijst men erop dat in dit bedrag nog niet de kosten zijn ver disconteerd van de we-gaansluiting aan de zuidelijke oever van het Noorcteee- kanaal. Tegen deze achtergrond moet men ook de uitlating van B. en W. verstaan dat zij voor de afwikkeling van het verkeer bij bouw van de Coentunnel geen antwoordelijkheid zullen dragen. Reeds op 22 januari 1953 werd door de gemeenteraad van Amsterdam besloten tot de bouw van de IJ-tunnel op de hui dige plaats. B. en W. van Amsterdam zeggen nu: „Het komt ons voor, dat na zeven jaar voldoende gestudeerd en ge delibereerd is". Te oordelen naar de geluiden die wij ten stadhuize hebben opgevangen, is nij zien ai. ,,Or moet er eerst een voor Amsterdam op het ogenblik de be schot vallen?" 'ker der gramschap tot de rand gevuld. In Köppern weet men van niets. Men wü er niet mee te maken heb ben. Inmiddels ondergaan Max Kauf mann, zijn vrouw, en de 14- en 18-ja- rige zonen Gert en Bernt een behan deling van het dorp, die opmerkelijk veel gemeen heeft met die van Kurt Sumpf en zijn gezin. Voor Köppern is het hetzelfde: Joden en. Jodenbescher- mers. De burgemeester doet er dus niets aan. De kerkelijke autoriteit van Köp pern, Pfarrer Gephard, wil zich niet met zijn gemeentelid Kaufmann be moeien: „Het is een politieke zaak", meent hij. Tenslotte is er de bezadig- BERLIJN (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft een aanklacht wegens smaadschrift ingediend tegen Klaus Wal ter, een 20-jarige Oostduitser, die in West-Berlijn in voorarrest zit. Walter werd op 11 januari gearres teerd wegens het aanplakken van bil jetten waarop karikaturen van Adenau er en Hitier waren afgebeeld. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen en de personeels- raad zijn het gisteren eens geworden over een loonsverhoging voor het perso neel van de N.S. met vijf procent in gaande 1 april. Nu in beginsel een akkoord is bereikt zullen de voorstellen ter goedkeuring worden voorgelegd aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het Col lege van rijksbemiddelaars. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Montferland 15/2 en Alnati 18/2; Australië: Oranje 14/2, Weserstein 17/2 en Jason 18/2; Brazilië: Montferland 15/2, Alnati 18/2: Canada: American Ran ger 14/2 en Maasdam 18/2; Chili: via New York 18/2; Indonesië: Mataram 18/2; Ned. Antillen: Daphnis 15/2; Ned. Nw. Guinea: Oranje 14/2; Nieuw Zeeland: Gothic 18/2; Suriname: Hubro 17/2; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: Zuider- kerk 16/2; Brits Oost Afrika: Europa 18/2. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Het Amerikaan se ruimtevaartprogramma voor dit jaar voorziet in de lancering van ne gen kunstmanen en drie ruimtesondes waarvan een in de richting van de planeet Venus en twee in de richting van de maan. Bovendien staan op het programma zes proeflanceringen van de viertraps raket Scout, die bestemd is om Europese kunstmanen in een baan om de aarde te brengen. De negen kunstmanen zullen de vol gende functies hebben: 1 meteorologische waarnemingen met camera's (Een kunstmaan van 122 kilo, te lanceren in het derde kwar taal door een Thor-Able). 2 meting van stralingen. (Vier kunst manen. te lanceren in het eerste kwartaal door een Juno-2). 3 voorbereiding van een keten van communicatiekunstmanen om de aarde. (Vier kunstmanen, de eerste te lanceren in het eerste kwartaal, de overige in het derde en vierde kwartaal met een nieuwe raket, de Delta). De eerste Amerikaanse ruimtesonde in de richting van Venus zal vier kilo we gen en in het tweede kwartaal gelan ceerd worden door een Thor-Able. Vraag naar Scout In het derde kwartaal wil Amerika opnieuw trachten een ruimtesonde in een baan om de maan te brengen, en bovendien nog eens in het vierde kwar taal. De daarvoor bestemde lanceerra- ket is een Atlas-Able. De zes proeflanceringen met de Scout hebben nog niet ten doel een kunstmaan in een baan te brengen. Twaalf landen hebben te kennen gegeven dat zij graag gebruik willen maken van de Scout voor lancering van hun kunstmanen. Arie A. had op een feestje kennis ge maakt met de vrouw van Van Wijnen, de nu 38-jarige Dina P.. wier broer met een zuster van hem ging trouwen. Hij was bij het echtpaar Van Wijnen in huis gekomen en al spoedig was er een ver houding ontstaan tussen hem en de vrouw. Deze verhouding had tot gevolg dat Dina een kind verwachtte. Op de avond van 18 november was ruzie ontstaan tussen Van Wijnen en zijn kostganger. Hoewel A. volhoudt nooit moeilijkheden met deze man te hebben gehad heeft de vrouw verklaard dat deze ruzie bepaald niet de eerste was. Wel de hevigste, want Van Wijnen wees Arie de deur. Hij moest onmiddellijk verdwijnen. Daarop zou Arie een hamer Toen zij bijkwam zat haar man bewe gingloos in een stoel bij het raam. A. zou hebben gezegd: „Hij is dood, we m©eten van het lijk af." Vervolgens zou den zij het lichaam samen uit het raam hebben geworpen. Eerst na vier jaar vertelde Dina's moeder aan de politie, dat haar dochter en Arie A. samen Leo van W. hadden vermoord. Zij deed aangifte toen Dina en Arie het bij pleegouders verblijvende kind zelf wilden gaan opvoeden. Al spoedig bekende Dina de hand te hebben gehad in de dood van haar vroe gere man. Arie A. heeft echter steeds ontkend. Beiden hebben hun verklarin gen dikwijls gewijzigd, maar tenslotte Vervolg' van pag. 1 BOSTON Het alibi, waarmee Van R. zijn onschuld aan de dood van Lynn Kauffman heeft willen aantonen, zal ais de openbare aanklager John McAulif- fe zijn zin krijgt de uitwerking heb ben van een boemerang. Niet alleen hechtte McAuliffe in zijn 43 minuten durend betoog veel waarde aan het feit dat Van R. al direct na zijn arrestatie een alibi had voor een uur, dat pas veel later van belang zou blijken te zijn, maar ook vestigde hij de aandacht van de twaalf mannelijke juryleden op het feit, dat Van R. de eerste van de officieren op de Utrecht was, die een alibi kon ge ven. Direct nadat hij dat had gezegd, wend de Van R. zich weer tot zijn verdediger*; en maakte een voor mij onverstaanbare opmerking die mr. Peter Kooiman di rect noteerde. Mr. Kooiman vertegen woordigt met mr. F. J. J. Heemstra het Nederlandse consulaat in New York in deze zaak: de eigenlijke verdediging wordt gevoerd door de heer Walter Po wers en zijn zoon. Walter Langdon Po wers. Merkwaardig is het dat ook het openbaar ministerie wordt vertegen woordigd door een vader-zoon combina tie: Garret Bryne senior en junior. Met zijn vrouw heeft Van R. gisteren geen enkel contact gehad. Hij zwaaide en lachte even naar haar, toen hij de rechtszaal werd binnengeleid. Mevrouw Van R. drieg gisteren een zelfgemaakte groene deux-pièces, afgezet met wit bont en een zalmkleurig hoedje. Tijdens de zitting trok zij het jasje uit en zat zij in een donkerder groen, met geel afge zette, bloes. Er werden gisteren vijf getuigen ge- Ihoord. Vier van ben waren politiefoto» stonden zij samen voor de Rotterdamse rechtbank Dina werd ontslagen van rechtsvervolging, na een eis van zeven jaar omdat de officier haar de hoofd schuldige oordeelde. De rechtbank aan vaardde haar verklaring dat zij geen actief aandeel in de dood van haar man had gehad, maar slechts de sporen van het misdrijf had pogen uit te wissen in haar eigen belang hetgeen niet strafbaar is. Grotendeels op haar verhaal baseerde de rechtbank de schuld van Arie A. „Ik ben die avond rustig naar de biscoop geweest, naar de tweede voor stelling in Rex. waar „Onschuldig ver oordeeld" draaide", zei de verdachte bij zijn verhoor door het hof. Vervolgens zou hij naar een café zijn gegaan waar een kelner met een donkere huidskleur hem zou hebben bediend. Om één uur was hij naar huis gegaan, zo ging hij verder, en toen hij de sleutel in het slot stak was Dina juist gillend naar beneden gekomen. „Mijn man is uit het raam gevallen", had zij geroepen. Hij was toen de politie gaan halen. Uit de verklaringen in het dossier bleek echter dat de film „Onschuldig veroor deeld" nooit in Rex heeft gedraaid, maar wel een week na het drama in Luxor. In het door Arie A. genoemde café heeft nooit een kelner met een donkere huid gewerkt en als hij om één uur regelrecht naar huis was gegaan, had hij al om streeks half twee bij de voordeur moeten staan, terwijl Leo van Wijnen niet vóór twee uur werd gedood. Reeds bij de eedsaflegging door Dina P. geraakte verdachte in grote opwinding „Ik protesteer. Dat heeft zij al tweemaai gedaan. Ze liegt. Ik kan het niet ver dragen". riep hij uit. De president kal meerde hem vaderlijk, waarop Arie A. huilend en lijkbleek op zijn bank terug zakte. Wat Dina P. vertelde was zeker niet in zijn voordeel. „Ik heb hem nog horen zeggen, terwijl ik half buiten kennis was: hij wil niet dood. Ik zal hem de keel maar dichtknijpen", verklaarde de vrouw, die zeer kalm en zakelijk haar verhaal deed. Pas veel later toen haar moeder werd gehoord, toonde zij emotie. Alle trieste details van het drama passeerden de revue. In de middagzitting kwamen als de meest opvallende getuigen de stiefvader en de moeder van Dina P. naar voren Voor het overige werden buren gehoord over het gebeurde in de bewuste nacht. De stiefvader vertelde dat zijn vrouw hem de middag voor de dood van Leo grafen, twee uit Boston en twee uit New varï Wijnen het volgende verhaal had York. Zij lichtten foto's toe, die aan boord van de Utrecht en op Spectacle Island waren genomen. De vijfde was een technicus die werd ondervraagd over enkele situaties op de Utrecht. Bij een korte pauze zei mevrouw Van R. mij: „Ik versta alles wat er wordt gezegd. Sommige woorden begrijp ik niet, maar kan ik wel thuisbrengen in het verband waarin zij worden gebruikt. Het is de eerste keer dat ik in een rechts zaal ben. Ook in Nederland heb ik nooit een rechtszaak meegemaakt". Na afloop van de zitting van giste ren toen McAuliffe ook had gezegd dat Van R. nog meer vriendinnetjes aan boord had, „wier namen ik nog zal onthullen" zei mevrouw Van R.: „Het is vandaag hard toegegaan, maar ik heb het volste vertrouwen in de goede afloop. Ik heb honger nu en heb tijdens de zitting een sigaret erg ge mist." Advertentie bij groot en klein SHAMPOO HUISEIGENAREN: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren vraagt zich in een adres aan de Tweede Kamer af waarom huizen die vóór 1918 zijn ge bouwd aan een andere procedure zouden moeten worden onderworpen dan huizen die in 1918 of later tot stand zijn ge komen. Het lijkt de bond beter elke jaargrens te laten vervallen, echter met toepassing van bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen richtlijnen voor gebreken aan en verwaarlozing van woningen ongeacht de datum van tot standkoming. Over de verhoging van de grondbelas ting wordt in het adres opgemerkt, dat deze belasting zwaarder op oude dan op nieuwe woningen drukt, zodat op oude woningen (die buiten de voorgestelde huurverhoging zullen vallen) hogere exploitatielasten gaan drukken. De onder- houdsmogelijkheden zouden daardoor worden ingeperkt. Tenslotte vraagt de bond het terug brengen van de huurgrenzen voor be drijfspanden waarboven vrije huren mogelijk zijn, van 5000, 3500 en 2500 tot respectievelijk 3600, 2500 en 2000 en afwijzing van de voorgestelde ver hoging van dp erondbelasling Van een onzer verslaggevers ARNHEM Met ruim twee ton schuld en dertien hele guldens in de kas is in april van het vorige jaar een klein betonsteenpersbedrijfje te Eist failliet verklaard. De drie eigenaars van het fabriekje verdwenen en de acht arbei ders moesten naar ander werk omzien. Thans heeft de justitie twee man ge arresteerd op het vermoeden van du bieuze praktijken bij het verwerven van geld om het bedrijfje in stand te houden: de steenfabrieksarbeider A. en de ac countant De R. In 1957 werd de onderneming onder de naam HAWE steenindustrie geopend in een oude gehuurde veilingloods te Eist, waar volgens een nieuw patent een be paald betonsteenprodukt zou worden ge maakt. De drie firmanten waren de landbouwer J. uit Wychen, de steenfa brieksarbeider A. uit Nijmegen en de accountant De R. uit Oosterbeek. Geld aangetrokken A. en J. werkten krachtig in het eigen bedrijfje mee en aanvankelijk leek het erop dat men zou slagen. Al spoedig evenwel bleken er financiële moeilijk heden te zijn die het aantrekken van vreemd geld noodzakelijk maakten. Daarbij zou niet altijd even zakelijk te werk zijn gegaan. Men zou met name kleine beleggers een veel te aantrekke lijk beeld van de gang van zaken hebben gegeven, waardoor deze min of meer op grond van valse voorspiegelingen bereid werden gevonden geld in de wankele onderneming te steken. Failliet Een der firmanten nl. J. had zelfs zijn landbouwbedrijfje te gelde gemaakt ten behoeve van de nieuwe onderneming. Het vlotte echter niet bij de HAWE en ten slotte volgde het faillissement. Cura tor is mr. J. Dom me npg te Arnhem en deze was het ook die de klacht indiende tegen de firmanten van het bedrijf. Het, onderzoek in deze ingewikkelde zaak is nog slechts enkele dagen aan de gang zodat nog niet te bekijken valt in hoeverre hier inderdaad strafbare feiten zijn gepleegd. Uit de arrestaties die zijn verricht, wordt echter geconclu deerd dat het openbaar ministerie vol doende bewijzen heeft kunnen verzame len om tot een vervolging te kunnen overgaan. Bezitloos Voor J., die zijn landbouwbedrijfje heeft verkocht, heeft de met zoveel hoop begonnen affaire wel een bijzonder naar gevolg gehad. Hij is alles kwijt en huist met zijn gezin in een soort kippenhok. Niet bevestigd werd het bericht dat de accountant De R. de kwade genius zou zijn geweest, wel echter dat hij in verband met deze zaak is gearresteerd. Indertijd is deze accountant ook betrek ken geweest bij een grootscheepse auto- fraude in Arnhem, waarbij enkele geld schieters voor enige honderdduizenden guldens werden benadeeld, eveneens on der valse voorspiegeling. De R. werd toen echter vrijgesproken. LOS ANGELES (Rtr.) In de afgelopen twee weken is in de gevangenis van San Quentin een film van een uur over Caryl Chessman gemaakt, de man, die er reeds langer dan elf jaar in geslaagd is aan zijn terechtstelling te ontkomen. Zijn stem is niet opgenomen, maar de film zal een commentaar hebben, waarin het lot van de terdoodveroor- deelde wordt verhaald. De film is gemaakt door een televisie maatschappij, maar hij wordt ook in de bioscopen vertoond. KROESJTSJEF IN INDIË NEW DELHI. (Reuter) Vier maal heeft premier Kroesjtsjef van de Sowjet- unie al in het openbaar het woord ge voerd in de Indische hoofdstad New Delhi. Maar met geen woord sprak hij over het onderwerp dat in Indië in het middelpunt van de belangstelling staat: het Indisch-Chinese grensgeschil. Enige uren lang spraken Kroesjtsjef en de Indische premier Nehroe gisteren onder vier ogen met elkaar, de onder werpen die ter tafel kwamen werden niet bekend gemaakt. Ongetwijfeld zullen beide staatslieden het o.a. over de ge spannen verhouding tussen Peking en New Delhi gehad hebben. Men hoopt in de Indische hoofdstad vurig dat Kroesj tsjef er bij de Chinezen op zal aandringen zich wat te matigen ten opzichte van Indië. Geen gesprek .r.9"m'rïdellijk na zijn gesprek met Nikita Kroesjtsjef zei Nehroe in het Indische Hogerhuis, dat er thans geen grond bestaat voor onderhandelingen met de Chinezen. Van een ontmoeting met de Chinese minister-president Tjoe En-lai op korte termijn kan geen sprake zijn. Vooral dit laatste moet voor de Indiërs een bittere teleurstelling zijn. Men hoopte in New Delhi dat premier Kroesjtsjef een dergelijke ontmoeting in de nabije toe komst mogelijk zou maken. Nehroe kon zijn landgenoten gisteren niets anders beloven, met betrekking tot de politiek ten opzichte van China, dan het opbouwen van zijn defensieve kracht en groter waakzaamheid aan de grenzen. Gisteren werd in New Delhi een nieuw Russisch-Indisch akkoord ondertekend, waarbij Moskou Indië een krediet beschik baar stelt ter grootte van 1500 miljoen roebel. Dit bedrag is bestemd voor de uitbouw van de Indische economie. WASHINGTON De raadselachtige kunstmaan is volgens de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Dudley Sharp, vermoedelijk de uitgebrande ra ket die na de lancering van een Disco verer van de luchtmacht is blijven rond draaien. Het Amerikaanse ministerie van de fensie is het met die mening niet eens. Volgens de vroegere commandant van de afdeling wetenschapelijk onderzoek van het Amerikaanse leger, luitenant-ge neraal James Gavin, is het een Russi sche spionagekunstmaan. Het Amerikaanse ministerie is het ook daarmee niet eens. Als spionagekunst maan, zo meent het, is het raadsel achtige voorwerp waardeloos, omdat het zich al buitelend voortbeweegt en niet uitzendt. gedaan. Dina had haar moeder meege deeld dat Leo haar had mishandeld Zij had daarop een hamer getoond en gezegd: „Met deze hamer slaan we hem vanavond de hersens in. Jullie moeten niet schrik ken als er vannacht gebeld wordt". Dina zelf vertelde een heel ander ver haal. Haar moeder tegenover wie zij ove rigens die nacht zelf de moord al had bekend, zou haar hebben gezegd: „Gooi Leo toch uit het raam". De moeder, die moeizaam in een stoel plaatsnam en met grote omzichtigheid werd gehoord, ont kende alles wat haar dochter zei. „Ze kan wel zoveel zeggen", was haar be scheid. Zij ontkende overigens ook uitlatingen van buren. „Ze liegen" was haar enige commentaar op de opmerkingen dat deze buren haar hadden horen zeggen: „Het is maar beter dat Leo dood is." „Ze liget", riep ook zij toen zij met haar dochter werd geconfronteerd. Met haar man, die vele malen getracht had te interrumperen en ten slotte uit de zaal was verwijderd, vertrok deze ge tuige weer. De procureur-generaal belichtte vele leugens in de verklaring van Arie A. en grondde zijn bewijsconstructie op het sectierapport. Al oordeelde hij de ver klaringen van Dina P. in grote trekken betrouwbaar en plausibel, hij achtte deze niet nodig voor het Dewijs. dat z.i. in ieder geval sterk genoeg was. Daar de psychiater Arie A. heeft ge kwalificeerd als een maatschappelijk gevaarlijk mens, psyehopatisch van in slag en sterk agressief, achtte hij een lange straf alleen niet voldoende, maar vroeg hij ook terbeschikkingstelling van de regering. De raadsman stortte een stroom van details over het hof uit, onvermoeibaar meer dan twee uur pleitend voor de ons?H"Id van z«n dient. Hij laakte het rechtbankvonnis. het psychiatrisch rap port, het politieonderzoek, de verklarin gen van Dina, de getuigenissen van de buren en alles wat verder in het honderd pagina's dikke dossier was vermeid. VESTIGINGEN IN BOTLEK Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Steeds meer be drijven m het Botlekgebied van de Rot terdamse haven komen nu in werking Zij worden gevolgd door vestigingen van verschillende overheidsinstanties. Als eerste zal op 1 maart de subsec tie Botlek van de dienst invoerrechten en accijnzen in dienst komen. Deze wordt ondergebracht in het gebouw van de nieuwe Essoraffinaderij aan de der de Petroleumhaven. Daartoe wordt een gedeelte van de ambtenaren van de sec tie Vondelingenplaat overgeplaatst De nieuwe subsectie is voorlopig ook bedoeld om dienst te doen in Europoort, welk nieuw haven- en industriegebied thans in ontwikkeling wordt gebracht Ongeveer een maand later komt rw?STxr bedrijf van de Nederlandse D O.W. een kantoorgebouw gereed van de gemeentelijke haven- en loodsdienst. Daarin komt ruimte voor de onderha- I venmeester er. enkele beambten, en wachtgelegenheid voor havenloodsen. Ernaast verrijst thans eveneens een gebouw van de Roeiersvereniging- Een- dracht. In deze afdeling zal ook slaap gelegenheid voor een aantal roeiers worden gemaakt. Vlakbij deze twee gebouwen is een haven gegraven, waarin een ponton zal worden gelegd. Aan de noordkant er van zal de aanlegplaats zijn van de vaartuigen van havendienst en van d« roeiers, aan de zuidkant kunnen de bo ten meren van de diverse in dit ge bied opererende sleepdiensten. Op het terrein van de Shell aan de Westerdoksdijk te Amsterdam is de 63- jarige heer T. Spiekstra uit Amsterdam gistermiddag onder de achterwielen van een achteruitrijdende tankauto gekomen eedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6